GEMENGD NIEUWS UIT DE PERS. I jit *-* D# -frulslseha minister van bin- <tnènL zaken heeft, ingevolge de veror- .dening van 26 Juni IJ., alle vergade ringen en feestelijkheden der „Krieger Cvereine" verboden, daar deze worden beschouwd als bijeenkomsten van le den van voo -malige troepenafdeolin- go n. In de Berlijnsche boekdrukkers- staking is tot nog toe geen verandering Ingetreden. Te Berlijn verschijnt, be- hal rs de drie socialistische bladen, thans ook het blad der christelijke vak bonden „Der Deutsche". Uit het Ruhrgebied komen zorg wekkende berichten. De stakingsstem- ming onder de mijnwerkers neemt nog Steeds toe en zij wordt gevoed door het feit, dat hun loonen ten gevolge van de steeds grooter depreciatie der mark ontoereikend zijn geworden. De havenarbeiders te Koningsber gen hebben het werk neergelegd. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de groota- kolenmijn van Nagydanyos Sedert gisterenmorgen in brand staat Men vreest voor het leven van een groot aantal arbeiders, die zich in de jnjjn bevinden. Tengevolge van de groote duur te, die de laatste weken is ingetreden, ireigt een regeeringscrisis in Honga rije uii te breken. De minister van fl- SanciSn heeft zijn ontslag aangekon digd, indien het hem niet gelukt de Meuwe groote beladingwet te doen aan Jieinen. Uit het museum van Versailles is een beeltenis van groote artistieke Vaarde van Lodewijk XIV gestolen, den vorst voorstellende op jeugdigen leeftijd, en dat den schoorsteen sierde van zijn slaapvertrek. f' 'M verfdgglüien. 1 Het algemeen 3temreoht-wapen, waar mede de Linkerzijde haar eigen poli tiek dacht te dienen heeft zich tegen naar gekeerd. Met zoo beginselvaste hand schrijft s,de Tijd" heeft ons gedoopte volk het gehanteerd, dat het aan de Christelij ke partijen de leiding eener wetgeven de periode verzekerd en de blijvende leiding in een veel verder verschiet Voorspelt. De christelijke partijen heengetild Over het doode punt, haar wankele helft standvastig in een stellige meer derheid, de regeerkracht van het Ministerie bevestigd, ellendige vra gen als die betreffende het samen gaan met socialisten voorgoed weg gevaagd, ziedaar het antwoord, door het land gegeven op de uitda gingen van een oppositie, die zelf in partijschappen en oneenigheid uit el kander valt. Er is geen reden om in de zege te pralen of tegen de oppo sitie te braveeren, maar er is wèl re den om Hem te danken Wiens be schikking machtiger dan de inspan ning van menschen is. Het Christelijk Kabinet en de par tijen, die het mogelijk maken, heb ben de voldoening, in het oordeel des volks een uitdrukking van er kentelijkheid en aanmoediging te le zen, dat zij niet alleen de stormknech ten eener dreigende omwenteling hebben bedwongen, maar tevens dat zij by het verzinken van Europa in een chaos de machten hebben be zield, welke ons door den chaos heb- j ben geleid tot de orde, waarin een democratische wetgeving mogelijk werd, die ook in den nieuwen en tra gen gang der samenleving rekening zal houden met den loomer polsslag van den tijd. De overwinning is, schrijft „Het Centrum" in de eerste plaats een over ^inning voor het Kabinet Ruys-Aal- perse. Op dit laatste mag hier wel even de nadruk worden gelegd na al het geen zooal aan strijdmateriaal tegen het ministerie en zijn wetgevende en andera maatregelen werd aange roerd. Men weet nu, hoe de groote meer derheid van ons kiezersvolk daar over denkt. Men weet nu, dat zij een regime, «en regeering bestendigd wil zien, waaraan volgens de bestrijders van diverse pluimage, te