Dsteetïve Bender. VENHUIZEN. 1 ■VENHUI7EN Raadsvergadering. - Zaterdag j l. werd alnier een vergade ring van den Gemeenteraad gehouden. De Voorziiler opent de vergadering en leest de notulen, welke ongewij zigd worden vastgesteld. Ingek-omen stukken: Van het Gemeentebestuur van Enk- huizen mededeeiing der vaststelling van de instructies voor de ambtenaren bbeiast met de keuring en herkeuring van vee en vleesch en van do beoop- ming tot keuriiigsveearls van den heer Ililarides de Ileeg. S'an liet bestuur van het Groene Kruis verzoek om deze vereeniging suj' sidie te wjilen verlcenen. Beide stukken worden voor kennis geving aangenomen. Voorloopige vaststelling der gemeen te-rekening, dienst 1921, Bij monde van den heer Konijn rapporteert de com missie, dat zij alles wat betreft ge noemde rekening in volkomen orde heeft bevonden, weshalve zij adviseert deze rekenigg voorioopig vast te stel len in ontvangst op f 90.148.65 en in uitgaaf op f89,665.64 Batig saldo f483 01. Conform dit advies wordt mei algemeene stemmen besloten; beide wethouders blijven buiten stemming. De Voorzitter dankt de commissie voor de gcuomen moeite en dan ont vanger voor zijn accuraat beheer. Aanbieding gemeente-begrooting 1923 Deze sluit in ontvangsten en uitgavee met 174 027.'5, waaronder een post voor onvoorziene uilgaven van f680.17 en zal gedurende 14 dagen ter inzage worden gelegd. In verhand met den begrootingspost onderstand aan behoeftigen, brengt de heer Ham nogmaals ter sprake het gratis verstrekken van electr. storoiy aan armlastigen. Hij meent, dat de hierop vallende kosten, mede uit dezen post kunnen worden voldaan eai aan gezien hem bij informatie is geble ken, dat dc diaconie niet bij maehte is deze kosten voor hare rekening te nemen, stelt hij voor om het besluit te nemen, hierin van gemeentewege te voorzien. De Voorzitter zegt, dat genoemde kosten zeker over het bedoelde volg nummer vallen, maar zou hieromtrent liever geen algemeen geldende bepa lingen willen vaststellen, maar ieder geval op zich zelf door den Raad laten beoor ieelen. De f Konijn merkt op, dat z.i. bedoelde ondersteuning bij diaconie qf armbestuur thuis hoort en bij gebrek aan fondsen hierin door collecte of anderszins moet worden voorzien; hij is overtuigd, dat een beroep op de burgerij ten bate onzer eigen onver mogende burgers niet vereefsch zal zijn. Het voorstel van den heer IIotj- wordt iin stemming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Voor de heeren Ham, Sluis en Vis, Naar aanleiding van het uitgetrokken bedrag voor kosten werkverschaffing, vraagt de heer Ham, of het geen aanbeveling verdient om ten einde bij werkloosheid productieven arbeid te kunnen laten verricttten, het laagspan ningsnet aan het Oosteinde over een lengte van oen kilometer te doen ver vangen door een ondergrondscheo ka bel. Spr. meent, dat de uitkomst van de G. E. B, over 1921 deze uitgaaf voldoende rechtvaardigt, te meer ais de daarop vaüende arbeidskosten door de gemeente werden gedragen bij wijze van werkverschaffing. De Voorzitter zegt, dat de conse quentie dezer meening zou meebren gen, dat wij dan zoo spoedig moge lijk ons geüeele net zouden moeten veranderen in ondergrondsch, doch dat hij met zekerheid nad bewezen, dat in ons bedrijf dan geen sprake kan zijn van rentabiliteit, Door den heer Groot wordt in ver band met het door den heer Ham aangehaalde winstcijfer van de G.E.fj over 1921 gewezen op de aanhangige plannen tot tariefwijzigingen bij' he* P, E. N., hetgeen voor ons bedrijt een meerdere uitgaaf zou worden van rond f2000, wat