ONS BLAD" TOSHeAlK-BASCBLES to rink van int gutt TMTENLANÜ. FEUILLETON Woensdag 19 Juli 19z2. 1^ Jaargang. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: SgggïE'Jg4" Op, God wil het! Fa. R J. HOU WING MIENT G 7, - AL1MMR No- oöV- ANDSCH DAGBLAD 91 Abonnementsprijs: per kwariaal voor Alkmaar f 2. Voor bui'en Alkmaar 1 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f booger. -i Advertentieprijs.- l Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclame» per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 <vari alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—. 400,--, f 200—, f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15.J TWEE EN TWINTIG JULI is voor Katholiek Finland een dag van herdenkendroevig herden ken - Vóór 400 jaar kwam de kloeke 'aatste Bisschop van vóór de re formatie, Arvia Kurki, op zijn ducht voor de Denen, in de gol- 'en om; dit Was 't begin van 't groote treurspel, waarvan missio narissen en katholieken nog maar ïl te vaak de stille naklanken nooren. Arvid Kurki werd in 1510 bis schop van Abo. H ijkwam in een zorgvollen tijd toen de Denen (Jut- tenoorlog 1504—1521) in 't land stonden, kerken en kloosters plun- jercten en 't arme landvolk tot den odelstaf brachten. Toch wist hii met krachtige hand zijn bis .om te besturen; zijn twaalfjarige re geering was een der schitterendste in de Kerkelijke Geschiedenis van Fintand. Maar intusschen had ook de krijgsman in hem niet stil gezeten, Kuusto-slot had hii een groote xjrraad wlapens verzameld en, .oen Zweden in 1522 krijgsvolk raar Abo zond, deelde Bisschop Kurkt die onder hen en zijtn land- voiJc uit en vereenigde zich open- ijk met de voorvechters der vrij- Ad. Dat hem dit lijf en leven zou tosten, begreep Arvid wel: de ïcep op bevrijding van Kerk en vaderiand, deed hem dit evenwel gering achten. Nog in 't zelfde jaar lag de Deensche vloot voor Abo en aan stonds begon men de vervolging tegen Bisschop Arvid. Deze vluclit- le langs de kust, eerst naar Rau- •ïo, dan naar Björneborg en van aar naar Nerpes in Osterbotten. Daar was hij .door de snelle ach- ervolging der Denen genoodzaakt met edelen en priesters in een dein vaartuig naar Zweden over te steken. Reeds in 't gezicht der Zweed- sche kust, vlak voor Oregrund, stak eenslkaps een zware stom op, en de overbelaste boot ver- ,x;g met Bisschop en vluchtelin gen den 22 JULI 1522. Zoo sloot Finland's laatste Ka tholieke Bisschop zijn eervolle loopbaan. Gelijk de eerste Bis schop Arvid Kurki zijin leven voor 't Vaderland. „Daarom zullen wii niet vergeten schrijft een pio testantsch geschiedschrijver dat de Kath. Kerk in Fitfisad, met eere bsgOnnCn, ook met eere STOct." De herder was geslagen, de schapen zouden verstrooid wor den Want nauw waren de Denen naar hun land teruggekeerd en de Zweden weer al'Ieenfieerschers in rinland, of het protestantisme, van Duitschland naar Zweden overge waaid, .plantte zich van Zweden naar Finland over (1523) Feher bliksem had den Rootn- schen boom niet kunnen treffen. Doch hit was te machtig in 't oog der Lutheranen en hun verdedi ger Gustav Wasa; Hl| moest ge- veki, het LUTHERANISME als eeniD--noodzakel:,';e godsdienst ge huldigd worden. Elk verzet van katholieke zijde werd met boete en dood bekocht. Zoo algemeen was dan «Kn nu eigem ufK met meer van katholieke Fin- sc!:e fami ies kan spreken. Zoo' was 't VERLEDEN. Is de TOEKOMST hoopvol' Katholieke