ONS BLAD Hótel „Toelast." "buitenland. feuilleton intiem cabaret. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: O® vtoik van net pin 1 BINNENLAND no- ooi- Maandag 20 Augustus 1922. 14e Jaargang. 91 99 Opnieuw een oud probleem. KORTE BÉRIGTHEN A.s. Kermis NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD jf Abonnementsprijs: kwnitaai'sroor Alkmaar -»v f 2. .'oor buiten Alkmaar f 285 "det Oefllustreerd Zondagsblad v.O 60 f hooger. Advertentieprijs: Aan Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclamf per regei f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij votf uitbetaling per plaatsing f 0.60. alie abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—f 60,—, f 35,—, f 15,— De geschiedenis der menschheid lijkt heel vaak op een stilstaand water: in rustige tijden van politieke ontspan ning en economische hoogconjunctuur schittert de beschaving aan de opper vlakte als de waterlelies op de plas; maar nauwelijks komt er heftige beroe ring door revolutie, oorlog, economi sche depressie, of allerlei leeljjks komt naar boven. De achter ons liggende ja ren hebben dit maar al te zeer bewezen en de na-oorlogsche periode, waarin wij thans verkeeren, geeft er dagelijks nieuwe voorbeelden van. Nauwelijks is het besef doorgedron gen, dat de gouden jaren van de oor logswinst maar bedriegelijken schijn hebben gegeven en de welvaart voor langen tijd terug is gezet, of, wat in' kalmer tijd meer bedekt en minder luid werd gepropageerd, wordt openlijk en algemeen besproken, wordt als weten schappelijk voorgedragen. We bedoe len het vraagstuk der overbevolking in verband met de economische ma laise. Zoolang men zich werkelijk op we tenschappelijk terrein houdt en nagaat, hoe door emigratie, ontginning van woeste gronden, verandering van ar- beidsverdeeling en dergelijke meer evenwicht kan worden gebracht op de sterk geschokte arbeidsmarkt, kan men zulke studie natuurlijk niet anders dan loven. Maar helaas staat men nu weer evenals na den Napoleonistischen tyd en thans veel brutaler klaar met het „eenig afdoende middel" van de kunst matige geboortebeperking. De onbe schaamde wijze, waarop dit ingrijpen van den mensch op een terrein, waar zjjn wil geen wetten te stellen heeft, wordt besproken en door den befaana- den nieuw-malthusiaansehen bond ge propageerd wordt, is te ergerlijk om aan te geven en getuigt slechts hoeveel verrotting er huist onder het gladde oppervlak, dat wij „beschaving" noe men. En toch, wij hebben ons er op voor te bereiden, dat dit vraagstuk in de naaste toekomst het meest van alle be langstelling wekken zal. In zooverre kan men het eens zjjn met wat dezer dagen de bekende economist Keijnes scheef: „Het bevolkingsvraagstuk wordt al lengs niet uitsluitend een probleem voor den eeeonomist, maar het zal in de naaste toekomst de grootste van al le politieke kwesties worden. Het zal een kwestie zjjn, die enkele van de diepste instincten en emoties van het menschdom zal wakker maken, en de zieaswjjzen daarover zullen wellicht met evenveel hartstocht worden naar voren gebracht als bij de vroegere godsdiensttwisten." Maar als dit zoo is, dan zou juist de wetenschappelijke wereld goed doen bier de grenzen van het vraagstuk door het geweten te trekken. Ingrjjpen van den mensch in het bevolkingsvraagstuk door kuiistfnatige geboortebeperking noemue onlangs nog een beroemd Ame rikaansch professor een bedreiging van het menscheijjk ras. En vele ge leerden onderschrijven dit gelukkig nog. Daartegen over doet het kil aan een wetenschappelijk man van wereld