,ONS BLAD"! Medicinale ter en per flacon. DE VRIES d te huur, ipenbais igeVerkooping BUITENLAND. FEUILLETON .No. 580. Dinsdag 19 September 1922. 14e Jaargang uw longen met abriek „Vriesia", ij de stad oelhuis 0 60 f hooger. Zij, die zich met 1 October op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRA.TIS De Troonrede. Oorzaak of gevolg. dg mam m het puts j sderverkoopers 70 or is;. aanbieding Aanbevelend, dorp 72 74, Alkmaar Tel. 324. SHKBESTliUR van den LAUHENT1US, alhier, ij inschrijving te ver- or dria aehferetnvo^ende aanda 26 December gelegen en vruchtbare aan de Moaterukade al- 1.64.10 H.A. rijving geschiedt bij massa ler Hectare. met opgaaf van twee irgen, worden ingewacht >p Vrijdagavond 22 aer t« 7 aar bij den A HEN NEMAN, Hout- alwaar ook informat ën te zijn. irtrek naar Ned.-Indië van d. Heer A. GA1JËMA rt op Dinsdag 19 Sop- 1922, des nam. 2 uur, „de Nachtegaal", van ROZING (voorheen IJ. t) te HEILOO, van diens u en completen beedely Salon-, Huiskamer- en er-Ameublementen, Haarc oerkleeden, Zeilen, wolles |nen, 01azen Theekaat, 01as- en Aardewerk -eedschap enz. enz. ederen zyn slechts zeei ikt. Dinsdag 19 September uur. 1. J. HAASBROEK, Deurwaarder W. J. B. M. WITTE, AAR, zal op WOENS- sERTEMKER 1922, dea ags ton 11 ure. in het van den Ueer Jan te LGMuND-BlN- verzoeke van den heer Ir Jzn., te Egmond-Bin- jbod, afslig en combi- en en verkoopen: BUiulLNvVOM - G me a'l ,.g voor koeien en sieenen varkenshok en 3inond-t)mnen, kadaster ummer 4z2, groot 6 A en. perceel WEILAND en u-u Vennewaterspolder d-binnen, kad. sectie en 31. tezamen groot 73 A., 60 c.A.. te vei- e perceelen. perceel W EILA N D. te 'kad. sectie t uo. 20, .A., 23 A. 60 c.A., te twee perceelen. perceel bUl'WLAND, s D-BINNEN kadastraal uo. 314 groot 52 A., 60 ïilen in twee perceelen. vaarden perc. 1 op den L923. de overige perc. ceniher 19x2. g der koopsom vóór of ember 1922. De percee- n verhuurd. inlichtingen ton kanto- genoemden Notaris Wilhelminalaau 9. Alk- N00R0-H0LLANDSCH DAGBLAD i d Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad i l l f 2— f 2 85 Advertentieprijs! Van I—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclai per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voi uitbetaling per plaatsing f 0.60 "Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—f 60,—, f 35,—, f 15,~ Ter opening van het nieuwe zittings jaar der Staten-Generaal las Minister Ruys de Beerenbrouck de volgende troonrede voor: „De Koningin heeft ons opgedragen in Haren naam de gewone zitting der Staten-Generaal te openen. Sedert Hare Majesteit persoonlijk de laatste maal in uw midden verscheen, 'zijn de wetsontwerpen ingediend, wel- .ke vereischt worden, om aan het aan gevangen werk der grondwetsherzie ning de laatste hand te leggen. Allereerst zal daarvoor Uwe aan- idacht gevraagd worden. De crisis, welke een groot deel der 'wereld teistert, doet haar droeve ge- volgen ook hier te lande in breeden kring gevoelen. Het evenwicht tussohen 's lands in komsten en uitgaven is zoowel in het moederland als in de overzeesche dee pen van den Staat verstoord. Ingrijpende beperking van publieke uitgaven, mede te bereiken door wet telijke voorzieningen, is onvermijdelijk Vermindering van het aantal departe menten van het algemeen bestuur wordt noodig geacht. Het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel zal met dat van Arbeid worden sa mengesmolten, terwijl de behartiging van de landbouw-aangelegenheden voorshands zal worden toevertrouwd aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Enkele verschikkingen zullen boven dien plaats hebben. De bedrijven van den Staat en de zoodanige, welke daarmede op een lijn zijn te stellen, zullen aldus "zijn te beheeren dat nadeelige sloten worden 'vermeden. Een