Maandag 31 Juli 1922. 14e Jaargang. Abonnementsprijs: Advertentieprijs; Brieven uit Frankrijk FEUILLETÖÏ vloek urn tiet yell fefvoSr 25011 NO. 079. Per kwartaal voor Alkmaar *''»■- 12.— Voor buden Alkni:3r f 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad O 60 f hooger. Van I5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclame! per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooit uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alia abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,- IN ELZAS-LOTHARINGEN. Een verblijf in deze door Frank- riik veroverde gebieden heeft mii nog eens duidelijk doen zien, wel ke groote moeilijkheden, welke in grijpende vraagstukken vooral, 'n dergelijke omkeer'in 's lands toe standen, met zich meebrengt. Het blinkt zoo eenvoudig, Elzas-Lotha ringen behoort opnieuw aan Frankrijk, alsof er in al die jaren na 1870 niet een andere geest was gaan heerschen, alles bii' het oude was gebleven. Zeker, in Lotharin gen waar de bevolking zoo goed als geheel Fransch gezind was ge bleven onder Duitsch regime, werd vrij algemeen de terugkeer ':ot het oorspronkelijke moederland met vreugde begroet, maar in den Elzas vertoonden zich de toestan den eenigszins anders. Ook daar irkennen velen met blijdschap en laakbaarheid dat zii onderdanen rijn geworden van het Fransche Rijk, er staat echter een niet te on derschatten partij van Duitsch-ge- unden tegenover, en een nog veel invloedrijkere partij van hen, die van den Elzas een op zichzelf staand gebied willen maken. Het is mij gebleken, hoe dat ver langen, zelfstandigheid, eigen lands organisatie, in één woord Elzas voor de Elzassers, ver uit gaat boven alle andere; zelfs overtreft de tevredenheid der Franschgezin- den, en de Duitsche sympathieën door anderen gekoesterd. Terwijl in Lotharingen steeds de Fransche taal. hoewel niet de officieele, in eere werd gehouden, verkreeg de Duitsche in den Elzas verreweg de overhand en is slechts een betrek kelijk klein gedeelte der bevolking, oeide talen machtig. Dit draagt er veel toe bii den overgang niet te vergemakkelijken en billijkt het verlangen om in den Elzas naast het Fransch ate officieele taal ook de Duïtsdhe taal als zoodanig te erkennen. Vergeten wii bovendien niet dat de Elzassers door familie banden zeer aan DuitsdhTand zijn erbonden, dat zii in den grooten oorlog voor het meerendeel "aan Duitsche zijde hebben gestreden en dat, wat zélfs door de vrien den vrn Frankrijk erkend wordt, Duitschland ontzaggelijk veel heeft gedaan om Straatsburg groot te maken en den vooruitgang op ieder gebied te bevorderen. Zoo heerscht er dan in deze ge bieden ongetwijfeld een verschil van meening, die slechts door den loop £ter tijden, kan worden we.gr- 2£Uomen. Deze Duitsche >gzind- aëid, die meer heimelijk dan in het vpenbaar aan het 'licht treedt, vordt nog gevoeld door velen, die bij .gemis aan kennis der Fransche laai, uit hlun ambt zijn ontzet, en door hen die gelijk ik reeds zeide, in het Duits ene leger hebben ge diend. Toen de oorlog, uitbrak, wa ren de Elzassers verplicht aan Duitsche zijde te strijden, en de meesten voldeden daaraan. Een aantal1 echter, trouw gebleven aan de 'liefde voor Frankrijk, over schreed de grenzen en nam dienst in het Fransche leger. Het spreekt van zelf dat nu nog een zekere naijver 'daarover is blijven bestaan en tot uiting-komt, te sterker, waar zio.die van den beginne af aam, Frankrijk hebben