„ONS BLAD" Bureau: HOF 6, ALKMAAR. BUITENLAND. BINNENLAND FEUILLETON Eb vfask ran bet geldt Nü. 562. Oiosdag 11 Juli 1922. 114e Jaargang, f O® kleine partifen. KORTE BERICHTEN NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs: Rer kwartaal voor Alkmaar S f 2.— Voor buiten Alkmaar ...«..■•.f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Tolofnnn» ADMINISTRATIE No. 433 ISlClOOn. REDACTIE No. 633 Advertentieprijs; *1 Van i—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclamsj per regel f 0.75; Rubriek „Viaag en aanbod" bij vooc uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan aüe abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,-, f 200,-, f 100,-, f 60,-, f 35,-, f 15,J Zooals wij in ons overzicht van den verkiezingsuitslag reeds memoreerden, hebben de talrijke kleine candideeren de partijen bij de jongste verkiezingen hoegenaamd geen succes gehad; slechts een enkele kleine partij heeft kans gezien, haar «favoriet in de Ka mer te brengen. Ruim 200.000 kiezers hebben oor op een der kleine partijen te stemmen bun stemmen verloren doen gaan, nog wel ten gunste van de in hnn oog natuurlijk verderf'lijke gróóte partijen. Niet minder dan 7 zetels hadden deze kiezers, indien zij homogeen ge weest waren of in aecoord met groote partijen, kunnen behalen. Dit te constateeren moet voor de kiezers, die aldus tevergeefs, ja zelfs met avereehtsch gevolg zich de moeite gaven te komen stemmen, een allesbe halve prettige bezigheid zijn. Maar't is eigen schuld! Er is genoeg gewaarschuwd! En men moet nu maar voor eens en voor goed welen, dat de tijd voor per soonlijke en kleine politieke liefhebbe rij thans voorbij is. Het liberale individualisme heeft uit; we leven in gróóte tijden, in tijden waarin de gemeenschapszin sterk op den voorgrond treedt en waar in Goddank! de gróóte lijnen steeds duidelijker te onderscheiden zijn. Wie daarvan niet wil weten of zich daaraan niet stoort, heeft het aan zichzelf, aan zijn kleinzielige voorkeur in het groote leven, te wijten, wanneer hij na de verkiezingen tot de ervaring gekomen is, dat zijn stem thans nie* heeft gegolden, dat hg derhalve voor de komende regeer-periode in het par lement onvertegenwoordigd blijft. Een welverdiende straf. Doch tevens ook een waarschuwing voor de toekomst. DE CONFERENTIE TE 's-GRAVENHAÜE. Commissie voor de credieteHi. Onder voorzitterschap van baron Avezzano heeft de commissie voor d© ".redieten gisterenochtend een vergade- -ing gehouden met de Russen, die ten 'oei had de bijzonderheden te over wegen berteffende de Russische be hoefte aan credieten voor transport ~n landbouw. Zoowel van de zijde der ussen als van die der nlet-Russische commissie werden vragen gesteld. De heer Krassin antwoordde namens de Russen, op de vragen, die door de niet-Russische oommissie waren ge steld. Wat betreft de transportartikelen ntwoordde Krasins, dat het niet de redoeiing was om onmiddellijk alle spoorwegen in werking te brengen. De „redieten, die voor de spoorwegen ge vraagd zijn, zijn alleen gevraagd met het oog op het herstel van die lijnen, die ongeveer de helft van het vroegere verkeer beslaan. Voor dit doel vragen de Russen locomotieven, wagons, rails, bruggen, signalen, telefoon, telegraaf, materialen, machines voor herstelwgrk- plaatsen, groote hoeveelheden meta len, voornamelijk staal. Wat betreft het transport over de rivieren vragen de Russen credieten voor booten, in het bijzonder voor het vervoer van petroleum, en credieten voor de be staande schepen en werkplaatsen. Wat betreft het automobielverkeer. stelden zij zich voor, een dienst tel organisceren van de voornaamste spoor wegcentra om het vervoer van grond stoffen te vergemakkelijken. De Russen hebben plan op reeds vernielde manier een heel stelsel van hulp verkeer te organise© ren. Ten aanzien van de spoorwegcou cessits waren de Russen in het al gemeen niet bereid concessie toe te