naastenbij niets goeds meer was, En verder: Glansrijk komt uit, hoe stevig men Rechts staat op den grondslag der beginselen, waardoor ook de gedrukt heid, door de malaise veroorzaakt, sn welke de positie der Regeering in veler oogen zoo ernstig bemoei lijkten, geen spaak in het ministeri eels wiel vermochten te steken. Ods volk heeft niet de dwaasheid begaan de wereld-malaise en de we reld-crisis op rekening te stellen van de Nederlandsche Regeering. En ten slotte komt aan onze vrou wen de eer toe tot het verkregen resultaat ruimschoots het hare te heb ben bijgedragen. Uit „de Residentiebode": De oorzaken onzer mooie win sten? Vooreerst danken we ze natuur lijk aan den zegen Gods. Maar als we van menschelijke oorzaken spre ken, dan gaat dadelijk de gedachte naar het vrouwenkiesrecht. Neen, 't was geen wonder, dat Troelstra zoo lang geaarzeld heeft vóór hij daar voor was Uit de A.-R, „Rotterdammer* In groote trekken saamgevat, mag het eindresultaat, voorzoover dit thans vaststaat, in deze woorden worden saamgevat: De rechterzijde heenreden tot groote dankbaarheid, terw§l de uitslag voor enkele groe pen van links een volkomen dêbacle 'betekent. De iiberale „N. R. Crt.dia maar tot eiken prijs het kablnet-Ruys ad pa tres wil zien, heeft haar advies al klaar: Het tegenwoordige kabinet past, dunkt ons, niet meer op de nieuwe Kamer. Het had zich aangepast aan het radicalisme van den heer Aalber se, doch dit heeft door deze verkie zing een deuk gekregen. Hadden de Iioomsch-Ka tb olieken het verzet, dat in eigen boezem tegen de rich ting van het kabinet onmiskenbaar geworden was, en dat leidde tot de oprichting van de nieuw Katholieke partij, niet op het laatst weten te smoren, dan zou de meer conserva tieve tendenz die ook onder een deel der katholieken bestaat, aan den dag zijn getreden. Nu is dat wel voor het oog weggewerkt, doch het kabi net behoort er tooh rekening mede te houden. Voor een reconstructie van het ka binet moet dus in elk geval alle re den aanwezig worden geacht; het is het minst wat men verwachten kan, Wij vóór ons zouden er de voorkeur aan geven, dat het gansche kabinet aftrad, en gepoogd zou worden tot de samenstelling van een nieuw ka binet te geraken, dat in de eerste plaatst bezuiniging op zijn program voeren zou. Bij de samenstelling van de nieuwe Kamer blijft een ree- ter kabinet passen; dit is, dunkt ons buiten kijf. En dit is voor reconstruc tie en bezuiniging geen gunstig voor uitzicht. Maar er kan in ieder geval van bezuiniging meer komen, indien een nieuw kabinet wordt gevormd, dat uitsluitend op die gedachte ge bouwd is, dan wanneer het bestaan de kabinet, dat aan tal van antece denten gebonden is. en uat den wil om te bezuinigen niet heeft weten door te zetten, aan het bewind blijft Het tegenwoordig kabinet is uitge leefd, de fut is eruit; er is behoefte aan krachtiger figuren, dan thans aan het bewind zijn, frisscher krach ■ten, die de taak, welke wacht, dur ven aanpakken, en die zich tegen al le verzet opgewassen zullen toonen. Hiertegenover neemt de heer Rood- huyzen van „Het Vaderland" een meer nuchter standpunt ini Heï is eene overwinning van B-echts, die tiaar de moeilijke taak oplegt te regeeren in een van de zorgvolste tijdperken van ons staat kundige en economische leven. Of het Kabinet gereconstrueerd wordt of in de tegenwoordige samenstelling aanblijft, is zijne zaak, er is zelfs geen reder om de portefeuilles ter beschikking van de Kroon te stellen, zou het wel geschieden dan sou het pure formaliteit zijn. Maar het Kabinet komt er