1 1 L ,ONS BLAD buitenland. FEUILLETON BINNENLAND No. 575- Woensdag 26 Juli 1922. i4e jaargang. Abonnementsprijs: 10LLANDSCH DAGBLAD SB Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. g^^He^abonnó's"' wordt' op" aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 2Q0,--, f 100,—f 60,—, f 35,—, f 15,— Advertentieprijs.- Van Iregels f 1.25 elke regel meer f 0.25; Reclai per regelt 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voi uitbetaling per plaatsing f 0.60 DE BEIERSCHE CRISIS. 'Maandagavond laat is de Beiersche gezant in Berlijn, Von Preger, bij den Rijkskanselier dr. Wirth verschenen, om hem officieel mede te deelen, dat de Beiersche regeering van plan is, in een speciale verordening, op grond van art. 48 der Rijksgrondwet, den inaterieelen inhoud van de besoher- jningswet over te nemen, maar de uit voering ervan aan de Beiersche auto riteiten en de Beiersche Volksgerechts hoven over te dragen. De verorde ning zal zich uitstrekken over het ge deelte van Beieren, dat rechts van den Rijn ligt, niet echter tot de Pfalz. Over de houding der Beiersche re geering ten aanzien van de Rijksstraf iwet werd nog geen verklaring afge- kgd. Het uittreden der democraten uit de Beiersche regeering wordt beves tigd. De correspondent van het „Berl. Tag." te Frankfort schrijft: In den Beierschen Rijnpfalz hebben democraten en soc.-dem. stelling ge nomen tegen de houding der Munchen acne regeering. De soc.-dem. partij Iaat dadelijk zwaar geschut oprijden ea spreekt reeds van het stellen van Je Pfalzkwestie. Deze tegenstelling tuzschen Beieren en de Rijnpfalz is niet nieuw. Een en ander is intus- schen nog geen reden om dadelijk de ze kwestie te stellen welke bovendien gevaarlijk is, daar men van Fransche Jjde niets liever zou zien dan een >pen breuk tusschen Munchen en Ber lijn. Voor een dergelijk spelen met vuur dient gewaarschuwd. Uit Munchen wordt gemeld: In een druk bezocht Huis legde graaf Ler- cnenftld gisterenmiddag in tegenwoor d'gkeid van het gansehe ministerie acn verklaring af. Hij zeide o.m.: De Beiersche regeering is van den aanvang af bereid geweest het Rijk te geven, wat voor de instandhouding der Republiek noodig is. Helaas echter is men te Berlijn niet do politiek van het juiste midden blij ven voeren. De beschermingswetten rijn te ver naar links uitgevallen. De Beiersche regeering beschouwt den strijd tegen deze wetten met de aanneming door den Rijksdag niet als geëindigd, daar de souvereiniteit der "anden niet mag worden opgeheven. De rijksregeering is voor de crisis verantwoordelijk. In weerwil daarvan geldt nog steeds de leus: Beieren in het Rijk en Beieren voor het Rijk. El ke bezorgdheid, dat Beieren zich van het Rijk zal afkeeren is ongegrond. De ministerpresident stelde daarop de vraag, of het Huis de regeering wilde steunen, waarop de Beiersche Volkspartij een motie van vertrouwen indiende. Deze werd met de stemmen der Beiersche Volkspartij, der Midden partij en van den Boreenbond aange nomen. DE REGEERINGSCRISIS IN ITALIë De politieke crisis in Italië duurt voort. Orlando kon er niet in slagen een kabinet samen te stellen. Rij trachtte een kabinet samen te stellen met inbegrip van de rechterzij de, die vrijwel aan den kant der fas cisten staat. De popolari en reformis ten, die samen in het parlement over i., 133 stemmen beschikken, willen niet deelnemen aan een regeering, waar van de uiterste rechterzijde deel uit maakt, omdat zulk een kabinet niet beide voorgangers zou Eg vM m Hei pK 1 (Naar eene Ergclsche vertelling.) Wij betaalden ons veergeld aan Ja- bez en traden onmiddellijk liet veerhuis of liever de herberg, tu Nettle wood, binnen. Mijnheer Venford ging stampvoe tend; bij eiken tred riep hij: mevrouw jh :Ray! Vij slapten door een stieieneai gang, aan wellis einde zich een groole ka mer bevond, die laag van verdieping i'. was en liet midden hield tusschen ka- mer en keuken. Vrouw