immmm BINNENLAND Sociale Berichten. VERSPREIDS BERICHTEN KORTE BERiCTHFN Mary, wilt gii ons het genoe gen doen eens te zingen? M Ml i|É Hii r DE IERSCHE KWESTIG, Se troepen van den Ierschen Vrij- Bta-at hebben, na Clonmell aan drie kan ten te hebben omsingeld, die stad ge nomen, welke door de ongeregelde troe pen overhaast werd ontruimd, die naar het Zuiden en Westen trokken. Cahir heeft eenigen tijd stand gehouden, maar werd later bezet door de natio nale troepen, die ook Dungarvan heb ben genomen. Deze stellingen liggen aan de Noord-Oostgrens van het graaf sehap Cork, waarin de rebellen nu zijn samengedreven. Bevestigd wordt, dat de landingen van nationale troepen in den onmiddellijken omtrek van de stad Cork de ongeregelde troepen bijna vol slagen verrast hebben en, ofschoon er maar weinig berichten binnenkomen, wegens de censuur, krijgt men den in druk, dat deze flankbeweging de posi tie van de ongeregelden uiterst nete lig heeft gemaakt. De bladen gelooven, dat de definitie ve omsingeling niet lang meer op zich kan laten wachten. Eergisteravond werd gemeld, da* in gedeelten van de stad Cork gevochten werd. Men zegt, dat de opstandelingen eenige gebouwen in brand hebben ge stoken, voordat zij op andere stellin gen terugtrokken. Berichten uit Dublin zeggen, dat de troepen van de Valera Cork verlaten hebben, doch dit is nog niet officieel bevestigd. DE GEVANGENSCHAP VAN PA TER STRACKE. Naar het Opschrift: „als een boef wordt P. Stracke behandeld" wordt uit Gent aan de BrusselscHie „Stan daard" het volgende geschreven: „Maandag 7 dezer, vroeg in den Ochtend, werd aan Pater Strack'e of ficieel bekend gemaakt dat zijn be roep tegen de uitspraak' v an 'hef Gent- sche hóf van assisen was afgewezen door het verbrekingshof te Brussel ■en dat diensvOlgens het regiem der gevangenis met zijn onverbiddelijke strengheid op hem zou worden toe- je.;: ast. „Pater Stracke, die wegens acti visme was aangeklaagd werd, zooals wen weet tot verrassing van alle rechtskundigen wegens hoogverraad veroordeeld Hij wordt dan niet als een politiek gevangene maar ais een hoef behandeld. „Maandagochtend werden, als gold het een dief of moordenaar, ^ijn vin gerafdrukken en een toto opgenomen Zijn briefwisseling: wordt tot niets getracht dagbladen worden hem niet meer gegeven en daar h'ij ongehuwd js en zijn ouders overleden zijn mag h'ij absoluut geen bezoek meer ontvangen. „L'Etoile beige" zal dus niet meer hoeven te klagen over de lange rijen jonge Jezuïeten die naar tie gevangenis der Nieuwe Wandeling Onderrichtingen gaan halen voorden strijd tegen België. „Alle verzachtingen, welke pater StiaLke genoot, worden ingetrokken, hok de vergunning om M]s te lezen. De priesters, dje door de Buitschers gevangen werden gezet, mochten troost en kracht zoeken in het H. Misoffer; voor protestanten sprak dat vanzelf; doeti in het Katholieke Bel gië gaat het anders. Als de gevan gene de een of andere dier verzach tingen wenscJït te genieten moet hij een met redenen omkleed verzoek indienen. Pater Stracke heeft echter den Brusselsehen heeren het genot niet verselialt een Vlaamschen pries ter aan hun voeten te zien kruipen en heeft 'slechts gevraagd om de H. Mis te mogen lezen. „Een regiem uitgevonden om ru we naturen van booswichten te be dwingen ..is'doodend voor fijn aan gelegde zielen en reeds m-eer dan een politieke gevangene werd naar iiel en lichaam gebroken door een veel zachtere behandeling. Wlij echter die pater Sfracke's karaktersterkte