reeds direct tenge volge zal hebben, dat onze plaatse lijke tarieven niet kunnen worden ver laagd, niettegenstaande dit bij de heer- schende malaise zeer noodig zou zijq Spr. meent met het oog op een en ander bedoelde wijziging niet te moti- veeren. De heer Vis deelt hierna een ep ander mede van het behandelde in dc vergadering van 28 Aug. j.l gehou den, waarin de tariefwijzigingen van het P. E. N. zijn behandeld. Nadat de heer Ham nogmaals den nadruk heeft gelegd op het produc tieve werk, dat hierbij door de ge meente zou kunnen verricht laten wor den, wordt op voorstel van den heer Konijn de zaak in handen va» B. en gesteld tot nader onderzoek en voor advies. Bij de rondvraag zegt de heer Ka zijn, dat hij sterk betwijfelt of onze hondenbelasting wel juist wordt toe gepast; spr. heeft idéé, dat menige eigenaar niet op het kohjer voorkomt. Dc Voorzitter zegt, dat bij de ver leden jaar gehouden landbouwiellir,- ook het aantal honden is opgenomen Voor juiste controle zou men de bon denpennrng in moeien voeren, waar de heer Konijn veel voor gevoeld. De Voorzitter zal trachten dooreen nieuwe telling het juiste aantal hon den te yerkrijgen, mocht deze pogir^" niet yoldoenue helpen, dan zal hel penningstelsel moeten, worden inge voerd. Volgt sluiting. ENKHUIZEN. ENKHUiZEN. - Koningin nedag. Gewoon geraakt zijn we nu langzamerhand aan een z.s. stille Koninginnedag. Dit ligt niet' hieraan dat de bevolking onzer ge meente in meerderfieid niet is Oranjegezind. Integendeel. Bii voorkomende gelegenheden we©t ook de Enkhuizer bevolking blijk te geven Van Oranje en Vader- landschgezindheid, doch zoo als jaren terug, toen Koninginnedag was, den dag bii uitnemendheid voor volksfeesten, is hét niet meer. To-ch gaat dien dag niet on gemerkt voorbij. Reeds 's morgens .om 8 uur hoorden we de tónen van het schoone Zuidertoren Ca rillon over de stad weergalmen. De heer Creveeoeur weet dan zijn liederen te kiezen. Van de openbare en tal van particuliere huizen wapperde de driekleur. Des 's namiddags om half twee begon de, aan de door het Stedelijk Mu ziekcorps georganiseerde vlieger wedstrijd, voorafgegaane .optocht van de deelnemers aan dien wed strijd. Het muziekcorps, vooral' bracht dezen optocht heel wat men scthen op de been. Ofschoon het fraai weder was, slaagde deze* wedstrijd toch niet best. Van de 78 deelnemers konden slechts elt vliegers het luchtruim kiezen en de vereischte lengte draad aan de vlieger geven. De prijzen werden gewonnen door R. Boogaard le prijs, L. Smit 2e prijs en J. Bok 3e prijs voor de hoogste stand en voor het stilste staan le prijs G. Schild Iz.. 2e prijs F. Peerdeman en 3e prijs H. Kouwenhoven. Uit den aard der zaak was een spoedig ein de van dezen wedstrijd daar. Toch had een massa publiek zich verzameld op het stations plein om de wedstrijd gade te slaan. Tegen zes uur maakten ve len zich op om te gaan naar het vierde en laatste orgelconcert in de Westerkerk door den heer Cre veeoeur met medewerking van Mej. Annie Bollen, sopraanzange res, van Utrecht. Wie dit concert heeft bijgewoond heeft een su bliem kunstgenot gesmaakt. Het orgelspel des heeren Crev€cop|iu' is van bijna te gro-ote bekendheid om daarover te schrijven, dat de heer Creveeoeur zijn hoorders boeide. Mej. Bollen beschikt over een lieve zuivere sopraan. Tot in de hoogste tonen behield zii.groo te zuiverfieid van toon. Zeer goed gedacht was het laatste nummer. Gelukkig is het Vaderland, waar in het schema van het oude Wil helmus aan ten grondslag ligt. Vermelden we nog dat dit con cert werd ingezet met het