ONS BLAD" CLAWIE TABAK J. R. HEUSS feuilleton >nrs. BUITENLAND. No. 565, Vrijdag 14 Juli 1922. 14 Jaargang. 133 Ieperking. Juli. bw Markt Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: KSKTffitt433 Aan de Katholieke kiezers en kiezeressen in Nederland. Contact met de kiezers. Brieven uit Frankrijk ROOD MERK BLAUW MERK GROEN MERK dB vloek van het geias antooi te Alkmaar, ran iaden te o.- plm. b.ij plm «.{0 S4>/, ïi6« 84^ 56 333 X3«Vl *33 SS»1/! 83t 68i/J 103I/2 103 iojH 105 42* 23 50- I0S 390 105 4*»1/; 5*K ioS ie8'/; 89 216 cat 180 18a *15 aSS 6 11 Ui' 3 AM, 13 Juli 192?. beteekems. Aauvau an den dag speciaal Op de Pe'roleumaf- tonsolideerden weini' Scheepvaart meeren [sverlag 113 sinds den lacht wordt dat zij» J invloed op den han- jESTELD. juli. Jbeeindigde Woens- |ng van de wet tot Ier Republiek. De 1 de wet werd tot dr Isteld. Me commissie der ;r besloot V/ioens- sn voor leger en millioen francs te [LUM-VERZOEK. IJuJi. Jler Duitschc Oor'ogs- loverftandigde Woens- de Commissie van bevallende een ffio- der Duilsche Regee- wordt o. a. gezegdj, Izieh niet in staat acht loordige omstandighe- Tüingen in uitzicht t° laarom voor op gror.d [hot Verdrag van Ver- de nog in 1922 ver uitstel van betaling [t in de nota: bij een Jrnsl van den toestand Ir Duitsche regeeringl llijk zijn het evenwicht li-houdingen en de fi- ftschiand te herstellen, [steun ondervindt van an Hei-stel De Duit- 1 twijfelt er niet aan. J van een marktkoer lelijk maatregelen voo noodig zijn. De Dui. lacht het daarom 011 Duitschland ook voo de betalingen voort It betalingsschema vai |U beM-ijdt wordt, ligt: de ontwikkeling. Iikoers in den laatsten jde verdaging van de ter leenings commissie en zoo spoedig moge- Ier betalingen in baar regeering verzoekt ten ing zoo spoedig mo- uli. Op de Kaasmarkt ngevoerd 36 stapcis, KG. Kiek» 148.W Fabriek N00RD-H0LR.ANDSCH DAGBLAD 59 Abonnementsprijs: Per kwartasl voor AiknisüUf 2.— Voor buiten Alkmaar f 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs; Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclam^ per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooi uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400-. f 200,-, f lOO,f 60,-, f 35,-, f 15,- Alom in den lande is gejubeld over de op 5 Juli behaalde zegepraal, en vóór alles dank gebracht aan den Ge ver van alle goeds, aan God in den hemel, Die zóózeer onzen arbeid zege nen wilde. Maar daar is ook uit alle oorden des lands dank gebracht aan het Bondsbe- stuur voor de in deze zoo buitenge woon moeilijke omstandigheden gege ven leiding, waaraan uiting werd ge geven in de zoo overtalrijke telegram men. brieven, kaartjes, gericht aan den voorzitter van den Algemeenen Bond, waarvoor hier ter plaatse van gan- scher harte openlijk dank zij gebracht. Gaarne wordt door ons aanvaard de verzekering, dezer dagen zoo on dubbelzinnig gegeven, dat men tevre den is geweest over de leiding van het. Eondsbestuur. in 't bijzonder daarop gericht om, door zoover mogelijk door gevoerd overleg, te voorkomen, dat an ns heengingen personen, op grond van de door hen beleden begin selen bij ons behoorend. Met dank baarheid zien wij terug op het daar mede verkregen resultaat, terwijl wij net ons tot duren plicht zullen rekenen te bevorderen, dat hert vertrouwen in de katholieke Staatspartij gesteld, niet worde beschaamd. Zijn wij dan hartelijk dankbaar voor de gelukwenschen. ons de laatste da- g'n toegezonden. Onzerzijds zij groo- ;.p hulde en diepgevoelde dank ge bracht aan de velen in alle deelen des la ds, die met