°ss ONS BLAD Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 5£SES?JTV5' BUITENLAND. FEUILLEfcm "B viooic van mi geldt onAordenglu^.Vail<ien met "binnenland* ho. 5ö7< Maandag 4 September it)2Z 14e Jaargar g. 39 39 OLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs! Per kwartaal voor Alkmaar .~S J *•-— Voor buigen Alkmaar f 285 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f nooger. Advertentieprijs; Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclan per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voa uxibetaling per plaatsing f,0.60. Aan alle abonné's wordt óp "aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, t 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,- HET ANTWOORD VAN P01N- CARé OP DE NOTA VAN BAL FOUR. 'n de olficieuse interpretaties van het Frausche antwoord op de nota van Balfour legt men in bet bijzonder den nadruk op net verschil dat wordt ge maakt tusscnen de oorlogsschulden aan ue Ver. Staten en die aan Engeland, dat het Fransche leger noodig had om voor zijn eigen verdediging te strij den en van de gemeenschappelijke overwinning proljteerde. Vervolgens bracht het verscnillende leveringen in oorlogsmateriaal te duur in rekening cn stelde builleiisporige nota's op. De Fransche Rekenkamer heeft officieel de cnregennaligncden in de rekeningen vastgesteld en de herziening geëischt. Het slot van de Fransche nota luidt: De Britsche schuldvordering moet billijkerwijs noodzakelijk worden her zien. Met name voor het aan de ge allieerden geleverde materiaal berekén- dc de Engelschc intendance ee11 veel te hoogen prijs. Bij de regeling, die algemeen moiet zijn, wcnscht Frankrijk le worden be handeld zooals het de gemeenseiiappe- lijke geallieerden behandelt. Frankrijk is van meening, aal het thans niet de betaling kan eischen van de schuld vorderingen op zijn geallieerden en het denkt daar ook niet aan. Poincaré besluit met de verklaring, dat hij de algemeene regeling der schulden onder de voorafgaande re serves in het belang der menscnlieid acht. HET INCIDENT TE OBERCASSEL. Door de Belgische bezettingsautori- teilen te Obercasset is in verband met den aanslag op twee Belgische mili taken, naast den verscherpten staat van beleg, de volgende verordening uit gevaardigd Van 8 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens mag niemand op straat in gezelschap van anderen loopen, terwijl het trottoir moet worden verlaten, zoo dra men tot op 25 Meter afstand een Belgischen militair is genaderd. Men moet dan minstens 2 Meter van het trottoir verwijderd in het midden van le straal loopen. Dezelfde order is van la-acht, zoodra men tot op 50 Meter bij een wachtpost is genaderd, terwi.,i men ook dan minstens 2 Meter van hot trottoir verwijderd moet blij ven. Voo. s"zullen palroui.les het recht hebben, zich omtrent de herkomst van ven ieder in het ressort Obercassel te ov-rluigen. Do. Belgiscüt bladen spreken met ronlwaardiging van de misdaad, waarvan hel Belgische leger, zoo kort na den tnoord op luitenant Graf, hel slaclitolfer is. De beschrijving van de toedracht van zaken loopt echter uit een. Volgens de ,.Etoile" verliet ei® sergeant Staes Vrijdagnacht om drie uur een kolliehuis tegenover de ka zerne, toen hij. bij de kazerne aange komen, plotseling door eenige Duit- scners, die uit een naburig café kwa men, in den rug werd geschoten. Daarna richtten de moordenaars hun wapens op den schildwacht Bouck- iiuyt. De beide Belgische militairen werden op slag gedood. Op het schieten