wetsontwerp tot regeling van de rechtspositie van de kerkgenoot schappen en een nieuw wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering aan de hand van de voorstellen der daartoe benoemde staatscommissiën, zijn in voorbereiding. Overwogen wordt een regeling van de arbeidsovereenkomst, welke zoowel het burgerrechterlijk als het publiek rechterlijke element in zich bevat. Eene wijziging van de kieswet, ten einde ook de leden van de Eerste Ka mer langs den weg van het evenredig kiesrecht aan te wijzen, zal U zoo spoe dig mogelijk bereiken. Ingediend zal worden een herziening van de gemeentewet, waarbij tot leid draad dienen de door de Staatscommis sie aangeboden voorstellen. Onderscheidene voorstellen ter ver eenvoudiging van de onderwijs- en de verrekeningswetgeving zullen U berei ken. Geleidelijke afschaffing van de huur wetten is, evenals een herziening van de drankwet, in voorbereiding. Een wijziging van de wet op de be smettelijke ziekten wordt overwogen, waarbij tevens zal getracht worden, om zonder de algemeene volksgezondheid te schaden, tegenmoet te komen aan de gewetensbezwaren tegen de vacci natie. Zoodra de grondwettelijke voorschrif ten het zullen gedoogen, zal het noo- dige worden verricht om bestuur en wetgeving van de overzeesche deelen van den Staat te regelen in den geest, welke de herziening van de desbetref fende bepalingen der grondwet be- heerschte.. Tevens zal het belastingwezen aan eene ingrijpende verandering zijn te onderwerpen, teneinde rekening te houden met de economische eischen, welke de tijdsomstandigheden stellen. Aan de geestelijke en stoffelijke be langen van de bevolking, ook van de overzeesche gebiedsdeelen, zal de on verdeelde aandacht der overheid wor den gewijd. Moge God in deze moeïtevolle tijden Zijn zegen schenken aan de vervuiling van de zware taak, welke U wacht. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaren wij de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. De heer Jac. Bakker, secretaris van de Kamers van Arbeid voor de bouw bedrijven te Rotterdam wijdt in „So ciale Voorzorg" een artikel aan de op het punt van verdwijnen staande Ka mers van Arbeid. Hij herdenkt ietwat mistroostig de mooie taak bij de geboorte van deze instellingen voor haar bestemd en weg gelegd. Zij zouden arbeidsconflicten bezweren, zij zouden de verhouding tus sehen werkgever en werknemer zuive ren, zij zouden den socialen vrede be vorderen.bovendien onderzoekin gen naar arbeidsvoorwaarden, advie zen geven aan de autoriteiten, gege vens verzamelen en regelingen voorbe reiden op verzoek van belanghebben den. enz. „Is het", zoo vraagt hij, „voor de overheid niet van waarde om nevens adressen van belanghebbenden, advie zen te bekomen die noodwendig moe ten berusten om tot een objectief en nuttig resultaat te komen, op een we- derzijdsehe toetsing van de inzichten der beide groepen, die in het bedrijfs leven werkzaam zijn?" Hier vergeet de schrijver blijkbaar zélf geen oogenblik dat het juist een van de grootste grieven tegen de K. van A. is, dat niet de inzichten van de beide groepen, die in het bedrijfsleven werkzaam zijn, tot uiting kunnen ko men in die lichamen, maar de subjec tieve meening der individueele leden. Verder geeft de heer Bakker toe, dat. er van het vervullen van die mooie taak niet zoo bijster veel is terecht ge komen en hij schrijft dit hoofdzake lijk toe aan het feit, dat de secretaris een zoo lage bezoldiging had, dat daar voor niets gepresteerd kan worden, aan het gemis van een passend bureau kortom aan de geheel onvoldoende toe rusting van de Kamers. Is dat inzicht nu wel geheel juist? Mij dunkt van niet. Toegegeven kan worden, dat bij een onvoldoende uit rusting geen hooge prestatie kan wor den verwacht; zéker op den duur