ONS BLAD BUITENLAND. Ingezonden Mededeelingen I. KOU. UMMUm IE ÜiO BINNENLAND Woensdag 5 Juli 1922. 14e Jaargang. 51 35 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: ««'"««a™ No- 433 een H. MIS VOOR het welslagen der verkillingen No 657i NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs: J Per kwartaal voor Alkmaar V f 2. Voor buiten Alkmaar ..f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. REDACTIE No. 633 Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclaims per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooft uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 4O0,—f 200,—, f lOO—f 60,—, f 35,—, f 15,— DE CONFERENTIE TE VGRAVENHAGE. Particuliere eigendommen. Gifterenvoormiddag heeft de sub commissie voor de particuliere eigen dommen, onder voorzitterschap van sir Philip Lloj'd Greame en onder deel neming van de Russische gedelegeer den, een zitting gehouden. In zijn openingsrede verklaarde de "Oorzltter, dat de niet-Russische sub commissie de Russische delegatie, in antwoord op haar vragenlijst, in de laatste zitting ingediend, de globale cijfers zal mededeélen betreffende de vorderingen op Rusland in verband met de gceonfiskeerde eigendommen en wel op een approximatieve basis. Daarentegen is de sub-commissie niet. in staat, de door de Russische de legatie verlangde gedetailleerde eij- fors betreffende de afzonderlijke vor deringen van de particulieren beschik baar te stellen. Litwinof wees er op, dat hij niet wil de ontkennen, dat het verzamelen van hgt, benoodigde materiaal veel tijd zou kbsten, doch hij achtte gedetailleerde cijfers toch beslist noodig, waarom men met he* verzamelen van de gege vens, zoo spoedig mogelijk een aan vang diende te maken. Catticr wees er op, welk een enorm werk het zou zijn, het door de Russen ■gevraagde materiaal bijeen te brengen. Hierop ging de sub-commissie tot de behandeling van de kwestie van het Herstel der Russische machine-indu strie over. De voorzitter vroeg Litwinof, welke practische stappen de Russische regee ring wenscht te doen tot het herstel dezer industrie en met naine tot de restitutie der industrïeele eigendom men. De president neemt van deze verkla ring van de Russische commissie nota De vergadering werd om 4.45 geslo ten. Het Memorandum van Sokolnikof. In de subcommissie voor de schul den met de Russische delegatie heeft Sokolnikof voorlezing gedaan van een zeer uitvoerig memorandum betreffen de de Russische begrooting, waaraan het volgende is ontleend: De ontvangsten in de ontwerp-be- grooting voor 1922 geraamd uit de staatsondernemingen zijn, in millioenen goud-roebels: verkeersmiddelen. P. T. T., 295.8, domeinen en handel van den -staat 67, genationaliseerde indus trieën 66, terugbetaling van de voor schotten, door den staat gedaan aan de tot trusts vereenigde ondernemin gen 150.9. Totaal 597.9. Dit cijfer om vat niet alleen ontvangsten in geld, maar eveneens baten in natura. Intus schen wordt de inning in natura ge leidelijk vervangen door inning in geld. De landelijke belasting moet voor de 9 maanden van 1922 319.2 millioen goudroebels opbrengen. De verbruiksbelastingen, omstreeks het einde van 1921 weder ingevoerd, moeten voor dezelfde periode 80 mil lioen roebels opbrengen. De Administratieve en militaire uit gaven bedragen in goudroebels, te ont vangen in teekengeld 1.132.025.106; en in goudroebels, te ontvangen in metaal of in buitenl. deviezen 125.756.728. De productieve commissariaten zijn: 1. Financiën, 2. Landbouw', 3. Bevoor rading, 4. Hoogere Raad van Nationa le Economie, Buitenlandsche hanndel, 6. Verkeersmiddelen, 7. P. T. T. In een bijlage wordt een overzicht gegeven van de voor deze commissaria