kwam de kazerne- wacht naar buiten en zag twee man nen in de duisternis verdwijnen. Zij drongen de verschillende café's 'bin nen en arresieerden eenige Duitschers waaronder twee dronken poliliebeamb- -JNaar een Engelsche vertelling). Gij moet u niet storen aan haar, mijnheer, zy is oud en twistziek. Zy' heeft gansch haar leven tegen ééne te leurstelling geworsteld en zy is on jiankbaar van aard. Ik hoop, myn heer Gear, dat gij het haar niet kwa lijk neemt? Volstrekt niet, antwoordde ik la chend. t TT, zal uwe goedheid, uwe be- eefdheid en vriendelijkheid voor ons met vergeten. Ik zat mij nog veel meer herinneren, voegde zij er betee- kenisvol bij. voortsprak: heen"aan toen z« haastiS wat moeder bedoel- nooit hèlu\SuTeneUSènWaarnaar RÖ ,t zeer goed. ten, die revolvers bij zich droegen, welke eenige patronen misten. De Duitsche zaakgelastigde te Brus sel heeft officieel namens zijn regee ring aan Jaspar leedwezen betuigd over den moord op twee Belgische soldaten te Obercassel. Hij verklaar de, dat zijn regeering diep getroffen en verontwaardigd was over den dub belen moord, waarvan de lafheid niet genoeg kan worden gelaakt. Hij ver zocht Jaspar om de deelneming zijner regeering aan de families der beide slachtoffer over te brengen en voeg de er bij, dat de Duitsche regeering zich zal beijveren te helpen bij het opsporen en de bestraffing der schul digen. Zij behoudt zich voor te ant woorden op het verzoek om schade vergoeding door de Belgische regee ring, zoodra zij net resultaat van het gerechtelijk onderzoek kent. AMERIKA EN HET WERELD HERSTEL. Op het Witte Huis werd medege deeld, dat de deelneming van Amerika, aan de bespreking van de problemen van het wereldherstel in de toekomst onvermijdelijk is. Verder werd ver klaard, dat de president geloofde, dat de landen van Europa beseften, dat de kwestie van het wereldherstel af hing van de regeling van de kwestie der internationale schulden, met in begrip van de schadevergoedingen, en dal zoo de staatslieden van Europa bij de besprekingen van de economische verbetering aan dit punt kwamen, waarbij overleg met Amerika noodig was, Amerika zich niet afzijdig zou houden. De president zou in zekeren zin ook gunstig denkeu over een her nieuwing van de handelsbetrekkingen tusschen Amerika en Rusland. EEN GEMEENSCHAPPELIJKE ACTIE1 Volgens de Daily Mail" zijn er reeds onderhandelingen gaande tc Lon den en te Parijs ten aanzien van de conferentie over de geallieerden. In middels werdt Lloyd George toege schreven, dat hij een plan ontwerpt voor een gemeenschappelijke economi sche actie in Europa, welke een in ternationale leening omv t, terwijl de kwistie van den geldomloop in Europa en den toestand, geschapen door hei bestaan van wederzijdsche schulden, zou worden verwezen naar den Vol kenbond. AANVALLEN VAN ARABIEREN OP JODEN. De correspondent van de Daily Mail' le Kaïro meldt uit Jeruzalem^ dat benden Arabieren een reeks aan vallen hebben gedaan op Zionisten. Er hebben tadooze pogingen tot moord in verschillende d celen des lands plaats gehad. DE NOOD VAN OOSTENRIJK. Nu het plan eener Italiaansch-Oos- tenrijksche tollinie als mislukt kan be schouwd worden, wordt het door de Kleine Entente voor de saneering van Oostenrijk uitgewerkte program actu eel. Thans wordt uit Praag melding ge maakt van onderhandelingen tusschen Oostenrijksche en Tsjechische bank directeuren en industrieelen in zake de maatregelen voor de oplossing der moeilijkheden in Oostenrijk, waarbij o.m. de voorwaarden werden