landgenooten, méér dan hoopvol'. Zooals door heel Scandinavië, gaat er ook door Fin land een strooming naar Rome, 'n onbewuste hang en drang naar de aloude Moederkerk, die ook in 't land van Sint Henrik eens als een kostelijke boom te bloeien stond. En dat de afgeknotte stam weer loten schiet, friscli en forsch dat bewijst wet de tegenactie der rotestanten, die hun 'laster-wiis- eid, uit de oude schoolboeken opgediept, weer naar Kerk en Priester slingeren. Men gooit al leen naar VRUCHTBOOMEN met steenen. De strijd zij dan nog zoo hevig, de arbeid nóg zoo ontmoedigend dikwijls, na den strijd de zegepraal, de zegepraal' voor Christus en Zijn KerkEcclesia Victrix! Maar niet zonder uw FIULP, uw GEBED. Toen in Juni van 't vorig jaar Mgr. Dr. J. M. Buckx als Vica- rius Apostolicus met den Zeer- Eerw. Pater J, van Gijsel' naar Finland vertrok schreef ik in ons tijdschrift „Missiestemmen" (Juni- Juli-aflevering biz. 5) 1): „Z. D. H. Mgr. Diepen richtte voor de Scandinavische en Noondsche Mis sielanden een GEBEDENVER- BOND op in zijn Diocees; zouden wij daaraan niet van harte willen meedoen tot behoud van Finlands Katnoiieken en ter bekeering der nog ongeveer TWEE MILLIOEN NEGEN HONDERD NEGEN EN NEGENTIG DUIZEND, die rond dolen in dwaling en ongeloof Katholieke landgenooten, zijt ge ALLEN sedert LID van dit ver bond?... Zoo NIET, dan is de wacht op Udan komen we op dezen voor Finland zoo gedenk- waardigen dag uw hulp vragen, uw GEESTELIJKE hulp: „Wordt ALLEN lid van dit mach tig verbond 2), om God de be'kee- ring af te smeeken van Zijn Noord sche Volk, dat reeds vier harde eeuwen onder 't protestantisme zucht, en voor 't welk Christus toch óók zeide: „Ik ben het vuur op aarde komen brengen en wat wil ik anders, dan dat het ontsto ken worde?" 't Is dus allereerst de wensch .van Jezus' Hart zelf. Welaan, op! God wg het! En waar \ya Ge steden van ons hetgi'.jïfe Vaaerland met Zijne Beel hmis tooien, daar stiige ook een DAGEL1JKSCH gebed op voor Zijn Noordschen Wijngaard- „HART VAN IEZUS, LAAT TOEKOMEN UW RIj£ UW RIJK IN FINLAND!" H. TH. HARTWIJK,. Priester v. b. H. Hart, Missionaris Helsingfors, 13 Juli K22. 1) Uitgave der Priesters van 't H. Hart, Groot-Seminarie, Lies- bosch-Princenha.ge. 2) Hoofdzetel" 'van 't Gebeden- verbond voor Scandinavië en Fin land: Dooi stommen-instituut S.t. Michielsgestel (N.-Br.) DE CONFERENTIE TE 's-GRAVENHARE. Omtrent 2- gisterenmiddag gehou den algemeene vergadering van de ge- heele niet-Russische commissie heeft de heer Steward o.a. het volgende aan 'de Pers medegedeeld: De voorzitter, - de heer P afijn, maak te bij de opening der vergadering eeni ge opmerkingen over den brief van Litwinof. Hij wees er op, dat de Rus sische delegatie er zich over had be klaagd, dat de arbeid van de Commis sie was toevertrouwd aan drie sub commissies. Intusschen had hij hij het eerste onderhoud, dat hij met Litwinof had gehad, dezen het besluit van de oommissie medegedeeld, om zich te splitsen in 3 commissies en Litwinof had daartegen geen bezwaar gemaakt zoolang men de Russische delegatie niet verzocht om zich eveneens in 3 sub-commissies te splinsen. Van het begin van de conferentie af had dus de Russische oommissie zich met deze werkwijze vereenigd, welke geduren de 3 weken gevolgd is. Indien de besprekingen mislukt wa ren, was dit niet het gevolg van de on derlinge afhankelijkheid van het werk der 3 sub-commissies, maar een