Staten-O^noraaK SkïsSEMGD NIEUWS SPORT EN SPEL LUCHTVAART. Kerk en School. ■frovtodaal itasws,, 1 UfL'KHEtST UITGESPELDE OOR- 1 LOGSMTNBffiBELASTlNG. D» Minister van Rn ancien heeft ilepaald, dat de ter zake van ver leend uitstel van betaling' van oor- Jogswinalbelasting verschuldigde in terest met ingang van 1 Aug. 1922 0 ten honderd 's jaar 3 zal bedragen TWEEDE KAMER. Wijziging der L. O.-Wet. De Minister van Ond. heeft een wets Uitwerp tot wijziging der L. O.-wet 1920 ingediend. Hieraan ontleenen wij het volgende Volgens de bepalingen van het thans vigeerend art. 28 der L. O.-wet Is het aantal leerlingen per onderwijzer zoowel aan scholen voor gewoon lager onderwijs, als aan u. 1. o. scholen be trekkelijk gering. Bovendien worden in dat artikel op het stuk van het ge tal verplichte leerkrachten slechts mi- irna gesteld. Elk gemeentebestuur en elk bestuur eener bijzondere lagere chool is thans bevoegd een grooter aantal onderwijzers aan de school t.e verbinden dan de wet eisoht. Een en ander heeft, na ernstige overweging, de Regeering er toe geleid voorstellen <e doen om te geraken tot beperking an het getal onderwiizers. Eene nauw keurige becijfering aan de hand van gegevens naar den toestand op 1 Ja nuari 1922 heeft aangetoond dat. wan neer de verhouding tusschen het getal leerlingen eener* school en dat der on dorwijzers in overeenstemming wordt gebracht ongeveer met die, welke werd verkregen met liet volgens de vorige L. O.-wet verplichte aantal leerkrach ten, eene besparing kan worden ver kregen van ruim 153<i miilioen gul den. Het maximum aantal leerlingen, waarbij volgens art. 27, tweede lid, combinatie van eene school voor ge woon lager onderwijs met eene in het zelfde gebouw gevestigde U. L. 0.- -chool onder één hoofd is toegelaten, berekend tegen ongeveer 25 leerlin gen per klasse. Met het oog op de wij- igiüg van art. 28 zal dit aantal moe- ,<sn worden verhoogd tot 350. In een nieuwe regeling voor het be- rag van het wachtgeld zijn ae begin selen van de nieuwe wachtgeldrege ling der burgerlijke ambtenaren ge volgd. Deze maakt onderscheid tus schen hoofd- en nevenbetrekkingen wat bij de onderwijzers niet noodig is u. tusschen hen die al dan niet kost- tnner zijn van een gezin. Om de moei .rilheden te ontgaan bij de beslissin gen omtient het kostwinnerschap is voor de onderwijzers eene onderschei ding aangenomen naar den duur van len diensttijd 100 pCt. wachtgeld ■al worden genoten gedurende resp. Jrie maanden, een half jaar en een iaar door hem niet resp. minder dan .5 tot 10 en meer dan 10 jaar dienst en is overigens een gemiddelde aan \enomeu van 65 pCt. OPHEFFING KAMERS VAN ARBEID. De Regeering heeft ingediend een wetsontwerp tot opheffing van het in stituut der Kamers van Arbeid. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Mej. Kok uit Harderwijk wilde per 'jwiel den Rijksstraatweg bij Ede oversteken, toen zij door een auto •an den heer N. uit Arnhem werd gegrepen. De auto stond onmiddellijk stil, waarna mej. K. onder den wa gen werd weggehaald. Het voorwiel van de zwaarbeladen wagen was over haar heen gereden. Dr. Van Leeuwen uit Ede verleende de eerste hulp. Ernstig aan het ho.ofd, handen en voeten gewond, is zij door denzoon van den heer N., die den auto be stuurde, naar Harderwijk' vervoerd. Een zestal in den auto zittende cur sisten zette zijn weg per trein voort. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. i MELKOORLOG, Te Velseroora en IJmuiden is het een vinnige strijd tusschen de melk- erkoopers. De slijters verkoopende tnelk' ieeds sedert eenigen tijd voor 14 cent. Een boer verkocht ze toen voor 10 cent de liter. Nu hebben de slijters den prijs verhoogd tot 15 cent en verkoopt de boer zijn melk nu voor 12 cent. Vlak' achter hem loopt een boer die de melk echter weer voor lOcent verkoopt Demen- schen zien hierin echter den opeet van de slijters om den boer met zijn goedkoope melk er uit te drin gen. EEN VROUW VERBRAND. Even na middernacht werd de Amsterdamsche brandweer gealar- meeru voor een brand op de Leid sche Gracht 44, waar het bekende •eslaurant Dikkers is gevestigd. Het vuur woedde aanvankel. in het sous- terrain, dat als keuken dienst doet. De vlammen baanden zich een weg naar boven en sloegen eenige oogenblik- ken later ook op de le verdieping uit. Deze js, evenals het gelijkstraatsche deel tot restaurant ingericht. Al spoe dig na het uitbreken van den brand liep de eigenaar, de heer Ihrig, te zoeken naar zijn vrouw en 2 kin dei en. Hij zelf sliep drie hoog en was door den rook wakker gewor den. Toen het vuur geblusciit was, deed de brandweer inderdaad de vree selijke ontdekking dat de vrouw in de vlammen was ingekomen. Haar veiktootd lijk werd "in den kelder hij den voorgevel gevonden. De kin leien waren gelukkig gered. Het lijk werd door de politie naar het JJFil- helrainagasthuis overir-ebradht. Van tref perceel bk-andde cfe EfeWer geheel uit en kregen de eerste en Boven gelegen verdiepingen zware brandschade. De oorzaak van den brand is onbekend. EEN „jONGEHEEREN-'-BENDE. In verband met Bef gisteren ge melde geval van vandalisme in Duin oord en het Statenkwartier te 's-Gra- venhage is het de politie aldaar mo gen gelukken nog drie Jongelui aan te Houoen, die ook1 medeplichtig wa ren aan de gejileegde wandaden. Het Zijn een 18-jarige leerling van een H. B. S., een 19-jarige marconist en een 19-jarige leerling van een H. B. S. Zij hebben bekend zich In veree- niging met de andere gearresteerden te hebben schuldig gemaakt aan een inbraak in de school Antonie Duyck- straat,, waar verschillende voorwer pen waren ontvreemd en de inven taris der school zoodanig was door een gehaald, dat het hloofd der school drie weken werkzaam is geweest met het weder in orde maken van Zijn administratie. Van deze inbraak is een aantal der «miste voorwerpen bij een der da ders door de politie in beslag geno men, o.a. een hoeveelheid kwik tot een gewicht van 5 K.G. Aangezien evenwel is gebleken, dat de schuld van den laatsten aangehou dene aan de misdrijven zeer gering is, is deze weder ojp vrije voeten gesteld. Hoe gevaarlijk echter deze jon gelui in htin baldadigheden kiunnen zijn, blijkt uit hun bekentenis, oat zij ongeveer zes weken geleden op een avond, ter hoogte van den Cra- nenLurghweg een bank uit den grond hebben gerukt Evenwel nog niet te vreden met deze vernieling, gingen zij zelfs zoo ver, dat rij' de bank plaatsten op de rails van een uit Den haag komende stoomtram. Deze daad scheen in hun oogen zoo mooi te zijn, dat zij aan den overkant plaats namen, om1 zich' in het komende schouwspel te verlus tigen. Gelukkig bemerkte de machi nist het gevaar en hij' wist nog zoo danig te remmen, dat alleen de zuig- pomp van de machine beschadigd weid. Zij hébben voorts bekend, een groo te glazen reclameplaat in de Van Loostraat te hebben vernield be nevens tal van groote spiegelruiten