niet; maar in geen geval mag over het hoofd worden gezien, dat de Kamers van Ar beid streng individualistisch gedacht als ze zijn, nooit een plaats in ons volksleven konden veroveren en er ook feitelijk nooit een poging toe heb ben gedaan. Hadden zij daarin, a] was het maar een zeer kleine plaats weten te be machtigen dan is het toch niet ernstig vol te houden dat het salaris van den secretaris en eenige bureaukosten op den duur haar konden onthouden wor den; maar dat is juist wat zij misten en wat de eerste oorzaak was van de versteening welke zich steeds meer openbaarde Wat de heer Bakker dus ziet als oorzaak, zelfs als de oorzaak, is m. i. veel meer een gevolg van de individua listisehe structuur dier kamers en haar uiterst geringe zucht om zich bij de gewijzigde maatschappelijke verhou dingen aan te passen. Het is algemeen bekend, dat aan vankelijk door de organisatie's nog gestreeft is om zij het dan onmid dellijk nog eenigen invloed op de gestie van de betrokken kamers uit te oefenen en zij zich meer of minder ijverig voor de keuze der leden interes seerden. Men kan ook in deze alweer niet generaliseeren, maar vast staat toch wel, dat de Kamers over 't algemeen weinig meeleefden met hetgeen door de uit en door het volk opgebouwde organisatie's werd verricht, terwijl juist dat, vooral tijdens de opkomst van die organisatie's, haar nuttigheid zou hebben bewezen. Een spreken staaltje hebben we ge zien in 1913 met de Kamers van Ar beid voor de bloembollenteelt; de nog betrekkelijk zwakke organisatie's wa ren van oordeel, dat een Collectief Contract voor dat bedrijf moest afgeslo ten worden en zochten steun bij de Ka mers van Arbeid. Die steun is niet verleend, toen ja ren nadien alles in kannen en kruiken was en de organisatie's krachtig ge noeg waren om zich een behoorlijke medezeggingschap te verzekeren, bleek meerdere malen de zucht van enkele Kamers om zich met zaken, de CoHec- tieve Overeenkomst betreffende, te be moeien. Maar het is alleszins te verklaren dat haar invloed toen verdwenen was. Nog eens: niet overal zal even dui delijk zijn aan ta toonen, dat de K. v. A. zich zeiven voor een groot deel bui ten het volle leven hebben geplaatst, al meen ik gerust te kunnen zeven, dat het haaT nergens gelukt is het ver trouwen te winnen, dat voor het ver vullen van een sociale zending als aan haar was toegedacht, toch een vereisohte is. Gedurende 25 jaar hebben de, ,- in stellingen bestaan en als straks het vonnis zal voltrokken worden, zullen maar weinigen haar gemis voelen. Al kan ik het dus niet ééns zijn met den heer B. over de oorzaak van het verval! het verval is er en met hem ben ik van oordeel, dat we bij het scheiden tóch nog iets kunnen leeren uit den levensloop van deze instelling waar hij zegt- „Do Overheid doet ongetwijfeld goed, zoo weinig mogelijk in bindende voorschriften vast te leggen van wat zich op den bodem der maatschappij, onder de invloed der natuurlijke krach ten zal moeten ontwikkelen." Indien dat niet wat al te vrij ver taald wordt, met alles maar stil laten gebeuren, zal iedereen daar zeker wel mee aceoord kunnen gaan; maar we mogen dan over de arbeiders-organisa- tie's denken zoo men wil men zal dan bij alles hebben te bedenken, dat deze organisatie's zich inderdaad uit het vrije spel der maatschappelijke krachten hebben ontwikkeld en een plaats van beteekenis in ons volksle ven hebben veroverd. Wie daarmede geen rekening houdt komt stellig bedrogen uit. Zelfs de mooiste opdacht of taak kan daaraan niets veranderen. A. J. L. HET NABURIGE OOSTEN. De houding van Rusland. Te Moskou had een geheime confe rentie plaats van den revolutionairen raad onder Trotzky, waarin naar ver luidt besloten werd, de in het zuiden aanwezige militaire en marinemaohten gereed te maken voor een actie, blijk baar teneinde de Kemalisten bij te staan. Een Sovjet-legerkorps is, naar men gelooft, gestationeerd aan de Turksch-Aziatische grens en is gereed om den opmarsoh naar Konstantinopel mee te maken. Vernomen wordt, dat het Russ.