"twééde blad Hoord-Holiandsch Dagblad. DoDderdag 3 Augustus 1922. Een eeuwfeest. 29 Juli 1822. - '29 Juli 1922 Twee groote Klooster-Congre gaties vierden Zaterdag haar eer ste eeuwfeest! Het „Te Deum Iau- damus" klonk in meer dan hon derd kloosterkapeleln! God werd gedankt door duizenden, tiendui zenden voor het enorme goed, dat door de leden dezer Congregaties aan Kerk en Staat is bewezen! Oe jubeld werd er in de Aartsbis schoppelijke stad, gejubeld op de Drentsche heide te Munstersche Veld! Gevlagd werd er in de oude hertogelijke stad, maar ook in het landelijke dorpje van Zuid-Holland Pynacker'. Feest werd er gevierd in Nederland en in Nederlandsch- indië; ia, zelfs Britsch-Indië deel te mee in de feestvreugde! In 1804 was door de eerbieö- vaardige Julie Billiart op aanspo ren van den ZeerEerwaarden Pa- 'er Vasin de grondslag gelegd oor een vrouwen-congregatie, die weldra haar moederhuis kreeg te Namen in België. De leden dezer kloostergemeente aldus J. B, in het „Ctr." legden zich met hart en ziel op het geven van on derwijs toe en de goede God ze gende hun pogen in de Zuidelijke Nederlanden. Een man groot in geloof, held haftig in vertrouwen; een pries ter naar Gods hart, de edele Pater Volf van d eSocieteit van Jezus, stelde zich voortdurend de vraag: „Zou er geen kans bestaan een 00' nuttige, een zoo noodzakelij ke inrichting ook in de Noordelij ke Nederlanden te vestigen". De ijd was er niet naar om Belgische Clusters uit te noodigen een huis e openen boven den Moerdijk. De goede Pater begreep, dat zijn wensch nooit in vervulling zou gaan of „dochters uit het Noor den" moesten zich tot dit doei ver eenigen. God scheen den wensch van Pater Wolt te verhooren. In 1819 gaven twee ziiner biechtkin deren hem haar voornemen te ken nen, dat zii haar verder leven in een klooster wilden doorbrengen Pater Wolf zag hierin een' ant woord op zijn zoo vaak gestort ge bed. Hij sprak met zijn biechtkin deren over zijn zielsverlangen en zit wilden hem gaarne behulpzaam zijn. De toekomstige kloosterstich ter trad nu in overleg met de eer biedwaardige Julie Billiart: beslo ten werd dat beide postulanten het Noviciaat zouden doen te Gent. Na volbrachte vorming zouden zii naar Holland terugkeeren. Gods zegen ontbrak niet: in 1822 waren reeds zes zusters in België in het Noviciaat. In ditzelfde jaar 1822 werden Zuster Matthia, die als overste zou optreden, en Zuster Cunera uit België teruggeroepen om te Amersfoort de zoogenaam de „miiurhuizen" te betrekken. Voor deze werkzaamheden ge reed waren, had Pater Wolf door fusschenkomst van Mejuffrouw Van Werkhoven (iater Zuster Ig- j1306) van het gouvernement ver lof gekregen, om onderwijs te ge ven. Er werd een vereeniging „La Pedagogie Chrétienne" ge vormd en te Amersfoort gevestigd den 29 Juli 1822, Zaterdag hon derd jaar geleden. De beide Eer waarde Zusters Matthia en Cunera hadden zich intusschen ook in die stad gevestigd en de nieuwe kloos terstichting had om moeilijkheden te ontkomen den naam aangeno men van „Associatie van Wërkho- xren e?oCo-"> die bii akte van 13 Nov. 1824 officieel werd erkend lJe leden droegen voorzichtigheids halve geen religieuskleed Dit was zeer goed gevoeld. Jaren la ter schreef Dr. Koetsveld nog „Algemeene Verontwaardigd .wekte het, toen voor het eerst zich .weer een monnik vertoonde of eene non, sluipend en schuchter het waagde over straat te gaan' De straatjongens jouwden hen uit. Ernstig denkenden keurden dé 