staan voor de bestaande spoorwegen. Maar wel eventueel voor den aanleg van nieuwe lijnen. De hoofdlijnen moe ten in handen van de Russische regee ring blijven. De landbouwcredieten zijn noodig voor irrigatie- en draineeringswerken, andere weer voor aankoop van zaden en de vorming van voorraden. De exporthandel is in Rusland ge heel gecentraliseerd. De regeering past drie svslemen toe in den handel: 1. dat van het absolute monopolie; 2. dat van de bemiddeling: 3. dat van de gemengde maatscnappijen. De Fransche gedelegeerde De Che- viily dankte den heer Krassin voor zijn heldere en volledige uiteenzetting. Spr. stelde de volgende vragen: 1. Welk gebruik zou van de par ticuliere kapitalen worden gemaakt'? 2. Wat is het benoodigde bedrag? 3. Welke zijn de zekerheden en waarborgeD, die kunnen worden ge geven 4. Welke zullen de bijzondere voor- deelen zijn, die hpt particulier kapitaal kunnen aantrekken? Vroeger waren er zekere waarborgen voor de vreemde kapitalen. Zou men ea- ook zeker van kunnen zijn, dat de spoorwegen door ervaren lieden zullen worden bediend? Zou de Rus- siscite regeering bereid zijn om waar borgen van dergeiijken aard te geven voor de toekomst? De president stelde vast, dat de vragen van den heer De Chevilly be- hooren tot de bevoegdheid van de commissie voor den privaten eigendom Aangezien ook veel Nederlandseüe egldbelegging bij de aanhangige on derwerpen betreffende het verkeerswe zen belang hebbben, bleek men van meening, dat de verdere besprekingen op de volgende dagen ook door een Nederlandschen gedelegeerde dienen té worden bijgewoond. Officieel communiqué No.33. Het offïcieele communiqué no. 33 (niel-Russische Commissie) luidt: De eerste sub-commissie (particulier eigendom) van de niet-Russische Com missie is gistermiddag om 3 uur on der voorzitterschap van Sir Philip Lloyd Greame bijeengekomen. DE IERSCHE KWESTIE. De strijd op het land Officieele communiqué's maken mel ding van een reeks nieuwe successen van de regeeringstroepen bij het uit eenjagen van de republikeinen op het land. De Vrijstaters voerden Zondag een uitgebreid opruimingswerk uit in hel graalschap Wexford, waar zij 31 man nen gevaDgen namen. De republikei nen ontruimden Enmscorthy bij de na dering der regeeringstroepen. De be woners van Wexford haalden de Vrij staters met vreugde in. De Vrijstaters namen Blessington. De Iers ene provisioneel© regeering meldt de verovering van het bolwerk der rebellen te Blessington, op 20 mij ten ten Zuiden van Dublin gelegen. Onder de gemaakte gevangenen bevin den zich twee vooraanstaande repu- blikeinsclte leiders, met ivmc Macdo- nald en Boland, den vroegeren gezant der Sinn Feiners in de Vereenigde Staten. Waar is De Valera? Men vraagt zich algemeen af, waar De Valera toch schuilt. Men heeft niets meer van den rebellenleider gehoord of gezien sedert zijn verdwijning, toen de vijandelijkheden te Dublin vorige week het hevigst waren. De voorloo- pige regeering beschouwt hem overi gens niet meer als een belangrijken factor en wensent geen martelaar van hem te maken door een klopjacht op hem te houden. Hij wordt feitelijk ge negeerd, Onbruikbaarmaking van spoorwegen. Het verkeer tusschen Belfast en Du blin is volkomen gestoord, doordat de rebctlen vijf spoorwegbruggen in de hoofdlijnen tusschen Dundalk en Drogheda in de lucht hebben lal©n vliegen. Een gedeelte der lijn is geheel vernield. Ook in Zuid-Ierland zijn de spoor lijnen op vele punten doorgesneden. Naar gemeld wordt, is de aanvoer der der re nellen in de buurt van Clou mei geïsoleerd. ONGERUSTHEID OVER HET DALEN VAN DE MARK. De Engelsehe bladen maken zich ongerust over den kritieken toestand in Midden-Europa, welke zijn weerspie geling vindt in den vallenden marken- koers. De „Times" zegt, dat het hoog tijd wordt, dat Britlanje en Frankrijk ernstig samen te rade gaan, opdat net dreigend gevaar voor de vruchten dier gemeenschappelijke