gtaten-Generaaif Sociale Berichten. TES"®!! KUNST EN KENNIS TWEEDE KAMER. (Schriftelijk! beantw. vragen.) Da Minister yan Waterstaat toeft «en vervolge op dia beantwoording Wan vragen van den haeïl Weitkamp betreffende de oorzaak van de wefk- «opshieid in de Drents oto venen en hiefc nemen van maatregelen in het belang der turfindustrie aldaar, mede Bedeeld, dat liij zich omtrent de eco- tolniscbe oorzaken der werkloosheid In de Drentsahe vienen en omtrent de 'malaise in de turfindustrie Veroorlooft flip, te merken, dat de beoordeeling van een en ander niet tot zijn arbeids Veld beluoort. Voor zooveel verband Wordt gezocht tussehen de feconoimi- srfie inzinking in Drente en den toestand der waterwegen, die toegang geven tot de venen, welke toestand daarbij een rol van beteeken is zou hebben gespeeld, komt dit hem onre delijk voor. Deae waterwegen mo gen in den allerdruksten crisistijd wellicht voor het turfvervoar niet vol 'doende zijn gebleken, voor normale tijiden zijn zij dat zeker wel en rxn- diergeteekende meent er overigens op te mogen wijzen, dat de bedoelde wa terwegen niet bij het Rijk in eigen Idolm, beheer of onderhoud zijn, z/oa- .dat initiatief ten aanzien van verbe tering van de betrokksn besturen zou taoeten uitgaan. De hierbeidoelde euvelen verdienen faiet dien naam en wegneming er Van ligt bovendien niet in de eerste plaats op den weg van het Rijk. i Ten aanzien yan het denkbeeld Vian de oprichting eenet met turf gestookte centrale in de veenkolo niën moge het volgendb worden op gemerkt. 1 Bij het stoken van turf van een .eleotrische centrale doen zich tal yan moeilijkheden voor. Deze moeilijkheden baarden bij de in het jaar 1910 in Oost-Friesland, opgerichte Wiosmoor tuffoentrale zoo- Veel zorg, dat weldra tevens tot het Stoken met steenkool moest warden bvergegaan. Bovendien heeft men bij den bouw fener elecfcrische centrale in de eer ste plaats rekening te houden met de Vraag of wel een voldoend afaetge bied voor den geproduoeerden stroom fanwezig is. In de Direntsche venen jnot hun dunne bevolking en de be trekkelijk weiniga industrie, is dit paar de meening van den Minister hiet het geval. ■Zou de opgewekte stroom overge bracht moeten worden naar een indus triegebied, dan zullen de transport kosten den prijs per eenheid, die bij 'de turfcentrale toch al niet bij zond-er goedkoop zal zijn, nog beduidend ver noegen, zoodat de rentabiliteit van ten zoodanige onderneming zeer twij felachtig schijnt. i DE RIJNSCHEEPVAART. - (Zaterdagavond is overeenstemming bereikt tussehen de werkgevers en werknemers in het Rijnscheepvaart bedrijf in zake het hangende loonge- fClnl. De werkgevers hebben belang rijke concessies gedaan, waardoor een algemeen® staking in het Diuitsclhe Rijnsoheepvaartbedrijf fhans is vcitoe- den, DE MALAISE IN DE, l SCHOEN INDUSTRIE. De Nederlandsche Rooms ch Eatho- tieke Bond yan Schoenfabrikanten heeft het .volgende schrijven van het Ministerie van Landbouw ontvangen: In antwoord op uw schrijven d.d. 20 Juli door U en vier andera ver- eenigingen tot mij gericht, behelzen de het verzoek te willen bevorderen, dat ten spoedigste een verbod tot invoer van set.oenen en leder wordt Uitgevaardigd, behoudens de door U genoemde uitzonderingen, heb ik de eer U te berichten, dat de regeering niet over middelen beschikt, om1 de industrie door het nemen van door U bedoelde tijdelijke maatregelen te beschermen tegen de concurrentie tengevolge van den invoer van pro ducten, welke in Verband met lage- ren kostprijs tegen aanzienlijk la gere prijzen worden