7olkswoede wel af, maar fronsten toch het voorhoofd over deze stou te aanmatiging van Rome in 'n protestantsch land. En nu, na een halve eeuw, ziin monniken en nonnen weer van ónzen-tijd". Op het Katholieken-Congres te Me- chelen in 1867 werd terecht ge zegd, dat de Katholieken van Ne derland, voor de plaatsen, waar de kloosterlingen hun kleed niet dra gen, zich troosten met de gedach- e: „Het kleed maakt den monnik 'het. Wij hebben niet het kleed, ioch wij hebben den mQ-nnik". Zoo sprak men ook den 29sten 1822 in Nederland-: „De Zus ers dragen het kloosterkleed niet maar wii hebben echte kloosfer- z'cd a.an lichamelijke en geestelijke werken van barm an rugheid. toewijden. Haar sta tu be1 ft/ir a*u cle te karnen-door Ju Ac Billiart gevestigde Gongr.ega-' tie ontleend'*. 1 De geschiedenis 'der eerste tien jaren van de nieuwe Congregatie van O. L. Vrouw te Amersfoort is een schoone: in 1826 werd een succursaalhuis geopend te Enge len bil den Bosch, in 1829 te Nij megen, in 1830 te Zevenbergen. De stichter, de ZeerEerw. Pater Wolt, had zich zoetjesaan terugge trokken en de leiding aan anderen overgelaten. De werken van God zijn getee- kend met het teeken des kruises. De nieuw gestichte inrichting zou dit stempel ook ontvangen. Na den dood van de Eerwaarde Zus ter Cunera liep het bestuur der Congregatie mis! De eerw. Alge meene Overste Moeder Matthia was de ware overste niet. De op volgster van Zuster Cunera had weinig of geen invloed op haar, het kon niet langer in de Congre gatie doorgaan, gelijk het thans ging of de Congregatie was aan 'een zekeren ondergang prijsgege ven. De Eerw. Zusters hebben Za terdag met een dankbaar hart her dacht dat Zuster Boniface, die ook haar' noviciaat in België had ge maakt, den ZeerEerw. Pater Wolf den toestand zijner stichting bloot legde. De ijverige geestelijke zag in, dat hij wederom het heft van het bestuur in handen moest ne men of gedaan was het met de stichting. Hij vroeg aan zijn Over heid daartoe het verlof en be kwam het. Met goedkeuring der Hooge Kerkelijke Overheid werden de fi liaalhuizen te Engelen, Nijmegen en Zevenbergen in 1840 door den stichter van het moederhuis te Amersfoort gescheiden en tot een afzonderlijke congregatie veree- nigd, onder den titel van „Gezel schap van JezuSj Maria en Jozef. De Congregatie was in tweeën gescheiden eri het zag er voor het Amersfoortsche deel slecht uit: er bleven maar drie Zusters getrouw.' Drie Zusters! Met groote erkentelijkheid zul len op dit honderdjarig feest de Eerw. Zusters van O. L. Vrouw te Amersfoort gewagen van de Zusters Agnes, Berchmans en Bn gitta, die in haar edelmoedigheid geen middel onbeproefd lieten, om bet begonnen werk in stand te houden en het met Gods zegen weer tot bloei te brengen. Zii trok ken n overileg met hun geest-e lijken raadsman, den Eerw. heer Kok, naar België. Daar leerden zij den oorspronkelijken geest van haar stichting bij de Zusters van O. L. Vrouw van Namen en wel in het klooster Nonnenbosch te Gent. Verheugd keerden zii naar Amersfoort terug. De nieu we regel en statuten werden goed gekeurd den lsten Februari 1841 ooui Mgr. Antonucci, het hoofd d?r Ho.lanAoHie Missie. Den 17en dierzeiide maand warden de drie Zusters ingekleed door den Aarts priester van Utrecht G. A. Ver meulen en den 22sten Augustus legden ze de professie af. De Eerw. Zuster Berchmans had den naam van Zuster Marie Joseph aangenomen en werd tot eerste Overste aangesteld. De herleefde