ver-, schil van meening t.a.v. de onderwer pen, in de 3 sub-commissies behandeld Er kan alleen sprake van zijn den ar beid der Conferentie voort te zetten, zoo ging de heer Patijn voort, indien de Russen nieuwe voorstellen 'indie nen. Hun opvatting omtrent de wijze, waarop wij gearbeid hebben, besloot hij, is volkomen ongegrond. Vervolgens las de gedelegeerde van Roemenië namens Polen, Estland, Let land, het Koninkrijk der Serven, Kro- aten en Slovenen, Tjeoho-Slowakije, Finland en Roemenië een verklaring voor, waarin in overweging werd ge geven, dat, ten einde een middel te vin den om tot overeenstemming te komen met de Russische delegatie en met het doel volmaakte eensgezindheid te be waren, welke tot dusverre in de Con ferentie heeft geheerseht, de commissie het Russische voorstel zou aannemen en een voltallige zitting van de gehee- le conferentie bijeen roepen. Sir Philip Lloyd Greame stelde in het licht, dat de toestand, waarin men zich thans bevindt, niet te wijten is aan de werkwijze, welke is aangeno men, t.a.v. de verhouding van de eene sub-commissie tot de andere. De bevin dingen van deze sub-commissies be treffende de feiten, die haar waren voorgelegd, waren bevindingen, die de waardeering dier feiten zelf betroffen Indien nieuwe feiten, of nieuwe' voor stellen mochten worden aangevoerd, zal deze commissie o| Mïiiêa <re drie sub-cornffifetës bereid zijn, deze te on iSr»oeken. Naar zijn meening moest de commissie bereid zijn onmiddellijk de Russische oommissie te hooren over alle nieuwe feiten of voorstellen, waarmede zij mochten aankomen. Ook hij legde den nadruk op het belang om in het antwoord aan de Russen volkomen duidelijk te doen uitkomen, dat de bijeenkomst niet ten doel zou hebben om opnieuw terrein te betre den, dat reeds ten volle was bestreken en dat zorgvuldig en volledig was ge ëxploreerd in de vroegere beraadsla gingen. Het voorstel werd aangenomen en den president opgedragen een brief aan de Russen op te maken en te doen ve- -enden. De bedoelde vergadering wordt her der. te 11 uur gehouden. DE IERSCHE KWESTIE. De berichten over de successen der nationale troepen gedurende de week end in Dundalk, Gallon ney het fipperary zijn met groote voldoening ontvangen. Gisteren werd de vermeestering van nieuwe posities, en het maken van gevangenen gemeld. De troepen, die het „schoonvegen" van den Zuid-Ierschen Vrijstaat voort zetten, hebben nog drie steden bezet,- Tullow, Baltingless en Newtownbarry Een belangrijk succes is eveneens in Clonnel behaald, waar de ongeregelde troepen de kazernes in brand hebben gestoken. Zij zijn thans in vollen te rugtocht, zonder de komst der natio nale troepen af te wachten. De stad was een der krachtigste bolwerken van de ongeregelde troepen in het Zui den, alsmede hun „algemeen hoofd kwartier te velde." DE MOORDENAARS VAN RATHENAÜ. De beide voortvluchtige moorde naars van dr. Rathenau, de ingenieur Hermann Fischer en de eerste luite nant Erwin Korn, die in de Burgzaal in Saaleck een onderkomen hadden ge vonden, pleegden zelfmoord, toen zij hei slot door gerechtsdienaren omsin geld zagen en eenige reeds binnendron gen. Toen de beambten in de kamer kwamen waren beide mannen, waar van zonder twijfel vaststaat dat zij de gezochte misdadigers zijn, reeds dood Nader wordt gemeld: De burcht te Saaleck werd slechts gedeeltelijk be woond. De bewoner had den misdadi gers onderdak verleend. Het