GEMENGD NIEUWS §ia!@n-§@n@raaV landbouw en Veeteelt IPrwlne&aal I IC. NATIONAAL JEU&DCONÜRES Het Tweede H K. Internationale Jeugd congres valt saaien utet het Ne- denandLsch congres. Er waren vertegenwoordigers van Katholieke Jeugdorganisaties uit Italië, Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk, Hon garije, Zwitserland, België (Vlamingen en Walen), Spanje, Portugal en de .Vereen Staten, van Noord-Amerika. Het Tweede R. K. Intern. Jeugd- congres hield Maandag haar e rste zit ting mede in een der lokalen van het Gymnasium aan de Laan van Meer- derv.oort te Den Haag. Rector J. G. Jansen uit Amsterdam was mede voor zitter van het Internationale congres dat hij met een toepasselijke rede opende. Rector Jansen werd bij de bestuurs verkiezing bij acclamatie lot voorzitter benoemd. Z H. de Paus had een schrijven gezonden, waarin hij de beste wen- sclien voor het welslagen uitsprak en als onderpand zijn vaderlijken zegen schonk Z. E. Kardinaal Tedetschini. nuntius te Madrid, had mede een sympathie betuiging gezonden In de tweede zitting vail het Inter nationale congres, werd mr Parisi ver kozen tot directeur van het Intern. Bureau Dc zetel blijft te Rome. Mr. Parisi gaf een leerzame uiteen zetting over de werkwijze van het se cretariaat en ontvouwde een heel plan de campagne. Een voorlichtingsdienst zal in het leven geroepen worden De begrooling werd geraamd op 12030 lire. Iedere organisatie zal 500 1000 lire moeten bijdragen. Na afhandeling der huishoudelijke zaken hieid de afgevaardigde ran Ita lië, dc heer Porccoli, een inleiding over: „Eucharistisch leven en Jeugd organisatie", waarna hij een motie aan de vergadering voorlegde, waarin de wensch uitgesproken wordt le. dat alle Katholieke Jeugdorga nisaties ter wereid als basis harer or ganisaties en actie nemen hel eucha ristisch leven; 2e. dat naar omstandigheden van plaats en omgeving alle leden der Ka tholieke Jeugdorganisatie minstens een maal per maand tot de H. Tafel na deren; 3e. dat in alle jeugdvereenigingen een zoo groot mogelijk aantal zielen zich vereenigen, om dagelijks de H. Communie te ontvangen. Deze motie werd aangenomen. Maandagavond had nog een tweede aïgemeene vergadering van h©t Natio naal Congres plaats, waar professor G. P. J. v. d. Burg, van Hageveld, sprak over „het vormen van leiders der Jeugdorganisatties". Tot slot gaf prof. v d. Burg een proeve van een cursusschema. Van de_,3{:bpwdr&S ""- W -te tovfen algemeen aangeven, wat er behandeld is. Alleen Maandagmiddag waren er een tiental sprekers. In Sectie: v'rije jeugdvorming der jongens patronaten" gaf allereerst pas toor W. H. de Grijs uit Uithoorn een bestudecringswaard overzicht van het patronaatswezen in Nederland sinds 1914, Welk een groei en bloei! Kapelaan P. J. C. Manders uit Den Bosch behandelde het godsdienstig le ven in het patronaat. De heer H. Sicuyffers uit Den Haa behandelde in dezelfde sectie den pro- pagandageest in het Patronaat. Kapelaan W. R. de Jong uit Hilver sum sprak in de sectie van Jonge Studenten en Burger jongelingen over „Eenheid in de organisatie van jon gens boven den patronaatsstand/ De volgende spreker in dez© Sectie Was de heer K. Geelen uit Maastricht, die sprak o ver „het Onderling verband tusschen Jong Limburg, Jong Brabant en Katholiek Leven." In de Sectie voor „De Jonge Werk man" trad pater J. C eisen op met het onderwerp: „Het waarom en het hoe van de verecniging „De Jonge