Sociale Berichten. GEMENGD NIEUWS VERSPREIDS BERICHTEN KORTE BERICHTEN I>e linkervleugel met Trotekï, Ra- meneff, Dzerjinsky, Raxlek en Zino- wieff is nog steeds in de meerderheid. Men verzekert echter, dat; Trotzki de benoeming an Tsjitsjerin tot president heeft goedgekeurd. Trotzki zelf zou Lunatchansky opvol gen als commissaris van openbaar on derwijs en dus aftreden als legercom- missaris. HET DÜITSCHE VERZOEK OM EEN MORATORIUM. In het Engelsche Lagerhuis verklaar de Lloyd George in antwoord op vra gen betreffende den toestand der scha de vergoed ingskwestie in verband met de Duitsche nota, dat de Britsche en andere betrokken rpgeeringen deze aan gelegenheid in ernstige overweging zouden moeten nemen, terwijl zij el kaar en de Commissie van Herstel moe ten raadplegen. Ik ben op het oogenblik niet in staat eenige verklaring af te leggen nopens de houding der Britsche regeering, al dus Lloyd George; alleen kan ik zeg gen, dat wij het dringend noodzakelijk achten om Duitschland een zoodanig uitstel te verleenen, als noodig is om het in de gelegenheid te stellen weder orde in zijn financiën te brengen en berin te maken met een redelijke wijze van betaling zijner schulden, zoodra dit maar eenigszins mogelijk is. In antwoord op de Duitsche nota zegt de Commissie van Herstel te erkennen, dat de .schadevergoedingsbetalingen een oorzaak zijn van de tegenwoordige daling der mark. Maar, zoo voegt zij er hij. slechts de onmiddellijke toepassing van financieele hervormingen kan ver betering in den toestand brengen. De Commissie zal na de ontvangst van het rapport der waarborgcommis- sies omtrent de toepassing dezer maat regelen een nader antwoord geven, waarschijnlijk nog vóór 15 Augustus. De Commissie herinnert er nog eens aan dat Duitschland op 15 Juli 32 mil- lioen moet storten. DE CRISIS IN DUITSCHLAND. Door het optreden der vakvereeni- gingen is de binnenlandsche crisis in Duitschland, die reeds begon te ver flauwen, weder verscherpt. Het cen trum en de democraten hebben te ken nen gegeven, dat zij zich niet willen schikken naar den dwang van buiten Aet parlement staande lichamen. De socialistische Vorwarts meent, dat door den stap der vakverenigin gen de toestand duidelijk is geworden. Wanneer na het stelling nemen der vier arbeidsorganisaties men moet erkennen lat het zoo niet gaat en er betere me tboden tot oplossing der binnenland sche politieke moeilijkheid moesten jvorden gevonden, zou dit een heugelijk succes zijn. ONTPLOFFING BIJ HAMBURG. Terwijl men nog onder den in- ■nrruk is van de geweldige ontploffing bij Cnxliaven, komt het bericht van een nieuwe ontploffing in de nabij heid van Hamburg, waarbij eveneens mensehcnlevens te betreuren zijn. Woensdagochtend tegen 11 uur ónt- pc Re op de fabrieksterreinen van de Maatschappij tol aanmaak van leger- materiaal in Zweedorf Pij Büchen een aantal mijnen, waardoor bet geheele gebouw verwoest werd. Er zijn, voor zoover tot nu toe bekend is, 9 doo- den en 10 gewonden. De ontstane ma- terieele schade treft alleen de maat schappij. De oorzaak van de ontplof fing is nog onbekend. EEN MOORD OM DE TAAL KWESTIE. Een moord om de taalkwestie be hoort ongetwijfeld tot de uitzonderin gen. De Belgische bladen melden, dat er eelt heeft plaats gevonden te Aeren nabij Lessen. Maandagavond bevonden zich verscheidene personen, onder wie de heer Van der Perre, wethouder van die gemeente en waarnemend burge