JURGENS7 ONS BLAD" PLANTENBOTER QH1ÏH333 1 Fa. R J. HOUWING 1 M1E1T C 7, - MWMM 1 Ijskas ten - jwÉnes feuilleton J*•- Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: SKKKS-1433 mnama BUITENLAND. i liiit na hst seldi *-3flSS No- 666- Zaterdag 15 Juli 1922- ïle Jaargang. 91 Brieven uit Frankrijk Ingezonden mededeelingen. HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijss Per kwariaa! voor Alkmaar Voor buigen Alkmaar •••*•••••>285 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f booger. Aan alia abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—. f 400,—. f 200,—, f 100,—, f 60.--, f 35,—, f 15.3 Advertentieprijs s Van I5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclan per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voo uitbetaling per plaatsing f 0.60 DE PASSIE-SPELEN JE NANCY In zijö belangrijke reisbrieven ieeft L. S. ons een beeld gegeven van de indrukwekkende passie-spe len te Oberammergau, en de lust •'n ons geboren te doen wonden, i-eze bij te wonen. Wanneer men ehter volgens een Fransch spreek woord, niet kan hebben wat men gaarne zou willen, moet men te vreden zijn met wat men wel kan "ribben. Zoo heb ik, dit. gedachtig, met zeide handen de uitnoodigmg aan genomen van Mgr. Petit, om de rransane passie-spelen ite Nancv te komen bewonderen. Uitvoerig heeft kanunnik Mar- chai mii persoonlijk ingelicht over len oorsprong^ het doe! en de beteekenis van deze grootsche on- onderneming. Zonder in vergeiii- king 'te kunnen 'treden met Oberam mergau, wil' ik als tegenhanger van a Duilsdie passiespelen, meer Jkend aan de Fransche, een in druk weergeven dien zijl pp mi',heb <en gemaakt. Vooraf een enkel woord pver den geestdriftigen, en kunstzinni- gen leider, Mgr. Petit, huisprelaat ran Z. H. den Paus en Pastoor van de parochie St. Jozef te Nan cy, gelegen in een van de meest historische wijken van deze oude stad met de gouden poorten. In 1904 liet Mgr. Petit een Thea ter bouwen en deed er dat jaar voor de eerste maal' dé passiespe len opvoeren in 16 bedrijven en 22 levende beelden, met een tekst, ontleend aan het Heilig Evangelie en de oudste mysteriespelen der middeleeuwen, terwijl 'de begelei dende muziek was getrokken uit de schoonste oratoria van Bach! én Mendelssohn. De spelers waren allen paro chianen van St Jozef en sedert dien verleenen zij nog steeds, al leen ter eere Gods, hunne mede werking. Gedurende den oorlog werd "het theater geheel en al vernietigd, door de bommen welke de Diuit- sche vliegeniers op de stad 'deden vallen. Mgr. Petit, liet zich' echter niét ontmoedigen en thans, veel1 grooter en schooner is een nieuw theater herrezen op de oude puin- hoopen. (JDe zaal1 kan meer dan 2000 personen bevatten, hét toor neel, breed 22 Meter en diep 15 Mieter voldoet aan de hoogste eischen. Niet minder dan 1000 per sonen, zijn op sommige oogenblik- ken, tegelijk op het tooneel. De costumes vertoonen een weelde van kleur en schoonheid die het oog verrukt, zonder al te zeer van Ihet heilige drama zelf onze aan dacht af te trekken. Zij hebben bo vendien deze verdienste, historisch, zoovéél mogelijk getrouw te zijn, waar Mglr. heeft geput uit oude en betrouwenswaardige documen ten, bij het ontwerpen der cos- tuums. De decors vertoonen even eens een ver doorgevoerde histo rische natuurgetrouwheid, vormen een sober, maar passend kader voor dit belangrijkste aller dra