Werk man"." De volgende spreker in deze sectie was de heer P. J. Iding uit Sittard, die sprak over „den jongen werkman en zün verhouding tot de stands- en rakoreanisalie der werklieden." Twee voortreffelijke inleiders moclu ook de sectie der St. Joseph gezellen begroeten. Jr. G. G. M. Alting von Geusau sprak over „de Individueele Vormina." De uezelletlverecniging, die naar de ideeën van haar stichter Adolf ICol- ping beschouwd wordt als een groote familie, is een bij uitstek geschikt mi lieu voor de vorming der oudere jeugd. De individueele vorming in de ge- zellenvereeniging berust bij den prae ses, die als gezellenvader waakt over het welzijn van elk der hem toever trouwde Kolpingszonen. De leden van den Taad van bestuur moeten den praeses zoodanig ontlasten van zijn materieele zorgen voor de verecniging, dat deze zich aan de in dividueele vorming van de gezellen vo:nomen kan geven. Senior en commissarissen moeten den gczeilenvader steunen door als ou dere zonen van het Kolpingsgezin hun jongere broeders ♦-» beschermen en te eiden en zoo no. ;g hunne belangen net den praeses te bespreken. Rector v. Adrichem, de gevierde Ara iterdamsche praeses, sprak over „Ge zellen-Tehuizen." Gezellen-Tehuizen of hospita, doel matig gebouwd en behoorlijk ingericht, kunnen tot oplossing van het dubbele vraagstuk inzake huisvesting en ziel zorg zeer veel bijdragen, mits: a. toezichtt en conrole nauwkeurig jdja geregeld; b- een priester -3 liefst inwonend' de leiding heeft en de geestelijke verzorging behartigt. Gisterenmorgen ving hef congres te 91/3 uur aan met een algemeen© ver gadering, onder leiding van het con- g'resbestuur. Als spreker trad op rector J. B. W. M. Möller uit Den Haag, met het onderwerp „Concentratie van Jeugdwerk." Voor de eenheid, vruchtbaarheid en het doelbewuste streven van het Jeugd werk is noodig: 1. Concentratie der leiding; 2. Concentratie der leden door concentratie der Jeugdvereenigingen. SAMENWERKING VAKCENTRALEN. Het R. K. Vakbureau heeft het syn dicalistisch N.A.S bericht, niet opnieuw aan een bespreking deel 1o nemen om na le gaan of er kan worden samen gewerkt tusschen de Vakcentralen. Doel en wezen, aldus het Vakbureau, verschillen dermate, dat voorloopig wel geen basis zal zijn te vinden voor vruchtbare samenwerking. Het is nog slechts eenige weken geleden, dat het NAS een poging deed tot samenwer king te komen. Het soc.-dem. N.V.V. wees toen de samenwerking af. Om nu, zóó korf daarna, opnieuw een uitnoodiging tot samenwerking te zenden, getuigt niet van den noodigen ernst. MAGALHAF.S EN D'ELCANO HER DENKING. Naar aanleiding der aan Spanje door Nederland betoonde belangstel ling en gebrachte hulde, ter gelegen heid der herdenking van de ontdekking van Straat Magalhaes en de eerste reis om de wereld, werd door de Spaansche regeering besloten om behalve Portugal en Chili ook de Ncderlandsche Regee ring uit te noodigen een oorlogsschip te zenden naar de-kust van Guetaria- Guipuzcao (Spanje), teneinde aan de op 6 September e.k aldaar te houden groote vlootrevue deel te nemen. KONINGIN-MOEDER. De Koningin-Moeder begeeft zich de volgende week van Het Loo naar Aroisen om een bezoek te brengen aan haar broeder, den vorst van Waldeck- Pyrmont, en komt voor den verjaardag van de Koningin op Het Loo terug. De Koningin-Moeder heeft het voorne men daarna nog eenigen tijd naar het buitenland te gaan en tegen half Oc tober in de Residentie