aangeboden, dan waarvoor deze in ons land kunnen worden vervaardigd en verkocht. Zcoals U in den genoemden brief vermeldt, is door het kamWlid Fles- kens o.s. een wetsvoorstel ingediend ten doel hebbend, aan de Rageering de noodige macht te geven om' maat regelen te treffen als door U ge- wenscht worden. In verband daar mede zal moeten worden afgewacht, wolk resultaat de behandeling van het wetsvoorstel in da Tweede Ka mer der Staten-Gieneraal zal hebben Ik verzoek U van mijn antwoord kennis te willen gaven aan de vier andere vereen;,gingen, welke liet scihrjj yen mede hebben onderteekend'^ ZEILBOOT OMGlSLAGEN. Wekte glister twee weken geleden het dpoevig ongeluk, waarbij twee zwemmers om hét leven kwamen, heftige ontroering, gisterenmiddag werd Zandvoort opgeschrikt door de mare „een boot omgeslagen", 't Wias juist na de lunch en menigeen spoed de zich uit huis en hotel en pension naar het sjxand waar Voor Hotel d'Orange reeds honderden samen dromden. De eerste Vraag, die allen stelden: i.woiden er menscfien vermist" kon Selttkkigi ontkennend beantwoord wor en. Een der ZahèyoortscJie pleiziercaar' tuigen, de zeilboot „Joïïanna" foebe- hoorend aan den héér Jafcj. "Holten- berg, Keerde can ruim' 1' uur terug v'an een tochtje op zee. Als schipper was aan Boord Atiie Molenaar, als ma tnozen P|iet Molenaar en Klaas Paap, De bloot' een der stevigste en gïpotste van onze Zandvoortsche pleÜ- zierviaattuigen Biedt plaats voor 56 personen, maar teute th'ans slechts acht passagiers. De zee was Bfeel kalm, er was wei nig! wind, de witte Bal, net waarsehu- wuigssein ,,Pas op bij het zeilen", was niet gebéschen. Todff stond er op de kust een zeer sterke Branding. Bij de eerste bank, waar de bran ding, hét hevigst was, sloeg Het vaar tuig; om. Het was blijkbaar in „mid denslag" geraakt. Hét gfev'aarl'ijk oogenbliR, waarop de Boot even stuur loos is. Doot de lichte belasting trok de Boot "met de terug!oopende jgolF te veel terug: en een weinig' dwars, De daarop volgende golven hebben toen het viaartuig doen kantelen en alle inzittenden geraakten te water. Hun positie was, waar de zee hier nog pL.m'. 3 k 4 meter diep is, niet zonder gevaar. Gelukkig werd' aan stonds hulp geboden en dank zij' deze onverwijlde hulpverleening van bad emp'ioyé's en leden der reddingsbri gade, is het ongevlai goed aifgeloopen. De Badman Anton Koper, v'an de badinrichting Neptunus mocht er, niet zonder moeite, in slagen, vier der „schipbreukelingen" veilig pp het strand te brengen. In een ommezien waren de „Zeemeeuw" en een boot van hotel d'Orange te water en door de krachtige hulp v'an eenige redders en mei'medewerking v'an andere le den der reddingsbrigade die onder teiding .van den heer Gunters werkte, zag men rijn pogingen met succes bekrooncri en Werden allen gered. DE CHINEEZEN-KWESTIE TE AMSTERDAM. 'Zaterdagmiddag zijn per s.s. „Ambon" der Stoomvaart Maat schappij „Nederland" twee hon derd zeven Chineezen die te Am sterdam geen middelen van be staan hadden, naar China vertrok ken. Aanvankelijk was het plan, dat zij pér stoomschip „Oostkerk" naar hun land zouden terugkee- ren. Dit vaartuig was echter niet tijdig genoeg aanwezig, met dit gevolg, dat het afscheid een week werd' uitgesteld. Tevens werd be paald dat de Chineezen met een ander stoomschip, de „Ambon'" naar de plaats hunner bestemming (Hongkong) zouden vertrekken, en hoewel van zekere zijde met Ieede oogen werd aangezien dat een aantal Chineezen werd uitge wezen, toch liet men het besluit niet varen. Aangezien de ^Vondel" oan één uur moest