gesteund, thans op alle mogelijke wijzen worden bevoordeeld. Hoe men echter in Elzas-Lotha- iii (Naar aene Engclsche vertelling.) Gif zijt mijn goede engel ge vY,ee®t> 'naar men plaagt ons van alle kanten, en er valt tegenwoor dig met veel te verdienen. Straks tergde cixe ellendige Wenford mii nog, en voorspelde mij een armen- begratetus; ik kan die gedachte maar niet verwijderen. Ik wensch hem naar den drommel! groimde -r ,Z€£r..h.et mii toch altijd recht uit als gij iets noodïg hebt, sprak mevrouw Zitman niet zooveel yVj11"' tia*. zd ér van kleurde. Die mos gaf aan haar gelaat een eigen Waarvoor kwiWnA' hier anders mijn aandt v^i vjet -val1 bedelfen, lagpe yrouw Ray; uw broeder, ringen ook over deze punten idenkt aan welk land men ook den voor keur geeft, in het Katholieke kamp is men het hierover algemeen.eens dat men eensgezind waken 'moet tegen de invoering der Fransche wetgeving., waar deze de kerkeliji- ke belangen der bevrijde gebieden betreft. Zeer belangrijk was het onderhoud dat ik hieromtrent met den katholieken leider te Metz, den onverdacht Fransch,gezinden Abbé Ritz, mocht hebben. Duitschland, zeide hij, heeft na 1870, de wetten in stand gehouden,' die de confessioneeie school waar borgden en de rechten der kerk erkenden, de Fransche wetgeving, die hier uiterlijk 1924 moet zijn in gevoerd, l'evert gevaar op dat deze heilige rechten worden aangetast, en de strijd om daartegen te wa ken dient nu reeds aangebonden. Er is alle reden, ging hit voort, te vertrouwen dat de Fransche Re geering die in de laatste tijden reeds blfeek heeft gegeven, minder vijandelijk te staan tegenover den katholieken godsdienst rekening zal houden met den uitgesproken wensch, van Elzas-Lotharingen. Maar toch, wit kunnen niet ge noeg er op wijzen, dat het behoud der confessioneele school een rechtmatige en gebiedende eisch is. Niet slechts het geestelijk be lang van Elzas-Lotharingen is er mee gemoeid, ook voor de gunsti ge gezondheid tegenover Frank rijk, is dit vraagstuk van de hoog ste beteekenis: de invoering der anti-godsdienstige Fransche wet geving zou ongetwijfeld de sympa thieën naar Duitsche zijde doen overslaan en een gevaar voor ons moederland opleveren. Zij, die dan ook aandringen op een spoedige gelijkstelling yan Frankrijk en deze gebieden in wettelijk opzicht, zijn voor het grootste gedeelte de heimelijke vrienden van Duitschland. Zij wen schen niets liever dan verdeeldheid te zaaien en op deze wijze in de kaart der Duitschers "te spelen. Bedriegen wii ons niet door hun uiterlijk mom1, hun innerlijke ge zindheid is slechts al te doorzich tig. Dit vraagstuk is, ondanks de vele economische die eveneens eén groote rol spelen, verreweg het meest belangrijke en houdt de gemoederen het meest bezig. Een zeilde meening werd mij door meerderen in deze gebieden ver kondigd en duidelijk bleek mii hoe deze katholieke bevolking boven de materieele belangen steR het geestelijk belang en "de rechts- E>sitie der kerk in haar landstreek. aarnaast neemt ook de invoering van het Fransche wetboek van koophandel een voorname plaats in; zijn de valuta moeilijkheden van groote beteekenis, daar zeer velen de nadeehge gevolgen op fi nancieel gebied door den over gang naar Frankrijk ondervinden, maar zij wegen niet op tegen de vrees dat de Katholieke belangen eventueel zouden worden aange tast. Over deze valuta nog een enkel woord. Biina alle inwoners van den El zas hebben hun kapitaal belegd