terug te komen GEORGANISEERD OVERLEG DEPARTEMENTS-AMETENAREN. Bij Kon. Besl. is bepaald, dat de bijzondere oommissie voor georgani seerd overleg in zaken rakende de, departements-ambtenaren ©n het daar mee gelijk te stellen personeel, met ingang van heden hare werkzaamhe den zal aanvangen. Een echfe koker DE TABAKSWET De inspecteurs der accijnzen zijn ge- reentigd tot 16 Sept. e.k geleibiljetten kosteloos te doen afgeven voor de af levering en het vervoer van voorraden sigaren, waarvan kleinhandelaren kun nen aantoonen, dat zij' op 1 Juni 1922 door hen in bewaring werden gehou den voor klanten, die de e vroeger had den gekocht Na dien datum zal een kleinhan delaar, die sigaren wenscht af te leve ren en te vervoeren, die hij reeds vóór 1 Juni 1922 had verkocht, zich ter bekoming eener hiertoe strekken de vergunning bij gezegeld adres moe ten wenden tot den Minister. I STANDPLAATSAFTREK. Nu de zg class i f i c a t i e co m missie op verzoek der Regeering ©ene herziening van de standpiaatsindeeling voor bet Rijkspersoneel zal ter hand nemen, heeft de R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St, Raphael" 'vaar de gevolgen dezer herziening ook zul len gelden voor het spoorwegperso neel en de partijen uit het spoorweg bedrijf bij deze herziening geenerlei invloed hebben, zich gewend tot den Minister van Bmnenlandsche Zaken om aan partijen uit het spoorwegbedrijf ge legenheid te geven op ©enigerlei wijze ha:?r invioed bij deze herziening te kunnen laen geiden. MARIABON D IN HET BISDOM HAARLEM. In het St Alpiionsus-patronaat aan de Elandstraat te Den Haag, werd Dins clagmorgen de 14e jaarvergadering ge houden van den Diocesanen Haarlem- schen Mariabond Om 11 uur opende de jrresidente, mej. A. M. A. Kokshoorn, de goed bezochte vergadering met den. Chris- telijken groet, waarna allen het Sohrië- tas-bondslied zongen. Hierna werd het woord verleend aan mej. J. Schregel, presidente de,r Maria Theresia vereeniging uit Den Haag, die namens de ontvangende af- deeiing alle aanwezigen hartelijk wel kom heette. De presidente riep vervolgiens nog het welkom toe aan den nieuwen bondsadviseur, kapelaan. J. C. Vijver berg, die voor de eerste maal die ver gadering bijwoonde. Onder applaus bood spri. hein een fraai bloemstuk aan Daarna richtte de presidente het woord tot mevr. Bronsveld-Vitringai, in een keurige speech herdacht spr. de blijde tijding, dat de eerste R. K. wouw in het parlement werd gekozen. De notulen der 13e aig, jaarverg., te Zaandam, samengesteld door mej. Bots en uitgebracht door mej. Mo-oy- man, werden goedgekeurd. Aan de hand der ingekomen geloofs brieven kon worden medegedeeld, dat vertegenwoordigd waren 45 afdeelin- gen met 90 afgevaardigden In de commissie van controle over 1922 werden benoemd de afd. Ooster blokker en het hoofdbestuurslid mej. Dekker-Koedooder. Het jaarverslag, uitgebracht door dc le secretaresse, mej. A. M. G. Mooy- man (Den Haag), releveerde in groote trekken de wisseling van de adviseurs- post en verder de voornaamste gebeur tenissen ln den bond. Tot 1 Januari j.l. telde de Maria bond 68 afaeelingen met 1546 geheel- onthoudsters en 3044 afscliafsters, to taal dus 4590 leden. Er zijn 46 St. Anna- afdeelingen met 4300 gezinnen ©n 13073 kinderen Hierna werden de jaarverslagen der onderaideelingen voorgelezen en goed gekeurd. Mej. A. Sam (Amsterdam) bracht het verslag uit der Dioces. Jeugd Commissie, mej. T. Goeman (Amsterd.) van hel Tooneelsecretariaat en van die Noord-Holl .Prop. Con missie en mej. A. M. A. Kokshoorn (Den Haag) van de Zuid-Holl. Prop. coo missie. De periodieke bestuursverkiezing had tot resdtaal. dat de aftredende dames dc Groot, penningmeesleress»e, en A. Sam, lid van toezicht, werden herko zen In de vacature-mej. A. Bots, 2e secretaresse, werd gekozen mej. M. de Bruijn, van de afdeeling Hoek van Holland. De presidente deed hierop eenige mededeelingen. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering geschorst tot half 3 Na heropening der vergadering werd het lied „Roomsche blijdschap" gezon gen. Vervolgens werden enkele voorstel len behandeld van de Noord-Holland- sehe Propaiganda-oommissie. Aangenomen werd het voorstel om sprekers of spreeksters te doen optre den op vergaderingen van den R. K. Vrouwenbond en de kosten daarvan te doen dragen door den Mariabond. Voorts werd voorgesteld, een leid draad uit te geven voor afdeelingsbe- sturen waarin omschreven worden de voorwaarden waaraan plaatselijke drankweercomité's hebben te vold-oen, opdat Katholieken kunnen zitting ne men. Het voorstel werd goedgekeurd. Ten derde had de N. H. propagan das ommissie voorgesteld den afdeelin gen te verzoeken aan het hoofdbestuur kennis te geven wanneer in hare omge ving gelegenheid bestaat een Maria- vereeniiging op te richten. Na toelichting werd het voorstel aangenomen waardoor vooral de pro paganda practischer werk kan verrich ten. „ï^%.fieu„Kftaai^dlEifie"^emmën bevëö tigd werd de wenschelijkheid om op de algemeen© vergadering een rede te doen houden, ving Pater Pancratius Winters SS. CC. uit Ginneken zijn re de aan over: „De uitbreiding van het Rijk vain het H. Hart en de drankbe strijding." Vervolgens werd de vergadering ge sloten. TWEEDE KAMER. Grondwetsherziening. Versohenen is het Voorloopg Ver slag over de wetsontwerpen tot veran dering in het Ie, lie, Ille, IVe, Ve, Vile, VlIIe, IX en Xle hoofdstuk en in de additioneele artikelen der Grond wet. waaraan het volgende is ont leend: Enkele leden hadden overwegend be zwaar tegen de verhooging van het in komen der Kroon Andere leden, die bij de eerste be handeling tegen deze verhooging be zwaar hadden gemaakt, waren van oordeel, dat deze aangelegenheid thans als afgedaan kan worden beschouwd. Vele leden verdedigden de voorge stelde verhoogingen. De leden, die zich tegen iedere traktementsverhooging verklaarden, hadden uiteraard even zeer bezwaar tegen de voorgestelde verhooging va.n de schadeloosstelling van de leden dezer Kamer. Him be zwaar is hier des te sterker, omdat, naar hun meening, de leden zich deze verhooging zelf toekennen. Andere leden, hoewel laatstgenoemd argument niet deelende, hadden ook bezwaar tegen deze verhooging. Zij achten deze vooral bedenkelijk met het oog op een mogelijke verlaging van traktementen en loonen. Ook werd betoogd, dait het bedrag der schadeloos stelling niet in de Grondwet moet wor den neergelegd. Aangedrongen werd op een spoedi ge regeling van de evenredige verte genwoordiging voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer, opdat deze wet tot stand gekomen zal zijn wan neer de Eerste Kamer overeenkomstig het voorgestelde artikel VI der Addi tioneele Artikelen zal moeten aftreden. DE WONINGFOLITIEK DER REGEERING. (Soliritelijk beantw. vragen). Da Minister van Arb 'id beeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Van der Waar