meester, in een herberg aldaar. Op zeker oogenblik ontstond een hevige woordentwist over de taalkwestie tus- schen den heer Van der Perre en den 30-jarigen landarbeider "Durand. Toen de twist om éen uur in den morgen op zijn hevigst was, zette de her bergier al zijn klanten buiten de deur. Vier uur later vond een werkman, die naar zijn werk ging, liet lijk van Durand met ingeslagji schedel langs den weg liggen. FV waarnemende bur gemeester is, onder verdenking van den moord te hebben gepleegd, gear resteerd. De te Potsdam tc houden schut tersfeesten rijn van hooger hand ver boden De opper-president van de pro vincie Hessen-Nassau neett een verood uitgevaardigd tegen het houden van feestelijkheden door groepen van de Jung-Deutsche orde. Nabij Rzerzot in Galicië is eeni kruitfabriek in de iuent gevlogaig, Rzerzof zelf beeft weinig geledeinj,- (maar het dorp Kawiczna is geheel verwoest De Oekrainsche Economische Raad heeft bepaald, dat 25 °/o der kost baarheden, bijeenvergaard tijdens de jongste requisities, aangewend zal wor den voor de verbetering van den land bouw De cholera-epidemie in Rusland ontwikkelt zich met buitengewone he vigheid. Reeds heeft de ziekte nieuwie streken aangetast. Het aantal zieken bedraagt meer dart 20 000. Het grootste aantal lijders komt voor in de Oekraïne en de Krim. Het sterftecijfer varieert tusschen 25 en 60 procent Volgens een bericht uil Washing ton heeft de Amerikaansche minister v. Oorlog de fabricatie van vergiftige gas-' sen voor het gebieu'cler Vereenigde Staten verboden. De Sovjet-regeering heeft beslo ten een staatsloterij te stichten, f—De staking in het scheepvaart bedrijf in de Duitsdie havens is ge ëindigd. De havenarbeiders, machinis ten en stokers namen met een groote meerderheid de uitspraak der scheids rechters aan. De Berlijnsche overheid heeft o-p de hotelbelasting een toeslag geheven: de buitenlanders nl. moeten vijfmaal meer belasting betalen dan het gewone bedrag De verhooging geldt voor bui tenlanders, die in hotels, pensions of bij particulieren vertoeven en treedt Zaterdag in werking De „Breslauer Zeitung" deelt mee, dat de politie te Breslau een bende van 6 i 7 valsche munters gearres teerd heeft. Zij wilde dollarsbanknoten drukken. De caliche's werden in beslag genomen. De hoofdredacteur van den ..Kur- jer Pozuanski", Machlifiki te Posenj, werd op zijn bureau door een man doodgeschoten, die eenige dagen, gele den wegens beleed iging van dit blad tot 3 maanden gevangenisstraf was ver oordeeld De dader werd gearresteerd. Driehonderd Iersche repubrikei- nen hebben gisterenmorgen een afdee- ling Vrijstaters bij Ballintogher in een hinderlaag gelokt, 3 hunner gedood, 10 gewond, 5 gevangen genomen en een pantserauto buitgemaakt De stakende mijnwerkers in het district South Shields hebben het werk hervat, nadat een voorloopige overeen stemming was bereikt In de textielfabrieken te Peebles en Galashiels (Z-Schotland) is een staking uitgebroken onder de wevers als p rolest tegen de voorgestelde loonsverlaging, De socialist Brunet, de voorzit ter van de Belgische Kamer, heeft den wensch te kennen gegeven, zijn voorzitterschap neer te leggen, t Gisterenmorgen is het dak in gestort van de moskee Aboe Leileb te Cairo, waarin zich juist een groote menigte had verzameld om' een gods- dienslfeest te vieren. Er werden 14 personen gedood en 20 ernstig gewond. Er werd aanzienlijke schade aange richt BINNENLAND R. K. ORGANISATIE VAN POLITIE-O VERHEDEN. Te 's Hertogenbosoh is onder voorzitterschap van den heer van Dam, commissaris van politie, een voorloopig comité gevormd, dat de voorbereidende, werkzaamheden, zal uitvoeren om te komen tot opricb. ting eener organisatie van R. K. Commissarissen van politie, hoofd inspecteurs en inspecteurs van po litie. De A.