ten aangevraagde credietposten. Het tekort wordt gedekt DE IERSGHE. KWETIE. Ofschoon de Valera en. het over schot van zijn troepen nog steeds in Dublin standhouden, schijnt het nist aan twijlel onderhevig, dat de opsiand tegen den lerscben Vrijstaat op zijn laatste beeneai gaat. De rebellen zijn thans opgesloten in het Greshamhotel en aangrenzende gebouwen. Uit de an dere gebouwen, die zij oorspronkelijk bezet hielden, zijn zij verdreven. Zij zijn thans geheel ingesloten. De berichten uit de provincie too- nen aan, dat de Vrijslaters aanzienlijke vorderingen blijven maken bij bet on derdrukken van den opstand. Vernomen wordt, dat de regeering van den Vrijstaat voornemens is, ten behoeve van den dienst in Ierland een aantal vliegmachines aan te koo- pen, die zien op het oogenblik nog in het vliegpark te Croyden bevinden. DE MOORD OP RATHENAU. Gisterenmorgen is een der beide voorttluentige moordenaars van Rathe- nan gearresteerd. Hij was lid van den Ixmd van nationaal gezinde soldaten. Nadere mededeeüngen omtrent zijn persoon konden tot dusver niet worden gedaan. DE AANSLAG Op MAX HARDEN De leider van de politieke afdeeling der Berlijnsche politie, geheimraad dr. V eiss, heeft zich onmiddellijk na het Dekcnd worden van den aanslag naar do plaats, waar deze geschied was, begeven. Hij nam den in de nabij heid der villa van Harden gearrcs-i teerden jongen man een verhoor af, waarbij oteek, dat hij lid was van den bond van nationaalgezinde soldaten en afkomstig uit noordwestelijk Duitsch- land. Hij ontkende hardnekkig, dat hij met den aanslag iets te maken bad en dit kon ook niet worden bewezen. Harden heeft met een knuppel acht slagen op het hoofd gekregen en wordt in een particuliere kliniek verpleegd. Litwinof antwoordde, dat de desbe treffende gegevens reeds gemeld wor den en dat een definitieve lijst binnen enkele dagen overhandigd zal kunnen worden betreffende de ondernemingen, welke aan de buitenlandsche kapitalis ten ter beschikking kunnen worden ge steld, terwijl een ander deel der onder nemingen gereserveerd zal worden voor den Russischen staat, Cattier heeft voorgesteld, dat op de volgende vergadering de Russische ge delegeerden nauwkeurige inlichtingen zullen verstrekken betreffende de con dities onder welke de Russische regee ring de concessies wenscht toe te staan alsmede omtrent de wetgeving betreffende deze ondernemingen. De commissie voor de schulden. De tweede sub-commissie schul den - van de niet-Russische commis- 616 18 Sisterenmiddag bijeengekomen, gezamenlijk met de Russische commis- SJG. De president opent de vergadering en vraagt den heer Litwinof, of deze de vragen, in de vorige bijeenkomst gesteld, beantwoorden kan. De heer Litwinof draagt het woord over aan den heer Sokolnikof, die daar op een verklaring voorleest, met uit voerige bijzonderheden over de Russi sche begrooting, de biljettencircuiatie etc., welke verklaring is opgesteld als antwoord op de vragen, door de sub commissie gesteld. Be president stelt voor de bespre king er van tot een volgende bijeen komst uit te stellen. Een technische be spreking volgt, waaraan de Belgische en Itaiiaansche deskundigen deelne men. De heer Litwinof komt terug op de bijeenkomst gehouden door de subcom .missie van den particulieren eigendom ril maakt voorbehoud t.o.v. het ant woord, dat zijn delegatie op deze vra Kun zal geven. Russische delegatie zal de lijst Vin Y^rii in overweging nemen en oorzitter der sub-oommissie CAvoi *>erei<l is. de v«- uihektuu^B te verschaffen. a. dooT de zooveel mogelijke verla ging van den koers van omrekening der gondroebels in papierroebels. b. door de uitgifte van leeningen. De eerste leening, bijgenaamd de koren