-Turksch verdrag de Sovjet verplicht, met de nationalisten samen te werken bij de verovering van de Dardanellen, waarvoor Rusland als be looning volledige bewegingsvrijheid in de Zwarte Zee zou ontvangen. Bulganje's verwachtingen. Een medewerker van de „Temps" heeft den heer Petkof, den Bulgaar- schen zaakgelastigde te Parijs, ge vraagd naar het standpunt, dat zijn land ten opzichte van den Grieksch- Turkschen oorlog inneemt. De heer Pet kof antwoordde, dat de regeering te Sofia vast besloten is haar koelbloedig held te bewaren en den toestand niet te compliceeren. Toch meent zij goed te doen op dit oogenblik nog eens te herinneren aan het recht van Bulgarije op. een uitgang aan de Aegeisehe zee, welke het in art. 48 van het verdrag van Necully is beloofd. De meening in Amerika. Ofschoon er geen aanwijzingen zijn, dat de crisis in het naburige Oosten de politiek der Amerikaansche regeering ten aanzien der geallieerden zal beïn vloeden, is de kwestie een onderwerp van groote belangstelling in de pers, welke van oordeel is, dat de geallieer den den Turken moeten beletten hun leger, hun regeering en hun manieren naar Europa terug te brengen. Een verklaring van Shortt. In een te Newcastle gehouden rede verklaarde de Britsche minister van Binnenlandsche Zaken Shortt: „Groot-Brittannië, Frankrijk en Itar lië zijn vastbesloten, de vrijheid van de Dardanellen en van den Bosporus te handhaven. Het is bijna zeker, dat er nog meer troepen naar het Oosten zullen moeten worden gezonden, doch elke troepenmacht, die noodig mocht zijn om te verhinderen dat Moestafa Kemal Europa binnendringt, zal gezon den worden. Wanneer wij een neder laag leden, zou dit het ergste zijn, wat ons met het oog op ons rijk in het Oosten zou kunnen gebeuren. Wij moe ten een vermindering van het Britsche prestige in Indië en Egypte vermijden." De Australische rogeering heeft zich bereid verklaard een contingent troe pen naar Klein-Azië te zenden. De houding der Britsche Dominions. Volgens een mededeeling van den premier Massey heeft de regeering van Nieuw Zeeland aan Lloyd George doen weten, dat zü met de Britsche regee ring samengaat in elke actie, waartoe wordt besloten en dat ze bereid is een contingent troepen te zenden. De houding van Engeland. De kwestie van het Naburige Oosten werd volledig besproken en overwogen op twee conferenties van ministers gis teren te Londen gehouden, in tegen woordigheid van den luchtdienst. De voornaamste kwesties, welke overwogen werden, waren de maatre gelen te nemen tot handhaving der vrijheid van de zeeëngten, indien deze ernstig mocht bedreigd worden door de Kemalisten. Het bijeenbrengen van versterkingen van alle drie de diensten is aan den gang en zoo noodig zullen deze uit Engeland worden afgezonden ofschoon de regeeringen van Australië en Nieuw-Zeeland reeds zoo noodig steun hebben toegezegd. Reeds hebben verschillende tróepenafdeelingen in En geland bevel gekregen zich gereed te houden om te vertrekken. Een niet te miskennen aanduiding van het besluit om besliste maatrege len te nemen, mocht de waarschuwing der geallieerden in den wind worden geslagen, werd door de Britsche minis ters als het beste beschouwd voor alle betrokken partijen en als het meest waarschijnlijk in staat om den vrede te bewaren. Het is evenwel van belang, dat het optreden der Britsche regeering, bij het nemen van deze maatregelen niet verkeerd'begrepen wordt. Het zijn dras tische maatregelen, genomen met de eenvoudige bedoeling om te interveni- eeren op een