den betreffende de waningpolitiiefc der Begeering; die plaatselijke woningtel lingende RijkJswoningsbatistiekde begrooting en de uitgaven voor wo- mgbotiw, o..a. medegedeeld, dat de art resp. van den directeur van het Cten- traal Bureau voor de Statistiek on van mr. D. Huddg in hot „Tijdschrift voor Volkshuisvesting" hem betond zijn. De directeur van het denhaal Bureau reau ytcpr da Statistiek! bci<e'kenfc, aoiti- 'der bijbouw na tl, het tekort op 31 Dec. 1922 op 160.000 won'ngon. Diit resultaat is geenszins in sirijd mat da meaning van den Minister, dat in liet oind van 1922 aoiu blijken, dat de productie sterk' zou opwegen tegen do behoefte. Ten onrechte wordt in deze vraag gesteld, dat da in da circulaire van 1 Juni 1921 weergegeven meaning over woningbehoefte en woningpro ductie richtsnoer zou ziijn geweest en gebleven voor da politiek' van de Re g-earing. Uit de circulaire blijkt, dat da booge bouwkosten en het tekort aan arbeidskrachten motief waren voor da getroffen maatregelen. De uitkomst van da berekeningen van da heeran Methorst en Huidig ver dient stellig belangstelling, maar voor die practijk biedt zij niet oen jufet richtsnoer. Was er een voldoend aantal wonin gen tegen voldoend lagen huurprijs beschikbaar om ieder gezin een af zonderlijk© huisvesting te geven, dan zou ©en groot aantal leegstaan, door dat veel gezinnen een afzonderlijke huisvesting niet bageeren. Bovendien Ï3 hat niet denkbaar, dat de bouwkos ten van een redelijke woning zóó zou den dalen, dat de huur binnen het be reik van alle gezinnen zou vallen. Zij zijn ook vóór den oorlog niet zóó laag geweast Een betrouwbare Rijkswoningstatisu tiek acht de Minister voorshands niet bereikbaar zonder hoog© kosten. Vioor uitgaven, die gedaan worden ter naleving van wettelijke voorschrif ten, wordt dikwijls een stelpost, niet ©en kredietpost, op de begrooting uit getrokken. Door de rantsoeneering is hierin verand-erng gekomen. De verdeepng van het bedrag van 80 millioen is geraamd als volgt: a. Voorschotten Woningwet: a. bouw 40 millioen; b. grond 5 millioen; b. Hy- pothaea:re voorschotten veer premie- bouw 13 millioen; 0. premie 22 -mil Pioen. Daarbij was aanvankelijk gerekend voor a op f4000 stiobtingskosten per won:ng en voor o op f1100 premie per woning. Een productie van 30.000 woningen zou dus verkregen kunnen worden. Sindsdien zijn de bouwkos ten gedaald en is da premie sterk verlaagd; thans mag verwacht wor den, dat een productie van 37.000 40.000 woningen met het rantsoen kan worden verkregen BETRAPT. - EN TOCH ONT SNAPT. De boekhouder van een sigaren fabriek aan den N. Z. Voorburg"- - inaanua^ avond omstreeks half elf even naar het kantoor, waar hii nog" iets had te doen. Binnengekomen zag hij, dat twee mannen pogingen in het werk stelden de brandkast te for- ceeren. Hiv wilde alarm maken, maar de inbrekers richtten een re volver op hem onder bedreiging den boekhouder neer te schieten als hii zou schreeuwen. Zii .eisch- ten slat hit .hen zou uitlaten en voor zou gaan naar de deur. De boekhouder willigde tegen wil en dank dezen eisch in. Tóen de eer ste inbreker de deur was uitge gaan poogde hifjden tweede te pakken, maar dat 'ukte hem niet daar de eerste zicu omdraaide en weer met het vuurwapen dreigde. De beide inbrekers gingen snel aan den haal, achtervolgd door den boekhouder en een burger, die te hulp schoot. Op den Nieu- wendiik dreigden de vluchtelingen nogmaals