1,9,10,12,14,16 cis, :ra's iddelen wisselt rad a.s, ix9' draait 1 u. Ui! ONS BLAD ranfabrisk, Haarlem. oekhraden, a Diploma. ANTOOR hef bloed de ziekten. 1 Kunsten en I Bwreau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon; KctiFn^s!'433 I Van '~?f&fH5-;e'ke,r,ege! meer f °/25i£l?!ata BUITENLAND. FEUILLETON Bk sloek van ket geld No- 562- Dinsdag 22 Augustus 1922. 14e Jaargang. zoojr. n M.O. bod-Milne's oopstr. 63-65, Alkmaar, Reclame tvangsten Abonnementsprijs; er kwartaal voor Alkmaar f 2.— Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis Advertentieprijs: uitbetaling per plaatsing f 0.60. een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400—, f 200,—, f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,^1 Mosterd na den maaitijd. VERSPREID c BERICHTEN KORTE RER1CTHEN n 1*4214 en 78 uur. J. B, HARMS). ORMHAKKEN, goedkoopt terker. Verkrijgbaar bij ver reparateurs. reparateurs bij 1 dozijn en, fabrieksprijs. rogisten en bi/ Apotheek m. ft ons £>ni. vij zijn uitermate tevre- week weder een nieuwe i aan Mjj. „Hoekstra", f12.50 en f 10. ren bijbetaling HOLLANDSCH DAGBLAD S9 99 /oor buiten Alkmaarf2 85 'Met Geïllustreerd Zondagsblad O 60 f hooger. ^Ti 9 KcuAuiife NO. aaa I per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voi Vlak voor de groote verkiezingen was bet brandpunt van de kritiek het Ministerie van Arbeid, meer bijzonder >gen den Minister, die dat Departe ment beheert: Minister Aalberse. De vraag is mij gesteld, waarom ik nu nu in alle kranten de oplossing van de Kabinetscrisis besproken wordt daarover tot heden niets heb ge- egd. Het antwoord daarop is zeer eenvou dig: ik ben van oordeel, dat de kritiek tegen de werken van het Departement niet houdbaar is en dientengevolge de breede massa van het volk er weinig van zou begrijpen, wanneer een ver andering van Minister van Arbeid zou plaats vinden. Wil men het met alle geweld arbei- derspolitiek noemen, wanneer sociale maatregelen, die door het particulier initiatief niet of geheel onvoldoende verricht worden door Overheid worden genomen; men ga zijn gang; maar men mag wel stekeblind zijn om niet te zien dat bij het achterwege blijven van die maatregelen we minstens nog verder van huis waren. Mijn bedoeling is echter even in 't kort mijn zienswijze nader kenbaar té malton. Dat jk zulks niet eerder deed irrsm door het gevaar hetwelk er be staat, dat tusschen het schrijven van een artikel en het tijdstip waarop het wordt gelezen, juist ruimte genoeg is om een geheel andere situatie te krij gen en het dus mosterd na den maal tijd zou zijn. Maar sindsdien is er inderdaad al heel wat te doen geweest over het al of niet aanblijven van dezen bewinds man; het vóór en tegen is besproken, allerhande oplossingen zijn aan dé hand gedaan; en waar onze actie op sociaal terrein zooveel belangen heeft bij een sociaal-voelend Minister op het Departement van Arbeid, kan men het mij niet ten kwade duiden, dat ik het er ten slotte bij waag op te laat of niet te laat, als mijn meening uit te spre ken, dat er al moeilijk een betere keus kan zijn dan dezen minister. Men kan een andere oplossing be ter vinden als men wil, men kan zelfs van oordeel zijn, dat de groote be kwaamheid van dien minister aanlei ding is om te trachten meer nut van hem te hebben op een ander Departe ment; het verandert m.i. niets aan het feit dat de breede massa van het volk daarin slechts zou zien een wijken voor minder gewenschte invloeden. Maar het zou naar mijn inzien ook practisch onjuist zijn. De tegenwoordige malaise in het be drijfsleven heeft het ligt voor de hand een reactie tegen de sociale wetten en voorziening in het leven ge roepen. Deze reactie uit