DON. ,OfêS BLAD DE WILD BUITENLAND. FEUILLETON BINNENLAND Donderdag 6 Juli 1922. i4e Jaargang 2 uur. X uur. ie lalhi. s. maehine m Advertentieprijs; i Abonnementsprijs: Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,-? Brieven uit Duitschland MSTERDAIVi, ordeaux enz., No- 55b. LISTENS. r Eerw Zuster» Mei beirefl. ick bsni i5 cent. 50 i. contant. paou f, H, OOT. ofgrtsi®. aeon f O.SO oon f O.S3 Alkmaar. SRSKSK is de vvdsch in HOLLANDSCH DAGBLAD Per kwartaal voor Alkmaar v i' f 2. Voor buiten Alkmaar f 285 I "w* rtuatiie no. «33 i per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij v< Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. I uitbetaling per plaatsing f 0.60 Van 1—5 regels fj.25; eikeregel meer f0.25; Reclame Berlijn, 29 Juni 1922. EENE BETOOGING IN LUSTGARTEN. De groote betooging, die Zondag in Lustgarten plaats had naar aanleiding van den moord op Ra (hen au en waar aan meer dan een half millioen men schel) hebben deelgenomen, is geheel ordelijk verloopen. Tegen half 11 kwa men van alle zijden de socialistische en communistische vereenigingen opzet ten met hare roode banieren. De de mocraten droegen de kleuren der Re publiek: zwart-rood-goud. De leden der centrumspartij vielen door geen uiterlijke teekenen op, hoewel ze toch aan deze betooging deelnamen: ook het eentrum had, evenals de andere partijen sprekers gezonden. Bij zulke betoogingen houdt de poli tie zich achteraf en laat de gebeele enorme ruimte van Lustgarten vrij den betoogers over. Langzaam vult zieh het groote plein. Het is intusschen wel de moeite waard, al deze menschen, die evenmin als hunne politieke tegenstanders vrij zijn van politieke hartstochten eens goed op te nemen, waartoe zich hier de ge degenheid zoo goed aanbiedt, immers men kan ze in de lange langzaam op trekkende stoeten allen aan zich laten voorbijgaan. De Meerderheidssocialis ten onderscheiden zich zoomin als de meer linksche „Unabhangige" in uiter ljik en optreden bij deze betooging ?an de aanhangers der burgerlijke par tijen. Alleen hunne banieren en de roode bloem in 't knoopsgat kenmerken hen hier als socialist. Allen zien er welva rend uit, goed gekleed en doorvoed en het weeldeartikel tabak wordt alge- m3en genoten. De tijden zjjn slecht en in Berlijn wordt veei armoede geleden, dat staat vast, maar de honderdduizen den, die hier tezamen zijn kunnen dit niet doen vermoeden. Een erfstuk van den laatsten keizer wordt door zeer ve len nog in eere gehouden: den op staander» knevel, welke aan het gezicht die onuitstaanbaar pedante uitdruk king geeft. De communisten, nu ook ordelijk en rustig betoogend, wenden, voor zoover ze niet tot het lompen-proletariaat be- hooren alles aan om hun uiterlijk een eigen eachet te geven. De mannen en zeer vele opgeschoten jongens met lan ge baren en als de haren niet willen meewerken, een vreemdsoortigen deuk hoed; verder Schillerkraag, een soort sportbuisje en korte broek; de beenen iloot en de bloote voeten in sandalen; de vrouwen en meisjes met kortgeknip te haren en. overigens gekleed als ha re mannelijke partijgenooten plus rok je en cape. Allen de Sovjet-ster op de borst. Zooals alle betoogers daar gaan, kan men zeggen: hunne houding is waar dig; de houding der leden eener Duit- sche Zang- of Tooneelvereeniging in optocht met banieren ter eere van een jubilé kan niet waardiger zijn en, ik zou zeggen ook niet gemoedelijker. „maar", zooals de Rijkskanselier, na deze orde geconstateerd te hebben, Zondag in den Rijksdag uitriep, zich richtend tot de Duitsch-Nationalen: „bedriegt u zelf niet! onder