in Duinoord en Statenkwartier. Zij kunnen rich' echter niet meer herin neren, waar al deze misdrijVen zijn gepieega. Ook hebben Zij nog' tal van banken uit den grond gerukt. len slotte is aan het licht geko men, dat een vijftal van h'eu zich heett schuldig gemaakt aan de ver nieling van de villa in Warmond. De huurder van deze villa, die er zijn eigen meubelen in hlad staan, was nog wel familie van een der jongens. Ook in deze villa was vree- selijk huisgehouden en voor eenbe- diag van ongeveer f 1000 was aan den inboedel vernield. HLEÏH ALLERX.SL Te Heerlen is een 12-jarige jon gen uit Hoensbroek, die verkeerd uit week voor een bespannen wagen, over reden en gedood. Gisterenochtend is te Zeveliaar aangekomen een extra-trein uit Hon garije met een groot aantal ondervoede Hongaarsche kinderen voor ons land. De kleinen lagen meerendeels op ge- improviseerde treinbedden en waren perij in de De Glercqstraat te Amster- zeer enthousiastisch. Tal van geleid sters vergezelden da kindieren. Ingebroken Is In een diamantsla- dam, waar eenige partijtjes onafge werkte diamant in dopper, ter waarde van 11300, ontvreemd zijn. De metselaar A. Wl Kriens te Btielle die bezigheden verrichtte aan het in aanbouw zijnde vergaderlo kaal, verbonden aan de R. K. Zuster school aldaar, stortte door het uit scheiten van een plank vam de stel ling, waarop hij bezig was, naar beneden. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het St. Franciscus- riekenhuis te Rotterdam vervoerd. Te Delft is gistermiddag een uitslaande brand ontstaan op den zolder van het ketelhuis van de distil leerderij „de Papegaai" van den heer v. Berkël. De brandweer had na één uur het vuur gedoofd De oorzaak is onbekend, verzekering dekt de schade. Een in de haven van Den Bom mei liggende bewoonde woonark, is gisternacht, terwijl de bewoners slie pen, door het te laag wegloopende water omgeslagen en onderstboven blijven liggen. De bewoners konden gelukkig intijds gered worden. Te Veldhoven zijn van den slager S. 60 kippen door een hond doodgebeten. ïe 's-HertogenboscR is op den Engelschen dijk het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. De onge huwde moeder is door de politie aangehouden KL LKEJR0ANGEFK, o Tdbor fid fiesfuuri Van Bef comité Aan 'den cursus bdekhbuden fit vastgesteld. De bedoelde functions v ~r~ J J' rissen doen toezegging, zeer spoe- O. "is benoemd als docent de Keer TTÏ Speetjens onder-directeur dér Banfc-Assotlatie "te Tilburg. RECTOR A. HAVERBEKE 'f. Na een vrij langdurige ziekte over leed gisteren te Etten de Zeereerw. Heer A. Ha ver békte, rector van het pensionaat aldaar. Gebeten te Biervh'ef op lï "Mei 1872 werd de tfrans Overledene pries ter gewijd op 12 Juni 1897. Zijn Eerw. wend o.a. benoemd 'tot conrector aan St Eouis te Ouden- bosefr. Sinds 31 Augustus 1912 "was hij Rector Van het Pensionaat en de R. K. Kweekschool te Etten. ^Een echte koker H? kost FM [PCI en isaltijd fjf Jr vooiriemun 1 pS E den naam I AJ1UHHAR0T met handled*^ (7/münAacaV j DE BESLISSINGSWEDSTRIJD. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De beslissende wedstrijd zal a.s. Zondag in het Sportpark te Hil versum wonden gehouden. Vermoedelijk komt Blauw-Wit als volgt in het veld: Doel: Sdiindeler; achter: Oil, E. v. d. Kluft; middenMazurel, Lietzen, SLingelandt; voor: Doo- renbos, v. Dordt, Garritsen, van Diermen, Smit. VLIEGONGELUK BIJ HAMBURG. Dinsdagmiddag viel het vliegt tuig D. C. 48 even voor het vlieg veld te Hamburg bij de landing en sloeg door de aanraking met hoo rnen en telegraafdraden over den kop. De inzittenden, twee heeren en een dame, werden gewond. De bestuurder, Freiherr Lothar von Richthofen, is aan de bekomen ver wondingen overleden. De omgekomen aviateiy is een broeder van den uit den oorlog bekenden gevechtsVlieger v. Richt hofen. EXAMENS HOOFDAKTE. Behoudens onvoorziene omstandig heden zal het mondeling gedeelte van de e..amens hoo.donderw ij zeroes) te Haarlem afgenomen wouden in de Rijkskweekschool voor onderwij zers 17, 18, 21, 22, 24, 25, 28, 29, 31 Juli, 1, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 21, 22, 23, 24, 28, 29 Aug, 1, 2, 4 en 5 Sept., telkens van voorm. 9.30 uur af. TUITJENHORN, TUITJENHORN. K. S. A. Vrij dag j.l vergaderde het PI. Com. voor de K. S. A., in het St. Joseph- Patronaat. Na opening door den Voorzitter met den Christelijken Groet, heet spr. allen welkom; in 't bijzonder den Geest. Adv. Pastoor Stieger. Het doet spr. genoegen te kunnen constateeren, dat alle aan gesloten vereenigingen hun verte genwoordigers dezen avond hier hebben. Deze vergadering achtte het bestuur noodig, omdat we met verschillende werkzaamheden ten achter zijn, die afdoening eischen. Hierna leest de secretaris de no tulen der vorige algemeene verga dering. Deze worden ongewijzigd vastgesteld. Voorzitter deelt me de, dat van den heer J. L. Theunis een schrjjven is ontvangen waarbii deze verklaart, niet langer als se cretaris van het comité te willen optreden. In de gehouden bestuurs vergadering heeft de nu fungleeren de secretaris toegestemd, om tij delijk deze werkzaamheid waar te nemen. Voorz. betuigt hem hier voor zijn oprechten dank. (AppL) Verder deelt de voorzitter mede, dat de Hanze-afd. hier is opgehe ven, en dat de enkele overblijven de leden zijn aangesloten bij de Afd. Warmenhuïzen. We verliezen dus een vereen, die bii het PI. Co mité zou kunnen aansluiten, of schoon de Hanze tot heden niets in die richting deed, aandenande ren kant winnen we één vereeni- Ping, n.l ons pas opgerichte R. K. anfare-corps „fkoornsche Blijd schap" zoodat we er op zijh voor uitgegaan. Hierna leest de secreta ris het officieele model-jaarverslag dat door de vergadering wordt goedgekeurd. Voorzitter dankt den secretaris voor de nauwkeurigheid, waarmp'- hij dit heeft samengesteld. In be handeling komt een circulaire van het Centraal Bureau, betreffende propaganda voor 'het tijdschrift „Kath. Nederland" en „Voor stu die en praktijk". Besloten wordt om1 een flink getal gratis exempL te verzoeken. De propagandisten zullen dan ter gelegener tijd trach ten eenige nieuwe abonné's te winnen. Voorzitter deeft mede, dat in de gehouden bestuursvergadering 't Huish. Regl door den secretaris is gepresenteerd. Dit is door Ihernl opgesteld in den geest, als op de vorige Alge- pieene vergadering is besloten. In gevolge art. 6 van dit Regl. moe ten de secretarissen der aangesld ten vereenigingen een ledenlijst in dienen, onderteekend door voorz. en secretaris dier vereen. An de hand daarvan wordt 'vjoor elke vereen, de contributie dig de hjfeten te zullen mieveren. Hierna komt aan de orde„Verkie zing van een bestuurslid, ter voor ziening in de vacature J. L. Tiheu nis. Voorzitter zegt, dat het niet de bedoeling is de stemming te beïn vloeden, doch spr. wil er op wijzen dat het gewenscht is een bestuurs lid te benoemen uit den R, K. Bond voor