ieening, is uitgegeven en heeft 20 mil lioen goudroebels opgebracht, zijnde de waarde van 10 millioen pond koren Een tweede ieening zal in den herfst worden uitgegeven. Uit een bijlage blijkt, dat van 1917 tot 1 Juli 1922 aan papieren geld in omloop is gebracht voor een waarde van 271.236 milliard roebels. De prijzen,, door de Staatsbank vast gesteld door verschillende vreemde muntsoorten onder dagteekening van 17 Juni zijn de volgende in roebels, type 1922 Pond Sterling 1080, Dol lar Y. S. 230, Canadeesehe Dollar 210 1 Fransche franc papier 20, klem goud 43, 1 Zweedsche kroon 56, 100 Duitsche marken 88, 100 Poolsche mar ken 60, 100 Estlandsche marken 50, 100 Letlandscke roebels 80, stuk van 10 goud-roebels 1200, staafgoud 1 zo- lotnik 480, platinastaven 1 volotnik 1680. Gedurende langen tijd bestond de wisselmarkt niet in Rusland, want de nationalisatie van den buitenlandschen handel leidde ertoe dat alle 'beschik baar wisselgeld in handen van den ..tast werd geconcentreerd. De particu here markt die nog in dien tijd over- bleef, deed eenige transacties met bui- tenlandsche bankbiljetten, welke voor het meerendeel afkomstig waren van vreemde missiën in Moskou. Na de stichting van de Staatsbank veroorloof de een discreet de verzameling van vreemd geld, kostbare metalen enz. door particulieren, terwijl de Bank het monopolie hield van de operaties met deze metalen en geldsoorten. De Bank nam hieraan een zeer actief deel, slaag de erin betrekkingen met het buiten land te vestigen en werd gemachtigd uit het buitenland overmakingen te ontvangen, die thans in Moskou kun nen worden betaald in vreemde munt, waarover de eigenaar vrijelijk kan ftp-sekikkMi Ofschoon hij niet in levensgevaar ver keert. is hij toch door bloedverlies ten zeerste verzwakt. De schedel is ern stig gekwetst, doch de wonden konden reeds worden genaaid. Harden verklaarde, dat hij niet aan een rooversaanval geloofde en dat de aanval van politieken aard moest zijn. DE WOELINGEN IN OPPER- SILEZIë. Bij den aftocht der Fransehen op het perron te Gleiwitz en in de stads wijk Petersdorf werden door de Fran- schen een aantal schoten gelost. Een aantal personen werd gewond. De staat van beleg en de censuur te Glei witz is opgeheven. Het aantal personen die zijn gedood bedraagt zeven, waaronder een Franseh officier. Duitsche organisaties trachtten zich te verzetten tegen de vernietiging van de wapens der politie, overeenge komen in het akkoord met de interge- ali. militaire controle-commissie. Een honderdtal mannen, die zich van de in beslag genomen wapens wil den meester maken, deden een aanval op een kazerne te Gleiwitz, doch na men de vlucht bij de aankomst van ma chinegewezen. Op hun terugweg ont moetten zij een Franschen jager, dien zij met revolverschoten afmaakten. Een afdeeling Selbstschutz heeft aan een Engelsch convooi de in het district Bcuthen in beslag genomen wapens ontnomen. Fransche troepen, die aan het sta tion Gleiwitz in den trein stapten, wer den door Duitsche tirailleurs van de naburige hoogten beschoten. ■VOOR HET BEHOUD DER DUITSCHE REPUBLIEK. Naar aanleiding van de oproeping der vakvereenigingen en der drie soc. partijen hadden zich gisterenmiddag op het plein om de Kaiser Wilhelm Ge- dachtniskirche te Berlijn ca, 4 a 500.000 personen verzameld, oni voor de rcpublek te demonstraeren. Om 1 uur werd in alle Berlijnsche bedrijven de arbeid stopgezet en van .2 uur af ook de trams, de autobussen, de hoos- oudergrondbaan. m» De arbeiders begaven zich geleide lijk in optochten naar het plein van bijeenkomst, netgcen kalm geschiedde. Op net plein zelf kwam meer stem ming onder de betoogers. Op hei plein speelden verscheidene muziekcorpsen