toewijding, opoffering en plichtsbetrachting, maandenlang ge werkt hebben, en zóó ons de vervul ling onzer taak mogelijk hebben ge maakt in 't bijzonder aan onze ka tholieke Pers. aan welker krachtigen stuun' en m-iirwerking ook weder dit maal de gunstige uitslag voor een zoo groot deel te danken is. Veel zal in de naaste toekomst van ie katholieke Staatspartij worden ge vraagd èn om de thans behaalde over- c'ntiing dienstbaar te maken aan de vare belangen van Staat, Kerk en Maatschappij, èn om te behouden, wat nu verkregen werd. Wij hopen, dat daarbij ons kiezers corps aan het Bondsbestuur, gelijk in het verleden, den noodigen steun en vooral het zoo noodig vertrouwen zal blijven schenken, terwijl wij met Gods help ons best zullen doen te geven, hetgeen rechtmatig van ons mag wer den verwacht, in 't bijzonder er naar strevend, voor zoover althans zullcs van ons afhankelijk is, dat geen ge rechtvaardige gronden zullen kunnen worden aangevoerd, die tot verstoring der zóó dringend noodige eenheid zou den kunnen leiden. - Het Dagelijksch Bestuur van den Algemeenen Bond, Mr. A. BARON VAN WIJNBERGEN, Voorzitter. Mr. J. HEERKEN S THIJSSEN, Penningmeester. Mr. FRANS TEULINGS, Secretaris. Naar wij in het „Dagblad voor oord Brabant" lezen, zal het nieuw ïkozen Tweede Kamerlid, onze In dische specialiteit, de heer L. J. M. Fcber, te Breda en elders (op eenige belangrijke plaatsen in de provinciale kieskringen Breda en Zevenbergen) op nader te bepalen tijden zitdagen houden, waarop hij .betreffende lands zaken voor een ieder te spreken zal zijn. Na het vele, dat in den afgeloopen tijd gesproken en geschreven en gewensebt is ten opzichte van het contact tusschen kamerleden en kie zers kunnen wij dit besluit van den heer Feber slechts van gansoher harte toejuichen. Wij willen er aan herinneren, dat de heer van der Bilt indertijd reeds op dezelfde wijze (in den kieskring Hel der) gepoogd heeft, contact met zijn kiezers te houden; nadat de heer van der Bilt had bekend gemaakt dat hij op gezette tijden te Alkmaar te spreken zou zijn, hadden er indertijd eenige conferentie's plaats. Daarna is 't blijven steken. Waarom? Of waardoor? - Dat weten we niet. We kunnen alleen maar zeggen, dat het opgeven van 't mooie, reeds in uitvoering zijnde plan, ons zeer gespe ten heeft. Thans moge, het plan niet opgege ven worden! Nóch vanwege de terugkrabbeling van het kamerlid, nóch vanwege ge brek aan belangstelling. En het Breda'sche voorbeeld moge navolging vinden! JAARVERGADERING NED: KA MER VAN KOOPHANDEL TE PARIJS. In tegenstelling met Holland, waar bij menige jaarvergadering, behalve het bestuur, vaak slechts enkele le den tegenwoordig zijn, is die van de Ned. Kamer van Koophandel te Pa- rijs, steeds druk bezocht. Men ziet er een gelegenheid in, landgenooten die men anders zelden aantreft te ontmoe ten. Onze gezant, jhr. London is hier eveneens, als steeds op zijn post. Trouwens het dient met waaröee- ring geconstateerd hoe" hij 'altijd en overal gereed staat, waar het de be langen der Ned. Kolonie, betreft. Na een kort welkomstwoord werd hem door den president den heer van He- mert als eere-voorzitter de leiding der vergadering overgedragen. De notulen der vorige vergade ring werden gelezen en onveranderd goedgekeurd; de secretaris Mr. Voor beijtU, bracht daarop het jaarverslag uit. dat vanwege de booge kosten slechts eens in de twee jaren, maar dan twee tegelijk in een band, in druk verschijnt en binnenkort aan de leden zal worden toegezonden. Dit jaar voor het eerst zal dit ver slag, op verzoek van eenige leden, zoowel