Wisselkoersen en koersen voor Bankpapier iet nieuw aTkMaar. KUNST EN KENNIS Winkelweek. winkelweek-overzicht. 'stoel. SPORT Ei spel o7ö. Ingezonden stukken Bergeiii]ke Stand Hands! en Harkt De neer Dijt: In principe ('t hert naald gebruik van deze woorden5 vekte de lachlust der aanwezigen op) ben ik tegen overname; de zaak wordt in het belang van iTexel beheerd. ,Wii doen toch' geen misdadige dingen als we kalm en rustig de zaak overwe gen en niet overijld handelen. De heer Boon; ik 'vertrouw tul lie niet. lullie hebt nooit getoond naar onzen zin te willen handelen. Nog wijst de heer Boon op een ziins inziens onredelijke bepaling van T.E.S.Q. om commissarissen vrijen overtocht te geven. De heer Keesom zegt dit nooit gevraagd ot gewild te hebben. De ze bepaling is een besluit der Alg. vergadering. De heer Keesom stelt vervol gens voor te stemmen over een voorstel tot benoemen van een commissie van onderzoek inzake overname boot. Dit voorstel wordt aangenomen met 11 stemmen, tegen stemmen de heeren Beumker en Kuij's. Op de vraag. v. d. voorzitter over 't aantal leden dat in deze commis sie zitting zal hebben, stelt de neer Boon voor; alle raadsleden te be noemen behalve de wethouders omdat spr. deze niet vertrouwt. De heer Vlaming protesteert te gen dit voorstel, dat wantrouwen tegen B. en W. inhoudt. Spr. wenscht zoo niet in deze commis sie te zitten. De heer Boon wordt zeer heftig en slingert den voorzitter vele ha telijkheden naar het hoofd. Ook de voorzitter verliest zijn kafmte. De heer Keesom als oudste raadslid, dreigt tegen den heer Boon proces-verbaal op de te- ten maken. De heer Boon schreeuwt: Ga ie gang maar. Tenslotte wordt de zaak op voor stel van B. en W. verdaagd tot de volgende vergadering. 11. Financieele regelingen dienst 1922. Na voorlezing goedgekeurd. 12. Aanbieding begrooting Alg. Armbestuur dienst 1923. Deze begrooting, sluitende in ontvangst en uitgaaf op een be drag van f 10557.50 wordt gesteld in handen eener commissie van on derzoek, bestaande uit de heeren Epe, Hemelrijk en De Vries. Als punt 13 wordt aan de agen da toegevoegd: „Benoeming on derwijzeressen in vak K. aan 'ther halingsonderwijs te de Koog en Den Burg. Voor de Koog benoemd met 12 st. (1 blanco) Mejuffr. F. KeLder- feüis. Voor Den Burg met algemeene stemmen Mejuffr. C. A. Meij. Bii de rondvraag vraagt de heer Koning plaatsing van een lantaarn bii de R. K. kerk te Oosterend. Zal worden onderzocht. De heer de Graaf informeert, waar in verband met de Keurings wet, aangifte van vee moet geschie den, dat aan besmettelijke ziekte, ot vermoedelijk daaraan gestorven is. Ten Raadhuize of bij den Keu ringsveearts antwoordt de Voor zitter. De heer Kikkert verzoekt nog bovenop 'tdoor B. en W. opge maakte plan voor wegen-behar- dnig, in verband met werkeloos heid, te plaatsen, een gedee'te van den eersten dwarsweg in 't Noor den. De heer Vlaming sluit zich bi» 't verzoek van den heer Kikkert aan en vraagt ook nog onderzoek naar de straatverlichting te Ooste rend en zoo noodig verbetering. De Voorz. zegt onderzoek toe. De heer Beumkes vraagt dicht maken van kuilen te Den Hoorn. De heer De Vries vraagt: Wan neer 'tDag. Bestuur bereid is te willen onderhandelen over de Bijz. Sdhool. Hierna sluiting. Het is een goede gedachte geweest van de beide samenwerkende Midden- standsvereenigingen, om tijdens de Groote Landbouwtentoonstelling een winkelweek