om de betoogers bezig te houden. Kort voor 4 uur zette een arbeiderstangvereeniging, gesteund door alle muziekkapellen, de Internati onale in, welke door de menigte bloots hoofds geestdriftig werd me-gozongeiv Om 4 uur stelde zich de stoet in beweging. In rijen van 30 tot 40 man Irokken de betoogers over den ca. 70 M. breeden Kurfürstendamm, voortdu- rond „hoch!" ol' „nider!" roepende cn de Internationale zingende. Men dwong de duizenden nieuwsgierigen den hoed af ts nemen, ofschoon een groot aan tal der deelnemers dit zelf blijkbaar vergaten. Af en toe ontstonden kleine rel letjes, waarvan o. a. een jonge Fransch- man liet slachtoffer werd. Hij droeg in het knoopsgat een klein insigne met de letter C. De betoogers dachten in hem een lid der organisatie c. te zien en begonnen hem meteen af te rans»- len, Hij moest door de politic woivton beschermd, waarbij bleek, dat hij slechts een onschnidig buitenlander was. Aan het einde van de Kurfürsten- damm gingen de Betoogers ordelijk uiteen en de arbeiders trokken met hun vaandels en muziekcorpsen naar hun stadswijken terug. Beraemie „Pai" biRaak- gjiaan. SSterlSiseefketeis, jtrissa rulsberringOB, voor allo labriknt». DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De oommissie van herstel beeft aan de „Kricgslaslenkommission" een brief gericht, waarin zij zegt dat volgens inlichtingen, die de commissie van her stel heeft gekregen, de regsariug van Duitsebland aan de Sovjetregeering van de OekrajiiK', op grond van een ge troffen overeenkomst een «vm vau 400 millioen mark heeft overgemaakt. D« commissie van herstel vraagt de Duit sche regoering, haar inlichtingen te verschaffen over den oorsprong en den aard van dit crediet aan dc Ockrajia» en verzoekt de Duitsciie regc-eriug, geen enkele verbintenis aan te gaau alvorens de commissie de gelegenheid beeft gehad, de kwestie te besurfeeie i. VAN HET VATICAAN. Op 23 Juni heeft Z. H. de Paus een brief geschreven aan kardinaal Gaspapri, die volkomen de geruchten te niet doel, welke sinds liet nieuwe Pontificaat verspreid zijn omtrent het aftreden van kardinaal Gasparri als staatssecretaris De brief luidt als volgt: De gelukkige terugkeer van de plech tigheid van den Prins der Apostelen, wiens naam Gij gelukkiglijk draag!, geeft Ons de zeer aangename gelegen heid U do meest toegenegen wens-, en en hartelijke felicitaties aan te bieden en eens to meer de gevoe ets van Ons vertrouwen, van Onze bijzondere wel willendheid en van Onze levendige dankbaarheid te bevestigen. Nog versch en steeds aangenaam voor Ons is de herinnering aan de goedheid mei welke van den aanvang van ons Pontificaat af Gij hebt afge zien van het voornemen do zware be zorgdheden van het staatssecretariaat) te veriaten en naar Uw geliefkoosde studie terug te koeren. KORTE B P RICHTEN In de nabijheid van Stuttgart heeft een ernstig automobiel-ongeluk plaats gehad. Van een vrachtauto, waarin ongeveer 30 personen zaten, brak de ketting. De auto liep den berg af en botste tegen een muur op. In totaal werden vier personen gedood, zestien zwaar en tien licht gewond. De „Volksstimmë" meldt, dat de Oberprasident der provincie Saksen de „Kreisanzeiger" te Gardeleben en de „Mitteldcutsche Presse" te Stass- lurt heeft verboden. Berichten nit Buenos-Aires mel den, dat zware stormen en voortduren de regens groote verwoestingen heb ben aagericht. Een klooster stortte in, waardoor een aantal vrouwelijke leer lingen verwond werden. Het telegraaf verkeer is gestoord en er hebben tal van ongelukken plaats gehad. Volgens de „Corriere della Sera" is een Italiaansch luchtschip tijdens een toeht van Tarente uit door den storm overvallen en naar de kust van Calabrlï