is moge lijk dat de moordenaars zich reeds ge durende eenige dagen in het slot had den opgehouden. De bewoner van den eenen toren er zijn er twee leef de zeer teruggetrokken. Ze zijn ten slotte toch door voorbijgangers gezien die de politie onmiddellijk waarschuw den. De eigenaar van de burcht Saaleck, de schrijver dr. Stein, is eergisteravond uit Berlijn teruggekeerd en werd te Halle gearresteerd. EEN WAPEN-DEPOT ONTDEKT. Te Potsdam is een groot wapende pot ontdekt in de kazerne van de voor matige lijfwacht. Er werden ongeveer 200 scherpe handgranaten, infanterie- münitie, waaronder dumdum kogels, 1000 ransels, 1000 sabels, 2000 stuks k.okgerij en ongeveer 600 stalen hel men, die met een swastika voorzien waren, in beslag genomen. Daarop ver scheen een officier van het negende re giment infanterie bij de politie en ver langde de teruggave der wapens, zeg gende, dat zij het eigendom van het xegiment waren. Daar dit niet Juist was, handhaafde de politie hei beslag. De „Dêna" meldt uit Stuttgart, dat •dé intergeallieerde militaire controle commissie daar eveneens een wapen depot heeft ontdekt en wel in de ka zerne der schutzpolizei, waar zij 500 machinegeweren vond. DE SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA. De toestand van de spoorwegstaking is verergerd door een wilde staking van het spoorwegpersoneel ten getale van 25000 man. De wanordelijkheden duren voort. De correspondent van de „Westmin ster Gazette" meldt uit New York, dat een honderdtal ongeorganiseerde arbei ders, die sedert de staking van het personeel der spoorwerkplaatsen bij een spoorwegmaatschappij te Chicago werkten, volgens een geneesheer, die hen behandelt, zijn vergiftigd. Geen hunner is aan de gevolgen overleden, maar de toestand van eenigen is kri tiek. DE D. N. VOLKSPARTIJ CONTRA DE LINKERZIJDE. De yonrjiMgj der Deutsch Nationa le Volkspartij, dr. Hergt, heeft tot den Duitsehen Minister van Justitie het uit drukkelijke verzoek gericht, den Rijks dag om toestemming te verzoeken tot het instellen van een strafvervolging tegen die afgevaardigden der lin' r- zijde, die op den dag van den iru- -± Naar eene En n Ischever telling.) Ik dacht deze bekentenis noodig ml vrees dat mijnheer Wenford mij tot onnoodige uitgaven zou overhalen Het kon geen kwaad als mijnheer wenford hoe eerder hoe beter wist hat ik arm was. Hij beviel mij boven den niet en ik verlangde van hem af te zijn Ik bleef staan voor ecn klein huis 4»mgan8 der stad. Boven de las ik, dat aldaar voor garingen eten te bekomen was; ik docht §"- cht mij gelijken zou Én si-tóïf1 W?nford Neef ook staan Krahord* T ™inachtin8 op hét uit- do„' ,e beid,e honden snuffe.- 1 kamers hm gang> de openstaande hoorde 008enblik later blaf en g, .!ea> toen 0en luid gc- Isflken de u!' schoot een kat tus- - Stenen van mivnheer Wem- ford door, het huis uit, achtervolgd ais zij wias door de beidie honden, die haai- woedend najoegen. Dit tafe reel w«.rd voliedigd door den zoon van den waardin, die met een be em- steel gewapend achteraan kwam geloo- pen. Eindelijk verscheen de waardin wit in zulk een toestand van over spanning en woed©, dat zij over al hare leden beefde. Venford riep en floot zijne hon den; hij dimde ze in het wild eenigla slagen toe. De zoon der waardin liet zijn bezemsteel zakken en nam zijn] klak af; de waardin, die mijnheer Wenford niet kende eu dus niet wete'üi kon tegenover welk gewichtig