m Duitsche fondsen en ondervin den daarvan door aansluiting bij Frankrijk, den financieelfen achter- Wel heeft Clemenceau in 1918 bii den wapenstilstand, met een al' te breed gebaar van enthou siasme, de toenmalige marken-be zitters, deze vergoed tegen een waarde van 1.25 fr., waardoor de mijnheer Vaughan, verwijt mij, dat ik u te dikwijls lastig val en dat de zuster van uw overleden echtge noot misbruik vaii uwe lie fdadig- fieid maakt. Mevrouw Zitman had'hare beurs yLV0;°rsch!in gehaald, en speelde et üeraeiver gumden ringen, terwijl wum» v- h,are Bewegingen van tcrzijiue ^aidesloeg. (Jij behoeft nooit enïens ere- Zij opende juist hare beurs fo,en Letty weer binnenkwam. Deze ver gat in haren, ijver mijne tegenwoor digiheid, en den eerbied 'dien zii aan hare aanzienlijke gast verschu] dig was; zii drong tusschen den stoel' harer moeder en mevrouw Zitman door, en stiet de beurs ruw op zii. .Wii hebben geen gelid noodig, mevrouw Zitman, riep^ij hartstoch lelijk uit; wii; lijden geen gebrek. Wii! hebben integendeel geld uit staan, Wij, Rays, zullen wel 'bit u komen bedelen als wii nood heb ben, maar ook geen oogenblïk eer- de,f- Verneder ons niet giet uw milddadigheid'! Fransche schatkist ëen aderlating van 5 milliard onderging, maar dc bezitters van fondsen zijn er niet door gebaat Bovendien moest deze wijze van schadevergoeding al spoedig een einde nemen, bi? gebrek aan de noodige gelden. Nog onderzoekt men voortdurend hoe het mogelijk zal zijn een gun stige oplossing te vinden, maar tot nu toe is men daarin niet ge slaagd. Zeer sterk'doet deze kapi taalsvernietiging zich gevoelen en zijn de sporen er van in het za kenleven duidelijk 'te bespeuren. Als overal 'ter wereld zijn het sltedhts enkelen en lang niet altijd de besten, die geprofiteerd hebben van de door Clemenceau in het leven geroepen, overgangsmaatre gel!. Tot troost, zii net dan ook een schrale, kan dienen dat ook, als de Elzas Duits ch was gebleven, de bezitters van Duitsche fondsen, de droeve gpvofgen van de mark daling hadden ondervonden. Een minder schrale, dat hét feven in El zas-Lotharingen, hoewel zeer duur en duurder aan in het oude Frank rijk, todh steeds nog billijker is en minder verontrustend 'dan in het Duitsche Rijk. Vat ik in enkele woorden samen de stemming geKjk zii thans in de heroverde gebieden heerscht en zii 'mij duidelijk bleek uit de ge voerde gesprekken met bekende persoonlijkheden, dan is zij deze: In Lotharingen is men gelukkig, bijna zondier uitzondering; bevrijd te zijn van het Duitsche juk; in den Elzas zijn de meerlingen ver deeld en komt vooral 'de begeerte tot uiting, eigen meesier te zijn op eigen geoied. Zit Ontveinzen zich echter niet dat dit verlangen wel tot de vrome wenschen zai blijken behooren. Een volgende maal over het land zelf, de wonderschoone natuur, de belangrijke steden Metz en Straats burg! met him eeuwen oude Kathe dralen die getuigen van den Katho heken geest die in deze landstre ken heerscht. Parijs, 26 Jufi, 1922. Mr. P. v. SI- DE IERSCHE KWESTIE. De strijd om Tipperary. De rebellen houden nog steeds Tip perary bezet, waar de fabrieken baar porten sluiten, dó werkloosheid toe neemt en de voedselvoorraden opra ken en de nieuwsbladen hebben opge houden te verschijnen. Een groot deel van Tipperary's vele verbindingen zijn verbroken, waardoor de stad geïso leerd is. De Vrijstatera veroverden twee be langrijke steden, met name Tobercur- ry, in het graafschap