deze orde en discipline werkt een vulkaan, die, als hij losbreekt voor u ontzettend zijn kan." Intusschen heeft zich de groote ruimte geheel gevuld; de breede trap pen van het Oude Museum en van den Dom zijn dicht bezet, evenals de estra des langs het oude Stadsslot, de resi dentie van den laatsten keizer. Ook de monumenten, waar zij maar een steun punt bieden, zjjn bezet met banieren- dragende betoogers. Boven op het hooge Ruiterstandbeeld van Koning Friedrich Wilhelm IV, den broeder en voorganger van Keizer Wilhelm I, was zelfs een man geklauterd, die staande op 's Konings schouders vele vergeef- sehe pogingen deed om boven op den bepluimden steek te komen. Als 't hem eindelijk toch gelukte en hij daar hoog zat, zwaaiend de republiekeinsche vlag ging er wajjuid applaus op. Welk eene ergernis moet dit alles bereid hebben aan de aanwezige aanhangers van de Monarchie, die zich deze statige plaats zoo gaarne voorstellen in het décor van den ouden tijd! De klok van het oude slot slaat met mooi geluid 11 uur. Over hoevele too- neelen heeft zij hare klanken doen gal men, hoevele geslachten hebben ze ge hoord! Als ik ze nu hoor, op dit oogen blik en bij alles wat zich hier nu af speelt, kan ik aan een zekere ontroe ring niet ontkomen. Hoeveel grootheid heeft hier geschitterd, die voorbij is en ten gronde ging. Wat was eens, nog zoo kort en schijnbaar zoo lang gele den!Miliairen te voet en te paard in de schitterendste uniformen hadden dit plein bezet. Het groote vlak tus- schen de breede Slotpoort en de trap pen v. d. Oom waren vrijgelaten. De zelfde oude klokslag 11 uur. Hoornge schal kondigt de komst des Keizers aan. Commando's klinken en onder de schetterende tonen van de militaire Kapel worden stram de wapens gepre senteerd en zinken de vaandels voor den Allergn&digsten Kaiser, König und Herr, die daar trots- en met recht trots lachend met zijn zes zonen voort schrijdt, den Dom toe, terwijl het volk van verre slechts de pluimen hunner helmen ziet en toch hier-om reeds in een luid gejubel uitbreekt. Ook nu volgt na den elfden klokslag een hoorngeschal. Het is het sein voor de 25 redenaars, die zich op verschil-, lende punten hadden opgesteld. Als de spreker, dien ik mede aanhoorde dén moord besprak op den edelen on- baatzuchtigen man, die Rathenau was en zijn ontzetting en afschuw daar over uitsprak, stemde zijn gehoor in met een driemaal krachtig uitgestoo- ten kort „Pfui!" Als hij vroeg, of zoo iets nog langer geduld moest worden, stegen dreigende roepen op, enkelen wilden zelfs nog dienzelfden dag velen aan den want stellen en riepen beken de namen. Maar de spreker met zijn krachtig stemgeluid overstemde dit geschreeuw: Neen, dat was niet noo- dig, 't zou tot den chaos voeren, het ééBe noodige is samenwerking aller partijen tegen de reactie ter bescher ming van de Republiek. „Eerst de Republiek, dan de partij!" Hjj eindigde zijn rede met een drie werf „Nieder" op de reactie en een driewerf „Hoch" op de Republiek, waarmede zijn gehoor krachtig instem de. Wanneer men hier niet had gehad een keur van redenaars, kalm en be zadigd als deze, wanneer deze sprekers niet in staat zouden zijn geweest een opkomend geloei om onmiddelijke wraakneming te overstemmen met hun rachtig kalmeerend stemgeluid, deze monsteribetooging zou niet zoo vol maakt ordelijk zijn verloopen als nu het geval is. Men behoeft slechts te denken aan Halle, Darmstadt, Frankfurt a. Main, Hamburg, waar het tot gewelddaden kwam, waarbij dooden en gewonden vielen. Dat de ergernis over den sluip moord op Rathenau groot is, laat