persoon zij stond, vereerde ons met een hevigan uitvai, zoodat wij in de geleg'cnneidi waren hare lieftalligheid te bewonde ren. - Als wij er twee zulke monsters van dieren op na hielden, schreeuw de zij, dienden wij ze ook aan den leiband te houden en te zorgen dat ze niet in een anders huis drongen en een metisch van schrik den dood op lnet lijf joegen. Wij moesten ons scha men en wij waren zeker niet veel' bdj- zon ders, of wij zouden haar niet zo» onbeleefd staan aanzien! Mijnbeer Wenford liet haar schreeu wen. maar antwoordde haar weldra zoo heftig, dal de zoon van de waardin evenals de beide honden er van beef de. De honden kropen voor de voeten van hun meester; de zoon van do waardin waarschijnlijk .een zenuw achtige jongen leunde met den rag tegen het huis en beefde als een riet. De waardin werd beurtelings rood en bleek, zonk ineen en kreeg het op do zenuwen, ik acht het onnoodig hier den uit val van mijnneer Wenford tegen die waardin te herhalen; zijne taal liet veel te wensohen over en ken merk :e zich zoomin door toegevendheid, als ridderlijke hof lelijkheid ten. opzichte van het vrouwelijk geslacht; zij geleek veel meer op het razen van een gak,. Hij Het zulke vervaarlijke slem hoo ren, braakte zulke ontzettende verveen- schingen uit tegen die vrouw, tegen hare kat en tegen hare herberg; hij vervloekte haar, heel Kendal, en alle mogelijke kleine herbergenhij ver weet haar dat zij dronken of waan zinnig moest zijn, om niet te zien tne|l( wien ze te doen had; hij zwoer haar onverzoenlijke wraak aan haar en haar kroost, aan hare .erfgenamen, nazaten en vrienden voor haar onverantwoor delijk gedrag en ongehoorde taal en bekrachtigde eiken volzin met een, knetterenden zweepslag, zoodanig, dat de honden in doodsangst aan zijn voe ten kropen. Ik zag er van af, in ICendal te mid dagmalen; maar haastte mij aan mijnheer Wenford te ontkomen; terwijl hij de waardin naar hartelust uitschold verwijderde ik mij onopgemerkt, en spoedde mij naar de spoorhal terug. Ik vond mijn valies in denzelfdeni hoek waar ik liet gelalen had, en zelte mij in de kleine wachtzaal neer, om daar geduldig de komst van den trein af Uï wachten, die verder naar Windermere reed. Mijnbeer Wenford verscheen kort na de aankomst van den trein; hij floot een roeiend operadeuntje, en scheen in een alleraangenaamste stemming te verkieeren, zoodat hij nu een toonbeeld van vriendelijkheid geleek Hij sprak oprecht gemeenzaam met de treinwach ters, die verrukt schenen over deze gemeenzaamheid; nij bedankte ze zelfs voor de goede bezorging zijner honden gewieer en zweep. Naar mij zag hij volstrekt niet om|, maar sleeg in een rijtuig van ee-"te op Rathenau Holfferich, onder het uit roepen van „de moordenaar moet er uit", uit de zittingszaal wilden drin gen. Hergt noemde als daders de afge vaardigden Hoellein, Remmele, dr. Mo ses, Koehnen, Frohlich en Schuberl. STAKING IN HET BEZETTE GEGTED. De arbeiders der gasfabriek te Ben- dorf, die Koblenz -an gas voorzien, hadden Vrijdagmiddag wagens een loongeschil het werk neergelegd. De Amerikaansche bezettings-autoriteiten gavtn bevel lot hervatting van den ar beid en lieten later twee vakvereeni- gingsieiders arresteeren. Daarop legden des Maandags weer verscheiden arbei- desr opnieuw het werk neef om de vrijlating der gearresteerden af te dwin gen. Amerikaansche soldaten haalden nu de arbeiders uit hun woningen om hen tot