Ray verwaardigde zich ev©n- rotwoorden, alhoewel wij vnnlop eeü stoel vüor den haard hamion utte:n' terwijl zij hare magere n het vuur warmde. kwnmon°UW zag om toen wij binnen- ...il, *»u herinnerde ik mij on- ?thhf "at Wenford n'AU haai had geschetst. kunnen optreden tegen de woelingen van de fascisten, waaraan zoowel het volk als de groote meerderheid van het parlement een einde wenscht te zien gemaakt. De koning heeft gisteren op raad van Kamer-president Nicola, de vor ming van het kabinet aan Bonomi op gedragen. Bonomi verklaasfle, zich naar den wenseh van den koning te schikken, doch behield zich nog een definitief antwoord voor. Een A. T. A.-telegram uit Berlijn meldt, dat de pogingen van Bonomi om een kabinet te vormen tot nog toe geen succes hebben geha-d. De „Azzione",- het orgaan van Bo nomi, beweert dat Giolitti en zijn vol gelingen tegenover elk kabinet vijan dig staan, om te bewerken dat aan Gi olitti opdracht wordt gegeven, tot het samenstellen van een kabinet of dat Facta wordt teruggeroepen. DE IERSCHE KWESTIE. Plundering van banken. Zaterdag zijn bij klaarlichten dag in üundalk een aantal banken geplun derd. De meest sensationeele inval had in de Munster and Leinster Bank waar zich eenige cliënten be vonden, die door een der roovers in bedwang werden gehouden, terwijl de anderen alle het geld weghaalden wat onder hun bereik lag. Een geestelijke, die juist in de bank aanwezig was, bood weerstand. Hem werd bevolen de handen op te steken, doch hij wei gerde en wist op een goed «ogenblik twee inktkokers van een bureau af te nemen en deze het raam uit te wer pen. Een andere cliënt volgde het voorbeeld en wierp een derde inktko ker naar buiten. De aandacht werd ge trokken door de met inkt bevuilde vensters, en eenige mannen liepen de bank binnen, om te zien wat er gaan de was. In een oogenblik was het ge heels gebouw omsingefd door de wachtposten van het nabijgelegen post kantoor, zoodat de roovers niet meer weg konden. Drie van hen werden ge pakt; de vierde wist met een buit van 200 pd. st. te ontkomen. De vervolging der ongeregelde troepen. Een trein uit Wexford op weg naar Enniscort, met Vrijstaatsche troepen, zestig gevangen rebellen en passa giers, geraakte bij Killurin in een hin derlaag. Twee soldaten werden ge dood en tien gewond. Een officieel bericht zegt, dat de vooruitgang der Vrijstaters naar het Westen voortduurt. Claremorria is door de Vrijstaters bezet. De rebellen staken de kazerne in brand en verlie ten de stad eenige uren vóór de Vrij staters binnenrukten. De vervolging der onregelmatige troepen in Limerick gaat voort. De onregelmatigen deden een hevigen aanval op het garnizoen, doch werden genoodzaakt terug te trekken. De actie der Vrijstaters. Overal trekken de rebellen voor de Vrijstaters terug. Uit Limerick verdre ven hebben zij hun hoofdkwartier te Fermoy opgeslagen. Het in het Wes ten gelegen graafschap Maxo, dat de laatste drie weken geisole.erd is ge weest, is thans van de rebellen be vrijd, die voor de nationale troepen op de vlucht zijn geslagen. De rebel len, die naar de bergen zijn uitgewe ken, hebben hun spoor nagelaten door verwoesting van eigendom op groote schaal. De bevolking werkt overal met de regeeringstroepen mee. indien zij uiet juist eau doodslioofd had, het was toch een akelig gezicht, een als onbezield lijkkleurig gelaat, met vooruitstekende wangbeenderen en een scherpen neus, die aan een areuds- bek deden denken. Zij zag er ongezond uit en had het voorkomen van iemand die vieel pijn neen geleden eri jaren lang tegen ziekte nooh Ik had te Landen nooit een bedelaarster sczien die- er magerder, hoekiger en zwakker uitzag Gij maakt vanavond veel gerucht mijnheer Wenford, zeide zij bedaard Vergeet niet, moeder, van God m uw avondgebed te danken, dat ik adem genoeg heb om gerucht te kun nen maken. Ik ben in dat onwedcr den Zwarten Gap overgekomen Dan hebt gij