FEUILLETON .8 rink mliet gsidi BINNENLAND Ho. 582. Donderdag 3 Augustus 1922. 14e Jaargang^ ONS BLAD' Advertentieprijs; f 15^ De neutrale pers BUITENLAND. samenwerking spoorweg personeel. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs; per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar ...f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclamd per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan a!ie abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, weike hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60,—, f 35,- Wat wij in dit artikel wenschen vast „e leggen is niet van recenten datum; iet artikel is ook niet voor alle lezers dezer courant geschreven, het gaat maar een bepaalde categorie aan, toch meenden wij dezen weg van pu blicatie te moeten bezigen, omdat ook "ernst anderen er kennis van mogen nemen. Nog zoovelen onder de Katholieken heulen met de neutrale pers, nog zoo- velen kennen het woord niet van Pius X z.g. dat men te vergeefs zal kerken bouwen, prediken, missies houden en scholen stichten, als men tegelijkertijd jet defensief-offensieve wapen niet weet te hanteeren van een eerlijke en oprechte katholieke pers. En nu moge dan dit artikel over een bepaald onderwerp geschreven wor den voor een bepaalde categorie, wij herhalen, dat ook anderen dit wel mo gen lezen omdat men van de neutrale pers gerust kan zeggen: ex uno disce omnes, d.w.z. in goed Hollandsc'h: zij -lijn allemaal met het zelfde sop over goten. En nu ter zake. Lenigen tijd geleden is er een werk vers ..henen van de hand des heeren Smid, referendaris bij de Directie van Jen Landbouw, getiteld: Landbouw en Democratie. Nu is het in zich volstrekt niet erg, (Kt een referendaris een boek schrijft ever dat onderwerp, maar wat wij on zerzjjds wel betreuren is. dat diezelfde referendaris in datzelfde boek een standpunt inneemt, waar wij katholie ken ons niet mee kunnen en mogen vereenigen. Om dit te bewijzen is het volstrekt onze bedoeling niet, dat boek hier in al zijn deeleu uit te pluizen. Dat is trouwens ook niet noodig. Wanneer wjj in dat werk een zin le zen als deze: „De Katholieke maatschappij-be schouwing steunt als ik goed zie, voor ai od de verhoudingen, die men aan treft bij den neringdoenden en handel drüvenden middenstand. In dit milieu is geboren het stelsel der economische bedrijfsorganisatie, waarvan de on houdbaarheid onmiddellijk in het oog springt, zoodra men het terrein van de productie voor de wereldmarkt, in zonderheid dat van den landbouw be treedt". dan zien wij onmiddellijk, dat de schrijver zich stelt op- zeer liberaal standpunt, dat diezelfde schrijver, die zegt, dat zijn werk vrucht is van lang 'Jarig peinzen, toch werkelijk toont de zaken zeer eenzijdig te hebben beke ken en absoluut geen idee heeft vaD wat er op het uitgebreide terrein der sociale actie van katholieke zijde is tot stand gebracht. Dat wij katholieken kunnen wijzen op maunen, doorkneed in sociale we tenschap, die de bewondering afdwin gen ook van andersdenkenden en die juist tegenover het liberale egoisme strijden voor het solidarisme in de maatschappij is iets wat den schrijver van „Landbouw en Democratie" volko men schijnt koud te laten. Men moge in liberale kringen dan nog steeds de theorie huldigen, dat alleen een liberaal intellectueel kan zijn, wij voor ons scharen ons maar liever aan de zijde der katholieke wer kers, zooals een Leo XIII z.g. die in zijn Encycliek Rerum Novarum niet alleen toont te zijn een man van hoo ge wetenschap, maar die ook in die zelfde encycliek aan de heeren Libe ralen de zeer ernstige vermaning geeft dat met bun egoisme de wereld zal red den, maar wel „een ruime uit- (Naar eene Engelsche vertelling.) 