^mÏÏKmSr ONS BLAD" Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 8ÏÏ5SW5»483 FEUILLETON BINNENLAND No. 582. Donderdag 21 September 1922. i4e Jaargaog 19 Abonnementsprijs: Advertentieprijs; Aan aüe abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 4Q0,—f 2QO,—f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15, Zij, die zich met t October op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum WtSGlrijnende nummers GRATIS Mt HM (iet Bill i KORTE BERICHTEN .mi „yip^u.1 1 r 1 Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad i 2.— f 285 0 60 f hooger. Van I5 regels f 1.25; elkeregei meer f 0.25; Reclani per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voq®? uitbetaling per plaatsing f 0.60. met ucmuourou e vw O IIo - DE CRISIS IN EET OOSTEN. De Fransohe troepen. Uit Parijs werd gisteren van gezag hebbende zijde gemeld, dat de Fran sche regeering, ten einde Fransch- Turksche incidenten in Klein-Azië te voorkomen, order heeft gegeven de Fransche troepen binnen 24 uur naar den Europeeschen oever der zeeëng- 'en terug te doen trekken. Naar wordt medegedeeld heeft de Italiaansehe regeering eveneens beslo- en het Italiaansehe contingent uit de neutrale zone naar Konstantinopel te ug te zenden. Een Turksch-gezind Engelsch adres. De „Chicago Tribune" verneemt uit Sonstantinopel, dat de Engelsehe kolo oiie aldaar, tot Lloyd George een uit voerig vertoog heeft gericht, waarin ge Vraagd wordt om een wijziging in den roers van Engeland's buitenlandsche Staatkunde. In dat stuk wordt ver klaard, dat alle ten opzichte van Tur kije voorgestelde maatregelen van dien lard zijn, dat zij nieuwe conflicten boeten uitlokken. Zioh plaatsend op etlmographisch en geographiseh stand punt en met een verwijzing naar de Voormalige -beloften van Lloyd George, proclaineeren de onderteekenaars Tur- Jöje's recht voor Oost-Thraeië met in begrip van Adrianopel. Wat West-Thra cië betreft, dit zou een zich zelf be- Bchermende provincie kunnen worden onder bescherming van den Volken bond, met verwezenlijking van Bulga- irije's wensch naar een toegang tot de Egeisehe Zee. Anderzijds wordt er de jaandaeht op gevestigd, dat de voorge stelde controle op de Dardanellen geen krachtdadige verdediging van Kon stantinopel zal vormen tegen een even- Ëelen aanval op zee door Grieken- d of, een andere mogendheid. Voor geval het schiereiland der Darda nellen zou ophouden aan Turkije te be hooren, wordt gevraagd dat het ge plaatst worde onder het bestuur van den Volkenbond, waarvan Turkije deel zou moeten uitmaken. Een vredesconferentie. P-oincaré, Curzon en Sforza zijn het eens geworden over het nut van het zoo spoedig mogelijk bijeenroepen een-er conferentie, waarop vertegen woordigd zullen zijn Engeland, Italië, Frankrijk, Japan, Griekenland, Roeme nië, Zuid-Slavië en Turkije, teneide de voorwaarden voor den toekomstigen vrede te Tegelen. Ret Britsche Kabinet. Gelijk met het bericht, dat de confe rentie tussohen Poincaré en Curzon tot Vrijdag was verdaagd, kwam de mede- deeling, dat er gisterenavond een spoedvergadering was gehouden van 't Britsche kabinet. Naar vernomen wordt, was de verga derin-g bijeengeroepen naar aanleiding van een mededeeling van Curzon be treffende zijn onderhoud met Poincaré. Eet onderhoud tusschen Poincaré en Curzon. De Engelsehe gezant, de adjunct-di recteur van politieke zaken, verbonden aan het ministerie van buitenlandsche zaken, de secretaris van de conferen tie van ambassadeurs, twee Engelsehe secretarissen woonden het onderhoud tusschen Curzon en Poincaré bij. Het {Naar een Engelsehe vertellingJ. 