door da meerder heid achter zich, ganscii anders voor te staan dan in 1918. Wij ho pen, dat het zich steeds vóór alles herinneren zal, dat Nederlandsen^ politiek vóór partijpolitiek moet gaan en dat de uitspraak van de stembus er zeker niet eene geweest is, die een pleit is voor de Coalitie In Kuyperiaanschen zin. Wij eindigen dus als lid van Her Majesty's loyal opposition met den wensch, dat dit Kabinet zal mogen geven wat blijkbaar de meeste kie zers er van verwacht hebben: de oplossing van de groote vraagstuk ken, die blijk geeft, dat met alle stroomingen in de natie rekening wordt gehouden. En verder wachten wij op zijn daden. Do „neutrale" „Telegraaf schrijft o. m.: Dat de deelneming van ds Neder landsche vrouw aan de algemeen© verkiezingen voor de Tweede Kamer een versterking der kerkelijke par tijen ten gevolge zou faebtan, niemand die daar aan twijfelde. Wij zijn een kerkelijk volk, vooral ten plattelande, en daar kerkelijk in dit land vrijwel synoniem is met behou dend, is de conservatieve moerder- ndd in de Tweede Kamer gezwol len tol een. „working majority", die ons terugvoert tot de dagen van het ministerie-K uy per, toen het 40 links en 60 rechts stond. De veraieitging der kleine partijen is aidoend an een zegen. Het blijkt wel, dal persoonlijke ijdelheden en en particuliere belangen zich in ons land niet zoo sterk kunnen doen gel den. dat zij in staat zijTl ook maar enkelen Karoer-zetèl te winnen. 7oo is het wel eigenaardig, dat de heeren Teenstra jji Van Bercsteijn, waren zij tevreden grwfeest met hun rangnummer op de vrijz.-dem. lijst, herkozen zouden zijn. Ook geldt dit voor pai tijen, die feitelijk drijven op één man. zoo als de christen-demo- ccraten en de socialistische partij, v aarvan de aanvoerders, respectieve lijk A P. Staalman en H. Kolthek, uit de Kamer verdwijnen. En ook de Rapaiile-partij i3 overleden. Laat ons hopen voor goed. „Het Volk" kan het natuurlijk moei lijk verkroppen, dat er nog duizenden en nogmaals duizenden gezond-denken de arbeiders zijn, die wars zijn van de roode demagogie en de Christe- ijkle Beginselen ook in het staatsbe leid wenschen doorgevoerd te zien. Aan hen, aan de toestrooming van con servatieve elementen uit de liberale par tijen en aau het vrouwenkiesrecht wijt H>.t Volk" de nederlaag der linker- parlijen. Uit de vergelijking der cijfers van 1918 en van nu blijkt met vol strekte duidelijkheid ,zegt het roode orgaan, dat de vrouwen van tal vau arbeiders, die reeds weten rood te moe ten stemmen, op de rechtsche partijen hun stem hebben uitgebracht Tenslotte troost „Het Volk" zich, al 11 npf Hart nnlf mat aan dat ook deze sielnbat opnieuw een schoone toekomst voor do sociaal-dé- mocratio opent, J Do socialistische „Voorwaarts" troost zien over den voor het rood ideaal weinig bemoedigenden invloed van het vrouwenkiesrecht: i H wr v - De Room3Ch-Katholieken en Anti- Revolutionairen hebben vermoedelijk zeer weinig stemmen van mot-kerke lijke zijde gekregen. Waar zij sterk vooruitgingen, danken zij dit waar- senijnljk in hoofdzaak, zoo niet uit- sluietnd, aan het vrouwenkiesrecht Gezien do resultaten van het vrou wenkiesrecht in Oostenrijk eai initio Dujtsche districten, waar de stem men van de mannen en de vrouwen afzonderlijk zijn gehouden, zijn even wel de resultaten van het eerste op treden der Nederlandscha vrouw bij de Kamerverkiezingen ons niet tegen gevallen. Verhoudingen als in som mige Duicslhe streken, waar tegen over 100 roode kiezers 60 roods kiezeressen en tegenover 100 cleri kale kiezers 150" clerikale kHz