vertrekken, kon de „Ambon" pas later voor de loou- sen, waarin de Chineezen gebor gen waren, meren. Er was een groot detachement politie van 80 man onder bevel van den inspec teur de Vries Humel van het bu reau Kattenburg „om en in de loods opgesteld. De algemeene lei ding berustte bii den commissaris der Centrale Recherche. ,Wie denkt, dat het inschepen van de Aziaten vlug in z'n werk ging, heeft het mis. Om half drie werd een aanvang gemaakt en de klok wees reeds kwart voor zeven, al vorens de „Ambon" los van den wal was. De namen moesten worden ge noteerd de kleedingstukken wer den gefouilleerd, de bagage nage keken en wat moeilijker was, de Chineezen moesten aan boord wor den gehouden. Om half drie gin gen de eersten over de loopplank. Aanvankelijk weigerden de man nen te vertrekken, tenzif de Ghi- neesche gezant hun zulks beval. Eindelijk beloofde de commissaris dat hii zich telefonisch met den gezant zou verstaan. Toch waren er nog veertig agenten voor noo'dig om den troep te verdrijven Hun gemoederen waren blijkbaar zeer bewogen, want ze gesticuleer den heftig en kak aden onafgebro ken. Die had zijn schoenen verge ten, een tweede z'n hemd, een der de wat anders- Ze wilden weer gaan zoeken in de loods en wan neer de politie den heeren hun zin had gegeven lag het schip er Zon dagmorgen nog Maar eindelijk todn was 'het eerste ploegie aan boord. Daar was een afdeeling; ma nniers, die met geladen geweren over den schouder erjroor zorg den. dat de Chineezen in het lo gies terecht kwamen en beletten, dat zii 'het hazenpad kozen. De bagage werd door personeel der maatschappij en door politie agenten aan boord gesleept. Er werden nog in de koffers van eerii ge zonen van het Hemelsche Rijk verrassende vondsten gedaan. Een paar rechercheurs, die met de visi tatie belast waren vischten eenige revolvers op gn liefst een paar dui zend patronen. De eigenaars in wier bagage deze verboden waar weid aangetroffen keken de po litiebeambten aan mét gezichten waarop diepe verontwaardiging viel te lezen. i Eindelijk, om kwart vóór zeven ongeveer, waren er, wèl geteld, tweehonderd zeven Chineezen aan boord van de „Ambon". In het lo gies was het een gepraat en ge snater van je welste. Ze berustten echter spoedig in hun lot; sigaret ten en ppiumpijpen kwamen te voorschijn e«« spoedig .gelee a de f waren slechts gedeeltelijk gekleed ruimte onder het dek op hun ver-1 Er ontstond ohder hen een ware blijf'in de loods. '-"J Het was bij zevenen, alvorens de sleepbooten het stoomschip los van den wal trokken om zeven uur passeerde het vaartuig de De Ruy- teikade, waar eenige Amsterdam- sche meisjes trachtten een laatsten groet te wisselen met hun vrien den, die langzaam voorbijvoeren. Deze bleven echter in het logies, zoodat van gewuif met zakdoeken mets kwam Bij de kleine kolonie, die zich thans reeds op .zee bevindt, zijn leden der Drie Vingers en van de Bo-On. Er zijn van het eerste ge nootschap evenwel 'veel meer le den aan boord dan van het andere De raddraaiers van de drie Vin gers hebben vermoedelijk allen Amsterdam1 verlaten; van de Bo On zün er geen „vooraanstaande" personen bij. Naar de „Tel." ter oore kwam behoeft dan ook niet gevreesd 'te worden, dat d euitge- gevreesd te worden, dat de uiige haren vliegen. Met dat al blijft de kans op nieu we excessen te Amsterdam; voort bestaan. Immers, de Chineezen, die voor de reserve der schepen van de maatschappij „Nederland" zijn aangewezen, blijven achter. Het zijn er een paar honderd, die, al naar gelang de behoefte is, in vallen. Daarbn 