oogenblik van urgentie, als de nationalistische troepen, dicht bjj de neutrale z-one, door een optreden ingegeven door verkeerden raad, een ernstigen stand van zaken zouden kun nen verhaasten. Te Londen verwacht men geen oot- log en nog minder wensoht men dien. Bemiddeling van den Volken bond. Hughes heeft den Australischen ge delegeerde bij den Volkenbond instruc tie gegeven om de kwestie van het Na burige Oosten bij den Volkenbond aan hangig te maken teneinde den vrede te verzekeren. In de vergadering van den Volken bond lae- de president een mededeeling van Nansen voor, waarin gevraagd werd om een telegram van den hoogen adjunct-commissaris te Konstantinopel aan de vergadering voor te leggen. In dit telegram wordt gevraagd om het hooge commissariaat dienstbaar te ma ken voor de hulpverleening aan de dui zenden Grieksehe en Armeensche vluchtelingen, die uit Smyrna komen. Nansen vroeg ook of de Volkenbond, krachtens art. 2 van het Pact, niet maatregelen moest nemen, om den vre de te bewaren, tusschen de volken, in een conflict, dat zoo'n ernstige situatie als boven genoemd, uitlokte. Hij vroeg autorisatie om een resolutie voor te stellen betreffende geschikte maatrege len, en den Raad uit te noodigen maat regelen te overwegen om de vijande lijkheden onmiddellijk te doen staken. Do vergadering besloot de eerste vraag op haar agenda te plaatsen en naar de 5e oommissie te verwijzen. De tweede vraag is naar de commissie van initiatief verwezen. De vergadering verwees de resolutie van Robert Cecil betreffende de Arme niërs naar de commissie van initiatief. DE GRIEKSCH-TURKSCHE OORLOG. Pest te Smyrna. Te Smyrna is pest uitgebroken ten gevolge van de afwezigheid van sani taire maatregelen voor de verzorging der vluchtelingen. Er zijn reeds een twintig slachtoffers. De Christenen in Thracië. De afgevaardigden voor Thracië in het Grieksehe parlement hebben tele grammen aan Lloyd George, Poinearé en Harding gezonden om hun te vra gen maatregelen te nemen, ten einde de Christenen in Thracië te redden. Aankomst vail vluchtelingen. Het Fransche s.s. „Frygié" heeft in Piraeus 1400 Grieksehe vluchtelingen ontscheept. De tallooze vluchtelingen hebben de Fransche legatie hun dank baarheid betuigd en hulde gebracht aan de toewijding der Londensche ma rine, aan welke zij het leven danken. De Fransche en Italiaansohe sche pen hebben den 17en September tien duizend Grieksehe vluchtelingen aan land gezet. Het Fransche blad „Pro- grès" heeft een inschrijving geopend ten gunste der Grieksehe behoeftigen. De Britsche en Schotsche troepen in de Dardanellen. Een Schotsch regiment en een lueht- vaartafdeeling zijn naar Konstantino pel vertrokken. De sleutel der positie is op het oogenblik Kale Sultanie in Tsjanak in de Dardanellen. Kemal's vrienden drin gen er bij hem op aan deze plaats te bezetten, aldus de a.s. conferentie voor een fait accompli stellend. De „Iron Duke" heeft marine-solda ten geland, zoodat het gevaar voor een bezetting bij verrassing geweken is. De Britsehe troepen zijn reeds in aan zienlijke getale aangekomen. De matro zen helpen de geallieerde soldaten loop graven maken, waaraan zes uur pei dag gewerkt wordt. De brand van Smyrna. Smyrna heeft feitelijk cpgehonden te bestaan, verneemt de „Times". De geheele stad, met uitzondering van de Turkfiche wijk en eenige huizen bij den Kassamba-spoorweg is uitgebrand. Het is nog niet mogelijk geweest het aantal slachtoffers te schatten, doch volgens den heer John Manola, het hoofd van het Amerikaansche hulpco mité, bedraagt het wel 120.000 perso nen. In de haven drijven de lijken van honderden mensehen, die vermoord zijn en aan de kade verdringen zich duizen den in de hoop op een schip de wijk te kunnen nemen. Zooals men weet is de Europeesche wijk een prooi