reputatie, als de juist genoemde Key nes, zoo nuchter over deze hoogst ge wichtige zaak te zien schrijven en, al trekt hij zelf de conclusies niet, de misdadige^ gevolgtrekkingen uit som bere bespiegelen toch al te gemak kelijk door anderen te laten maken, ie meer bevreemd zulks, waar de meiu.ver ,de ,zeer scherpzinnige op merkmg maakt dat de vraag of er op een bepaald oogenblik al of niet over- bevolkmg zal zjjn niet te beantwoor den is, omdat zij afhangt van factoren, die ons onbekend zijn. „Indien men aanneemt", schrijft hij, „dat het werkzame leven van een mensch duurt van zijn 17e tot zijn 67e jaar, dan zal het aantal nieuwe arbei ders, dat zich jaarlijks op de arbeids markt aanmeldt, rekening houdende met het percentage der overlevenden, -afhangen van het verschil tusschen de geboorte-percentages van 17 jaar gele den en 67 jaar geleden. Dit wil zeg gen, dat de jaarlijksche veranderingen in het aanbod van arbeidskrachten op het huidige oogenblik niet afhangen van iets, dat thans geschiedt of kort geleden geschied is, maar van gebeur tenissen, van welke er eenige plaats hadden, in 1885, ten tijde van den Krim-oorlog, en van welke er geen en kele meer plaats vond na 1905. Zij hangen dus af van invloeden, die met de huidige omstandigheden niets te ma ken hebben. Compenseerende krachten die daartegenover worden gesteld, kun nen hun volledigen invloed pas twintig jaar later doen gelden, tenzij zij ver nietiging van levens tengevolge zou den hebben, een vorm van compensa tie die echter hoogst onwaarschijnlijk lijkt. Wat veel waarschijnlijker te ge beuren staat, is een gestadige daling van den levensstandaard, zóó geleide lijk, dat men den overgang van de ver schillende stadia in elkander ternauwer nood zal bemerken." Maar wanneer dit zoo is, dan doet immers de mensch ook verstandiger zelf geen „voorzienigheid" te spelen en nu al vast niet de wereld van over twintig jaar te ontvolken, uit vrees, dat er dan misschien te veel mensehen zullen zijn. En die vrees werkt ook Keynes in de hand door zijn sombere speculaties over het uitdrogen onzer economische hulpbronnen en dergelij ke angstaanjagende voorspellingen. De uitvindingen van stoom en elec- triciteit hebben aan de 19de eeuw plot seling een geheel ander aanzien gege ven. Wie zegt ons, dat niet straks het menschelijk vernuft vindingen doet, welke aan het verkeer en bedrijfsle ven wederom een geheel nieuwe wen ding geven; of dat binnen korten tijd nieuwe bronnen van rijkdom worden aangeboord? Bij zooveel onzekers is alleen passend vertrouwen op een Voorzienigheid, zon der Wier toelating geen haar Op oag hoofd gekrenkt "Wórdt. Het ééne zeke re wat wp weten is, dat een geslacht, 't welk zijn nageslacht wil „regulee- ren", zelfmoord pleegt en gevaarlijk is voor zich zelf en geheel de maatschap pij. Frankrijk is ons ten voorbeeld, dat, wanneer het op dezen voet van kinder beperking voortgaat over tien jaren geen 25 millioen zielen meer zal tel len. En de diepste oorzaak voor de destructieve Fransche politiek, waaron der heel Europa thans lijdt, is dan ook niet anders dan de wanhoopsdaad van een uitstervend land, dat meer vitale volkeren rondom zich ziet wassen in kracht en getal en zich aldus onherroe pelijk de macht ziet ontglippen, welke het op den duur door geen geweld of dreigement behouden kan. Alleen daar, waar in het bevolkings vraagstuk niet de politiek of de eco nomie, maar de christelijke moraal het laatste woord spreekt, zal een gezond en krachtig ras opgroeien en daaraan is onherroepelijk de toekomst. ^Naar eene Engelsche vertelling I. f Mevrouw 7itinaii noch haar broe- dier kwam den volgenden dag naar het iSvierk zien, liet is noordoostenwind, niet .waar? vroeg ik aan een arbeider, die naast mij stond. Ja, mijnheer, de wind is noord oost. In de vallei van Netüewood kent men haast geen a-idgren wind Dat wist Ik reeds. b.?om toog zijn top naar een wjTir.Z'itle 0D1 dieü snijdenden ruk- Poöfidip6 ?