welke twee jaar geleden zooveel succes oogstte te organi- seeren. Dat deze winkelweek samen moest vallen met de landbouwfeesten ligt voor de hand. Immers het doel is het maken van reclame bij een zoo talrijk mogelijk publiek. En welk tijdstip had riten dan beter kunnen uitkiezen dan juist de landbouwtentoonstelling, wel ke hier gehouden w-ordt ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan der Hol- lancb'-he Maatschappij van Landbouw? Als wanneer vele personen alom uit den lande Alkmaar's veste met een be zoek vereeren. Wij meenen dan ook nu reeds de Middenstandsvereenigingen geluk te kunnen wenschen met haar opzet: den winkelstand van Alkmaar in hoog aan zien te brengen bij de velen, die dezer dagen onze stad komen bezoeken en bij' de eigen stadgenooten, die dikwijls veel oog en oor hebben voor alles, wat vreemd is, maar vergeten, wat hun naaste omgeving biedt. De winkelstand die het in dezen ma- laise-tijd zeer zwaar te verantwoorden heeft, verdient aller belangstelling en waardeeiing. De tijden zijn voorbij, dat men in iederen winkelier een O. W.'ër of ham steraar zag. Man komt langzamerhand tot het besef, dat de middenstand een onmisbare schakel in de maatschappe lijke verhoudingen voum, dat zon der een gezonden middenstand er iets hapert aan het raderwerk, dat de sa menleving goed doet functioneeren. Moge dit besef, dank zij de winkel week, dieper worden. En mogen de winkeliers al het moge lijke doen om dit te bevorderen door hun étalages een prachtig aanzien te geven! Dan zal de winkelweek geheel aan haar opzet beantwoorden, n.l. den bloei van den middenstand verzekeren. Wat wij van ganscher harte wen schen. GESLAAGD. Voor tiet examen Radio Telegra fie slaagde gisteren onze stadgenoot de Weer An(. E. L'. KuEne. LUCHTVAART-DEMONSTRATIE TIJDENS DE LANDBOUWTEN TOONSTELLING. Zooals bekend is, lag Het' oor spronkelijk in de bedoeling, olm tij dens de feestweek vliegdemonstraties te h ouden. Door omstandigheden is aan dit voornemen geen gevolg ge- gev'en kunnen worden. De firma Geb'r. Bervoets echter heeft gemeend, toch het publiek' van ..luchtvaart" te moeten laten genie ten en Weeft zij een luchtballon-de monstratie georganiseerd. Donderdi?- ttiiddag twee iiur Zullen achtereen volgens meerdere gekleurde lucMbal- .ons opstijgen. Elk dezer ballons Weeft een Hoogte van 2.50 M. en een(om+rek van 5.20 M> - Aan elke ballon is een kaartje be vestigd, tegen inlevering waarvan men een goed loop-end Union-Iiorloge ca deau krijgt. Het is nu dus zaak de (ballons Je volgen en Wei kaartje zien te bemach tigen. HET SLUITINGSUUR. Gedurende de Landbouwfeesten blijft het sluitingsuur op 11 uur bepaald. De politie verzocht ons echter mede te deelen, dat van de ze bepaling, naar gelang de druk te, ontheffing zal verleend wor den. HET VOLKSCONCERT. Wij willen het publiek er op'wij zen, dat het Volksconcert op Vrij dagavond Oim 7 uur aanvangt, niet om halt zeven, zooals abusievelijk' in het officieele feestprogramma is ver meld. Ook in het programma zijn eenige wijzigingen gekomen, zoodat aanbeveling verdient een programma van dit concert te koopen (bij1 Boekh K. ter Burg', Choorstraat). Het orkest wordt echter bij' het koorhek op-gesteld, zoodat nu de schuttingen van de stellage zijn ver wijderd, 'de klank ongehinderd en ge.outerd door den afstand tot h'ei pub.iek kan komen. Wat de heer Pranger met zijn exe cutanten voor resultaten