ken nen zijn overtuigd dat hij, die reeds zooveel geleden heett ook deze har de beproeving te boven zal komen. Moge hij intusschen, naast het ge bed ook eenigen troost vinden in den «stillen eerbied, waarmede het per soneel der gevangenis een zoo ede len gevangene omringt en in de ver zekering. dat het Vlaamsche volk hem meer hoogacht en bemint, naarmate h'ij meer lijdt voor Arm Vlaanderen" VAN SOCIALIST TOT FASCIST. Uit Rome wordt gemeld: De misluk king der algemeene staking heeft voor de socialisten onaangename gevolgen Dit klonk vreemd, maar zij gaf er geen anderen uitleg over. Zij sprak vlug het kwam mij voor dat zii wel wat zenuwachtig of prikkelbaar van aard was. .Gij zult het mii toch niet kwa tijk nemen, als ik een enkel maal een kleine wijziging aan uw plan aen maak als ik, bii voorbeeld, verlang een vooruitstekend zijraam zoo te plaatsen, dat men een schoon uitzicht in de vallei 'heeft, pf als ik een aardig hoekje voor •een studeerkamer uitvind, waar ik mijn slechte verzen kan schrij ven, als mii de dichtlust bekruipt Ik herinnerde mii nu de waar schuwing van mijnheer Wenford in den spoortrein; ik dacht er nog -aan toen mijnheer Wenford zelf werd aangemeld nu met door de stijve dienstmeid, maar. door eenen knecht, in donkerblauwe li vrei. Mijnheer Wenford trad binnen in groot avond-kostuum of lie ver in dien meer ouderwetscheij stijl van avondkleedingi die des tijds in eenen witten halsdoek, wit vesten groote neteldoeksche hemd feprat bestond1. daar in vele "deelen des lauds talrijke Tzuiniging'Splan had Van meer dan 100* het wachtgeld rot een Deo ra g van socialisten tot de fascisten oversraan. millioen en dat' Rif het uitvoeren ten Pnr«rc-f« 7fl t»n Kr,«u<.t-,ri socialisten tot de fascisten overgaan. Zoo zjjn de soc. vakvereenigingen der havenarbeiders te Venetië naar de fascisten overgegaan. In Genua wer den vier fascistische corporaties der havenarbeiders gesticht. EEN DUEL OM EEN POSTZEGEL. In de Kamer van Buenos Aires oefen de op de officieele machtiging voor de uitgifte van postzegels met de beelte nis van den president de Alvear. De minister van binnenlandsehe zaken Iri- goyen nam hierop zijn ontslag en zal duelleer enmet Sorondo. =5 Gisteroentend zouden 500 onge- wenschte personen in Elzas-Lotharin- uen aanzegging krijgen, dat zij uit net land ziulen worden gezet. Hedenavond moet dit be vel zijn uitgevoerd. De ratten knabbelen aan de zes milliard Mark in de kelders der Na tionale Bank te Brussel. Nog enaele ja ren ien de ratten zullen den geheelen stapel Marken, die voor 125 francs zijn overgenomen, verslonden zijn. Te Londen is berient ontvangen dat het Britsch© s.s. „George" te Ba- toem op verzoek van den Russischen consul aldaar is aangehouden. De Britsche autoriteiten lieoben stappen gedaan om de vrijlating van nel vaar tuig te verkrijgen Ex-keizerin Zita van Oostenrijk is met haar kinderen in Bilbao aan gekomen om zich van daar naar Le- queitio te begeven, waar zij de zomer maanden verder zal doorbrengen en in kasteel dat een Spaansche adellijke familie te .nrer beschikking heeft ge steld, Hel bestuur der Zuid-Afrikaan- sche Nationalistische Partij heeft een resolutie aangenomen tegen het „wille keurige en onconstitutioneel® gedrag der regeering ten aanzien van die in lijving van Zuid-Rhodesië bij de Unie waarover d© Z.