met de revolver, zoodat de achtervolging: moest wórden- gestaakt. Een gaar burgers had den inmiddels de politie gewaar schuwd en deze mengde zich in het geval. De inbrekers hadden kans gezien een huis aan den Zee dijk binnen te gaan. Een inspec teur van politie heeft het gehëele huis doorzocht, maar niets gevon den. Vermoedelijk zijn de mannen door een dakraam ontsnapt. EEN DESERTEUR IN HET IJ. Eergisteravond zeven uur kre gen twee politieagenten op den Valkenweg te Amsterdam een per soon in de gaten wiens aanhou ding door de militaire autoriteiten was verzocht wegens desertie. Zoodra de deserteur jde politie mannen zag haasttte hii,.zich naar de pont. die iuist van wal 'stak. De agpnten beduidden echter den sci. :er van de pont die reeds vei t.okken was., dat hii maar den wal moest terugkeeren. Toen deze aan het bevel gehoor gaf sprong de deserteur van de pont in het IJ. Er moesten dreggen en roei- booten aan te pas komen oan den man weer uit het water te halen. DE RUÏNE TE VALKENBURG. Zaterdag 29 Juh 'j.l. wend de twee honderdduizendste entree- kaart voor bezoek aan de Ruine te Valkenburg, sinds deze door de Vereeniging tot Bevonderingi yan het Vreemdelingenverkeer «Het Geuldal" beheerd wordt, uit gereikt. Het bestuur der Vereeiii- gmg heeft dit feit niet onopge merkt willen laten voorbijgaan. J3ii gtgifte der bewuste toegangskaart dragende het nr. 10.000 serie T. (200.000) .werd aan de door het )toevaI 'bevoorrechte bezoekster mevrouw; Springer te Amsterdam, naast een Douquet, een sieriiik kris tallen juweelen kistie en een boek over de geschiedenis en lotgevaï- fêfi der Valkenburgscïïe Ruine ter hand gesteld. Voorzitter en Secretaris der Vereeniging „Het Geuldal" waren bij de kleine plech tigheid, waarbib.de voorzitter eeiu ge toepasselijke woorden over ver leden en heden der Ruine sprak en der bezoekster zijn geluk wenschen aanbood, tegenwoordig Hij memoreerde hoe g.een enkele der Valkenburgsche merkwaardig heden een dergelijke onweerstaan bare aantrekkingskracht op het toeristenpuhliek van ver en dicht bi' uitoefent als wel de Ruine, om dat een ieder onbewust voelt dat bij'betreedt een echt en authentiek monument uit het verleden, geen nabootsing, geen parodie, maar een stuk historie en werkelijkheid ZEEPOST NAAR NED.INDIë. De directeur van het postkan toor Amsterdam brengt ter kennis dat brievenmalen zullen worden verzonden naar N. O. Indië per stoomschip „f. P. Coen" van de Stv. Mij. „Nederland". Het zeepost tanet is op deze zendingen van toepassing" te verzenden stukken te voorzien van aanwijzing „.Zee post". Laatste buslichting .ten Hoofdpostkantore, voor brieven en briefkaarten 4 Augustus 12 uur 's avonds, overige stukken 8 uur 's avonds, aanteekening tot 8 uur 's avondsvoor groote partijen drukwerk aanmerkelijk vroeger. Aan de bijkantoren kunnen aan geteekende stukken worden aan geboden tot het sluitingsuur dien dag. Postpaketten voor N. O. Indië, Egypte en Singapore met deze ge legenheid te verzenden kunnen worden aangeboden aan bureel Pakketpost, Warmoesstraat tot 8 uur 's avonds. Groote hoeveelhe den pakketten aanmerkelijk vroe ger. Op dit stoomschip is een dri' vende scheepsbrandkast geplaatst, en kunnen daarin aangeteekende stukken en postpakketten worden gesloten, mits voorzien van speci ale postzegels, verkrijgbaar aan alle postkantoren. TER NAVOLGING. De Amsterdamsche politie is gis teren begonnen met het strenger optreden tegen