weet te be reiken, heeft men Zondagavond in den Hout nader kunnen h'ooren. Zijn succes was weer groot. Voor verdere medewerking- enz. verwijzen we naar de in dii'b-lad voor- komdende advertentie. In afwijking van de vorige gele genheid tneenen wii ditmaal een REGELMATIG overzicht van de étalages der deelnemers aan de winkelweek achterwege te moeten laten, omdat wii anders onze le zers het oplossen van den kaarten prijswedstriid al te gemakkelijk zouden maken en in conflict ko men met de organisators van de kaartenattractie. In ons nummer van morgen zul len wij „im groszen ganzen" de winkelweek de revue laten passee- ren, en ho^mi daarbij gelegenheid te vinden alleen op .de bijzonder mooie étalages de aandacht te ves tigen. MARIA-CONGREGATIE. Wegens de processie naar Ke velaar is er in de St. Laurentius- kerk Dinsdagavond geen mannen congregatie en Woensdagavond geen vrouwen congregatie. DE NIEUWE KLOKKEN VAN ST. DOMINICUS IN HAREN De metalen klokkenstoel, even als de klokken, vervaardigd door de wereldberoemde Firma Petit und Gebr. Edelbrock te Gescher in Westfalen, werd Donderdag door den Heer Bernhard Feitman, chef-monteur bii genoemde Firma in den toren op de Laat inge bouwd en was gisterennainid-Jag gereed om de klokken in zich oo te nemen. Maria en Lanrentius gin gen het eerst naar den hoogen heuvel en begonnen reeds ten 5 uur een oogenblik haar zilveren tonen te zingen over onze stad. Prachtig was het samenspel, a! kon men terstond bemerken, dat de klokken door haar gemakkelijk- heid van beweging den luidenden te vlug waren; doch alles wacht nog op Dotninicus, die met haren zwaren grondtoon haar zusters versterken en vervolmaken zal. Te kwart voor zes dezen avond zullen, met telkens 5 minuten on derbreking, alle klokken afzonder lijk luiden, tot ten kwart voor 7 het volle spel ziin eerste „Te De- um" in volle, reine tonen over Alk maar zal uitzingen. Dan is ook de klokkentoren, in 1865 door Neer- lands grootsten bouwmeester Jo seph Cuypers, ontworpen, einde lijk in zijn diensttijd gekomen en zal hij gaan bewijzen, hoe juist de groote meester zijn bouwwerk be rekende om het schommelende ge wicht van zooveel klokken als 't jn zich maar kan opnemen, te kunnen 'dragen. Toch stelt de moderne klokkentechniek veel minder eiscnen aan liet muurwerk onzen' klokkentorens dan de vroegere. Eertijds wentelden de zware klok- kenassen in haar metalen kussens rondi en zoo geweldig inoest Üe kracht ziin om de klokken aan 't spreken te houden, dat èn stoel èn toren beefde en schudde. Nu ech ter de klokkenassen in kogellagers wentelen, kan een knaap van twaalt 'jaren wanneer een klok van 1000 K.G. van rust in beweging is overgegaan, deze volmaakt luiden en staat de stoel „die al het bewe gende gewicht draagt onbewege lijk én in volmaakte rust. Wat nu nog „met de hand ge schiedt, zal binnenkort door efec- trischen stroom worden verricht. Dan zal men van de sacristie uit de klokken in den toren kunnen luiden. MEDEDEELINGEN. Officieel wordt ons van het stadhuis medegedeeld: le. dat heden (Dinsdag) avond om 7 uur ten Stadhuize de officieele ope ning zal geschieden der Alkmaarsche winkelweek; 2e. dat morgen (Woensdag) ochtend om 10 uur in de Ambachtsschool aan den Bergerweg de officieele opening zal geschieden van de „Roode Kruis" tentoonstelling; 3e. dat morgen (Woensdag) ochtend om 11 uur ten Stadhuize de officieele ontvangst zal