-R. KAMERCILUB. - In eene vergadering van de ge kozen A.-R. Kamerleden werd, naar „De Standaard" meldt, de A.-R. Ka rn erciub geconstitueerd en het bu reau a-Ia volgt samengesteld: H. Clo- lijn, voorzitter; Mr. V. H. Rutgers, 2e voorzitter; J. Slohouten, secreta ris-penningmeester. DE HAAGSOHE FINANCIËN. Naar bet „Vad." verneemt le vert de rekening van de gemeente Den Haag over 1921 een batig sal do van tusschen de 3ya en 4 mil- lioen gulden op. H. TH. HOOGFELD f Gisterennacht .is te Wehl plotse ling overleden de beer H. Th. Hoog fefd, burgemeester dier gemeente en lid der Prov. Staten van Gelderland. De overledene was vooral in R. K. landbouwkringen een zeer geziene persoonlijkheid. Zoo as hij hoofd bestuurslid van den Aartsdiooeea- nen Boeren- en Tuindersbond en directeur van de Onderlinge ziekte verzekering A.B.T.B. LOONREGELING. SPOORWEGPERSONEEL. Het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Bond voor Spoor- en Tram wegpersoneel St. Raphael heeft een telegram tot den Ministerraad ge richt, waarin het protesteert na mens de geheele organisatie tegen de loonsverlaging van bet personeel der centrale werkplaatsen. Mede floor deze beslissing is het vertrou wen in den Minister van Waterstaat verloren. Het vertrouwen dat in de Regeering van Nov. 1918 op grond barer eigen verklaring gesteld kon worden, is ernstig geschokt. Ho pende door een conferentie het ge schokte vertrouwen te kunnen her stellen, wacht het nader bericht wanneer aan een deputatie uit het hoofdbestuur een audiëntie kan wor den toegestaan. DR. LOVINK OPVOLGER VAN MINISTER VAN IJ SSELSTEIJN Minister van IJsselstaijïi heeft eergisteravond aan een feestmaaltijd van de vereeniging „Het Nederland- sohe Trekpaard" verklaard, dat het waarschijnlijk de laatste maal was dat hij als minister de vereeniging zou toespreken. Ook het vervolg van de tafelrede van den minister droeg het karakter van een afsoheids speech. Hij betoogde, dat hij gedu rende zijn bewind getracht had, de belangen van den landbouw zoc goed mogelijk te behartigen. Ofschoon het dus nog hiet geheel vaststaat, is het na dere uitlatingen van den Minister waarschijnlijk, dat hij zal aftreden. De „Tel." herin nert er aan, dat daarvan ook reeds het vorig jaar bij de toen ontstane crisis sprake was Oiok' de minister v'aa Koloniën, de heer S|. de Graaf staat ongetwij feld op de nominatie voor eervol ontslag. Hoewel met bét meeste voorbe houd, meent het blad toch melding te moeten maken van het gerucht, dat, indien Minister van IJsselstedjn werkelijk aftreedt, voor de portefeuil le ten zeerste in aanmerking kooit de heer Dr. H. J. Lovink, com missaris-generaal van dan landbouw die, zooals men weet, bij de jongste verkiezingen voorkwam op de lijst van de Chris tel ij k-Histoiischen, ZUIVELPRODUCTEN. Bij K. B. is bepaald, dat het voor het geheele Rijk 'verboden is, dat in inrichtingen, waar melk van vee van veischil'iende eigenaren wordt verwerkt, afgeroomde melk en kar nemeïk ten verkoop voorhanden zijn of te koop aangeboden, ver kocht, afgeleverd of uit die inrich