door allen staande meegezongen „Wil helmus". Had de vliegerwedstrijd wel iet wat te mooi weer, het concert door het Stedelijk Muziekcorps des 's avonds in de Parktuin trof het slechter. Het was inmiddels gaan regenen en dit was niet bevorder lijk aan een groot luiteraarsgetaJ. Ten goede kwam dit echter weer aan de Floralia Tentoonstel ling, die opgeluisterd door een aardig strijkje, zich in een druk bezoek heeft mogen verheugen. Voor de tweede avond van dezen tentoonstelling heeft het Stedelijk Muziekcorps de medewerking toe gezegd. Tentoonstelling „Flora lia". Op Koninginnedag des na middags te 12 uur had de opening van bovengenoemde Tentoonstel ling plaats. De voorzitter de heer A. J. Koolhaas, weees in ziin ope ningswoord er op dat bloemen en planten in ons leven een groote plaats innemen. Vanat 'de geboor te tot het stervensuur vergezellen zü ons. Bij blijde gebeurtenissen en droevige stonden ziin het de bloemen die ons de gelegenheid verschaffen bewijzen te geven van onze deelneming. Is het dan won der dat men allerwegen meerde re liefde en sympathie ontmoet bii de menschen voor de bloemen. Ook zal het beoefenen van deze liefhebber» ons verschaffen en rein en zoet genot en zullen wij meer en meer de wonderen der schep ping leeren kennen. Dat liefde en zorgzaamheid voor de bloemen heel wat vermogen laat ons deze tentoonstelling zien. Laten wi j .aan hen die hieraan belangeloos me dewerkten onze dankbaarheid too nen, door hun werk te waardee- ren en door een groot bezoek aan deze tentoonstelling. Na deze inleiding wenden wit in de gele genheid gesteld de tentoonstelling te bezichtigen. De groote zaal van de Metne was herschapen in een waar lusthof. De planten en bloe men waren met kunstige handj langs de zijden der zaal aange bracht met nn het midden een groot perk. Meer dan andere ja ren was rekening gehouden met het groote gptal bezoekers, voor al des 's avonds. Het geheel ge tuigt van veel smaak en bloemen- liefde bit "de vele inzenders(sters). Door de jury werden prijzen toe gekend aan de volgende groepen en personen Prijzen Floralia. iZaaipiantenle prijs D. v. Veen 2e pr. Annie Jelles, 3e pr. Jb. Roo ker. Leeuwenbek: le prijs N. Zwaan, 2e pr. W. van Bliesem, 3e pr. G. Riendehhof. Muurbloemen: le prijs J. Kooiman Kz.; 2e pr. P. Boendermaker. 3e pr. Sjouke Korf Tagetes: le prijs S. de Vries, 2e pr. Wi van Dam, 3e pr. C. Stel ling. Alijssum: le prijs Ja Doe- des „2e pr. Janni Kort, 3e Etje de Boer. Asters: le prijs H. Riender hof, 2e pr. R. Koolhaas, 3e pr. Ri ka Franse. Zinnia: le prijs A. Zwaan, 2e pr. Johanna Kooi, 3e pr. Reinoutje Zwaan. Groep Stek kent A. de Vries le prijs, 2e pr. M. Jelles-Stelling, 3e pr. F. Land man. Begonia: le prijs E. Volgers 2e pr. J. Ekkerman, 3e pr. M. K. Doedes. Begonia Luminosa:; le pr. Mei, S. Veld, 2e pr. PI. de Vries Tzn., 3e pr. Mej. E! Kok. Pelagonium Lonalde: le prijs J. Groenewoud, 2e nr. P. Koning, 3e pr. T. Bosma. Chrijsanthenum le prijs J. Swier, 2e pr. .joh. van Waas, 3e pr. Mej. F. van der Vecht. Fuschia: le prifs J. Maar- tens, 2e pr. Mej. Stelling, 3e pr. Corn. Jelles. Gevulde voorwerpen le prijs W. de Jong, 2e nr. W. Groot tjn.. 3e pr. R. Koolhaas. Groep manden: le nriis N. Hel- Iings. 2e or. T. Broksma-Boogaard 3e pr. ,W. Koolhaas. "Groep groote Vazen: le priis T. Broksma-Boo- gaard, 2e pr. N. Hellings, 3e pr. Egb. Volgers. Kleine Vazen: le priis D. Noordeloos, 2e pr. W. W. de Wolf, 3e pr. C. G. Lake- man. Kinderen inzending: le prijs C. Groot, 2e pr. T. W. Lakenman, 3e prijs Mina Luben. 