zich begrijpen, zij wordt evenwel nog tot woede en grooter afschuw opgevoerd door het weerzinwekkend optreden der fanatieken onder het rechtsradica- le gespuis. Verdienen zij een anderen naam die zelfs Rathenau's grijze Moe der, door het verlies van haren eeni- gen zoon reeds zoo smartelijk getrof fen, in anonieme brieven en telefo nisch nog op de allergemeenste wijze beleedigen? Een ophitsende demago gische pers, de felle redevoeringen der Duitsch-nationale kopstukken, hebben een deel van het volk, dat tot de eer ste standen behoort zoo vergiftigd en de zeden zoo verruwd, dat iets derge lijks weerzinwekkends mogelijk is ge worden bij overigens welopgevoede menschen. Na den moord op Erzberger vermaakte zich een Blad dezer rich ting met de volgende woordspeling: Gott erhalte, Ebert und Scheidemann; Erzberger hat er schon erhalten! En als daar de vulkaan uitbarst, wat dan? Het zijn ernstige dagen voor Duitschland en men moet eerbied en bewondering hebben voot de mannen, die onder zulke omstandigheden de re geering in handen willen houden. Zelfs de vurigste monarchisten moesten be grijpen, dat hoe eer hier een toestand van orde en rust heerscht, zij des te eerder kunnen komen tot de vervul ling hunner wenschen, als werkelijk blijkt, dat het aantal hunner aanhan gers zoo groot is als zij voorgeven. Zal ooit een Land tot rust komen, waar men den politieken tegenstander zóó fel haat en waar voortdurend een nóg feller haat gekweekt wordt tegen den vreemden overweldiger? Volgens de laatste berichten is één der drie moordenaars van Rathenau die allen bekend zjjn, in hechtenis ge nomen. Hij heeft bekend. Zjj zijn be klagenswaardige slachtoffers van hun tijd; verblind en opgehitst door de kop stukken der rechtsradicalen, meenen zij nog een weldaad aan hun Land te hebben bewezen! H. L. «MÜJ.'J'l1- DE CONFERENTIE TE 's-GRAVENHAGE. De president der niet-Russisohe com missie heeft tot den heer Litwinof, voor zitter der Russische delegatie, het vol gende schrijven gericht. „Mijnheer de President. In uw schrij ven van dd. 27 Juni hebt gij mij ver zocht u te doen weten of de Belgische en Fransche regeeringen zich bereid verklaard hebben, zonder voorbehoud de zes clausules te aanvaarden, welke op 18 Mei j.l. door de eerste commis sie der Internationale Economische Conferentie van Genua zijn aangeno men, en den daarop volgenden dag in de volledige zitting zijn goedgekeurd, en of deze staten dientengevolge op volkomen dezlfde voorwaarden als de andere staten aan de niet-Russiscke commissie deelnamen. Gij hebt verder de vraag tot mij gericht, of deze zes clausules de goedkeuring van Noor wegen hebben verkregen. „Ik heb de eer, onder uwe aandacht te brengen, dat de drie bovengenoem de regeeringen besloten hebben, deel te nemen aan de werkzaamheden der door de betreffende clausules ingestel de commissie. Overeenkomstig de processen-verbaal van Genua, worden deze regeeringen dus geacht, de zes clausules te hebben aanvaard en bijge volg aan de niet-Russische commissie deeL te nemen op geheel dezelfde voor waarden als de andere staten." DE IERSCHE KWESTIE. De burgeroorlog. De vrijstaters hebben het hoofdpost kantoor in SackviRestreet stormender hand veroverd en 30 man gevangen ge nomen. Zij hebben de rebellen uit het Hamman verdréven. Er loopt een hardnekkig gerucht, dat De Valera uit het Hammanhotel is ontsnapt. Volgens' een officieel bulletin heeft het republikeinsche leger alle kazer nes en militaire posten over een groo te uitgestrektheid bezet. Groote gebie den in Midden-Limerick zijn onder on betwist gezag