'komt, dat de sche pen, die te Amsterdam' aankomen, telkens weer nieuwe Chineezen meebrengen. Ook uit Rotterdam kunnen er komen, zoodat er feite lijk toch 'geen goede controle op is. Naar verluidt, zou het aanta] Chineezen, dat zich op het oogen- blik te Amsterdam bevindt, nog op vier- a vijfhonderd geschat kun nen worden. Eenige zekerheid 'dat men voor goed van de Chinieezenrelletiesf at is, ontbreekt dus ten eenenmale. In de opiumkitten in de Bantam- merstraten in het niet zeer vol. Maar er ziin er toch steeds. De zoogenaamde „reservisten" wor den binnenkort overgebracht naar de loods, die de uitgewezenen Za terdag verlieten. Dat kan ech ter pas gebeuren, wanneer dit lo gies aan een grondigen schoon maak is onderworpen. En dat dit noodig is, zullen de politiemen- .schen wel in de eerste plaats kun nen beamen. De reservisten zijn geheel vrij Ze worden niet genoodzaakt in de loods te blijven en kunnen vrij in en uit wandelen. Ten allen tijde kunnen ze zich naar de stad bege ven, om zich in hun verenigings lokalen te verpoozen. Maar het is te vernachten, dat ze er den voorkeur .aan zullen ge ven in de loods te blijven, daar hun dit niets kost De huisvesting en de verstrekking van eten, geschiedt naar het blad hoorde, geschiedt geheel .voor rekening der maatsciiappij „'Nederland",. GROOTfi BRAND TB ROTTERDAM, In den nacht van Zaterdag op Zondag „heeft te Rotterdam een ontzettende brand gewoed, waar bij zeven panden van drie verdie- puigen hoog een groote feestzaal van 400 vierkante Meter, alsmede een danssalon in de ascn werden gelegd. Tot half 'drie had een muziek vereniging in de groote zaal loo pende achter de panden 261—271 in de Oranjeboomstraat gefuifd, waarna de eigenares de wed. Hui zenaar—Desmet, met het personeel het gebouw verliet. Drie kwar? tier ha het sluiten werd de knecht gewekt door het knetteren van vlammen. Deze waarschuwde on middellijk de eigenares waarna bei den zich naar de plaats des onheils spoedden. Tpen zij.de zaal binnen traden stond deze reeds geheel in tichte laaie. Met de brandleiding werd nog. getracht het vuur tegen te gaan, doch dit bleek weldra hopeloos. De brandweer, die onmiddellijk was gewaarschuwd rukte spoedig met veel materiaal uit en in min der dun geen tijd werd de vuurzee door hen, onder leiding van brandmeester 3X& Poortman, met 20 stralen van 7 handspuiten -n 3 stoomers aangetast. De oorzaak van den brand Ï3 vermoedelijk, dat een der feestvie renden bii het verlaten van de zaal een sigaar of sigaret achteloos heeft weggeworpen, waardoor de papieren feestartikelen zijn gaan smeulen. Later had 'de geheele zaal vlam gevat, die met het mastiek dak gretig voedsel voor de vlammen leverde. Het duurde ook niet lang ot het dak 'stortte in, met het ge volg, dat de vlammen hoog uit sloegen, die bovendien nog door enkele ramen naar den achterkant van de huizen gezogen werden. De lange zaal hu, waarnaast de danssalon jigt, loopt achter zeven panden heen, waarvan ze slechts zes a zeven meter verwijderd is. Doo,r de groote hitte sprongen de ruiten dier huizen en vatten de gordijnen in de woningen vlam, zoodat in een oogwenk at ideze gebouwen in brand stonden. Toen de bewoners doof hét vuur, dat snel pm zich heen green uit hun slaap werden opgeschrikt, konden zij niet anders dan zoo snel mogelijk, zonder iets te kun nen meoenemen, aan de voorzijde naar buiten vluchten. De meesten paniek. Aan het redden van Idee- ren of meubelen viel zelfs geen oogenblik te denken. Een hevig gegil en geschreeuw vervulde de lucht, doch alle volwassenen en kinderen