,ONS BLAD RECLAME TABAK j. r. feuilleton No, 588. Vrijdag 4 Augustus 1922. 14e Jaargang; 39 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 433 Imuïimm nocslzakeüjk. Zat er iets achter BUITENLAND. ROOD IVSERfC BLAUW MERK GROEN §¥8ERK ie Ask mbet geit! NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD W Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar 1 f 2. Voor buiten Alkmaar ..f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. T Advertentieprijs! Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclamfl! per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooi» uitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400—, f 200,f 100,—, f 60,f 35,—, f 15,-ï Hoe verheugend de schitterende uitslag der verkiezingen ook mo- ;e zijn, en met hoeveel voldoening net bericht, dat aan Z.Exc. Ruys le Beerenbrouck de vorming van het nieuwe kabinet is opgedragen, begroet moge zijn geworden, deze vreugde, deze voldoening is niet onvermengd. Wij denken hierbij aan de drukkende 'tijdsomstandig heden, waaronder dit nieuwe ka binet zal optreden. De economi sche crisis neemt nog steeds scher per vormen aan, de malaise breidt zich nog steeds uit en knaagt steeds dieper aan de welvaart van ons volk. En niet alleen tast de malaise onze volkswelvaart aan, maar tevens oefent zij een ver- lammenden invloed uit op den geest des volks, welke zoo licht' 'ijk overslaat in uitingen van onte vredenheid en verzet. Er behoort in dezen zwaren tijd moed toe om de verantwoordelijk heid voor het landsbestuur op zich te nemen. Een feit is het, dat zeer velen in den lande zich geen oordeel kun nen'of willen vormen van de zwaarte, waarmede die verant woordelijkheid op degenen, die haar aanvaarden, moet drukken. Als men dit in het algemeen wilde beseffen, zou de critische geest bij velen niet altijd zoo vaardig zijn en zou reeds daardoor dié taak zeer verlicht worden. Wij zijn ervan overtuigd dat de nieuwe Chr. Regeering met meer succes het hoofd zal bieden aan de tegenslagen, veroorzaakt door de economische crisis, met meer vrucht in 't belang van het Ned. volk zal kunnen arbeiden, indien zii hierbij wordt gesteund door de medewerking van alle klassen en standen van het volk. - En dan mag zulks op de aller eerste plaats van ons, Katholieken, gevraagd worden.. Vóór de verkiezingen is in al le toonaarden het lied van bezui niging gezongen en het waren vooral de vrijzinnigen, die het bei zuinigings-stokpaardje bereden. Alsof wij niet wisten dat zii niet beter dan anderen die bezuini ging konden of zouden doorvoe ren, alsof niet voor ieder glashel der was, dat alle mogelijke bezuini ging in ieder ge va 1 gebieden de eiseh is. Reeds bii zijn optrede» verklaarde Minister de Geer, dat de grens der belastingheffing niet peer overschreden mocht worden. En zonder dat nog bekend is aan wier beleid onze Min. de partementen zullen worden toe vertrouwd, mag de zekere ver wachting worden uitgesproken dat op alle mogelijke wijzen getracht zal worden door bezuiniging het dreigende deficit te voorkomen en de lasten der staatsburgers te verminderen. De staatshuishouding mag ech- ter niet worden stopgezet; daarom is het bezuinigings-vraagstuk zoo uiterst moeilijk en is het zoo nóo- oig. dat ons volk bij de beoor- oeehng van de daden der nieuwe ^ermg een redelijk standpunt m te nemen, want niets is bii j 1}1 e,en moeilijke zaak zoo doodend als de critiek van "en, die zich op een eenzijdig of onredelijk standpunt plaatsen vph°?r,r ,gr0°te economen is 'reeds Upu ,aIs geneesmiddel voor de doodzieke maatschappij voor geschreven versobering. Gelijk vele geneesmiddelen, schijnt dit drankje echter ontzet tend moeilijk in te nemen. En toch is voor een ieder te begrij pen, dat van dit middel het meest mogeliike heil te verwachten is. Wil kunnende staatshuishouding vergelijken met een gewoon gezin. Wanneer in een gezin de inkom sten verminderen, dan wordt so berheid