bespro ken, onder welke het Tsjechische ka pitaal aan de inschrijving op de aan deel. .1 der nieuwe circulatiebank zou kunnen deelnemen. Het „N. Wiener Tageblatt" meldt nopens deze besprekingen, dat reeds by voorbaat elke hulp van staatswege werd uitgeschakeld om elke politieke ijverzucht te voorkomen, den dood van haren broeder altijd ver volgd. De hoop op het geld van me vrouw Zitman schijnt haar altijd uit 't vuur tegen, waarin zij onafgebroken zit te staren. Wy allen, al wat Ray h!nt- ï8 °®keerig en geldgierig; wij °m' toen ziÓ dit har de oordeel bad uitgesproken, en ik zette mijnen weg naar het kasteel van Nettlewood voort. Het was misschien voor de laatste maal dat ik daar heen ging. Ik had mij sedert verscheidene dagen op dat bezoek voorbereid, en eindelijk den moed gevonden om het te ondernemen Ik had reeds meermalen tegen me vrouw Zitman op mijn aanstaande ver trek gezinspeeld; maar, onverklaar baar genoeg, dit onderwerp was steeds door gesprek over andere zaken ver drongen. Het oogenblik was nu gekomen om haar mijn vertrek stellig aan te kon digen, en dan moest ik mij ernstig voorbereiden om heen te gaan en moe dig een nieuw leven te beginnen. Een nieuw leven, want ik had ge noeg gespaard om zelf op kleine schaal een zaak te becinnen. Ik had Slechts particuliere ondersteuning door de banken komt in aanmerking, waarbij de betrokken Staten als bor gen zullen optreden. De som, die noodig is om Oostenrijk weer op do been te brengen, wordt te Praag op 15 miilioen pond sterling ge schat. Bondskanselier Seipel stelde den ministerraad op de hoogte van de jong ste berichten uit Genève. Hij deelde mede, dat de Oostenrijksche gedele geerden erop aandrongen, dat hij per soonlijk naar Genève zou komen. De ministerraad besloot daarop, dat Sei pel naar Gencve zal gaan, om Oosten rijks belangen in de Volkenbondsver gadering te vertegenwoordigen. Zaterdagavond is hij vertrokken. Voorts stelde de bondskanselier den raad op de hoogte van ontworpen maatregelen tot bescherming van de bevolking tegen de schadelijke gevol gen van de enorme toestrooming van vreemdelingen te Weenen, De raad besloot spoed te maken met het uitvoeren dezer maatregelen. BEIEREN EN HET DUITSCHE RIJK De besturen der groote economische en sociale bonden, welke in nauwe re latie staan met de Beiersehe volkspar tij, publiceeren een verklaring, waarin er op wordt gewezen, dat de opwin ding onder het Beiersehe volk over de Berlijnsche overeenkomst tusschen Beieren en het rijk door rechts radica len zal worden misbruikt om weder om te spelen met de gedachte van een putsch. Zij verklaren, dat bun vereeni- gingen de putschpogingen der radica len met alle middelen zullen bestrij den en verhinderen. Te Munchen liepen in de laatste da gen herhaaldelijk geruchten omtrent voornemens van rechts-radicale zijde om een putsch uit te lokken. De S.-D. „Munehener Post" meldt, dat in de laatste dagen lieden ge kleed in de dracht van de bevolking van Opper-Beieren te Rosenheim zijn aangekomen. Te oordeelen naaT hun dialect zijn deze lieden geen Beieren. Zij eischen te worden ondergebracht in de slaapzalen van het „Realgvm- nasium" en toonden inkwartieringsbil jetten en oproepingspapieren, die door generaal Von Mohl zijn geteekend. De „Munehener Post" protesteert in een oproep tegen deze gebeurtenis sen en spoort alle republikeinen aan om de strengste discipline in acht te nemen en alleen de aanwijzingen van hun leiders op te volgen. BELGlë EN DU1T8CHLAND. Woensdag worden te Berlijn de