stichting had nieuw leven, nieuw bloed ontvangen en onder Gods zegen ging nu alles goed. In het jaar 1853 waren 68 leden in «es huizen werkzaam. In 1888 telde de Vereeniging 294 geprofesten en 36 niet-geprofeste leden in negen tien huizen, welke alle in de Noor delijke provinciën van het Ko ninkrijk der Nederlanden gesticht waren. Op negentien dagscholen werden 6210 meisies en in drie pensionaten en één normaalschool 101 kostleerlingen ouderwezen. Bovendien vonden 60 verwaarloos de meisjes en 73 oude lieden in zes gestichten verpleging. De Congregatie mag zich na dien tijd in een blijvende bloei ver heugen, hetgeen overvloedig blijkt uit de volledig elijst der verschil lende huizen in den loop der ja ren. Amersfoort 1822, Moederhuis en Noviciaat later: Kweekschool voor Onderwijzeressen, penisi- onaat, St. Joseph-gesticht, Ma- ria-gesticht, een derde school is in aanbouw. Maarssen 1843, Voorburg 1848 Ootmarsum 1805, Wateringen 1854, Enkhui zen 1855, Vlaardingen 1855, Dord recht 1856, Hillegom 1856, Nijkerk 1857, Alkmaar 1860, Pur merend 1865, Enschedé 1869, Soest 1869, Amsterdam, Klove- vemersburgwal '1871, Groningen «de A-kerk 1873, IJssel- stem 1877, Vianen 1880. Bussum PS^om1881' Uithoorn 1889, Lobith 18gl> Utrecht 1902, Wa Tn Hilversum 1911 Munstersche Veld, pensionaat 191a, s Gravenhage, St. Ursula pension voor meisjes uit den netten burgerstand 1918. Ro_ venkarspel 1918, Elden 1920 Groningen, Zwarte Weg 1921. Het Zuidelijk deel: de voor malige snccursaalhuizen Engelen, Nijmegen en Zevenbergen zag. er beter uit dan het Amersfoort- sche deel. Op verzoek van Pater Wou bracht de eerwaarde Zus- teis G.ara, overste van Engelen, een bezoek aan de huizen te Nij megen en te Zevenbergen De toestand was daar evenals te En gelen uitstekend. Den l«n Maart 1840 werden de drie huizen ver- eenigd en de nieuwe .Congregatie kreegi den naam van Congregate van lïet Gezelschap van Jezus, Maria en Joseph". Zuster Clara werd tot algemeen overste aange steld. De Congregatie had de Ker keiijke goedkeuring ontvangen van Mgr. Antonucci en van Mgr. den Dubbelden, onder, wiens bestuur de „Zusters van Engelen" ston den. In 1845 verkregen de Zusters het voorrecht de Eeuwige Gelof ten te mogen afleggen. In 1846 namen zi.' op verzoek van Mgr. Zwijsen een religieuse kleeding aan. Monseigneur stelde ook de Constituties en Regelen op en wordt daarom als een der op rich ters der Congregatie beschouwd. In 'het jaar 1853 behoorden tot deze kloostergemeente 67 leden en 7 huizen, in 1888 waren er 571 geprofeste leden, 105 aspiranten en 30 novicen in 23 huizen ver spreid. In 6 pensionaten en 31 dag scholen werden 11651 kinderen onderwezen en in 13 gestichten 550 weezen, zieken, ongeneeslii- ken, blinden en oude lieden ge voed en verpleegd. Onder aanbe veling: van Mgr. J. Zwijsen belast ten de Zusters zich voor 't eerst in 1859 met de verpleging van zie ken, weezen en ouden van dagen te Berlicum. Sindsdien werden ver schillende huizen aangenomen, waar behalve het onderwijs, ook het liefdewerk der verpleging werd beoefend. Het huis van St. Ignatius de Loyola te 's-Hertogenbosch is reeds in 1841 gesticht, doch werd in 1871 tot Moederhuis en Novi ciaat verheven en onder het be stuur der Algemeene Overste ge plaatst. De Congregatie van J. M. J. bloeit Oode zii dank! In 1911 gaven haar leden aan 32492 kinde ren onderwijs; met de Congrega nisten, weezen en andere hulpbe hoevenden beliep het aantal der genen, die aan