64. De kennis die ik als bouwmeester en landmeter bezat, zou mijnen deelge noot te pas komen, zijne betrekkingen in den omtrek zouden mij van nut zijn. Ik twijfelde er niet aan of wij zouden te zamen een goed inkomen verdienen, en ik zou dus ten minste met behoeven te treuren over de for tuin, die mijne vrouw vóór haar huwe- bjk bezat. __Ik was tevens vast overtuigd, dat zy zelve de verandering nooit zou be treuren. Ik liet den volgenden dag de huwe- JiJKs-akte opmaken, en na eenig over tik rn^t mÜne moeder over de schik- nvc? kar®r za,ken en de bepalingen beland r!i -1? halrer komsfc naar Cum en vnnLt w atschoiA van moeder, en vertrok ik terug naar Nettlowood. ■siè- .AO.langde cat moeder op mijne onderhoud duurde tot half twee. Lord Curzon verklaarde aan de ver tegenwoordigers van de pers, dat zijn bespreking met Poincaré een particu lier karakter droeg. „Wij maken vorde ringen". Een Havas-berieht meldt nog, dat Poincaré 's middags eerst een bespre king had met Foeh en Weygand. Zuid Slavië. De Zuid-Slavische ministerraad nam ■het besluit, dat Zuid-Slavië onveran derd aan een strikte nakoming van het verdrag van Neuilly zal blijven vast houden. De verdere houding van Zuid- Slavië zal afhangen van de houding, die Frankrijk en Engeland in de kwes tie van het Oosten zullen innemen. Aan Griekenland moet allereerst diplomatie ke hulp verleend worden. De overgave van Konstantinopel aan Turkije kan de Zuid-Slavische regeering onder zekere beperkende voorwaarden aanvaarden, zonder echter het Turksch bezit van Adrianopel en de vorming van een nieuwe Turksche militaire macht te kunnen ondersteunen. Het Italiaansehe voorstel, Thracië tot een autonome provincie te maken, keurt Zuid-Slavië af. aangezien -het slechts de overgang voor de inbezitneming van Thracië door Turkije zou beteekenen. Een onderhoud met Lloyd George. De algemeene raad der Engelsehe vakvereenigingen besprak den toe stand in het Naburige Oosten en be sloot. daar hij den toestand als zeer ernstig beschouwde, een onderhoud aan te vragen met Lloyd George. De ze beloofde den raad hedenochtend te zullen ontvangen. De neutrale zone. Afdeelingen Turken, die in noordelij ke riehting oprukken, blijken verschil lende dorpen te hebben bereikt, welke vielen binnen de neutrale zone, vast gesteld bjj het verdrag van Sèvres, doch die vielen buiten de door de ge allieerden gewijzigde zone, toen dit ver drag later herzien werd. De Turken blijken op eenigen afstand ta zijn van alle punten, door geallieerde troepen bezet, met wie zij niet in contact zijn gekomen. Eet Turksche standpunt. Het Turksche standpunt wordt op de volgende wijze omschreven: De kwestie der zeeëngten bestaat niet, daar de regeering der groote na tionale vergadering van Turkije twee jaar geleden het nationale pact vast stelde, waarbij het beginsel werd aan vaard van de vrijheid der zeeëngten. De regeering der groote nationale ver gadering van Turkije is bereid de bij zonderheden nopens deze kwestie te bespreken. Wat de kwestie van Konstantinopel en Thracië betreft, zal de regeering eiscben, dat Konstantinopel en Thra cië aan Turkije worden teruggegeven. De schade te Smyrna. De correspondent te Konstantinopel van de „Ass. Press" meldt, dat Ameri- kaansche en Britsche verzekeringsex perts het totale verlies aan eigendom men te Smyrna ramen op ISO millioen dollar, waarvan slechts 60 millioen door verzekering