fl AT-AUTO .ONS BLAD" BUITENLAND. 1. BM li. feuilleton Sb viert vee feet geld No. 572. Zaterdag 22 Juli 1922. 14e Jaargang. Abonnementsprijs Advertentieprijs: abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400—, f 200,—, f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,-1 ie Yerkiezingen Yoor de Eerste Kamer In Noord-Holland. UIT DE PERS. Iflet van de wils laten brengen. i.R J. HOUWING mm G 7, - iisiMiiE -IORTE BERICHTEN Se groote prijs ra Frankrijk gswoRBiea door F. Ü12EÜ0 op gemiddelde snelheid van 127 K.M. 670 meter per uur. Hgenten mm Hlkmaar en Omstreken Tel. 490. NOORD-HO LLAN D SCH DAGBLAD Per kwartaal voor Alkmaar J 2.-— Voor bui'en Alkmaar 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f nooger. *T\ Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclara^ per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voos, uitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan alia ,Wij lezen in „De Nederlander" Er moet een fout schuilen in de staten van Noord-Holland. Aangezien nimmer nauwkeurig is verhaald wat vóór 22 Juin al daar tusschen partijen af of niet verhaneld is, kan niemand zich een precies oordeel vormen over de verkiezingen op dien datum Doch wat op 18 Juli is gebeurd, schijnt ous vooralsnog en tot dat 'wil wellicht beter worden in gelicht - onverdedigbaar. Reeds is de Eerste Kamer on evenredig bezet. Indien hier of daar een „rechtsche" opgestaan was om voor een „linksche" plaats ;e maken, zou het geweest zijn in het belang der Kamer, omdat zn moreel "krachtiger is naarmate be ter in haar tot uiting komt, wat in gansch ons volk leeft. Doch thans heeft men het omge keerde gedaan en nog een van de negen zetels aan links ontnomen en aan rechts doen toevallen. Had dit niet voorkomen kun nen worden? Reeds bij de eerste stemming ver eenigden zich de drie rechtsche groepen op één en denzelfden man. Er was dus een afspraak. Waarom heeft men dan niet zóó afgesproken, dat in elk geval de tl zetels rechts niet klommen tot 42? Wij betreuren het gebeurde ern- ,üg en zijn zeer benieuwd naar de redenen die de drie gr< tot hun gedrag hebben gelei Tot zoover het citaat. Vreemd dat de Christelijfc-Histo- ische „Nederlander" in de laat ste vraag, een verwijt schijnt te leg gen aan het adres van de drie -echtsche statengroepen. Er zouden in antwoord op dit stukje verschillende wedervragen te doen zijp. B.v. ziin de rechtsche statengroepen dan aangewezen om te waken over het welzijn van den Vrijheidsbond? Hebben ooit de Vrijheidsbonders en nog iii hooger mate de liberalen, waaruit zii zijn voortgekomen, de distributieve rechtvaardigheid betracht ten op zichte van R. K. of Christelijken Of was het niet regel dat in col leges waar de liberalen 99 pCt der zetels bezetten, zii ook nog 't honderste procent voor zich op- eischten Zou het geen bewijs van zwakheid zijn geweest, indien in derdaad de in het hierboven ge citeerde stukje geuite gedachten- /ang leidend ware geweest voor de rechtsche statengroepen? Immers wat is er gebeurd? De heeren Heerkens Thijssen en Verkouteren hebben geruimen tijd vóór de Eerste Katnerverkkzinr g'en, zii het officieus en geheel voor eigen verantwoordelijkheid) getracht voeling te krijgen met de Vrijheidsbonders inzake deze ver kiezingen. Ze werden smadelijk afgewezen. De heeren voelden meer voor 'n verbond met de socialisten, j Eenige uren vóór den dag weid art accoord door de Vrijheidsbon ders verbroken onder dén drang ï}.er a-s- verkiezingen voor de 1 weede Kamer. Geen poging werd aangewend om met de recht sche groepen in contact te ko men, Het gevolg daarvan was een zelfmoord van den Vrijheidsbond rechtsche partijen in Noord-Hol- land. Op 18 Juli werd 'dezelfde ver tooning voortgezet. Ook