in de Nederlandsche als in de Fransche taal worden afgedrukt Merkwaardig was het te vernemen, dat de drukkosten het laagste waren bij eeD firma te Amsterdam. Men had n.l in verschillende landen, o.a. Oos tenrijk prijsopgaven gevraagd, in de hoop van de gunstige valuta te profi teered maar Nederland ging met de kroon strijken en de Oostenrijksohe kronen moesten het loodje leggen. De voornaamste punten uit het jaar verslag door den secretaris medege deeld en waarover de sluizen der wel sprekendheid in bescheiden mate wer den geopend, zijn de volgende: De Kamer te Parijs heeft zich in 't afgeloopen jaar in het bijzonder be zig gehouden met het bevorderen van een betere treinverbinding tusschen Parijs en Holland. Men moet al een optimist zijn om de resultaten buiten sporig goed te noemen. Wel vertoont de dienstregeling uit den allerlaatsten tijd, eenige verbetering aan, maar nog ver zijn wij af van de gunstige ver- bnding die voor den oorlog bestond. De naohttreinvefbinding vooral, Jhr. London merkte het niet zonder ironie op, laat nog heel wat te wensehen over. De reden moge dan al gelegen zijn in een langdurig oponthoud op Belgisch grondgebied en in het feit dat deze trein de post vervoert, het blijft onbegrijpelijk waarom men ge dwongen is, 's avonds elf uur Parijs verlatend, eerst den volgenden mid dag pl.m. 12 uur in Den Haag te moe ten aankomen. Intusschen het streven van de Kamer verdient waardeering iets althans is er bereikt. Grooter suc ces mocht het bestuur inoogsten met de pogingen, het douanebezoek voor handbagage te Roozendaal in den trein te doen plaats vinden. Het ver zoek tot de Ned. Staatsspoor gericht is in gunstigen zin beantwoord en se dert kort is het niet meer noodig op genoemde grensplaats de coupé te verlaten. Onaangenaam deed het vele vreemdelingen herhaaldelijk aan, in Holland een toeslag van één gulden voor het gebruik van een D-trein te moeten betalen. Hoewel practisch geen verschil makend, is deze kwes tie zoodanig opgelost, dat deze prijs tegelijk met het vervoerbewijs wordt voldaan in de plaats van vertrek. De telephoonverbinding met Neder land is allertreurigst en de oorzaak dient, gezocht in het bestaan van slechts één lijn, die Parijs met Hol land verbind en in de weinige mede werking die men van Belgische zijde ondervindt. Wie in de avonduren een gesprek met Holland wenscht te voe ren, dient des morgens vroeg aanslui ting te vragen. Deze toestand is on houdbaar en werkt zeer belemmerend voor de handel. De Kamer heeft te recht aan dit vraagstuk haar aandacht gewijd, is in verbinding getreden met de desbetreffende autoriteiten in Ne derland en Frankrijk, en een ernstig onderzoek is gaande om hierin verbe tering te brengen. De Conferentie, thans in Den Haag in vollen gang, biedt een welkome gelegenheid om een spoedige verbetering te bevorde ren. De afschaffing der pas-visa werd met vreugde in herinnering gebracht Het ledenaantal der Kamer is in het afgeloopen jaar van 326 op 304 ge daald. Hoezeer ook te betreuren, be grijpelijk is het alleszins, waar de al- gemeene balaise in zaken het doen van handelstransacties tusschen beide landen, zeer heeft doen afnemen. Het is te danken aau de ijverige bemoeiin gen van den consul, den heer de Bosch Kemper, die een rondschrijven aan de vele leden der Nederlandsche kolonie te Parijs heeft gezonden, waar van een toetreding van nieuwe leden het gevolg was, dat het verschil niet grooter is. Terecht werd hem hier voor hulde gebracht. De penningmees ter deed vervolgens rekening en ver antwoording over het afgeloopen