zich echter nog in hoofdzaak in negatieve leuzen, zon der eigenlijk concreet aan te geven wat men dan wèl wil. Zondert men v. Houten, mej. v. Dorp en nog eenige liberale oudheden en ver wanten daarvan uit, dan hoort men eigenlijk meer schimpen op „ambtena rij op belastingen, steunregelingen draconische wetten en meer van zulk moois, dan wel duidelijk aangegeven wat men er voor in de plaats wil ge ven. 6 13 aan geen twÜfel onder- «trnVc gezond verstand komt be<minen 6<latan woord en men zal uegnjpen dat men met eenie-e twjlHp je leuzen niet klaar komtTtotSc"- iiseh werk gehouden is. wetten Tf" a™ Yaf algemeen" geldende wetten af, dan zal men het eenieste middel daartoe moeten gebruiken nl door onderlinge aammwarkW* verschillende groepen, het georganiseer de bedrijf de noodige maatregelen te laten nemen en te doen zorgen voor de behoeften van de bedrijfsgenooten in overeenstemming met de functie door hen ingenomen. Het gelijkt bijna een fictie daarover te schrijven op een tijdstip dat de te genstellingen scherper naar voren ko men dan wellicht ooit te voren en toch moeten we m.i. noodwendig daartoe ko men, willen we althans voorkomen dat we niet allen gelijk te gronde gaan. Ondanks alles wat op dit moment de tegenstellingen scherper doet uitko men, zal men tot erkenning moeten komen, dat alleen door onderlinge sa menwerking, door het geordend en ge organiseerd bedrijf de 'bedrijfswetten en voorzieningen kunnen gemaakt worden zij het dan onder controle van de Over heid. Ook voor die verandering waartegen toch zelfs de conservatieve elementen geen bezwaar kunnen hebben, hebben we noodig iemand vaii groote be kwaamheid, met groot sociaal gevoel en economische kennis en daarnaast iemand die het particulier Initiatief gaarne op de eerste plaats wil gtelle i, mits dit maar voldoende krachtig op treedt; anderzijds iemand, die niet be reid is elke willekeurige regeling maar voetstoots als voldoende te beschou wen. Voor dat groote werk, dat mot zoo veel kennis van zaken moet worden verricht kunnen we niemand beter vin den dan den Minister die reeds zijn ge heele leven bijna op sociaal-economisch terrein werkzaam was en bij het over groots gedeelte van het Katholiek volk het volste vertrouwen geniet. De arbeidersgroepen waren tot sa menwerking steeds bereid en zoodra ook andere groepen zullen begrepen hebben, dat een bedrijf waarin de arbei dei's de noodzakelijke medezegging schap hebben verkregen, beter is dan géén bedrijf, en samenwerking beter is dan samen ten gronde gaan zoodra dat idee tot meerdere helderheid komt, zul len ook maatregelen genomen moeten worden, zonder dat noodeloos hetgeen tot stand kwam onder den voet wordt geloopen. Naar mijn vaste overtuiging zou dus een oplossing waarbij wij Aalberse niet als Minister van Arbeid zouden terug vinden, geen bevrediging wekken en zou m.i. niet zijn in het belang van ons bedrijfsleven, dat zeker meer dan ge wone belangstelling verdient. A. J. LOERAKKER. DE IERSCHE KWESTIE. Een aanslag op Collins. Een automobiel, waarin naar men meende Collins zat, werd in de nabij heid van Dublin aangevallen door re bellen, die bommen wierpen en een zwaar geweervuur openden, waardoor de chauffeur werd gewond. De inzit tenden beantwoordden het vuur en brachten den rebellen verliezen toe. Collins was op het tijdstip van den aanval reeds mijlen ver weg. De terugtocht der ongeregelde troepen. Met den val van Bandon en Dunman way in het graafschap Cork hebben de nationale troepen thans elke belangrij ke stad van Cork tot Donegal in bezit. De ongeregelde troepen hebben zich in de bergen teruggetrokken, en nemen hun toevlucht tot een uitputtingstac tiek, doch zij zullen de voornaamste posities niet langer ernstig bedreigen. (Naar eene Engelsche vertelling.) 