Bel gische vertegenwoordigers van de Oommissie van Herstel, Delacroix en Bemeltnans, verwacht, die met de Duit sche regeering zullen onderhandelen over de kwestie der waarborgen. De Belgen hopen, tot een spoedig resul taat te zullen komen en nog denzelf den dag naar Brussel te kunnen te- rugkeeren. De Belgische regeering heeft een volledige volmacht gegeven. VREES VOOR EEN COMMUNISTI SCHE PUTSCH. Volgens een gerucht heeft de Tsje chische ministerraad zich bezig gehou den met het gevaar van een commu nistische Putsch, die op touw zou zijn gezet. Tegelijk met de a.s. communis tische actie in Duitsehland, zoo heet het, zouden ook de Tsjechische com munisten hun slag willen slaan. Een Moravisch blad meldt uit 01- muts, dat in het garnizoen aldaar een levendige communistische propagan da wordt gevoerd en dat de communis ten aanslagen op verschillende gebou wen hebben voorbereid, welke derhal ve thans scherp worden bewaakt. zelfs het vooruitzicht om met mijnen ambtgenoot te Keswick, samen te wer ken, indien ik mij in het noorden zou neerzetten. Hij en ik waren gedurende onze we derzydsche pogingen om het gebouw haastig te voltooien, goede viienden geworden. Hij was een praktisch, eer lijk landbewoner van het noorden, die eene goede som had gespaard, maar zijne gezondheid was slecht, en een werkzaam deelgenoot zou hem dus van groot nut kunnen zjjn. Hij had menigmaal verzekerd, dat mijne volharding in zooveel moeilijk heden hem verbaasd en zijne bewon dering opgewekt had. Indien ik zijn deelgenoot wilde zijn, zag hij kans zich in het noorden een onbekrompen bestaan te verschaffen. Hij was een oude vrijgezel van vijf-en-veertig jaar die een deelgenoot en vriend zocht. Toch hadden mijnheer Sanderson en ik nog niet ernstig over de zaak ge sproken; ik had dit onderwerp tel kens vermeden, omdat ik mij inbeeld de, dat ik in Londen beter vooruit zou komen, en in het stadsgewoel veel eer der zou kunnen vergeten. Ik trachtte my later wijs te maken dat het buitenlever mij zou vervelen; De ontevredenheid onder de bevol king zou vooral zijn veroorzaakt door de onevenredig hooge prijzen der le vensmiddelen. De minister van bin- nerdandsc-he zaken heeft derhalve be sloten een ingrijpende actie op touw te zétten om de voedingsmiddelenprij- zen te doen dalen. DE STAKINGEN IN AMERIKA. De attorney-general Daugherty heeft bij het gerechtshof der Vereenig da Staten een aanklacht ingediend te gen alle stakende leden van de vak verenigingen der arbeiders in de spoorwegwerkplaatsen. In deze aan klacht wordt aangedrongen op het uit vaardigen van een bevel, dat den sta kers verbiedt, op eenigerlei wijze de exploitatie der spoorwegen te belet ten. Daugherty verklaarde, dat het land door een ernstige industrieele crisis wordt bedreigd. By zijn departement zijn meer dan veertigduizend verzoe ken om steun bij de handhaving van de orde ingekomen. EEN PROTEST. De Duitsche regeering heeft opnieuw bij den Raad van den Volkenbond ge protesteerd togen de aanwezigheid van Fransche troepen in het Saargebied. BEPERKING VAN DEN VRIJEN INVOER IN DUITSCHLAND. Teneinde een verdere daling van de mark te voorkomen, heeft de Duit sche regeering besloten, krachtige maatregelen te nemen tot verhindering van den invoer van allo te ontberen artikelen. Te dien einde heeft de rijks minister van economie de vrijheid voor den invoer van tabak met onr middellijke inwerkingtreding opgehe ven. Evenzoo zal de minister van voed selvoorziening in zijn ressort den vrijen invoer beperken. Vrijdagmiddag