-A. bevolking niet is geraadpleegd, De recherche te Frankfort heeft den wiegans deelname aan den moord op Rathenau gevochten Ernst Salo mon gearresteerd. Een vreeset ij Ke ontplof ling heeft plaats gehad in liet fort Gereiontaine bij Maubeuge tijdens het vervoer van een kar giet granaten. Er worden vijf man vermist. Een lijk en tal van afge rukte lichaamsdeelen van niensrhen en paarden zijn gevonden. - Bij de inercking van de leerling voor de verwoeste gebieden in België viel de prijs van een millioen francs op serie 49120 No. 10. De gelukkige winnaar is een meesterknecht van de auto fabriek te Namen. Aan boord van de "VViirte Star Liner „Adriatic" heeft een nevige ont ploffing in hel ruim plaats gehad toen liet schip zich bevond 300 mijl buiten de kust van Portland. In Hamburg hadden bloedige botsnigen plaats tusschen de commu nisten ©n de politie wegens de opvoe ring van de film „Todesreigen in Rus land". welke de communisten wilden verhinderen. Dertien politiebeambten werden zwaar gewond, De eerste stukken van het nieu we Duitseh© metalen gold, ongeveer duizend driemarkstukken van alumi nium, zijn gisteren als munten ter her inncring aan de grondwet in omloop gebracht. Te Heiningen is wederom een groot wapendepot ontdekt.. Er wer den 15 machinegeweren, 15 mashine- pistolen, talrijk© infanteriegewer-en, 0000 patronen ©n 400 handgranaten in beslag genomen. DE KABINETSFORMATIE. Het is niet gemakkelijk om in de zen tijd, waarin vele vooraanstaande parlementsleden met vacanfie afwezig zijn over de onderhandelingen be treffende de kabinetsformatie iets te vernemen aat eenige vastheid heeft Geruchten gaan er geno-eg maar ze zijn meestal niet te controleeren. Het „Höbl." meende nu echter wel het volgende met voldoende stellig heid te kunnen mededeelen. Van den aanvang af js de positie der rechterzijde vrijwel beheerscht ge worden door den lieer Colijn. Ter stond na de verkiezingen en zelfs reeds daarvoor, heeft het blad ge- hcord dat de heer Colijn een be- Hij kwam zeer bedaard en veel bevalliger binnen dan ik van item verwacht bad. Hij wisselde eenen handdruk piet mijnheer Vaughan, boog plechtstatig over de fijne hand per gastvrouw, wendde zich toen tot mii en gaf mij een harte- lijken handdruk. Mijnheer Gear, het verheugt mij onze kennismaking die in den Zwarten Gap begonnen is, te her nieuwen. Dat was met recht een zwaren strijd om het Nettlewood- sche veer te bereiken. Ik geloof, mevrouw Zitman, vervolgde hij, zich tot haar wendende, dat ik u onze reis in alle mogelijke bijzon derheden heb meegedeeld? Gii hebt mij, geloof ik, dien- zelfden pvond een onsamenhan gend verhaal opgedischt, zeide zij, eenigzins wrevelig, en tevens hebt gij mii een bespottelijk en op waar portret van mijnheer Gear opgehangen. i Ik schaam mij .op mijn eere woord, p-ver die kleine scherts, zeide pij; het was weer een van die gekke streken, waarover hier zooveel gebabbeld wordt, en die men izpa overdrijft, Het wordt millioen en dal Rj het uitvoeren van dat plan als conditio sine gua non stelde voor zijn steun aan eenig binet. Hef ^Hdbl.'' heeft' daarover toen geen zekerheid kunnen krijgen maar (iet is haar sedert dien van zóó verschillende zijden bevestigd dat zij Het nu wei ais zeker mogen aannei men. Alleen is Het 'bedrag der totale bezuiniging: dat Zij' laatstelijk Jiborde noemen h eel wat dichter bij' de 200 dan bij1 de 100 millioen. Het kabinet 'schijnt het plan Crolijn in Het algemeen te Hebben aanvaard en te hebben opgenomen -in het pro gram dat het nu aan de parfij'en heeft voorgelegd. Het is echter de vraag at' de partijen \>ian rechts (met name de A R. en C.