boekjaar. Rooskleurig mag de toe stand niet heeten, waar men het vo rig jaar een batig saldo van 10.760 franks had te boeken en thans dit be drag slechts 2910.35 franks bedraagt De salarisverhoogingen in verband met het dure leven, zijn hier hoofdza kelijk de reden van. Onder dankbetui ging werd de rekening en verantwoor ding, na onderzoek door een aanwezi ge commissie goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren Bunge, Sanson, Sckwarz, Mr. Voorbeijtel en Zeiler, werden met al- gemeene stemmen herkozen, terwijl de heer van Maasdijk die zich als commissaris der verwoeste gebieden zeer verdienstelijk had gemaakt voor de Kamer en thans, na aftreden, te Pa rijs woonachtig blijft, aan het bestuur werd toegevoegd. De rondvraag bracht niet het minst belangrijke deel van het jaarlijksohe menne. Jhr. London deelde mede, dat in September in Amsterdam, een week lang audities van speciaal Fransche muziek zullen worden gegeven. Be sprekingen met Fransche componis ten en toonkunstenaars, onlangs ge voerd. hebben tot dit resultaat geleid. Geheel de vergadering stemde vol komen in met het verlangen door den eere-voorzitter geuit, het Amsterdam- sche Concert-gebouw-orchest met zijn genialen dirigent, Willem Mengelberg evenals 'het koor van Toonkunst in Parijs te mogen begroeten. Het plan4 bestaat het volgend voor jaar in de tuinen der Tuilerieën op uitgebreide schaal, de Nederlandsche bloembollen in volle schoonheid te doen prijken. Onderhandelingen hier over zijn gaande en naar onze gezant verwacht, is de kans van welslagen verzekerd. Een bedrag van 7000, hiervoor benoodigd, is men bezig in Nederland in te zamelen, terwijl de bollenhandelaare hunnerzijds mede werking hebben toegezegd. Uw briefschrijver uit Frankrijk bracht nog ter sprake, of het niet mo gelijk zou zijn, de Nederlandsche the ater-tentoonstelling, die thans te Lon den wordt gehouden en daarna naar Amerika wordt overgebracht, ook in Parijs te doen plaats vinden. Met groote belangstelling werd hiervan kennis genomen en nadat in het bij zonder Jhr. London eenige nadere technische inlichtingen had gevraagd werd besloten te Londen 'hieromtrent informaties in te winnen. .De heer Wijnand Wolf, secretaris van de Ned. Kamer van Koophandel te Londen, op deze vergadering aan wezig en speciaal welkom geheeten verklaarde zich bereid, zich ter plaat se op de hoogte te steUen en zijn be vindingen te zullen mededeelen. Hierna werd de vergadering door den eere-voorzitter met een woord van dank aan alle aanwezigen geslo ten. Mr. P. v. 8. Parijs, 28 Juni 1922. DE CONFERENTIE TE 's-GRAVENHAGE. Het einde. Het „Hdbd." verneemt, dat de com missie voor den privaten eigendom gisteren besloten heeft aan de Russi sche commissie mede te deelen, dat zij in den huidigen stand van zaken geen aanleiding meer vindt de beraadsla gingen voort te zetten. De commissie besloot een rapport samen te stellen over den gang van zaken en benoem de tot rapporteur den voorzitter Sir Philipp Lloyd Greame. In de zitting van gisteren is over den inhoud van het rapport van gedachten gewisseld. Men is daarmede niet gereed geko men, maar zal Maandag nog een ver gadering houden Het schijnt dat in de vergadering van het bureau de présidence beslo ten is op deze wijze een einde te ma ken aan de conferentie. De drie sub commissies zullen dus allen een rap port samenstellen. De voorzitters ko men dan in de vergadering van het bureau de présidence bijeen om een centraal rapport te ontwerpen, dat in een volledige vergadering van de drie sub-commissies zal worden be sproken