toen was door den Vrijheidsbond zelfs geen poging tot overleg met de rechtsche partijen gedaan. Er was na 22 Juni niets veran derd, niets gedaan. Alles bleef bleef zooals het was. De rechtschen namen den draad weer op, waar Tii' op 22 Juni was blijven steken en stemden weder op Douwes. Ware het dan de taak der recht sche partijen, den Vrijheidsbond te vrijwaren voor de gevolgen van zijn eigen dwaze tactiek? Moesten de rechtsche groepen dan komen bij den Vrijheidsbond en hem zijn stemmen aanbieden en een zetel voor de Eerste Ka mer? In het licht van bovenstaan de verklaringen, zou dat weinig pimder dan geen houding ?ijjn ge weest, geen gepaste fierheid, die ieder man van karakter op zijn tijd moet weten te toonen, zeker te genover de partij, die ons, recht schen, nog zoo lang niet geleden, trachtte met den hak op het hart te trappen. „De Nederlander" had in ver band met deze verkiezingen in N. Holland vele vragen kunnen stel len. Dat zij .de bovenaangehaalde stelde zal velen lichtelijk verwon deren. De schuld van den loop van za ken ligt geheel bu.,den Vrijheids bond zeit. Niemand zal de rechtsche partij en willen opleggen de beleefdheid zoover op te drijven, den Vrijheids bond een Eerste Kamerzetel op te dringen. en een ongedacht succes voor de rechtse! De „Standaard" driestart: „De politieke gevolgen van den uitslag der verkiezingen zijn niet zoo eenvoudig vast te stellen als het velen toeschijnt. Ter 'linkerzijde waren sommi gen met hun oordeel reeds gereed één dag na het bekend worden van den uitslag. Het Kabinet Ruys moest weg. Hem' Werd piet ge noeg kracht toegeschreven om lei der te zijn van een Kabinet van opoffering. Anderen meenden dat de op schuiving van Links naar de Chr. Hist, een aanwijzing was, dat er 'n Kabinet komen moest, dat niet gehinderd werd door zijn econo misch en financieel verleden. En weer anderen zagen in Ide versterking der Protestants ch- Christelijke fracties een teeken, dat het Kabinet een Protestantsch sig natuur hebben moest, wat dan be- teekende dat Ruys voor een Pro- testantschen formateur plaats zou moeten maken. Dit alles is ongezonde specu latie. En alleen geschikt om de op.ossing van het vraagstuk moei lijker te maekn. Vast staat alleen, dat deze stem- busuitslag wijst naar een rechts Kabinet. En voor het overige moet men geduld oefenen en zich niet van de wijs laten brengen door beschouwingen die heel' oprecht gemeend kunnen zijn, maar niet altijd getuigen van diep inzicht En die ook wel1 eens ingegeven kon den zijn door den wensch bm ver warring te stichten onder de drie Tot die categorie behoort stel lig de opmerking dat de Katho lieke leider van het Kabinet plaats moet maken voor een Proiestant- schen. Wie wat verder ziet dan zijn neus lang is, begrijpt ommid- delijk, dat dit element geheel uit geschakeld moet worden. De „Ne derlander" merkte dezer dagen volkomen terecht op: Zoomin ais de Roomschen mogen vragen, dat de premier per sé Roomsoh zij, zoomin mogen de Protestanten vra gen, dat de premier per sé Pro testant zij. En niet vergeten mag worden, dat de heer Ruys in 1918 eerst op getreden is, nadat de heeren Iden- hurg en Colijn en naar wit mee- nen te weten ook de heer de Savornin Lohman, nüet geneigd! bleken de Kabinetsformatie op gich te nemen. Stellig waren de om standigheden toen anders, maar deze feiten toonen toch aan, dat men van Roomsche zijde niet al lereerst een Roomsdren premier gewensdht heeft. Dat was een vol komen coirect standpunt, en een gelijk standpunt behoort thans aoor de otestanten te worden in genomen. De vraag wat het .meest in 's lands belang is, moet beant woord worden tos van deze en soortgelijke overwegingen. Gevraagd moet alleen worden, dat er straks een Kabinet zij, in staat om de vragen tot opfossing te brengen, welker oplossing jn de komende 4 jaren noodzakelijk is. Dat is het eenige. En de uitslag der verkiezingen houdt daarmee alleen in zooverre verbandj als die uitslag, heenwijst naar een rechtsch Kabinet."