werken te dwingen, waarop ook i,e arbeideers van eenige naburige bedrijven in staking zijn gegaan. VOLKENBOND. De gisterenochtend door den Raad van den Volkenbond goedgekeurde mandaten bevatten voor Engeland Britsch Togoland, Kameroen en Oost- Afrika; voor Frankrijk: Franscil To- geland ©n Kameroen; voor België: Bel gisch Oost-Afrika Balfour verklaarde, dat er volledige overeenstemming is bereikt in de on derhandelingen tusschen Engeland en der Ver. Staten inzake het mandaat over Palestina, en in hoofdzaak betref fende de Britsche mandaten. De Raad nam met algemeene stem men dp door Isji ingediende resolutie aan, waarin de wensch wordt geuit, dat de mandaat-moggndheden al het mogelijke zullen doen om de innoor- Iingen-bievolking in Centraal-Afrik'a tegien het alcohol-gevaar te bescher men. YSSSPSSSSk, 3YMCHTEN EEN NOODLOTTIG SCHOT: In de Boheemsche plaats Policzka, waar zich een groote munitiefabriek bevindt, is de commandant, generaal Rada door een schildwacht doodge schoten. In de kamer van den gene raal was het electrisoh licht plotseling uitgegaan. Hij ging daarop met een kaars in de hand naar de telefooncen trale. De schildwacht voor de barak zag een gestalte en riep haar volgens voorschrift aan. Toen hij geen ant woord kreeg, loste hij een schot in de lucht, maar toen de gestalte deson danks verder liep, schoot hij nog eene en trof den generaal in de buik. Hoe wel men hem onmiddellijk opereerde, is de generaal aan de verwonding ge storven. EEN R00VERSBENDE IN WEST- FALEN. De vermoording van een politieagent in de streek tusschen Dortmund en Munster heeft de aandacht wederom gevestigd op een rooversbende, welke zich in dat gebied schuil houdt. Deze bende wordt aangevoerd door een 2- tal vroegere mijnwerkers. Een lid van de bende werd eenigen tijd geleden door de Dortmundsche politie doodge schoten, toen zij hem wilde arresteeren Behalve vele ernstige inbraken heeft de bende zich mede schuldig gemaakt aan moord op twee politieagenten en een arbeider. De rooy<£; sji, mei al leen mst revolvers gewapend, doch voeren hun operaties ook uit met be hulp van machinegeweren, handgrana ten en blauwzuur. Ver- 'lende ma len heeft er reeds een ger- geide veld slag plaats gevonden tusschen de poli tie en de bende. EEN ZWARE ONTPLOFFING. In een groot magazijn van chemi- jClic artikelen tè New-Tork hebben een TELEF. 644. aantat ontploffingen plaats gehad. De brand, weak© de grootste schijnt te zuden worden, die New-York sedert de ramp van hel gebouw der Equi table heeft geteisterd, vindt uitbreiding in de omliggende gebouwen. Tot dus ver werden 2 personen gedood en 30 gewond. De oorzaak der ontploffing is on bekend, doch vermoedt wordt, datzij: in de opslagplaats van chemische pro ducten is ontstaan. EBNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den weg van Ratsch naar Ca sablanca (Franseh Marokko) heeft bij he passteéren van een brug een enrstigj auto-ongeluk plaats gevonden. Een groote auto reed, doordat de rem wei gerde, tegen de brugleuning aan, waar door oeze vernield werd ea de in zittenden van den auto te water ge raakten. Zes personen verdronken, ter wijl 11 werden gewond. K0HTE BERICHTEN De „Morgen" heeft vernomen, dat de Britsche regeering den aanleg van nieuwe telefonische aansluitingen over geheel Britseh-Indië aan de Ween sohe electrieiteiteinflustrie heeft »pge- dragen. De gemeentel a.ad van Munchen. besloot om alle