er es sen stonden, zijn vermoedelijk'in noa land niet voorgekomen. En in de kieskringen, waar de ontwikkeling der arbeidersbevolking bet hoogst slaat, heeft het ons waarschijnlijk geen groot nadeel gebracht En zeker geen nadeel, dal opweegt tegen h©t groote en duurzame voordeel: het 'betrekken van de massa der vrouwen in den strijd voor een betere maat schappij. "viaBSESKsaaHssaffl BINNENLAND DE NIEUWE KAMERLEDEN. Tot leden van de Tweede Kamer zijn gekozen; Van R. K. Staatspartij 32. Nolens, Minister Ruys, Bongaerts, Hermans, Ament, Sasse Eysselt, Fleskens, Dec kers, Wintermans, Ryckevorsel, Rijze- wijk, Feber, Juten, Fruytier, Wijnber gen, Schaik, Surinft Bulten, Kolkman, Van Vuuren, Van Dijk, Mevrouw Bronsveld, Stulemeijer, Bomans, Van den Bilt Reijmer, Mr. Kooien, Moereï, Engels, Kuiper, Van Voorst tot Voorst t(weemaal). Na loting zal Minister Aal- bars© of Knigge gekozen, worden ver klaard. Van Anti-Rev. Partij 10. Minister Heemskerk, Minister Van Dijk, Schou ten, H. Colijn, A. Colijn, Van der Voort van Zijp, De Wilde, Scheurer, Duymaor van Twist Beumer, Leenstra, Zijlstra, Van der Molen, Smeehk, Mon- t-S Verloren, Rutgers. Van Chr. Hist .Unie 11. Schokking, Minister Do Geer, Minister De Visser. Snoeck Henkemans, Weitkamp, Gerret- son, Bakker, mej. Katz, Krijger, Ti- lanus. Van Boeiselaer. Vaii Staatkundige Partij 1. Kersten. Van Vrijheidsbond 10. Dresselhuys, Gerritzen. Visser yan Yzendoom. Jo hanna Westerman, Van Gijn, Van Rap- pard, Bierema, Boon, Abraham. Staal man, Ter Hall, Van S. D. A P. 20. Troelstra, Van den Tempel, Gerhard, Vliegen, fóeero- koper, Braambeek, J. Ter Laan, Suze Groeneweg, Zadelhof!, Brauligam, Ter Laan, IJzerman, Duijs, Van der Waer- den, Schaper, mevrouw De Vries. Hu- genholtz, Sannes, Hiemsira, Albarda, Van Vrijz. Dem. Bond 5. Mevrouw Bakker no rt, Marchant (viermaal). Na loting zullen gekozen worden verklaard Oud, Ebels en Ketelaar. Communistische Partij 2. Wijnkoop, Van Ravesteijn. Van Groep Van HoutenFaubel:! Mr. Van Houten. Van Plattelanders Bond: Braat (twee maal). Na loting zal worden gekozen Slikke of KI imp, bedden van Pialte- landersbond Links. EEN iADRES VAN DE NED. SPOORWEGEN. Aan de Ministers van Waterstaat en van Financiën is een adres gericht, waarin de Raad van Commissarissen bij de Nederlandsche Spoorwegen zich verplicht acht onder de aandacht van Hunne Exc. le brengen den hoogst ongunstigen liaan cieeien toestand, waar in de bedrijven der beide groote spoor wegmaatschappijen verkeersn. Met de meeste kracht en zonder verwijl moet naar het oordeel van den Raad, geheel afgezien van .kansen op economisch herstel, worden gestreefd naar een sluitende rekening voor 1923. Dit doel zal alleen kunnen bereikt worden door bezuiniging op de uit gaven. Van een verdere opvoering der tarieven kan geen sprake zijn. Wat de stijging der uitgaven betreft is voor de brandstoffen o.a. door prijs daling reeds een gunstige wending in getreden. Tegen de buitensporige stij ging der personeelsuitgaven weegt dit voordeel echter op verre na niet op. Het is de vaststaande overtuiging van onzen Raad, dat een sluitende re kening niet zal verkregen kunnen, wor den, zonder dat allereerst een ver mindering van da thans op het be drijf rustende personeelsuitgaven wordt doorgevoerd. Reeds zijn enkele maat regelen, t. w. de wijziging van de regeling der dienst- en rusttijden en de voorziening ten aanzien van de overwegengenomen om tot inkrim ping van personeel te geraken. Deze maatregelen beloven nfa |ee®igen tijd een besparing van maar raming f 7 millioen 