gedreven. Bij een notfiuf o« terug te keeren sloeg het luchtschip om en verbrandde. De inzittenden wer den gered. Tienduizend mijnwerkers hebben in Midden-Stiermarken ten gevolge van meeningsverschiilen over het loon den arbeid neergelegd. Op alle schachten staat het werk stil. De Oostenrijksehe staatsspoorwa gen hebben in het laatste halfjaar een deficit van 200 milliard kronen te boe ken gehad. De oorzaak van het gewel dige nadeelig saldo zou gezocht moe ten worden in een teveel aan beamb ten en het bureaucratisch beheer. Het ligt in het voornemen de tarieven met 60 tot 180 procent te verhoogen. Bij de ingang van liet vakver- eenigingsgebo'uw te Mannheim heeft 'n bomontploffing plaats gehad, waardoor onder de daar aanwezige vrouwen en meisjes tal van slachtoffers werden ge maakt. De daders van den aanslag aijn onbekend. Koning George van Engeland is gisterenmorgen aan boord van het Ko ninklijke Jacht uit Portsmouth vertrok ken voor een bezoek aan de Atlanti sche Oceaanvloot, die uit Torbay is uitgevaren om den koning in het Ka naal te ontmoeten. Baron von Leopreehting is te Munehen wegens landverraad tot le venslange tuchthuisstraf en ««verlies veroordeeld. Bij de behandeling va» het wets ontwerp «p den zomertijd heeft de Ea gelsche Lagcrhuiscommissis dc perio de van don zomertijd vastgesteld van den Sen Zaterdag in April of een week vroeger, zoo Paschen er op volgt tot den 3en Zondag in September. VALSCII SPEL. Hel liberale „Hbl." gaat voort ge meens naak te maken met dengeeu, dien Mj noemt „onze Iog£", den N. K. Peer, die op unfaire wijze tegen o» leiding van zijn eiqen partij dc».; tracht Ie blameercn cn zich daarbij niet schaamt oncontroleerbare mededeelin gen te deen uit gesprekken met ker kelijke personen. Hij weet zijn lezers den Indruk te suggereeren cn hei is bekend, dat velen op dien indruk reeds de bestuurders der N. K. P. in dezen verantwoordelijk hebben gesteld ais»! hij een gezaghebbend leider dier partij is. Om aan «fit vaisoho spel een eimle te maken, bevat „da tijd" «en verklaring van den algemee- nen voorzitter der N. K. P., den heer F. W Swane te Utrecht: De medewerker van het „Aig. Han- delsnlad", die ODdcr den naam van Kruisridder ot N. K. P.ër schrijft, doet dit NIET. NAMENS DE LEIDERS DER N. K. P. KOCH MET HUN INSTEM MING. De wijze, waarop het gebeurt, keur ik zeer af, Tegen liet voer-an van mijn naam in verband met daarin ver vatte mededeelingen en om daaraan be- teekenis te geven, kom ik met alle kracht op. Tot die mededeelingeji is hij NOCH BEVOEGD HOCH GE MACHTIGD. F. V. SWANE. Tot zoover de leider der N. K. P., de heer F Vi. Swane. Hei is duidelijk, waarom het liberale blad den aldus gewraakt™, zich katho liek noemenden schrijver in hd „HbS." handiafigersdieiisten bewijst. Onlangs richtte het zich in oen giftig en erger lijk stuk van den Hoeirjzerredaetew tegen net bisschoppelijk gezag, de N. K. P.ërs smalend, welke voor dat ge zag hebben gebogen en week -waren geworden „als was", er moest nog betere leem in den pottebakkersoven van de oppositie worden gebakken, er moesten brutaler naturen verrijzen, om het kathoiiene gezag tot het uiterste te tarten en te weerstaan. Welnu, in zijn gemaskerden „logé", die zoowel zijn partij- a's geloofsgenooten een scliot in den rug durft geven en de Bisschoppen kritiseeren ton overstaan van een zich vermakendeJi liberalen lezerskring, meent de vrijzinnige redac tie, voor wié het doei de middelen heiligt, den langgezochte gevonden te hebben. Zijn eigen partijgenooten zijn thans echter gewaarschuwd tegen zijn VALSCH SPEL! KATHOLIEKENDAGEN. Op de Generate Raadsvergadering van den Dioc. Bond van R. K. Wcrk- lieden-Veroenigingen in hel Aartsbis dom, te