zeker geerie aan gename wandeling gehad, "merkte de oude vrouw onverschillig op. Het was eene wandeling op leven en dood, moeder Ray, antwoordde hij met een vloek. Die ongelikte beren hier bekommeren zich al k'eal weinig om ons avontuur, sprak hij tot mij Waar is Letty gebleven? Daar is zij. Wat verlangt gij van haar? nelly Ray was biiineiir.ekoin.jii tër- EEN INTERNATIONAAL VREDES CONGRES. Gisterenochtend is te Londen in het Mansion House het twee-en-twintigste Vredescongres geopend. Er waren 500 gedelegeerden, die meer dan twintig landen vertegenwoordigden, aanwezig De Belgische senator Henri Lafontai- ne presideerde. De minister van On derwijs, de heer Fisher, die de Brit- sche regeering vertegenwoordigde, bracht de groeten van den koning en Lloyd George over. Fisher verklaarde dat de Britsche regeering wenschte dat Duitschland dit jaar toelating tot den Volkenbond zou verkrijgen. Het Congres benoemde vier commis sies inzake: het economisch herstel van Europa; den Volkenbond; buiten landsche politiek; en actueele vraag stukken. DE MIJNWERKERSSTAKING IN AMERIKA. Het door de Amerikaansche regee ring opgestelde noodprogram voor de steenkoolnijverheid zal binnen 48 uren in werking treden. Hoover verklaart, dat de regeering alle middelen heeft uitgeput om een oplossing te verkrij gen en dat zij voornemens is verhoo ging van de steenkoolprijzen te ver hinderen. Reuter meldt uit New York, dat in Pennsylvanië en Illinois een gedeelte der mijnwerkers den arbeid heeft her vat en dat toebereidselen worden ge troffen voor het spoedig hervatten van den arbeid in andere staten. DE NOOD IN RUSLAND. Z. H. de Paus Pius XI heeft een Apostolisch schrijven gericht aan de Patriarchen, de Aartsbisschoppen en de bisschoppen, waarin Zijne Heilig heid met nadruk wijst op den onge- lukkigen toestand der bevolkingen in de door den hongersnood aangetaste gedeelten van Rusland. Zelfs met al de gaven, die voor dit doel zijn bin nengekomen, kan de groote nood nog niet voldoende bestreden worden. De Paus doet derhalve wederom een be roep op de mensehheid om steun en verklaart dat de Heilige Stoel zelve met een gift van 2M millioen lire aan deze nieuwe steunverieening zal deel nemen. BEZUINIGING OP DE ÖOSTEN- RIJKSCHE STAATSUIT GAVEN. De Oostenrijksche Nationale Raad heeft verscheidene tot de financieele plannen der regeering behoorende wetsontwerpen in derde lezig aange nomen, o.m. het ontwerp tot vermin dering van het aantal ambtenaren. Deze is zeer mild opgezet en is het twijfelachtig, of het in werkelijkheid verlichting zal brengen. Het is in hoofdzaak de bedoeling, dat de amb tenaren vrijwillig ontslag uit staats dienst vragen; de mogelijkheid om niet gewenscht ontslag te geven wordt in beperkte mate opengelaten. Buiten dien zal deze wet slechts tot Maart 1923 geldig zijn. Bij de beraadslagin gen in den Nationalen Raad werd be toogd, dat de totnogtoe toegepaste be zuinigingsmaatregelen niet ingrijpend genoeg geweest waren, ofschoon men er een bezuiniging van 3 milliard kro nen van verwachtte. Bondskanselier Seipl wees er daarna op, dat „wie de millioenen niet eert, de milliarden niet waard is!" Hij kondigde voor de naas te toekomst intusschen radicaler be zuinigingsmaatregelen aan. VtESPE-IiJS BËBICIiTEN EEN OOM UIT AMERIKA. Sedert een paar weken is er in den Borinage over niets anders sprake dan over het nieuws dat verscheidene arbeidsfamilies een reusachtige erfe- wijl nij sprak; ik zag haar onwille keurig aan. Zij scheen mij een meisje van twintig jaar; zij had een donker, indrukwek kend gelaat en- zwarte krullen hingen haar los om hét hoofd. Voigens veler smaak kon zij aan spraak op schoonheid maken; hare ge laatskleur liad eene olijfachtige tint, hare wangen waren hooggekleurd, zij had groote donkere, vurige oogen, wei- ge vormden neus en mond en eene sier lijke, doch eenigszins lenggre gestalte Lelly was voor iemand van haren stand