tingen veroverd worden, tenzij, de ze producten der zuivelbereiding, voor zoover zij 'eindproduct zijn, onmiddeilijk na hun ontstaan tot zoodanige temperatuur worden verhit, dat deze producten zoo noo dig na opheffing van den zuur graad ten aanzien van hunne reac tie tegenover lakmoespapier, bij vermenging met waterstof-super- oxyde-oplossing en zoutzure para chenyfeendiamme-oplossing, bin nen vijf minuten niet verkleuren, tenzi} 'genoemde producten door verhitting van de melk of den room, waarvan zij afkomstig zijn, voormelde reactie bereids niet meer vertoonen. EEN DINER. De fapansche delegatie ter con ferentie te 's-Qravenhage heeft Woensdagavond in het Palace-ho- tei te Sciheveningen een diner ge geven aan de voornaamste gede legeerden der overige mogendhe den. Van ons land nam er aan deel prof. Struycken. Tot de gasten be hoorde ook de Japansche gezant bi» het Nederiahdsche Hof. DE ZENDING VAN BURGE MEESTER ZIMMERMAN. Omtrent het verblijf van Mr. Zim merman in Oostenrijk en Honga rije meldt het Hongaarsche pers bureau uit Buda_pest: De Rotte r- damsche burgemeester mr. Zim merman, de voorzitter van het Hongaarsch-Oostenrijksch finan cieel scheidsgerecht kwam hier in Budapest aan. Aan de vertegen woordigers der Hongaarsdhe bla den verklaarde Mr. Zimmerman dat de eerste besprekingen een zuiver formeel' karatker droegen en dat de definitieve zittingen van het scheidsgerecht eerst in Septem ber beginnen. Mr. Zimmerman za! thans eenigen tijd in Budapest ver blijven om voeling te krijgen met de Hongaarsdhe regeering en om de economische en financieele ver houdingen alhier te bestudeeren Verder verklaarde mr. Zimmerman dat de in Holland verpleegde Hon- gaarsche kinderen veel bijdroegen tot de versterking van Neder- landsch Hongaaysche sympathieën. De gezamenlijke pers van Hon garije houdt zich bezig met de vriendschappelijke verklaringen van burgemeester Zimmerman, in wiens sympathieke persoonlijkheid een vrieridèlijk-geznid vertegen woordiger begroet wordt van "het edelmoedige Nederlandsche volk. LEDENTAL DER VAKCENTRALEN. In „De R. K. Vakbeweging" vin den we omtrent het ledental der valccentralen het volgende staatje afgedrukt 1 April 1920 1 April 1922 Verl N.V.V. 262.197 217.807 44.389 R.K. VM>. 152.197 143.963 8.234 C.N.V. 73.407 71.729 1.678 N.A.S. 50.140 27.145 22.995 Aangezien het Neutraal Vakver bond zijn cijfers in 1920 nog niet regelmatig publiceerde, hebben wij omtrent deze vakcentrale geen vergelijking, doch uit de hier gege ven cijfers Dlij'kt toch wel reeds dat de Christelijke en Katholieke Vak beweging tot nu toe de malaise be ter heeft doorstaan dan de socia listische. trókken'gemeentebesturen 2.Exe. ver docht, op dit besluit terug te komen. Nu is er uitzicht, dat het werk her vat wordt, maar op voorwaarde, dat de bedoelde gemeenten lO.pCt. van het loon bjjdragen, hetwelk echter een groot bezwaar is voor baar draag kracht. Een commissie uit d# gemeenten Odoorn, Gasselte, Gleen en Borger zal de zaak bij den Minister van Arbeid be pleiten. PRETTIGE SAMENWERKING. Bij een vorige vergadering van den Raad der gemeente Zandv'Oiort heb ben de raadsleden die voor verschil lende functies in commissies wer den benoemd, a-cihtereenvoigens be dankt omdat zij niet wenschten sa men te werken met den wethouder, die o.a. voorzitter der Financieele Commissie was. Nu deze wethouder overleden is, hebben een zestal raadsleden een gioep geformeerd waardoor twee n-ieu we wethouders wei-den gekozen. Het buitengesloten deel der raads leden, die niet waren op de confe rentie van de candidaatsteiling der wethouders neemt nu de oppositie partij over. Zij houden zich aan den vioeger aangenomen stelregel der nu zittende partijen en bedanken voor alle functies der bij!