emblemen van het vroe gere koningshuis uit scholen en offiei- eele gebouwen te verwijderen. De D. N. Rijksdagafgevaardigde Rieseberg is te Berlijn op straat aange vallen door een aantal personen. Rieseberg werd ernstig gewond en naar een ziekenhuis vervoerd. De Duitsche Rijksdag heeft de wet ter bescherming der Republiek met 303 tegen 102 stemmen aangenomen en is daarna tot October verdaagd. Uit Warschau wordt gemeld, dat tengevolge van het geweldige stom- weer bet grootste gedeelte der telefoon verbindingen gestoord is. Eusebio Gorazave, de Mexicaan- sche bandietenleider, en een' zijner helpers, is in Vera Cruz staat Tam pico van uit een hinderlaag gedood O'Cnllivan en Dunn zijn schuldig bevonden aan den moord op maar schalk Wilson, en door het Central Criminal Court ter dood veroordeeld. De Commissie van Herstel heeft het aanbod der Duitsche regeering om in plaats van de achterstallige Ruhr- kolen Engelsche kolen te leveren van de hand gewezen met de opmerking, dat h.i. daardoor slechts een nog groo ter daling der Duitsche valuta zon vgf: oorzaakt worden. a- De overeenkomst van Wiesbaden van 6 Oet. 1921 en dc Ruppel-Gillet overeenkomsten van 15 Maart en 3 Ju ni 1922 zullen volgens afspraak der Duitsehe en Fransche regeering op 20 Juli in werking treden. De garantiecommissie is na de eindzitting, die onder voorzitterschap van den Duitsehen rijksminister van financiën met de vertegenwoordigers der Duitsche regeering is gehouden, naar Parijs teruggekered. klasse, en gaf een halve kroon aan een treinwachter om voor indringers bewaard te blijven ik hoorde, hem zeggen, eer net rijtuig achter hem ge sloten w«rd, dat hij een menschenhaler was. Bij onze aankomst te Winaermere verloor ik item dadelijk uit het oog. Aan de spoorhal stonden omnibus sen van perse billende gasthoven te Bowness, óm de vreemdelingen naar het dorp te brengen; er stonden ook twee gezadelde paarden, die door eenen knecht bij den toom werden gehouden. Ik moest mij eenen weg hanen door oenen troep schreeuwende jongens, die klanten voor de gasthoven zocbieD, Hoever denkt gij dat Browness van hier is jongen? Vroeg ik aan eenen knaap met ruigharig hoofd, dte met de banden in de zakken de rijpaarden stond te bewonderen. Ongeveer een mjjl of anderhalf. Ik dank u. Mag ik uw valies dragen, mijn heer Pak aan! Ik was blijde toen ik mijn valies kwijt was, en een gids naar Browness had gevonden. liet verheugde mij zeer van dien. mijnheer Wenford ontslagen te zijn, en gelegenheid te hebben om mijne boenen, waarin ik door het langdurig zitten de kramp had gekregen, eens goed te kunnen uitstrekken. De Westmorelandsche hemel was met sterren bezaaid; een zacht windje ruischte door de hoornen, de frissclie geurige lucht verkwikte mij, en ver- koelde mijne gloeiende slapen. Ik nad onverdragelijke hoofdpijn; de omnibus sen voor Browness rolden ons voorbij. Wij bevonden ons eindelijk geheel alleen op den donkeren wag. Dicht bij Browness renden ons twee ruiters voorbij, die door twee honden gevolgd wanen. De langste der beide ruiters zag op mij neer, terwijl hij, langs mij heen reed, en riep: Goeden avond, mijnheer Gear. Goeden avond mijnheer. Vergeel niet mijne groeien te deen aari de goede vrienden op liet kasteel van Netttewoot. Een oogenblik later was hij me< zijnen knecht die naast hem reed, eeni heel eind voorbij, (Wordt vervolgd.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1