's jaars. Ook verder blijft de directie krachtig werkzaam eai zoo wat op dit punt als op de overige onderdeden van het bedrijf to bezuini gen. Maar hiermede zal niet kunnen volstaan worden. Een beteekenen.de ver laging. van de wedden van het spoor wegpersoneel zal noodzakelijk zijn. Daarenboved behoort het voorstel te neel tier werkplaatsen hel loonpeil tewilde dat ze stemde, doch aat ze volgen van de overeenkomstig» parti- dit alleen kon als hij zoolang daar voor zorgde. Dat „daarvoor"' was btib'yj die ze is het dan ook met een schrale troost, worden aanvaard om voor het perso,- culiere bedrijven. Voorts komt het den Raad dringend noodig voor, dat de z.g.n. standplaabafirek herzien, worde, opdat de mei dien afrtek beoogde dif ferentiatie van beloonmg werkelijk be antwoorde aan het verschil in kosten van het levensonderhoud in de onder scheidene plaatsen van o-na land, het geen thans allerminst het geval is, HET KABINET-RUYS. Naar de „Tel." verneemt moet het bij de leiders der rechtsdhia partijen sinds lang heoben voorgestaan, dat, in dien de stembus een duidelijke recht sche meerderheid gaf, het Kabinel- Ruys de Beerenbrouck aan het be wind diende te blijven. Het Wad kan dan ook meededen, dat h-et ministerie in zijn geheel niet zal aftreden. Wel zuilen vermoedelijk eenige ministers worden vervangen Minister Ruys zal echter de leiding houden en van een aftreden van mi nister Aalberse is geen sprake. DE PENSIOENWET. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de Pensioenwet 1922, met uitzon dering van het 2e en 3e lid van ar tikel li4, met ingang van 1 Juli jl. in werking is getreden, HULDE AAN Jhr. VAN KARNE- BEEK. Het portret van jhr. m'r. dr. H. A. van Karnebeek, geschilderd door Flor Amtzenius, zal Zater dag 15 Juli a.s. worden aangebo den in het gebouw Pu'chri Studio, Lange Voorhout 15, te 's-Graven hage, des n.m. te 4 uur. Alle belangstellenden worden bij de aanbieding toegelaten. SNELLERE BEHANDELING VAN LICHTE STRAFZAKEN. Bij Kon. Besluit van 19 juni zijn ter vereenvoudiging van de rechts pleging in lichte strafzaken, met in gang van 1 September a.s. inge steld uit één Iia bestaande (enkel voudige) kamers bit de arrondis sementsrechtbanken te Amster dam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Alkmlaar, Haarlem, Winschoten, Assen, Arnhem1, 's-Herto-genbos-ch, Maastricht en Utrecht en wel twee zoodanige kamers bit de rechtbank :e Amsterdam en een bij elk der andere genoemde rechtbanken. DE KONINGIN NAAR CHRISTIANIA. „Morgenbladet" verneemt, dat Koningin Wilhelmina het plan teeft, dezen zomer of in den herfst een officieel bezoek aan het Noor- sche hof te brengen, DE UITSLAG DER VERKIEZIN GEN. Te Haarlem' ontplooide zich gisterenmiddag een geweldig en thousiasme over den uitslag der verkiezingen. Vooraf' het feit, dat er in de Kieskringen Haarlem, Helder en Leiden, waar natuurlijk maar gerekend was op vier recht sche kamerzetels, thans zelfs vijf bleken gekozen te zijn, verwekte groote blijdschap. Spontaan trokken duizenden naar de sociëteit St. Bavo. De zaal bleek echter veel te klein. In op tocht ging het toen, met muziek voorop, naar het Bou.dsgebouw waar eveneens deputaties van de A.-R. en C.