ma's. Een Heilige Mis, des morgens om 8 uur, waar het koor der pas siespelers zich doet hooren, ver- eenigt de bezoekers der spelen, in het kerkgebouw, alvorens de pas sie bij te wonen. Het spel dat des morgens om 9.30 uur aanvangt, en ongeveer 5 uur des avonds is ge ëindigd, met een onderbreking van anderhalf uur, heeft reeds duizen den naar Nancy getrokken. Op den dag dat wij tegenwoor dig waren was het theater even eens geheel gevuld, een devote stemming heerschte onder dit bif kans geheel 'Fransche publiek, dat diep onder den indruk kwam van dit mee door liefde lijldens-draina. En inderdaad, wat Mgr. Petit heeft weten te bereiken, is ver uit gegaan boven onze verwachtin gen hij heeft ons naast uiterfijké schoonheid, vooral het innertijke 'leed doen gevoelen, voor ons doen herleven toe tafereelen, die wijl slechts kenden uit de Bijbelsche Geschiedenis. Zijn levensarbeid, mogen wii zeggen, verdient groo- tere bekendheid m het buitenland, dan het tot hu toe bezit. De hoo- ge wijding die er van uitgaat, de opvoedende en geloof-verlevendi-i gende kracht die het biedt, maken de passiespelen tot een apostoli sche daad, veel belangrijker dan den kunstzinnigen, die op zichze'if reeds hooge waardeering verdient Wiélk een schitterend tafereel, de intocht van Jezus te Jeruzalem, Wélk een massa-beweging vc* kleur en leven, hoe voelt men zich inderdaad enkele oogenbiikken in een andere wereld verplaatst. Hoe diep troffen ons de tegenstet- hngen in dit drama, waarvan wii sedert onze jonge jaren de inhoud, tot in de kleinste kleinigheden ken nen. Ieder tafereel' zou waard zijn het hier te beschrijven, want zel den heeft een religieus tooneeb spel een dergelijken indruk op mii gemaakt. De vertolking heeft ongetwijfeld zeer veel daartoe bijgedragen. Het is "bij een 'dergelijke grootsche op zet niet mogelijk dat alle spelers 'aan de hoogste eischen voldoen, maar geen van allen is in zijn moei fijke taak te kort geschotenallen hebben 'in hun meer of minder* denkbare rollen getuigenis gege ven, diep doordrongen te zijin van de handelingen waaraan zii deel namen. De eenheid was wel het meest prijzenswaardige, en de Evangelische symboliek vol van menscheiijke waarheid. Het moeilijkste, en wellicht uit oogpunt van spel, het ondankbaars te is het vertolken van de Chris tus- en de Judas-rol. Het uiterliik van den Christus vraagt om een ideale schoonheid, gelijk wii ons deze in onze verbeelding hebben voorgesteld. De diepste teeder- heid en het innigste medelijden moeten ons vervullen; meer dan menscheiijke begaafdheid is noo dig om ons ten volle te kunnen be vredigen. De Christus-vertolker te Nancy heeft, hiermede rekening houdend, ontegenzeggelijk veel be fQllr-l I.lrlnA /4 rtrtlr ,,n*l hém hebben wu' ons steeds een beeld gevormdwij willen de wan hoop zien op zijn gelaat en het medelijden dat voor dezen ontrou wen Apostel ons een oogenblik bezielt, wordt op den achtergrond geplaatst door den afschuw die zijn onmenscheliike daad weet te wekken. Hoe levenswaar heeft Wekstem deze figuur uitgebeeld. De begeleidende muziek en de koren hebben op passende wijze het passiespel tot nog roofere wij ding gebracht. Niets beter dan de muziek van Bach, Haendel en Men delssohn, leent zich tot illustratie van dit passiespel van alle eeuwen. Toch, eerlijkheid gebiedt mii het te zeggen, de muzikale praestatie stond niet op „hetzelfde peil als het spel