hare zorgen waren toevertrouwd 44317. Op den lsten Januari 1922 telde de Congregatie 1745 Zusters, verdeeld over 72 hui zen. Het aantal kinderen door de Congregatie onderwezen bedroeg 36154. Het aantal verpleegden in ziekenhuizen en andere gestichten 1314. Volledigheidshalve volgt ook van deze Congregatie een lijst der verschillende Huizen, in den loop der jaren opgericht. Engeten i8ri>. pensionaat; hl 1840 werd Engelen verheven tot Moe derhuis der Congregatie. Nijme gen 1829, pensionaat en dagscho len Zevenbergen 1830, 's-Herto genbosch 1842 Waalwijk 1844, Vlij n.en 1849. Culemborg, Pensionaat huishoudschoo. en dagscholen 1852 Zevenaar. yan Nisp.enstichting.1857, Mülingen. pensionaat en dagschool 1857. „Waspik 1858, Berlicum 1859, Rotterdam, .Concordia 1862, Box tel ziekenhuis 1862, Gemonde 1865, Boxmeer 1865, Rotterdam, St- An- tonius-GaSthuis 1863, 's-HerfOgen- bicsrih nieuw Moederhuis 1871, Zaan dam 1872 Zevenaar, Pclg-'O-maticli- ting 1877 Didam 1877, Schalkwijk 1877. Roelof arendsveen 1878, Be- soijen 1879. Sneek 1881, Baten burg. pens.onaat en dagschool 1881 Heeze 1881. Helvoiirt 1882, Noord- wijk 1833. Berkel 1884, Lithoyen 1884, .Belden 1885, Rotterdam, St. Beraardus-stichting 1885, Vienings beek 1886, Beesd T886, Rotterdam, Maria-stichting 1887. Apeldoorn 1887 Woikum 1887, Nuenen 18SS7, Zevenberosthe Hoek 1887, Hooger- heiüe kookschool, dagschool 18.88, Baardwijk 1.889, .Hoogland 1889, Breukelen 1889 Sassenheim '1890, Nieuwkoop 1890. Scha ik 1890, \X eesp 1891, A'dam, Leo-stichtinr* 1892. Overveen 1894, Culemborg. St. Barbara-Gasthuis 1895, Kralin gen 1897. Fëijenoord 1898, 's-Her togenbosch Mariënburg nieuw Moe derhuis en kweekschool 1899 .Bru ten 1899. Boetinchëm 1899, Pijn- acker 1900 Amsterdam, Cristina- sdholen 1901, Alkmaar 1901, opge heven in 1921 Horst 1902, aan een andere religieuse Congregatie overgedaan in 1919 Amsterdam, St. Gerardus Majella-schoien 1903 Heeswijk 1904, Neerasselt 1905, Gioessen 1906 .Nijmegen Mana- scboien 1906 's-Hertogenbo§ch huis hondschoot 1907 's-Hage huishoud school 1915. Ravenstein 1922. In 1898 werd een huis opge richt ie Foimohon (Celebes); de toestemming tot bet gev'en van on derwijs .werd eerst in 1907 ver leend. In 1911 volgde de stichting van Menado, waar onderwijs wordt gegeven aan jnlandsclbe en Euro- peesche meisjesin 1922 werd een begin gemaakt met M.U.L.O. Sinds 1004 zijn de zusters werkzaam te Guntui. Nell ore (1905) en Kr ir- nool (1913)„(aartsbisdom Madras), waar zij in haar werkzaamheden (ziekenverpleging en onderwijs) worden bijgestaan door inlandséh'e zusters. Wiat 'n zegen Hebben deze Congre gaties jn dén loop van deze honderd jaren verspreid. Hoevelen hebben van haar onderwijs ontvangen of Zijn door baar liefderijk verzorgd. Op het voorbeeld van de eerbied waardige Julie Billiart is bet devies van elk lid dezer Congregaties„Bid den en Werken". Door „Bidden en Werken" trachten de leden zich zel't te neiiigen en anderen behulpzaam te zijn. Zegene God meer en meer de werkzaamheden der jubfleerende Qpn gregaties, TVovIneiaal NIbuwïi gastrioum;. O.ASTRIOVM. In memlarianf. Gisteren is alhier overleden B. A. Theissling'. De overledene was jaren lang eeer.-penn. van 'den Clastrioum- ,mer Bolder. Hij ifuste in vrede. Pompstation. Door het bestan der Gastricummer Polder geslagen powpen, zijn gisteren in werking- ge steld en terwijl slechts twee leidin gen zijn aangesloten wordt er reeds 22 M3 per uur den Polder ingestuwd. Verkooping. Dinsdagmorgen werd in het café van de Erven van Benthem publiek verkocht de Zui- veiinriohting van B. Duba aan gohou- tenboeeh alhier. Perceel 1 Huis en schuur werd ingezet door G. D. Bes op f 7700.