*}t(luikcn; elke rij boomen streed er") eF a£m te 011twringen, levensheil6!,®11 611 kl'omde tot dUvoorm onderi de Mieren .wer pende ae wint ^d afgerukt en gedu- pet takken 00 Weg hoofden, der 5 ovea d« DE FINANCIEELE NOOD VAN OOSTENRIJK. Het onderwerp van den dag is een of ficieel bericht, volgens hetwelk de Oos leven bedreigden. De noordoosten wind liet zich in den beginne van die Octobermaand gevoelen. De geharde bergbewoners leden er weinig van; hunne vrouwen te Net- flKipTlmM le Genlock, die een zwak dMi a aan borstkwalen le- b' en "iet buitenshuis komen „ÏS" d« Mevrouw Zitman waagde zich niet in de open lucht; mijnheer -Vaughan vomde haar voorbeeld cU hifild ziili zuster gezelschap den laateten dag van zyii verblijt te Nettlewood Ik wist dat hij nog nietvertrokken was, want hij moest langs het Vees- door de zoogenaamde Lagere Laaii gaan of den landweg over, dien ik den garischen dag in het oog hield. De scherpe koude van dien Öctoher- morgen waarschuwde mij dat er vroeg vorst zou komen en deze dan den voortgang van het werk zou belem meren. Het gebouw zag er reeds aardig uit: een honderdtal werklieden niet hun beitels en houweel^n deden dagelijks ''en omtrek weergalmen. Dc meester- tenrijksehe bondskanselier dr. Seipl be sprekingen met de vertegenwoordigers van de Entente te Weenen heeft gehad, waarin hfj op den afloop der Londen- soke conferentie wees en verklaarde, dat door het opnieuw verwijzen van het verzoek om hulp voor Duitsch- Oostenrijk naar den Volkenbond, en de daardoor veroorzaakte nieuwe ver traging van de vestiging van een cir culatiebank, zich de binnenlandsche toestand in Duitsch-Oostenrijk ver schept heeft. Het Oostenrijksche pro bleem kon thans niet meer als een fi nancieel, doch moest in verband met den toestand der wereld als een poli tiek vraagstuk beschouwd worden. Daar bij de veranderingen in Oosten rijk in eerste instantie de nabuursta- ten betrokken waren, zag de Oostenrijk scbe regeering zich genoopt, met de voornaamste nabuurstaten in contact te treden en had de regeering zich reeds met Berlijn, Rome en Praag in verbinding gesteld. Bondskanselier dr. Seipl zou gisterenavond naar Praag vertrekken om met den Tsjeohisch- Slowaaksohen minister-president dr. Benes den toestand van Oostenrijk te bespreken. Hedenavond reist hij van Praag naar Berlijn, waar hij door rijks kanselier Wirth wordt verwacht. TOENADERING VAN DE ZIJDE DER FRANSCHE REGEERING? De Parijsche correspondenten van de Engelsohe bladen zeggen, dat in weer wil van de extremistische opinie, ge uit door een deel der Fransche pers, er zich een meer verzoenende geest openbaart, niet alleen aan den Fran- schen kant van de Commissie van Herstel, maar ook op de Quai d'Or- say. Het bezoek van den Brit-schen gede legeerde en den Franse-hen voorzitter van het waarborgcom-ité aan Berlijn wordt ondernomen in overeenstem ming met den uitdrukkelijken wensch der Duitsehe regeering en eveneens van de Fransche regeering, die geen bezwaar heeft tegen onderhandelingen, die wellicht vruchtbaar kunnen zjjn. Het is volgens de „Times" een pu bliek geheim, dat omlijnde voorstellen betreffende andere waarborgen niet al leen van de