der drama-vertolkers en het gesproken woord. Evenals te Oberammergau, zullen de passie spelen te Nancy om de tien jaren plaats vinden en zal de vervolma king, zich in den loop der tijden doen gelden. Wat thans reeds be reikt is, stemt tot groote bewonde ring, tot erkenning van het waar achtige talent des leiders en ge tuigt van zijn groote liefde die hii aan dit echt Roomsdie werk heeft gegeven. Dank wil ik hier brengen aan Mgr. Petit en aan Kanunnik Marchal1, voor de hartelijke ont vangst mij bereid en den wensdi uitspreken, 'dat ook velé Nederlan den een bezoek aan de passie spelen te Nancy in "hun reisplanen mogen opnemen.' Augustus en September bieden hen nog de gelegenheid de passie spelen te bewonderen. Een reis bovendien door Elzas en Lotharin gen, de opnieuw aan Frankrijk toegevoegde gebieden, verdient reeds op zich zelf een aanbeveling. Nancy, Metz en Straatsburg, oude steden vol historische herinnerin gen, zijn waard te worden gekend, terwijl' het natuurschoon de bewon dering zal' opwekken van allen, die in deze bosdhstreken rust en ver- poozing gaan zoeken. De passiespelen te Nancy zullen echter de bekroning zijn van u.w vacantiereis, in het zoo weinig .ge kende, maar zoo rijkelijk door de natuur bevoorrechte Fransche land. Mr. P. v. a Parijs, 12 Juli 1922. pE CONFERENTIE TE 's-GRAVENHAGE. Vergadering der Credieten- Commissie. De commissie voor de credie-ten heeft gisterenochtend een zitting gehouden met de Russen. De president van de oommissie heeft vastgesteld, dat de breuk een feit was, zoolang de Russen op hun standpunt bleven staan. Daarna volg de een betoog van Hilton Young, waarin hij de Russen hun onverzoen lijkheid verweet. Litvinof heeft daarentegen de schuld voor de mislukking van de conferen tie op de niet-Russen geschoven. De voorzitter van de oommissie heeft daarna echter nadrukkelijk vast gesteld, om. te bewijzen, dat de niet- Russisehe commissie in het geheel niet onverzoenlijk was, dat de Russen, zoolang het eindrapport van de groo te niet-Russische commissie, nog niet was samengesteld, altijd nog gelegen heid zullen hebben nieuwe voorstel- onderhandelingen zullen kunnen wor den hervat. Litvinof heeft daarop geantwoord, dat van de zijde der Russen geen nieuwe voorstellen zijn te verwachten Alle leden van de Russische delega tie beschouwden da conferentie als ge ë'indigd. Zij zien er ook geen nut meer zooals Sokolnik-of zei, om nog in ver gadering bjjeen te komen met de an dere commissies. Gisterochtend is in bijzonderheden van gedachten gewisseld over de cre- dieten, maar het „Hdbd." kreeg den indruk, dat men dat van niet-Russi sche zijde alleen heeft gedaan, om aan te toonen, dat men van die zijde niet onverzoenlijk is, maar met de Rus sen, wanneer ze maar willen, nog best wil praten. Officieele communiqué 44. De tweede sub-commissie (schul den) der niet-Russische commissie is gisteren om 3 uur n.m. bijeengekomen De sub-commissie heeft met alge- meene 6temmen besloten zich te ver eenigen met een voorstel, om aan de Russische delegatie te doen weten dat zjj het bij den tegenwoordigen stand d'er Haagsche Conferentie niet ge- wenscht acht, de beraadslagingen met, de Russische commissie voort te zetten. In een beraadslaging heeft zjj den toestand overwogen, die in het leven is geroepen door het voorstel van da Russische delegatie, betreffende de regeling in eens van de verschillende