-ooimmissies. Een tweetal raadsleden heeit dit reeds gedaan. Nog anderen zullen weldra volgen. Daardoor was het vergade ren van enkele commissies door on- vottaliigheid reeds onmogelijk. ONTVLUCHTING ARRESTANT. Toen Woensdag de ladelichter A. Kiw. in afwachting van zijn over brenging naar Arnhem in het ar es tantenlokaal te Veenendaal werd opgestoten, had de politie niet kun nen denken dat de vogel gisterenmor gen gevlogen zou.zijn nelgeen bleek toen zij hem naar Arnhem wilde over brengen. Na eerst het luikje in de deur, waardoor eten wordt toege reikt, te hebben opengebroken, heeft hij er de beide grendels van at weten te krijgen. Daarna heeft hij getracht door ondergraving van de buiten deur op den openbaren weg te ko men, hetgeen hem, nadat hij met zijn handen een gat van ongeveer 1!-2 M diep had gegraven, niet kon gelukken. Vervolgens heeft hij twee ijzeren spij len uit een raam gebroken, waardoor hij kon ontvluchten. WORMERVEER UIT DE FINAN CIEELE MISERE. Het -gemeentebestuur van Wormer- veer heeft een schrijven ontvangen van het ministerie van Financiën, waarbij is toegezegd dat het Rijk de gemeente aan een leer-ring zal helpen onder bepaalde voorwaarden. VERKIEZ1N GS V AR1A. Een propagandist te Castricum ont ving op den vooravond der verkie zingen het volgende schrijven: Mijnheer, Het is mij onmogelijk om Woens dag te komen stemmen, omdat ik al- een ben met de kinderen. Zeg dus maar aan den Burgemeester dat ik stem op Bomans. HET HANDELSREGISTER. Te Eindhoven is op last van den Mi nister van Justitie proces-verbaal op gemaakt, tegen den heer L. Mokveld, in hoedanigheid van directeur der N. V. drukkerij „Hermes" te Eindhoven, wegens diens weigering om de N. V. in ■hét Handelsregister te doen inschrijven Genoemde heer werd reeds wegens zij ne weigering door het Kantongerecht te Eindhoven tot 25 boete veroor deeld. Daar de wet niet voorziet in het geval van herhaalde weigering na het eerste vonnis, verstond de minster zich over deze zaak met zijn ambtgenoot van arbeid en gelastte hij vervolging om de zaak in hoogste instantie te doen uitmaken, en indien noodig, wets wjjziging voor te bereiden. De officier van Justitie te 's Bosch en de adv. ge neraal bij het Gerechtshof aldaar von den geen aanleiding de overtreding in tweeden aanleg te vervolgen. CONTACTCOMMISSIE VOOR HET MIJNBEDRIJF. Gisteren heeft te Heerlen een verga dering van de contactcommissie voor het mijnbedrijf plaats gehad, ter be spreking. van de kwestie der loonsver laging. De Alg. Ned. Mijnwerkersbond en de Neutrale bond stelden zich bij de be sprekingen op het standpunt, dat geen loonsverlaging kon worden geaccep teerd. De Alg. Ned. Bond stelde voor, de kwestie aan een arbitragecommissie te onderwerpen. Dit voorstel werd door de directies afgewezen. Zij verklaarden zich echter bereid, de onderhandelingen voort te zetten over den verderen afbouw der duurtetoeslagen. Ter bespreking van den toestand werd de vergadering tot heden ver daagd. DE WERKVERSCHAFFING IN DRENTHE. De nog kortelings aangevangen re- geeringswerkverschaffing, nJ. de ont ginning van 400 