Britsohe, maar ook van de Fransche delegatie gekomen DE POSTSTAKING IN SPANJE. De gisting onder het personeel der posterijen tengevolge van het decreet, dat de ontbinding proclameert van de oude organisatie van het personeel, heeft een reactie tot gevolg gehad. Alle beambten traden toe tot een nieuwe organisatie van postpersoneel en beslo ten het werk onverwijld te hervatten. De postbeambten, die het werk heb ben hervat, hebben besloten bij het ver vullen van hun taak lijdelijk verzet toe te passen door zich strikt aan de voor schriften te houden, hetgeen dus veel vertraging in den dienst zal veroorzar ken. De regeering gil van de postbe ambten eischen, dat zij bij hun werk met alle belangen van den dienst reke ning zullen houden. De bladen publiceeren de volgende mededeeling: Vrijdagavond werd ver nomen dat agenten van politie en gen darmes in de postwagons plaats zou den moeten nemen om het personeel te controleeren, totdat de wagons aan het eindpunt waren gekomen. Alle am bulante beambten en alle beambten van het centrale bureau hebben oogen- blikkelijk het werk neergelegd doch niet zonder eerst alle postzakken met correspondentie te hebben behandeld, welke gereed stonden verzonden te worden. Een kapitein en twee officieren van een compagnie der burgerwacht heb- werkman, wiens ijver door de geest drift van mevrouw Zitman ontbrand was. vloekte en tierde den ganscUen dag in zijn Bumc.rlandsciie landtaal; de opzichter, die klein was. liep hij gend rond, struikelde dikwijls en schold op oen meesterwerkman lk achtte mij op mijn beurt ver plicht den opzichter te beknorren, als hij de .werklieden niet streng be waakte. De opzienter en ik beraadslaagden over den aanstaanden vorst; bij schud de bedenkelijk het lioofd. Zoolang het hjem heugde was er in Cumberland gedurende den winter ■Weinig gebouwd. Zijn gelaat verried ontzetting, toen ik hem verzekerde, dat mevrouw Zitman volstrekt het Kerstfeest in hare nieu we woning wilde veren. Lieve Hemel, mijnheer, dat is niet mogelijk, riep hij uit; het huis kan niet gereed zijn! -Neem honderd man meer aan, antwoordde ik. bet gebouw is nog .niet veel gevorderd, maar wij kunnen de volgende maand misschien voort- werken. Ik zal naar Carlisle gaan eu zien hoeveel werklieden ik krijgen kan, zei- de mijnheer Sanderson hen des nachts de stedelijke postkanto ren en de lokalen van het centrale post kantoor in bezit genomen, waarvan hun door den administrateur der poste rijen de sleutels werden gegeven. Er zijn op het oogenblik geen beambten meer in de postkantoren aanwezig. De zalen zijn geheel verlaten. De ambulan te beambten zijn met de postwissels en waardestukken weer naar de provincie teruggekeerd aangezien deze stukken niet behandeld konden worden. DE BESPREKINGEN IN DEN FRANSOHEN MINISTERRAAD, Saint-Brice zegt in het „Journal", dat de Fransche ministerraad in zijn jongste bijeenkomst te Rambouillet be sluiten heeft genomen, welke rekening houden met de volgende drie mogelijk -heden- lo. dat het verzoek van Duitschland om een moratorium wordt verworpen. Dan is de vervaldag der 50 millioen goudmark van 15 Augustus tot 81 Au gustus opgeschort. Indien Duitschland dan niet betaalt, moet de Commissie van Herstel het in gebreke blijven con stateeren, waarop de sancties kunnen worden afgekondigd. Indien de com missie nalaat het in gebreke blijven vast te stellen, zal de Fransche regee ring zich gerechtigd achten te verkla ren dat het orgaan van het verdrag v. Versailles in zijn taak heeft gefaald, en dat elke sohuldeischer zelf voor het innen van het hem verschuldigde zor gen kan. 2o. dat de Commissie van Herstel het moratorium toestaat met de door Frankrijk geëisohte waarborgen. 