der vlammen geworden Het vuur beperkt zich echter niet tot Smyrna alleen, maar heeft ook de voor steden Burnabat en Buja, waar de Britten voornamelijk wonen, aangetast Een Britsch officieel rapport deelt mede, dat dr. Murphy, een Britsch on derdaan, in zijn woning in Smyrna door plunderaars is vermoord. De Britsche materieele schade is aanzien lijk en omvat het consulaat en de bu reaux der Nationale Bank van Turkije Reuter verneemt, dat de jongste te legrammen uit Smyrna d.d. Zaterdag niet de verontrustende berichten be treffende het verlies aan mer.schenle- vens bevestigen. Er is slechte één En- gelschman gedood. Vastgesteld is thans, dat ook het Italiaansche consu laat niet beschadigd is. De Britsche en de Fransche spoorweg zijn evenmin beschadigd. Naar raming zijn er alleen in Smyma 200.000 vluchtelingen, meest Grieken en Armeniërs. Het Amerikaan sche Roode Kruis voedt er dagelijks 15.000 in afwachting van een regeling voor evacuatie. Uit Malta wordt gemeld, dat er te Smyrna 100.000 christenen zijn ver moord. Machinegeweren werden ge richt op dichte massa's vluchtelingen, die teruggedreven werden naar de brandende stad. De Armeensche metropoliet van Smyma ongedeerd. Uit Athene wordt gemeld, dat de Ar meensche metropoliet van Smyrna, die naar het heette vermoord was, te Athe ne is aangekomen. DE VOLKENBOND. De Raad van den Volkenbond be sloot in Mei 1923 te Genève om inter nationale conferentie van douane-des kundigen bijeen te roepen, en, in over leg met de Nederlandsche regeering de organisatie eener internationale confe rentie over de kwestie der pandbrieven voor te bereiden. Het internationale handelsinstituut te Brussel zal onder het patronaat van den Volkenbond worden geplaatst. De Raad verlengde voorts met één jaar de bevoegdheden van de voorloopigs economische en financieele commissie. Hongarije is met algemeene stemmen tot den Volkenbond toegelaten. Naar een Enqelsche vertellinq 62, Samuel Zitman had zich tot herstel zijner gezondheid naar Londen bege ven, en zijne krachten waren zoo spoe dig na zijn komst aldaar afgenomen, lat hij zijn testament in haast ge maakt had en gestorven was, twee da gen nadat hij er met behulp van zijnen zaakwaarnemer zijn handteekening on der had gezet. Een afschrift van dat testament be- .ustte op het gewone bureel in Doc tor s Commons, en ik kreeg daar ge makkelijk inzage van. scheen wel dat geldgierige in lichten mij aandreven, dat testament laar te bestudeeren, maar ik stelde al- pn belang in de bijzonderheden, niet geld, dat ik toch niet in staat Vas voor mijne verloofde te redden. x-erv^'*i'S- 8en ÏOIW!erling testament, Ie.r 111 groote mate de zelfzucht |h klnn-Mstigheia Tan hem, die het doen maken had, toen de schaduw des doods, die door niets verdreven kan worden, het huis Zitman om sluierde. Onder zekere voorwaarden verviel de geheele fortuin, die hoofdzakelijk bestond in de opbrengsten eener ko permijn achter het Zwarte Gap-geberg- te, aan zijne weduwe, Mary Zitman. Doch zij verloor alles en behield geen enkelen penning, indien zij her trouwde. Zoodra een tweede huwelijks ring aan haren vinger stak, moest 'zij afstand doen van alle wereldsche pracht, en zou zij het lot deelen van Asschepoester in het onvergeeflijke kindersprookje. Zij behield in dat geval geenen pen ning van de fortuin die Samuel Zit man gedurende zijn leven had verza meld; alle zijne eigendommen, zoowel als die welke met de interesten van zijn geld na zijnen dood aangekocht waren, vervielen aan zijne zuster, Mar tha Ray, en aan hare erfgenamen. Dit moest geschieden als Mary Zit man hertrouwde als Mary Zitman de vallei van Nettlewood verliet als Ilary Zitman stierf. Zoolang zij trouw bleef aan de nage dachtenis van haren eersten echtge noot, mocht zij naar willekeur