lew? men ongedeerd bui ten en werden bij kennissen en bu ren liefderijk opgenomen. De brandweer intusschen kón het vuur slechts aan één kant be strijden, doordat aan de achterzij de de spoordijk van de lijn Rotter dam—Dordrecht loopt. Na eenige uren gelukte het haar echter Üen brand te stuiten. Toen bleek eerst welk een verschrikkelijke verwoes ting was aangericht. Van alle pan den waren de eerste en tweede vér diepingen uitgebrand, terwijl van de benedengedeelten deels door 't vuur, deels door water en vallend puin, niet veel meer was overge bleven. Eenige muren, die gevaar opleverden, werden omgehaald. Negentien gezinnen waarvan één niet verzekerd, hadden alles wat zit bezaten verloren en waren tevens dakloos geworden. Ach'f van hen, die tijdelijk 'bij de buren waren ondergebracht, hadden geen tehuis en werden door be middeling van den Gemeente-Wo- ningdienst in een der hotels van de Holland-Amerikalijn opgeno men. In den loop van de week zul len maatregelen worden getroffen de menschen aan een woning, te helpen. Tegen zeven uur onge veer, kón de brandweer met het meeste materiaal inrukken, dodi den geheelen morgen werd nog op dê smeulende massa water ge geven. De wed, H. was verzekerd voor f 35.000. De geheele schade aan huizen, meubelen enz. wordt ge schat op ruim een ton. DE HET GEHEIMEN VAN MOTORRIJWIEL. Zaterdagmiddag omstreeks Kalf vier is op den Admiraal de Ruyter- weg te Amsterdam een vrii ernstig ongeval met een motorrijder ge beurd. Een zekere Aufenaóber be reed een nieuwe motorfiets, een Harley Davidson en kwam hier mede via een groote spiegelruit in een melksalon terecht. Tot dusver re had hij een ander merk, n.l. een Indian, bereden. In plaats van gas afsluiten, gaf hii gas, waardoor hij zijn machine niet meer meester was en het trottoir opvloog en in het melksalon belandde. Met ge broken been en een bloedende voetwpnde tengevolge van de glas scherven! werd hii per auto-bran card van den geneeskundigen Dienst naar het Gasthuis vervoerd, t VECHTPARTIJ. EaterRagiiaolit ottn! 2 uur ontstond in de Zandstraat to Rotterdam ©en vechtpartij, waardoor eenig© surveülee rende agenten moes ten ingrijpen. Doch nauwelijks hadden zij zieh met de ruziemakers bemoeid, of zoowel de vechtenden, als de omstanders keer den zich. tegen da politiemannen, wel ke van gummistok en sabel moesten gebruik maken, zoodat de aanvallers het hazmpad kozen, en in de om liggende krotten pn stegen verdwenen Nu begon echter het verzet tegen de politie 'perst, want vanuit de hui zen werd met allerlei voorwerpen naar 'de agenten geworpen. Assisten tie was daardoor noodig. Een aantal agenten, die naar het terrein van den strijd waren geeonden zetten nu en dan de omgeving af. Doch zaodra waren de ordebewaarders niet ver dwenen of opnieuw begon de heme op straat. Vertoonden de agenten zien weer, dan begon het bombardement toet bloempotten steenen enz. op nieuw, Meer dan 50 revolverschoten werden door de politie getost om de menigte af te schrikken. Gelukkig werd niemand gewond. Ook geen der agenten had ©enig letsel beko men. Nadat ruim! anderhalf uur een der beruchtste buurten van Rotterdam in opstand was geweest keerde de rust ran half vier weer. Da politie stelt een pnderzoek in naar de oor zaak van en de deelnemers aan, dit relletje. ERNSTIG ONGEVAL OP DB [WIELERBAAN JN HET i STADION. [(1 Doode, 2 gewonden). Een zeer ernstig ongeluk heeft Zou dagavond de wielersport getroffen. Op het Stadion, dat zooals gewoon lijk, door duizenden werd bezocht, hadden groote wielerwedstrijden plaata. Er .werd een