overwinning wordt afgewend. De „Daily Express" zegt dal belangrijke onderhandelingen gaande zijn tusscnen de geallieerden en Duitschland. De „Daily News" zegt. dat de nieuwe onrustbarende val van de Mark, gevolgd door het verzoek om een moratorium, aantoont, dat Frankrijk een dwaasheid beeft begaan door bet leenmgsontwerp der bankiers te torpilleeren Het uur is, ziegt het blad, gekomen, om het vraagstuk der schadevergoeding op te lossen, mèt ot zonder Frankrijk. LLOYDi GEORGE OVER DE SCHADEVERGOEDING. In antwoord op een yraag in het Engelsehe Lagerhuis, of de regee ring haar politiek tot hefc regelen der sciiadevergoedingskwesLe niet kon for muleercn, verklaarde Lloyd George, dat do verantwoordelijkheid niet op hem, noch op do Rritsohe regeering rustte, maar op verschillende naties, wier belangen met elkaar moesten worden verzoend. De pietnier wees op de groote moeilijkheden dezer kwestie; een daarvan was het feit, dat Duitschland tot dusver nog niet de vervallen termijnen had afbetaald welke het aan Frankrijk en België verschuldigd is voor aangerichte materiede schade. DE MOORDEN OP RATHENAU EN HARDEN. Volgens een bericht uit Boedapest zou de vereeniging der „Erwachende Ungarn" den soc. dein. afgevaardig de Payer verzocht hebben de twee de Internationale te verzoeken, om bij de Duiteohe regeering er op aan te dringen, dat den schuldigen aan de aanslagen op Rathenau en Har den Hongaarsehe Christelijke ver dedigers zouden worden toegewezen. De vereeniging beroept zich er op, dat de Tweede Internationale ook bij de Sovjet regeering bemiddelend is opgetreden, om te bewerken, dat de sociaal-revolutionairen door bui- tenlandsohe verdedigers verdedigd zouden worden. DE BERLIJNSCHE BOF.KDRUKKBRSST.4.KING Volgens de „Vorwarts" had de al genie"no vergadering der stakende b-okdrukkers gisteren een stor.nach tig verloop. In het bijzonder werd afgekeurd, dat de regeering er niet toe overgaat om de ondernemers tot toegeven te dwingen en dat door de regeering geen enkele verklaring is gepubliceerd, hoewel minister Braun dit in uitzicht gesteld had. Dé vergadering besloot de staking op dezelfde wijze voort te zetten. Alle moties om van tactiek te ver an deren werden afgestemd. De ar bei dersbladen blijven verschijnen, alle andere bedrijven blijven staken. Donderdagmorgen zal een nieuwe vergadering gehouden worden. Dus in elk geval zal de staking nog deze week duren. Naar het „Hdbd." uit Leipzig verneemt, is een overeenstemming in het boekdrukkersbedrijf tot stand ge komen. Men verwacht, dat alle Ber- lijnsche bladen hedenavond weder zullen verschijnen. De bond voor vrouwenkiesrecht in Zuid-Afrika heeft een beweging op touw gezet, om aan te sporen geen belasting te betalen als protest tegen het onthouden van kiesrecht aan de vrouwen. De Portugeesche regecring ver nam Zaterdagavond, dat er een re volutionaire samenzwering was ge smeed. Onmiddeiijk werden de noo- dige stappen genomen, ten einde het ui Breken van een opstand te voor komen. Ze slaagde er in, de orde te bewaren. De Sovjetregeering Stee ft beslo ten om de uitvoering van executie van de geestelijken te Petersburg,die ter dood zijn veroordeeld, omdat zij rich hadden verzet tegen de oonfis- katie van kerkgoederen op te schor ten Uit tallooze plaatsen worden on geregeldheden gemeld in verband met ae staking van de arbeiders der Ame- rikaansche spoorwegwerkplaatsen. Al leen fe Clinton, in Illinois, hadden ze een noodlottig verloop; een sta ker werd gewond en zijn veertien jarige zoon gedood. Uit een offieiëel communiqué dat meldt dat de opstand in Brazilië is gedempt, blijkt, dat behalve maar schalk Hennes de Ronseca, oud-pre sident der republiek, ook de heer Graca Aranha, oud gezant van Bra zilië te Den Haag, is gearresteerd en gevangen gezet. -In haar gisteren gehouden zit ting besloot de Soc.