hen, die door het werpen van bananenschillen aan slagen plegen op het leven hunner medeburgers. Ongeveer een maand geleden is de politie tegen deze on-maatschap pelijke daden gaan waarschuwen Van nu at zal proces verbaal wor- ik^'van de ATgemeene Politieverordening welke het werpen van voorwer pen op den openbaren weg ver biedt. ALWEER CHINEEZEN. Maandagavond werd de hulp yan de Amsterdamsche politie in geroepen voor een vechtpartijtje van eenige Chineezen aan boord van het stoomschip „Parisgi" van de Kon. Pafcetvaart, geciiartend' door de „Oceaan". Het bleek, dat twaalt Oost-Aziaten wat te veel geestriik vocht hadden gedronken en onder den invloed daarvan aan het bakeleiën waren geraakt. Na dat de politie een .einde aan de overigens niet ernstige twist had gemaakt,, wierp .de kapitein den sterken drank overboord, waarna de rust wederkeerde. Deze Chineezen hebben niets uitstaande met de leden van „.Bo on" en „De drie Vingers". GEARRESTEERD. In verband met den brand, die Maandag te Rijswijk heeft gewoed is 'de bewoner in arrest gesteld. Gebleken is dat hit'des avonds on geveer 6 uur in dV woning is ge weest. terwijl verder is gebleken dat de brand op vier verschillende plaatsen gelijktijdig is uitgebroken De man moest de woning ontrui men, de inboedel'behoorde gedee- telijfc aan een aanstaand echtpaar, doch hiérvan was niets verzekerd. ERNSTIG MOTORONGELUK. Gisterenmiddag, reden te Hoog- keppel 'twee motorrijders, de hee ,ren Soer uit Dioetinchem en Te Boeckhorst uit 's-Heerenberg, in volle vaart tegen elkaar. De heer Te Boeckhorst was terstond dood, de heer Soer kreeg „een dubbele armbreuk en een ernstige arm- wond Hii 'werd de villa van den burgemeester binnengedragen en daar verbonden. EEN RECORD. Zaterdagavond om 8 uur werd een 54-jarig werkman door een surveilleerend agent van politie te Utrecht aangehouden terzake open bare dronkenschap. De man werd aan het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld..en daar 's Zon dagsmorgens om 5 uur, volkomen nuchter ontslagen. Maar in den vroegen Zondagochtend om streeks 9 uur kwam de man al weer onder de vaderlijke hoede van een politieagent een der wach ten binnengesukkeld. Hij bleef daar totdat hii 's middags om 4 uur, ten tweede male volkomen nuchter, weer werd ontslagen. Maar 's avonds om 8 uur van den- zelfden Zondagi werd hit,al weer, dronken als nooit te voren, het hoofdbureau binnengeloodst! Dat zijn binnen één etmaal drie verbalen .wegens dronkenschap! KLEïïi ALLERLEI. Het -jarig dochtertje van den landbouwer P. te Wijhe geraakte on der een kantelende kipkar. Eenige uren na het ongeluk overleed de kleine In de buurt van Zevenaar open baart zich eene hardnekkige varkens ziekte met doodelijk gevolg, die vooral jonge biggen aantast. Geheele toomeD biggen zijn er reeds aan bezweken. Mevrouw de wed. P. van Berckel Driessen, dezer dagen overleden, heeft aan de St. Vincentiusvereeniging te Delft 10.000 vermaakt, om uit de rente daarvan eens of meermalen pei jaar de kosten van extra bedeeling der R.