van de republikeinen. Vliegende colonnes zijn de stad Lime rick binnengerukt, waar zij sterke pun ten bezet houden. Volgens een communiqué der Vrij staters is de kazerne van Milmount in Drogheda, waarin een garnizoen onge regelde troepen lag, gevallen na een bombardement van de kust, gevolgd door een beslissenden aanval. Gravin MarJciewicz gevangen? Naar gemeld wordt, bevindt zich on der de rebellen, die gevangen gen-omen zijn gravin Markievicz, de bekende leidster, die naar het heet, het bevel voert over vrouwelijke „snipers". De republikeinen te Dublin hebben zich overgegeven. Het overschot van de ongeregelde troepen, die deelnamen aan den strijd in, Sackville-street, heeft zich gisteren avond overgegeven. Onder hen bevindt zieh Cathal Brugha, een van de voor naamste volgelingen van De Valera. Twee der hotels in SackviRe street, die de ongeregelde troepen be zetten, stonden in den namiddag in brand en waren reeds zoo goed als leeg gebrand. De belegerden hadden zich naar de belendende perceelen terugge trokken. Tegen den middag werd de witte vlag ontplooid en rukte de brand weer aan om het vuur te bekampen. Plotseling werd de vlag weer inge trokken en heropenden de ongeregel de troepen het vuur, brandweerlieden verwondend. De gevechten werden toen hervat. Een beroep op het land. In antwoord op aanbiedingen tot hulp van vele kanten heeft de Iersche voorloopige regeering besloten van daag door het heele land een oproep te doen om naar de wanens te grijpen DE MOORD OP RATHENAU. Volgens een mededeeling der politie autoriteiten werd op last van het Ber- lijnsche Polizeipraosidiuin een jonge man gearresteerd, op wien eimstige ver denking rust, kennis te hebben gedra gen van den aanslag op Rathenau. Naar het „Allensteiner Volksblatt" verneemt, is de gearresteerde een voor rnalig officier, Von Oppen. DE STAKING IN HET BER- LIJNSCHE DRUKKERSBEDRIJF. In de vergadering van de besturen der stakende boekdrukkersorganisaties wezen de vertegenwoordigers der soc. dem. en der onafhankeljjken ernstig op de ontzettende uitwerking van de sta king, welke door het niet-verschijnen der soc. bladen de republiek op het oogenblik van het grootste gevaar blind en stom heeft gemaakt. Dat kon toch niet de wensch der drukkers zijn! verklaarden zij. Toen ook een der stakende typogra fen krachtig pleitte voor het weder verschijnen der drie soe. bladen Vor- warts, Freiheit en Rote Fahne, werd hiertoe besloten. De vakvereenigingen hebben de uit gave van het „Nachrichtenblatt der Berliner Arbeiterschaft" weder ge staakt. Bij de burgerlijke bladen blijft het personeel staken. De toestand is on veranderd. DE AANSLAG OP MAX HARDEN. De voornaamste dader bij den aan slag op Max Harden, de ex-luitenant Be «leek van list mat (Naar eene Engelsche vertelling.) EERSTE HOOFDSTUK. 1. Jaren zijn verloopen sedert het be gin van ons verhad. Het was op eenen zomeravond, op hei einde van Juni IS... Mijne goede moedei- en ik zaten te zamen ia ons klein woonvertrek, aan de tafel. Hel was Zondagavond en wij speel den smousjas. TVij bewoonden, met mijne zuster Ellen, een klein bovenvertrek^ in de wijk Kerniugton, te Londen; wij had den daar niet altijd gewoond; tegen spoed had ons genoodzaakt tot het zoe ken van een goedkoop verblijf, Mijne zuster was uitgegaan, p urende de gansclie week was ik aa:l1i ah teekc-naar, bij een bouw- ha .o v' mijne lieve zuster hel bijdroeg om oaze ^.iuge inkom sten tc vermeerderen, door lessen te geven in de muziek. IJvervol en onverpoosd arbeidde ik elkexi dag; dan ook wanneer mijn meester mijne diensten niet