ONS BLAD BUITENLAND. "binnenland Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: SS433 FEUILLETON Is rissfc ran tel geld! No. 567. Maandag 17 Juli 1922. 14e Jaargang. 99 Advertentieprijs: Abonnementsprijs: 4, Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor bui sen Alkmaar i 2 85 Het annex ionisme in Limburg. VERSPREIDS BERICHTEN NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 91 Van 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25; Reclame per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooi uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, t 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,42 Met Geïllustreerd Zondagsblad O 60 f hooger. Wij lezen in het Vlaamseh Nationa listisch Weekblad „Vlaanderen" (Re- daetie Navezstraat 57 Schaarbeek- Brussel) bet navolgende in verband met dé verkiezingen voor de Tweede Kamer, (die nog moesten gehouden worden toen deze regelen verschenen) „Benevens de N. K. P. treden nog als afgescheiden katholieken op: de lijst Arts van Tilburg en het uitteredende R. K. kamerlid van Groenendaal, ook over de grenzen berucht geworden als partijganger van de annexatie van Hollandsch- Limburg bij België. Dit schunnige personage was zich na zijn mislukte annexatiebeweging metterwoon in Normandië gaan vestigen en kwam nog sléchts van tijd tot tijd naar Den Haag om zijn parlementaire vergoeding op te strijken, te welker gelegenheid hij stelselmatig tegen 4e regeering stemde. In den laatsten jjd heeft hij zijn hoofdkwartier op geslagen te Luik, vanwaar uit hij nu a la solde van het Oomité de Po litique nationale ageert om de an nexatiegedachte levend te houden. Zijn optreden in de verkiezing is een prachtige zet, want zoodoende kunnen de annexionisten hun aan hangers tellen. De Limburgers krij gen dus kans om door volksstem ming over hun nationaliteit te be slissen." De beslissing is thans gevallen. Wij veten nu inderdaad hoeveel aanhan gers van Groenendael en de annextio- nistische „beweging" telt. Als cr ooit een welkome gelegenheid geweest is om onomstootelijk vast te stallen wat- inzake de nationaliteit de wil is der Limburgers, dan is het wel nu, daarin heeft het Vlaamsche blad vol komen geljjk. Propaganda is er meer dan genoeg gemaakt, want het „Oomité de Poli tique Nationale" is niet krenterig uit gevallen wanneer het om een derge lijk belang gaat. Men zal dus nooit ter camouflee ring van dezen uitslag kunnen aan voeren, dat voor de zaak van Van Groenendael niet genoeg reclame ge maakt is, en dat dadrin de oorzaak van het échec zou gelegen zijn. 1902 aanhangers van Van Groenen dael zijn er in totaal in Limburg te vinden, 1902 mensehen, die de drijve rijen van dit onvaderlandsch heer schap goedkeuren'n bespottelijk aantal in vergelijking met de 170183 kiezers die in den Kieskring Maas tricht op ondubbelzinnige wijze blijk gaven van hun gezindheid. En dat deze uitslagen wel degelijk wijzen op een uitgesproken volkswil, blijkt ten overvloede uit het feit, dat Van Groenendael, vóór hij zich om zijn annextionistiscke heldendaden be roemd maakte, wél den kiesdeeler kon halen. De appreciatie is verminderd, stérk verminderd, maar niet zonder reden!! Wij kunnen ons ondertusseken over den uitslag verheugen, hoewel we den uitslag niet anders verwacht hadden en als het „Comité de Politique Na tionale" nog eens spreekt van „Lim- bourg Cedeé", dan kunnen wij deze heeren met fierheid wijzen op het ge tal 1902 en hun de vraag stellen of er bij hen in het onderdrukte Vlaande- ren duizendmaal meer menschen Nederlandssprekenden naar vrijheid smachten? En wat die 1902 betreft: men mag ze van ons cadeau hebben; wij gun nen hun allen 'n villa in Normandië!' DE CONFERENTIE TE VGRAVENHAGE. Krestinsky. De Beriijnsohe sovjet-vertegenwoor diger, Krestinsky, die te Berlijn een langdurige conferentie met Tsjitsje- rin en den chef der Russische handels commissie heeft gehad, is weer naar Den Haag