4e prijs; C. Groot. ANDijRC ANDIJK. Schoolfeest. De Ieerlin gen der Ocsferschool hadden hun jaariijksch schoolfeest in café van Schaik, daartoe gratis af'giesfaan. Hier vertoonde Mevr. Nolles—ScB'ramade de poppenkast. Of de kindeeren ge noten hebben? Hierop volgden eeni ge onbegrijpeiijkë goocheltoeren. Nu hadden de verschillende wed strijden plaats, afgewisseld mettrac- tatie van chocolademelk', koek, een eep ern limonade. Vacature. Naar men ver meent g'aat de Beer Godv'lied onze gemeente verlaten, waardoor een va cature in den gemeenteraad zal ko nen. Genezen. Eenigen tijd geleden kreeg een jongetje van den heer K. Nier-op alhier per ongeluk een stukje wortel in de luchtpijp dat zon der operatie nieet verwijderd kon worden. Na eenigen tijd in een zie kenhuis in Amsterdam te hebben doorgebracht, is het kind hoven al ler verwachting z!oo goed als vol komen genezen thuis gekomen. Uitvoering. In den cafétuin van Herke Bad de aangekondigde mu ziek1- en zanguitvoering plaats. Het fanfarecorps gaf behalve eenige vrije nummers ook de muziekstukken „Pa tri a en Petre Oriëntale", waarmede te Oosfwoud de prijs werd behaald. Ook de zangVereeniging gal' de twee „iederen, waarmede zij aldaar den prijs had behaald, benevens „Lente" en „Moed". De 400 bezoekers wa ren zeer voldaan over de mooie uit- voeringi Feest. Voor de kinderen der Westen- en Middenschool was het feest in café „de Krimper". De Oud- HollandscBe poppenkast van Mevr. Nolles—Sdh'ramade viel zeer in den smaak. Ook de ouderen genoten daar van evenals van de goocheltoeren. Na afloop hiervan werden de kin deren onthaald op versnaperingen. De spelletjes deden de jongelui zeer veel genoegen smaken. Vergadering van Hoofdingelan den der banne. Kas en boeken van den penningmeester werden in orde bevonden. Besloten werd de pensioensbijdra gen der banne-ambtenaren voor reke ning der banne te nemen. Den rijksveldwachter C. de Groot werd voor bewezen diensten over 1921 een gratificatie Van f 10 toege kend. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het wensehelijk' zou zijn ter bestrijding der werkeloosheid een of meer slooten naar de streek be vaarbaar te maken. Men besloot Bet resultaat van de commissie voor werk verschaffing ingesteld, door den ge meenteraad af te waditen. De heer Jonker acht 3 zitdagen voor den penningmeester voldoende en wil den Augustus-zitdag laten vervallen, waartoe besloten werd. BROEK OP LANGENDIJK. Koninginnefeest. Onze plaats in feestgewaad en v'laggentooi. Volgens program begaven de kinderen van de beide scholen zich naar Bet plein der Bij?. School, vanwaar men om 8 uur des morgens in optocht, mu ziek voorop, eerst marcheerde naar het noordeinde van het dorp om daarna stil te houden tegenover het gemeentehuis. De feestcommissie werd een ovatie gebracht, er werd gezongen, de muziek liet zich hoo- ren, waarop de Edelachtb. Heer Bur gemeester stilte verzocht en het vol gende sprak: Wij vieren héden feest ter eere van den verjaardag onzer geliefde Ko ningin. In dit feest uiten wij' onze liefde en blijdschap, dat God haar weder een jaar vioor ons bewaard heelt. Nu kunnen wij' juichen en jubelen in onze liederen höog laten oplaaien de liefde tot onze Vorstinne in het gebed, Gode, voor Haar be scherming afsmeeken maar toch is er nog: een leemte. Wjij kunnen Haar niet de Band druk ken en toespreken. Om nu in deze leemte te voorzien hebben wij be sloten Haar een telegram te zenden. Ais teeken van instemming werd een luid „hoera" hierop uitgebracht waarop de Burgemeester Bet tele gram voorlas. Ilare Majesteit de Kjoningin der Nederlanden. De Buivers van Broek op Langen- diit. de kleinen met dc strooien in dankbare feeststemming vërkeerende,' bieden Uwe Majesteit liun hartelijke gelukwensdhen aan op Uwen ver jaardag en smeek'en den Almachtige dat Htj Uwe Majesteit en uw Huis fcefil ede en beware tot Heil van volk' en vaderland. Moor de gemeente: P. Slot, Burgemeester. Een driewerf „Leve de Kjoningin" klonk, waarna de muziek Bet Wilhel mus aanhief, Waarbij iedereen mede- zong'; een„leve de Burgemeester" „leve de gemeenteraad" klonk uit honderden kelen. Daarna trok de kin- derst?