-H. Kiesvereeniging aanwezig waren. Taf van sprekers voelden hier 't woord, vooral' Mr, Bonrans, had vee! succes, toen hii' aan de Anti- Revolutionnairen vroeg ot Ds. Ker sten ook tot de rechtsche partijen te rekenen viel1. Op hun bevesti gend itwoord wees de heer Bo mans er n.'l'. op, dat hij de kers tening van ons Staatsbestel voor- stona en het een goed voorteeken was, dat het zestigste rechtsche Ka meriid juist den naam Kersten draagt. De avond werd verder met mu ziek en zangi opgevroolljkt. VOORRADEN VLEESCH INGE VOERD VOOR 1 JUNI 1922,. De Minister van Arbeid heeft in de maand Juni geen bezwaar ge maakt tegen het afleveren van op geslagen' vleesch, ingevoerd vóór 1 Juni 1.L, ten einde den impor teurs den afzet van voorradig vleesch, te vergemakkelijken. Intusshcen is gebleken dat in in verband met de z.g. entrepots een afdoende controle op wat vóór 1 juni 1.1. en daarna is ingevoerd, be moeilijk! wordt Daarom zal gedu rende de maand Juli nog .gelegen heid gegeven worden het vóór 1 Juni U. en mitsdien van Rijkswe ge niet-gekeund ingevoerd vleesch, m consumptie te brengen. Met in gang van 1 Augustus evenwel zal zulks niet meer worden toegelaten STEMBUS-V ARIA. Te Rotterdam kwam een blinde fnan tei stemming. Hij werd geleid door een trouw die echter niet le zen öl schrijven kon. Het tweetal was vergezeld van een schrander jon gentje, die wel tot lezen en schrijven in staat was. Edoch, de kleine ge leider mocht zijn hulp niet verbe nen. En met de meest hulpelooze uitdrukking op liet gez.ciht vouw den de oudjes, wel eenigszins ver ontwaardigd, hun stembiljetten maar blanco to e t Op een bureau ia Hef ffezuiifen- H'outkwartier te 's-Gravenhage kwam een arbeidersvrouw, die den Voor zitter, mededeelde, dat Baar man persé hatt medegebracht. De voorzitter knikte gemoedelijk. En too kon men den voorzitter va- aerlijk baby. in z'n armen zien wie gen, terwijl de moeder in Bet stem hokje was. f Baby lachte vriendelijk. De Vrijheidsbond heeft de eer ge had, een bijna 103-jarige kiezeres '(in Augustus wordt zij 103) naar het stembureau aan de v. d. WerJstraat te Den Haag te mogen brengen. De krassa dame zeide, toen ze aangekomen was: Ik moet Visser van Ijzen-doorn hebben. Aan het stembureau was men de welwillendheid zeif. Daar de kieze res een lioogen drempel op moest, haalde iiien een springplakje en de zaak kwam .in orde. Men begrijpt, dat de verschijning van deze getrouwe zekere sensatie maakte. 't Viel de krasse dame eigenlijk een beetje tegen, dat ze zoo spoedig klaar was. Ze hoopte beslist over 4 jaar weer van de partij te zijn. Te Bussum heeft de oudste in woonster, mej. de wed. Hilhorst, een vrouwtje van 95jaar, Woensdag haar stemplicht vervuld. Zonder hulp besteeg ze de hooge trappen 'van het raadhuis. De voorzitter van het stem bureau, burgemeester De Bordes, com plimenteerde haar. Ds. Fraanje, predikant bij de Ge- ref. Gemeente te Barneveld, heeft Zon- nag j.l. zijn hoorders krachtig op het hart gedrukt toch vooral niet te gaan stemmen, aan welk voorschrift velen hebben voldaan. Aan enkele stem-bu reaux kwamen wel 50 personen hun op roepingskaart terugbrengen, met de boodschap, dat zij geen vrijheid had den aau de stemming deel te nëmen. Een oud moedertje te Lemmer kwam aan een der stembureaus. Na een stemkaart ontvangen en ingevuld te hebben, wilde ze met de kaatr het stemlokaal verlaten. Op de vraag van den voorzitter: „waar zal dat naar toe. moedertje"? ntwoordde zij: „naar het testkantoor mijnheer, de kaart moet immers in de bus?" MAIL VOOR WEST-INDIE. De Directeur van het Postkan toor Amsterdam brengt ter kennis dat een brievenmaal' zal worden verzonden aan Paramaribo via St Nazaire. Te verzenden stukken moeten wonden gefrankeerd te gen het internationaal tarief. Laatste bus li cluing ten kantore aldaar 10 Juli 12 uur av., aantee- kening tot 8 uur av. MAIL NAAR CURACAO EN COLUMBIA. De Directeur van het Postkan