25. Zij wendde zich om en snelde iiaas hg het huis in; ik voigde haar. De zoogenaamde „zaal" was dezen avond voor mij in orde gebracht; het was links van den ingang. Het onge dierte kroop er over de be traliede glas ruiten. Ik had vrouw Ray als een stuk huisraad in de keuken leeren beschou wen, maar zij kwam tot mijne verba zing het tafellaken leggen; dit bleek m haar geval een zonderling werk, daar zij de treurige gewoonte had om vet eene been na te slepen, terwijl zij ÏÏr LandCre mank giug- Ik merkte leumln 21J eewoonlijk op een stok beid de H3r«S bij deze gelegen- storting van de liefde, van de Christe lijke Liefde, die bereid is zich zelve altoos op te offeren voor de belangen van anderen." Nu zouden wij misschien toch over dat alles nog wel gezwegen hebben, maar in datzelfde werk komt nog iets anders voor van veel ernstiger aard. Na verschillende onderwerpen nog behandeld te hebben komt de schrijver ook op het terrein dei werkloosheid verzekering en nu wordt onomwonden verklaard, dat deze maar onder één voorwaarde toelaatbaar is, nl. „In dien de overheid het recht krijgt te be palen hoeveel menschen er geboren mogen worden." Dit toch is al te bar. Moet onze goede boerenbevolking zoo iets geleerd worden? Moeten dezen stand, die een groot gezin nog steeds erkent als een zegen van God, dergelijke theorieë worden voorgehouden? Tegenover zoo iets walgelijks past onzerzijds een ernstig woord van pro test. En dat protest schrijven wij hier neer uit naam van onze katholieke boe ren, die zeer zeker in hun kinderen nog steeds zien „de frissche, levens- bloemen" en „het krachtig kroost" en die, hoe groot het kinderen-tal ook worde, toch zingen met den dichter: Zou men armoe lijden om een mondje meer? Och waar menschen strijden helpt de Heer! Nu zal ongetwijfeld bij menigeen de vraag opkomen: wat heeft nu dit al les uit te staan met de Roomsche pers Ons antwoord hierop is het volgen de- „Dit boek, dat zonder eenigen twij fel gebaseerd is op de leer der „zui vere rede", die tot gevolg heeft bet botvieren der hartstochten, tot het toe passen der liefdeloosheid in zijn meest scherpen vorm, dit boek is ook be sproken en aanbevolen in de pers. „Het Nederlandsche Landbouw week blad" en „De Veldpost" hebben het boek besproken en aanbevolen terwijl „De Veldbode" er geheele stukken uit heeft aangehaald Dit alles geschiedde natuurlijk ter wille der neutraliteit!! En die neutrale bladen vinden wjj ook nog al te veel op tafel bij on ze katholieke boeren. Daarom schreven wij dit artikel om nog eens ernstig te waarschuwen te gen die hooggeroemde neutrale pers en meenen wij dit artikel niet beter te kunnen eindigen dan met de woor den, waarmede een katholiek land- bouworgaan, dat ook dit werk be sprak, zijn artikel eindigde- „Hier geldt voor iederen katholie ken boer de gewetensvraag of hij ver antwoord is met dergelijke bladen in zijn huis toe te laten, dan wel of hij zijn kinderen hiervoor moet bewaren, en het antwoord zal gemakkelijk zijn." Alkmaar. H. J. GANZEBOOM. DE ONVERZOENLIJKE HOUDING VAN POINCARé. Het ultimatum, dat Poincaré in on middellijk antwoord op de Duitsche nota, waarin betaling der compensa tie schulden onmogelijk verklaard en geweigerd werd, aan