3o. dat de Commissie van Herstel bet moratorium toestaat zonder garanties, of hetgeen op hetzelfde neerkomt met garanties, welke door Frankrijk on voldoende worden geacht. In dit geval zou Poincaré onverwijld de kwestie v. Duitschland's opzettelijk in gebreke blijven naar voren brengen. Ten opzieh te van het hout en de kolen is dit in gebreke blijven onbetwistbaar. Met of zonder Frankrijk zal dit worden vast gesteld. En langs dezen weg zal Frank rijk er toe worden gebracht zijn vrij heid van actie te zoeken, BEIEREN EN HET RIJK, Vandaag zal MinGónhurg een bezoek aaa Munchen brengen. Door allo Boi- uitgenoodigd te vlaggen. Door alle Bei ersche officierenvereenigingen is tot de officieren en ambtenaren van het vroe gere leger en de vloot een uitnooöi- ging gericht, om voor het Militair Mu seum zich in paradevorm op te stellen tijdens het bezoek van Hindenburg. Ook de leden van het Beiersche or- de-bloe zullen daaraan deelnemen. Aan de Beiersche rijksweer is per telegram uit Berlijn door het rjjksweer-ministe- rie verboden, aan de parades deel te nemen. De Duitschnationale „Munche- ner-Augsburger Abendzeitung" spoort de Beiersche rijksweer tot openlij ke ongehoorzaamheid aan het bevel van het rijksweerministerie en ver langt van de Beiersche regeering, dat deze stappen zal doen om er zorg voor te dragen, dat het verbod uit Berlijn niet zal worden opgevolgd. De besprekigen met de Beiersche commissie, die uit den Beierschen mi nister van Binnenlandsche Zaken en den Beierschen minister van Justitie bestaat, is Zaterdagmorgen onder voorzitterschap van den rijkskanselier begonnen. De Beiersche minister van Binnenlandsche Zaken overhandigde den rijkskanselier een schrijven van den Beierschen minister-president Graaf Lerchenfeld, waarin deze de hoop uitspreekt, dat thans de met de rijksregeering gevoerde besprekingen tot een spoedig einde zouden leiden. De besprekingen, die onder voorzit- Ontzie gcene middelen om werk lieden te bekomen, laat desnoods een aankondiging in een dagblad plaatsen; mevrouw Zitman ziet op geen kosten. l— Goed mijnbeer. De ernstige houding die ik aannam verschrikte hemhij beloofde al de werklieden in Carlisle en Lancashire op te sporen; met een dubbel getal man nen zou liet werk eens zoo z®er voor uit gaan. Hij beloofde in het begin der volgende week naar Carlisle te zullen vertrekken. Ga er morgen heelt, mijnheer Sanderson, zeide ik hem^ gij zult mij veel genoegen doen. s Goed, mijnheer. Ik zal morgen gaan. Ik beraamde dien dag, terwijl ik het werk gadesloeg, allerlei middelen om de .werklieden tegen hooger loon '«morgens eenige uren vroeger aan dien arbeid te zetten en hen 's avonds lan ger bezig te houden. Het was hier meer een kwestie van tijd, dan van geld, ik voelde mij ge bonden door de belofte aan mevrouw Zitman en ik bevond mij daardoor in zulk een koortsachtige drift dat mijn onder ho or igen op geene genade be hoefden te reken m. terschap van den rijkskanselier wer den gevoerd, draaiden zich in hoofd zaak om enkele kwesties, die reeds in de besprekingen te Munchen van de rijksregeering met graaf Lerchenfeld geregeld waren en ten aanzien waar van de rijksregeering toen had ver klaard het met Beieren eens te zijn. In deze kwesties kon de rijksregeering aan de Beiersche commissie een toe stemmende verklaring geven. In ande re kwesties moesten eischen der Beier sche delegatie afgewezen worden. Onderwerp van bespreking was in