groote gezinnen, omdat de heer Theunis als zoodanig zit ting had. Gekozen werd de heer Jac Moïe naar (Bond van Gr. gezinnen). Deze verklaart zijn benoeming te willen aanvaarden. Aan de orde komt het punt „Mis sie-actie". Voorzitter zegt dat hier over wél in de bestuursverg. is gesproken, doch wijl de Geest. Adv door verhindering toen ïïiet aanwezig kon zijn, heeft men bes'lo ten diens advies eerst te vragen. Geest Adv. het woord verkrijgen de zegt dat het comité in die rich ting moet werken, dat bij de paro chianen meerdere missie-kennis wordt bijge'hmcht. Het overige volgt dan vanzelf. Het houden van een lichtbeelden-avond b.v. is een mooi middel Besloten wordt op deze wijze te gaan werken. Voorzitter brengt den Geest. Adv. dank voor den ge geven raad en geloofde dat wel met succes gewerkt zal worden. Hierna wondt bespraken het punt „organiseeren van een feest avond". Voorzitter zegt, dat het in de bedoeling ligt van het bestuur om den leden der aangesloten ver eenigingen eens een gezellige avond te bereiden. Medewerking der 'léden op muzikaal gebied zoo wél' vertaal als"' 'instrumentaal fs dus onontbeerlijk. Voorz. geeft de besturen in overweging om' met hun leden hierover eens te praten dan kan op één der volgende al gemeene vergaderingen van het co mité een plan worden opgemaakt. ATzoo wordt besloten. IRondvraag: De heer C. Boeket (fanfarecorps) brengt aan het be stuur dank voor alles wat is ge daan om te komen tot oprichting dezer vereenlging. Alles gaa't naar wensch. Er is veel' animo bij de leden. Voorzitter dankt den repre sentant van het fanfarecorps voor deze woorden. Spr. heeft zich wel eens afgevraagd of de opofferin gen hieraan verbonden zouden ge dragen kunnen worden. Nu ech ter twijfelt spr. er niet aan, of het corps gaat een goede toekomst te gemoet De heer C. Boeket (Genu Koort deelt mede, a'at zi n vereeniging heeft besloten een extra-b'd rage aan het comité te verstrekken van f10. Ook dezen afgevaa-digoe brengt voorzitter dank voor dit blijk van waardeering het comité bewezen. Niemand meer het woord ver langende, dankt voorz. al'en voor hunne tegenwoordigheid en me dewerking Waarop sluiting volgt met den ChristeTijken groet". IAMMEN. LIMMEN. Burg. Stand, over de maand Juni. GeborenEïanoisous, van Nioolaaa Nuijens en Petro- nella Kunst. Geertrtoda, d. yan Ni- colaas Druive en Maria Castricum Wilhelmus, z. van Wouter Aameraal en Grietje van der Hurk'. Agatha, d. van Andreas Cornel'de Graaf en Aagje Dekker. Guurtje, d. van Jan Gornelisae en Gaertruida Maria Schuit. Johan Petrus z. yan Petrus Gaarthuis en Oornelia Johanna Ad miraal. Johanna Cörnelia, d. yan Petrus Gaarthuis en Oornelia Johan na Admiraal. Overleden: Nioolaas Admiraal 93 jaar. wedn. van Jantje Mulder. Le venloos aangegeven kind van Por- nelius Nuijens en Oornelia Wiering. Getrouwd: Henricus Earuijn van Heiloo en Geertruida Margaretha Kaandorp. ENKHUIZEN. ENKHUIZEN. - Geslaagd. - Te Amsterdam slaagde voor het candi- daats-examen Wis- en Natuurkunde onze stadgenoote Mej W, Lub Wd. Verkiezingsactie. In groote getale waren ze opgekomen de Ka- tholiek'en van Enkhuizen, mannen en vrouwen, ja, meer vrouwen dan man nen. Het Gomaruszaaltje geheel ge vuld. Na Opening' met gebed door de Voorzitter de heer H. F. Fluit- man, was het een goede gedachte te beginnen met het lied Roomsché Blijdschap. Spontaan werd dit door allen medegezongen. In rijn openingswoord herinnerde de Voorzitter aan de