-H.) de bezuiniging die de regeering in Het uitzicht stelt voldoende vinden en vooral of ze de spoedige uitvoering ervan gewaag bo-rgd achten. Wiat dit laatste belangt heeft Het blad goede reden om aan te nemen dat de h'eer Colijn den eisdh stelt dat een zeker deel van de bezuiniging vóór 1 Januari 1923 wet telij'k moet zijn verzekerd. Gebeurt dit niet. dan zullen de anti-revolutionai- ren (en waarschijnlijk ook wel de ëhYistel ij k-h is+orischen) zich' tegen over Het kabinet tot niets verplicht achten. Het Ministerie zou dan dus alleen op de Roomscfien kunnen re kenen.en dan nog behoudens de mogelijkheid v'an afvalligheid der be- zuinigingseie-menten welke ook in die fractie Zijn te vinden. Het mag be twijfeld woorden of Het Ministerie onder zulke onzekere vooruitzichten zou willen optreden. Treedt het op dan mag men dus als zeer waarschijn lijk aannemen dat een omvangrijk bezuinigingsplan is aanv'aard en in uitvoering verzekerd. Het tegendeel zou anders, bij de begrooting-sbehandeling! weldra 'Mij- ken. NEDERL. TENTOONSTELLING TE KOPENHAGEN. De Nederlandse-He tentoonstelling te Kopenhagen werd in de maand Juli door meer dan 200.000 betalende per sonen bezocht. De belangstelling voor deze tentoonstelling blijft onvermin derd. Zondag 6 Augustus bedroeg het aantal betalende bezoekers 13227. WACHTGELD BURGERLIJKE RIJKSAMBTENAREN. In „St-b'l." no. 479 is opgeno men ede regeling der toekenning van wachtgeld aan burgerlijke rijks ambtenaren. ,Wi' ontleenen eraan: Met betrekking tot den duur en bet bedrag van het wachtgeld worden de burgerlijke rijksambte naren onderscheiden in: a. hen, die een ambt beldeeden, dat een hoofd betreekkmg vormt, en uit hoofde van den aard hun ner bekwaamheden redelijkerwijze geacht moet worden een gelijke waardige positie anders dan in openbaren dienst niet binnen een redelijken termijn te kunnen ver krijgen; b. de overigen. Aan een burgerlijk rijksambtenaar als bedoeld onder awordt het genot van wachtgeld toegekend ge durende oen tijdvak, gelijk aan zijn diensttijd, ten bedrage van: a. indien hii ten tijde van het ontslag kostwinner is van een ge zin, gedurende de eerste drie maan den de laatstelijk door hem geno ten wedde, gedurende de volgen de drie maanden 85 ten honderd en daarna 70 ten honderd van de laatstelijk door hem genoten wed de; b. in de overige gevallen, gedu rende de eerste drie maanden de laatstelijk door hem genoten wed de, gedurende de volgende drie maanden 75 ten honderd en daar na .60 ten honderd van de laatste lijk door hem genoten wedde. Aan een burgerlijk rijksambte naar, als bedoeld onder b. wordt het genot van wachtgeld toege kend gedurende drie maanden, ver meerderd voor hem, die ten tijde van bet ontslag kostwinner van een gezin was, met een maand voor elk jaar door hem volbrach ten diensttijd, tot een maximum van in totaal een jaar. Het wacht geld voor de in dezen bedoelde ambtenaren bedraagt gedurende de eerste drie maanden het bedrag van de laatstelijk door den betrok kene genoten wedde en daarna 70 ten honderd daarvan. In buitengewone gevallen kan morgen zes maanden dat ik, naar ijk vrees, de zotste streek heb be gaan. Mevrouw Zitman werd vuur rood, zij bezat even als ik, eeo sprekend gelaat, dat- hare gedach ten bijna al te duidelijk verried. Ik begreep onmiddellijk dat me vrouw Zitman, zes maanden gele den, in den laatsten gekkemaus- praat van haren gast bedoeld ge weest was. Ik vraag nederig om vergiffenis mevrouw Zitman, ging hit voort Is jdat nu geen gulle bekentenis? Ik ,weet dat gii met van uitvludht- sels ihoudt, en hoop dat die be kentenis u bevalt. Ik schenk u volkomen vergif fenis, mijnheer benford, antwooivj de zij. [Willen wii die bekentenis dan met eenen handdruk bevestigen? 