is gedekt. Britsche verzekeraars zullen hiervan het groot ste deel dragen. Het verlies aan Ame- rikaansche eigendommen wordt ge raamd op 12 millioen dollar en is groo- tendeels door verzekering gedekt. DE IERSCHE KWESTIE. De guerillarStrijd. Scherpe gevechten doen het aantal dooden in Ierland voortdurend stijgen Zestien vrijstaatsche soldaten van het garnizoen te Bushfield, in Tipperary, werden op weg naar de H. Mis aange vallen. Vier hunner werden gedood, 8 gewond, de anderen werden gevangen genomen. Verscheidene rebellen wer- n jaaam bruiloft tegenwoordig zou zijn; maar zij was op hare manier eene vrouw van zaken,, en weigerde den winkel te verlaten totdat Jozef een kooper voor ue zaak zou gevonden hebben. Zi.i joegde er eenigszins raadselaoh- trg bij, dat er bovendien zooveel was na te zien, en dat zij zioh liever op aar gemak drie weken of een maand orde wLT^ Wilde begeven' als in Ik vertrok dan om ook van mijnen bant alles in orde te stellen Den avond van den volgenden dag liet ik mij aan het Nettlewoodsche Veer overzetten. Het was eenige dagen na Kerstmis, het vroor weer hard, en een rand ys bezoomde den oever 'van het meer. Herbert Vaughan wachtte mij af aan tien overkant van bet Veer to Nettle- wood. Mijn vroegere argwaan, ten opzichte zijner betrekking tot Letty Ray verviel schier gansch, toen ik de dochter van vrouw Ray onverschillig naast hem zag staan praten, terwijl de kiel van de boot over den kleigrond schuurde. Als ik mij ten slotte toch in mijnheer Vaughan vergist hacl! Als hij eens al- in zich vereeniardc wat men in den gedood. Bjj een overrompeling te Ballina, in Mayo, werden een tiental personen gewond, twee officieren en vier manschappen der vrijs taters, en tien rebellen, werden gedood. De Valera te Dublin. De Daily Express" verneemt uit Dublin dat de Valera te Dublin ver toeft, waar hij poogt door een tusschen persoon onderhandelingen met de voor loopige regeering aan te knoopen, ten einde vredesvoorwaarden te bespreken De rebellen zouden geen levensmidde len en munitie meer hebben en den na derenden winter met vrees tegemoet zien. Bet optreden tegen de rebellen. Uit de rapporten van het leger van ■den Vrijstaat blijkt, dat bet omsinge len der rebellen in West-Ierland met succes wordt voortgezet. De operaties welke in Mayo begonnen, zijn thans gecentraliseerd in Sligo, waar talrijke gevangenen werden gemaakt. Ook in het Zuiden wordt aan de guerilla-tac- tiek der rebellen met succes het hoofd geboden. NIEUWE LOONACTIE DER MIJN WERKERS IN HET RUHRGEBIPD. Do mjjnwerkers in het Ruhrgebied zjjn een nieuwe toonbeweging begon nen. nadat eerst sinds 1 September loonsverhooging van gemiddeld mark per man en per dag in werki De eisehen der mijnwerkers zjjn niet nauwkeurig geformuleerd, doel wordt een loonsverhooging van pCt. en deels nog meer gevraagd. In dien aan deze eisehen in vollen om vang mocht worden voldaan, zal de kolenprjjs met minstens 2500 mark p. ton verhoogd moeten worden. DE DUITSCH-BELGISCHE SCHIKKING. Zooals niet anders te verwachten was, heeft de Belgische minister van •buitenlandsche zaken Dinsdagmiddag den Duitschen gezant te Brussel, dr. Landsberg, medegedeeld, dat de Belgi sche regeering met de waarborging van de Duitsohe sehatkistwissels door de rijksbank genoegen neemt. DE VOLKENBOND. Nansen maakt bekend: De Argentijn setie regeering heeft aan 't parlement voorgesteld om voor de hulpverleening aan Rusland, een crediet van 5 milli oen pesa's, dat is thans een bedrag