Sligo, en Bruree in het graafschap Limerick. Te Bruree namen zjj de geheele bezetting der re bellen met hun wapens gevangen. De Vrij staters joegen de rebellen in een gevecht te Thurlos, in het graaf schap Tipperary, op de vlucht. De Valera. De „Times" verneemt uit New York dat De Valera spoedig in Amerika ver wacht wordt, ten einde de republikein- sche agitatie voor Ierland te hervat ten. De „vrienden van den Ierschen Vrijstaat", een organisatie van Ieren,, •die na de onderteekening van het ver etappen te doen om de hernieuwing van de activiteit der Iersche agitators te voorkomen. Volgens eenige New-Yorksche bla den heeft De Valera Ierland reeds in het geheim verlaten en passage geno men naar Amerika. DE CONFERENTIE VAN POIN- CARé EN LLOYD GEORGE. Het schijnt, dat de formeele strijd tusschen Parijs en Londen, wie nu op het oogenblïk wat van zich moest la ten hooren omdat de nota van Balfour todh eigenlijk geen formeel antwoord geweest was, thans beëindigd is door een mededeeling, door Poincaré tot Londen gericht, dat het naar zijn mee ning beter is, de bijeenkomst te hou den vóór 15 Augustus. Te Parijs ver wacht men, dat Lloyd George, van wien men met verbazing constateert dat hij thans tegen zijn gewoonte voor uitstel ls van een onderhout! voor dien aandrang zal zwichten en dat de con ferentie dus binnen enkele dagen zal kunnen plaats hebben. Niettemin ziet men ook in dat het Lloyd George moei Rjk zal vallen, inzake do geinterallieer de schulden eendgerlei toezegging te doen, alvorens tusschen Engeland en Amerika daarover overeenstemming is bereikt. HET PROCES TE MOSKOU. Na 81 zittingen heeft het revolution naire tdibunaal de bewijsvoering In 't proces tegen de eociaal-revolutionnai- ren te Moskou gesloten. De zitting van 27 Juli werd geopend met het requisi toir. Het eerst kwam aan het woord de openbare aanklager, de volkscommis saris van Onderwijs LoenatsjarSki. Met •het oog op de onbuigzame politieke houding der beklaagden voor de recht bank eisebte het centrale comité der Russische communistische partij voor de beklaagden de doodstraf. EEN GRENSINCIDENT. De „Indépendance beige" meldt, dat ^Vrijdagmorgen om zes uur een ernstig incident plaats had tusschen Duitsche douane-ambtenaren en enkele smok kelaars van onbekende nationaliteit. Twee smokkelaars, achtervolgd door Duitschers, staken een bruggetje oveT de Moezel over en konden niet worden ingehaald. De douane-ambtenaren schoten zonder den Duitschen oever te veriaten op de smokkelaars en troffen Luxemburgeche boeren, die in hun wijngaarden bezig waren. Eén hunner werd door een kogel gedood. Het inci dent heeft groote beroering in de streek gewekt. Men verwacht, dat een diplomatieke stap zal volgen. EEN INCIDENT. Officieren der intergeall. controle commissie, die de politiekazerne te Stettin inspecteerden, werden door een aantal gewapende agenten verdreven, omdat zij er op aandrongen, te wor den toegelaten tot een lokaal, waar •den volgenden dag versche sporen werden ontdekt van oorlogsmateriaal, dat was weggevoerd. Men verwacht, dat de commissie strenge en onver wijlde maatregelen zal eisohen. DE DUITSCHE COMPENSATIEBE TALINGEN. Het antwoord der Fransche regee ring op het verzoek der Duitsche rijks regeering om uitstel der compensatie betalingen maakte Zaterdag bet onder werp van bespreking uit in een bespre king van afdeelingschefs in de rijks kanselarij, waaraan behalve dr. Wirth ook deelnamen de rijksminister