kwam de rijksregee- ring: bijeen om zich o.a. ook met maat regelen ter leniging van den economi- schen.nood bezig te houden. De rijks- mire ter van arbeid deelde mede. dat de duurtetoeslagen en de ondersteu ning van pensioentrekkers, ous inva liden, beambten, oorlogsinvaliden, nar gelaten betrekkingen van gesneuvel den, enz. gemiddeld niet 60 pCt. ver hoogd zijn. Ook het Pruisische ministerie hield zich in zijn vergadering uitsluitend be zi" mc-t de maatregelen, die ter bestrij ding van den woeker en de uitbuiting in aanmerking komen. Er werd over een aantal maatregelen beraadslaagd, die ongeveer gelijk zijn aan die welke de rijksregeering voornemens is te treffen of -reeds bezig is uit te voeren. Het ministerie begon verder met de bespreking van een breed opgezette en veelomvattende uitbreiding van de voor den winter op touw gezette volks keukens en massa-voedselvoorziening Aan het rijksministerie werd het voor stel gedaan, tot verzekering van de behoefte der bevolking aan suiker en margarine ook niet voor de meest in grijpende maatregelen terug te schrik ken, en ook tegen den uitverkoop van Duitsehland door buitenlanders met alle mogelijke middelen op te treden. In het rijksministerie voor voedsel voorziening en landbouw is een ver ordening in voorbereiding, waardoor de broodrantsoeneering tot de mindeT bemiddelden beperkt zal worden. DE BESLISSING VAN DE COMMIS SIE VAN HERSTEL. De Voorzitter van de sub-commis sie voor de uitvoering der vredesver dragen, Klots, heeft een schrijven ge richt aan Poincaré, waarin hij ver zoekt om nadere uitlegging van het gedeelte van de motie der Commissie kortom, dat het een dwaasheid zou zijn, die ik duur zou boeten, als ik in Cumberland bleef, nadat het gebouw voltooid was, en ik afscheid van mijn vriendelijke beschermster had geno men. Ik dacht mijne smart slechts dan te zullen overwinnen en te vergeten, als ik mij weer te midden van het ge woel dier groote wereld bevinden zou waar de strijd naar roem en geld eeuwig voortduurt, en waar men bij eiken stap met honderd mededingers te kampen heeft. In dien strijd zou ik het spoedigst genezen; in de stille bergstreek zouden mijne droomen mij onophoudelijk vervolgen. Met zulke gedachten bezield, stond ik in de groote gang van het kasteel te Nettlewood, en wachtte om by mevrouw Zitman binnen gelaten te worden. De pokdalige knecht, die mij zulken tegenzin inboezemde, en mij onophou delijk niet zyn pakrlachtige oogen van ter zijde begluurde, ging mij vóór door de^ gangen en lachte spottend toen hy mij aanmeldde. Mevrouw Zitman zat alleen in hare leeskamer waar men mij vroeger nog niet had binnengebracht. Het was een groote en schoone ka- van Herstel, waarin de volgende ern stige woorden voorkomen: „eventueel vermindering van de buitenlandselie verplichtingen van Duitsehland". Poincaré antwoordde, dat de regee ring Dubois heeft gewezen op het on- gewenschte van deze dubbelzinnige redactie. Dubois gaf de verzekering, dat hij nimmer een reductie beoogde ten koste van de rechten van Frank rijk. Poincaré voegde er aan toe, dat de regeering zich houdt aan de poli tiek, die hij herhaalde malen in het openbaar heeft uiteengezet. Zij zal geen enkele vermindering van haar vorderingen op Duitsehland kunnen toestaan en zal een vermindering van de lasten van Duitsehland slechts goedkeuren, wanneer een algemeene regeling wordt getroffen, waarbij is in begrepen de liguidatie van alle inter- begrepen de liquidatie van alle inter- DE- STRIJD IN