'Zeer gaarne, als gil dat ver langt, [hernam zii .lachend, maar beloof piii dan tevens, dat er nooit nog misverstand tusschen ons zal plaats hebben. Gii kunt zeker zijn, hernam hij, dat ik voorgoed van alle be goocheling genezen ben; ik! ben ten jhoogste 70 ten honderd van het laatstelijk .genoten wachtgeld voor een bepaalden tijd na bet ver strijken der vorenopischreven ter mimen worden voortgezet. Onder diensttijd wordt voor de toepassing van dit besluit verstaan de aan het ontslag voorafgaande tijd. die in aanmerking komt voor pensioen. jaet dien verstande ech ter, dat: a. diensttijd, voor hét bereiken van den vollen leeftijd van 18 ja ren vervuld, buiten aanmerking blijft; b. diensttijd in een nevenbetrek king slechts in aanmerking komt, indien het wachtgeld uit hoofde van ontslag pat die betrekkinjg' wondt toegekend; c. indien de diensttijd wegens verleend ontslag onderbroken is geweest, de tijd vóór de onderbre king slechts medeteit, indien de onderbreking minder dan een jaar heeft geduurd; d. alle diensttijd slechts een maal wordt medegeteld. Wanneer de op wachtgeld-ge stelde inkomsten gaat genieten uit of in verband met arbeid of be drijf, na het ontslag ter hand ge nomen, wordt, zoodra en zoolang jhet wachtgeld vermeerderd mei- die inkomsten de laatstelijk geno ten wedde zou overschrijden, het wachtgeld met het bedrag dier overschrijding verminderd. Indien de op wachtgeld-gestelde een hem aangeboden ambt of be trekking, die hem naar het oor deel van den betrokken Minister in verband met zijn persoonlijkheid en omstandigheden redelijkerwijze kan worden opgedragen, weigert te aanvaarden of ook anderszins indien jhii in de gelegenheid komt om op een wijze, die in verband met zijn .persoonlijkheid en om standigheden naar het oordeel van den betrokken Minister voor hem passend kan worden geacht, in komsten te verkrijgen, daarvan geen gebruik maakt, dan vervalt het wachtgeld voor het bedrag, waarmede het wachtgeld vermeer derd met de verzuimde inkom sten de laatstelijk genoten wedde zou hebben overschreden. Het wadhtgield vervalt, zoodra de op wachtgeld-gestelde uit an deren 'hoofde dan de opheffing zii ner betrekking in de termen komt om pensioen te genieten. Indien de op wachtgeld-gestelde ambtenares ïn het huwelijk treedt dan vervalt voor den duur van dat huwelijk het wachtgeld. Bii JC B. wordt eene commissie van drie personen ingesteld, wier advies, .indien de belanghebbende dit .wensctd, wordt ingewonnen over door hem ingebrachte be zwaren. I DE EX-KROONPRINS TERUG NAAR DUITSCHLAND? Een B©rlijnseh persbureau verspreidt volgens d© „Tel." wederom liet bericht dat ex-kroonprins stapp©n heelt gedaan otu vergunning t© krijgen voor zijn terugkeer naar Duilschland. In het be richt wordt beweerd, dat de desbe treffende onderhandelingen door den moord op Rathenau werden onderbro ken. Thans zou d© Duitsche rijksre- geering echter geen bezwaar maken, indien de ex-kroonprins geheel als particulier feeft en. zijn woonplaats buiten Berlijn vestigt. Zjjn terugkeer zou dan waarschijnlijk laat in den herfst plaats hebben. Dit bericiit lijkt echter onwaar schijnlijk, daar in de w©t tot bescher ming der republiek oorspronkelijk een bepaling zou worden opgenomen, wel ke d© terugkeer der dynastie