rit gemaakt van 100 K.M. in 250 renden. Onder buitengewone spanning van het talrijke ubliek was om ruim1 10 uur de helft gereden. Blekemolen, die achter den gangmaker Ulrïch reed, had al 125 ronden gemaakt. Plotseling gebeurde een ernstig on geluk, dat diepe verslagenheid bij de duizenden toeschouwers teweeg bracht De Keulenaar Uirleh r-ei met eene vaart van circa 80 K.M., toen hij, de open tribune passeerende, naar rechte omkeek. Daar bij schijnt hij sommigen zeggen, dat tot door de gladheid gebeurde het eüuur van zijn, motorfiets te zijn kwijtgeraakt. Hij werd over den motor heen op het groene veld geworpen; de motor sjpeg tegen de twee helpers Horle- mana en Jan de Lange, die op. het veld stonden en deed hen neerstorten Beiden kwamen pnder den motor te recht.: Onmiddellijk spoedden zich de aanwezige dokteren naar de plaats van het ongeval- ,De 83-jarige belpief Hwlemans bleek er bet ergst «*n toe. Beide 'beenen wareu gebreke*, een zelfs- 2- ■naal met cOmpneatiën. Toen 'de in middels gearriveerde broeders van den geneeskundigen dienst den onge lukkige in den ziekenauto droegen overleed hij. Ulrich zelf heeft eene lichte herssensohudding en inwendige kneuzingen bekomen. Zijn toe-tand is vrij ernstig. Be 21-jarige helper Jan de Lange heeft een been gebro» ken. Het jijk en de beide gewonden zijn naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht, waar men als oorzaak van het ongeluk gemeld had:: uitglij ding van den motor. De wielerwedstrijden wefden in ver band met het ongeluk tusschentijds opgeheven en de talrijke bezoekers verlieten diep onder den indruk' het Stadion. JEUGDIGE DIEF. Door de recherche, té Eindhoven is een onderzoek ingesteld naar ge pleegde diefstallen door een kind van 8 jaar, wonende te Stratum, Bedoelde jongen heeft ©en- diefstal gepleegd door middel ,van inklimming uit eea woning tot een bedrag van 388 mark. Een andere jOngien, die den dief stal zag plegen, volgde den jeugdigen dief, die zich met zijn buit naar de heide begaf en het geld aldaar ver stopte. Nadat het diefje, zich huis- waarte begaf, nam de andere het geld op en bracht het bij de eigena resse. Door het boefje is alsnog bekend, dat hij op Dinsdag 8 Augustus van 2 vrouwen op de markt te Eindhoven een portemonnaie heeft ontvreemd, reap, inhoudende f3.58 en f3.85, en hij dezer dagen op het Philipsterreta een heer een parfcemonnaïe heeft ont. rold, inhoudende 2 bankbiljetten van f 10, een zilverbon van f 2.50 en eeni- i centen. i EEN LAFFE DAAD. Donderdagnacht te ruim 8 uur werd het gezin ,van den handelaar O. v. Dijk op Schiermonnikoog opgeschrikt door geweerschoten. Men durfde niet opstaan, uit vrees getroffen te worden want de kogels Verbreizelden zoo lang aamerhand alle glasruiten en suisden dioor het vertrek tot in het aclifersohot van de bedstede. Een ware ruine werd aangericht, geen gordijn bleef voor de ramen, geen enkele ruit heel. Een half uur zal vermoedelijk dit bom bardement hebben geduurd, toen trok ken de daders weer af. Daar het huisje alleen gtaat, bon niet op hulp worden gerekend. Het mag een won der worden genoemd, dat geen men- schenlevens zijn te betreuren. Het terrein is afgezet. Moge het gelukken de daders te snappen. ZIBIH AUMlEl De tramconducteur te 's-Graven- die in een vlaag van waanzin zijn vrouw om het leven bracht, is naar het krankzinnigengesticht „Oud Rosenburg" onder Loosduinen overge bracht, Volgens de ofücieele opgaven ver toefden te Zandvoort op 16 Aug. 5776 badgasten tegen 5593 'op denzélfden, datum van verleden jaar. Het alge meen totaal in dit