vorderingen op Rusland. Zjj heeft vastgesteld, dat dit voorstel noch ernstig, noch practiseh is. De redenen waarom dit voorstel op het oogenblik niet besproken sohjjnt te kunnen wor den. zullen wat de schulden betreft, uiteengezet worden in het rapport van deze sub-commissie. Aan den hr. Alphand is opgedragen dit voorstel ter kennis te brengen van sir Philip, Lkfyd Greame, zoodat de president van de sub-commissie van den parti culieren eigendom er melding van zal maken in het rapport dat hij zal uit brengen aan de voltallige niet-Rus sische commissie. Geen vergaderingen meer vóór de sluitingszitting. Er zullen nu geen vergaderingen van subcommissies meer gehouden worden, tenzij de Russen verzoeken met nieuwe feiten of voorstellen bjj die commissies aan te mogen komen. De eerstvolgende vergadering zal dus een bijeenkomst zjjn van de volle dige niet-Russische commissie tot het onderzoek van de rapporten der ver schillende subcommissies. Daarna zal de sluitingszitting wor den gehouden. DE IEESCHE KWESTIE. De toestand te Cork. Het gerucht omtrent de uitroeping van de republiek te Cork bljjkt onge grond. Het is rustig in de stad; maar do draadgemeenschap met Cork is nog steeds aan vertraging onderhe vig. Een ontsnapping voorkomen. De Yrijstaters ontdekten het begin van een tunnel in de richting van de Hountjoy-gevangenis. De tunnel was reeds eenige meters lang. Eenige gra vers werden gearresteerd; houweelen schoppen en andere werktuigen wer- iden in beslag genomen. EEN SOCIALISTISCHE REGEE RING IN BRUNSWIJK TERUG? In Brunswijk is een nieuwe regee- ringscrisis ontstaan, doordat de coali- tieregeering het voornemen hoeft te kennen gegeven te zullen aftreden. De vertegenwoordiger der Duïtsche Volkspartij in die regeering heeft zijn wacht dat ook de vertegenwoordiger der democraten zijn ambt spoedig zal neerleggen. De verwachting is, dat het nieuw te vormen kabinet op den grondslag van een zuiver socialisti sche regeering zal worden samenge- KABINETSCRISIS IN JOEGOSLAVIË. Een extra-editie van de „Novini" meldt, dat minister-president Pasitsj aan den koning telegrafisch het ont slag der regeering heeft aangeboden. De reden hiervan is, dat de beide groote regeeringspartijen, de radica len en democraten, het niet eens kon den worden over de personen van den minister van Binnenlandsche zaken en over den fe kiezen staatsraad. TELEF. 644-. EEN HEILIGSCHENNENDE DAAD De bolsjewieken hebben een inval gedaan in de katholieke kerk van Po- ïock. Zjj braken het zegel van het graf van den gelukzaligen Andreas Bobola rukten de gewaden van het stoffelijk overschot des gelukzaligen en gaven de relikwieën prijs aan de bespotting van een menigte, die in een bijzonde re proclamatie derwaarts geroepen was. EEN MONARCHISTISCHE PUTSCH IN BEIEREN? De leider van de Beierseho Volks partij dT. Heim heeft in een interview met de Weensehe ,.N. Fr. Presse" ge spróken over geruchten over een z.g. aanstaande reohtsche „Putsch" in Beieren. Hij ontkende niet monarchist zjjn; maar een reohtsche Putsch was slechts mogelijk, indien in N.