van meer dan een kwart millioen pond sterling toe te staan. Het voorstel houdt tevens in, dat dit bedrag, zonder rente, zal worden teruggeven, wanneer de omstandigheden dat zullen toelaten en dat het geld bestemd zal worden om levensmiddelen in Argentinië te koo- pen. Nansen zond aan den president Iri- goyen een telegram met hartelijke dankbetuigingen. DE WEDEROPBOUW. Tusschen de „Chambre Syndicale des ponstrucieurs a eiment armoe', waartoe 88 der voornaamste Fransche bouw- en onderneimersgroepen behoo- ren en de vereeniging „Baustoff In dustrie" te Berlijn is op 14 September een overeenkomst gesloten, betreffende een gemeenschappelijk op te maken programma voor den wederopbouw der verwoeste gebieden. Hot betreft de volgende punten: De Berijjnsohe „Lehrer und von Siemens Kommandt Gesellsohaft" zal op zich nemen al het bouwmateriaal te leveren, zooveel dat geleverd moet worden krachtens de overeenkomst be treffende de leveringen in natura, van 22 Juli, als ook in den vrijen handel, te zamen met oen aantal West-Duitsche bouwfirma's. Do Fransohe ondeme- mersvereeniging richt een bijzondere maatschappij op tot het leveren van bouwmaterialen, de „Soc;étc Internatio nale d'Importation", die zich verplicht om alle haar in het verwoeste gebied opgedragen werkzaamheden, te samen met Duitsehe en internationale onder- nemersgroepen, uit te voeren. Van bijzonder belang wordt geacht, dat het Fransche ministerie voor den wederopbouw toestemming gegeven heeft dat 50 pCt. der arbeiders buiten landers zullen zijn. Het gaat hier om ongeveer 150.000 arbeiders, waarvan 40.000 Duitschers zijn, Het staat nu vast, dat den Hen November de eerste steen zal worden gelegd voor het monument ter huldi ging van den Onbekenden Belgischen Soldaat. Den I8en October zal de Belgi sche Kamer haar werkzaamheden her vatten. Op de agenda staan allereerst de kwestie der mijninspiectie en die der Vlaamsche Hoogeschool. Aan de Engelsehe bladen wordt uit Pretoria geseind, dat een vliegtuig, bestuurd door luit. Laurence Vander- byl, met luit. Stuart als passagier, naar beneden is gestort. Bieide inzittenden werden gedood. Een B,T A -telegram meldt uit Rome, dat volgens de „Piccolo" van Triest Zuid-Slavische grenswachters op ïtaliaansch gebied doordrongen en op een Ilaliaanscne douane-patrouille vuur den. De Italianen vuurden terug, vvaar- op de Zuid-Slavjêrs zich terugtrokken. In den nachttrein van Clermont Ferrand naar Marseille, heeft men een heer en daine echtpaar bewus teloos gevonden en beroofd van al hun geld en sieraden. Zij bleken eerst ge chloroformeerd le zijn, alvorens de ■diefstal werd gepleegd. Van de daders geen spoor. Uit Cuxhaven werd. Dinsdag be richt, dat er op de Oostzee een or kaan woedde. Vele stoomschepen, die op het punt stonden te vertxiekken, konden niet uitvaren. De dreigende tramstakimg in En geland betreft 65.600 arbeiders, die in dienst zijn zoowel van gemeente als particulieren. Ue arbeiders hebben de bemiddeling van den Minsiter ingeroe pen. I De „Epoca" meldt uit Tarente, dat daar de gespannen toestand tus schen faacisien en socialisten voort duurde, de stad door de troepen is bezet. Veertien fascisten, die het ge heime oomjté van bestuur, afdeeliug Tarente, vormden, zijn gearresteerd. Naar- de correspondent van de „Daily News" te Cairo meldt, zijn de thans gearresteerde personen betrok ken bij wandaden, in de vorige maand legen Britsche ambtenaren en militai ren gepleegd. Door de reddingsbrigade, die e' eindelijk, na 22 