naar Duitschland verbiedt. Wel is waar is dezo bepaling bij net in stemming bren gen. in den rijltsdag weggevallen, maar het is nauwelijks aan te nemen, dat de regeering juist op dit ©ogenblik haar standpunt volkomen zon hebben ge wijzigd. Dat de kroonprins gaarna als particulier naar Duitschland zou wil len terugkeren, is bekend, maar het is bij de bestaande door de jongste politiek© aanslagen in het leven geroe pen stemming tegen reents niet aan to n©men, dat zijn verlangen zal kun nen word©n vervuld, zonder dat het politiek© leven, in Duitschland nieuwe schokken zal krijgen. DE ROEMEENSCHE GEZANT, De Koningin heelt gisteren ten paiei ze Het Loo in audiëntie ontva.igeu nu de bedaardste ziel van heel Nettle wood. Mijnheer Wenford en mevrouw Zitman wisselden eenen handdruk, Ik zag den blik vol bitter leed wezen en smart, dien hij daarbij op haar wierp, de uitdrukking van zijn gelaat was mil geheel nieuw; hij wendde zich met een diepen zucht .van haar of. Een oogenblik daarna ontnam Wenford, Herbert het prachtige misboek. Wat zijt gii nog altijd een ijve rise blokker! riep hii uit. terwijl hij pver den verwonderden blik van zijnen vriend lachte. Vauglhan franste de wenkbrau wen, en zag zijne zuster aan, doch deze Jmd de laatste opmerking niet .verstaan. Och ik vergeet het altijd, zei de [Wenford, lachend. Mevrouw Zitman verstond dit i— Wat vergeet gij altijd, mijn heer Wienforid? i— (U naar een lied te vragen.., naar... Ia Belle om Ia Béte te bekoren en te temmen. Hij lichte zelve om zijp eigene geestelijke yergelu'langt 'den gezant van Roemenie bij Haar Hof, den h©er Henri Calargi, tevens gezant van Roemenie te Brussel, ter aanbieding zijner geloofsbrieven VISA VOOR TSJECIIO- SLOWAAKSCHE BADPLAATSEN Volgens bericht uit Praag hebben alle consulaten van Tsjecho Slowakije machtiging gekregen aan onderdanen van vreemde staten die een bewijs van e©n arts kunnen overleggen, dat zij naar de republiek willen reizen om daar in e©n badplaats te verblijven het visum 1© verstrekken tegen de helft van d©n anders geldenden prijs. Het visum wordt m©t de bijzondere clausule aangevuld, dat het alleen is gegeven om een badplaats te bezoeken. WETBOEK VAN STRAFVORDERING. Naar het „Vad verneemt is binnen kort het Kon, Besluit te verwachten, waarbij bepaald wordt, dat h©t nieu we wetboek van strafvordering met 1 Sept. a.s in working zal treden. DE LOONSVERLAülNG VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Naar aanleiding- van een bericht in „De Tijd" dat de plannen tot ver laging van het loon van het spoor wegpersoneel voorloop'ig opgeschort Zijn ten einde de beslissing at te wachten of een algemeene verlaging van bet loon van het Rijkspersoneel rioor de omstandigheden noodzakelijk zal moeten worden .verneemt de „Tel." te bevoegder plaatse, dat van dergelijke voornemens niets bekend iv De aangekondigde loonsverlaging vioor Het spoorweg werkplaats perso neel blijft derhalve van kracht DE VUURBOL TE DOET1NCHEM. De Dinsdagavond te Doetin- chem neergekomen vuurbol blijkt bij onderzoek toch nog meer scha de te hebben aangericht, dan aan vankelijk werd vermoed. Gisteren morgen toch is gebleken, dat de daken van twee aangrenzende wo ningen zwaar geleden hebben. Ve le dakpannen bleken vermeld en weggeslingerd en een schoorsteen geheel uit ziin verband gerukt. Gisterenmorgen kwam iemand van het meteorologische instituut te De Bildt tot 't verzamelen van gegevens. MELK,.OORLOG" TE DELFT. Te Delft is in de nieuwe stads wijk