plaats hebben van het Hoofdbestuur en genoodigden van de Holl. Maatschappij van Landbouw: 4e. dat op Zaterdag 16 September a. s. ten Stadhuize de officieele ontvangst zal geschieden van Z. K. H. den Kroon prins van Italië het juiste uur nader op te geven. EERVOL ONTSLAG AANGE VRAAGD. De Commissaris van Politie, de heer W. Th. van Griethuvzen, heeft in ver band met zijn leeftijd, tegen 1 Januari a.s. aan de Koningin ontslag uit den politiedienst verzocht. BEZOEK ITALTAANSCHE KROON PRINS. De NpLlerlandsche-ltaliaansche Ka mer van Koophandel te Amsterdam zal a.s. Zaterdag met hare gasten, de Commandanten, Officieren en Adelbor sten der oorlogsschepen San Martine en Ferruccio waaronder dc Itaüaan- sc-he kroonprins ongeveer kwart voor twaalf aan boord van de „Alk maar" der Alkmaar Packet in deze stad aankomen. Met de muziekkapel Sint Louis aan het hoofd zullen de be zoekers loopen langs Verdronken Oord. Mient, Waagplein, Houttil, Lan ge- straat naar het stadhuis, waar zij door den Burgemeester zullen worden wel kom goheeten. Het gezelschap brengt daarna een bezoek aan-de Landbouw tentoonstelling, waarna het naar Am sterdam terugkeert, gedeeltelijk per ex- tra-treiu, vertrek vau hier om 1 u. gedeeltelijk met de „Alkmaar". OPROEPING. Burg. en Weth. roepen sollicitanten op naar de betrekking van Tijdelijk Leeraar in Duitsch aan de Handels school en de Handelsdagschool, elke betrekking voor 4 uur per week. Zich aan te melden bii den Directeur. EEN VEREEREND VERZOEK. Den Eerw. directeur van de R.K. Mu ziekkapel „St. Louis", den Eerw. Broe der Theodirus, is door den burgemees ter verzocht, om a.s. Zaterdag den kroonprins van Italië bij diens bezoek aan Alkmaar met muziek aan de stei ger van de „Alkmaar Packet" to ont vangen en Z. K. H. naar het stadhuis te begeleiden. Naar uit een ander in dit nummer voorkomend bericht blijkt, heeft Broe der Theodoras aan dit verzoek gevolg gegeven. MUZIKALE OMGANG Dc muzikale omgang door hot R. K. Muziekcorps „St. Caccilia" zai heden avond 7 uur aanvangen bij hel lokaal van den heer Swilzer, Friesche brug VOORZITTER R K. VOLKSBOND. Naar wij vernemen heeft de heer M. Kempen, met ingang van 9 Septem ber j 1bedankt als vo-orzitter van den Ned R. K. Volksbond, afd. Alkmaar. EEN E'GcNAARDIGE ETALAGE. Een zeer bijzondere etalage heeft de heer Jac. M. Boom, Rit- sevoout. Behahe een ketir-coilec- tie sportmedailles en bekers merk ten we op een verzameling zilve ren schepwerk, waar menige dame met verlangende blikken op zal staren. Het eigenaardigst is echter de tentoonstelling der fabricage van een zilveren vischcouvert. In 8 sta dia's ziet men de ontwikkeling van onbewerkt zilver tot een fraai kunstvoorwerp. Deze collectie is geleverd door de bekende firma Gerritsen te Zeist. EEN AARDIGE RECLAME. De fa. J. N. Klokman, Laat 197, houdt blijkens een advertentie voorkomende in dit blad 4 reclame dagen te beginnen Woensdag 13 September tot en met Zaterdag 16 September. Op elke 100 koopers ontvangt één hunner het bedrag van den aankoop één hunner ontvangt een 40 Edammer, bijvoorbeeld no. 6 ontvangt geld en nummer 84 ont vangt een Kaas. Ieder koop er ontvangt een bon vermeldend het bedrag? van den aankoop. Verder is reeds aan ons bureau gedeponeerd een verzegeld cou vert, inhoudende de nummers wel ke over het geld en de nummers welke ovèr den kaas kunnen be schikken. Maandag a.s. in dit blad peKend gemaakt worden. Wel een aardige aantrekkelijke reclame. „IN EN OM DiEI i i ALKMAARSCHE WAAG".