laatste dagen welk'e vooraf gaan aan den grooten dagt Veel sympathie hebben de pro pagandisten ondervonden bij het huis bezoek. "Ondervonden hebben zij dat b'ij de Roomscihen van Enkhuizen Spr. is er van overtuigd, dat als alle Katholieken van Nederland in zoom stemming rijn als de Katho lieken van Enkhuizen, men zeker kan zijn, dat de Rechtsche meerderheid behouden blijft. Na eenige technische uitleggingen omtrent de wijze van stemmen verkrijgt hét woord de Zeer Eerw. Heer Pastoor. De gewijde spreker begint met te zeggen: Geloofd rij Jezus Chris tus. Dit zegt Spr., wordt wel eens wat te lidht opgenomen. Dit moet doorwerken, niet alleen in de bin nenkamers maar ook in Wet open bare leven. Dit .moet worden hét parool en $e strijdlewse der Katho lieken, Onze tegenstanders de socialisten zeggen, dat de Katholieken niet zijn vóór den werkman. Maar zegt spr., dat is gelogen. In geen enkel land is de beroemde Encycliek „Rcrum Novarum" zoo in toepassing ge bracht, dan in ons kleine landje. Men zegt ook!, vvij zïjh inilitairisten. Niets is ecifiter meer berijden de waarheid dan dit gezegde. Wij verklaren het militarisme voor een wild beest Ziet naar de socialistische ministers in België. Zij zijn de echte militaristen. In den breede toont spreker aan dat socialisme en Godsdienst onveree- nigbaar zijn. Een van beide, als men de twee samenkoppelt, of men wordt socialist, of men wordt Christelijk. Ook van het Liberlisme, de Vader van het socialisme, kran niet anders gezega worden. Ook zij Zijn de vijan den van het Christendom. Want ook van den Geest van Christus in het so ciale leven, moeten zij niets hebben, daarom is het toch voor of tegen. Vooral zijn gevaarlijk die z.g. liberaal Katholieken, die ook zeggen: Chris tus in de Kerk, maar dan ook ver der opsluiten in de kérk. Duidelijk is het wel, dat de Katholieken hier van niets moeten hebben, ook' de vrouwen niet. Vroeger hebben hier op de wallen dezer stad de vrouwen gestaan bij het k'naon en de vijande lijke soldaten durfden niet de stad binnengaan. Zoo moet het ook' nu, alle vrouwen op hun post en de overwinning is ons. Laten ook de goedgezinde Katholieken gewaar schuwd zijn, vioor het bestaan van de N. K. P. In Amsterdam zijn dezen morgen manifesten verspreid na de Hoogmis, die de Katholieken licht op een dwaalspoor kunnen brengen. Ook' de Provincie zullen zij intrek ken, laten we zijn gewaarsdhuwd. In een mooie peroratie toont de ge wijde spr. duidelijk aan, dat het in het belang en ook de plicht is der Katholieken, om öj> 5 Jwli te stemmen op No. 1 van lijst 33. Een dankbaar applaus was de uiting der vergadering voor de sc'hoo ne woorden. Opwekkende woorden werden nog gesproken door de beide R K. raadsleden en enkele aanwezi gen. Een der aanwezige vrouwen ves tigde de aandacht er op, dat zoo er vrouwen waren die door de huise lijke plichten zouden kunnen zijn ver hinderd, andere vrouwen die meer tijd hadden, dan moeten bijstaan. Groot applaus. Tot slot werd door alle aanwe zigen gezongen: „.Aan U, O Ko ning der Eeuwen". ENKHUIZEN. ENKHUIZEN. U it s'lag van de Dinsdag i.l. gehouden veiling van onroerende goederen, in de Kolf baan van Loots, door Notaris Be ker alhier. Een woonhuis -met schuren en erf en stal, groot 9.52 A., verköo- iers Gebr. Lause te Haan, Duitsch and, kooper de heer G. Schild, alhier voor f12.800. De overige 4 eprceéten weiden opgehouden. Uit het politierapport Door de politie alliier werd proces verbaal opgemaakt contra W. S. v. Hoorn, wegens landlooeprij. S. is overgebracht naar Alkmaar. HEER-HUGO WAARD HH.