toor Amsterdam brengt ter kennis dat brievenmalen zullen worden verzonden naar Barbados, Trini dad, Paramaribo, Venezuela, Cura- gao en de Republiek Columbia per stoomschip „Stuyvesant" van den Kon. West. lnd. Maildienst. Het zeeposttariet is alleen van toepas sing op de zendingen voor Cura cao, terwijl voor de republiek Co lumbia alleen correspondentie wordt medegegeven op verlangen der afzenders, blijkende uit een aanwijzing, oo de stukken gesteld. Per zeepost te verzenden stukken te voorzien van aanwijzing „Zee post." Laatste bus lichting ten Hoofd- postkantore aldaar 13 Juli 12 uur, 's avonds aanteekening tot 8 uur 's avonds. Postpaketten voor Curacao en Venezuela kunnen wonden aange boden aan Bureel Pakketpost War- mpesstraat tot 8 uur 's avonds. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Gisteravond had te Soest een ernstig auto-ongeluk plaats. De auto van den heer Wouters hoofd der Chr. school aldaar werd bij de hal te Nieuwe weg door een passeeren den goederentrein gegrepen. De auto reed in volle vaart tegen den trein op. Van de inzittenden werd de echtgenoot® van den heer Wouters op slag gedood. De heer Wouters en ee-n gehuwds Duitsc-he dame weiden gewond. Een weesimeistie kwam met den schrik yrij. B© auto ia totaal vernield. f D® ZUIDERZEEDIJK IN GEVAAR? Te Burgerdam daalde het zee water Donderdagavond tot 3 meter beneden A. P. Toen de haven geheel droog waa, miste do dijk den steun van het water en evenals in 1921, werd eon© verzakking ontdekt. Hal verwege de glooiing ontstond een oheur van verscheidene meters Jieng te. Zij levert echter nog geen ge vaar op. EEN CHEF ZAKKENROLLER GEARRESTEERD. Het gerucht ging, dat de politie te Zan-dvoort een vreemdeling op het spoor was, die verdacht werd den moord op dr. Rathenau te heb ben gepleegd of althans bij die mis daad te jsijn betrokken geweest. De zaak was echter eenigszins an ders. De Zandvoortsche politie was er achter gekomen, dat zich in de badplaats ophield het hoofd eener internationale zakkenrollersbendev een Rus, naar wien reeds ©enigen tijd gezocht werd. Deae Rus hield omgang met eenige Hongaarse!i£ vrouwen, die in een beschieiuen huis je in de Smedestraat kainer3 had den gekuurd. Voor dat huis zette de politie een post uit om den bezoeker te kunnen arresteenen. D© Rus vertoonde zich niet meer 1 koord, doch verklaarden Van" ftieöf te weten. .Van den Ru3 werd men nïeïs att ders gewaar dan dat hij zich by eeft was ah- en strijkinrichting had ver, voegd met de opdracht om zijn' linnengoed te wassehen binnen den kortst moge, .Ken tijd, waarvoor hij1 dubbel© beta-ling in uitzicht stolde. Hij had zich uitgegeven voor officier doch men meende aan die waardig heid te moeten twijfelen. Plotseling uit Zandvoort verdwenen, is hij ftn'n» te Seheveningen gezien en.... gear resteerd. KLEIK ALLERLEI. - In Transvaal (Lverdronken mej. Gr. en haar kind uit Echt afkomstigj Het kind was in het water gevallen, de moeder poogde het te redden en ver dronk eveneens. De stoomtrawler Gerard" van IJnmiden haalde bij het visschen een© mijn op. Men slaagde er in haar bin nenboord te krijgen, waarna onmid dellijk naar IJmuideu gestoomd werd ten einde de gevaarlijke vangst door militairen te laten weghalen. Bij de politie te Enschede is een valsche gulden gedeponeerd met de beeldenaar van de Koningin. De kl©ur van het geldstuk is wat licht, terwijl de letler er op grooter en smaller is dan op den echten gulden. Bii de Limburgsche mijnen Is opnieuw een loonsverlaging' aan gekondigd en wel voor hef tijdvak van 1 Augustus tot 