en vastgesteld. Met deze pro cedure zullen nog eenige dagen verloo pen, zoodait men verwacht, dat de con ferentie pas Dinsdag of Woensdag of ficieel zal kunnen worden gesloten. Engelsche persstemmen. De „Westminster Gazette", die een bespreking wijdt aan de Hmgsche conferentie, zegt dat aan de sovjet niet is gevraagd de revolutie onge daan te maken. Zij kan nieuwe voor waarden stellen, maar het moeten zui vere en praktische voorwaarden zijn Rusland heeft totnutoe beproefd te knap te zijn, maar het verkeert niet in een positie, om te knap te zijn. Zoolang wij met Rusland niet tot een vergelijk komen, zal de wereld handel verminkt blijven. De „Daily News" stelt vasf dat de Jaagsche crisis niemand heeft verrast Het is een publiek geheim, dat in of- ficieele kringen van Engeland geen hoop gekoesterd werd op succes te Den Haag. Het blad meent, dat het duidelijk is dat thans de phase van afzonderlijke onderhandelingen inge treden is. Officieele communiqué's. Het officieele communiqué no. 41 luidt: De derde sub-oommissie (credieten) der niet-Russische commissie is gister middag om 8 uur in het Vredespaleis bijeengekomen onder voorzitterschap van baron Romano Avezzana. Het communiqué No. 42 der Haag- sehe Conferentie luidt: De president der niet-Russische com missie, de heer Patijn, heeft aan den president van de Russische commissie, den heer Litvinof, mededeeling gedaan van den tekst der motie, die door de eerste suh-commissie privaateigen dom der niet-Russische commissie in de zitting van gistermorgen was aangenomen. Vergaderingen van gisteren. Gisteren vergaderde te 10. 30 voor middag de sub-commissie voor de cre dieten met de Russen en 's middags te 8 uur de subcommissie voor de schul den zonder de Russen. DE MOORDENAARS VAN RATHENAU. Het spoor van de moordenaars van Rathenau schijnt teruggevonden te zijn. Men beeft n.l. geconstateerd, dat de beide moordenaars in Sehöningen, ten zuiden van Helmstedt, vernacht hebben en Woensdagochten x verder zijn gegaan. Nu zijn de beide vluchtelingen op- merkelijkerwijze na een langen fiets tocht met de spoor over Quedlinburg in de richting van Thale in den Harz vertrokken; ze zijn echter, zooals ge bleken is, kort voor Thale uitgestapt. Men zit hun nu daar in den omtrek dicht op de hielen. De eindstrijd tus schen de vervolgers en de moordenaars schijnt zich dus in den Harz te zullen afspelen. Gisterenavond werd officieel mede gedeeld, dat het den moordenaars ge lukt is naar Thuringen te ontvluchten; zij moeten zich bij Apolda ophouden. In een plaatsje bij Apolda hebben zij zich heden laten scheren en zijn daar na weer verdwenen. Zij zullen ongetwij feld probeeren naar Beieren of Tsjeeho Slowakije te ontkomen Te Eisstadten bij Leutkirch in Stutt gart was een tijd een badgast, die zich graaf von Brandenstein noemde en die in den laatsten tijd zich verdacht had gemaakt. Toen de politie op zijn ka mer kwam, was deze leeg. De graaf was op het dak gevlucht. Toen de po litie hem daarheen volgde, schoot hij zich dood. Men brengt dit in verband met den moord op Rathenau, daar in r TABAKSFABRIEK ■-,DE WAKENDE LEEUW" PRIMA KWALITEIT BILLIJKE PRIJZEN LAAT A 126 - ALKMAAR zijn bezit brieven van hooggeplaatste personen zijn gevonden. DE IERSCHE KWESTIE. De laatste berichten uit Ierland toonen, dat ten N. van de rechte lijft, die door Dublin van O. naar W. wordt getrokken, de ongeregel de benden verslagen zijn voorzoo- ver het georganiseerde militaire strijdkrachten betreft, ofschoon rondzwervende benden van hen zich nog door het land bewegen en vanuit hinderlagen