-et in défilé voorbij de Burge meester en de feestpommissie "en ging Bet verder naar het buitenland (de plek waar de kinderspelen zou den plaats Hebben). Op den weg hierna trok men voor bij de motorboot van den Beer G. Arends die Herschapen was in een Suezboot van de Maatschappij de Ne derlanden. Velen meenden dat Bet een echte boot was en met zijn twee gele pijpen met zwarten rand was»de na bootsing dan ook voortreffelijk. Pracih tig versierd en gepav'oseerd lag' hij daar met den naam „Koningin der Nederlanden" en trok aller aandacht. Voor de klassen 5 en 6 jongens en meisjes waren er spelen en wel: geblinddoekt een voorwerp van de lijn slaan. Koddig' te zien Boevelen missloegen. Eerste prijs verwierf D. Hopman, 2e pr. A. Dekker, 3e prijs C_ Stof. Van de meisjes le prijs A. van 't Riet. 2e pr. A. van Zuidarn. 3e pr. N, Vro-egöp Pd. ifoor de 3e en 4e lriassen werd La.loopen en zakloopen gedaan. te pr. J. Gootjes, 2e pr. G. Engei, 3e pr. J. Slot Pz. i Le le en 2e klasse moesten Boutjes rapen enzi le prijs G. de Boer, 2e prijs M. Balder, 3e prijs T. Vroegop. Van de jongens: le prijs S. Mulder 2e prijs W-. Strijbis, 3e pr. v'. d. Molen. I Te ongeveer 12 uur waren de spe ten afgeloopen en de prijzen, be staande uit prachtige voorweipen en boekwerken, uitgereikt aan de win ners. Om 2 uur werd een behendig- Heidswedstrijd gehouden voor jon gens en meisjes, tevens ringsteken. Ik zat alleen in het politiebureau van het min of meer afgelegen stadje Duboro. Het was 10 uur 's avonds en ik had mij juist nedergezet om nog een paar uurtjes kalm te lezen, toen een flink gebouwde knappe man met een vroolijk „goeden avond, ispeeteur' het bureau, binnenkwam en een visite kaartje op mijn lessenaar legde. Op het kaartje stond „Bender, afdeeling onderzoek Great Scotland Yard." Misschien verwondert gij u wel over het late uur van mijne komst, maar dat is de schuld der sleehte trein aansluitingen. Toeh hoop ik mijn man van avond nog te snappen. Tegelijk haalde hij een net lederen etui uit, waaruit hij een papier en eene photo- graphie nam, die hij mij overhandigde Het papier was eene behoorlijk ge- teekende machtiging tot inhechtenisne ming van zekeren Charles Eldereoat, beschuldigd honderd vijf en zeventig pond sterling gestolen te hebben van zijne patroons, de heeren Spark en Shimmer, een welbekende juweliersfir ma in de hoofdstad. De photograhie, zoo deelde Bender mede, was het por tret van den gezochte. Ik ben er achter gekomen, ging Bender voort, dat de jonge Eldereoat voor van nacht zijn intrek genomen heeft in de Gouden Leeuw. Hij reist voor Spark en Shimmer en heeft sedert eenigen tijd van him geld mooi weer gespeeld. Dunboro is het plaatsje in dit district dat hij moet aandoen en van hieruit is hij van plan op den loop te gaan. Zoo ongeveer heeft hij aan een kameraad in Londen geschreven en zijne patroons hebben dien brief in handen gekregen. Ik ben nu hier gekomen om met behulp van een agent hem gevangen te nemen. Ik zeide dat ik hem gaarne zelf zou vergezellen en ik bet den agent, die