89. Inderdaad, het was Herbert. Hij scheen bijzonder opgeruimd; ik hoorde hem een vroolijk liedje zingen. Het deed hem volstrekt niets dat hij zjj ne zuster alleen in die eenzame woning liet; hij genoot reeds vol zelfzuchtige Vreugde, in het vooruitzicht der ver baken, die hij in de stad vinden zou. Hij dacht alleen aan zich zelve, daar van wa8 jk overtuigd, en hij wist alle nrnderpajen weg te ruimen. Welke ,',5e beweegreden kon hij hebben se zusf18 Daar bonden te reizen, en zij- tie d,^e 200 zvvak en zenuwach- juis r te laten ket groote hSï vpftri aa- z°oveel schrik aanjoeg, lij en ik vroohjk zingende voor- fStS^»"3J4»»«opomhmi W ik SS 'ilf'rn "'"i'i1 bakker geworden weldra uit het gezicht verloren, ik volgde hem eenige schre den, doch keerde toen om en stapte Haastig den weg naar het kasteel op. rk genoot eenige voldoening, met hu's te z'en> waarin zij op bevel baars broeders opgesloten zat. staiteTo3 ht in de zaa]> doch hare ge lichte verKto? nlet achter d® ver- zij daar k f' ™'|n' art zeide mi.i> dat Een haH nf e1enzaa®heid zat. trA? üalt UUI later keerde ik tenia- Het Hls een koude nacht pn u- delde met versnelde stap. Ik hoorde tot mijne verbazing bii de eerstvolgende kromte van den wee waar een alleenstaande boom den rij' weg beschaduwde, het getrappel van paardenhoeven.. Mijn eerste gedachte was, dat men mij bespied had; mijn tweede, dat de ruiter zich op zijnen weg had opgehou den, misschien om met iemand te pra ten; ik zag duidelijk eene gestalte haas tig het voetpad afkomen, dat naar het Veerhuis leidde. Datzelfde voetpad lag op mijn weg, en ik sloeg het ook in; de gestalte keer de zich om, en ik verbeeldde mij dat zij naar mij omzag eer zij zieh haastiger voortspoedde. Plotseling verdween die persoon. BEIEREN EN HET RIJK. De besprekingen met de Beiersche ministers Schweyer en Gurüer over de Beiersche vragen aan de rijksregeering zijn beëindigd. Onder voorzitterschap van rijkspresident Ebert werd een con ferentie gehouden van leden der rijks regeering en de beide Beiersche minis ters, waarin het resultaat der besprekin gen tusschen den rijksminister van justitie en den Beiersohen minister van justitie besproken werd. De beide Beier sche ministers zijn Zondagavond naar Munchen teruggekeerd om het resultaat der besprekingen aan den Beierschen ministerraad voor te leggen. Deze mi nisterraad zou gisteren bijeenkomen. NA DE SPOORWEGSTAKING IN ITALIë. Naar aanleiding van de disciplinaire maatregelen tegen 55.000 spoorwegbe ambten, die deel hadden genomen aan de jongste staking, heeft de socialisti sche Kamerfractie een protest gezon den aan den premier, waarin wordt gezegd, dat Facta beloofd had clemen tie te gebruiken tegenover de betrok kenen. In een officieele mededeeling wordt ontkend, dat Facta te dien aanzien eeni gerlei belofte zou hebben gedaan. De socialisten houden dit echter staande en geven te verstaan, dat als de maat regelen niet worden ingetrokken, er wel eens een nieuwe staking zou kun nen volgen. DE POSTSTAKING IN SPANJE. Er zijn bevelen tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen de leden van het stakingscomitó van het postperBoneel, daar de Spaansche regeering een ge schrift, dat gepubliceerd is in ant woord op een rede van den minister president Sancher Guorra, van strafba ren aard acht. De voorzitter en de secretaris van het stakingscomité der postbeambten werden Zaterdagavond gearresteerd. De postmannen, die dit geval hadden voorzien, hadden tevoren twee plaats vervangers benoemd. Te Bilbao zijn de voorzitter en de secretaris van het plaatselijk stakingscomité gearresteerd. Volgens