een gebiedende eisch. Dan kan niet worden gedacht aan ver mindering van uitgaven, die voor het noodzakelijk levensonderhoud en de noodzakelijke kleeding van de gezinsleden noodig zijn. Maar dan onthoudt men zich van zaken, die, zonder luxe te zijn, niet tot de eerstnoodige levensbehoeften be boeren. Wanneer er tijden zijn, dat iets dergelijks in het gewone gezin moet geschieden, dan gebéurt dit ook, al gaat het ook niet van harte Zóó is het ook met den Staat. En wii gelooven dat in den te- genvvoordigen tijd ieder verplicht is, staatsambtenaar zoowel als belastingbetaler, hieraan naar best vermogen mede te werken. Men moet weten te begrijpen, dat het ondanks de zware tijden niet aangaat de - staatshuishouding het noodzakelijkste te onthouden, niet aangaat, (om eens een voorbeeld te noemen), de sociale wetgeving geheel stop te zetten, massa's staatsambtenaren ondoordacht aan den dijk te zetten, maar wèl gaat het aan, datgene weg te ne men, te versoberen, te vereenvou digen wat naar eenige luxe zweemt of wat gemist zou kunnen worden. Wii kunnen moeilijk aan nemen dat dit niet zal worden beseft door degenen, die aan stonds tot landsbestuurders zullen geroepen worden en ook uit de Troonrede, hoe kort en sober ook, is op ondubbelzinnige wijze ge bleken, dat het de gewenscnte rich ting uit zal gaan. Maar dan mag ook van ons en vooral van ons, Katholieken, ge- ëisoht worden, dat wij de Regee ring welwillend tegemoet treden. Wii moeten bij de beoordeeling van haar daden weten te onder scheiden en niet terstond den staf over haar breken, indien een of ander besluit, handhaving; van een ot andere zaak in ons oog" over bodig of minder gewenscht lijkt. Bij het doorworstelen van een crisis, als nooit te voren gekend, is aller medewerking noodzake- kelijk en door een versobering, waarbij ieder voor zich minder hooge eischen aan het leven stelt zullen wij hetzelfde met des te meer recht van de Regee ring kunnen vragen. De belangstelling voor de poli tiek leeft in onze kringen gelukkig op. Wij kunnen ons daarover slechts verheugen. Al een is het merkwaardig1 dat die belangstelling zich over 'tal- gemeen openbaart ten aanzien der lands- en der gemeente-politiek. Over de provinciale poli trek hoort men zelden iets en toch is die vooral in Noord-Holland onze aandacht overwaard. Wanneer dan ook eenmaal de studieclubs in on ze R. K. Kiesvereenigingen zulten zijn opgericht, mogen zij niet ver zuimen een ruime plaats aan de politiek der provincie Noord-Hol land in te ruimen. Die provinciale politiek met haar Electriciteits- en Waterleidingbedrijven, haar krank zinnigengestichten, haar uitge breid subsidiestelsel, biedt toch stot voor overweging in verschil lende opzichten. Geen enkele pro vincie welke er zoo' veel eti zoo uitgebreide overheidsbemoeiingen op na houdt als de provincie Noord-Holland. Als gij het nog niet wist, dan voelt git het wel uit uw belastingbiljet. Over deze algemeene gedachten wilden wij het echter ditmaal niet verder hebben; we wilden liever de aandacht trekken op een be paald punt van provinciaal' beleid. In de laatste zitting der Staten is besloten Ged. Staten te mach tigen tot het huren van het ledig komende Rijkskrankzinnigenge sticht te Medemblik. Alles werd zoo vaag; en zoo mooi tevens voorgesteld, dat het voorstel met groote meerderheid van stemmen werd aangenomen. Voor mij heeft dat voorstel geen andere befeekenis, dan dat het aan tal provinciale krankzinnigenge stichten weer met een is uitge breid, van 2 op 3 is gebracht. De beide bestaande gestichten zijn ieder op zich een nnancieele strop voor de provincie; ik heb geen enkele reden aan te nemen, dat de provincie zich met dit derde gesticht geen nieuwen strop om den hals zal hebben gehaald. Wanneer ik zag met welk een warmte dit voorstel door het lid van Ged, Staten, den heer Michels, en zijn vrienden werd verdedigd, dan schreef ik dit toe aan dén ijver der roode heeren