de nachtdienst had het bureau over en begaf mij met Bender naaf de Gouden Leeuw. Daar gekomen vonden wij de deur reeds gesloten en belden wij aan, waar op de waardin zelf opendeed. In de gelagkamer vonden wij twee mannen, waarvan ik den een, een jon geman met krulhaar en een zwak ge laat, dadelijk het origineel herkende van de photografie mij door den Lon- denschen detective getoond. De jonge man hief bet hoofd op toen wij binnenkwamen en het was hem aan te zien, dat de vertegenwoor diger van Spark en Shimmer meer ge dronken bad dan goed voor hem was. Hij was erg dronken en toen Bender het woord tot hem richtte stak hij met een dom glimlachje de hand naar hem uit en noodigde hij hem uit te gaan zitten en Ook eens te proeven. De detective las met een ernstig ge laat het bevel tot inhechtenisneming aan zijn gevangene voor, wiens ge laat al dien tijd zijn dronkenmanslach behouden had en toen de lezing afge loopen was, lachte hij luid, schudde den detective hartebjk de hand en verklaarde dat alles in orde was en dat bfi nu maar een glas mee moest drinken. Met moeite namen wij hem tusschen ons in en braehten hem de kamer uit, terwijl de waardin en Eldercoat's mak ker het tooneel in stomme verbazing gadesloegen. Zonder meer moeite dan ziin hulpelooze toestand noodzakelijk maakte kregen wjj onzen gevangene in het politiebureau, waar ik in mijn re gister aantekeningen maakte van de gevangenneming, terwijl Bender op de gebruikelijke wijze den gevangene fouii leerde. Op hem werden gevonden een zakboek met vijf en zestig pond ster ling, een gouden horloge, een diaman ten ring en een kostbare doekspeld. Bender maakte er een net pakje yan en zeide, terwijl hij het n den binnen zak van zijne groote jas wegborg. Dat zal wel tot het gestolene behooren. Toen brachten wij den armen Elder eoat naar eene cel, waar hij als een blok op zijne ongemakkelijke legerste de nederviel. Nu, zeide Bender, ik ge loof dat wij dat handig aangelegd heb ben. Ik ben u werkelijk zeer ver plicht voor uwe hulp, heer inspecteur, zonder twijfel zal er van Scotland Yard een goed rapport omtrent u naar uw hoofdkwartier gezonden worden. Laat eens zien. Be zal met mijn gevan gene niet voor half tien morgenoch tend kunnen vertrekken, ik zal dus naar de Gouden Leeuw teruggaan en zien er een slaapplaats te krijgen. Het was den volgenden morgen reeds over achten toen eenige bewe ging in de cel van den gevangene aan toonde dat hij ontwaakt was en ik ging den gang door om hem eens op te nemen. Ik had verwacht een berouwvollen zondaar te vinden, maar niet zulk een bleek, door angst verwrongen gelaat als mij tegenblikte toen ik de deur van Eldercoat's cel open deed. Waar ben ik? stamelde bij. Goede hemel, in een gevangenis. Waar om? Wat heb ik gedaan? 0 ja, nu her inner ik het mij en er kwam eene angstige uitdrukking in zijne oogen. Gisteravond ben ik dronken geweest en zeker in handen gevallen van de politie. Maar mijne doozen met goud, mijn geld en andere dingen van waar de hebt gij toch wel geborgen? voeg de hij er snel bij. Ik antwoordde dat alles in veilig heid was en begon hem toen in te lich ten omtrent de ware reden van zijne gevangenneming. Uitdrukkingen van verwondering en ontzetting, wisselden op zijn gelaat af, en toen ik uitgesproken had barstte hij in lachen uit. Maar dat is louter onzin, riep hfj uit. Ik ben de neef van mr. Sparks en sta op het punt van met zijne dochter te trouwen. Ik heb nooit in mijn leven mij een enkelen eent van het geld der fir ma toegeëigend, en al had i;k het ge daan, zij zouden zich lievey failliet