de Duitsche re geering verzonden, bewijst, dat hij een keus gedaan heeft tusschen hardhan digheid en geneigdheid tot gemeen schappelijk overleg, waarvan men nog kort geleden mocht hopen, dat ze an- rand vast te houden. - Ik ben eene arme gebrekkige! vrouw, mijnheer Gear, zeide zij ter verontschuldiging van die p0(ldige spiongen; ik behoorde eene mevrouw 111 Parats van hier zoo te zwoe- nieêr 1V1 Z°-^ ^eter passen, nooit eene herbT? bed te komen' verdienen;! neemW Z°° "T t<? lijk, hoop' ik', mijnheer J met W vrouw^ Val1 nieU kwalijk tc kernen, - Gij zijt wel vriendelijk; zijt heel beleefd. Men ontmoet nÏÏ alle dagen zulke beleefde jongelieden als gij zijt. Gij moet wel een ze^en voor uwe moeder zijn, als gij thuis zijt, mijnheer. Ik zag vrouw Ray doordringend aan. Deze laatste volzin had veel over eenkomst met den pleehtigen onzin, dien mijne konfraters op het kantoor bjj den ouden bouwmeester zich som tijds als lofredenen op mijn gedrag veroorloofden. Maar, als vrouw Rav niet oprecht was in hare vleitaal, zoo bezat zij toch eene benijdenswaardige heerschappij over haar perkamenten ge zicht. Zij -hing toen juist aan de tafel vereerde mij met eeiust half roerende^ rlers uitvallen zou. Hij bekommert zich verder niet om Frankrijk's isolement en zal zoo noodig alleen Frankrijk's rechten doen gelden. Waarschijnlijk heeft hij deze houding aangenomen in de verwachting, dat de Duitsche re geering alsnog eieren voor haar geld zou kiezen. Maar in elk geval vormt het een weinig goeds voorspellende in leiding voor de Londensche conferen tie. Naar het „Hdbd." uit goede bron verneemt, bestaat er niet de minste twijfel aan of de dwangmaatregelen, die in de laatste nota van Poincaré aan Duitschiand in uitzicht zijn gesteld zullen worden uitgevoerd, indien de Duitsche regeering niet Zaterdag om twaalf uur de verzekering heeft gege ven. dat op den 15en Augustus verval lende termijn de compensatie-schuld van twee millioen pond sterling be taald zal worden. De verwachting door de „Oeuvre" uitgesproken, dat, nu Poincaré toch Maandag naar Londen gaat, hij den deurwaarder nog wel zoo lang thuishouden zal, lijkt dus, zooals de stemming thans in leidende krin gen te Parijs is, niet verwezenlijkt te zullen worden. Van officieele zijde wordt te Parijs oDgemerkt, dat de kwestie der compen satiesehuld geheel afgescheiden is van die der reparaties, en dus een afzon derlijk optreden zonder voorafgaand overleg wettigt. Had Duitschiand ge vraagd of er, den stand van de mark in aanhierking genomen, geen wijzi gingen gebracht zouden kunnen wor den in haar betalingsvoorwaarden uit dezen hoofde, dan zou er te Parijs geen bezwaar tegen hebben bestaan dit vraagstuk eveneens te Londen te be handelen. Nu echter Duitschiand eigen machtig de overeenkomst van Juni 1921 op dit punt verbreekt, en ver klaart niet te zullen betalen, blijft er voor de Fransche regeering niets an ders over dan dwangmaatregelen te nemen om de uitvoering van het con tract af te dwingen. Men oordeelt het onnoodig daarover met de bondgenoo- ten te overleggen. De nieuwe dreigende nota van Poincaré, die door den Duitschen zaakgelastigde te Parijs is overhan digd, en gisterénochtend in Berlijn is aangekomen, is gisteren het onder werp geweest eener bespreking van de chefs der ressorten in de Duitsche rijkskanselarij. Er werden geen beslui ten genomen, doch reeds kan worden gezegd, dat hot standpunt der Duit sche regeering tegenover den Fran- schen eiseh