mededeeling van den minis ter van binnenlandsche zaken zijn er door postbeambten daden van sabotage gepleegd te Madrid en te Valencia. THOMAS OVER DE HOUDING VAN FRANKRIJK. Thomas, die te Chester het woord voerde, zeide o.a.: Wjj gaan als natie gebukt onder de werkloosheid tengevol ge van de blinde en dwaze politiek, die te Versailles is vastgesteld. Duitsch- land diende te betalen, doch daar Frankrijk het Duitschland onmogelijk maakte te betalen, had Engeland thans oneenigheid met Frankrijk. De vriend schap met Frankrijk moest behouden blijven, doch Engeland was niet bereid, deze vriendschap aan te houden ten koste van de worging en verhongering van zijn volk. HET NABURIGE OOSTEN. Schanzer verklaarde aan het „Gior- nale d'Italia", dat men er naar streefde dat Griekenland en Turkije hun vijan delijkheden zouden staken. De „Matin" meent te weten, dat het Britsche antwoord aan de Fransche re geering inzake de kwestie van het Oos ten in zekere mate voldoening geeft aan de Fransche desiderata. Aan de Quay d'Orsay en de Consul- ta is medegedeeld dat de Britsche re- geering zich in beginsel ingenomen ver klaart met het advies van de hooge commissarissen der Entente te Konstan tinopel om onder hunne auspiciën tus schen Grieksche en Turksche gedele geerden een preliminaire uitwisseling van gedachten te doen plaats hebben te Venetië. Ik stond stil en wreef mij de oogen; j toen spoedde ik mij naar de plaats waar die persoon verdwenen was. Links was een hooge dijk en daaron der liep een smal pad dicht langs het water. Ik had een angstig voorgevoel dat iemand zich in gevaar bevond, mis schien was er een wanhopig schepsel op het punt zich het leven te benemen Ik snelde naar den dijk en daalde het smalle pad af. Ik zag nu duidelijk in de verte eene vrouwelijke gestalte, zich voortspoeden naar de in duisternis gehulde bron van het Nettlewoodsche meer. Overtuigd dat de schaduw des doods naast die vrouw voortijlde om haar te verleiden, volgde ik haar, en riep zoo hard ik kon, te blijven staan. De echo's der bergen herhaalden mij ne woorden, en riepen haar van alle kanten toe: „Houd op!" Ik had haar bijna ingehaald, en was geheel buiten adem, toen zij zich eens klaps omkeerde en met wanhopige haast naar het water ijlde. Daar was de dijlc stijl en hobbelig; haar kleed bleef aan de vooruitsteken de wortels van eenen boom haken. Zjj worstelde om los te komen en ik zag DE GRIEKSCH-TURKSCHE KWESTIE. Reuter zegt, dat deze conferentie niet voor einde September zal plaats vinden. EEN REDE VAN POINCARé. Te Triaucourt een gedenkteekön ont hullend voor degenen, die in den oor log gevallen waren, herinnerde Poinca- ré aan de invasie van het begin van den oorlog, toen de Duitschers brand den, roofden en moordden. „Gij, die uw ouders, vrouwen, kinde ren en vrienden zaagt vallen", zoo ver volgde de minister-president, „zoudt gjj kunnen begrijpen en aannemen, dat er thans, na de overwinning, mensehen op de wereld zijn te vinden, zoo ver blind, dat zij ons aanraden, de daders van dergelijke aanslagen ongestraft te laten en Duitschland de schadeloos stelling te laten houden, welke het schuldig is aan de gezinnen dier slacht- offers?" „Het was geen oorlog, het was een gedisciplineerde barbaarsobheid en een officieele aanmoediging van misdaden tegen het gemeene recht. Alle Duit schers waren 'bekend met deze aanmoe diging, deden mee aan de plunderin gen en verbrandden onze ongelukkige provincies. Zij aanvaardden allen de verantwoordelijkheid, zij waren allen solidair met het gepleegde kwaad. Al len zjjn gelijkelijk gehouden de schade te herstellen, welke wij leden. Wij zul len weten te eisehen, dat zij ze herstel len". Dergelijke redevoeringen