noodig had en zelfs thuis maakte ik bestekken en plannen, in de hoop, toch eens bouw meester voor eigen rekening te zijn. ei,d er ergens een prijs uitgeloofd voor het opmaken van een plan voor et een or ander gebouw, dan be ijverde ik mij telkens met eene vlijt, die aJeen door warme moederliefde kon ingeboezemd worden, om de over winning op de medekampers te be halen. Elke maal en dit was reeds zeer dikwijls geweest was ik echter mis lukt. Mijne moeder en mijne zuster waren aan die telkens terugkeerende misluk kingen gewoon geraakt; zelfs zoodanig, dat zij mij met onverschillig oog mijne scheisgu eq teekeningen zagen verzen den, .waarop toch nooit een antwoord kwam. Zes maanden ongeveer voor den heuglijken avond, waarmede ik dit ver haal begin, had ik nogmaals een plan opgezonden, in antwoord op eene Drijs- vraag, die uitgeschreven was door eene rijke vrouw uil Cumberland en welke verlangde een nieuw en prachtig kas teel te bouwen. De bouwmeester, wiens plan aan genomen zou worden, was een loon van twee-honderd-vijftig pond toege zegd. Dal was voor ons geringe lieden eene verbazende som; ik bouwde er mij voortdurende luchtkasteelen mede; doch mijne huisgenooten waren ook ditmaal volkomen vergeten dat ik, ook daar, meegedongen had naar den prijs. En ditmaal kwam de verwachte for tuin. Ja, zij kwam, en die blijde bood schap werd door mijne zuster Ellen, mijne goede lieftallige engel, gebracht. Ik had in den brief, die mijn plan begeleidde, hel adres opgegeven van het kantoor mijns broeders Jozef, in de CiLy,' Newton Street 118, mei de naamletters C. G Ik had gedacht, dat eenp verande ring in het adres misschien ook de kans ten mijnen gunste kon doen kee- ren. Wat denkt men al niet als men te gelukken poogt? Terwijl ik en mijne moeder onze kaarten op tafel wierpen, stiet Ellen eensklaps de deur der kamer open en riep, terwijl zij als 't ware kwam bin nengestormd Mijn beste, goede Canut, hier is eindelijk goed© tijding voor u! Ja, moe derlief, die tijding is goed! En zij wierp een brief op den .„derden" van harten aas, dien ik juist zegevierend had getoond. Goede hemel, lieve Ellen, zeide moeder, terwijl zij haren bril vaster zette, hoe komt gij op zulk 'n gedachte Zij Jegde hare kaarten open op tafel er was geen enkele troef in haar spel! Ik nam den brief op, en Ellen las luid, over mijne schouders heen, het adres: „C. G. 118. Newton Street." Wat zegt ge daarvan, Canut? ging zij voort; Jozef kon er niet uit wijs worden en zou den brief gewei gerd hebben, als ik hem van dein brief drager niet had aangenomen en hem gezegd had, dat het adres goed was. iGij zijt dus mijn plan niet ver geten, meisjelief? vroeg ik, Ik herinner mij zeer goed, zeide Ellen aarzelend, dat gij Jozef verleden iaar verzoent hebt, de brieven te ont- Ankermann heeft getracht met behulp van andere personen geld te verkrijgen en een voertuig om Berlijn te kunnen verlaten. Zijn pogingen waren echter vruchteloos. Ankermann en de gearresteerde Wei chert- zijn landgenooten en kenden el kaar reeds geruimen tijd. Zij woonden te ChaTlottenburg bij elkaar. Geen van beiden had zich bq de politie laten in schrijven. Zij brachten hun tijd gewoon lijk door met kleine uitstapjes, tot hun geld opraakte. Zij behooren waarschijn lijk beiden tot de 0. C, Gisterenmorgen werd te Berlijn het gerucht verspreid, dat Barden was overleden. Het gerucht is onjuist ge bleken. Harden is herstellende. DE JAARLIJKSCHE PAUS- MEDAILLE. In tegenwoordigheid van den edel smid Aurelio Mietruzzi heeft kardinaal staatssecretaris Gasparri het eerste exemplaar van