H. A. heide in Dren the is dooi hei Staatsbosehbeheer stop gezet, omdat de Minister werk verschaf fing midden in den zomer onnoodig acht. Daar echter de werkloosheid nu reeds onrustwekkend is, hebben de be- Te Vo'OrtftuIzen, waar den laai- sten tijd ontzettend veel jonge kippen door roofdieren zijn ve.scheu.d, zijn thans reeds vijf vossen en zeven bunzings buitgemaakt. Laatstgenoem de dieren hadden den nacht óór hun daad nog 60 bijina volwassen kippen weggehaald. I Het vijf-jarig" zoontje van H. aan de Sluisstraat te Breda viel van een wagen en bekwam daardoor zulke kneuzingen dat het aan de gevolgen is overleden. Leger n Wmt OPLEIDING TOT ONDEROFFI CIER. De .dienstplichtigen J. C. Amoureus, uit de gem. Alkmaar, L. Purtegijs, uit de gemeente Barsingerhorn, J. Ootjers, uit de gem. Ooudkarspel, A. J. Hoog- vorst, uit do gem. Zijpe, N.-H., en J. Harlaar, uit de gem. Enkhuizen, in op leiding tot Onderofficier bij de Zware Mitraillisten, zijn bevorderd tot porpo- raal. Worden verder opgeleid tot onderofficier. Landbouw m Vöetedt KLMm ALLËBLEÏ. De jongste kiezeres hier te Jamde is de 16-jarig'e J. A. V., die op de kiezerslijst te Aalten is geplaatst. Ze maakte van haar stemreaht geen ge bruik. Een tramconducteur kocht in het filiaal eener broodfabriek een kren tenbroodje, Toen hij het wilde op eten kwam hij tot de ontdekking dat er een 2 duims draadnagel, een pu naise en wat kleine steentjes in zaten Te Rosmalen is de arbeiders woning van A. v. Zomsbeek geheel afgebrand. Niets werd gered. Het vuur deelde zadh' mede aan de huizen van H. v. Rosmalen, wed. v. d. Ven en H. v. Drunen, die eveneens in de asclh werden gelegd. De oorzaak v n den brand is onbekend. De gemeen.eraad van Amster dam besloot tot verbouwing van het Stadhuis, inclusief Raadszaal en om geving en noodigde B. en W. uit tot het tretfen van voorbereidende maat regelen voor een nieuw stadhuis. Te Roermond werd door de politie een Serviër ponder geldige papieren aangehouden en over de grens gezet. Op de Domdniale Mijn te Kerk- rade werden gearresteerd twee Duit- scihers, die door diefstal in het bezit waren gekomen van de loonkaart van een Hollandse';en mijnwerker en op deze loonkaart het ioon traditten op te strijken De Duitsehers zijn ge vankelijk naar Maastricht overge bracht DE TUINBOUW IN NOORD-HOL LAND. Men meldt uit Langen dijk aan de „Msb." Met de tuinbouwerij in deze streek in midden Noord-Holland staat het er slecht voor. Het begon dit jaar met de rabarber, die onverkoopbaar was. Toen kwam de aardappel- en wortelen-cam pagne. De opbrengst viel tegen als ge volg van de langdurige droogte. Erger nog werd toen de prijzen zoo laag ble ven, dat z nauwelijks voldoende zou den zijn in vóór-oorlogstijd, om van 'n bevredigende winst te kunnen spreken De exploitatiekosten zijn nog steeds zoo hoog, dat bij de tegenwoordige prijzen van wortelen en aardappelen, de kosten zelfs niet worden gedekt. Deze toestand duurt thans reeds 3 jaar, zoodat men zich in deze nijvere tuinbouwstreek afvraagt, wat er ten slotte uit deze toestanden groeien zal. De regeering heeft het regeeringscre- diet voor kweekers en tuinders opge heven. Er is echter thans meer dan ooit reden, om de tuinders van regeerings- wege te steunen. De nood is hier wer kelijk hoog en wordt in deskundige kringen toegeschreven aan de weinige 'koopkracht van onze Oostelijke nabu ren, op wie de Langendijk als afzetge bied was aangewezen. PrövliïGiaal Nieuws OUDE NIEDORR OUDE NIEDORP. Oemeen terekening. De gemeentereke ning dienst 1921 welke 18 dezer door den gemeente-ontvanger aan B. en W. zal worden aangeboden, sluit met de volgende gunstige cij fers: Ontvangsten 135696.04V2, uit gaven f 30524.05batig saldo f5171.9914. De gemeente heeft nog f400 schuld en is momenteel in 't be zit van f 10100 Cert Ned. Werk schuld, welke thans een koerswaar de bezitten van f5050.