KLEIN-AZIE. Volgens een mcdedeeling van liet Griekscne ministerie van Marine heeft de vioot order gekregen naar Smyr na op te stoomen, Goènaris en Stratos ontkennen for meel, dat de regeering van plan zom zijn af te treden. Ten slotte wordt fn een legercom muniqué medegedeeld, dat de Zuide lijke legergroep voortgaat met zich terug te trekken zonder dat daarbij eenige noemenswaardigen druk van den vijand wordt gevoeld. Het Griekscne kabinet heeft een zitting gehouden om het verslag te vernemen van dc ministers van Oor log en Binnenlandsche Zaken,, die van hun reis naar hel front zijn terug gekeerd. Na de zitting deelde minister Stra tos aan de per» med^, dat het ge- hcele zuidelijke Grieksche leger jn Anatoliê order had ontvangen, zich le concenrtecren op de üesjak-linie. Deze concentratie zou den toestand zeer verlichten. Stratos verzekerd®, dat men het verder verloop van deze operatie niet optimisme moet beschou wen. Officieus wordt medegedeeld, dat de Grieksehe verliezen aan dood en en gew-onden niet ernstig zijn. liet belangrijkste nieuws van hel front is het teil, dat het tweede Griek sche legercorps is ontsnapt aan een insluiting door de Turken, waarmede het werd bedreigd. Op hun terug tocht hebebn de Grieken vele brug gen en wegen verwoest, hetgeen zon der twijfel de achtervolging van de Turken heeft vertraagd. KüRTü BüKiCHTFN Met Liet oor op de gebeurte nissen is besloten het bjeenroepen van het Fransche parlement op be gin October te stellen. De „Petit Parisien" meldt dat de Fransche minister van openba re werken een nieuw in gebrekp blijven van Duitsehland ten op zichte van de levering van kolen ter kennis heefi gebracht. De correspondent van de „Ti mes" te Alexandrië meldt, dat de Egyptische regeering stappen doet vror toelating van Egypte tot den Volkenbond. 1 Spaansche bandieten hebben een aanval gedaan op een trein en een bedrag van 145.000 peseta's eroo-id. Zij .vluchtten per auto in _e richting van Barcelona. Een der bandieten en een arbeider wenden gedood. Te Balta is een proces geëin digd tegen 75 priesters, beschul digd van coni ra- r e vol ut i o nare pio paganda en heling van kostbaarhe den uit de kerken. Allen werden mer, doch die een nog somherder in druk dan de overige kamers op my maakte, misschien ten gevolge van de donker ingebonden boeken, of van den rotsmuur, die tusschen de ven sters der kamer en het daglicht stond. Dat was een steile, ruwe rotsklomp, die duizend voet boven het huis uit stak, en er als het zwaard van Damo cles overheen scheen te hangen. Een zonnestraal, die door het ven ster naast het meer in de kamer scheen viel over de tafel in de bibliotheek, op het bevallige hoofd dat voorover gebogen was, en teekende een heldere lichtstreep op het vloerkleed. Ik was nog nooit in eene zoo som bere kamer geweest. Het gelijkt Mer goed aan een graf, zeide zy met eene lichte rilling, alsof zij mijne gedachten bij het bin nenkomen onmiddellijk geraden had; het is hier koud en doodsch als in de begraafplaats van alle hoop. Het kost my altjjd veel strijd om hier binnen te komen, en het is eene verlichting voor mij, als ik de deur achter mij sluit. Gij ziet, dat het mij gelukt is, de eenige zonnestraal op te vangen, die hier durft binnendringen. Het is inderdaad een sombere tot vijf iaar gevangenisstraf vet/ oordeeld. De Voikenbondsraad beves« tigdc de beslissing: van de Volken* bondiscommissie, waarbij aan Pot len werd toegestaan, munitiede- pots in te richten op den rechte: weidisëloever en op'het Hoim ei