van financiën Hermes, vertegenwoordigers van het rijksdept. van buitenl. zaken, en die van wederopbouw en economie. Algemeen werd de meening geuit, nota onaannemelijk drag van Londen in Amerika is ge vormd. heeft een brief aan burgemees- dat de Fransche ter Hylan geschreven met het verzoek was. De redenen, die de Duitsche re geering indertijd noopten om bet mo ratorium te verzoeken, zijn niet alleen blijven bestaan, maar zijn nog verer gerd, Daar in de antwoordnota van de Duitsche regeering uiterlijk op 4 Aug. een verklaring wordt geëisoht, of het Duitsche compensatieoomité het be drag van twee millioen pond sterling denkt te betalen, zal het antwoord wel reeds in het begin dezer week worden gegeven. DE MOORDENAARS VAN RATHE- NAU EN HUN HELPERS. Men rekent er te bevoegder plaatse op, dat hot proces tegen Techow en de andore voornaamste schuldigen aan den moord op Rathenau begin Septem ber voor het Staategerechtshof ter be scherming der Republiek plaats zal vinden. Verder wordt medegedeeld, dat dr. Stein, de eigenaar van de Burg Saaleck, die bereids uit de hech tenis ontslagen was opnieuw op bevel van den Procureur-generaal in hechte nis is genomen. Bovendien heeft de Procureur-Generaal een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd tegen den kapitein Woiga/ng Dietrich, die eveneens reeds was vrijgelaten. Die trich wordt ervan beschuldigd, don voortvluohti'gen moordenaars nieuwe kleeren te hebben bezorgd. DE VOORBEREIDE AANSLAG OP POINCARé. Om het zoeken naar allerlei verkeer de sporen te voorkomen, zoo schrijft het „Journal", hechtte de Fransche re geering er gewicht aan, mede te dee- len dat het nieuwe complot tegen Poin caré ontdekt is door een der geallieer de regeeringen, die bijzonder goed in de gelegenheid was om zich inlichtin gen te verschaffen. Deze regeering is in het bezit van een geheel volledig dossier, waaruit blijkt dat de leiders van den aanslag tot de geheime orgar nisatie „Oonsul" behooren, die ook Erzberger en Rathenau heeft laten ver moorden. Het „Journal" meente te we ten, dat de Belgische regeering de -waarschuwing heeft gegeven. De Fran sche regeering achtte het onder de ge geven omstandigheden bet best, het volle licht der openbaarheid op de zaak te laten vallen. Dat belet niet, in tusschen alle mogelijke voorzorgsmaat regelen te nemen. Poincaré heeft daar over een conferentie gehad met de hh. Naudin, prefect van politie, Maréehal, chef der stedelijke politie en Maunou- ry, den minister van Binnenlandsche Zaken. De Berlijnsche vertegenwoordiger van de „Petit Parisien" had een on- deihoud met den staatscommissaris voor de openbare orde in Pruisenè, dr. Weissmann over de samenzwering der Duitscbe monarchisten tegen Poinca ré. Dr. Weissmann verklaarde, dat het onderzoek naar de actie der organisa tie C geen bewijzen ervoor heeft opge leverd, dat deze organisatie zich ook buiten Duibschland zou bewegen. Dr. Weissmann wees er voorts op, dat een dergelijke aanslag zooder medewer king van onderdanen van het betreffen de land onmogelijk uitvoerbaar zou zijn. De staatscommissaris sprak de hoop uit, dat de geallieerde regeering die te Parijs de gegevens omtrent de samenzwering heeft verstrekt, alle do cumenten zal overleggen en inlichtin gen zzal geven, welke een onderzoek van Duitsche zijde mogelijk zouden kunnen maken. DE AANVALSPLANNEN OP KON- STANTINOPEL. De opperbevelhebber der geallieer de bezettingstroepen publiceert het vol gende officieele communiqué: Naar aanleiding van de geruchten omtrent een eventueele schending van de neutraliteit der bezette gebieden, meent de opperbevelhebber er op te -!