de Paus-medaille van dit jaar, waarop de leden van het H. College, die van het corps diplomati que en de andere hoogwaardigheidsbe kleeders van het Vaticaau recht heb ben. aan den H. Vader overhandigd. Aan den eenen_kant vertoont de me daille een goedgetroffen beeld van Pius XI. Aan den anderen kant ziet men de Goddelijke Verlosser afge beeld Die de rechterhand omhoog heft, om de Hem omringende Apostelen er op te wijzen het christendom in de wereld tc verkondigen. KOTO ZICHTEN Ebert en Wirth kwamen bij een uitvoerige bespreking van den politie ken toestand eenparig tot de overtui ging, dat de aanneming van de wet ter bescherming der republiek door den Rijksdag voor den staat een drin gende noodzakelijkheid is. De Duitsehe rijksdag heeft het verdrag van Rapallo in tweede en der de lezing aangenomen. Naar uit Munchen wordt gemeld, is het Munchener „Volkshaus" door een bomaanslag ernstig beschadigd. De bom was blijkbaar- in het closet neergelegd. De schade wordt op 100.000 mark geschat. Menschenlevens zijn niet te betreu ren. Blijkens mededeeling van de post administratie is de dienst met West- en Zuid-Ierland hersteld, doch is er nog aanzienlijke vertraging. Te Turijn hebben ontevreden pen sioentrekkenden met faeisten een be tooging gehonden tegen Giolitti, die op een doorreis de stad passeerde, en wel omdat hij weigerde als particulier persoon een delegatie te ontvangen, zoo meldt een radiogram uit Berlijn. De politie arresteerde verscheidene personen. Ingevolge de door het kabinet goedgekeurde plannen zal het Japan- sche leger met 56000 man worden ver minderd. De Engelsche minister van Oor log verklaarde in het Lagerhuis, dat het Duitsehe leger is teruggebracht tot de sterkte, welke in het verdrag van Versailles is vastgesteld en dat Duitseh land, wat oorlogsmateriaal betreft, af doende is ontwapend. Door de Sovjet-rechtbanken zijn dezer dagen opnieuw 4 personen ter dood veroordeeld, die er van werden beschuldigd, kerkschatten aan de re- quisitie te hebben onttrokken. Bij de in de plaats Singer gehou den demonstratie voor de republiek werd door een majoor op dj deraon- streerende menigte geschoten, waar door eenige personen ernstig werden gewond. De menigte ontstak hierover in woede. Bq het tumult, dat daarop vangen, die aan het adres van Ct Gt bij hefni besteld zoud©n worden. Weet gij niet meer, dat gij lachend zeidet, dat een nieuw adres u wellicht nieuwe kans zou geven om te gelukken en hoe zelfs hij daarover in eenen lach schoot? Ik herinnerde mij alles, ja ook dien lach op het ge}aal van Jozef ik had nooit iets dergelijks bij mijnen broeder bespeurd. Zijne wereldbe schouwing was te somber en hij nam liet leven al te ernstig op om er ge noegen uit te kunnen putten. Ik had hem hierover al meermalen ge waarschuwd en hem geraden alles niet zoo zwaar tc wegen. Die neiging maakte moeder dikwijls ongerust. Gij denkt dus dat deze brief mij geluk zal brengen? vroeg ik; welnu, wij zullen hel hopen. Wel Canut, wa. is er tocli gaan de? vroeg moeder geheel onthutst. Er is antwoord gekomen op mijn plan voor Neülewood op de teeke- niug voor de villa, die daar gebouwd zou worden en waarvoor eene premie van twee-honderd-vijftig pond aan den vtrv aardiger van het beste plan werd uitgeloofd. Maar, moeder, zijt gij dat dan zoo gansch vergeten? vroeg ik, ontstond, werd de majoor doodgescho ten. In den D.