schieten op soldaten der geregelde troepen, die in auto's voorbijkomen. Maar als werkelijke militaire stellingen of als gevechtseenheden verschaf fen zij zeer weinig moeilijkheid aan de regeeringstroepen. In de mees te gevallen leggen zii spoedig de wapenen neer, wanneer zij worden aangevallen. In het Zuiden echter zetten de ongeregelde benden den veldtocht nog voort. De voorioopige regee— ring aanvaardt hare taak aldaar vastberaden. Medegedeeld wordt, dat Collins is benoemd tot opperbevelhebber van hét Iersche leger en dat hij te zamen met Mulcahy, den Minis ter van Defensie en generaal O'Diufty den oppersten Ierschen oorlogsraad zal vormen. VAN HET VATICAAN. De „Echo do Paris" verneemt uit Rome, dat mgr. Boudinhon, rector van het instituut St. Louis des Francais te Parjjs in het eerstvolgende consistorie tot kardinaal zal worden gecreëerd. Mgr. Auguste Boudinhon werd den 27sten Maart 1858 te Ruy geboren. Hij behaalde bet doctoraal in de theologie en het canonniek recht en doceerde laatstgenoemd vak aan het Instituut catholique te Parjjs. Tevens was hjj di recteur van de „Canoniste contempo- ran" ón 1916 werd hij reetor van de St. Louis des Francais te Rome. Mgr. Boudinhon is consultor van de H. Congregaties der Sacramenten van het Concilie en van de Seminaries eD sinds 1917 lid van de commissie tot in terpretatie van het canonniek recht. TSJITSERIN OPVOLGER VAN LENIN? De correspondent van de „Times" te Riga seint aan z n blad: Van bevoeg de zijde wordt uit Moskou gemeld, dat Tsjitsjerin Lenin zal opvolgen als pre sident van de sovjet-republiek. Krestinsky zou de opvolger worden, van Tsjitsjerin in het commissariaat voor buitenlandsche zaken. (Naar eene Engelsche vertelling.) Mij zullen naar binnen gaan, Jozef. Zooals gij wilt, hebt gijheb! geen knoopen aan uwe zakken? Nooit. God beware ons! Ik geloof, dat die knoopen al uit de mode zijn. Uit de mode? Wat lag er een diepe verachting in een toon, waarop broeder over de wakheid van drie-vierden van het enschelijk geslacht sprak. Wi; gingen tc zamen naar binnen, a.ar ik eene schuldbekentenis voor WmUg pond schreef. 'i. Ilam de schuldbekentenis aan liik U"^-Setis[aande ik zeer onduide- voorzichr6* ea het papier hij uit een n"? .6ene P0rlefeuiJ1e. die ea geheimen zak te voorschijn te had genaaid. Moeder zag dit alies met e©n behaag lijken glimlach aan; Jozefs edelmoe digheid had haar hart getroffen, ter wijl zijne manier van zaken te behan delen altijd het diepste ontzag bij haar opwekte. Waar js Ellen? vroeg broeder Jozel. üeve kind is bezig met on- ant^fr-a^ hare leerlingen te geven, antwoordde moeder. Zlj„ tegenwoordig korselig n/t n -, ge bliiv«n stil staan Dat iaeb ik vergeten te vra^n zeide ik lachend. Ik heb nooit in mijn leven zoo met een horloge zien omgaan. Eer ik het vergeet, moeder, gij behoeft niet aan mevrouw Gear te zeggen, dat ik hedenmorgen hier ben geweest. Vrou wen kennen zoo weinig van zaken. Wij beloofden gaarne er niet over te zuUcn spreken. Het moet gansch onder ons blij- ven geheel onder ons, herhaalde hij. Wanneer denkt gij uw geld wee te leggen? Aanstonds L~ In dien vermolmden lessenaar? Neen, boven in een kleine ijzeren geldkist. Dat is beter goeden morgen. Vaarwel. Zoodra ik mijn geld van mevrouw Zitman ontvang, zal ik u de twintig pond onmiddellijk terugzenden. Zeer goed. Hjj ging langzaam den winkel uii en de straat op. Een oogenblïk later kwam Hij terug. i Hoe was de naam ook weer? Zitman. Woonachtig in Cumberland. Gij zult u het adres wel herinneren en mij, als gij tijd en lust hebt, een regeltje