-WAARD. Te water. Maan dagmiddag geraakten a. d. Veenhuizar Middenweg een paard eü kar te water. Met vereende krachten werd alles op nel droge gebracht De materieele schade is gering. WOGNUM. WOGNUM. Nekkramp. In het ge zin van den heer G. Beorepoot alhier werd Zaterdag bij eer. driejarig zoontje een geval van nekkramp geconstateerd. Het jongetje, dat ter verdere verple ging naar het Sl. Jansges thuis te Hoorn werd overgebracht, is Maandag over- Telefoon. Vanaf 1 Juli tot 1 September is het telefoonkantoor al hier geopend van 8 tot 12 uur v.m. en van 1 tot 8 uur n.m. Voor post en telegraaf blijven de openingsuren on veranderd, n.i. van 8 tot 12 v.m., van 2 tot 3 uur en van 6 tot 7 uur n.m. ZWAAGDIJTL ZWAAGDIJK. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer H. Beerepoot, legde aan de Hoogeschooi te Amster dam met goed gevolg bet doctoraal examen in de geneeskunde af. ANDIJK. ANDIJK. Schoolreisje. „Vroeg uit de veeren", indien ze het reisje naar Amsterdam mede zouden maken, gold voor de schooljeugd. Hen vorigen dag en avond veel regen. Jongens, die zich anders niet veel om het weerglas bekommerden, informeerden af en toe, of dt wijzer niet den gewensehten kant heen hok. De vooruitzichten va ren somber genoeg: 's nachts regen. Bij het opstaan, sommigen reeds om 3 uur. nog altijd ongunstig weder. Het was niet te verwonderen, dat sommige ouders hun kinderen thuis hielden.. Om 4 uur ging het met de motor schuit naar Bovenkarspel en van daar met den trein naar de hoofdstad. On derweg klaarde de lucht op en den geheelen dag bleef het weer goed. In Amsterdam werden Artis bezocht en verschillende groote gebouwen, als het Kon. Paleis en het Postkantoor. In „Elim" werd het middagmaal ge bruikt 's Avonds om half negen kwa men de 48 kinderen met hun geleiders hier terug, vol pret over alles wat ze dezen dag gezien en doorleefd hadden. SPANBROEK SPANBROEK. Aan de Boerenleen bank alliier werd in 1921 aan spaar gelden ontvangen f 157561.67, terug betaald r 161361.94, Gegeven yo.or- schotten f 892(40. De balans was in actief f 150784.2? en in passief f 150323.39, aldus een' winst Van f 460.81, OOSTERLEEK. OOSTERLEEK. - Wedstrijden. W Ter gelegenheid der kermis werden hier verskillende wedstrijden gehou den voor jong en oud. Vlaggetjes ste ken voor jongens tot 8 'jaar. Prijs» winnaars S. de Hart, P. Visser, PI Krijger en M. Steen. Houtjesrapen (meisjes tot 10 jaarV Prijswinsters N. Groenehart, A. Kla ver en A. Buij. Zakloopen voor jongens van 8 tol 10 jaar. Prijswinnaars J, Leeuwrfïdi, P. Roos en H. Klaver. Hardloopen op muilen (meisjes bo ven 10 jaar). Prijswinsters J. Dal, C. Groenhart, IJ. Beets en B. v'. cL Oord. t De ouderen moesten door een Lis kruipen, hiun beenen in een zak ste ken en zoo Bet vlugst het eindpunt weten te bereiken. Prijswinnaars wa ren: Q Beemsterboer, P. Beemster- boer en J. Langenberg. WIJDENF.S M IJ DENES'. Door den bliksem werd op hei erf van den heer J. Water een. vruchtboom getroffen, die op en kele meters van zijn woning stond. Om den stam was de grond een M. in om trek omgewoeld. O.-BLOKKER. 0.