-trein tusschen Dort mund en Frankfort a.d. M. is aan een Afrikaan een portefeuiDe met onge veer 200 dollar, een credietbrief voor 25000 dollar en een credietbrief voor 10.000 dollar ontstolen. De daders, een Frauseh-sprekende dame en twee hee- ren, zijn nog niet gevonden. Gisterennacht is de onafhankelij ke rijksdagafgevaardigde Ernst Dau- mig, die omstreeks drie weken geleden tijdens een rijksdagzitting door een be roerte werd getroffen, overleden. Te Wiesbaden had na de ontbin ding van een optoeht van betoogers in de hoofdstraat der stad een botsing plaats. De politie maakte gebruik van haar vuurwapens. Zeven personen wer den gewond. Kinderen ontdekten in de buurt van Plauen in Saksen, onder den grond verborgen een kist met 42 revol vers en 1400 patronen. Een Fransch sergeant en twee ja gers werden in de kraits Gross-Stréh- iitz aangevallen door een tiental jonge Duitschers, die hen uitschudden. De sergeant werd door een bajonetsteek aan het hoofd gewond. De Berlijnsche vrouwenmoorde naar Grossmann heeft zich gisteren morgen in zijn ecl opgehangen. Daar de eisehen der gemeente-ar beiders te Boedapest die een loonsver hooging vroegen, verworpen zijn door den gemeenteraad, hebben ongeveer 2000 gemeentewerklieden de staking geproclameerd. De Duitsehe communisten willen onder bedreiging met algemeene sta king een ultimatum tot de regeering richten, waarin zq aandringen op „rueksichtslose" uitvoering der vatvcr- eenigingseisehen. Gisterennacht is een oproerige be weging uitgebraken te Rio de Janeiro. Zij was echter niet ernstig en werd on middellijk onderdrukt. De regecring is meester van den toestand. De bevol king is rustig. UIT EEN B.ELANGRIJKE REDE VAN BARON VAN WIJNBERGEN. Dinsdagavond hidd de heer mr. Ba ron van Wijnbergen in den tuin van de N. K. Harmonie te Tilburg (de zaal was veel te klein voor de ongeveer 2000 bclangstellend&n) een rede, waarin hij naast een opwekking om to stem men op de Roomsche lijst, de zaak schetste van tfet Kabinet, dat als re sultaat van deze verklaringen zal op treden. Verder behandelde hij de N. K. Partij en de beweging, uitgelokt door den heer Van Cranenburgli. Spr. ver klaart, dat het resultaat van de onder handelingen is, dat de leiders overtuigd zijn, dal, wat zij willen bereiken, vol komen bereikt kan worden binnen de Katholieke Staatspartij. Spr. erkent, dat hun grieven ten deele gegrond zijn en dat hun eisehen tot op zekere hoogten gesteund moeten worden. Spr. verklaart hun nadrukkelijk, dat in de Katnolieke Staatspartij mét hun: wenschen rekening zal worden gehou den. Spr. keurt het ten sterkste af, dat een groepje van hen toont niet te be grepen, wal het zeggen wil als Katho liek loyaal zich te onderwerpen aan! een wensch vail hun Bisschoppen. i «enigszins geraakt. Nu herinnerde moeder zich einde-1 lijk ook hoe druk ik het vorig jaar aan een plan voor eene villa te Neüle wood gearbeid had. i NetUewood in Cumberland, zieide zij, wel zeker, nu herinner ik mij alles. Wie weef, viel Ellen in, of de brief mei het plan niet ter uwer be schikking is en men het u niet terug wil zenden, indien gij de vracht be-; taalt. Maar, lieve Ellen, riep ik uit, nu maakt gij het waarlijk te erg! Zij had hare armen reeds om mijn hals geslagen en hare lippen op mijn wang gedrukt. Ik had schertsend ge sproken, maar zij voelde zoo fijn eh vatte reeds dat zij mij gegriefd hadj Vergeef mij, Can, smeekte zij, ik vreesde dat gij u te zeer vleidet en dat uw teleurstelling dan erger zou zijn wanneer gij uw mislukken moest lezen. Ik zegde het uit bezorgdheid; gij zijt toch niet boos op mij, niet waar? t Ik, iieve zuster. Hoe kunt gij dat denken? Is hij ooit in zijn leven boos wcesl, Ellen? .vroeg moeder. (Wordt vervolgd^

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1