schrijven. O, zekerI Hij verdween als een geest uit den winkel, om nogmaals, maar nu meer als een menschelijk .wezen, terug te keeren. t Als gij h§t geld in een brief terug zoudt zenden, stuurt dan slechts het halve bedrqg en wacht mei de andere helft totdat u de goede ont vangst gemeld is. Hij kwam daarna niet meer terug en ik begaf mij een oogenblik later naar mijn kamer om1 de twintig pond weg te sluiten. Het baar van den nauwgezetten Jo zef zou ^van afgrijzen, le berge zijn) gerezen, als hij de flesch „cherry" had gezien, die wij den volgenden Zon dagavond kochten om op den goeden uilslag mijner onderneming te drinken. Moeder beschuldigde mij zelfs .van ver kwisting, wij hadden in de laatste ja ren zoo zelden wijn gedronken en eigenlijk in zeer bekrompen omstandig heden verkeerd, zoodat wij liet zeer moesten overleggen om zonder scnuld rond tc komen. Moeder en Ellen dronken op mijn gezondheid, terwijl de tranen der eer ste in haar wijnglas vielen. Dit was ook de eerste scheiding van haren jongen; het was de eerste keer dat bij zich van moed ei' losrukte, hei geen zooveel andere jongens op veel jeugdiger leeftijd soms zoo licht valt. Ellen en ik overtroffen elkander dien avond; wij veinsden, om moeders wil, uitbundige vroolijkheid. Ellen legde de kaarten en voorspelde mij in de toe komst veel zegen op zijtn nieuwe loop baan, een kostbaar geschenk van de mevrouw, die zulk een vorstelijk pa leis voor zich liet oprichten, en, ten slotte, de liefde van een rijk en schoon meisje. Verliefd op Canut! O, bij beeft nog al den tiid om zich die zottig heid in bet hoofd te steken! zeidu moeder. Op mij verliefd! herhaalde ik; op mij, die eenen halven bult heb ge kregen van over mijnen leseiiaar ge bogen te ztten en er rieeds zoo oud begin uit te zien. Het is al te laad; niemand zal nog op i j verliefd wor den. Wacht maar tut de meisjes u zoo goed kennc-n ars ik, beste Canut, zeide Ellen. Ik bezag mij dien avond in den spiegel en stelde mij de vraag niet boe de meisjes in Cumberland mij zouden vinden, maar of mijn voor komen een gunstigen ïndr-s. op mijne weldoenster zou maken. Ik bezat eene rijzige, ranke gestalte en was acht-en-twintig jaar oud. Ik wenschtc wel dat ik er wat ouder uitzag, uit vrees van op mevrouw Zitman den indruk te maken van een al te jong bouwmeester, wien zij het toezicht óver de uitvoering van zijn plan niet gaarne zou toevertrouwen.' Diezelfde gedachte verontrustte mij najt steeds, toen ik den volgenden mor gen met den eersten trein naar Kendal in Westmoreland vertrok. Ik had moeder en zuster vaarwel gezegd; zij wuifden mij toe met hunne zakdoeken, zoolang ik het hoofd buiten het raampje van het rijtuig stak ea de spoorhal zien kon. Ik ben overtuigd, dat zij even innig voor mijn geluk, mijn voorspoed en mijne goede reis baden, als ik God vurig smeekte, over deze beide vrou wen te waken, die ik alleen achter liet in den strijd des levens. Zoo eindigde het stille leven van Canut Gear dal tot voorrede aan uit verbaal dienen zal TWEEDE HOOFDSTUK, I. Ik aarzelde lang eer ik voor goed tot een besluit kwam over mijn reis weg naar Nettlewood Men kou die reis op twee wijzen doen, namelijk: regelrecht met den spoorücin naar Penrith, en verder in rijtuig of postkoets naar Nettlewood; of over Bownes en Windernere, een scliilderachiigën omweg naar de plaats mijner bestemming malsen. Mijn oude meester, die in Westmore- land geboren was, raadde mij ten zeer ste liet tweede plan aan, als den kórt- sten en besten weg. (Wordt vervolgd,)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1