onveranerd blijft, gelijk dit in de nota van Maandag is uiteen gezet. DE IERSCHE KWESTIE. Rebellenleider gevangen genomen. Vrijstaters heb.ben op de grens van Cavan en Westmeath bü verrassing Killeavey, den rebel, die onlangs de order heeft uitgevaardigd om alle man nen in uniform op het eerste gezicht dood te schieten, en een aantal van de manschappen, die ouder zijn bevel stonden, gevangen genomen. Henri Roland overleden. Henry Boland de vroegere Sinn Fein-„gezant" in Amerika is aan zijn verwondingen overleden. STAKINGEN EN DREIGENDE STA KINGEN IN BERLIJN. Berlijn staat voor een nieuwe sta kingsgolf. Gisterenochtend is in het warenhuis Wertheim een staking uit gebroken, waaraan een aantal leden v. het technische en het transportper- soneel deel nemen. Daar zich echter haj aanüachligen blik van haar door dringend oog. Eenige moeders schijnen geboren om geluk aan haar kinderen te be leven, terwijl andere kinderen hunne ouders teil vloek zijn. Zij zeide dit fluisterend, maar met een geheel andere uitdrukking op bet gelaat. Er lag diepen hartstocht in dc wijze, waarop zij de tafel met hare verwelkte hand schudde. Gij moogt niet toegeven aan zul ke gedachten, vrouw Bay. Ik geloof ook niet dat gij zoo denkt Denk ik dat niet'? viel zij1 mij in de rede, terwijl zij haar hoofd met onrustbarende snelheid heen en weder schuaue; ja, dat denk ik wel! Onder vind ik het dagelijks niet meer en meer, zij verzet zich eiken dag meer en meer tegen mij en laat mij steeds aan mijn lot over. Er gaat geen dag voorbij, dat zij mij niet kwelt, er gaat geen dag om zonderdrinkt gij ale bij' uwe schapenribben, mijnheer? Ik dacht op zijn minst dat vrouwi Ray haar verstand verloor en dat zij werkelijk aan vlagen van krankzinnig heid leed. Maar zij stelde mij een: oogenblik later in de gelegenheid hare buitengewone sluwheid te bewonderen. een voldoende aantal arbeidswilligen heeft aangemeld, kan het bedrijf op gang worden gehouden. De staking is aan het ontslag van twee leden van bedrijfsraden toe te schrijven. Bij de firma Borsing in Tegel zijn de stokers en machinisten in staking gegaan, daar hun eisöhen betreffende een loonsverhooging met 50 percent, als gaande buiten de tariefsovereen komst, niet waren ingewilligd. Door deze staking liggen de Tegeler Werke stil, en zijn op deze wijze 5600 arbei ders werkloos. Eveneens zijn de Daimler-Werke in Mariehwalde en het Osram-Werk der Sehwarzkopf-Werke stopgezet, daar ook daar de stokers en machinisten overdreven eischen hebben gesteld. Een stemming onder de arbeiders en beambten van de tunnelspoor en den ondergrond over de beslissing van het scheidsgerecht in zake de nieuwe regeling der loonen voor Augustus, heeft een meerderheid van twee derde vóór verwerping der beslissing, dus vóór de staking, opgeleverd. Men hoopt echter door bemiddeling van den opperpresident een staking in de ze bedrijven te kunnen vermijden. Hotel Café Restaurant ,.DE OUDE TOELAST." Telef. Int. No. 47. EOORSTRAAT ALKMAAR. Diners per abonnement. DE SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA. De Amerikaansche spoorwegbestu- rsn hebben het voorstel van presi dent Harding, behelzende dat de sta- |nde werkplaatsarbeiders weer te werk zullen worden gesteld zonder h'ün oude rechten verbeurd te ver klaren, verworpen, doch onder voor behoud de twee andere voorstellen aanvaard. t ÉËDREIGING VAN KQNSTAN- •- va TIONPEL. Tn weerwil van de krachtige inter ventie der geallieerden neemt de opge wondenheid