aan de Brasserskade weder om een melkoorlog uitgebroken. Bii de in Juli plaats gehad hébben de prijsverhooging tot 16 ets. per L. bleef een meikhouder leveren tegen .15 ets. De man zag ziin de biet echter gaandeweg verminde ren toen een concurrent de melk voor .14 ets. per L. verkocht. Nau welijks had hii den prijs verlaagd of daar kwam een nieuwe con current die thans de melk voor 13 cent per L. levert. NONCHALANTE ARMVOOGD. In de vergadering van den raad van Engwirden (Fr.) werd een soms zeer scherpe discussie ge voerd over de handelwijze van een lid van het Burgerlijk Armbestuur te .Tjalleberd, tevens wethouder dezer gemeente. Deze armvoogd werd beschuldigd, zonder mede weten van zijn medeleden een Dou glaspomp, eigen aan 'dat armbe stuur, ten eigen bate te hebben aangewend. Vooral yan de zijde der S. Di A. P. werd deze handelwijze scherp gecritiseerd. Met 5 tegen 4 stem men .werd een motie aangenomen, waarin de raad uitspreekt, dat uit 'het onderzoek van B. en Wt en de daaruit voortgevloeide bespre kingen niet is gebleken, dat het in de bedoeling van den. arm voogd lag, zich bedoelde pomp toe te eigenen, maar dat meer aan nonchalance van zijn zijde moet wo-rden gedacht EEN WERVELWIND'. Te Zaandam heeft gistermorgen 10 uur een wervelwind groote scha de aangericht in den moestuin van de nheer W„ Schepper warmoezenier aan de Tuinstraat. Meer dan 50 ra men van broeikasten werden door Herbert Vaughan lachte uit be leefdheid ook even mee, maar scheen toch het fijne van de grap niet goed te begrijpen. Hii vroeg aan zijne zuster: Zij stond dadelijk op, en zette zich voor de piano. Met dezelfde vlugheid die al ha re [bewegingen kenmerkte, gleden hare vingers over de toetsen van het klavier en weerklonk hare1 stem in die groote zaal. Die stem was lieflijk en krachtig tevens. Bii iemand van zulke fijne, tee- dere vormen, zou men zooveel kracht niet hebben vermoed. Eene heerlijke, krachtige stem, niet waar? fluisterde Wenford mii toe; zii heeft een goede opleiding Een zeer prachtige stem. liet is een sirenenzang, die den ouden Zitman vijt "jaren gele den in verrukking bracht, zelfs tot zooverre dat hii ziin verstand ver loor en geld en goed aan hare voeten legde. Zii .heeft sedert dien 'bid nog meer verwoesting met 'eten windhoos opgenomen en opgrxxj ten afstand neergeworpen. j Sommige van deze ramen werden tot een Hoogte van den haan van dei toren der Bullek'erk opgevoerd. Ook de kanteloepplanten werden besclïa digd verscheidene geheel ontworteld VERZENDING NAAR N.-AMER1KA De directeur van hét postkantoor Amsterdam, brengt ter kennis, dat brievenmalen zullen worden verzon den naar de Ver. Staten van Amerika per „Rijndam" van de Hofland— Amerika Lijn. Alleen die oorrespon- dentie wordt medegegeven, welke it voorzien van een aanwijzing tot ver zending met genoemd stoomschip Laatste bus lichting ten Hoofdpost- kantore 15 Aug. 9.30 v'.m1. aan get stukken tot 9 uur v.nr. Postpakketten met dit stoomschip kunnen worden aangeboden aan bu reel Pakketpost Warmoes straat tol 14 Aug. 8 uur 's avonds, EEN MOTOR UIT ELKAAR' GE SPRONGEN. Bij1 den molenaar Boets te Acht huizen .gemeente Ooltgensplaat ge beurde Donderdag een ernstig on geluk'. Men had de Motor gerepa reerd en wilde deze aanzetten. De nvotor liep enkele minuten en sprong toen met een geweldigen slag' uit elkaar. Een der monteurs ,met dï werk belast werd bewusteloos op genomen en bleek ernstige kwetsurei te Hebben opgeloopen; een andere monteur bekwam enkel