voor de uit breiding van overheidsbemoeiing. Nu rijst echter bij. mij .de vraag ot ik de heeren niet te gunstig beoordeeld heb en of er niet wat anders achter schuilde, n.l. ee anti-papisüsch addertie! De heer Michels schrijft in „Het Volk" van 31 Juli een artikel over het Provinciale Ziekenhuis te Mee- 'renberg; een vlijmscherp artikel, hoofdzakelijk tegen het Katholie ke Statenlid Diercks gericht. Ook scheldt de heer Michels dapper op onze Roomsche zusters die zich in onze krankzinnigengestichten zoo laten afbeulen en krijt hij onze Roomsche inrichtingen voor min derwaardig uit. Ik vergeef dit den heer Michels van gar.scher harte, hij moet al iets doen om bij zijn menschen niet geheel en al in ongenade te komen. Alleen treft mij een tirade in het stuk van den Gedeputeerde Mi chels. Ik geef haar hier woorde lijk weer: „Tenslotte vraagt de heer Die- „ricks, wat ik met die Roomsche „plannen omtrent Medemblik be doelde. Och, wat een naieve „vraag toch van dit onnoozele Sta tenlid. Het was bijna een publiek „geheim, dat de katholieken dit „gesticht heel graag, maar ook op „een koopje voor zich hadden wil- „len hebben. „Als nu de Staten het hadden „verworpen, zouden zij wei zoo „goed zijn geweest, naar hun par- „tijgenoot Ruys toe te gaan. die dan misschien wel handzaam was „geworden, omdat het Rijk nu „eenmaal mei dat gesticht zat. „Thans is dit verijdeld" iWaar de verdediger van het voorstel namens Ged. Staten, in „Het Volk" thans zóó spreekt, meende ik nu gerechtigd te zijn tot de vraag, of er achter dit voor stel niets anders schuilde dan liefde voor de overheidsbemoeiin gen, of hier niet veel meer gold: Antipathie tegen Rome! MICHIELS,EN. DE IERSCHE KWESTIE. De houding der rebellen. De rebellen ontruimden Cahir. Het verluidt, dat zij onwillig zijn te vech ten of stand te houden in plaatse», waar dit van lien wordt verwacnt, ten einde oen opmarsch der Vrijsta- ters naar Cork tegen te houden. De Valera is bedrijvig in Clonwel. Hij wenscht het te laten aankomen op een beslissenden slag, maar ae berichten wijzen er op, dat de manschapfien ont moedigd zijn en ongenegen zich als schapen ter slachtbank te laten voeren. De verdrijv ing der rebellen. De nationale troepen zijn van uit zee in de nabijheid van Fennit geland, aldus de renellen verrassend, wier po ging om de ontscheping te verijdelen, volkomen mislukte. Behalve andere incidenten overvie len rebellen de Ierscoe nationale troe pen van uit een hinderlaag bij Swean- ford, doch zij werden afgeslagen. Vijf rebellen werden gevangen genomen. Twee man werden gedood, waaronder de aanvoerder der nationale troepen. terwijl achtt werden gewond. DE SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA. De conferentie van stakingsleiders steinne vóór het aannemen van de door president H arding gedane voorstellen tot liet heëindigen van de spoorwegsta king en benoemde een commissie om den tekst van üen brief, waarin de aanvaarding wordt neergelegd, op te stellen en het scnrijven onverwijld aan president Harding toe te zenden. Later maakte zich eenige oppositie tégen de aanvaarding van de voorstellen ken baar. Op het antwoord zal door meer dan hónderd arbeidersleiders een amen dement worden ingediend, alvorens het naar den preisaent wordt gezonden, POINCARE's PLAN. Millet geeft in de „Petit Parisian" een uiteenzetting van het plan, dat naar alle waarscliijnlijkheid Poincaré betreffende de schadevergoedingen te Londen ontwikkelen zal. Dit zal be staan uit twee onderdeeleu: a. defini tieve vaststelling van de Duitsche- schuld, vereenden met een eveutueele regeling der geïnterallieerde schulden; en b. controle-maatregelen. Wat aan gaat de vaststelling van de Duitsche verplichtingen 'zal Poincaré voorstellen die te beperken tot die eerste vijftig milliards der bons A en B op voor waarde namelijk, dat Duilschland die vijftig milliard eerst lieelemaal afbe taalt en de geïnterallieerde scnulden