- VOORHEEN EN THANS I door Leo Speet. Met medewerking van G. iW. 'de Munk, President Waag- meester. Uitgegeven bij gelegen heid van het 300-jarig kaas flragersjubileum, in het "jaar 1922. Onze lezers zull-en zich nog wel herinneren, wat er reeds maanden ge leden gepubliceerd is over het zeld zaam jubilé dat bet Alkmaarsche kaasdragersgild op het punt staat te vieren. 't Is waar, van eigenlijk-a feesten waar nu to-oh bij de Landbouw tentoonstelling aoo'n pracht gelegen heid voor was geweest liooren we nog niet veal. Gelukkig dat het verschijnen van bovenstaand boekje de gedachte aan dit orgineele feosi; weer verlevendigt. In een wo-ord vooraf, leidt de pre sident waagmeester het werkje bij belangstellenden in. Een oorkonde in N-ederlan&se-h, Fransch, NDuitSch, Engeiseh, Spaansch en Esperanto volgt hierop. Dan is de heer Speet aan het woord In een drie-tal hoofdstukken: „de Alkmaarsche Waag, d9 Kaasmarkt en de Kaasdragers" behandelt hij wat maar eenigszins op markt en dragers betrekking heeft. Allerinteressantst is het aan zijn hand de ontwikkeling t© volgen van het markt'gebouw en marktplein, hoe uit het voormalig H. Gasthuis met z'n mooie kapel het tegenwoordig waaggebouw is gegroeid, de voortdu rende- uitbreiding van de marktgele- genheid met de daarbij voorkomende twisten tussehen Mi-ent en Voord am bewoners. En hoe belangwekkend is niet die geschiedenis van het gilde? Is het niet bij de lezing hiérvan or we ons verplaatst dgnken, in het rijke fleurige 16 eeuwsche leven, met z'n georganiseerde ambachten waarvan het egn eer was lid te mo gen zijn? Wat een rijkdom van historische herinneringen leeft daar verborgen in die vier veemen van de streng klinkende ordonnantiën en s rafbepa- lingen tot de in jolige b-ieravotiden Kijk, zoo iets mo-et bekend worden wijd en zijd. Iloeveie stadgenooten o-m van de talrijke vreemde bezoe kers niet eens to spreken kennen van onze kaas-dragers niet anders dan hun witte pakjes en onverander lijk sukkeldrafje; hoevelen welen van het he-erlijk waaggebouw iets mèèr dan do fraditioneele ruitertjes? Maar het zal, nu dit boekje ver schenen is, anders worden. Dat moot- de belooning zijn voor den schrijver, d» z'n liefde voor het verleden, speciaal dat van Alkmaar zoo dikwijls overtuigend bewezen heelt; voor den heer Deiemarre, die met 16 kunst-foto's het werk ver sierd heeft; voor den heer L. Fran kenberg, dia het gewaagd heeft in de zen malaisetijd een zoo mooi-ver- zorgdo uitga-v-o in de wereld te zenden We sluiten ons van harte aan bij den wensch van den heer de Munk aan het slot van zijn inleiding: Do lezing van dit boekje mo-ge er toe leiden, dat de Alkmaarsche kaas markt met haar typische kaasdra gers sto.ds méér belangstellend be zoek krijge; tot verhoog;ng van de belangstelling in de Alkmaarsche kaasmarkt en haar dragers Mo-ge dit werkje een mime verspreiding vin den óók, omdat het de bedoeling is met de eventueele batën van d-eze u'tgave te stamen, het thans tame lijk noodlijdende doodenfonds der kaasdragers, die ik, sinds 2 jaar pre sident waagme sier, zoozeer heb lee- ren kennen en... jvaardeereti I N. A. VOETBAL TE BERGEN. Op bet terrein aan den Geestweg had Zondagmiddag eenc ontmoeting plaats tusSchen Geel-Zwart lit alhier en S. D. W. III uit Oudo-rp. Laatst genoemde club wist met I6 te win nen. Hierna