Deventer gehouden, werd de Volgende motie aangenomen „De Bond van R. IC. Werklieden- Vereenigingen in het Aartsbisdom, waarbij zijn aangesloten 170 plaatse lijke -werklieden-vereenigingen, draagt het bestuur op: er bij het bestuur vaa do Federatie van R, K. Volks- en Werkliedenbonden op aan te dringen, zich zoo vroegtijdig mogelijk in ver binding te stellen met het bestuur, be last met liet organiseeren van Neder- landschc Katholiekendagen, om te trachten het daarheen te leiden, dat volgende Katholiekendagen zoodanig worden aaargesteld, dat deee ook door de arbeiders geheel kunnen worden bijgewoond." HET STATENLID C. L. A. v d. WEIJDEN. De Limbargsche R. IC. Slatendub besloot den heer C. L. A. van dei Weijden, eersten candidaat op de Liin- burgscho lijst der N. IC. P., le ont slaan ais lid der vereeniging. DE TABAKSWET. Aan d» burgemeesters is een gchrij- veu gezonden vanwege de Justitie, om strenge eontróle op cl« tabaksaagefa ui' te oefenen, daar r eds groote hoeveel heden Duitsche zc-jgls in omloop aijn, welke valsch zijn. LE LIJSTEN VAN g R-OF.N ENDA EJ, ?3N ARTS. Op telegrafisch vesredk -ran dec hondsvooraitter van den LAmburg'- Rchen KieaerBbrmd san Z. J>. H. den Bbrclmp van Roermond, om piede deej'ngf of óe afkeuring van de acrip der K, k. P. ook geldt voor de act e voor de lijsten van Groenen da«> en Arte, hoeft mgr. Schrijnen, met machtiging tot publicatie ge antwoord, dat de afkeuring van de actie der N. K. P. ook geldt voor die andere lijst**. Hedea werden in de hoofdkerken der hoofdplaatsen van alle Rijks- Letfkriigen een H. Mie opgedragien voor intentie van den Al terne neu B>nd van R. K. Rijk k esl r «vforga- ni^ties in Nederland, voor het -wel slag®» der verkaeelttgen. DE HUUROOMMISSÏE IN Zr ELAND. Door Gedep. Staten van Zeeland is do vr-jgendo circulaire aan de gfe- meentobcstnren ge-onden De vraag is ggerezen of de- tijcLömetandigheden niet zondanig ga wijrigd zijn, dat tot opheffing der liartaande huureommissies kan wor den overwogen. Wij verzoeken u, voor zooveel nood g. aan dere aan g--tegenheid de vereisehte aandacht te schenk n en ons c. q. met de door u te nemen beslissing, hetzij daarbij de be staande cnmmLs'o wordt opgeheven hetzij tengevolge daarvan tot op heffing niet mocht worden overge- gaan in kennis te etdlen. Mocht uwe vergadering op .wel omschreven gronden een b slur tot opheffing nemen, dan verklaren wij bij. voori»aat, dat daartegen jn' begin sel 'bij on- geen bezwaar bes'aan zal ONBRUIKBARE ZJLVERBs NS. De M nistor van Financiën piaakt bekend, dat in de piaan-1 Juni 1922 bij de Al rem (ene R kenkam-r zijn overgebracht 1.7(X).(XX) stuks onbruik baar geworden zilverbous van 1 van de bij K. B. van 19 Februari 1920 bepaalde vormen; 1.200.000 stuks on bruikbaar geworden zil verf-ons van f2.50 van den bij K. B. van 14 Juni 1918 bepaalden vorm, HOFBERICHT. Per Staatsspoor trein van 6 uur 43, waarin zich de koninklijke rij tuigen bovonds.n, zijn de Koningin, de Prins, de Prinses en Hertog Adolf Ff.ed-id.i van Mecklenburg gisteravond van Don Haag naar het L??o vertrokken, levendig toegejuicht door een talrijke menigte op het perron, die aanzienlijk vergroot werd door de aanwezigheid van een groot aantal scholieren uit een der provincies, die een pleiaierreis fia-af Den Haag hadden gemaakt ein naar huls terugkeerden. Zij hadden alle gelegenheid de Prinses g«ed jto zien die zich meermalen aan het venster van het epoorw-egrijfcuig vertoonde, ter plaatse waar do k.nderen stonden die haar extra toejuichten. Hertog Adolf Friedrich broeder van demi Prins bli,jft. nog een i ge dagen crp Het Loo en keert (teat naar Mecklenburg terug. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1