vertrokken, ofschoon hij het als onzeker beschouwt, of de con ferentie kan worden voortgezet. Toch heeft Krestinsky nog niet alle hoop opgegeven, Tndien de subcommissie voor de ere dieten tot de overtuiging gekomen was, dat de mogendheden tot het ver leenen van credieten bereid waren, zou de Russische delegatie haar hou ding in de subcommissie voor den pri vaten eigendom ongetwijfeld hebben veranderd. De Moskousehe pers bereidt de open bare meening in Rusland op een mis lukking der Haagsche conferentie voor Reeds noemt de officieuze „Iswestia" het een ernstige zelfmisleiding, dat Rusland zich aan de wereld zou kun nen verkoopen of bereid zou zjjn in Den Haag voor Frankrijk te capitulee ren. Over een jaar zal de toestand van Rusland nog beter zijn dan thans en dan zal Rusland tot nog minder con cessies bereid zijn. en Versailles zal er in de Russische geschiedenis niet zijn. In élk geval de deur nog niet gesloten. Het 45e officieele communiqué niet Russische Commissie luidt als volgt: „De voorzitter van de niet-Russi- sche Commissie heeft den heer Litvi- nof den volgenden brief toegezonden Mijnheer. Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik van den president der Tweede sub commissie den volgenden brief heb ontvangen: Den Haag, 14 Juli 1922. Mijnbeer de President, Ik heb do eer u, ten einde u in staat te stellen, daarvan het door u gewenschte gebruik te maken, biermede mededeeling te doen van het besluit, dat door de 2e niet-Rus sische subcommissie schulden is genomen: „Met het oog op den toestand, waarin de Haagsche Conferentie thans verkeert, acht de 2e met-Rus sische sub-commissie de voortzet ting van haar gedachten-wisseling met de Russische subcommissie niet meer gewenscht. Wil de goedheid hebben, Mijnheer de President, de verzekering van onze hoogachting te aanvaarden." get. ALPHAND. De gelijksoortige gevolgtrekking van de 3e subcommissie en de rede nen die haar noodzakelijk hébben ge maakt, zijn aan de Russische delegatie medegedeeld in haar laatste bijeen komst met deze subcommissie op 14 Juli j.l. Ik ben gemachtigd tot uw kennis te brengen, dat de President van de 3e sub-commissie de unanieme meening der Presidenten en leden der drie sub commissies heeft uitgedrukt, toen hij in bovenbedoelde bijeenkomst ver klaard heeft, dat zoo de heer Litvi- nof een verklaring wenschte af te leg gen, die zijn vorige verklaringen wij zigt, de sub-commissies deze zonder twij-fel in overweging zullen nemen, en dat in dat geval de deur nog niet gesloten zoude zijn voor een voortzet ting der onderhandelingen. 1 r**~ -■■■— III I (Naar eene Engelsche vertelling.) 10 Goede xiemel, hij is toch niet zot! riep eene zenuwachtige vrouw, met wie ik van „Euston Square" ge reisd had, en die onderweg al hare zorg aan eene groote papieren mut sen- of hoedendoos gewijd had. Hij is omtrent zoo zot ais ik bromde dc man Een oogenblik later stapte de heer Wenford in den waggon, terwijl de Persoon, die tegen zijn gezelschap was üem hel eerst beleefd ^•enford beantwoordde dien groot hoek811 sllahkein blik en nam in eonen plaatsV tegenover hem, witoerdTl5^0 sloot 005 °P cn ver- Hii voepdf. teet .een spotteuden lach, g te zien oij een anderen wach ter en beiden zagen lachend ©n schou derophalend den trein na, die langzaam de spoorhaile achter zich liet. Ik ken miels vervelender dan al leen in. een. spoorwagen te zitten, zei mijnheer Wenfort. Leze opmerking was niet recht tot mij gericht, maar hij zag miij aan etn ik waagde dus hein te antwoorden. Hel komt mij ook, bij eene lange reis,, zeer eentonig voor Hetzij de reis lang of kort duurt, dat is onverschillig, z6i hij kortaf. Zoo dat is .wel mogelijk Hij scheen niet van zin het gesprek voort te zeilen. Hij wikkelde zien in, zijn mantel en dit zoodanig dat de scharlaken voering buiten bleef; hij strekte zijne lange heetten uit en viel in eene soort van sluimering, wtaiarim niemand gezind scheen hem te