vernietigd woroen Volgens dit plan zou Frankrijk zeg gen: Ik bepaal mijn eischen aan Duilschland lot Hetgeen noodig' ii om de mateiiéele stnaaj te herstellen en zal ook mijn vorderingen op de andere bondgenooten met opvragen indien mij zelf kwijtschelding gegeven wordt van de scüulden aan Amerika en Enge land. Omtrent het tweede punt de cou,- tröle, zegt Millet, dat Frankrijk drie soorten van maatregelen zal vragen- primo, Duilschland moet zijn munt sla- biliseeren en ojïhouden marken te druk ken; secunde, het garantiecomité moet meer bevoegdheid krijgen van toezicht op de Duitsche douane-opbrengsten, die bij dat comité moeten worden gestort ter dekking der reparaiies, terwijl ook een deel van de buitenlandsche de vie zen, die uit Duitsche uitvoeren voort vloeien, ter beschikking van 't comité moeten worden gesteld; tertio, als waar borg voor zijn betalingen, zal Duilsch land een vast te stellen fractie van het kapittaal zijner industrieele onder nemingen, bijvoorbeeld 25 procent, ter beschikking van de allies moeten stel len, hetwelk dan zou moeten dienen hetzij als onderpand voor reparalie- leeningen, hetzij alleen om de mark te stabiliseeren. VERKLARING VAN LLOYD GEORGE. In ,h| et Engelsehe Lagerhuis heeft Lloyd George gisteren o.a. het volgende verklaard De feiten moeten onder de oogen worden gezien. Een aaarvan is, dat er niet wondt onderhandeld tusschert de Britsche regeering en Duitschland, maar tusschen de geallieerden: Frank rijk, België, Italië, Japan en wij. Het moest komen tot een vergelijk of een breuk. De Britsche regeering moest met haar geallieerden d© beste schik king trclfen, waartoe zij in staat was. Indien wij tol onze bondgenooten had den gezegd: indien gij niet instant met onze poiitiek, verlaten wij de con ferentie, dan zou dit liet einde van de alliantie hebben beteekend. Het verdrag van Versailles is bet resultaat van een. schikking tusschen de geallieerden. Er waren twee facto ren, die waren aanvaard, n.l. Xo. het bedrag oer schade en 2o. Duitscn- land's belalingscapaciteit. Het was toen onmogelijk een dezer beide vast te stel len. Indien men de schade had vast gesteld als zijnde gelijk aan de kos ten om 'ze te herstellen en de schade zou zijn bepaald in een tijd, toen de prijzen door de inflatie waren be ïnvloed, had Duitschlandtwee en een half maal zooveel moeten betalen als thans de kosten zijn Was dat de weg om Duilschland te hulp te komen en te redden van het bankroet? Duitschland werd uitgenoodigd een aanbod te doen, nadat het vredesver drag was geteekend, doch het deed dit nimmer. Daarom moest er een or gaan zijn om de Commissie van Her stel. dat de gestelde eischen zou on derzoeken en vooral ook tijd geven voor het kalmeeren der nartstochter en van de oorlogszucht, waarna zij in een kalmer atmosfeer tusschen de ver schillende partijen kon bemiddelen. Indien de geallieerden Duilschland te nard aanpakken, zouden zij mis schien niets krijgen en ook bestond het gevaar, dat Duitschland tot wan hoop zou worden gebracht en zich zou werpen in de handen der reactionai ren of communisten. Indien dat ge beurde, zou er van schadevergoeding niets komen. Een revolutionair Duitsch land in het hartje van Europa zou heel iets anders zijn dan een revolutionair Rusland. Hel zou beteekeiten een revo lutie in een goed georganiseerd land met eetl uitstekend geschoolde en intel ligente bevolking. In de bijeenkomst op Maandag a.s zou Lloyd George, naar hij verklaar de, ingaan tegen alle voorstellen, die uilsluitteiid ten gevolge zouden liebben dat zij de ontbinding van Europa nog zouden doen toenemen, zonder dat zij eenig nut zoutten opleveren voor En geland. Wij hebben onze eischen, aldus spr., Frankrijk, België en Italië hebben de hunne, maar wij moeten ons als vol komen gelijken beschouwen en wat er ook zou worden besloten, de vermin dering moet plaats hebben over de TABAKSFABRIEK ,DE WAKENDE LEEUW" PRIMA KWALITEIT