*>:■» ,tx. tin, f .«umks» moeten vijzen, dat hij, aangezien be doelde gebieden onder militaire bezet ting der geallieerden zijn, vaslbeslo- ten is om eike poging tot bet ver oorzaken van wanordelijkheden en elke met de neutraliteit in strijd zijnde daad, onverschillig in welk gedeelte van het bezette gebied, met geweld zal onderdrukken De opperbevelhebber van het gealli eerde bezettingsleger hoeft den Sene- galeeschen en Fransdhen troepen or der gegeven den sector van Tsjakaldja te bezetten ten einde zich te verrellen tegen elke poging om op Konstantiiio- pet aan te trekken, welke de Grie ken zouden kunnen beproeven. Vernomen wordt, dat het tweede ba taljon van het Sussex-regiment last heeft gekregen zich naar Konstanti- nopei te begeven. De „Temps" geeft de essentieele passage uit de Grieksche nota, gericht aan Frankrijk, Groot-Brilannië en Ita lië, waaruit blijkt, dat'Griekenland een conferentie inzake den vrede in bet Naije Oosten wenscht Het verklaart dat het zijn vrijneld herneemt, doch intusscheii bereid blijft, vredesvoor stellen van den kant der Entente te onderzoeken. Het zegt echter, dat geen vrede kan worden gesloten dan indien met geweld aan de Turken opgelegd. Het voorstel bleek voor Frankrijk en Italië onaannemelijk en de Fransch© regeering gaf aan liet departement van Buitenlandsche Zaken als zijn meening te kennen, dat een aanval tegen Kon- stantinopel niet mocht worden geduld en met geweld moest worden onder drukt. Italië was het met deze op vatting eens Frankrijk verwittigde Athene van zijn meening, waarbij de Britsche regeering zich eveneens aan sloot. De Grieksche regeering heeft aan de geallieerde negeeringen doen weten dat zij geenszins de bedoeling had haar troepen de neutrale zone te doen binnenvallen en dat zij zich heeft be perkt tot het reorganiseer*® van d posities van haar leger voor het geva. de geallieerden haar zoude.it machtigen naar Konstantinopel op te rukken. Deze machtiging is overigens niet ge vraagd De Grieksche bladen publiceeren he den den tekst vain de twee nota'B, die de Grieksche regeering aan de gealli eerden heeft gericht. In die stukken verklaart de Grieksche regeering, dat zij de bezetting van Constantinopel ate het eenige middel beschouwt om het Bluiten van den vrede te bespoedi gen. Zij verzoekt daarom den gealli eerden, aan de bezettingstroepen op dracht te geven, zich niet te verzetten tegen een notie van het Griekseb leger. De Grieksche zaakgelastigde te Pa rijs bezocht den directeur van politie ke zaken, en gaf hem te kennen, dat de Grieksche regeering, hoewel ver langend in overeenstemming met de geallieerden te handelen, machtiging wenscht om in de neutrale zone door te dringen. Hem werd geantwoord, dat de Fran sche regeering beslist tegen ieder ini tiatief tot een dergelijke actie is. Blijk baar zijn dezelfde stappen ook te Lon den en Rome gedaan. De ontschepingen van Grieksche troepen te Rodosto duren voort Men schat de aan land gezette troepen macht op 25000 man. Een Grieksche patrouille, die zich in de neutrale zo ne waagde, werd na een kort vuurge vecht door Turksche gendarmes terug gedreven. De Britsche zaakgelastigde te Athe ne heeft bij de Grieksche regeering stappen gedaan tegen een Griekschen opmarseh naar Constantinopel. Mevrouw Zitman stak 'hare beurs weer weg; terwijl zii [het op gewonden meisje bedaard aanzag. Ik Ineende aan uwe moeder te bemerken, dat een kleine onder steuning haar niet onwelkom zou zijn, Letty. Dat moet ëen misverstand zijn; wees zoo goed het daarvoor te houden.