dagen in is geslaagd in de Argonautmijn te Jackson door te dringen, zijn reeds de lijken van 7 mijnwerkers gevonden. De „Berliner Börsenzeitung" meldt, dat ongeveer 30 »/o van de hui zen van Wiesbaden direct of indirect in bezit van buitenlanders zijn. Volgens de W arschausche „Nasz Kurier" zal in de tweede helft van Octcber le Riga een conferentie plaats vinden tusschen Polen, Letland, Est land en Rusland. In geheel Polen zal gedurende de zes weken, welke aan de aanstaande verkiezingen voor Landdag en Senaat voorafgaan, de verkoop van alle al coholhoudende dranken verboden zijn. De Tsjechische staatsspoorwegen hebben de vrachttarieven verminderd, voor aardappelen bijvoorbeeld met 50 pCf. De personenlarievgji zullen voor- loopig onveranderd blijven. Het Al-Russisch centraal executief heeft den voorzitter der Sovjet van Moskou, Kamenef, benoemd tot plaats vervanger van Leniu als voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen. ADRES, INZAKE INVOERVERBO DEN. t De Kaïm-er van KoopHandel en Fa- blieken voor Tilburg' Reeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer ooi iiet wetsontwerp-Ffeskens inzake tij delijke invoerverboden aan te bevelen Met uitgebreide iiivoersfatistieken wordt aangetoond, dat vïij'wel over de gelrèele lijn der indttsfrieele pro ducten de vlaluta-conawrentie, rol is gaan spelen, z'oodat Wet geen verwon dering: behoeft te baren, dat de toe stand der industrie hier te lande steeds slëdh'ter, de bedrijfsuitkom- sfen telkens ongunstiger, en de werk loosheid een steeds gnoofer vraag stuk worden. i DE REORGANISATIE DER R. K. KI ESVEREEN1GINGEN. Het Dagelijks'dlf Bestuur van de R. K. Staatspartij h'eeft, in gievolge een besluit van de jongste bestuurs vergadering:, de voorzitters en secre tarissen v an de achttien R. K. Rij-ks- kiediringorganisaties opgeroepen tot een vergadering1, welke op Zaterdag 7 October a.s. te Utrecht zal worden gehouden. Op de agenda staat de bespreking van de volgende punten: a. het aanbrengen van eventueel noodig: gebleken wijzigingen iii de saimenstefling der besturen. b. het bevorderen van aansluiting van personen uit allen rang en stand bij de Katholieke kiesvereenigingen; C. een regeling omtrent de contri butiebetaling der Rijkskieskiireorga nisaties. DE VERLOVING VAN DEN EX- KEIZER. De felicitaiieregisters zijn gisteren op het poortgebouw te Doorn ter teekening neer-gelegd. De eerste verlovingsspeech 'werd Dinsdagavond uitgesproken door Ba ron van Tuijil van Seroosherken, den burgemeester van Zeist, bij wien de keizer en de kroonprins, reeds eenige dagen geleden, te dineeren waren ge vraagd. De publicatie der verloving was zier onverwacht geschied, an ders was de k'eizer zeker niet op,ld en avond van dezen dag de gast van een ander geweest. i Den laatsten tijd k'o-men de keizer en de kroonprins nogal vaak te Zeist o.a. bij de familie Blandkenhiagen, die over een fraaie tennisbaan be schikt. Het heet dat deze familie ge durende een paar jaar buitenslands zal gaan wonen en gedurende dien tijd haar buitenplaats „Kersbergen" tegenover de k'efk aan den Utrecht- Schen straatweg, aan den kroonprins ten gebiviik'e aanbieden. Het gebrek! aan een behoorlijke ruimte voor de nieuwe bewoners van het Huis Doorn baart blijkbaar reeds veel zorg; de hWrnaarscibalk1 confe reert tenminste druk' met bouwers en h'uizenverhuurders. LANDBOUWZAKEN. De tijdelijke voorzitter van den Mi nisterraad, de Minister van Binnen- landsch'e Zaken heeft aan zijn atnbf- genooten verzioidbt