BILLIJKE PRIJZEN LAAT A 125 - ALKMAAR heele linie. i Wat er ook geschiedde, hij hoopte, dat zij in staat zouden zijn samen te gaan. De Britsche regeering zou alia eischen, die worden ingediend door het verwoeste Frankrijk, België en Italië in redelijke en welwillende overwe ging nemen. Men moest fair zijn tegen over Duitschland, rechtvaardig jegens Frankrijk, maar rechtvaardig ook je gens het volk van ons eigen land. EEN STAKING VAN WAGEN BESTUURDERS. Volgens bericht uit Cnicago zijn de transportdiensten der stad Dinsdag plotseling geneel stopgezet door de sta king van 6000 wagenbestuurders, die weigerden de loonsverlagingen te aan vaarden, welke dc autoriteiten hadden ingevoerd. Ondanks het feit, dat alle mogelijke persoonlijke vervoermiddelen ill dienst werden gesteld, heersent er, volgens den correspondent van de Dai ly Telegraph", groote verwarring. DE STAKING IN ITALIë. „Patria" meldt uit Milaan: Woens dagmorgen hebben een 100-tal fascisten de tramremise bezet om ©en geregelden dienst te verzekeren. De eerste, tram wagen, dié afreed, werd door een fas cistisch afgevaardigde bestuurd. Facta publiceerde een rondschrijven, waarin hij aanspoorde tot het bewaren van den vrede en de medewerking inroept van de partijleiders. De Romeinsciie correspondent van de „Matin" seinde op 2 Aug., dat de staking in het algemeen ewiuig succes heeft. Op de spoorwegen is zij maar partieel, dc voornaamste treinen loo- pen. Post, telegraaf en telefoon functi- oneeren grootendeels. De typografen liebben te Rome het verschijnen der bladen belet, maar er kwamen couran ten uit Napel,s Milaan en Turijn. Door het optreden van de fascisten gaat te Rome vrij wel ailes geregeld. Alleen ziet men er alLerlei bijzondere vehikels, karren en equipages, daar de publieke vervoermiddelen staken. Gisteren werd gemeldDe staking duurt gedeeltelijk voort. In verschil lende steden is de toestand verhelen!, In Triest wierpen de fascisten eeu wa gen in zee, welke exemplaren van een communistisch blad vervoerde. Te Fo- ligno werd een communist gedood. In Milaan was de staking te middernacht geëindigd. De Italiaansche minister van bin- nenl zaken, deelde gisteren mede, dat de algemeene stalling om 12 uur was geëindigd. (Naar eene Engelsehe vertelling.) 26. Waarom loopt gij op dit uur van den dag uit? Het zal pikdonker zijn eer gij honderd stappen verder zijt. Gij hebt u gisterenavond als een© ra zende aangesteld en u met eene haast uit de voelen gemaakt, waaraan nie mand uitleg kon geven. Ben ik nier lang genoeg alleen geweest? Goed, goed Ik vind het zeer slecht, ik voe] uwe onheusche bejegening diep, en lijd er door. Letty, gij zijt mij een vloek! Met deze goddeloozen ontboezeming besloot de oude vrouw voor het oogenhlik haar sermoen mf te^dfen11/61 hebl gij V00r ioën Neen' kunt uiets «or mij Zeer goed. J%_jleb it m niet gezegd dat hef niet zeer goed is? snauwde de moeder. Nu volgde er een lange stilte; ik was overtuigd uat moeder en doenter op dial oogenblik hare geliefkoosde loudins hij het haardvuur hadden her nomen. m.Af0Wtl llel jaargetijde nog niet naarr]1*1?"1 naar <lcn hoek van den toch milr. ZOO schoof ik voor mii wa St°el het vuur> dat al sDoedin' »ntaa^elegli- ondervond spoedig dat de avonden te Nettle- wood vroegtijdig guvtr wordene tle" Het was donker en ik zat vóór het vuur half ingesluimerd, toen °k de veerbel aan de overkant van hm wat ter hoorde luiden. Ik sprong overeind en ijlde naar het venster, vanwaar men aan den ecnen kant op het veer uitzag. Het was zoo donker dat men onmo gelijk iets kon onderscheiden, maar ik hoorde in dc verte stemman en geroep en ik zag een vrouwelijke gestalte, met een sjaal over het hoofd, voorbij het venster loopen, het grasperk over en door het kleine zijpoortje op den grooten weg gaan. Ik zag, dat zij niet naar toet veer ging, maar links afsloeg waar men in de duisternis duidelijk een dunne streep onderscheidde, die