31 OctobeV aan staande. De toezag van drie gul den 'smaands zai voorts oevr dat dat tijdvak slechts worden uitge- keeerd voor de echtgenoote en kinderen beneden 14 jaar. Gistermiddag half drie kwam een glazenwasscher in de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage, doordat de ladder waarop ïiif stond uitgleed, zóó ongelukkig met Let hoofd op de steenen te vallen dat eenige c ogenblikken daarna de dood intrad. Te Maastricht heeft Gistermid dag de 24-jarige Van Aalst uit de Pieterstraat, blijkbaar in een vlaai van jatoerschheid, eerst o rijn vrouw met een revolver gesche ten en daarna zich zelf willen d<zo den. De vrouw is niet gevaarlijk gewond. Beiden zijn naar Ca'.va- riënberg, overgebracht; de man is om acht uur overleden. B. en W. van Den Haag heb ben besloten, den leerling, v„n de H.B.S. aan de Stadhouderslaan, die betrokken is bii de baldadigheden, epleegd aan een in. aanbouw zik.- de villa te Seheveningen, voorgoed van die school te verwijderen. sa Sslini. HET EERSTE EUCHARISTISCH CONGRES IN DE MIRAKELSTAD. Al geruimen tijd bestonden er plan nen om in de hooldstad des rijks, de stad van het H.H. Sacrament van Mirakel een grootsch Euch. Congres te houden. Naar Pater v. Dijk O. E.S.A. reeds in de vergadering op den dag van den „Stillen Omgang" in Maart 1920 ko-n mededeelen, stond het hooge kerkelijke gezag zeer wel willend hiertegenover. In het begin van dit jaar namen de plannen vasten vorm aan, sinds kon reeds een en ander worden gepubliceerd en thans heeft liet door het hootdcomité saam gestelde programma de noodig e be krachtiging verkregen. Het Congres wordt gehouden te Amsterdam op Do-nderdag 19, Gij- dag 20, Zaterdag 21 en Zotriag 22 October a.s. en wordt geop^n toet een Pontificaal Lof in de St.. vC dl- librorduskerk aan den Amsteldijk en een algemeene vergadering in 'her Concertgebouw. Tal van sprekers ziji genoodigd voor de algemeene en sectievergaderingen.^ De kunstcom missie en de commissie v'oor de mu ziek bereiden daarenboven een kunst avond voor in het Concertgebouw en zoo mogebjk een tentoonstelling betreffende de Eucharistie en de Kunst. In verschillende kerken zal een Pontificale Hoogmis, tijdens het Congres, worden opgedragen en een algemeene kinderhulde aan de H. Eucharistie wordt voorbereid. In het Stadion, zal een Katholieken-massa manifestatie plaats vinden. Hét Con gres wordt gesloten met een Pon tificaal Lof in de Bag'ijnenkerk en een plechtige processie over het schil derachtige "oude Bagijnhof, dat als dan feestelijk verlicht en fraai ver- siertt zal zijn. i SCHOOLGELDREGELING M.U.L.O.-SCHOLEN WET 18 Het R, K. Centraal' Bureau vo Onderwijs en Opvoeding te 's-Gra venhage kan thans met zekerheid aan de schoolbesturen mededee len, dat de Minister van Binnen- landsche Zaken in verband met de bezwaren tegen uniforme schoot- geldheffing ook voor de 6 laagste «lassen der M.U.L.O.school, be slist heeft de leerlingen der zes laagste klassen gelijk te stellen met die eener gewone lagere schooi en die der drie hoogere klassen mét leerlingen eener U.L O.-school (nieuwe we.). Dientengevolge zullen alle ge meentelijke schoolgeldverordemni gen, die dit ouderscheid maken, wonden goedgekeu, d. Indien reeds goedgekeurde verordeningen an-< ders bepalen kunnen de ouders bil het gemeentebestuur op intrekking: of wijziging der bestaande verofr dening^andringen. in d© Smeciestraat. Dia Hangaarscbe Bepaalt de bestaande veioide-, vrouwen werden door de politie v.esc ning niets omtrent het voQJl

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2