Blijkbaar zeer trotsch en geleek in hare houding wel cen'e hertogin. Het was misschien de verachtelijke trek, welke zich dien avond om haren mond pioo-ide, waardoor ik dien indruk van haar kreeg; Jiet scheen dat de tegenwoordigheid van mijnheer Wen- ford niet geschikt was hare gemoed stemming te verzachten. Zij was eenvoudig, ja zelfs armoe dig gekleed; zij droeg Cunibcrlandsciie laarzen met dikke zolen, die tegen alle weder bestand waren. En toch bewoog zij zich los en gemakkelijk in die zware, plompe klce- dij, en haar bewegingen waren zoo buitengewoon bevallig, dat zii dadelijk nis hebben gekregen. Men spreekt van meer dan 100 mil lioen frs. Een blad heeft er het fijne van wil len weten en is bij een der erfgena men op inlichtingen uitgegaan. En ziehier wat het vernomen heeft Een verre bloedverwant, Eléonard, moest gestorven zijn in Canada, een vermogen achterlatend. Eléonard is reeds gestorven in 1904 en de erfgenamen wisten dit niet en lazen het thans eerst in de bladen waarin een oproep tot de erfgenamen werd gedaan. Zij begaven zich naar Fourmies, bij den notaris, die met de vereffening is belast, en deze vertelde hun dat hij het juiste bedrag der nalatenschap nog niet kon opgeven, maar dat de som minstens 100 millioen bedroeg. 125 MENSCHEN VERGIFTIGD. Te Orthez, een klein Fransoh dorp, zjjn alle menschen, die taartjes gege ten hadden, denzelfden dag ernstig ziek geworden en vertoonden vergif tiging-verschijnselen. Twee personen zijn lu levensgevaar Honderd en twintig inwoners van Or thez zijn vergiftigd geworden en drie doktoren zijn dag en nacht in de weer Ook uit dorpen in de buurt komen dezelfde berichten binnen. Een offi cieus onderzoek heeft plaats gehad, maar de verantwoordelijkheid kan niet vastgesteld worden. De banketbakker, die te goeder trouw is, heeft zijn werk neergelegd. DROEVIG ONGELUK. Een uitstapje van de evangelische Goethe-school te Gelsenkirchen naar Haltern eindigde op droevige wjjze. Bjj het oversteken van de Lippo sloeg een boot om waarin ongeveer 20 kinderen zaten. Zij geraakten allen te water, waarbij vier jongens en drie meisjes verdronken. De overigen werden door een onderwijzer en een werkman met eigen levensgevaar ge- i' jèï De slachtoffers waren kinderen in den leeftijd van twaalf tot dertien jaar, KGRT3 BERICHTEN s=3 In den loop van den herfst zal de koning van Spanje een bezoek bren gen aan Rome, waarbij hij ook zal worden ontvangen door den Paus. Koning Alfonso zal de gast zijn van koning Victor Emanuel op het Qui rinaal Een heereboer te Marthomis bij Monlpcllier is bij het leeghalen van bijenkorven door een zwerm bijen aan gevallen en zoo vreeselijk gestoken, dat hij, ondanks medische hulp, na eenige uren bewusteloos te zijn geweest, over leed, In het machinegebouw van de Badiscbe Kiiilin und Sodawerke te Op- pau, heelt een ontploffing plaats gehad door het breken van een pijp der wa terleiding. Zeven arbeiders werden ge wond, waarvan 1 levensgevaarlijk. In Pandau zijn twee famileis ziek geworden na het gebruik van padden- stoe.en. Drie personen zijn reeds ge storven, de overigen verkeeren in le vensgevaar. De „Rotc Faline" vertelt, dat te Suiii in Thuringen een conferentie is gehouden van communistische school kinderen, waaraan er 500 deelnamen! Het blad voegt er bij', dat de commu nistische kindergroepen meer dan 20.000 leden tellen Telegrafisch wordt gemeld, dat dooT een groolcn brand die opslag plaatsen van de „Intertropical Com- fina" te Kongoloto in den Belgischen Congo zijn vernield. aller aandacht boeide. Kon men Letty geen volmaakte schoonheid noemen, haar voorkomen was toch uiterst belangwekkend. Zij plaatste zich naast den haard, met de eene hand op den hooynu schoorsteenmantel leunendin die hou ding, met dien tarteödon, smadelijken blik, steide zij zich klaarblijkelijk als verdedigster harer moeder aan, tegen de ruwe, ongepaste taal van mijnheer Wenford. Geef