- DE CONFERENTIE TE 'g-GRAVENHAGE. Amerika en de Russen, Het Amerttaansche departement van Buïtenlandsche Zaken maakt het vol gende bekend: „In antwoord op ver zoeken werd 15 Juli aan den zaakgelas tigde te Den Haag opgedragen te zeg- fen, dat de regeering der Vereenigde taten geen enkele regeling van bur gers met de Sovjet-autoriteiten bevor dert, welke de gevestigde rechten in Rusland van burgers van andere lan den in gevaar zou brengen. Amerika heeft het volste vertrouwen, dat de an dere betrokken regeeringen dezelfde gedragslijn zullen volgen." Het vertrek. De Belgische delegatie ter Haagsche conferentie is gisterenochtend naar Brussel teruggekeerd. De heer Litvinof heeft gisteren een afscheidsbezoek gebracht bij den mi nister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Van Karnebeek. De Russische delegatie. Dr. Nansen heeft gisterenmorgen een onderhoud gehad met de leiders der Russische delegatie in- het „Oranjeho- tai" te Scheveningen. De delegatie heeft haar vertrek uitgesteld tot Zon dagavond. Het is nog niet zeker dat de heele delegatie dan vertrekt; de rede nen, waarom de delegatie nog blijft, zijn onbekend. Vermoedelijk blijven zij met het oog op onderhandelingen met particuliere perosnen uit de handelswe reld. Het onderhoud van de Russische de legatie met Nansen liep hoofdzakelijk over de mogelijkheid van terugkeer in Rusland van de kozakken van het voormalige leger van Wrangel, die TELEF. 644-, naar den Bankan uitgeweken zijn. Ook heeft Nansen met den heer Hilton Young een onderhoud gehad. Een Russisch rapport. De Russische delegatie heeft een rap port opgesteld over de Haagsche Con ferentie, waarin zjj constateert, dat de besprekingen twee verschillende sta dia doorioopen hebben. Het eerste werd gevormd door de inlichtingen, welke de Russische commissie op de vragen der niet-Russische commissie heeft ver strekt en had een normaal verloop. Tjj dens de tweede periode, toen het onder zoek der concrete voorstellen en eischen een aanvang nam, openbaarde zich de belangentegenstelling tusschen de deelnemers van de niet-Russische commissie. Het werd duidelijk, dat som mige deelnemers de conferentie wilden breken. Daarin zijn zij geslaagd, doch aldus eindigde het rapport, de Russi sche delegatie is er ten stelligste van overtuigd dat de gestelde vraagstuk ken eerlang een oplossing zullen vin den, een oplossing die even gunstig, zoo niet gunstiger zal zijn voor Sovjet- Rusland. Het oordeel van de „Temps." De „Temps" merkt op, dat de confe rentie twee belangrijke en onmiddellij ke resultaten heeft opgeleverd. Ten eerste bevestigt zjj ten volle de denkbeelden van Póincaré, in diens me morandum van 81 Januari geuit. De Frans che politiek is door de feiten ge rechtvaardigd. De geheele wereld ver» eenigt zich ten slotte met het stand punt, waarop het hoofd der Fransche regeering zich aanstonds heeft gesteld en de Fransche vertegenwoordigers hadden voldoening, dat hun buiten landsche collega's waarheden aantoon den, die gemeengoed waren geworden Ten tweede zijn de bolsjewieken er niet in geslaagd de staatscredieten te bemachtigen, welke het voornaamste punt van hun program vormden. De diplomatie der Sovjets beoogde sedert de conferentie te Cannes een onbereik baar doel en vergiste zich radicaal. De regeering van Moskou zal in de toekomst rekening met dit feit moeten houden en het Russische publiek, hoe slecht ingelicht ook, zal ten slotte ge waarschuwd worden, DE IERSCHE KWESTIE. De