-BLOKKER. Aanrijding. De bakkerswagen van den heer Vlaar werd dezer dagen aangereden door een uit M'ervers hoof komenden voerman, die geen idéé scheen te hebben om zijn voertuig over de hinderlijke tram rails te halen. De zaak is bij de poli tie aannangig gemaakt OOSTHUIZEN. OOSTHUIZEN. Opgravingen. Bij1 de verdere opgravingen ten dienste de. restauratie onzer kerk zijn 2 kleine brandkastjes gevonden, die in vroegere jaren stellig hebben giediend om de kerksieraden te bergen. GRQOTEBROEK. GROOTËBROEK. - Burg. Stand over de maand Mei en Juni. Onder trouwd; Pieter Jong, wedn. van L. Ooteman en C'atharina Maria van Dijk. BovenkarspeL Klaas Vlam wedn. van T. Droog en Elisabeth Ott, wed. van D. Kea Mdwoud. Sijvert Smit en Geertje Eet. Getrouwd: Klaas Vla,m en Elisa beth Ott. Sijvert Smit en Geertje Vet. Pieter Bakker en Af ra KoomeU Paulus Duijn en CJatharina Rood. f Geboren: Alida Bregitta, d. yan' B. Slag ;er en Clatharina Alagonda Kaag. Maria Anna, d. yan Nicolaaa Groot en Antje Meester. Rembertua Joannes z. van Rembertus Buijsman en Trijntje Jong. Prancisous Anto- nius, z. van Pieter Ligthart en' Dieuwertje Appelman. Klasina Ca-j tharina Margarotlia, d. van Dirk!' Diangermond en Antonette Oornelia. Bruins, Joannes Antonius, z. yan Jan; Noordeloos en Johanna d'Hamme- court. Christina Geertruida, d. yaff Nicolaas Ootes en Emerentia Sijna! Afra Margaretha, d. van Dorus Tim1 merman en Oornelia Haakman. Cor nel is, z. van Arien Broersen en Aag je Beerse. Elisabeth Margaretha Ma ria, d. van Paulus Jong en Trijntje I-igthart. Adrianus Engelbertus, z. van Volguinus Nan en Hütje Mole naar. Petronella Maria, d. van Jo-, hannes Stap en Marijtje Bimmerman Johanne3, z. van Jaco.ius Bakker ent Anna Tiet. Maria Elisabeth, d. v. Nicolaas Buurman en Catharina Jong Simon, z. van Pieter Bntius en Oor nelia van Steijn. Jacobus Maria, z. van Hendrik Koster en Neeltje Bak ker. Gekke, z. van Qorneiis Groot en Toetje Frankfort. Overleden: Rembertus Buijsman 29 jaar eohtgen. van Trijntje Jong. Ni colaas Oud, 8 weken, z. van Jan Oud en Trijntje Meester. Ornelis Buijsman, 47 jaar, eohtgen. .van Cbr neliia Imming. Sjoerd van .den Berg 69 jaar, eohtgen. van Aaitje Heerder man. Oornelia Salisia, 7 maanden, d. van Johannes Broersen en Maria van Hullen. Antje Berkhouwer, 73 jaar eohtgen v. Óornelis Bij post. GROOTEBROEK. GROOTEBROEK. De maat voor aardappelen aan de markt van ,„de Tuinbouw" is met ingang' van 1 Juli vastgesteld voor groote op 33 rn.M., voor kleine op 28 m.M. Benoemd. Onze oud-plaats- genoot de heer A. P. Maas, is be noemd tot H. de R. K. School te Barneveld. Onze oud-plaatsgenoot de heer C. Bont is benoemd tot onderwijzer te Vaassen (Gelderland). De Rijksveldwachter A. de Bliek te Abbenes zal den 16 Juli naar hier worden overgeplaatst. WERVERSHOOF. WERVERSHOOF. De zuivel fabriek alhier betaalde over de maand Mei uit f5.55 per 100 liter; de exploitatiekosten werden ge bracht van f 1.60 op f 1.40 per 100 liter en de straatprijs der melk van 10 op 12 cent. SCHERMERHORN. SCHERMERHORN. Paard op hol. Dinsdagmiddag ging hier weer eeD paard op hol, dat gespannen was voor een dresseerkar. De koetsier de heer C. Groot was juist bij iemand in huis, en had het paard zelfs heel solied vast gezet, doch het beest niet willende wachten, rukte den paal geheel om ver en zette het daarna op een loopen. Van alle kanten werd hulp aange boden, zoodat men het beest wist te grijpen, doch op den hoek bij de groo te kerk, kwam het tot een botsing, waardoor bij den caféhouder Koster nogal eenige materieele schade reroor zaakt weid, gelukkig kwamen geen i persoonlijke ongelukken voor,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2