— en niet gemijnd. Perceel 2 bouwterrein eveneens ingezet tloor G. F. Bes op f 1000 en niet gemijnd. Combinatie van perceel 1 en 2 werd ingezet door G. F. Bes op f8780 en niet gemijnd. Perceel 3 werd ingezet door J. van Benthem op f 600 en niet mijnd, perceel 4 werd ingezet door N. W. Portegies op f 450 en niet ge- mnijd, perceel 5 ingezet door G. F. Bes op f970 en niet gemijnd, Com bi naie van de perceelen 1, 2, 3 werd ingezet op f 9570 door G. F.Bes en niet gemijnd, comb. pero. 1. 2, 3, 4 ingezet door G. F. Bes op f10125 en niet gemijnd, perceelen 1 tot en met 5 werd ingezet door Harba te Amster dam op f11205 en gemijnd door J. B. Baas op f 11250. Een perceel bouw terrein van Mevr. van Doorn in de Burg. Mooystraat werd gekocht door G. F. Bes v-oor f 1650. Me kp h ij s. Gisterochtend is door de Meikilijters de prijs van de con- sumptiemejk gebracht op 13 ot. per liter in verband met de gestegen kaas prijzen. Treinenloop. Dio-or de veree niging „Castricum Vooruit" is ge- ttraoht de treinenloop zoodanig ge wijzigd te krijgen dat de trein no. 457 welke van Uitgeest doorgaat naar Alkmaar en daar zwn eindpunt heeft,' te Oastricium zal stoppen. Wordt dit verao-ek ingewilligd dan zullen de leer lingen van de normaalschool te Vel- sen een uur eerier tl.ais zijn en ber hgeven geen uur meer te wachten op aansluiting op het station .Uitgeest. HEEMSKERK, HEEMSKERK. Geboren d. van W. Fatels en J. Zonneveld, d. van S. P. Kossen en M. G. Apeldoorn, z. van Ph. Verbrugge en K. Alblas va n O. A. Aarden burg en J. Cas- ïóum. \1. van J. N. Kloes en M. J. Beentjes. Overleden: Anna Maria Beentjes wonende te Wurteiiburg (Duitschland 7 dagen. Matthias Endele, 23 jaar, levenloos kind van B. Beentjes en M. Kloes. OndertrouwdW. Swart 22 j. en M. Arljgtoman, 91 jaar. Getrouwd: M, Kunnen en J. yan Tunen. SOHOORL. t SCHOORT. Raadsvergade ring. Zaterdag werd alhier oen vergadering van den gemeenteraad g© houden. Afwezig de heer A. Bijl- Ingekomen is o.a. Afwijzende beschikking van den Minister om de gemeentelijke inkom stenbelasting zelf plaatselijk te in nen. D© voorzitter stelt voor om nu direct maar een dubbeltal zetters yoo-r do inkomstenbelasting te stellen en hierover te stemmen. De Raad vindt dit go-ed. In do vacature G. Polle wordt gesteld de heer Jb. Swaan, in de vacature D-. v. Essen wordt gesteld do heer H. Groot. Ka stemming ver kregen do keereu G. Bo-lle 6 st. en D-. Essen 6 st. en zijn dus herkozen. Schrijven van de vereeniging Koord Kennem.a-land (V.V.V.) om spoedig verbetering te brengen in de bermen langs den weg vanaf den Postweg (Zuideinde) toi, ue grens Bergen. De voorzitter zegt, dat dit nog op verbetering vanwege liet P. W. K. wacht en stelt voor het tot een vol gende vergadering aan te houden. De heer Luhrs zegt, dat de waterlei ding hierin de schuld krijgt, doeli dat in werkelijkheid B. on W. veel te laksch zijn en stelt voor, dat direct een begin tot verbetering wordt ge maakt op gemeentckosten en dan moet de gemeente de kosten later maar op hot P, W. K. verhalen, dan hebben wij tenminste de verbetering alvast te pakken. Do voorzitter aetg toe, om de vol gende week Maandag een kijkje te gaan nemen en zoo spoedig mogelijk te werk te zulten gaan. De keeren A. van Lie tien en