te Konstantinopel voort durend toe. De bevolking van den Europeesehen oever uit algemeen den wensch naar de Aziatische zijde te gaan, weshalve de intergeallieerde po litie de verbinding tusschen beide kus ten heeft stop gezét. Dagelijks hebben schermutselingen plaats tusschen de Turksche gendar merie en de voorposten der Grieken. De bevolking uit de streek Tsjatald sja heeft de wijk genomen naar Kon- stantinopel. Het bericht omtrent de Grieksohe bedreiging van Konstantinopel is te Angora met de grootste kalmte ont vangen. De Grieksohe regeering heeft aan den opperbevelhebber der legers in Klein-Azië en Thracië instructie gege ven om elk contact tusschen de Griek sche troepen en die der geallieerden te vermijden. DE ALGEMEENE STAKING IN ITALIë. De dag van Dinsdag is kalm ver- loopen. De publieke diensten werkten overal normaal. De grooto meerder heid der spoorweglieden was aan het werk. Fascistische soldaten vervingen de stakers. Alleen uit Genua worden ongeregeldheden tusschen communis ten en fascisten gemeld, waarbij twee communisten werden gewond, en te Livorno, waar eveneeens eenige per sonen gewond werden, één zeer ern stig. Te Mantua, Gingenti, Catana, Lucca en Pola en in verscheidene an dere steden is de staking volkomen mislukt, Te Milaan is de dag zeer rus toen de rand van Letty's kleed langs de opicne deur der zaal streek; on middellijk deed vrouw Ray mij op de-n- zeifden jammerlijken toon, waarin zij mij haren nood had geklaagd, eene eenvoudige vraag over mijn maaltijd. Geef mij ale, als 't u belieft, Goed, mijnheer. Wij tappen hier de beste ale van den omtrek, en met twee sprongen verliet zij de kamer. Als die vrouw mij nog langer kwelt, zal ik moejen besluiten hier: een eigen huis te bouwén, op den grootst mogelijken afstand van het hare. Zij kwam echter ditmaal niet terug. Ik hoorde haar, in den gang, hare dochter berispen, omdat deze haren tijd verspilde en God weet waar rond slenterde, terwijl zij hare gebrekkige moeder, die zich bijna niet voort kon slepen, al de klanten liet bedienen. Letty was verstandig genoeg om niet te antwoorden, maar hare moeder het werk uit de handen te nemen en den maaltijd op te dienen. Alweder schapenribben, onverander lijk dezelfde kost in alle bergstreken. Alhoewel Letty Ray hare taak om mij te bedienen in weinige minuten ver richtte, bespeurde ik toch dadelijk, dat het meisje een gieheel ander voorkomen tig verloopen. Alle winkels waren open; de café's en theaters waren zeer druk bezocht. NIEUWE GEVECHTEN TE RAVENNA. Naar het „Journ. d. Débats" veneemt begint het te Ravenna weer te spoken Er was een soort van vrede gesloten tusschen fascisten en socialisten; de laatsten zouden de staking opheffen, de eersten de stad ontruimen. Maar een troep fascisten werd toch uit een hinderlaag beschoten, waarbij één doo de en één gewonde vielen, en oogen- bliltkelijk werden de vijandelijkheden hervat. KORTE BERiCTHFN Poincaré heeft de Britscüc re- gecring medegedeeld de uitnoodiging om den 7en Augustus naar Londen te komen, te aanvaarden. De heer Perron passeerde met zijn automobiel den spoorweg bij St-Jean- de-Maurienne, en werd daarbij door een sneltrein gegrepen. De auto werd versplinterd. Toen de machinist 1200 Meter verder oen trein tot stilstand had gebracht, vond men den heer Per ron op den buffer zitten. Hij was ongedeerd. i-Iet aantal werkloozen, ingeschre ven bij de arbeidsbeurzen in Britannië bedroeg deze week 1.362.300, of 0971 minder dan