— CASTRICUM. CASTRICUM. - Hinderwet Door J. Wester te Bakktun is aan B. en W. vergunning gevraagd tot het uitbreiden van zijn bakkerij in verband met het plaatsen van een electromotor. Door den heer C. Schermer, zal' een graanmaierij' worden op gericht, door electrische kracht gedreven. Schoolfeest Woensdag jn ook Donderdag arriveerden hier met een extra-trein uit Amsterdam een groot aantal schoolkinderen, om hier een dagje in de duinen door te brengen. Onder het zingen van opgewekte schoolliederen, trokken ze eerst het dorp in, waar zii in de groote zalen van Biauw, van Benthem en Schotvanger wer den onthaald. Daarna ging het in optocht langs den strandweg de duinen in, waar de stadskindertjes zich natuurlijk uitstekend verma ken. Zij treffen gelukkig mooi weer. 's Avonds kregen ze bij de genoemde caféhouders nog een v/arm maal en dan ging het weer naar de stad terug, met de herin nering aan een mooien tag buiten. Auto-ongeluk. Gistermiddag te omstreeks vijf uur moest 'n zwaar bevrachte auto met bloem- bollen op de Mient alhier uitwij ken voor een groentenwagen. Doordat de weg daar ter plaatse nogal smal is, werd zeer voorzich tig en langzaam gereden en is waarschijn.'ijk de auto te kort met de wielen op den kant van den weg gekomen, waardoor de wielen in den berm wegzakten. De weg ligt daar een paar Meter hooger dan het aangrenzende land. Door het wegzakken der wielen kwam de wagen scheef te hangen en gleed van de helling af. De chauf feur die alles zag aankomen, kon zich tijdig in veiligheid stellen. Van de bloembollen is een heele par tij vernield, terwijl een gedeelte van het aardbeiengewas dat ter plaatse op het veld stond, verloren ging. Gedurende den geheelen dag is men bezig te trachten den wagen brengen, Financiën. Door het Rijk zal aan de gemeente over 1922 wort fiv 7o ro elicer-i eel? bedrag van] f67./2S4 a.s lutkeenngf volsens dd wet op de financieele verhouding! van 1897, en een evengroot bedrag krachtens de noodwet 1921 MEDEMBLIK. MED'EMBLIK. Sohoolfees-, t e li. Woensdag- g-ing-en de vier hoogste klassen der R. K. Jongens school met de Fraters naar Bergen en naar Egmond aan Zee. De jon gens hebben volop genoten en kwa men dan ook pas 10 uur weder al hier aan. Daar het aan de noodign traktatie niet ontbrak, waren allen aeer voldaan over„d»e reis. De leerlingen van de twee laag1- ste kjassen van de Opanb. school maakten D'-.nsdag een reisje naar Bergen, 's avonds half acht kwamen de kleinen voldaan thuis. Het muz.ekcorps wachtte hun op. en in optocht ging het door de stad. Statuten. Met St. Ort Nr. 133 zijn verzonden afdrukken var de statuten betreffende de vereeni ging „Visechersbeiang1" alhier. SCHAGEN. SCHAGEN. Laagste ini- s o h r ij v e r. Voor den bouw van 14 arbeiderswoningen voor de R. K. Bouwvereeniging St. Joseph te Bus- sum was de laag-ste inschrijver voor de massa, N. V. Bouwbedrijf Overtoom en Zn„ alhier met f 52.950. Aanbesteding. Door den heer J. Keesman is voor rekening van de firma