mij brandewijn! riep W en- ford, ia antwoord op de vraag van vrouw Ray, of een anderen verwar menden drank, andem zal h©t merg mij nog in de beenderen bevriezen. En wat verlangt uw vriend? Ook brandewijn. Spoed u, meiske, en haast u wat, in plaats van ons zoo spottend en minachtend aan te staren, alsof gij het beneden u rekendet ons te bedienen. Letty ging de kamer uit om hsejlj verlangde te halen en nu schoof mijn heer Wenford een stoel bij den haard en nam een gezellige houding tegen over de oude vrouw aan. Uwe dochter is te trotsch voor haren stand, vrouw Ray, zeide hij; wat scheelt haar' toch? Wegens loongescliil heeft de Duil- sche bond van bouwvaka-beiders be sloten in alle. steden der provincie Sak sen en in Anhal1 de staking af te kondigen. De Raad van den Volkenbond zal 13 Augustus opnieuw te Genèvei Bijeenkomen om zich bezig te houden met de benoeming van de commissie voor de Heilige plaatsen en liet vast stellen van naar functies. Een N. T. A.-bericht uit Lon den meldt, dat de trein Bagdad-Bairani op een stilstaanden trein 8 mijt ten Zuiden van Bagdad liep. Er zijn 7 (toodeii en 14 gewonden. Vijl waggons werden vernield. Zeven leden van de Zaghloeliti- sche organisatie Wafd te Cairo zijn gisterenoehlend gearresteerd De reden is onbekend. Een speciaal ingestelde rechtbank heeft Erasmus, een der voornaamste leiders van de Maartrevolutie aan den Rand, tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld, In Roemoeroeti, een klein plaatsje in Kenya, wonen tien volwassen Euro peanen en het heeft niet minder dan: vier drankvergunningen, terwijl het plan bestaat er oen hotel te bouwen, waardoor het een vijlde vergunning zou krijgen. <e£c DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. De plechtige opening van de Staten-Generaai' door de Koningin is en blijft voor het publiek een feestelijke gebeurtenis. Van het Paleis aan het Noord einde, langs de Heulstraat, het Voorhout, tot op het Binnenhof, waariangs de Koninklijke stoel in een langzaam (tempo voorbijtrok, stonden dichte hagen toeschou- In verband met de Groenendaal- incidenten van het vorig jaar en de demonstraties der anti-miütairisten langs den weg en in de Ridderzaal was de politie ditmaal bijzonder op haar qui vive. De afzetting van den weg «van het Paleis af tot de ridderzaal' ge schiedde om twaalf uur door bere den artillerie, alsmede manschap pen te voet. E\yn vóór één dreunde het eer ste sa.-.aütschot door de lucht. En kort daarop verlieten de Koningin en de Prins het paleis om in den gouden koets plaats te nemen. In tusschen bewezen een compagnie van het regiment grenadiers met het regimentsvaandei' én de Konin klijke Militaire Kapel, die het „Wilhelmus" inzette, de militaire honneurs. Voorafgegaan door een eskadron huzaren ter sterkte van 75 ruiters trok de stoet naar de Ridderzaal', waar een eerewacht van liet regiment jagers ter sterk te van 100 man met het muziek corps was opgesteld. Ook hier speelde de muziek bij de aan komst van het Koninklijk echtpaar het „Wilhelmus". De Koningin werd! door de Com missie van in- en uitgeleide ont vangen welke bestond uit de vol gende Kamerleden: van de Eerste. Kamer: mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, dr. J. A. A. M. van Loon, mr. M. Slingenberg, jhr. J. Beelaerts van Blokland en J. C. L. van der Lande en van de Tweede Kamer: jhr. mr. A. F. O. van Sas. se van Ysselt, mr. Schokking Dat weet ik niet. Ik heb zelf te veel muizennesten in het hoofd om op hare luimen te letten, was hel zelfzuchtige antwoord. Zij vleit zieti met de fortuin, die zij nooit krijgen zal, zeid© hij. De oude vrouw drukte de magere handen te zamen, terwijl haar bleek gelaat nu warme belangstelling verried. Dat weet ik nog niet dat zag ik nog, niet! Gelooft gij dat de bewoners van 't kasteel van Nettfewood dan met krankzinnigheid geslagen zijn? Ik weet wat ik denk, zott© Wen- ford. Hola! dat is een Lelijke naam, waarmee mijn peter mij nooit gedoopt heeft, riep hij uit; hoe komt gij daar aan? Ik heb u dien bijnaam wel twin tigmaal hoorca geven, s©derl gij aan een onschuldige zweepslagen hebt toe gediend, omdat g\j beweerdet dat hij uwe merrie verschrikt had. Het volk is hier veel te onbe schoft. Ik zal er oen einde aan nice- ten maken. De oude vrouw glimlachte teven, toen strekte zij de handen neer voor het vuur uit. terwijl haar nerkanwm- Fa.