speelde Geel-Zwart I tegen B. S. V. II. Beide clubs wisten elk slechts éénmaal te doelpunten. Scheidsrechter was de heer Laas uit Alkmaar, die zich als altijd op schit terende wijze van zijn taak kwijtte. D. H. V. B. Het Bondsbureau meldt ons: A s. Zondag 17 September zullen de competities van den D. H. V. B. een aanvang nemen. Deze zijn dit jaar weer belangijk uitgebreid en is daardoor het tekort aan seheidsreenters zeer toegenomen. Allen van wie verwacht wordt, dat zij dit jaar ais scheidsrechter van den D. H. V. B. wenschen te fungeeren, zenden wij dezer dagen pen formu lier ter invulling toe. Men'gelieve dit formulier zoo spoedig mogelijk te re- to-unieeren. Wij wekken nogmaals vooral P, K. oud-voetballers en al len die bekend zijn met de spelregels op, zich oisponibel te stellen. Perso nen, die in aanmerking wenschen te komen en geen formulier mochten ont vangen, worden verzocht dit even aan loet Bondsbureau (Postbus 38, Zaan- van 12 Sept. 1922. Opgave van de Nederlandsche Landbouwbank. Bijkantoor Alkmaar v.h. MULDER QUAX. (Ontvangen per draadlooze telefoon). VORIGE KOERS. BERLIJN Bankpapier PARIJS Bankpapier BRUSSEL Bankpapier WEENEN Bankpapier LONDEN Bankpapier STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRISTIANIA BAZEL ROME NEW-YORK 0.17% 19.76)4 18.62)4 0.004)4 11.46)4 KOERSEN VAN HEDEN ll'/iuur 2 uur 13 uur (officieel 0.167, 19.63 18 57)4 0.0032 11.45)4 2.577, 2.577, 0.17 V, 19.66 18.62)4 0.0036 11.46 2,57)4 0.17% 19.70 18.65 0.0035 11.4571 68.30 54.90 43.— 2.577 BEURSOVERZiCH T;. DRAADLOOS, AMSTERDAM, 12 Sept. Het publiek houdt zich bijna geheel afzijdig ten opzichte van de fond- senmarkt met het gevolg, dat de han del van zeer bescheiden afmetingen blijft Kort na opening ontwikkelde zich heden eenige bewieging in Ko ninklijken, die op ongeveer 440 inge zet, spoedig enkele procenten avanceer den, naaien waren de fluctuaties evenwel onbeteckenend De Roemeenschë soorten bewogen zich op nagenoeg onveranderd koersniveau Cultuurwaar den hadden weer een zeer kalme markt, doch bleken goed prijshoudend Rubbers zeer stil en weinig verander d. Tabakken genoten matige belang, stelling en bewogen zich op de laagste prijzen van gisteren. Scheepvaart papieren zelfde prijzen vau gisteren. Van Mijnaandeelen zetten Redjang Le- bang ac rijzing uict verder voort. Amerikanen weder onveranderd. Prolon gatie 21/2 pCl. Süess De winnende num'mers. Zullen dam) t-e .willen berichten. GOKKEN „TROEF". Wel, hoe bevalt het u in Alk maar? zoo vroegen wii onlangs aan een kennis die alhier met zijn familie zijn vacantie doorbracht. Och, Alkmaar en ziin omgeving vind ik wel aardig, maar vele ca- fé's in A„ vind ik. gewoonweg ongenietbaar. Hoe dat zoo? Nu, je kunt hier gewoonweg niet in een café komen, o-f het is gokken troef. Aan deze woorden werden wii herinnerd, toen wii de vorige week van een vergadering huiswaarts keerden en ons van uit een café dat wit passeerden de vol gende woorden tegen klonken: „Pot dubbele jool!" WN konden onze nieuwsggieri.g heid niet bedwingen en keken door een kier het café in. Om een tafel zaten vier mannen te kaarten, zooi goed als wii het zien konden, waren zij de eenig- ste bezoekers. Weer zou 'n nieuw spel begin nen, de kaarten worden reeds ge schud. toen een der spelers b-lijk- naar uit zijn „kaa tiroes" ontwaak te, het liep tegen sluitingstijd. Geen kaarten gezien, eerst even „aftikken" (betalen). De