Ranke alhier, bij on- derhandsche aanbesteding den bo-uw van een woonhuis gegund aan den laag-ten inschrijver den heer S. A. Knuwer alhier. Bit is het eerste nieuwe woonhuis welke dezen nieu wen bouwkundige aal bonwen. Burg. Stand Geboren? Matthijs Johannes, z. van Johannes Baars en Anna Maria Kroone. Garar- dus Johannes, z, van Theodoruai Wijnker en Aljda Koppes. GetrouwdNicolaas Hendrikus Greemers en Trijntje Swakman. Verloren: een zaksohaart^j in étui en een ring. Gevonden: een kinder schoentje en een voetbal. BAKKUM. BAKKTJM. Indische dieusft Voor den Indisohen dienst is bestemd mej. N. Korëvaar alhier als ver, pleegster, KOLHORN. KOLHORN. Het ver Keet Wegens herstelling aan de Waard polderbrug is thans de wev voor verkeer gesloten, doch langs de ka de van den heer Blauboer kan n.en den Waardpoider bereiken. NIEUWE NIEDORP. N.-NIEDORP. Te water. De heer Rentenaar, wonende aan den Westerweg alhier, aou met znjn vrouw en twee logo's naar Midwoud rijden. Doch geraakte met zdjn rij tuig te water aan de Langoren, doordat het paard schrok van ean partijtje aardappelen, dat aan den weg lag gedekt met een zeil De inzittenden zijn er gelukkig goed afgekomen, alleen met een nat pak Hulpvaardige handen hebben bun in deze benarde positie flink gehol pen. Aan het rijtuig was veel schade UF.F.MSICFU.I. HEEMSKERK. Paardenmor. storing. Ook voor onze gemeente is de gewone paard-eomions tering ge houden op 13 Juli j.l. Plaats van samenkomst was het Kerkplein. Aan gevoerd 1 paard. De mons leraars lieten lang op zaoh wachten, te lang, want toen zij verschenen was de aanvoerder vertrokken, zonder d* kans afgewacht te hebben o«> me' zijn roe zake te kunnen do&&. Even later kwamen, de kooplieden opdagen die toen er wch n'ets to monsteren viel maar gmg"m cpaf ken in het daarnaast geleden ca „da Zon". EGMOND AAN DEN HOEF. Geslaagd. Voor hot te Dor drecht gehouden examen voor kao toor-stenograaf syst. Pont slaa? de mej. Cörrie Strootman, ambte naar ter secretarie alhier. Proficiat EGMONDBINNEN. EGMOND'BINNEN- Verkoop. Bij de gister gehouden publieke verkooping van de bloembolleaikwee- kerij „Zeldenrust", groot 10.98.25 H.A. werd eigenaar de heer J. d< Waard te ESgmond aan den Hoef raat de sotn van f38810 in bod. MONNIKENDAM. MONNIKENDAM. Uitsjag asm oeste ding. Alhier had Zaterdag de aanbesteding plaats van het schilder werk plaats can gemeente-eigendom men en onderhoud openbare lager' school He tmagazijn aan de Koemarkt wei aangenomen door A Bruijn voor t 2„ aan 't plantsoen voor f 65 en de brf# gen voor f 475 door ddanzelfden on- nemer. He tRaadhuis, Waaggebouw, Wacht gebouw en torens door den schilder H Schram voor resp. f24, f295, f26 en f29, terwijl door S. Klein het hek van de begraafplaats werd aangenomen voor f 40 50. -J il 113 IlNet onderhoud school werd ge gund aan K. Karnemelk Pz. voor f 337 90. Een moedige redding. oensdag geraakte een kind van den lieerP. Gras, alhier, in de gracht langs het Bloememdaal. De moeder, die het ongeluk zag, sprang direct liet kind na, doch beiden, moeder en kind, verdwenen in de diepte. Onze plaatsgenoot, de beer P, Hoogland, aar zelde geen oogenblik en mocht het ge* weer op den weg te doch waar het inhoofdzaak zand is en de helling-nogal steil, is men tot heden daarmede niet ver gevor luk smaken moeder en kind op be» der. De weg. is zwaar gehavend, idroge te brengen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2