-Duitsch land de grondslag van de grondwet werd verlaten. Aan een monarchisti sche omwenteling denkt in Beieren geen verstandig mensch. Indien hjj zelf een poging ertoe wilde doen, zou wellicht eerst 80 pCt. van de Beier- sche bevolking Hosanna roepen; maar wanneer dan de economische gevol gen zouden blijken* zou zjj: aan het kruis met hem! roepen. DE AANSLAG OP MILLERAND. De „In-dependance Beige" ver neemt nog nader uit Parijs omtrent den aanslag op Millerand: Op het oogenblik, dat de presidentieele stoet naar het Elysée terugkeerde, schoot een twintigjarige revolutionnair, Bou vet- geheeten, tweemaal zijn revolver af in de richting van het eerste rijtuig waarin waren gezeten de nieuwe poli tie-prefeot Naudin, de directeur van de Sureté en de chef van het kabinet van Millerand. De directeur van de Sureté, de heer Ducrocq stapte na den aanslag onmiddellijk uit het rijtuig en beduidde de rest van den stoet, dat de tocht moest worden voortgezet. Inmiddels had een agent op de fiets den pleger van den aanslag gegrepen Bouvet had zich verscholen achter 'n dame. De kleeren van deze dame ver toonden door de twee schoten, welke Bouvet van achter haar rug uit een buldog-revolver had afgevuurd, brand plekken. Onmiddellijk toen de schoten weerklonken, drong de menigte op naar het rijtuig van den president en riep hem toe: Gaat niet verder, er is reikt. Judas, de verrader, ook van len te doen, op de basis waarvan de ontslag reeds ingediend, en men ver- geschoten. De president had door het -!■■■! |..II'.,.I ,1 I M 'Naar eene Engelsche vertelling.) Reis over Keswick naar Bor- lowdale, zeide hij, en zet uwen weg verdei- te voet voort, of gij loopt ge hoor u in een Cumberlandschen wagen dooreen te laten schokken. Men kan te Nettle wood niet kornon dan langs een bergweg, of men moet eien om weg doen over Portinscale en Bre-kü- waite. Is Nettlewood dan geen zeer be kochte plaats? Neen, niet veel bezocht. - liet moet toch, volgens ik ver- 1,leb> een allerliefst plekie zijn Dog weinig van het buiten- Als kritat "iH cr het heimwee maar niet mijnheer Gear. daar ben ik niet onderhevig men ziel toch zriu' dikwijls dat menscheu, die aan het woelige leven yan een drukke stad 'gewoon zijn, ia bergstreken zwaarmoedig woruen, hernam hij lachend. Ik lachte mee. 11c zal het toch wagen, mijnheer. Zoo gezegd zoo gedaan; ik was nu op weg naar liet Noorden van Enge- n naar mijne nieuwe meesteres, e hein vertrok 's morgens ten 0 ure van Eusto-n Square. Er viel nieta bijzonders voer, tot 's namiddags vier ure toen wij ia de woelige, bedomp te stad Preston aankwamen en er door verwisseling van trein en andere zaken een opontnoud van twintig minuten' plaats nad. Ik had zoo zuinig mogelijk gereisd en plaats genomen in een rijtuig derde klasse; net was mjj eene verademing mijn narde zitplaats voor een oogen blik te verlaten en de benauwde lucht in den volgepropten wagen tegen de frissche buitenlucht te ruilein. Ik mengde mij iin het gedrang, dat mij naar h'el bufiet voerde, waar ik een rijzig, zwaar man zag met eenj TOSsigen knevel, die door alle voorbij gangers zoo onderdanig gegroet werd, dat ik mii afvroeg of hij een lord of oen spoorwegbeambte was Die man trok al meer en linieer mijn© aandacht. zelfs zóó uitsluitend, dat ik mijn valies in do wachtkamer ver geten zou hebben en zonder kloeren te Windermere aangekomen zou zijn, als een beleefde wachter mij niet ge waarschuwd had. De man, die mijlne opmerkzaamheid gaande maakte, was buitarugewoon lang, wel eenige duimen meer dan zes voet; zijn jas zat hein ais ge goten aan het lijf; hij had enge, ei- troehkleurige lederen handschoenen aan an droeg op zijn lichtbruin haar een klein, zonderling gefatsoeneerd Fransch mutsje, waardoor