alle aangelegen heden, hun departeiüent betreffende waarbij rechtstreeks of zijdelings de landbouw kan betrokken zijn, niet tot een beslissing te brengen alvo rens overleg zial zijn gepleegd niet den Minister aan wien de beharti ging van de landbouwaangelegenh'e- den in het bijzonder is toevertrouwd ZUINIG BEHEER GEMEENTE-FI- N ANCIEN. i f De Minister van BinnenlandscRe Zaken heeft de volgende circulaire tot de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën ge richt: 1 De nood der tijden noopt mij, hoe wel mogelijk overbodig, uwe bijzon dere aandacht te vragen voor de uit nemende belangen, welke met een uiterst zuinig beheer van de gemeen- tefinanciën zijn gemoeid. Hoewel de ov ergroote meerderheid der gemeentebesturen zich voldoende hiervan doordrongen betoont, is er toch' voldoende aanleiding voor de vrees, dat. de betrr' kelijke ruimte van middelen, welke hier en daar aan gemeenten zijn toegevloeid, tot ^min oordeelkundig beheer kan leiden Het is vooral met het oog hierop, dat ik u verzoek de burgemeesters van uw gewest te wijzen op de nood zaak om elke uitgaaf, hoe gering ook, nauwgezet te toetsen. zi<h zoo veel mogelijk schrap te zetten als de onvermijdelijkheid wel blijkt en mocht h un verzet in den boezem van het gementebestuur niet toi de ge wenschte uitkomst leiden, zich te wen den tot hooger gezag. Zoo noodig kan dan art. 70 2e lid Gemeentewet worden toegepast Wat de beslissingen van Ged. Sta ten inzake gemeenteiinanciën aangaat,- steeds vroeger mocht ik, fe allen over v'ïoede, hun medewerking tot een spaarzaam beheer inroepen. De opt- gedane ondervinding maakt het on- noodig dit berctp te herhalen; maar het spreekt yanfcelf, dat. wanneer er eens een besluit zou kunnen vallen dat niet aan den zuinigheidseisch be antwoordt, ik! van u toepassing van art 32 2e lid der Provinciale Wet verwacht Eindelijk' zou het mijnen ambtge- nooten en mij niet anders dan aan genaam zijn, wanneer mijn aandacht werd gevestigd op maatregelen van breng en, zonder dat hetzij het ge westelijk^ hetzij het gemeentelijk be stuur de on vermijd etijkh eid erkent Ik' zal dan niet verzuimen met den Minister, onder wiens verantwoorde- lijheid zoodanige maatregel is geno men, in overleg te treden. MINISTER WESTERVELD. Gisteren heeft aan het departement van Marine de voorstelling plaats ge had van den nieuw opgetreden mi nister, den heer Westerveki. aan aüe subalterne officieren, ingenieurs en ambtenaren tot den rang van com mies, werkzaam aan het departement DE KONINGIN TERUG. De Koningin en Prins Hendrik'zijn met een extra trein gisteravond half 7 te Oldenzaal aangekomen en ver trokken na een oponthoud van zes minuten naar Het Loo. De heer Vos, de Wael, Burgemeester van Olden zaal was op het perron ter begroe ting: aanwezig. Een dochtertje van den burgemeester bood de Konin gin bloemen aan. VOORZITTER TWEEDE KAMER. Benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer voor de tegenwoor dige Zitting mr. D. A. P. N. Kooien, lid dier Kamer. eenen echtgenoot en vriend wenschen koni Met ongedwongene vrijmoedigheid en 'hartelijkheid reikte hij mij de hand, toen ik den voet aan wal zette. Wees welkom hier terug, mijnheer Gear, zeide hij. Het verheugt mij, al on ze oude vrienden weer in Nettlewood vergaderd te zien. Na eenen handdruk gewisseld te heb ben bood hij mij den arm, en sprak weer: Gij kunt denken dat ik u veel te zeggen heb. Wilt gij met mij naar het kasteel wandelen, in plaats van naar de herberg? Men verwacht u