storen. JU verbeeldde mij dat hij sterken drank gcoruikt had, want hij had bij het instijgen een sterken geur van brandewijn meegebracht en daar hij zoo eensklaps insluimerde, scheen mijn vermoeden gegrond Er bleef mij geen andere keus dan dien man te beschou wen, oi' zijn voor- Beeld te volgen en ook de oogen te sluiten Wil de goedheid hebben, mijnheer de President, de verzekering van mijn hoogachting te aanvaarden. get. PATIJN, President van de Niet-Russische Commissie. DE IERSCHE KWESTIE. De strijd op het platteland. IJit de jongste berichten uit Ierlahd bljjkt dat de republikeinen een lijn be zetten loopende van Waterford tot Limerick. In Cork zijn 'hoornen over de ha ven geplaatst en is het draadloos sta tion bezet. Het heet dat het land Westwaarts van Mullingar tot de vlakten van Ros common vrijwel bevrijd is van repu blikeinen. De Valera te Cork? Naar uit betrouwbare bron ver luidt, leidt De Valera de operaties in het gebied van Cork, waardoor h-et vooruitzicht bestaat, op een beslissen de botsing tusschen twee der leiders zoodra, zooals men verwacht, Collins naar De Valera's hoofdkwartier op marcheert. De strijd om Limerick en Waterford. Uitgewekenen noemen den toestand to limerick betreurenswaardig; 2000 personen loopen gevaar den honger dood te sterven. Tweehonderd rebellen zijn Waterford binnengedrongen, namen de hotels en pensions in beslag en verdreven de gasten met geweld. Na een strijd van vier uren vermeesterden de Vrijsta/ters de stad. Zeventig rebellen zijn met wapens, munitie en bommen gevangen geno men. Volgens de „Times" is het eenige succes van de guerilla der ongeregel de benden in Zuid-Ierland, dat de vreedzame buTgers worden geplaagd, dat al het verkeer en het gehoele za kenleven onmogelijk worden gemaakt, terwijl de resultaten tegenover de Vrijstaters nihil zijn. Behalve te Limerick is ook te Wex ford gebrek aan levensmiddelen. Uit niets blijkt, dat de rebellen door de bevolking worden gesteund en d.eze verwelkomt de Vrijstaters dan ook overal waar zij verschijnen als bevrijders. DE SCHADEVERGOEDINGEN. De Zaterdag vervallende termijn van 32 millioen goudmark is door Duitschland op tijd aan de Entente voldaan. DE MOORDENAARS VAN RATHENAU. Aan het „Berl. Tag." wordt gemeld dat de chauffeur Tecbow in een kring van vrienden geregeld tennis speelde, in het Westen van Berlijn. Op den dag van den moord ver scheen bij c .1 12 uur en vertelde daar. dat minister Rathenau zoo juist vermoord was. En daarna speelde -hij tennis. Den vorigen namiddag kwam Tecliow met denzelfden auto voor 't tennisveld, als waarin hij den dag daarop de moordenaars vervoerde en haalde daar een jong meisje af. De „Frankf. Ztg." meldt, dat te Lohr twee personen zijn gearresteerd die veel gelijken od de moordenaars van Rathenau. De „Berl. Ztg. a. M." deelt mee dat de opsporing der moordenaars van Rathenau, die zich tot Anbalt uit strekte, op een dood punt gekomen is De politieorganisaties zijn weer ont boden en teruggeroepen. EEN NIEUWE AANSLAG? Volgens een bericht uit Wissenberg heeft de politie aldaar wegens zijn Ik wijdde dan al mijn aandacnl aan dien slapende, die mijne belangstelling bad opgemerkt. Hij woonde te Nettlewood en ilc zou tapm daar waai-sckijnLijk dikwijls ont moeten. Ik liad dus hier een staaltje van N'ettlewood's bewoners, wellicnt van Nettlewood's adel, voor mij, maar ik moot bekennen, dat, alhoewel de man mijne aandacht bad getrokken, hij mij niet beviel. Wenloixl was dan ook waarlijk geen aanvallig persoon; een zonderling, die zich wel wat te veel van zijn zonder lingheid liet voorstaan, ja, er bijna grootsch op was Uc hield hem dan ook voor iemand die den zonderlinge uithing em bijge volg voor eenen „pauvre sire". Hij' zat miet het hoofd achterover! en zijne Fransche muts op een ooi-, zoodat ik ruime gelegenheid had om s mans „uiterlijke op te nemen. Zijn gelaat zou sommige mlenschen beval len, aiinderen mishaagd