hij veel op eenau polichinel- geleek. Hij had al lerzonderlingste manieren, maakte druk het hof aan eon buffetmeisje en ver kocht zijne beleefdheden zoo. luidop, dat de helft der reizigers in d>e drinlk- zaal ze duidelijk konden verstaan. Ik hoorde hem vragen: Zoudt ge me willen, Polly, als ik u ten huwelijk vroeg? Het onge huwd leven begint mij zeer te ver velen en ik zoek eene geschikte vrouw* om mij te verzorgen en. mij voor eenem misstap in het moeras van... hot moe ras van. (vra^t duivel- hoe heet dat moeras ook weer? Hij scheen een oogenblik later ge heel in gedachten verzonken over den naam van dat moeras. Hij beet zich beurtelings alle zijne nagels af, vloek te als een ketter, stampvoette en sloeg ongeduldig met de vuist -op de tafel, omdat hij niet op den naam kon komen. Ik ,stond vlak naast hem en had juist mijn kop koffie geledigd, toen' mij onwillekeurig den lust "bekroop hem uit den nood te helpen. Gij meent misschien het moeras der Somberheid, mijnheer Juist. Ik dank u, mijnheer, ik dank u zeer. Ilij nam zijin vreemdsoortige muts af en groette mij zoo ernstig en plech tig,, dat ik mij toastte mijn hoed af te neniein. Z.ijn strakke blik volgde mij' toen ik mij van het buffet verwijderde. De wachter herinnerde mij toen, dat ik mijn valies vergat Ik bedankte hem) en keerde terug om het te balgn. De lange heer aan het buffet barstte in een schaterlaoli uit, toen hij mijne verstrooidheid gewaar werd, Dat zou u deerlijk in moeilijk heid hebben gebracht,, mijnbeer. veroorzaakt Een duivelschm last, dunkt mij. Wal luidt daar? Dat is de bel voor de reizigers, antwoordde iemand Hij spoedde zich weg onder het uiten van verwenschingen en zonder een enkel afscheidswoord je aan het meisje, dat hij het hot bad gemaakt. Bij hel uitgaan der deur greep hij een lange, blauwe, met rood gevoerd© laken jas van den arm van een be diende, liet ean geldstuk ia diens hand glijden en snelde naar den trein. De man volde hem. Verlangt mijnheer een bijzonder rijtuig vroeg de man, terwijl bij zijne klak aanraakte Neen, plaats mjj waar gij wilt, het is mij onverschillig. Waar zijirs de honden Zij zijn goed verzorgd, in den hondenwagen,, mijnheel' En mijn zweep en geweer? Die hebben wij in eenen vracht wagen gelegd, mijnheer. Als mijnheer ze verlangt, kaïn, ik ze hem aanstonds bezorgen. Dat is onipoodig, laat ze waar ze zijri en. dring mij, voor den duivel, Het zou, mij zeker last hebben! uwe diensten zoo niet pits. Wat be- Hij week terug van een eersie-klas rijtuig, dat de bediende voor hem ge opend had Ik heb eenen afschuw van leege wagens zie eens, ik moest eens een geraaktheid krijgen of er in sterven. Weet gij nog niet, dat ik van gezel schap houd? Dit is het eenige rijtuig van eer ste klas, dat aan dezen trein is. Wijs mij een waggon van derde klas. Wat belieft u, mijnheer? Wijs mij een rijtuig van derde klas! snauwde de reiziger. De bediende deinsde terug, alsof hijl een oorveeg verwachtte en wees hem toen cm rijtuig van derde klas aan, waarin ik met nog drie andere reizi gers reeds plaats had genomen. Wij begeeren dien zot niet in onzen wagen, stamelde een Oud man met grijze baren Die man behoorde in Lancashire thuis en kende waarschijnlijk den gast, -Hoe ljeet liij? vroeg ik. Mijheer Wenlord, van Nettlewood zijn bijnaam is „Zotte Wenford"^ (Wordt vervol-gd.)^

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1