daar met ongeduld. Zeer gaarne, mijnheer Vaughan. Letty, zorg voor het reisgoed van mynheer Gear. Ja, mynheer. Vaughan en ik wandelden den weg op, naar het kasteel. Hij verwaardigde zich niet, mijne vraag naar de gezond heid zijner en myner zuster te beant woorden, eer wij de weinige met riet bedekte woningen voorbij het veerhuis achter ons hadden. Het scheen in het eerst dat hij mijne "vraag niet goed ver staan had; hij zag recht voor zich, en ik bemerkte in de schemering, dat zijn gelaat eene ernstige en pijnlijke uit drukking had genomen. Welnu, zeide hij eindelijk, ol zij stellen het beiden goed. Ik heb over drie dagen eenen brief van uwe zuster ontvangen, mijn heer Vaughan. Ja, ja, dat weet ik, antwoordde hij gejaagd. Laat ons vooreerst over haar spreken. Het is een onderwerp waarover wij het misschien eens zullen zyn, en hoe eerder wy elkander po gen te verstaan hoe beter. Ja.dat meen ik ook. De betrekking waarin ik thans, door mijn huwelijk met uwe zuster tot u sta. verzwaart mij de bespreking de zer zaak. Gedurende de weinige maan den dat wij elkander kennen, is er veel in omstandigheden en karakters ver anderd, en ik acht het leven moeilijk om uwe inzichten, als gij misschien om de mijne te doorgronden. Toch zyn de mijne zeer gemakkelijk te verklaren, daar ik voor u geen geheimen heb, Gjj denkt toch zeker niet. Geduld, mijnheer Gear.... mag ik mij nader verklaren?. Wel zeker. Ik wil u dan vooreerst! zeggen, dat als ik ooit gedroomd had dat mij ne zuster de plechtige belofte zou bre ken die zij aan mij gedaan heeft, en zou hertrouwen, ik zelf ongehuwd zou zyn gebleven. Ik beken u ronduit, dat ik met Ellen Gear, over twee maanden getrouwd ben, omdat ik rekende op uw eergevoel en op de standvastig heid mijner zuster in hot houden ha- rer helofte. Mijn eergevoel! zeide ik zeer hef tig; in welk opzicht heeft dat geleden door mijn huwelijks voorstel aan uwe zuster? Ik liet haar aan uwe zorg over. ik vertrouw mij op u! Mijnheer Vaughan, ik had u niets beloofd; ik heb mij niet verplicht ge acht uw geluk boven het mijne te stel len. Vergeef mij, was het haastig ant woord, maar is het uw geluk? Dat geloof ik ten minste. - Ik geloof dat het eene wanhopi ge daad is, waardoor gij u willens en wetens in de ellende stort en haar met u sleept. Ik ben overtuigd dat gij haren vroegtijdigen dood even zeker op uw geweten zult hebben, als wanneer gij haar met een mes van het leven hadt beroofd. Hii sprak die woorden hartstochte lijk uit, maar zijn gloed verried veel meer den tooneelspeler dan den belee- digde. Zijn scherpe doorborende blik maak te dien avond, bij het heldere sterren licht, den indruk op mij, alsof hij zeer nauwkeurig het uitwerksel van zijn voorgewenden hartstocht op mij gade sloeg. Want deze was geveinsd, alhoe wel ik dat destijds nog maar veronder stelde. In welken zin bedoelt gij, dat ik haar in een treurig lot met mij mee sleep, mijnheer Vaughan? vroeg ik be daard. Gij ontneemt mijne zuster haren maatschappelijken stand en met eenen ruk verplaatst gij eene uiterst teerge voelige, zwakke vrouw van de weelde in de armoede. Gij berooft baar van al die gemakken en kleine weelden, waar aan zij gewoon is geworden, en daar voor geeft gij haar, op zijn hoogst, ene fatsoenlijke armoede. Mijne zuster is zulke teere bloem, dat één adem- tochtje haar kan knakken.. Niemand kent haar beter dan zij, die gansch hun leven by haar zijn geweest. {Wordt vervolgd! A

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1