ü J. HOUWING UXEHT G 7, - ALKMAAR TELEF. 644. VpiÜ f Gbtri ISM iyiShelcil i van der Molen Fzn., J. R. bnoeck Henkemans, F. H. Monté Ver Loren, mr. A. C. Visser van IJzendoorn, mr. J. R, H. van Schaik, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, dr. L. N. Deckers en mevr. J. Westerman. Voorzitter van de commissie was mrr. W. L. baron de Vos van Steen wijk. In de zaal viel ïn het bijzonder de verschijning der vrouwelijke Kamerleden op, die met uitzonde ring van Mevr. Suze Groeneweg voltallig waren opgekomen. De sociaal-democratische Kamer leden schitterden allen door afwe zigheid. De Ministers waren aïïen aanwe zig, zoo ook de leden van den Raad van State. De pas herstelde voorzitter der Eerste Kamer, Ba ron van Voorst tot Voorst, die den voorzitterszetef beklom, werd van verschillende zijden gelukge- wenscht. Ook de buitenlandsche di plomaten waren in groote getale opgekomen die met hun zeer va- rieerende uniformen, waaronder de secretaris der pauselijke legatie in zijii paars ambtsgewaad en de Turksche vertegenwoordiger met zijn fez op, wei het meest opvie len, Eerst te kwart over een kondig de een zwak gejuich der menigte en het Wilhelmus van de kapel aan dat het vorstelijk echtpaar in aan tocht was. Kort daarop riep de Opper-ceremoniemeester,.H. M. de Koningin" en verhief men zich van zijn zetels. De Koningin, geheet in het zwart gekleed, met zwarten hoed, begeleid door baron de Vos van Steenwiik en den Prins, gekleed in generaalsuniform, schreed plech tig binnen en nam plaats op de troon. Met duidelijke stem las de Koningin vervolgens de korte troonrede voor. weike voorlezing slechts een paar minuten in be slag nam. De gouden stoet zette zich ver volgens in beweging. Buiten zette de kapei het Wilhelmus in »n voorafgegaan door het escadron huzaren werd in de gouden koets de teruchtsodht naar het 'Paleis aanvaard. Incidenten deden zich onderweg niet voor. MINISTER VAN KARNEBEEK. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft zich, vergezeld van zijn gezin, voor eenigen tijd naar het buitenland begeven. DE KABINETSCRISIS. De Koningin heeft, naar aanlei ding van de beschikbaarstelling der porteteuitles en tot de nieuwe op dracht tot kabinetsformatie aan jhr. mr. Ruij;s de Beerenbrouck de minis ters. hoofden van departementen van algemeen bestuur, .uitgenoodigd zich met de behandeling en de afdoening zoo mogelijk der loopende zaken te willen Wijven belasten. -■ "g—-saaegiffiuj ten gezicht de vroegere onverschillige uildrukking aannam. Gij weet wat gij denkt, niet waar moeder'Ray? zeide hij, op haar vorig gezegde terugkomend; weet gij ook wat ik denk? Neen, Welnu, ik voorspel u, dat gij ia! armoede zult sterven, en dat ik en andere welgestelde belastingplichtigen de onkosten van uwe begrafenis zub len moeten betalen. Vouw Rary lachte. Het was een on natuurlijk, krasserig gelach, zooals ik er nooit een gehoord had De menschen van dezen tijd zijn verstandig en trouwen niet meer uit liefde, -eid© hij; ik kon zekere perso nen, die nooit zullen hiertrouw,eini, vrouw Ray. Gij jijt een kwelgeest, zei dei vrouw, verstoord; waarom konu gij hier een© oude* gebrekkige vrouw ter gen? Als het waar is wat gij zegt 1 en dat is wol mogelijk, er valt niets aau te veranderen waarom komt gij' dan mij1 tiier uitjouwen en mij er aan herinneren, wie mij en de mijnent tot den bedelstaf hebben gebracht? fWordt vervolgd.) r

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 7