seizoen is tot nu toe 1400 minder dan in het badseizoen 1021 Toen bedroeg bet aantal 11.52P en dit jaar 10.136. Dezer dagen is in de MerwecI® te Gorincbem opgevisoht het lijkje van het vrouwelijk geslacht van 5 of 6 jaar oud, in staat van ontbinding. Eenige Amsterdamsche agenten hebben 3 mannen aangehouden, ver- dacht van berooving van een persoon, die in staat van dronkenschap ver keerde, gepleegd in een café aan de Kinkerstaat. Naar het Binnengasthuis te Am sterdam is vervoerd een bewoonster van de Conradstraat, die op de We teringschans door een wielrijder was aangereden en daarbij het bewustzijn verloren had. Zij bleek hersenschud ding te hebben. Bij de Nieuwe Amstelbrug te Am sterdam is een man overreden door de tram Er.nsüg gewond werd hij naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd, war hij jij aankomst bleek te zijn overleden. Zaterdag is gevankelijk uit Dru- ten te Tiel binnengerbacht een per soon, die zich voor inspecteur dor Ta baksbelasting uitgaf en op verschillen de plaatsen in Maas en Waal de bord jes Tabaks vergunning" bij de winke- liers' afkeurde, hun nieuwe verkocht en bij enkele vijf gulden voor tabaksbelaa ting inde. Jij- een kort, maar hevig on- weder, zzijn in een weide t® Leek twee koeien door den bliksem gedood. Wederom is te Zandvoort een mijn aangespoeld, thans bij 63. Zij is onder politietoezicht gesteld. - Te Tegelen had de 9-jarige W. S. het ongeluk bij het spelen in e©n met water gevulden leemkuil te val' len. Zijn kameraadje, de 15-jarige C. K„ wilde hem er uit halen, doch viel er zelf in. Toen beide kinderen een oogenblik later werden opgehaald, ble ken de levensgeesten reeds geweken te zün. Twee oude dames, die te Tiel gezamenlijk stil leven, kregen dezer dajjen bezoek van een familielid. Hij vond de deur gesloten. Hij wist zich door den tuin toegang ie verschaffen en vond oeide vrouwen liggende op den grond. Een geneesheer constateer de dat de jongste der twee door ©en beroe-rte was getroffen. Vermoed wordt dat de oudste haar heeft willen op beuren en ioen ineen is gezakt. Op de Geldersche kade te Rot terdam geraakt de 40-jarige melkbe zorger H. G. bekneld tussehen een passeerenden vrachtauto en zjjn melk wagen, tengevolge waarvan hij ernstige inwendige kneuzingen bekwam en in zorgelijken toestand in het ziekenhuis moest .worden opgenomen. -1—I, CONCOURS STEDELIJK MUZIEK CORPS. De dag van gisteren is voor het Uit voerend Comité en niet minder voor de deelnemende korpsen een goedr dag geweest, 't Liet zich in den begin ne aanzien of de eerstoptredende korp sen niet gelukkig waren of van minder gehalte, hoe 't zij: er werd in den aan vang slecht gemusiceerd. Het moet- op het publiek ook een minder goede in druk gemaakt hebben, 't enthousiasm was er ten minste in den eersten tijt niet. Aan alles komt een eind., zoo ook aan deze pech. Ailengkens ging 't Ex celsior en de laatste 5 4 6 korpsen1 Heti ben schitterend werk geleverd. Het pu bliek was in groote getale opgekomeflj, er was geen vuist meer tussehen te ste ken, zoo vol was 't op het Doelen veld en het applaus was dan ook, na ieder nummer spontaan. Welk korps 't beste voldeed er zün altijd twee jury's1 1 de Jury en 2 de groote Jury, het pu bliek kunt u aan de behaalde pun ten zien. De eere wedstrijd mocht ziel ook in een groote belangstelling ver heugen. Daar werd muziek gemaakt. duur werd gestreden. Het uitvoeren* comité, dat den strijd met belangstel' ling gade sloeg zag al gauw, da', in zulk een kamp, zulk een extra strijd ook van zijn züde iets extra's moes! gebeuren. Het