- Mevrouw Zitman boog toestem mend, en verwijderde zich van den haard. Ik wilde ook juist heengaan, toen zii in de giang mii 'snel voor- bii ging, zeggende Laat ik u niet storen mijnheer Gear. Zit was reeds in haar rijtuig' ge stegen, en ik hoorde het over de straat wegrijden eer Ik haar had kunnen inhalen om het portier te openen. Ik bleef een o,ogenblik aan de deur van het veerhuis staanmaar er was niets meer te zien. Het uithangbord boven inifn höofdi kraakte vreesetijk, en een hevige windvlaag sloeg! mil den re gen in het aangezicht. Ik sloot cfe deur, en keerde naar vrouw de warme zitkamer van Ray terug. Moeder en dochter krakeelden toen ik binnenkwamde geldkwes tie was in mijn afwezig iteid be handeld, en vrouw Ray had hare dochter zeer streng haar ongepas te tusschenkomst verweten. Zii is rijk, en kan zeer goed eenige ponden missen, hoorde ik haar zeggen. ik Kan dat aanhoudend bede lfen bii de Zitmans niet uitstaan. De valsche rol die gi» speelt om haar af te zetten is onuitstaanbaar, en vernedert ons! Wat zijt gü trotsch! Ildefheid en hoogmoed 'hebben menige zot tin, zooals gij, ten val gebracht! Zwijg toch, moeder. Daar komt de vreemdeling aan. Ik zal voor u zwijgen, snauw de de moeder; ik ben wel oud en zwak, maar ik wil mij nog .niet door u laten overheerschen. AI ben ik half dlood, mijn gevoet is nog. juetverstoinpt Ik 'zal mijn best doen, u te verdragen. Ja, ik' zal er mijln best Vioor doen prevelde de dochter. Zn zette zich pp een gtoeltie naast hare moeder neer, terwijl zii haar hoofd met hare groote doch welgevormde hand ondersteunde; zin staarde onafgebroken in den haard. De moeder spreidde haar oude, gerimpelde handen weer voor het vuur uit. Er heerschte een lange stilte. Ik ging naar het boekenplankje dat boven een klein kastje hing en nam er een van de weinige ha- velooze boekdeeltjes af. Het was een zonderlinge biblio.- theek. Oude geschiedenissen van Engeland, gezang- en psalmboe ken, bijbels, eenige ingebonden verhalen, die twintig jaren gele den uitgegeven, gelezen en verge ten waren. Weet gii wel, mijnheer, riep vrouw Ray mii op eens toe, dat gii hier alles kunt bekomen wat gi> wilt? Wii hebben hier goeden voorraad van alierlet dranken. Ik maakte mij den wenk van me vrouw Ray ten nutte, en antwoord de: Ik' zou uwe Cumberlandsche ale wel eens willen proeven. Ik had bii' het middaglmaal thee genomen. Letty, mijnheer verlangt ale, zeide zij. Jabez is te huis, antwoordde Letty droomeng. Jabez! riep vrouw Ray. Jabez verscheen, ontving de be stelling, en kwam een oogenblik ■later met een kruik ale terug. Hit zag eenigszins bezorgd naar zijn Zondagsch vest, toen hii het schenkbord op de tafel zette, als scheen hii te vreezen, dat ik het aan tafel 'bemorst had. Ik was zoo vrii de gezondheid van vrouw Ray en hare dochter voor te stellen. Vrouw Ray be dacht zich even, hoe zii mijne be leefdheid op zou nemen, en be dankte mij toen. Hare dochter was zoozeer in gedachten verdiept, dat zit mii niet verstaan had. Denkt gij hier eenigen tijd te vertoeven vroeg de oude vrouw. Dat hangt er van af, hoelang mevrouw Zitman mij noodig heeft. or dl vervolgd.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1