ver klaren dan mij aan te klagen. Kan ik aan mijn oom om opheldering telegrar pheeren? Ik zeide, dat hij beter deed de komst van den detective af te wachten die ieder oogenblik bier kon zijn. Een uur verliep en daar de man van Scotland Yard niet kwam opdagen zond ik een boodschap naar den Gou den Leeuw. Toen de bode terugkeerde was het mijne beurt om verwonderd en ver schrikt te zijn. De beer, zoo berichtte hij, had om half zeven de Gouden Leeuw verlaten, om naar het politie bureau te gaan en had de goederen van mr. Eldereoat medegenomen. Nu ging mij een licht op. Ik snelde naar het telegraafkantoor en verzond twee telegrammen, een naar Scotland Yard en een naar de firma Spart en Shimmer, en lang nadat de trein naar Londen vertrokken was kwamen de beide antwoorden met de bevestiging van mijn te laat gewekten achterdocht Er was volstrekt geen bevel tot in- hectenisneming uitgevaardigd tegen mr. Eldereoat en de autoriteiten van Scotland Yard ontkenden eenvoudig het bestaan van zekere Bender als lid van hun korps. Dat was een gek geval. Mr. Eledr- eoat werd natuurlijk dadelijk ontsla gen. Mijne superieuren kwamen in den loop van den dag en hoewel te ver geefs werden alle pogingen in het werk gesteld om den slimmen schurk te vatten. Uit onze navraag bleek dat de ge waande deteetieve Bender dezelfde was als Yernon Wells, een bekend lid eener bende zwendelaars, die in het geheele land achtervolgd werd wegens oplichterijen, alle met zeldzame stout moedigheid en slimheid uitgevoerd Een tijdlang, had ik het alles behalve gemakkelijk, en ik nam mij voor om als ik Vernon Wells ooit mocht ont moeten, ik dat heerschap zijne streken betaald zou zetten. Jaren naderhand zag ik hem nog eens, en wel op de plaats dio ik hem steods had toegewenscht, namelijk op de bank der beschuldigden, die hij als levenslang gevangene verliet. Een wei nig minder streng vonnis werd uitge sproken over Well's makker, in wien ik met verbazing den gekleeden jon gen man herkende, met wien mr. El dereoat op den avond van zijne gevan genneming gedronken had. D. v. N. B. KERKLIJSTHi. WEEKKALENDER ZiONDAG 3 Sept. 13e na Plnkstenen. Ez. der tien melaatseaen. Heden na de Hoogmis Lofzang Te Deur», bij gelegenheid der verjaardag van II. M. onze Koningin. MAANDAG 4 Sept. Officie van den dag. DINriUtAG 5 Sept. B. Laurentius Jus- titianus, behoorde tot den hoogster, adel der Republiek Venetië. Later b.sschop en patriarch van Venetië, t 1456. WOEtsdDAG 6 Sept v. d. Dag. DONDERDAG 7 Sept. v. d. Dag. VRIJDAG S Sept. I'eost van Maria's Geboorte. Doe van Dovotie. Gcd. II. H i 'rianus Mart. te Niootnedis in 304. i I - jij' '-ij Z.VJ ERD'AG 9 Sept. Zaierlagsah of, ficio van Maria. f 1 ZN DAG 10 Sept. 14e na Pinkster. God. II. N'colaus van Tolen tijn, R*. lijder. i H. LAURENTIUS. Zp. half 7, kwart voor 8 en 9 uuï, stille H.H. Misesn, half 11 de Hoog. mis, van 2—4 is de kerk open. (j uur Broederschapslof piet predikati-- kwart vóór 7 congregatie van den K Aioysius. Ma. 7 tuur congregatie voor de nieis jes. Li. kwart .voor 8 Congregatie vooi de mannen. Wo. half 8 Congregatie vooi" dt Vrouwen. i t j Do. 7 uur Lof ter1 eere, van het H Sacrament. t Vrij. 4 uur moeten de meisjes ko men biechten, die leeren vtoor de pl H. Communie, yoor wie Zn,- 7 uur alg. H. OoimmUnie. Za. van 4—6 en van half 79 uur biechthcoren. Tusschen 4 en 6 uur moeten de pteisjes komen biechten van de 2e naiecring. Vrij. Feest van Maria Gboorte, 8 ur pl. H. Mis voor de levnde leden der Broederschap van O. L. Vr. van Kë- vejaar. 7 uur pl. Lo-f met feestpredika Heden na dc Hoogmis den Lofzang „Te Deum" yoor dien verjaardag v. Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Ko nïngin Wilhelm ina, ST. DOAHNIOUS. Heden de eerste Zondag der maand met vollen aflaat van den Alïerh. Ro zenkrans. Te 6 uur, half 8 en 9 uur stille H.H. Missen met onderrichting ten half 11 de Hoogmis mot predica te, waarna „Te Deum" vanwege den verjaardag' onz.er geëerbiedigde Konin gin. Vandaag onder alle H.H. Missen collecte voor da vopooiing van de Kathedraal. Te 7 uur Lof cn Proces sie ter ©ere der Koningin van den Al- lerh. Rozenkrans. Maandagavond te 7 uur vergadering der 3e Orde van den H. Dominica en Lof. v Dj. van 7 uur af uitstelling van hi. Allerheiligste, ten 9 uur gez. H. Mk ter acre van den H. Antonius. Na den middag moeten alle kinda ren biechten oen Woensdagmorgen tel kwart over ze-ven gezamenlijk te com- municeeren. Dinsdagavond te 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius. Wo. morgen te 9 uur le H. Mis op te dra,gen door den WelEerw. Pater J. de Rooij, van de Congr. van dei- H. Geest, 's avonds ten 7 uur fees„ congregatie en Solemneel Lof door den Neomist. i Do. avond te 7 uur Congregatie vtoor de meisjes. VrijFeestdag .van Maria Geboorte met vollen aflaat. Ten 9 uur gez. H. Mis, en 's avonds ten 7 uur Lof. Za. middag van 4—9 uur gelegen- he.d om t© biechten en te 7 uur Lof ter eere der Allerheiligste Maagd en Moeder Gods Maria. Zo. Feest van den Naam van Maria KT. JOBEPHKERK. Zo. le Zondag der maand, vollo aflaat, de Eucharistische dag in onze kerk, den geheeien dag uitstelling van het Allerheiligste, Oo-iiccte tot schuld, delging der kerk, half 8 en 9 uur stille H.H. Missen, half 11 da Hoop mis tot int, der leden van den EucA. Bond, na do Hoogmis „Te Deunt", half een gezamenlijke aanbidding en gez. der k.nderen, half 7 Lof en Pro cessie ter eere der Koningin van dm Allerheiligsten Rozenkrans. Ma. 9 uur Maandstond voor Leonar- dus Demieman yan 45 uur biech ten voor de kinderen, 7 uur Lof ter eere van den H. Petrus Mart. Patroon der zieken. Di. le Dinsdag der me»nd, bijzonder toegewijd aan d©n S. Vader Domini- cius, voile aflaat, onder da H. Mis van half 8 algemene H. Communie voor de kinderen der leering van de 4e, 5e en 6o klasse en der naleering. Do. van 6—7 uur gelegenheid om te biechten, 7 uur Lof ter eere van het Allerüe.ligst Sacrament. Vrij. feest van Maria Geboorte, vol le aflaat, 9 uur gez. H. klis, 7 uur Lof EDAM, i Zo. half 8 de Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 3 uur Lof met Rozenkrans Do. 7 uur Lof. Za, van 5half 9 bioohthooren. Cat. naar gewoonte. [-1 RKMSK F.Rt Zo. Eucharistische dag, den ga heeien dag blijft het Allerheiligste Sa crament ter aanb.dding uitgesteld tol' na het Lof van half 3, waaronder preek, te half 5 Maria Congregatie Jongenspaironaat, te half 7 H. Fami lie. Ma. de H.H, Missen te 7 cn 8 uur Over. ge dagen te 7 uur, half 8 en h uur. Do, te 8 uur gez. H. Mis van Re quiem, 's avonds te 7 uur Lof ter een van het Allcrh. Sacrament des Al taars met Rozenhoedje. Za. middag van 4 uur af gel. om-1* biechten, 7 uur Lof tier eere van Mari met Rozenhoedje. nl deze week geen Cat. wegens va cautie doch biecht koor c-Ji voor de 6t en 6e klas, SOHERMEiRHORN. Zo. Vroegmis voor faan. van Diepten —Poel. Ma. tot zekere intentie Di. voor Cornelia de Reus. Wo, voor Maria van Saasen—Date- ma, Do. voor overledenen. Vrij. voor Br. A. de Git, half 8 i-or Za. voor eon overledene. Van 4 uv8 tot 8.30 u. tKeehthocreu. In deze week Cat, naar gew. in deze de H. Mis to 7 uufc

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 6