nationale troepen hebben Water ford bezet. De ongeregelde strijdkrach ten vluchten. Het officieele bericht zegt dat de ongeregelde troepen zuidwaarts terug trekken. De nationale troepen verrust ten Woensdagnacht het slapende garni zoen. en maakten tal van gevangenen. De rest vluchtte. De stad werd geno men, zonder dat een schot werd ge lost. Een bericht uit Limerick meldt dat de vermeestering der stad door de Vrijstaters voltooid is. DE FINANCIEELE TOESTAND YAN HONGARIJE. De Hongaarsche minister van finan ciën Kallay heeft in een onderhoud met journalisten uiteengezét, dat hij volstrekt niet met de bankbiljetten- pers wil werken, doch in de eerste plaats zal trachten de staatsbegrooting door verhooging der ontvangsten en bespreking der uitgaven eenigszins in evenwicht te brengen. Hij kondigde nieuwe belastingen en belastingverhoo gingen aan waaronder de nieuwe grond belasting met een opbrengst van 8.5 milliard Hong, kronen. EEN MEMORANDUM VAN POINCARé. Póincaré heeft den Fransehen gede legeerde in de Commissie van Herstel een memorandum ter hand gesteld, waarin wordt uiteengezet, dat Duitsch- land verantwoordelijk is voor den hui digen financieelen toestand des Rijks en de Commissie wordt uitgenoodigd te verklaren, dat Duitschland opzette lijk in gebreke blijft, nieuwe waarbor gen te eischen en, indien zij voor de be talingen in contanten een moratorium toestaat, den duur daarvan te bepalen op niet meer dan vjjf of zes weken. STAKING IN ITALIë. De helft van Noord-Italië is in sta king, door de socialisten geprocla meerd, als protest tegen de betichting van tamheid, welke hun door de com munisten werd verweten. Maar niet alle bedrijven staken: spoor, post, telegraaf, telefoon werken als gewoonlijk; ook de bladen verschij nen. Nader meldt men, dat de staking gis teren geëindigd is en dat in 't geheel geen incidenten zijn voorgekomen. Volgens een bericht van Duitsche zijde hebben Donderdag In Milaan bot singen tusschen communisten en fascia ten plaats gehad, waarbij de commu nisten in een huis werden gedrongen, waarop twee bommen werden gewor pen. De politie nam 's avonds 50 com munisten gevangen. Het bestuur der fascistische partij had aangekondigd, dat zijn partij zou ingrijpen indien de staking niet spoedig zou eindigen, DE MIJN- EN SPOORWEG ARBEI DERSSTAKING IN AMERIKA. De uitwerking van de staking in de steenkoolindustrie begint zich ernstig te doen gevoelen. De fabrikanten en de openbare diensten schreeuwen om steenkool. Schepen worden reeds op gehouden door kolengebrek. De toe stand wordt verergerd door een tekort aan spoorwagens ten gevolge van de spoorstaking. De gouverneurs van Pen sylvanië en Ohio riepen troepen op voor het verrichten van diensten in de mijnen. De proclamatie van eerstge noemde verzoekt de bevolking samen te werken om Hardings wenschen uit te voeren, ten einde een nationale ramp te voorkomen en de orde te bewaren. De gouverneur van Ohio gelastte de reeds gemobiliseerde troepen terstond naar de districten te gaan. Algemeen heerscht de vrees voor een ernstig steenkooltekort in den komen den winter, ten gevolge van de stakin gen van mijnwerkers en spoorwegper soneel te zamen. DE VOLKENBOND. De Raad van den Volkenbond be raadslaagde over het voorstel van Noorwegen tot het benoemen eener commissie van onderzoek naar den hongersnood in Rusland. De Raad be paalde, dat het secretariaat zoo volle dig mogelijke inlichtingen uit alle bron nen zal verzamelen en dat, indien deze inlichtingen dit rechtvaardigen, een commissie van deskundigen zal wor den benoemd. Viviani diende een rapport^ in van de tijdelijke gemengde commissie in zake de bewapening. Markios Imperiali Italië en Hy- mans België maakten voorbe houd omtrent