G. Pol io zijn hier niet voor Dn vinden het omioodig om juist daar te "verbeteren daar er nog wel slechter plekken in het Koorden der gemeente zijn, dia vóór gaan. De heer Luhrs zegt dan maar met Rijk en Prov. te willen samenwerken om toch maar verbetering te krijgen. Die voorzitter zou wel ben groote leening willen sluiten om den geh©a- len weg te verbeteren, en dan hoopte spr. ook op natten' weer want zoo met een droogte van twee jaren gaeft ,weg verbetering voor een zandstreek1 hem weinig, doch wil nu da discussiën hierover sluiten. Do heer Luhrs wil nu doorzetten en niet uitstellen, doch voorzitter zegt toe op. een volgende vergadering dit gropte plan te zullen behandelen. j, Aanbieding eemeentert-ekening '21j i De gemeente-rekening sluit mat een tekort van f839.12. Rek. Burg. Arm bestuur sluit met eeu tekort van f 1872.521/j. Bek. G.E.B. sluit met een voordee-ilg saldo van f 3272.57i/2. Tot nazien der rekeningen worden be noemd de heeren P. Den Das, D. Luhrs en D. Duin Wz. Voordracht B. en W. tot vaststel ling eener verordening regslende d< voorschriften voor den esanleg van eleetrische binnenleidingen. Dezo was onder de leden gecirculeerd, en werd zonder bespreking met alg. st. aan genomen. Voordracht B. en W. tot vaststel ling eener verordening to-t het regelen der heffing en invordering der plaat selijke inkomsten belastingne. De heer Luhrs merkt op, dat fCoO aftrek veel te weinig is vo-o-r noodza kelijk levensonderhoud en zegt ook, dat indien heb zoo wordt aangenomen men wil zeggen dat men van f 12. per week kan leven. gipr. stelt voor om den aftrek vo-o-r noodzakelijk le vensonderhoud te brengen op f1200. en tevens voor ieder kind f 100.— afttrefc te bepalen, inplaats van f50 en stelt tevens voor om den aftrek voor een ongelukkig kind te brengen van f 100 op f300. De voorzittter zegt dat als het be lastbaar inkomen boven f 1200 wordt gebracht, ongeveer 2 derden der bswo ners van Schoo-rl vrij zijn van beta len en dat dan de druk op de beter gesitueerden te zwaar zal worden, dus bijgevolg zullen vertrekken naar be tere plaatsen. Het eerst© voorstel Luhrs f 1200 aftrek levensonderhoud wordt met 5 stemm-en tegen 1 verworpen. Het tweede voorstel Luhrs wordt op voorstel van den heer Den Das gewijzigd en zal luiden als volgt: de aftrek van een kind blijft f 50, doch g-e-en maximum wordt met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Het 3e voor stel Luhrs wordt met 5—1 stem ver worpen. .Voordracht B. en W. tot vaststel ling van het ge-tal, bedoeld in het tweede lid van art. 6 dier ontwerp verordening onder punt 3, w-o-rdt zon der bespreking met algemeene stem men aangenomen. Voordracht B. en W. tot vaststel ling klohi-er Hondenbelasting wordt d. Op verzoek van Ged. btaten worden in verband met de periodieke afjtieding- yan zetters voor 's Rijks directe belastingen de volgende dub', beitallen gekozen: le .Vacature: de Heex-en Veenboer en Zuidervaart; 2e vacature: G. IJz. Kieijn en H. Aatjes. e. Fn de va '-"-x voor de Lic-ht-Commissie wordt gekozen de heer G. Valk-oog. f. Tot lid van den Raad van Com missarissen voor „Goed Wonen" wordt de heer G. Valkoog herbe noemd. g. Wjordt voorgelezen een schrij ven van Ged Staten inhoudende het bericht, dat volgens art. I der Wet van 24 Mei 18x7 Staatsblad No. 156 aan pnze gemeente over 1922 het bedrag van f 10190.76 wordt uitge keerd. h'. Wordt gelezen een missive van Ged. Staten, waarin wordt meege deeld. dat de regeling