hebben. Het was ov.er hel algemeen oen welgevormd gelaat, alhoewel de ooigen te dicht bij' (elkander stonden en de lippen te dik en te zinnelijk waren'. Overigens was 'Hst een Hink, gezond gelaat, met em tiooB. breed, bijna al te vooruitste- verdacht gedrag een man gearresteerd die behoorde tot de organisatie C. en de vroegere vereeniging „Ross- bach". In zijn bezit werd een lont en een hoeveelheid kruit gevonden. Voor zoover men tot nu toe kon nagaan heeft hij met den moord op Rathenau niets te maken; waarschijnlijk had hij echter een nieuwen aanslag op het oog OOSTENRIJK EN DUITSCHLAND. In een vergadering door de soc.- democraten te Weenen bijeengeroe pen, waarin tegen dq financieele lei ding der regeering werd stelling geno men, werd als eenige redding van Oostenrijk, aansluiting bij Duitsch land geacht. In het Oostenrijksche parlement kwam het tusschen de verschillende partijen tot een botsing, in zooverre dat de soe.-democraten een reeks so ciaal-politieke wetsvoorstellen inge diend wenschfen te zien. MOORDAANSLAG OP EEN BRITSCH KOLONEL. Op den Britschen kolonel Piggott zijn Zaterdag in het midden der stad Cairo een aantal schoten gelost. Hij kreeg drie wonden, die naar men veest doodelijk zijn. De daders zijn ontsnapt. EEN NOODLOTTIGE ONTPLOF FING; Acht kinderen van 11 tot 16 jaar rijn op een boerderij bij Watertown (New-York) het slachtoffer geworden, van een noodlottig© gpanaatontplolïing. Eenige dagen geleden hadden nabij Watertown schietoefeningen der artil lerie plaats. Na afloop vond een werk man. een granaat, die hij medenatri naar huis, in de meening, dat het pro jectiel niet meer gevaarlijk was. Hij1 gébruikte het ding om de deur tegen to houden. Donderdag nu waren ge noemde kinderen nabij het huis berig met" eell balspel. Vermoed wordt, dat een der hout-ju ballen op een gegeven moment het projectiel trof. Door de hevige ontploffing, die toen volgde, werden de kinderen letterlijk aain stuk ken gereten. Ook het huis werd ver nield, terwijl aam nabij gelegen wo ningen groote schade werd aangericht. ERNSTIGE OVERSTROOMING. Op de grens van Moravie en Bohe- men heelt een zwaar onweder gewoed, dat mei vci-f hagelslag vergezeld ging. Door het plotseling stijgen van de ri vieren werd een gedeelte dor streek overstroomd, waardoor tal van mein- scbenicv&iis verloren gingen. In vele plaatsen in den omtrc-k Js de oogst geheel vernietigd. KORTE BERICHTEN De doodslrar over dein verrader Jeanncs uitgesproken omdat hij een, aantal Framschen en Belgen door dc Duilschcrs nad laten doodschieten en die o. a. een rol had gespeeld in de zaak van miss Cavell, is door den; Belgischen koning1 gewijzigd in levens langen dwangarbeid Volgens net „B.erl. Tageblatt" is de Russische volkscommissaris voor buiten], zaken Tsjitsjprin weder te Berlijn aangekomen. Do Japansche regeering maakt be kend, dat rij 30 September haar troe pen uiL de gebieden tegenover Sagtia- liien gelegen, zal terugtrekken. Volgens een communiqué van biet Fransche ministerie van Openbare Wer ken heeft het spoorwegongeluk aan de Gare du Nord, dol te wijten was aan een verkeerden wisselstand, tot dusver aan 3 personen het leven ge kost, terwijl een 59-tal is gewond. kiend voorhoofd en een neus zoo „aris- tokratisch" als ik er nooit een gezien liad. Hij droeg ook knevels; doch dit maakte hem volgens mlijlnen smaak niet schoonerhij scheen er evenwel andiers oyer te denken, want hij had' bijzon der veel zorg aan die knevels besteed en hen tot eene buitengewone lengte laten groeien; Het waren rossige zware knevels, die hem langs het gelaat en over den jas hingen e:n hem het voor komen van een grooten Mogol gaven. Hij had, ter herstelling van het even wicht, naist die knevel, de bakke baarden kaai afgeschoren en droeg neergeslagen hemdsboorden, waaruit zulk een iorsche roode hals te voor- sohijn kwam, dal geen Cumberiandsche stier er zich voor had behoeven te schamen. Dat is liet