hoofdzaak de kwestie van het Staats- gerechtshof en het recht van gratie. STAKINGEN EN POLITIEKE MACHT. Ten gevolge van het steeds duurder worden van het leven en nieuwe loon eisehen der arbeiders, grijpen de sta kingen in Hongarije steeds meer om zich heen. In de ijzer- en machine-in dustrie staan 75 procent der bedrijven stil. Den arbeieders Is het niet alleen om loonsverhooging, doch ook om de macht te doen. STAKING VAN HUISHUUR DERS? De Berlijnsche woninghuurders zijn te hoop geloopen wegens plannen tot aanmerkelijke verhooging der huren. In groote vergaderingen van huurders werd reeds krachtig geprotesteerd. Komt de Berlijnsche magistraat niet tusschen beide, dan zal men zich be raden over de vorming van een een heidsfront en vastberaden weigeren huur te betalen. DE MIJNWERKERSSTAKING IN NIEUW-SCHOTLAND. Uit Halifax in Nieuw Schotland wordt gemeld, dat er een speciale tijdelijke politie is georganiseerd om de pom- pers in de mijnen te beschermen. Volgens berichten uit Glace Bay duurt de ernstige beschadiging der mijnen voort tengevolge van de snelle opeen- hooping van water en gas. De mijn- ambtenaren zijn van meening, dat drie mijnen nimmer meer heropend kunnen worden, Ëen B.T.A.-bericht uit Boeda pest tueldl, dat ongeveer 30.000 metaal bewerkers in slaking zijn gegaan. iDe ..Popoio Italia" meldt, dat te Parjjs de kern Is gevormd van een afdeeliug van de Fascistenpartij. Dezer dagen viel te Londen pen mail boven van een bus af. Hij kwam met zijn hoofd op straat terecht, doch het scheen hem weinig te dieren. Hij stond tenminste onmiddellijk ,weer op, greep zijn hoed en snelde dp bus ach- lefna. Zonder dat hij ook niaar in het minst van zijn stuk gebracht scheen nam hij zijn plaats weer in. Volgens berichten welke door tie Sovjet-regeering zijn ontvangen, zou Enver Pasja door bajonetsteken ver moord zijn geworden op het slagveld in. het Oosten van Boohara. r— Een groot aantal communisten, die door verschillende Europeeschie staten uit het land zijn gezet en naar Rusland teruggezonden, Is het grondge bied van Litauen gepasseerd1. De toestand van d'Annunzio is thans in zooverre verbeterd, dat hij geheel buiten gevaar kan worden ge acht. Hel zal evenwel nog geruimen tijd duren, alvorens bij zijn werkzaam heden zal kunnen hervatten. Volgens een draadloos N.T.A.- berichit zou de Hongaarsche regeering voor Hongarije toelating tot den Vol kenbond hebben verzocht. D'e moordaanslag op Maximiliaan Harden houdt op het oogenblik den Berlijnschen recht er-commissaris sterk bezig. Het vooronderzoek zal spoe- lk bleef dien dag het laatst op de werkplaats. De werklieden verwijderden zich langs den kant ran Hen-lock. De avond daalde langzaam en de vallei lag weldra jn de duisternis ge huld, die zich ook reeds over de heu velen begon uit te spreiden. Eén voor één rezen de sterren aan het uitspansel en fljkkerdcn in de stille vlakte van het meer, dat zjjtb aan mijne voeten uitstrekte. Ik kon dien avond er nflet toe be sluiten naar hujs te gaanik wandelde rusteloos heen en weder op dei groote baan. Ik was als gejaagd en verstrooid; thans was het dus mijne beurt om de liefdekoorts in mijne aderen te voplen gloeienjk, die zoo menigmaal over zulke verhalen, uit de boeken,, gelachen had en den spot met dergelijke onwaar schijnlijkheden had gedreven, ik had nu behoefte aan eenzaamheid en ver langde mijn nood aan de heldere ster ren te klagen. Met ziekelijk welbehagen doolde ik over de verspreide stejenhoopen en on voltooide werken rond. Toen ik eindelijk besloot heen te gaan, .was het alsof een