-Dem. Duitscbe Bijksdagtractie tot geen regeering toe te treden, waarin de Duitsche Volks partij zitting heeft. Naar de, „Soz. Parlaments Dienst" uit Kiel meldt, heeft de controle-com missie der Entente in het marine-ar senaal een groote hoeveelheid munitie en wapens gevonden, waaronder 136 lichte en 38 zware machinegeweren, 12 machinegeweren van een geheel nieuw systeem. Gisteren werd in het café a.Das alte Krughaus" in Maagdenburg een nieuw wapendepót ontdekt. De koop man Fölscner, die bij de laatste ont dekking van een wapendepot gearres teerd werd, is tengevolge van een be roerte gestorven. Duitschland wil niet voor Frank rijk onderdoen eg, wil ook een natioua- len feestdag hebben. D© coalitiepar tijen hebben bij den Rijksdag het voorstel ingediend om 11 Aug. tot na- tionalen feestdag te verklaren ter eere van de Grondwet De bcy van Tunis is gisteren gesioreven. De overleden b©y hcetle .Mohamed-en-Nacer; hij was in 1856 geboren en kwam in 1906 aan de re- geering. Ten gevolge van een. boschbran 1 op het eiland Vancouver (Canada) is érnslige chade aangserichl. Vele hui zen zijn vernield. In het laatst der vorige week hebben de mijnwerkers in h©t cLD trict van South Shields een massa- vergadering gehouden, als resultaat waarvan gisteren in vier mijnen het werk is neergelegd Meer dan 10.000 man zijn bij deze staking betrokken R. K. ESPERAN TISTEN. Van 19 tot 21 Augustus wondt te Nijmegen het Congres gehou den van den Internationalen R. K. Esperantistenbond I. K. M. E. Pater Callixtus Preller O.P. uit Alkmaar zal het congres voorzitten DE RECHTERZIJDE. Als men Eerste en Tweede Ka mer te zamen neemt, heeft de Rech terzijde (ds. Kersten medegere- kendt niet minder dan 101 van de 150 zetels in handen. DE AMSTERDAMSCHE „WETHOUDtR VLIEGEN. Ten gevolge van zijn verkiezing als lid van de Tweede Kamer zal de heer Vliegen, daar dit het ver langen is van zijn partij, waar schijnlijk het wethouderschap te Amsteidam nederleggen. De heer Vliegen kan als Raadslid zitting blijven houden. Ook de Provinciale Staten zul len als zijn opvolger een nieuw lid van de Eerste Kamer moeten kiezen. DE PRINS VAN PÏERMONT NAAR ONS LAND. De correspondent van de „Ti mes" te Rome meldt, dat de Prins van Piermont, erfgenaam van den Italiaanschen troon, aan het eind dezer maand met de kruiser „Francisco Ferruccio" een reis van twee maanden zal1 gaan onder nemen. Hij zal op zijn tocht o.a ook Amsterdam en Rotterdam aan doen. CONSUL GENERAAL MAAS t Een telegram uit Londen meldt, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag aldaar plotseling is over leden de heer H. S. I. Maas, con sul-generaal der Nederlanden al daar, die op .1 April van dit jaar den dag van zijn 25-jarige ambts vervulling .herdacht. In 1876 be noemd tot leerling-consul en het volgend jaar in die functie be noemd te Antwerpen, werd de heer Maas al spoedig overge- laatst naar Londen. In 1879 werd ij daar vice-consul1; in 1885 be vorderd tot consul, volgde in 1897 op 1 April', zijn benoeming tot consuI-gene#al als opvolger van den heer May. GULDEN-SPOREN- HERDENKING. i De in Holland verblijvende, uit geweken Vlamingen herdenken vandaag de Gulden-Sporenzege, d. de zege, in 1302 behaald in de velden van Groeninghe, door de Vlaamsche Gemeentenaren op de bloem1 der Fransche ridderschap, wier soldeniers, volgens de kro- nijken van dien 'tijd, gekomen wa ren met bezems op de spiesen onf te beduiden dat het Vlaamsche volk van den aardbodem zou wor den weggevaagd. l Honderden gouden sporen wer den den gesneuvelden ridders ont nomen en in de O. L. Vrouwe* .kerk te Kortrijk opgehangen. Deze zege is een der voornaam ste glanspunten geweest in de ge schiedenis van het weleer rijke en machtige, vrijheidslievende Vlaam sclie volk. Met volle recht kunnen de ge schiedschrijvers beweren dat Zuid Nederland door die zege voor vol ledige opslorping door Frankrijk werd behoed. iWat ook voor Noord-Nederland niet zonder be teekenis is geweest Niet te verwonderen dan ook dat de bewustvoelende Vlamingen en vooral de radikaal-Vlaamschge- zinden den 11 Juli beschouwen als den Nationalen feestdag van Vlaanderen. 