Eshers voorstel, o.a. dat de vaststelling van het aantal man schappen der legers uitsluitend aan de regeeringen zelf moet worden overge laten. Hymans voegde er bij, dat Cecils voorstel in België met veel sympathie was ontvangen, omdat het waarborgen verschafte, die in volkomen overeen stemming zijn met den geest van het Covenant. Do „Daily Express" meent te weten, dat de besprekingen in den Raad van den Volkenbond te Londen diplomatie ke verwikkelingen hebben doen ont staan tusschen Frankrijk, Italië en En geland ten aanzien van de mandaten in Syrië, Palestina en Mesopotamië. De Italianen klagen er bitter over, dat hun handelsbelangen door die man daten worden getroffen en dat Frank rijk en Engeland erdoor worden be voordeeld. Het blad voegt er aan toe dat er geen reden is om te gelooven, dat de Italiaansche belangen door de Britsohe mandaten worden bedreigd en dat pogingen zijn gedaan om Ita- lië's vrees te doen verdwijnen. De Franschen heeten daarentegen- minder verzoeningsgezind. De Italianen spra ken hun gevoelens in krachtige be woordingen uit. E—De vakvereenigingscommissie van Berlijn, de afdeelingen Berlijn van den Afa-bond, de S. P. D. en de U. S, D p. hebben tegen Zondag een vre- desbetooging op touw gezet, waarbij ook Engelsche arbeiders', ertegen woor digers en parlementsleden liet woord zullen voeren De eerste prins, die in een Volkss taat ais ambtenaar dienst heeft genomen, is prins George van Saksen- Meiningpn Zijn vader en broeder zija in den oorlog gesneuveld Hij is thans ais referendaris .werkzaam in Cam> bury. Te Parijs is in den ouderdom! van 80 jaar overleden de gepenston- neerde Fransche generaal Alfred Dod- de, die zich naam maalne door de verovering voor Frankrijk van Dftko- mey. In de districten Stendal, Ooste- burg, Gardelegen en Wolminsledt is wegens loongeschillen een landarbei dersstaking uitgebroken. Het grensplaats je' Agergdorf in bet zuidelijk gedeelte van het Burgen- 1 (Naar eene Engelsche vertelling.) Eensklaps doorklief eene schichtige bliksemstraal de tucht en verlichtte ae bergen; daarop volgde een rate lende donderslag, die als het ware lang; ae heuvelen afrolde De regen hield aan m ik werd al °°r 'ioor aal; ik was ids van kouds -a op het puni onjn bewustzijn verliezen, toen ik xXl* no£ Wjlijds herinnerde dat zulle bezwijming doodle Jevolgeni khu hebben. Ik liet mij dus niet door onweder afschrikken, maar baan- Vta,.". ov<sr keuvelen moedig een naar Nettiewo.xl. oadwWClli rillcIKl «en schuilplaats Fi'nni 6611 VOOrui|stekenden rotsklomp £gg»i.k blonder aantrekkelijk voor, v^fv, de vergelijking in het nadeel en ik kwam tot 't besluit, dat er toch ten slotte niets beters was dan da drukke straten, van Londen; daar was altijd leven en beweging,, het was ge zellig, bekende gezichten te zien, men li ad gelegenheid om naar den weg te ïra.®® etl dien dan ook te vindeïE nT]\..'.a„refi,tnfc 110S ateeds, maar het OD er. ib ;aide de lucht klaarde scheiden DU pal nuV^ tje veranaeri? en Tb Vto?™; kiiieen door het water ging bleet m zeker op den •rechten weg Ik beklom den vierden heuvel Op hall weg daarvan ontwaarde ik aan mijne voeten een groene vallei die door een rivier doorsneden werd' Ik was een eindweegs afgedaald, tceii iit iemand op liet pad mij le getnoeit zag komen Het gezicht van een menschelijk we zen verkwikte mij en ik daalde lichter hart den heuvcl af. Vijf minuten later herkende ik heer Weuiord. Iveer terug! keer terug! riep hij mi; toe, toen hij zoo di-clit bij mij was dat ik nem verstaan kon, de rivier is te diep om te doorwaden en er zijn zeker rijttifrouizend duivels ju dén met mijn- Zwarten Gap los. Wij hebben een zotte streek gedaan, door dezen, weg te vol gen. Toen wij bij elkander waren zeide