met Kromme nie omtrent het toelaten van kin deren uit Assendelft 'op de scho len te Krommenie 'is goedgekeurd. In die verordening is vastgesteld dat Assendelft v-oor eiken leerling den kostjirijs betaald. i. Komt in behandeling de wijzi ging van de gemeenschappelijke re geling jnzake de Centrale Ambachts school voor de Zaanstreek. Met algemeene stemmen wordt de wijziging aangenomen en vastgesteld Voortaan treedt 0111 de 3 jaar nie- meer de geheele commissie van toe zicht af doch slechts de helft. j. .Wordt behandeld een schrijven van de Gezondheidscommissie van Beverwijk e. o.. waarin geadviseerd het huisje van „Achten" onbewoon baar te verklaren. Op .voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen ingevolge dat advies besloten. Binnen 3 maan den moeten de huizen ontruimd ziin De woningnood komt nu ter sprake De heer Vreeburg wi - n. B. en W. echter denken er niet aan om met eenig voorstel voor nieuw bouw te komen. De Noorderschool wordt genoemd. Daarin zijn nog 2 lokalen vrij. Deze zouden, evenals voor den beer Steijn gebeurd is, yooi bewoning kunnen worden inger.oht. ring Kiumci ncnu-mioLia.sxms Besloten wordt, dat deze zaak door met ©uk-el© wijzigingen van le naar w behandeld worden. 2e en toevoeging van enkele konden aangenomen. Rondvraag. Die beer Luhrs vraagt hoe het staat m-et een toezegging van den raad tot bijdrage in de huur vau de gemeentewoningen a 30 cent per week, wordt die betaald: aau de huur ders of aan d© .Woningbouwveireeni- ging? Do voorzitter zegt het te zullen on derzoeken. .Volgt sluiting. (Wegens omstandigheden eerst liedeu geplaatst ASSENDELFT, ASSENDELFT. Raadsvergadering. Aanwezig 9 leden, .twee vacatures n.l. Sikkes en Doffer. Voorzitter de Edfclacht. Heer Burgemeester J. J. de Boer. a. Komen ter tafel, worden onder zocht en in orde bevonden de ge loofsbrieven van de nieuwe raads- •eden. de heeren G. Kleijn Fz. en P. Boon G7„ Met algemeene stemmen wordt toi toelating besloten. In de volgende raadsvergadering zuilen de nieuwe heeren worden ge ïnstalleerd. Tien pop voor de ge meente verdiend. b. Wordt voorgelezen een schrijven van den lieer Inspecteur, waarin wordt aangedrongen op spoedige be kendmaking van het vermenigvuldi gingscijfer voor het belastingjaar 1922-1923. De .Voorzitter begon met mee te deelen dat het totaalcijfer van de plaatselijke jnko-mstenbeiasting op de kohieren voor het jaar 1921—1922 be droeg f 101097.44. Daar slechts f 66<X)0 noodig was hadden we dus een douceurtje van ruim f 35000. In verband hiermede brachten B. en W. ter tafel een adres van de afd. Assendellt der S. D. A. P. inhou dende het verzoek om de aanslagen over 1921—1922 slechts voor 2/3 ge- deel te hellen. B. en W.. adviseerden op dat ver zoek afwijzend te beschikken. Eer- tens om den rompslomp van admini stratieve werkzaamheden die door de aanneming, noodzakelijk zou wor den en tweedens. omdat alles in 1922—1923 weer terécht komt. Te vens mociht men niet te vast bouwen op Jiet surplus van f 35000; dit kon wel eens aanzienlijk minder worden als alle reclames die zijn er vele gegrond worden geacht. Na lange bespreking bracht de Voorzitter het adres in stemming, met het resultaat, dat het met 5—4 stemm-en werd ver worpen. Voor stemden de heeren Stam (R-K.), de heeren Kwantes en Valkoog (S. D. A. P.) „en de heer Verburg (C. P.). Tegen de heeren Veenboer. JBoon en Zuidervaart (R.