lichte ver wondingen, Van Het huisje waarii de motor was geplaatst, werd een groot stuk weggeslagen terwijl Hef van binnen geheel werd vernield. De explosie was zoo hevig, dat zij' ver in den omtrek werd gehoord imN A3.LHRS.EI- De 17-jarige Th. M. is ten ge violge van duizelingen bij den Wfl helminasingel te Breda van rijn rij wiel gevallen. Hij bekwam een sehe delbreuk en is aan de gevolgen o\yr- jet. en. Te Veisen is het tweejarig t'oiciï- tertje van den schipper K uit Haar lem over boord gevallen en ver dronken. Een negenjarig knaapje A 5?. te Rotterdam, kreeg loopende lang» het Kralingsche Veer een toeval, waardoor het achterover te water sloeg. Zijn 13-jarig broertje wist den drenkeling te redden. De levensgees ten werden spoedig opgewekt. Een kindje van 11 maanden {e Zwofle kreeg door een ongelukkig toevai een brandend petroleumstel Over zich heen. Met epnstige brand wonden werd Het kindje naar het zie kenhuis vervoerd. Het is daar a„ de bekomen brandwonden overledei De heer S. H. te Oude Tonge i terwijl hij op Het land eenige bezighc den verrichtte daar plotseling onwei ge worden en in een sloot terecht geko men. Hoewel de ongeulkkige spoedig uit zjjn netelige positie werd ver'ost, en naar zijn woning vervoerd, is hjj aan de gevolgen overleden. De koning der Belgen heeft de zi veren medaille van de Kroonorde toe gekend aan de vrouw van J. Bcas, schipper te Cadzand, die op 30 Seplea ber 1921 met gevaar van eigen levca een man redde, die op het strand bil op komend water lag te slapen en gioc' gevaar liep te verdrinken. In het gebouw „De Leeuw" te Weesp is een volledige geheime bran derij ontdekt. De politie iegde op alles beslag. Naar het schijnt werd zij gedre ven door Amsterdammers, terwijl ook personen uit Haarlem en Weesp er b( betrokken moeten zijn. De stoomhopper „Maasbond 5 heeft ter hoogte van Wijk-aan-Zce op geviseht en te IJmuiden aangebarcut het in goeden staat verkeerend lijk var een manspersoon, 111 badcostuum, vermoedelijk een dïT b Zandvoort verongelukten. Q[stereiimorgen half negen r? bij den overweg aan de Moesstraat te Gro niiwen, een vrachtwagen door een trein uit Groningen gegrepen. Het paard werd gedood: de voerman "Vene ma sprong nog bijtijds van den wagen Tijdens een zanguitvoering te Groningen toen de leden van 2 zang koren elkaar zouden aflossen, zakte d'. vloer van den muziektempel in. Het kwam tot een paniek, doch door hol tactvol optreden der leiders liep alle zonder ongelukken af. De muziekuit voering werd voortgezet op een in ul nabijheid zich bevindende hoogte^ die stem aangericht, evenwel zon der slecht inzicht, voegde hii e. stil bij. Hij ging naar het vuur en pookte er driftig in, toen zij te midden dei tweede stroot was. Een blik van mijnheer Vaughar deed hem tot zelfbeheersching te rugkomen, zoodat hii op eeneo stoel neerzonk, en op den nagel van zijnen duim begon te bijten. De avond liep ten einde zooals dit gewoonlijk bii zulke gelegen heden gaat; wii vergaten in elkafl ders gezelschap de somberheid o» over de woning hing. Het gesprek was weer alfK meen en levendig geworden. heer Vaughan zong een stuk u» een opera en ook Wenford hj?) met krachtige basstem een Iieaie aam -„f Men verzocht mii eveneens ïer voor te dragen; dodi ik kon aan dat .verlangen niet voldoen, or de eenvoudige reden dat in» ,»e' talent daartoe ontbrak. Na eenigen tijd muziek gemaaiu te hebben, speelden .wit een pari, whiSt (Wordt vervolg

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2