kaarten werden neergelegd, de beentjes geteld en er werd „afgetikt". Een der spelers, was zeker het „slachtoffer" dien avond; wii ,za- jen hem aan de sDeler dien het bevel gegeven had van „aftikken" minstens twintig gulden uitbetalen enhii kwam nog te kort, vijt „piek" (gulden „dokte" (betaalde) bii nog te kort af! Gevolg ruzie, waaraan de kas telein een einde maakte door te roepen: „opstappen heeren! het is sluitingstijd...." De nachtelijke stilte werd ver broken, het geklikklak van klomp jes en schreiende kinderstemme tjes weerklonk door de stille straat en vrouw even mager, en armoe dig gekleed als de Jein-deren, kwa men uit de donkere straat onder het helle licht der op de hoek brandende lantaarn naar voren. De „gokkers,, hadden inmiddels het café verlaten, doldriftig schoot het arme vrouwtje, de kinderen met zich meesleurende op een der spelers af, het „slachtoffer" van dien avond. Zoo (scheldwoord) heb je weer zitten te gokken hé! wii hebben geen eten in huis, en jii zit in die kroeg mijn arme centen te ver gokken, wat ben jit een kerel! In de verte klonk nog het ge schrei der kinderen na, de schel dende stem der arme vrouw en 't gevloek van de gokker. En te weten fezer, dat dit slechts één uit velen is, moeten wij er dan niet aan medewerken dat aan dien gok-kanker een einde komt? E11 daartegen is slechts één mid del: bezoekt geen café's waar gokken troef is TOHAN. PLAATSGENOOTEN Evenals vorige jaren komen wii D "vragen een speldje te koopen op Zondag 17 Sept. a.s. Moeten wii nog opnoemen alles wat door onze en andere vereenigingen wordt gedaan in het belang: van tuberculose-bestrijding Wii willen wijzen op het Sanato rium „Berg en Bosch" (eigen Sa natorium). Op verpleégden voor rekening van H. L. in „Dekkers- wald". „Zee-hospitium" Katwijk aan Zee. Op het onlangs aange kochte kinder-sanatorium te Ven- loo enz. Wii vertrouwen, dat on- ,ze damesverkoopsters evenals vo rige iaar. speldjes, tekort zullen hebben om aan alle aanvragen t, voldoen en dezen dag veel moge opbrengen tot bestrijding der til berculose. Namens het Comité, J. J. SNEL, Sec). GEBOREN: Mariftfe, d. v. Gerhard foliar1 Doeschct en Aafie Oostwouder. IdsgpamfitsB DE RAMP VAN DE „HAMMONIA". MADRID, 11 Sept. I11 tegenstelling met de tot dus ver gepubliceerde berichten, wordt thans uit Vigo gemeld, dat 100 opvarenden van (het Duitsche stoomschip „Hammonia". dat na bil de Spaansche kust schipbreuk leed, niet gered zijn door de sche pen, die op het hooren van hef noodsein assistentie kwamen ver- leenen. DE STAKINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. WILKESBARRE, 11 Sept. De anthracietkolenvelden waren heden het tooneel van een koorts achtige bedrijvigheid, toen de meesten der 1.355.000 miinwer kers, die het werk vijf maanden ge leden neerlegden, naar de mijnen terugkeerden. CHICAGO, 11 Sept. De leiders der stakende spoor wegarbeiders kwanten heden bij een in zo-ogen•'■■"nde „vredescon ferentie" tot- het vaststellen van een nieuwe politiek. De leiders weTfcerden buzonder- heo'en der conferentie, welke naar verwacht wordt, twee dagen zal duren, mede te deelen. BRAND. OUDKARSPEL. 