- K.) en de heeren C. IJz. Kleijn en Aatjes fVrijz). Nu de Raad dus voor 1921—1922 Over bovengenoemd surplus kon be schikken werd het vermenigvuldig- djrer vastgesteld op 1; het vorige jaar was het 2i/2. Wij gaan vooruit, dank zij de zeer verstandige en te vens hoogst noodzakelijke zuinigheid van een overgroot deel der Raadsle den. c. Komen in behandeling concept verordeningen op het heffen en in vorderen yan kéurloonen, ingevolge de vleesclhkéuringswet. Na voorlezing en behandeling wor den beide verordeningen goedge keurd .en vastgesteld, J Bij de bespreking over de ontrui ming yan het huisje van „Achten" gat de Voorzitter zijn verwondering 'en tevens zijn ontstemming te ken nen. dat nog geen der vijf bewoners, die bijtijds reeds aanschrijving heb ben ontvangen dat zij moesten ver huizen. zich op het raadhuis heb ben yervoegd om eens te praten over de woningvoorziening. Men denkt er wel gemakkelijk over. Een weinig medewerking der betrokken bewoners is todh wél gewenschi en z-eer plicht matig. Plichten? Rechten alleen me neer. Bij de rondvraag werd het yolgen de naar voren gebracht: De Jx'eer Valkoog vroeg of er van wege Jiet gemeentebestuur al iets gedaan was om den toestand van den bijna blinden J. v. Vliet iets te verbeteren. Spr. zou gaarne zien. dat deze man die een uitstekend vak man js, aan goedkoop-e grondstoffen werd geholpen opdat hij zelf in zijl. onderhoud kan voorzien. In die richting zal geholpen worden en kan dat niet dan zat het Burg. Armbestuur bijspringen. Le heer Aatjes rs zeer ingeno men jnet de wederinvoering van den Kermis-Zondag, doch zou den Bur gemeester als hooid der politie in overweging willen geven op Zondag Maandag en Dinsdag de kermis o-m 12 uur te sluiten. De Voorzitter deelt mede. dat hij van p-lan is zulks te doen. Le heer Boon vindt de sluiting om 12 uur een praortp.an. doch zou ook' op Woensdag en Donderdag om 12 uur willen eindigen. De Voorzitter beweert, dat op die beide avonden nogal 'uitvoeringen wiOiden gegeven en dat het dan ge- wenscht js iets langer open te blij ven. Echter blijkt het voor de goede orde noodig dan zal hij niet aarzelen een sluitingsbevel uit te vaardigen. Tensi-otte brengt de heer Aatjes nog een gewichtige zaak ter sprake n.i. de regeling voor aftrek voor eerste leveiisonüeriioud uit onze ver ordening op den Hoofdelijken. Om- siag. Dit jaar is. de aftrek al zeer zon- deiling toegerust, zeer ten nadeele der belastingbetalers. In een gezin bv. yan een vader met 3 belasung- p'lichtige zoons werd voor elk 1/4 van f 800 afgetrokken. Dat wilde de heer Aaljes anders hebben. Met wet houder Veenboer stelde hij voor dat voor het hoofd van liet gezin f 80Q oor eerste levensonderhoud zal wor den afgetrokken? voor 1 inwonende zoon f 1600; voor 2. 3, 4 of meer in wonende belastingplichtige zoons der 'halve een aftrek voor elk van i/3 1/3. .1.4 enz. van 8oü. Bit voorstel vond algemeen bijval zoodat het mei 8 tegen 1 stem werd aangenomen en vastgesteld. De tegenstemmer was de jxeer Vreeburg (C. P.) die den altrek voor eerste levensonderhoud op f 1500 wilde stellen. Gelukkig, dat de C. P. niet veel in onze ge meente te zeggen heelt; wat zoudet we een ieelijke pijp rooken ais Wijn koop hier troef was. Op een vraag of na deze wijziging het vermenigvuldigcijfer voor 1922- 1923 niet op 1 1/4 moet gebracht worden antwoordt de Voorzitter ont kennend. Peze wijziging zal geen grooten invloed hebben oip de totaal opbrengst vlan. den Hoofd. Omglag,- Hierna slubincr

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 9