land. In Weenen is een staking der zetters op de drukkerijen uitgebro ken, behalve op die der dagbladen De Duitsche Rijkspresident heeft bepaald, dat in overeenstem ming met de mededëeling van 11 Augustus 1922 de „Reichsvvehr" het lied „Deutschland", Deutsch land über alles" als'vofksiled moet beschouwen. Naar de officieete Pruisische persdienst meedeelt, vaardigt het ministerie van buitenlandsche za ken een verordening uit, waarbii een controle wordt gelast in het bijzonder op de prijzen der nood zakelijkste voorwaarden van "dage- Iijksche behoefte. Het draadlooze station te Mar seille heeft een noodsein opgevan gen van het Spaansche stoomschip „Tintore", dat baf .het eiland Alboi- ran in de Middellandsdhe Zee (aan de Zuidkust van Spanje) vergaan is. Uit New-York wordt 'gemeld, dat zeven personen ziin gedood en elf gewond b>ii den brand van een logement voor spoorwegper soneel te Pittsburg (Pennsylvania) Er is een geheimzinnige dief stal gepleegd in de Russische kgrk in de Rue Daru te Parijs. Er wordt een strenge geheimhouding bewaard over de zaak, welke waar sChijniijk in verband staat met de jongste inbraken bii den vroege- ren Russische gezant. De werkgevers bij de anthra- cietmijnen te Philadelphia hebben de voorstellen van de senatoren Pepper en Reed aangenomen, om' de koïenproductie te hervatten. Zii stemden er in toe, om 'het loon- contract van Maart 1922 tot Au gustus 1923 te verlengen. DE REIS DiER KONINGIN. De Minister van Buitenland sche Za ken, de heer Van Karnobeek, die naar men weet de Koningin op haar reis naar Denemarken zal vergezel len, heeft zich. daartoe hedenochtend naar het Leo begeven. De koninklijke trein vertrekt hedenmiddag te half vijf naar Denemarken. In verband met het bezoek van de Koningin aan Denemarken wijdt de „Beriingnke Tidonde" twee volle pa gina's aan Nederland. Daarin zijn op genomen bijdragen van den Neder- landschen gezant te Kopenhagen jlir. Ridder van Rappard, van Karl Mad- sen, directeur v-an het Deensoh natio naal museum, van generaal P. N. N eu wen' nis, van den public st H. Je*per- sen e.a. De verschillende atrikelen bespre ken de viertiouiding tusschen Neder land en Denemarken. Zij brengen hulde aan de Nederlandsche kunst en weiden uit over den handel van ons land. GENERAAL VAN HEUTZ. Generaal J. B. van Heutsz, oud-gou- vernour-generaal van Ned. Ind.ë, die sedert een paar jaar te Bus sum woont, is voornemens zich wegens gezond- hedisredeoen in Zwits rland te vesti gen. kamer, zeide ik, maar er bestaat daar voor een zeer natuurlijke oorzaak. O, ik heb geene onnatuurlijke oorzaak bedoeld, zeide zij gejaagd, be halve dat er, dunkt mjj, wel zoo iets bestaan moet, omdat Herbert deze ka mer boven alle andere verkiest. Maar hij is een geleerde, dat is ook waar. Zij zag naar de papieren, die op de tafel in de bibliotheek verspreid lar gen en zeide: Ga zitten, mijnheer Gear. Ik ben in eenen warboel van cijfers verward, en do stuA ekoorts zal niet wijken vooraleer gij mij van het nieuwe huie vertelt. Ik nam eenen stoel, en beschouwde haar met ingehouden adem. Daar zat zy dan, in het zonnelicht, de eenige die mijn prozaisch leven had verhelderd. Zij zag er vandaag schoo ner en beter uit. Wat had zij een ern stig gelaat!hoe wreed was het van den doode of van den levende wie was de schuldige? van dat gelaat zoolang door gedachten verduisterd te houden die nooit op dien spiegel der ziel hadden mogen geschreven af Q a n f (5Eordt ver.vplff'd.1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1