welgelijkend portret van mijnheer "Wenford, van Nettlewood, bij sommigen onder den bijnaam' van Zotte Wenford gekend. Uit de onderscheiding die hij genoot, maakte ik op dat hij rijk, of ten minste milddadig was. Hij was waarschijnlijk een gewichtig persoon in Nettlewood, waar weinig gezellig verkeer bestond en rijkdom schaaj-sch was. Zjjn voorkomen en manieren ken- Uit Breslau wordt gemeld, dat de bekende Breslauer meerderheids- socialist, prof Forste:', te Moskou is aangekomen om Leniu in diens riekte te behandelen. Op een spoorweg bij Genua is dezer dagen een handtaseh gevonden, waarin zich een waarde^ van 8 millioen lire aan Amerikaansdh bankpapier be vond. Korfanty is met 219 tegen 206 stemmen tot Poolse!: prémier gekozemj, Tusschen <Je Duitsche niecrder- heidssocialisten en onafhankelijken iv een arbeidsgemeenschap tot stand ge komen, welke regeering en rijksdag voor het feit stelt van één soc-dem fractie. De daling der kronen heeft in Oostenrijk een paniek verwekt Som mige bladen eischen een regleering, die energiek tegen de Entente op zal tre den. De trambeambton te Stettin rijn in staking giegaan Heden zullen ook de handelsbedienden en de bedienden der warenimagarijinen en winkels het werk neerleggen. Het proces tegen de geestelijken^ die zich hebbben verzet tegen de in quisitie der kerkschatten vain Petro- grad door de Sovjet-autoriteiten, is thans geëindigd De doodstraf is uit gesproken tegen 12 gevangenen. Aan de grens van het Burgentend in de neutrale zone, zijn Oosetnrijk- sche posten door een. Hongaaj-soh in- fanterie-reghruent gevangen genomen, naar Hongaarsch gebied ge-bracht en ontwapend Later werden zij weer vrij gelaten. De fascisten bezatten het gebouw van de Kamer van Arbeid ta Cre mona, staken bet daarna in brand en trachtten verschillende communisten te arresteenen. Militairen rukten mot ma chinegeweren de stad binnen, wiaaT groote wanorde heerscht, In verband met een sociaal-de mocratische protest Vergadering te Boe dapest tegen de duurte, is het tot hef tige tooneelen gekomen. Toen de mani festanten rich voor hqt bureau van het socialistische blad „Nepszawa" ver zamelden, voerde de politie een ohergp uit, waardoor 7 personen gewond wer den. In do Belgische kruilfabrigk Ie Caulille heeft een ontpiolfing plaats gevonden, ten gevolge waarvan twee personen licht en drie. zwaar gewond werden De aangerichte maten eek- schade is niel aanzienlijk Door hel breken van een spoor brug is de sneltrein BoekarestWee nen in de rivier de Rrahov» bij Sinaia "gestort Er zijn tot nu toe 2 dooden en 24 gewonden g'eteld. III I* PASPOORTEN. De Minister van ESyiterilandscne Zaken Beert aan de Commissaris sen der Koningfin medegfedee'Jd, dat, ingfeval van verlenging; van een aan een Nederlander afgege ven paspoort, hetzij' door den Com missaris der Koningin, Tietzii door den burgemeester der woonplaats van belanghebbende, er geen be zwaar tegen bestaat, dat in de op somming der landen, waarvoor 't paspoort oorspronkelijk werd af gegeven, wijziging woïdt gebracht Deze wijziging zat alsdan moeten worden gewaarmerkt door den ambtenaar, met de verlenging be merkten Wonford als een man van aanzien, die zich in zijne woonplaats liet gelden. Ik had nooit zwaardere gouden ketting gezien, dan die over rijn nauwsluitend vesi hkig. Aan den klieinen vinger zijner rechterhand, waar van hij de cihoonkleurige lederen iiana schoen had uitgetrokken, flikkerde een diamant ais eene hazelnoot zoo groot Eeii hondenfluitje, met robijnen omzet, hing aan eene haren "netting en was, terwijl hij sliep, uit zijn. vest te voor schijn gekomen. Mijnheer Wenlbrd ontwaakte twee- maat oer wij te Lancaster waren. Toen hij voor het eerst wakker werd was lii.j in een booze luim en v©r- wenschie mijn valies, dat onder d© dank lag en hem bij het uitstrekken, zijner lange beenen scheen te hin deren: de®, tweedell keer was hij In eene génoegelijke stemming, waaruit ten duidelijkste