1 i De herdenking grijpt heden plaats te 's-Gravenhage in de groo te zaal van „Pulchn Studio" te Den Haag. HET BEURTVAART-ADRES. Aan den minister van Land bouw etc., heeft de Nederlandsche Veriadersbond een adres gericht ui zake het Beurtvaartadres. Adr. zou gaarne zien, dat het mogelijk zou zijn, vast te stellen, bij wettelijk besluit, de gegevens waaraan een vervoer-document moet voldoen, ongeacht voor welk vervoer, beurtvaart of bode, en voorts vast te stellen, dat zulks naar den eisrih goede vervoerdo- cumenten moeten aangenomen worden door eiken vervoerder zonder dat dwang wordt opgelegd aan den verzender, alleen dat do cument te moeten gebruiken, dat door den betrokkenen vervoerder m den handel gebracht wordt. WERKLOOSHEIDS VERZEKERING. 1 i De Minister van Arbeid heeft de volgende aanschrijving gezon den aan de besturen der gesubsi- dieende vereenigingen met werk- loozenkas en aan de gemeen.ebe- sturen verzocht op de naleving toe zicht te houden: „Naar mij is gebleken, komt hef nu en dan voor, dat leden eener gesubsidieerde vereeniging met werkloozenkas bij hun vader in diens eigen bedrijf werkzaam zijn. Controle op de oorzaak en het voortduren der werkloosheid acht ik in zulke gevallen niet wel moge lijk. Ten einde deze bezwaren te on dervangen bepaal ik bit dezen dat met ingang van 10 Juli 1922 geen uitkeenng uit werkloozenkassen meer mag worden verstrekt aan zoodanige leden, voorzooveel zii minderjarig zijn. Voorts wijs ik u er in dit ver band op, daf, indien in uw werk loozenkas personen zijn opgeno men, die bij hun vader in diens eigen bedrijf werkzaam en meer derjarig zijn, die personen sTechts dan als lid dier kas kunnen wor den gehandhaafd, indien met ze kerheid vaststaat, dat zit bij hun vader „in loondienst" arbeiden en derhalve kunnen worden aange merkt als werkman of bediende in den zin van het Werkloosheidsbe sluit 1917. Een loond i enstve rba nd (Maar eene Engelsehe vertelling.) o- O! neen, was hel antwoord, let wijl hij mij een ontstelden blik toe wierp. Ik heb voor goeden borg tocht gezorgd; ik leen nooit geld flai, tegen goede waarborg, Canut. Dat is ook het beste, antwoordde ik koel ik, die geen waarborg boe- genaamd kou stellen voor het geld. dat ik hem ter leen wilde vragen! Die leening begon mij zwaar te we gen; zij rees ais een spook voor mijn© ontstelde verbeelding op. Hi bad van den beginne af tegen- f'a gevoeld oin eene gunst van hem oOBVr^: maar nu het beslissend© bi nnü gekomen was, werd het mij hii ,;iai1 het hart. Ik voorzag dal mfin n' 200 niet weigeren zou stèf.,k vo°rgevoel had mij daarvoor gewaarschuwd en ik had mii beijverd om net wauLrouweti, dat nij mij was opgerezen, te onderdrukken. Ik zag Ellen aan en bespeurde, dal tiaar blik zorgvol op mij gevestigd >vas; ik antwoordde haar met een ge dwongen glimlach, maar zij zag hoe zenuwachtig ik was, en glimlachte niet. Maar, was er dan eigenlijk wel zoo veel aan de gansche zaak gelegen'? Vat bekommerde mij zoozeer? Zeker niet dat sommeke geld. Neen i y?ronlrusUe mÜ veel uieer over dat kleine verschrompeld manneke, dal «laar over zijn boek zat gebogen. Ik voelde de nauwe 'betrekking waarin ik lot üem stond en ik hoopte innig dat zijn broederlijke liefde de proef van eenige ellendige ponden zou kun nen doorstaan; ik wenschte dit temeer omdat moeder zoozeer met dien broe der was ingenomen. Ais ik geldgebrek had kon ik im mers ook aan mevrouw Zitman schrij ven, of voor eenige weken eenigfe za ken verpanden. Ik bekommerd© jnii dus niet om net geld. Jozef sloeg zijn kasboek toe en stak de pen acuter hel oor. Wel, hoe maakt het moedcT? vroeg Jozel alweer. Hij scheen ver geten dat hij dezelfde vraag reeds ge daan had. Ik herhaalde dat zij heel goed te pas was. Hij prevelde weder Dat doet mij genoegen, en