de vorige week, of 461.407 minder dan begin Januari. Te Leeds is een groote ammoni aktank plotseling in de lucht gevlo gen. De verschillende deeleu der tank, te zanien met den toren, werden 50 voet de lucht ingeslingerd. De huizen in den omIreK schudden alle op hun grondvesten. Twee arbeiders, die onder een hoop ijzer bedolven raakten, wer den gedood. Wolfi meldt, dat zich in Zuid- Slavië een aantal cholera-gevallen heb ben voorgedaan, welke dooi- matrozen zijn overgebracht. Ook in Boekarest, Saloniki en Cattara zijn gevallen vast gesteld. De officieren en bemanningen van 11 schepen, die net verkeer tus schen de Filippijnen onderhouden, heb ben het werk geslaakt tot het verkrijgen van loonsverhooging. De geheele scheepvaart tusschen de eilanden ligt stil Krestinsky, de Russische Sovjet gezant te Berlijn, heeft president Eüert zijn geloofsbrieven overhandigd. Naar de „Russ Rress" meldt, heeft Krylenko, het hoofd van den genera- len staf, de doodstraf tegen de drie leiders en leden van het Centraal Co mité der sociaal-revolutionairen Gotz, Timoftljow en Donskoj voorge steld. Het handelsverdrag met Spanje is door het Deensche Folkelhing met 103 tegen 47 stemmen aangenomen. Officieel is vastgesteld, dat bij het spoorwegongeluk te Villecomtal 30 per sonen zijn gewond en 29 gewond. Gisterenmiddag heeft wederom een spoorwegongeluk plaats gehad aan het station te Chartres. Een locomo tief reed op een sneltrein in, waar door 20 persone.n werden gewond. Officieel wordt medegedeeld, dat Schanzer, de Italiaansche minister van builenlandsche zaken, Maandag te Lon den aankomt, om aan de conferentie aldaar deel te nemen. De Onafhankelijke Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, aangeslotten bij had dan den vorigen dag Haai- tred was lienter en hare stem klonk vroo- lijker; haar schoon gelaat had de oud achtige peinzende trek verloren, die er den vorigen dag zulk een sombe re uitdrukking aan gaf. Ik moest bekennen, dat zij er dien avond allerbekoorlijkst uitzag; hare warme olijfkleurige tint kwam bijzon der goed uit bij het donkerroode kleed dat zij droeg. Zij herinnerde mij on willekeurig en onbegrijpelijk aan mijn© zuster Ellen, en toch bestond er hoe genaamd geene gelijkenis tusschen haar beiden, als het zwarte haar en d© oogen. De trekken van Letty waren grover en strakker en getuigden van hoogmoed, wilskracht en een groo te mate van eigenzinnigheid. Ellen had daarentegen een bleek cn fijn gezichtje; Letty zag er zoo donker uit als een Bohccmsehe en de blos der gezonu- heid schitterde op hare wangen. Hoe verlangde ik de verdiensen van eene week op te offeren om mijn© moeder en mijne zuster te halen, als de Cum- berlandsche lucht zulke rozen op dc wangen mijner lieve zuster kon too- vcren! Wat zon het een heerlijke uit spanning zijn voor haar ,die minder af leiding en zuurder arbeid had genad het N. A S., zond een schrijven aan den Bond van Ambtenaren in dienst der Ned. Spoorwegen, waarin hij zich, naar aanleiding van den oproep tol samenwerking tegen eventueele loons verlagingen, hiertoe bereid verklaart. DE VERJAARDAG VAN DE KONINGIN-MOEDER. Ter gelegenheid van den 64-jarigen verjaardag van de Koningin-Moeder, wapperde gisteren van alle Rijks-, Pro vinciale en Gemeentegebouwen in de Residentie de vaderlandsch© driekleur, benevens vna vele openbare instellin gen en van de gemeenschapsgebouwen. Ook van particuliere zijde werd, voor al in de binnenstad, druk gevlagd, ter- wiji de verschillende