den weg naar het dorp aanwees. Daar ik zelf geen raad met mijn lijd wist, greep ik mijnen noed en spoedde mij de voordeur uit. In de gang liep ik tegen vrouw Ray, die zich langzaam maar sprakeloos in de zelfde richting voortsleepte. Het zou een gevaarlijke botsing heb ben kunnen zijn, als de waardin haar lange armen niet tiad uitgestrekt ©n zich aan beide zijden van den muur had vastgehouden. Wie is dat? vroeg zij. Dat oen ik, vrouw Ray, ik hoop dat ik u niet bezeerd heb. Neen neen niet erg. Maar gij zoudt mij toch hebben kunnen doo- den. Zij kon niet nalaten, zelfs op het oogenblik dat zij plaats maakte om mij voorbij te laten gaan, mij een bits woord toe te snauwen, hetgeen de uit werking "had die zij' verlangde. Gij zult een anderen keer wel doen, mijnheer, als gij door dezen don- keien gang komt sluipen, eerst ©ens rond te zien of gij op geen arme gebrekkige vrouw trapt. Gaat gij naar het veer, mijnheer? vroeg zij op be- leefderen toon. fc- Dat denk ik toch. s= Wilt Bii miin Ortaard kind ver zoeken naar huis te komen, ik heb haar dadelijk noodig. Het is onver- klaaroaar dat het meisje niet gerust thuis kan blijven, om mij in mijnen ouden nag gezelschap te houden. Hare .oogen schenen sterker dan de mijne, of de gewoonte had ze gescherpt, want, toen ik mijn gezicht aan de duisternis poogde te gewennen, noorde ik haar reeds zeggen: Jabez heelt George tot hulp bij zich. Ik denk dat dejonker wordt overgezet. Ik ging de poort door en daalde den straatweg af naar het veer. Ik zag juist een tweede boot van wal stooien cn net gelaat van Jabcz werd door het licht van de lantaarn op de bank verschenen. Ik wandelde heen en weer langs den oever, om de boot over het water te zien glijden en luis terde naar het gcmummel van stem men aan den overkant, die de wind nu en dan tot mij bracht. Eensklaps greep iemand mij bij den arm en mij omkeerende, zag ik dat de oude waardin uit de herberg mij naar de landingsplaats was jiageström- peld. Daar komt bii aan. mijnheer. «- Wie* De jonker. De broeder van uwe sehoone meesteres, Zijt gij wel zeker dal hij het is? Ik vergis mij nooit in mijn voor gevoelen. Ik lees dagen, soms jaren vooruit in de toekomst, wat mij zal wedervaren. Neem mij nip.t kwalijk, dat ik op uwen arm leun, mijnheer, ik ben overspannen door deze wan deling, en kan bijna niet meer voort. Zij leunde zwaar tegen mij aan. De oude looverkol verveelde mij meer dan ooit. Ik voorzag, dal ik evenveel afkeer voor haar zou hebben alsWenford. Het verwonderde mij niet meer dat men baar niet lijden kon. Zij stenen van wal, zeide zij met krassende stem; nu komen ze hier heen. Als zij nat zijn, zullen zij bran dewijn hestellen. God geve dat hunne kieereil druipend nat zijn! Ik zou wel eens willen weten waar mijne jonge wilde kat heengeloopen is. De oude kat keek eenige malen vruchteloos in het rond, totdat de aan komst van de veerboot hare gansclie aandacht trok, Ziet gij hem wel? fluisterde zij. Ik zie iemand rechtstaan in de boot, bij houdt twee paarden bij den teugel Dat is de knecht, zeide zij grim mig; zie links van den man, daar! zit iemand op de bank Ja, nu zie ik hem. Hij naderde ons als liet Noodlot, krastie zij. Hij nadert en komt ons beider leven verwoesten Gij weel niet wat er in toet hoofd van dien man omgaat Kwaads of fgoeds, wat bedoeld!; gij? vroeg ik lachend. Dat weel ik nietï 1 Ik was verwonderd over den op gewonden toon van liaar antwoordl, voor den ernsligen klank van haro stem, over haar met moeite bedwon gen aandoening, die zoo sterk was, dat mijn arm, dien zij stevig vast. greep, mij pijn deed. Hij Dadert ons in het Noodlot! herhaalde zij, toen de boot aanlegd^ en de bemanning aau wal stapte. Jabez's gezel lichtte niet de lantaarn, den Jonker voor een oogenolit later zette deze <len voet aan wal. Welkom hier, mijnheer, zei vrotjn, Ray, diep. neigende^ (Wordt vervolgd,0

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1