-K. armen van Delft te bestrijden. Een landbouwer te Eext verkoehi een veulen naar Haulerwijk. Het veu len is aldaar den stal ontvlucht en heeft te Eext zijn ouden stal weer op gezocht, wat een afstand van 9 uur is In den achterhoek zijn de boeren druk doende, om hun weidvee af te slachten. Menig dorpsslager zag daar door zijn debiet sterk verminderen. De concurrentie heeft de vleeschprijzen zeer gedrukt en een belangrijke prijs daling van rundvleesch kan men daar door tegemoet zien. Te Rotterdam is de 13-jarige B. Boon door een zwaar beladen groente wagen overreden. De wielen gingen hem over buik en gelaat. De jongen bekwam zoodanige ernstige kwetsuren dat hjj in de auto van den Geneeskun digen Dienst, die inmiddels gearri veerd was om hem te vervoeren, over leed. Uit den Waal nabij Nijmegen is opgevisoht het lijk van een ongeveer 25-jarigen jongeman. Zijn kleedjig was gemerkt C. G. W. De burgemees ter van Ubbergen bij Nijmegen ver zoekt nadere inlichtingen. Te Soest viel het 4-jarig zoontje van W. Z. in een onbewaakt oogenblik in een tobbe met kokend water. Dc kleine is aan de bekomen brandwon den overleden. Te Barnflair hebben de kommie- zen voor een waarde van 2000 aar spiritualiën uit Duitschland gesmok keld in beslag genomen. HET CENTRAAL COMITé INZAKT KEURING VAN GEWASSEN. De Ned. Mij. voor Tuinbouw en plan kunde en de R. K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond verzoeken ons mede te deelen, dat in verband met het ontslag van den heer Mank, als secretaris var het Keurings-Instituut van den L._ T B. afdeeling Tuinbouw, alle cerfiiicr ten, uitgegeven' door den heer Man! en voorzien zfjn van diens handt eke ning vanaf het oogstjaar 1922; als on geiuig en van geen waarde moeten br schouwd worden. Certificaten door hem afgegeven kunnen worden omgewisseld voor nieu we, indien kan worden .aangetoond, dat de plonibeering plaats heeft gehad voor den datum van zijn ontslag, zijn de 13 Juli 1922. r.fcuï^szaker» VERDUISTERING VAN 750.000. De Haagsche rechtbank heeft giste ren den bankier Lenaerts Wagner tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verduistering van 750.000. UITGEEST. UITGEEST. Vrouwenbond Zondagavond werd het triduuir gegeven aan den R. K. Vrouwen bond bij gelegenheid van ziin ee* iarig bestaan, met een plechtig lo door een ZeerEerw. Pater Capu- cijner van Velsieroord besloten. Een dameskoor voerde.-bii deze ge legenheid op keurige wijze de ge zangen uit. Na het lof vereenigden leden, bestuur, Eierw. Adviseur en Eerw. Pater zich in het Qezel- lengebouw, waar de feestelijke til eenkomst met den Christelijkea groet geopend werd door de vice presidente Mei. v. d. Stok. Door een achttal meisies werd nu on der bekwame leiding van mei, L. Zoniée. onderwijzeres en secreta resse der afdeeiing, een „Japatt- sche dans" uitgevoerd, die zoo zeer in den smaak viel, dat op veelvuldig verzoek pp het einde der vergadering: deze dans nog maals werd uitgevoerd. Ook door eenige andere jonge dames werd nog een leuk tooneelstukje opge voerd, terwijl .mej. L. Zoniée met zeer veel gevoel eenige aardige gedichtjes declameerde. Hierna voerden achtereenvolgens de Z. Eerw. Heer Adviseur en de Z. Eerw. Pater van Velseroord het woord, de dames aansporende op den ingeslagen wegjnet moed er vastberadenneid voor te gaan er de vereeniging tot steeds hooger bloei op te voeren. Onder dank zegging yoor het schitterend sla gen van dezen feestavond, were de bijeenkomst met den Christelij- ken groet gesloten. Herwonnen Levenskracht De speldjes-verkoop voor herwon nen levenskracht heeft alhier f 130 ppgebracht. Burg. Stand. Geboren; z. van J. Goedhart en Cornelia Bakker. HEM. HEM. Geslaagd. Voor Wet Mer- curtusexamen in boek'houde slaagde te Amsterdam onze dorpsgenoot J C;. de Kok*.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2