tramrijluigen wa ren gepavoiseerd. In het Voorhout was de gebruikelijke versiering met vlag gen en groen aangebracht Gisterenmiddag was in de Hertten- kamp een kinderfeest georganiseer! door het Iiaagsche Comité voor Volks feesten. Voorts werden op verschillen de plaatsen van de stad muziekuitvoe ringen gegeven. Op de ten paleize Eggende felicita- tieregisters werd in den loop van den dag druk getcekend. Burgemeester en Wethouders van Baarn zonden een felicitatie aan da Konincin-Moeder, ambachtsvrouwe dier gemeente. Op het felicitatie regis ter ten paleize Soestdijk werd dooit velen geteekend. De Christelijke Oran- je-vereeniging hield in de Geref. Kerk een openbare samenkomst, waar ds. K. van Anke te Delft sprak over „Oranje geheim". Gisterenavond was er con cert en electrische verlichting op het Brinkplein. UITKEERING BIJ OVERLIJDEN. Dezer dagen kwam het fonds U.BO; (Uitkecring bij Overlijden), instelling van de Hanze in het Bisdom Haar lem, in het Hanze-Gebouw te Am sterdam bijeen tot het houden ecner Algemeene Ledenvergadering, tevens twaalfde jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer G. de Wolf te Purmereria, hoe het fonds in het at- loopen jaar een rustige ontwikkeling heeft mogen beleven, hoewel geen ver meerdering van hel ledental mocht worden geconstateerd. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat over het 12e boek jaar een reserve is gekweekt van f7.372.56, terwijl de totaal reserve thans bedraagt f 54.397.69y2- Er hadden 13 sterfgevallen plaats, waarvoor in to taal met inbegrip der H.H. Missen is uitgekeerd f 9300—, terwijl over 10 10 sterfgevallen is ontvangen 116.557.63. In plaats van den periodiek aftre- denden commissaris, den heer Berg- feld, te Heemstede, die reglementair niet herkiesbaar was, werd met alge- meene stemmen de candidaat van het Bestuur, de heer Jac. van Oosterum te Rotterdam, gekozen. De voorzitter, de heer G. de Wolf, werd zonder dat een tegen-candidaat was gesteid, wederom met algemeene stemmen herkozen. R. K. NATIONAAL JEUGDCONGRES. De Dinsdagmiddag was weer aan de sectievergaderingen gewijd. In de sectie voor „Vrij Jeugd vorming der meisjes' sprak pater Damasus O MC. uit Den Bosch over Meisjespalronalen. Mej, M. Miehcls; inspectrice van het Nijverheidsonderwijs te Baarn, hield alsdan nog een betoog over het R. K. Nijverheidsonderwijs voor meisjes. In de sectie „Vakopleiding' sprak kapelaan J. C. van Wijk uit Utrecht, over dc beleekeiiis van de arbeids bemiddeling en de eischpn. waaraan dan ik, als ik, beter bekend met den omtrek, en vrijen tijd hebbende om baar tot gids te dienen, haar de berg gezichten en bósschen. van Nettlgwood mocht toonen! Letty bediende mij en spoedde zich daarna weg. Toen ik een oogenblik later uit het venster keek, stond zij op bet grasperk en wierp angstvallige blikken naar den kant van het veer. Verwachtte zij voor zonsondergang den minnaar, met wien zij den vorigen avond zoo gespot had, te Netllewood? In alle geval, niet voor zonsondergang, want eer mijn maaltijd was afgeloopen, was de duisternis tusschen de hooge bergen gevallen en de nacht spreidde zijne schaduwen over de vallei, toen Letty met ïangzamcn tred naar liuis terugkeerde. Zij was nauewlijks binnen gekomen toen ik hare moeder weer met haar hoorde kijven; door het dunne be schot tusschen dc zaal en de keuken kon ik de twistende stemmen duide lijk yci'staan. <$\\ordt vervolgd.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5