zijn niet zeer bevorderlijk voor den vrede, dunkt ons. EEN NIEUWE REDE VAN POINCAR Poincaré heeft gisterenmiddag in den Algemeenen Raad van het departe ment van de Maas een groote rede ge houden ter verdediging van zijn te Lon den gevoerde politiek. Hij zeide o.a., dat gedurende de drie jaar na den wapenstilstand de overeen stemming tusschen de geallieerden al te vaak ten koste van Frankrijk tot stand is gekomen. Hij eisehte 't recht van een eigen Fransche politiek en_ keerde zich tegen de wet vah de meSMérheid, éis tOOWêl in den Oppersten Raad als in de Commissie van Herstel Frankrijk verplicht heeft, bich voor den wil van de meerderheid te buigen, dit is in de Commissie van Herstel voor den wil der minst geïnteresseerden. Daarna behandelde hij den klaarblij- kelijken onwil van Duitschland om te betalen. De Commissie van Herstel had daarom het opzettelijk in gebreke blij ven kunnen constateeren, indien niet de instructies van zekere gedelegeer den zich daartegen verzet hadden. Vervolgens kwam Poincaré tot het punt, dat Lloyd George zonder Frank rijk te raadplegen in het openbaar ver klaard heeft, dat het Duitsche verzoek om een moratorium toegestaan moest worden, en door een ongelukkigen sa menloop van omstandigheden, zoo ver volgde Poincaré, herinnerde Engeland door het publiceeren van Balfour's no ta, Frankrijk eraan, dat het de schul denaar van Engeland is. Dit verhinder de hem, Poincaré, met zijn plan voor den dag te komen In de huidige omstandigheden was er geen andere weg dan het moratori um te weigeren, of het slechts toe te staan tegen onderpand van de fiscale mijnen van het Roergebied en de bos- schen van den Duitsehen staat. Dit blijft het Fransche standpunt; wat er ook gebeure, wij zullen het niet opge ven, zeide Poincaré. Indien Frankrijk tegen zijn wensch gedwongen zou worden, geisoleerd stap hoe zij zich met beide handen van dien hinderpaal poogde te bevrijden. Ik deed eenen sprong vooruit, sloeg de armen om haar heen, en hief haar met kracht uit het water. Hare lange haarlokken waren druip nat; de omslagdoek die om haar hoofd was geslagen geweest, dreef over het water. Toen ik mij bukte om in haar gelaat te kunnen zien, herkende ik tot mijn schrik de persoon en: Letty Ray, riep ik uit. Zij richtte zich haastig op; en zag den gloed harer oogen, die flikkerden als van een wild dier. Laat mij los, gilde zij, gij hebt nu niets meer van mij te vreezen. Ik heb den duivel van al te nabij gezien, maar de wanhoop is voorbij! Het was eene dwaze en overijlde po ging, Letty, zeide ik; wat ter wereld kon u toch tot zulke wanhopige daad bewegen? Het bedrog van eenen man. Die laaghartige bracht mij den genadeslag toe, hij doodde het heerlijke leven dat hij mü had voorgespiegeld en beloofd had met mij te deelen. Ik dacht dat hij met mij zou huwendaar hij eeuwi ge trouw gezworen bad; doch hij zocht pen te doen, dan zal Frankrijk dit slechts zoolang doen, totdat Duitsch land erin zal toestemmen, zich van zijn schuld te kwijten. Indien Duitsch land op royale wijze zijn verplichtin gen erkent en zich geneigd toont, aan deze te voldoen, dan zal Frankrijk er ook niet afkeerig van zijn, te zamen met Duitschland de beste midedlen te onderzoeken voor de uitvoering van het vredesverdrag. Poincaré verklaarde zich ten slotte bereid tot een breed opgevatte Euro- peesche politiek in bet besef, dat de wereld niet ophoudt aan de Fransche grenzen. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De gedelegeerden der Oommissie v. Herstel, Bradbury en Mauclère, hebben gisterenmiddag rijkskanselier dr. Wirth een bezoek gebracht. Om vier uur smiddags begonnen de officieele besprekingen in het ministe rie van financiën onder voorzitterschap van den rijkskanselier, die de verant woordelijke leiding heeft. Aan de on derhandelingen neemt de minister van financiën dr. Hermes deel. Buitendien de chefs der betreffende ressorts in het ministerie van buitenlandsche za ken, financiën, economische zaken, en wederopbouw. Voorts de Duitsche ge zant te Parijs, dr. Mayer, en staatsse cretaris b. d. dr. Bergmaan. De onderhandelingen moesten echter om vijf uur worden afgebroken, daar het kabinet op dat uur tot een zitting was bijeengeroepen. Omtrent de plannen der beide leden van de Commissie van Herstel ver neemt een persagentschap van Fran sche diplomatieke zijde in Berlijn, dat niet het geheele schadevergoedingspro bleem behandeld zal worden. De Com missie heeft slechts de taak vast te stellen, welke waarborgen de Duitsche regeering voor het vereischte moratori um in staat is te geven. DE FINANCIEELE NOOD VAN OOSTENRIJK. De reis van dr. Seipel naar Praag betreft slechts een politieke aangele genheid. Seipel heeft een nolitiek pias meogenoffien, ovêT Welks' inhoud niets bekend is. Tijdens zjjn reis legde hij er tegen over een dagbladschrijver den nadruk op, dat Oostenrijk voor zijn redding fi- nantieele steun behoeft, of een nieuwe politieke oriënteering van Midden-Eu ropa. Volgens het oordeel van den voorma- ligen minister-president graaf Czernin zou een enge politieke en economische toenadering tot Italië het verstandigst zjjn. Een dergelijke toenadering zou, volgens Czernin, te verwezenlijken zijn. Seipel zou echter te laat tot een zelf standige actie overgegaan jjn. Intussohen zijn gisteren de onderhan delingen in Praag begonnen. Daarenboven meldt een bericht uit Berlijn dat dr. Seipel aldaar wordt ver wacht om besprekingen met dr. Wirth te houden. Men vermoedt dat het hier de kwestie der Duitsche hulpverleening aan Oostenrijk betreft. HINDENBURG TE MUNCHEN. Naar uit Munchen wordt gemeld is maarschalk Hindenburg gisteren door een groote menigte een geestdriftige hulde gebracht. De stad had te zijner eere rijk gevlagd, doch uitsluitend in blauw-wit en zwart-wit-roode kleuren. Zelfs het Beiersche ministerie van oor log had slechts de Beiersche vlag uit gestoken. Hindenburg heeft gisterenochtend mi nisterpresident graaf Lerchenfeld, den aartsbisschop, den evangelischen kerk voogd, genera-al-veldmaarschalk Leo pold, en kroonprins Rupprecht een be kleen mijnen ondergang. Moge God hem nog heden nacht oordeelen, gilde zjj. Zwjjg, zwjjg! riep ik haar toe. Zij wankelde en zag mij doordringend aan. Neen, dat meen ik niet, riep zij uit. Ik zal hem blijven beminnen, al heeft hij mij verstooten; eens heeft hij mijn hart veroverd, door zijne liefdes verklaringenWaren zijne ecden valsch, mijne liefde blijft voortleven. Zestien maanden geleden, zwoer ik hem trouw -Hij verdient de liefde van een eer ljjk meisje niet, Letty. En toch zal ik hem blijven lief hebben, zeide zij norsch. Ik zal hem blijven beminnen ondanks zijn verraad; als hij met eene andere trouwt, zal ik hem en haar vervolgen met mijne lief de. Hij heeft alles in het werk gesteld om mijne liefde te winnen. Luister! Zij greep mijnen arm en zag mij door dringend aan. Al haat hij mij nu, al ondervindt hij dat ik steeds een hinderpaal zal zijn tusschen hem en zijn geluk, ik zal hem niettemin tot zijn stervensuur toe be minnen ik zal hem vervolgen al de dagen van dat leven, hetwelk gij zoo zoek gebracht. Daarna heeft hij de stu denten en de Rijksweer, die zich voor de academie hadden opgesteld, geïn specteerd. H|j werd op het plein voor het legermuseum door den geheelen ge- neralen staf in groot tenue, o.a. de Bei ersche prinsen, en voorts door Luden- dorf ontvangen. Het