12 Sept. Heden morgen brak brand uit in de bekende stoomhoutzag-erij en schaverij van de firma J. Ee-cen alhier, welke zich spoe dig zeer dreigend liet aanzien. Ongeveer half vïer ontdekte een voorbijganger brand ia hét machine- gebouvv. Hij maakte natuurlijk direct alarm, doch er viel aan blusschen niet meer te denken. Spoedig waren zage rij én sch'av-erij en machinegebouw een vuurzee en steeg een groote von kenregen omhoog-, de omgeving bc dreigende. D-e plaatselijke brandweer en de motorsp-uit van de gasfabriek waren spoedig ter plaatse, doch' er kon niet veel meer gedaan worden, dan de brandzeilen spannen en de omgeving nathouden ter voorkoming van uit breiding. Er was natuurlijk voedsel t< over voor de vlammen. Het was gelukkig bladstil gewor den, waardoor de omgeving niet a! te zeer bedreigd werd. Toch was hei noodig om de rieten daken in de" omtrek af en toe te insp-ecteeren e" moest daarop af en toe een 'vlam metje gebluscb't worden. De brand bleef beperkt tot het ge noemde. De omliggende hout'oodsen wist men, zij het soms met eenige moeite, te behouden. De motorspuit en de gemeente spuit gaven best water en de man schappen waren goed opgekomen. De houtbewerking is door den bra"6 hier volkomen stilgelegd. Per kwarfaat voo Voor buiten Alk Met Gefllustreeri Aan allo aboi De groote beteek ve Kabinet schuilt ivereenstemming, d tussehen de rechtse Die verkregen geeft dan ook antw vraag, waarom he duren moest voora ling van dit nieuwt Staatscourant verse Niet dat de lange netscrisis aanleiding tot de veronderstell van die overeensten ne moeilijkheden i moest een program lat de drie-jarige die voor ons ligt, d regeerende partijen naar eigen wensche: schen, die soms uit» bevredigt. Reeds vroeger we gemeenschappelijke werking werd gevoi hopen, zelf.; verzeke coord in het ware b derland zal blijken Wij hebben dus n binet-Ruys de Beert Voor ons, Katholie vreugde, al bad nati eer, na den stemb j.l., iets anders v-ir Misschien hadde: niet geheel ten wacht dat meer m. aan leden der R.-K| den zijn ten deel g- de elf is niet te v denkt, vergete niet formateur met oms ning moet houden, -Iers onbekend blijv) De premier neem terim het departemt Nijverheid en Hand houdt dh verband cieus aangekondig- waardoor "n afzond Landbouw zou word del en Nijverheid ment van Arbeid z. De middenstande waren op het ter gi lustrum der Haarl Haarlem gehouden dat zulk een vereei tewenschen is van dat hij daarnaar reeds met aandrang] wjj mogen hopen d minister Aalberse mend, deze combin zou zijn ter oplossi gente vraagstukken miscb opzicht, 200 L pen tweetal tune rude kabinet, de tteijn en König zijn scbip afgestapt. Va jteijn was het reet keiid xlai hij geen v mandaat wenschte; minister König wa. Deze excellentie se erg thuis te hebb politiek en behalv- kwaynraeden word zient aan een min schen gesteld De plaats van worden ingenomen van Swaay, waar va verwachtingen mog leid. Als Minister v hij een moeilijk tij Een ander „nicu net is de heer Wt directeur der Post. Met zijn benoemin AMSTERDAM, 12 Sept. Dc aardap* pelcnprijzen waren heden: Ze»uwsc blauwen 1250—2.75, idem bbonteri» 3 25, idem eigeiih f 1.60—1.80, tde bl eiaenh f 22.10. FEÜIL vloek »s, (Naar een Eagel 18. Gij, Edmond •y hem verder toe, mijne eerste jeugd bl tuigen dat ik een tri; ieid; dat mijn pad] door een enkele zonl werd. Wö waren all mijnheer, wilt gij nil vriendsehajt bewijze reis en bij dreigend daad bü te staan? Op dit verzoek de poogde zjjn handen maken. Hjj wendde volien gjans ha oogen af. 1 Ik vraag u dij wen, mijnheer Wenf' looven durf, dat het jeugd niet geheel haat verbitterd iB.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 6