bleek hoe gezellig bij kon rijn, als hij goed gezind was. Hq' richtte zich overeind, zette zijfaj muts „5 la Jan-Klaassen" recht, streek zijne knevels glad en zag mij1 toen uit- vorschend aan. i Gaat gij naar Carlisle, mijnheer? Neen; naar Nettlewood. in Cum berland jast, en voorzien worden van bet dienststempe'L DE NIEUWE KAMERLEDEN. Nog hebben kennis gegeven aan het Centraal Stembureau van de aanneming hunner benoeming tot lid der Tweede Kamer de volgen de gekozenen: Dresselhuys, Her mans, Abr. Staahnan, Weitkamp, Gerretson, Visscher, Van Boetse- laer van Dubbeldam, Duys, Van R-avesteyn, Oud, Feber, Brautt- gam, De Monté verLoren, Krijger, Schokking, ZijÜstra, Van Rijzewiik, Knigge, Scheurer, Van der Molen, Van Wijnbergen, Fleskens, Van Voorst tot Voorst en Van Rycke vorsel. Voorts hebben verscheidene ge kozenen reeds voorlbopig ingezon den het bewijs van ontvangst van de kennisgeviqg hunner benoe ming, dat binnen 14 dagen na die inzending alsnog .gevolgd moei worden door een schriftelijke ver klaring dat zij' de benoeming aanne men. DE ZIEKTEVERZEKERINGS WET. Het „Centrum" meldt nog, dat Minister Aalberse voornemens zou zijn een wetboek voor de verzeke ring te maken, in verschillende hoofdstukken verdeeld. Het eerste hoofdstuk zou de algemeene rege- ;len stellen; het tweede de ziekte verzekering-omvatten, enz. De bedoeling is, om aldus tot meer eenheid en eenvoud te gera ken, wat ook een bezuiniging yan eenige miliioenen zal kunnen ge ven op de administratiekosten, v UNION INTERNATIONALE PES LIGUES CATHOLIQUES FéMININES. Het heeft Z. H. den Paus be haagd den Hoogeerw. hr. J. H. G. Jansen, kanunnik van het Metropo- litaan Kapittel en pastoor van de O. L. Vr. kerk te Utrecht, te be noemen tot Auitnonier Consei!' (geestelijk adviseur) van de boven genoemde R. K. Vroiuwen-interna- tkxnaie. Voorts kan worden medegedeeld, dat Mejufrfouw A. Meyer, uit Rot terdam de functie van secretaresse op zich neemt Het Bureau van de Internatio nale blijft echter verbonden aan 't Centraal Bureau van de Federatie der R. K. Vrouwenbonden in Ne derland, Hoogt 1, Utrecht. R. K. VERBOND VAN WERK- GEVERSVAKVEREENIGINGEN., Dezer dagen hield het R. K. Ver bond van Werkgevers-Vakvereeni- gingen een vergadering. Daarop weid ten aanzien van de te vo.gen 'loonpolitiek en de algemeene eco nomische politiek op voorstel van dr. Kortenhorst besloten een on derhoud aan te vragen met het R. K. Vakbureau ten einde over deze kwesties van gedachten te wisselen. De vergadering achtte het niet uitgesloten, dat door on derlinge bespreking blijken zou, dat omtrent enkele punten van praktischen aard overeenstemming zou bestaan. i Verder werden twee studie-com missies ingesteld, die aan het ver- boud prae-advies zullen uitbrengen de eene over de z.g. „kernen" of fabriekscommissies", de andere over de organisatie der geheefe so ciale verzekering, waarbij tevens onder het oog zal gezien worden de wijze, waarop de premies zullen worden opgebracht. Zoo. 7.001 Hij' trok zijne wenkbrauwen op en aag mij stnak jn de oogen. Ik was nu voorbereid op de vraag wat mij naar dat al gelegen gedeelte van bet Meer-dislrict riep; maar hij ver meed integendeel met de beteét'dheid van een welopgevoed man, elke, recht streeks che vraag Het is ©ene allerliefste plaats; misschien zal men het ©r over liet algemeen afgelegen en eentonig vinden. Gij rijt wellicht een geleerde? Een weinig Gij bezit den peinzende::, of lie ver den afgetrokken blik van den den ker, die ©ene wereld in zijn binnenste meedraagt. Het zou mij niet verwon deren, indien gij schrijver ot' dichter waart O, neenv©rre van daar, ant woordde ik lachend. Verschoon mijne vraag, voegde! hij er eveneens lachend bij; het was, geloof ik, onbescheiden. Integendeel, het was zeer vle'enda Mag ik u nog eene onbescheiden 'vraag doen "Welzeker, mijnheer, moogt gij' dat /"Word! vervolgd.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1