geheele Beiersche ministerie was aanwezig. De prinsen werden stormachtig toegejuicht. In de hall van het museum had de of ficieele begroetingsplechtigheid plaats. Generaal von Bothmer gaf uiting aan de dankbaarheid van het Beiersche le ger jegens Hindenburg. Hij hoopte dat de maarschalk uit de Beiersche bergen moge terugkeeren met de overtuiging dat de Beier heden nog evenzeer aan het Rijk is gehecht, als toen hij man moedig ten strijde trok. Hindenburg nam ten slotte het woord en beloofde tot zijn laatste levensdagen toe voor het vaderland op te zullen ko men. In den namiddag bezocht hij Luden- dorf, Gisterenavond gaf de voormalige ministerpresident von Kahr te zijner eere een „bier-avond." MIJNRAMP IN GAEICIE. [Té Siersja heelt een mijnongeluk plaats gehad, waarbij naar verluidt, 30 personen werden gedood terwijl een 20-tal mijnwerkers nog wordt vermist. Betreffende de mijnramp Dij' Siers- za wordt gemeld, dat tot dusver 8 lijken geborgen zijn. Nog 17 mijn werkers worden vermist. Er bestaat geen hoop meer dat men hen nog! tevend 'hoven zal kunnen brengen. STOOMSCHIP IN NOOD. Het Japansthe stoomschip „Ryolèai Mam" liep Donderdagavond op een iif nalij Mindoro, een eiland 'in de Phiiipp'ijnen. In antwoord op draad- lOoze waarschuwingen kwamen een torpedo-jager en eenige andere sche pen ie huip, doch 3n verband met de onstuimige zee konden Zij het SciTip niet USacren. De te hulp gekomen schepen blijven ter plaatse, in de hoop, dat zij de Japansche beman ning van 46 kloppen zullen kunnen redden. Het is onmogelijk Bet schip te behouden. Te Meiderich bij Duisburg zijn door den Belgischen militairen veilig heidsdienst 6 verdachten aangehouden, die verondersteld worden betrokken te zijn. bij den moord op den Belgischen luitenant Grafie. Het „Journal" beeldt Lloyd George af, die hezig is met het golf- spel en daaruij de verzuchting slaakt: Hè, kon ik maar met eén slag Frank rijk naar Sint Helena slaan!" In een spóorwegwerkplaals fa Boekarest vernielde een brand 42 wa gons. De schade bedraagt 1 milliard Kronen. De Kamer van Koophandel van Straafsourg heeft een motie aangeuo- mcbj waarin de repressaille-maatiege- le'n der regeering te Elzas-Lotliaringeii tegen de Duitschers worden afgekeurd. Ill Sussex slipte een autobus nt- bij Bonmey; zij viel ondersteboven in de Dyke, terwijl de passagiers er onder geraakten. Acht hunner verdron ken in bet vier voet diepe water. De anderen werden licht gewond. In de Cbineesche provincie Ilue- nan is door den laaisteu burgeroor log hongersnood uitgebroken. Dagelijks sterven duizenden personen. Alle pompers en beambten in de mijnen in het zuideljjk gedeelte van dwaas waart te redden. Ik stond zoo even tegenover den dood.Het was een zalig gevoel, aan al de kleingeestig heid en kwellingen en den last van mijn ongelukkig leven te ontkomen. Ik bezit in de gansche wereld geen enke len vriend.zelfs niet de liefde van de moeder die mij het leven gaf. Zij hief een hartstochtelijke jammer klacht aan, die mij het bloed in do aderen deed stollen, bedekte haar ge laat met de handen, en barstte in een krampachtig weenen en snikken uit. Hoe pijnlijk om getuige te zijn van zulk een smarte, en zich onmachtig to gevoelen, om die te lenigen. Heb moed, Letty, u wachten goe de vrienden, trouwe vrienden die u zullen versterken en opbeuren; Jioop op een betere toekomst, waarin gij met berouw op de dwaasheid van dezen nacht terug zult zien. Ik dank u.. Ik dank u. Gij zijt wel goed, mij zoo toe te spreken; maar gij gelooft er zoo min aan als ik. Ik ga naar huis. Wilt gij den rol van vriend spelen, en niets van het gebeurde zea- gen? iWordt vervolgd)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1