ik: Ik dacht niet dat gij van zir? waart dezen weg te nemen. Uw verwenschle zottepraat bracht mij op aien inval. Het paardrijden ver veelde mij en. teen bekroop mij voor liet eerst van mijn leven de lust om de Gap over te trekken. Ik waag alles em dit plan lachte mij toe. Keer ierug, vriend, en zet uw beste beentje voor uit, of' het onweder, dat weer op komt, zal u overvallen Hoeveel mijlen wordt het over den Zwarten Gap naar Neltlewood ge rekend, mijnheer? -Drie. En ik heb reeds twee mijlen af gelegd. Het zou cer.e dwaasheid zijn nu terug te keeren. Een gekheid van verder te gaan. Eu ik zal to-ch verder gaan, Zult gij dat inderdaad doen? Hij vereerde mij met eenen bewon- derenden blik; net selieea dat mijn besluit hem aanmoedigde. v— Gij ziet er niet uit alsof giji tegen i>roote vermoeienissen kunt; weel gij wel zeker dat gij den noodigenj moed bezit om in dit weder den Zwar ten Gap over te wandelen? Ik ben genoodzaakt door te gaan. De vraag is hier niet or ik moedl genoeg hezit. Ik heb beloofd, morgen vroeg bij mevrouw Zitman te zijn. O! gjj zijt dus een man van uw wooru, zefde hij, met een spotten- den lach Dat ben ik zeker. s—Gij wilt d'us niet terugkeereii? s— Neen. Dan zal ik u, vergezellen. Is er iemand in slaat naar Netilewood voort te sukkelen, dan ben ik hat. Het is niet aanlokkend, alleen tusschen de ber gen roriu te dwalen. Komaan, mijnheer Gear; hart om hart, en geen ge nade voor dengene die het onderspit delft. Hij keerde zich om en daalde den bergweg weer af. Ik volgde nem. Wij jTeaeii oij eiken stap uit, maar bereikten toch hel dal en den oever van de sneLtroomende rivier, die ik ongleveer zestien of twintig voet breetl rekende, toen ik aan den waterkant stond en zag hoe snel en onstuimig het water voortrolde over de grooïe steenen heen, d.e in de rivier lagen. Toen ik dit hier zag, verloor ik den moed, zeide WeniOTd; ik had geen lust de rivier over te steken en toll aan den middel nat te worden, zonder bewonderende getuigen; liet werk was mij te zwaar om het alleen te onoer- nemen. Maar, komaan, nu vooruit! Hij 'daalde in de rivier en waadde door dik en dun in den blinde voort. Er was geen tijd te verzuimen en ik volgde zijn voorbeeld, zonder mij te bedenken; maar ik was zoo vrij, hier en daar van den eenen steen op den anderen te springen, zoodat ik in eera minder deernisvvaai'digen toestand aan den overkant kwam dan hij. Het regende nu dat het goot, de donder stierf in de verte tusschen de heuvelen weg en de duisternis nam allengs toe. Daar ligt de Zwarte Gap, zeide Wenford, mei eenen grijns, op eene rij bergen voor ons wijzende. Kunt gij het pad onderscheiden? Ja liet is nu de kunst het rechtss pad te vinden. Ik geloof dat dit het; pad is. Ik begin pleizier in onzen- tocht té krijgen, mijnheer Gear. -Waarlijk? vyii beklommen den Gee en vaien weldra zoo buiten adem, dat wij niet meer in staat waren te spreken. De bergrug was hobbelig en steil en het klimmen begon ous al spoedig moeilijk te vallen. Mijnheer Wenlord viel, stond met een vloek weer op en zag om of ik ook niet viel. Ik stelde hem voor dat oogenblik teleur, maar ongeveer honderd meters verder deed ik een zwaren val en Weuiord nam die gelegenheid te baat om mij op zijn gemak hartelijk uit te lachen. Wij sukkelden een eind weegs voort, het stortregende en het daglicht werd in het westen steeds llauw er. De duis ternis zou ons in den Zwarten Gap overvallen. j— Zijt gij aoor en door nat, Gearl riep hij mij toe. O ja, sedert lang. Hoe bevallen u de Cumberland' sclie heuvelen? Zij bevallen mij uitnemend bij duisternis en stortregen. Hoever rekent gij dat .wji hier nog van Nettleoowd, ziin' (Wordt vervoladJf

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1