voegde aan de afdeeling Harmonie twee prijzen toe en aan de afdeeling fanf. een prijs toe. Een Mela incident deed zich tijdens den eerewed strijd voor. Een groepje bezoekers h&u gemeend een der deelnemende direc teuren een Alkmaarder te moeten lauweren. Het plan was enthousiast ontstaan en zoo als dat wel eens meei niet goed overwogen. De plaats en de tüd waren tenminste miei goed gekozen. De plaatsnou üf kon nog wel, maar de tüd niet. De tiju a. d. eerewedstrijd te geven, behooij aan de kleine Jury. Haar taak is toA al niet gemakkelük en zoo een huldi ging maakte op de andere deelname- en directeuren geen prettigen indenk; Men heeft er niet aan gedacht, dqj is 't eenige excuus voor deze in den grond wel goede bedoeling. H. A. MAAS, CL1NGE DOORENROS TE EGMOND AAN ZEÊ Het is een goede gedacht», gewh-,. van den leider vaa den Ejgmondsch'üa Kunstkring, den heer Ernst KrauH» het echtpaar Clinge Doorenlios na het succesvol optreden Vrijdagavond te Bergen uit te noodigen ook Egmond aan Zee een loven? "osdj'S avond te geven. Dat dit gewaardeeja werd bleek wel hieruit, dat tof g^zt lige zaaltje van ^Welgelegen" ggtfV gevuld .was. Evenals overal, wist Cliage Doon bos zijn gehoor te boeien door 2fjx hoogs t-aangename causerieën cas zijn pitlige, rake levensliedjes wlelke zijl echtgenoote op de vleugel begeleidde Al moge Clinge Doorenbos dan niet de geestelijke vader der levensliedjes zijn, aan hem komt toch de ver dienste toe, dat tuj ons een overvloe dig aantal van dergelijke „songs" gê schonken heeft Liedjes, die alfe even fijn-beschaafd en overal gzzon&n kun nen .worden. Dit is onto'dnfegXelÜ'k waar: in geen enkel de- ltodje3 komt iets voor, dat niet d'or den beugel zou kunnen. Dit alto'11 2011 reden zijn, onze legers indien rif daartoe in de gelegenheid komen aan te raden, k®t echtpaar Clinge Doo- r en dos te booren. Bovendien zijn de liedjes Hoüandsch-geestig of diep-ont roerend. Men maakt een avond van e©n lach en een traan mee, zóó genotvol als alleen Clinge Doorenbos ons geven kan. Neem Dirk Witte hoe goed hij overigens ook zijn moge men gaat min of meer onvoldaan huiswaarts, By Clinge Doorenbos is dit niet het geval. Hij, die nog gezond lacheu kan en een open oog heeft voor levens ernst, zal in een „Clinge Doorenbos"- avond intens genot hebben. Het is niet doenlijk een regelmatig verslag van den avond te Egmond. aan Zee te geven. Men krijgt zooveel JeSdt wat wils", dat net onmogelijk "is, dit hl een krantenverslag weer t® geven. Ge noeg zü het te vermelden, dat Cling Doorenbos de harten der aanwezigen stormenderhand veroverdei Na elk liedje klonk een hartelijk applaus, da na het laatste overging in een ;wai ovatie. Het was een welverdiend® hulde. Moge de „Egmondsche .Kunstkring" hi dezen avond aanleiding vinden, bri volgend seizoen misschien kan het nu ook nog wél, bv. in Alkmaar r-* Clinge Doorenbos nog menigmaal U doen optreden. J. -V, 'ILU—H II 'I' MUZIEKCONCOURS XE ALKMAAR. .Zaterdag1 en Zondag waren de faal ste twee dagen Van hét Muziekcou tours. In de eerste afdeeling Ha nu nik kwamen twee Korpsen uit, die met voor een prijs in aanmerking kwte men, n.l. Sdh'agens Harmonie Kapel (120 p») en Harmjonie Orkest „Cres cendo" (108 p.) uit Amsterdam. De verdere uitslag is als volgt: 2e atd. Fanfare. Tweede prijs OIV.® pia's Fanfarecorps, Monnikcndampmr- F- van Diepenbeek! met 134 y, R-D»* de prijs „Kunstgenot"» Zutd-be»ar- woude, dir. A. Boon, niet 141 p. Aid. Uitmuntendheid Fanfare, ie i vrijs'. Eerste Ned. Bakkers

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2