haar geld verteren, en over hare fortuin be schikken; al wat men redelijkerwijs kon terug vorderen, en wat men kon bewijzen, dat van hare interesten was aangekocht, moest zij afstaan zoodra zij hertrouwde. Verder waren er vijftig of honderd legaten. Hij had onder anderen een inkomen van honderd vijftig pond 's laarlijks aan zijn geliefden zwager Her bert Vaughan vermaakt, uit dankbaar heid voor de bewijzen van vriendschap en belangstelling, welke deze geduren de zijne ziekte, aan hem had bewezen Het vruchtgebruik van het veerhuis, met het recht om het veer te behou den had hen nagelaten aan zijn lieve zuster Martha Ray. Dan volgde er eene testamentschik- king, die behoorlijk door getuigen was onderteekend en welke eenigszins vreemd voorkwam. Het was de eeni ge rechtvaardige inval, waarvoor de geest van Samuel Zitman scheen te zijn vatbaar geweest. Ik zag hem in mijne verbeelding recht zitten tegen de kussens op zijn sterfbed, en met eenen grijns over zijne sluwheid op z'i,jn aangezieht. Die bepaling was ©p den volgenden dag geteekend, en luidde als volgt: „In geval de treurige, doch mogelij ke gebeurtenis van Mary Zitman's hu welijk plaats had, verviel het vrucht gebruik van het veerhuis, met alle de rechten van vrouw Ray, aan Mary Zit man, hare erfgenamen, opvolgers en gevolmachtigden." Zoodat mevrouw Ray en mevrouw Zitman in alle opzichten van plaats zouden moeten verwisselen; wij zou den dus, als wij zulks verkozen, het veerhuis kunnen betrekken, en daar herberg "gaan houden. Ik dacht nog na over het testament, toen mijn broeder Jozef mij tegen den arm stiet. Ik dacht wel, dat ik u hier zou vinden, Canut, zeide hij. Dacht gij dit inderdaad? ant woordde ik droog. Het is wel de moeite waard, eens goed na te denken, eer gij u in fatsoen Ujke armoede steekt, en behalve u zei ven ook nog eene vrouw te on derhouden zult hebben. Dt zie dit na op verzoek van me vrouw Zitman. Ik bekommer mij vol strekt niet om het geld. Dat is al heel zonderling. Hebt gij het gelezen? J a. Ga dan mee naar buiten. Ik heb u iets te zeggen. Wij gingen een oogenblik later de straat op; ik wandelde voor het eerst van mijn leven, arm aan arm inet Jozef Gear, de Knight Ryder street af. In die sombere straat, naast de groo te, sombere kamers der gerechtelijke macht, sprak Jozef over het testament van mijnheer Zitman, en nu ondervond ik duidelijk dat hij het in al zijne bij zonderheden kende. Hebt gij dat testament gelezen? vroeg ik. c— Ja. f— Waarom? Omdat ik er de gelegenheid toe had, zeide bij, met zijne gewone voor zichtigheid. Welnu, en wat denkt gij er van? Hebt gij besloten mevrouw Zit man te huwen? vroeg hij. Canut, hebt gij ernstig over de gewichtigheid, over de gevolgen van die daar nagedacht? Dat heb ik. Dan gelooi' ik, dat ik kans zie, om voor mevrouw Zitman al de gevol gen af te wenden, van den stap, dien haar echtgenoot voor haar vreesde. Ik heb aan niets anders gedacht, sedert gij mij gisteren avond uw inzicht me- de deeldet. Het schrander hoofd van Jozef was nu aan het werk, maar de list en de geslepenheid, die op het gelaat van broeder Jozef geprent stonden, deden mjj aan zijn eergevoel twijfelen. Het is een poets, die met gelijke munt verdient betaald te worden. Ik zal het u straks uitleggen, en ik ge loof niet, dat gij iets tegen den koop zult in te brengen hebben. Welken koop wilt gij, Jozef? Een oogenblik geduld en lui ter. Hij zag over zijnen schouder heen om zich te overtuigen, dat niemand ons afluisterde. Indien hij een aanslag op kerk of staat beoogd had, kon hij met niet meer voorzorgen handelen. Hij leidde mij te midden van de straat, en sleep te mij op en neer door den modder, terwijl hij mijn arm tegen zijn zijde klemde, (ffiordt vervolgd.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1