wreef zich daarbij in de magere banden terwijl hij mij tevens zeer bedenke lijk van bet hoofd tot aan de voeten bezag Gij gaat dus uit de stad, Canut? Ja, aanstaanden Maandag. Ik kom afscheid van u nemen. Dat is vriendelijk heel vrien delijk van u Gij zult moeten bekennen, dat het toch geen slechte keuze was, toen ik mij aan de bouwkunst begaf en dat ik nu ook veel kans heb om voor uit te komen. Gij waart nooit zeer met de bouwkunst ingenomen en Ik wil n nu ook bekennen, alhoewel ik er vroeger nooit van sprak, dat dit mij menigmaal heefi doen aarzeienj Ik heb u dikwijls geraden land meter te worden, praktisch te zijn en geen tijd aan ledige droomerijen. Ie verspillen, u niet in allerlei prijskam pen te steken, waarvan gij nooit prij zen behalen zoudt, om de eenvoudige reden, dat de heirt daarvan reeds toe gekend is eer men den prijskamp uit schrijft. En blijft gij nu nog bij die ge dachte Dat zal er van afhangen hoe hel waagstuk loopt dat gij gaat onderne men. Wat wordt het 's nachts koud, Canut! Bijna koud genoeg om vuur te maken, merkte ik onnadenkend aan. Hij bekeek mij verschrikkelijk. O! neen, daartoe is het nog nicl half koud genoeg! Mijn blik viel onwillekeurig op me vrouw Gear, wier tegenwoordigheid mij op dat oogenhlik zeer hinderde. Indien ik niet hield van de opmer kingen van Jozef Gear, ik had een volslagen afkeer van alles wat zijn dierbare wederhelft zou kunnen in brengen. Het scheen evenwel, dat ik van dien kant voor het oogenhlik niets te vreezen nad, want mevrouw Gear was geheet in haar werk verdiept Zij had de kousen in een mandje gelegd en een stuk grijze zijde te voorschijn gehaaid. Het was beste zijde, die me vrouw Gear voor een Zondagskleed be stemde, dat zij uit spaarzaamheid zelf vervaardigde. De snede van Ellen's kleed had hare opmerkzaamheid getrokken dermate, dat zij haar daarover inlichtingen vroeg en Ellen ten slotte verzocht naar kleed op dezelfde wijze te snij den, uit de zijde, die zij op de tafel had uitgespreid. Toen ik de vrouwen zoo aan haar werk bezig zag, zeide ik eensklaps, zonder inleiding oi iels, zoodat Jozet er zeer van ontstelde: Jozef, gij zoudt mij zeer ver plichten door mij voor eenige weken twintig pond te .eeneu. Ten minste als het u te pas komt en gij er geen moeilijkheid in maakt mij dat pleizier te doen, voegde ik er stamelend bij, lotn ik zag. dat mijn broer beurte lings rood en bleek werd. De vrouwen waren aan de tafel druk aan het snijden, maar Ellen, die de schaar ter nand had, bedacht zich even eet' zij die in die zijde zette, terwijl mevrouw Gear een blik met naren man wisselde. Jozef peinsde een geruim en tijd eer hij antwoordde. Hij' haalde zwaar adem en klopte zich werktuigelijk op de knieën. Hoe vurig wenschte ik toen reeds dat ik hem nooit geld gevraagd had! <-l Wat zal ik u zeggen, Canut, sprak hij eindelijk, ik ben op het oogexiblik eenigszins in verlegenheid ,.f, en moet voor het einde der weck re keningen betalen. Ikik begrijp ook niet goed hoe gij uwe schuld zult aibetalen, als later de gansche zaak misschien op een grap van den een of anderen uitloopt. Twintig pond is een groote som om in eens te leenont J Ik geloof niet dat ik op dit oogen hlik over zooveel geld beschikken kan. Wij bezitten op dit oogenhlik zooveel niet, nevestigd© mevrouw Gear, met zulk een beslissenden snauw, dat net niet twijfelachtig was of zij een einde aan het onderwerp wenschte te maken. Als zij onzijdig was gebleven, zou Elten zich evenmin in het gesprek; gemengd hebben, maar niet zoodra waagde een tweede zich in het strijd perk, of zij snelde van hare zijde ter hulpe. De schaar vioog zoo snel door de zijde, dat een kreet van angst aan hare schoonzuster ontglipte zij deed zulk een geduchten uitval rechtsaf, dat elk moedertje, om wier beste zondags kleed het te doen war© geweest, ervaa gesidderd zou hebben (Wordt vervolgt!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1