inwendige stem mij terughield en de wind mij DUO CANIS. EDUARD KAPPER. IVONNE BONSAFéG. dig ten einde zijn gebracht. Volgens de bladen heeft de Itali- aansche vereeniging van spoorwegper soneel zich naar aanleiding van de mislukking der algemeenc staking af gescheiden van de G. G. T., die dy staking op louw heeft gezet. Ln een genouw van de Rijnland- sche Eleetrische Centrale te Knapp- stadf bij Iveulem, beeft een enidige ontploffing plaats gehad, waardoor 3 arbeiders zulke ernstige wonden op liepen, dat zij er aan zijn overleden. Verscheidene andere arbeiders werden licht gekwetst, Voor een rechtbank van gezwo renen te Tifflis is bet proces begonnen: tegen '180 personen, beschuldigd van deelneming aan den moord op Dje- mal pasja. Bij boschbranden, die in het noordelijk deel van Minnesota woed den, werden tot nog toe 12 personen gedood. Troepen zijn gemobiliseerd om het vuur te bestrijden. In het Rhöng-gebergte zijn door wolkbreuken groote overslroumingen veroorzaakt Tal van huizen staan ge heel onder water en oen groot deel van den oogst is vernield, Te Hamburg zijn meer dan 6000 textielarbeiders in staking gegaan. Het geschil loopt over een loonkwestie. DE SAMENWERKING TUSSCHEN DE SPOORWEGORGANISATIES. Naar aanleiding van het bericht, mei dende den grondslag waarop de samen werking tusschen de verschillende or ganisaties van spoorwegpersoneel was tot stand gekomen, deelt men het vol gende mede: Het spreekt van zelf en van de Katholieke organisatie kan niet anders worden verwacht dat daden van verstrekkende beteekenis niet gesteld zullen worden alvorens, geheel in over eenstemming met de statuten, een wet tig besluit daartoe genomeu zal zijn. Dat St. Raphael tot een beslissing zal komen, welke voor een Katholieke Vereeniging niet oirbaar moet worden geacht, kan als uitgesloten worden be sohouwd. MINISTER HEEMSKERK. Naar wij vernemen, heeft de Minis ter van Justitie j.l. Woensdag met bui- tenlandsch verlof Den Haag verlaten. RUSSISCHE KINDEREN NAAR NEDERLAND. Sovjet-Rusland heeft in beginsel het uitzenden van hongerlijdende kinderen in den vreemde van de hand gewezen, daar zij ginds aan den invloed van „bourgeois-denkbeelden" zouden zijn blootgesteld. Niettemin meldt de „Kras naja Gazette" van 11 Augustus, dat de centrale commissie tot steun tegen den hongersnood een voorstel uit Ne derland heeft aangenomen en besloten heeft, een kleine groep proletarische kinderen van ouderen leeftijd bij wijze van proef naar Nederland te zenden. toefluisterde: Wacht nog een oogen blik." De overtuiging werd zoo sterk, dat ik nog eens langs de steenblokken wandelde, naar de plaats waar later het terras zou worden aangeled. Mevrouw Zitman zal zeker ingeno men zijn met hare nieuwe woning, dacht ik; maar zou deze ook op den bepaalden tijd voltooid zijn? Zou een meerder getal van honderd werklieden, desnoods een geheel I^g-er arbeiders, in slaat zijn net gebouw gereed te maken tegen den tijd. welken ik zoo ondoordacht aangeduid had? Ik werd bijna mismoedig bij die ge dachte; er was nog zooveel te doen. Na een arbeid van zooveel maanden waren er om zoo te zeggen nog slechts stukken muur opgericht en zag het geneel er nog zeer droevig uil. Mijne gedachten waren alles behalvö vroolijk, toen mijn aandacht eensklaps door het snelle gelrappel van nade rende paarden werd getrokken. Het geluid scheen van den kant van het kasteel te komen; ik vermoed de, dat het mijnheer Vaughan .was. die dt iiate uur voor zijn vertrek gekozen had. j; (Wordt vervolgd,), 7

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1