.ONS BLAD No. öSö. Dinsdag 2ö September 1922; 14e Jaargang Abonnementsprijs: Zij, die zich met 1 October op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum (lersctsiïnende nummers gratis to" f \werd opgedragen. feuilleton. m yioei van m pm BSJITEHLAMD. VERSPREIDE BERICHTEN. KORTE BERICHTEN. Per kwarfaa! voor Alkmaar 4~v4ï f 2.— Voor buiten Alkmaar 1 Met Gei'llusireerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs! Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; ReclantfJ per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vocL uitbetaling per plaatsing f 0.60. A^aÏÏe^abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 4Q0,—f 200,—, f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,-' De clausule in de Troonrede, waar in te kennen wordt gegeven dat om bezuinigingsredenen het aantal Depar tementen moet worden ingekrompen, de benoeming van Z. Exe. Ruys als minister van Landbouw ad i. en de be doeling om dit departement over an dere departementen te distribueeren is in land- en tuinbouwkringen met groot leedwezen begroet. Reeds richtten de groote land- en tuinbouworganisaties zich tqj; den Mi nisterpresident om van bun teleurstel ling blijk te geven en werden reeds door kamerleden vragen gericht naar de reden van dit besluit. Waar in de Openingsrede alleen den nadruk wordt gelegd op inkrimping van het aantal departmenten, doet het vreemd aan dat dit gedaan wordt door opheffing van het ministerie van Land bouw, terwijl tegelijkertijd bet Ministe rie van Marine, tot dusver met oorlog vereenigd, in eere wordt hersteld. Waar wij niet geroepen zijn om een oordeel uit te spreken over de samen stelling van het ministerie, overtuigd zijn van de moeilijkheden welke ion kabinetsformateur zeker te bekampen hoeft gehad bij die samenstelling, wil len wij niet verder bespreken de rede nen die tot dit besluit aanleiding cf vermoedelijk aanleiding hebben gege ven, vertrouwende dat hierover nog wel iets gezegd zal worden en dat bet inderdaad ernstige redenen zijn ge weest. Wat deze echter mogen zijn, een feit blijft het dat genoemd besluit een groo te teleurstelling heeft bereid aan een zeer groot deel van de Ned. bevolking nl. den land- en tuinbouwenden stand Reeds om het feit dat het als van zelf spreekt dat in Nederland het land- bouwland bij uitnemendheid een raadsman der Kroon aangewezen wordt aan wiens zorgen de behartiging van de landbouwbelangen en van bet land- en tuinbonwende volk wordt aan gewezen, is de wenschelijkheid hiervan voldoende geargumenteerd. Men vindt dan ook bijna geen land, waar geen speciaal min. van landbouw bestaat. Toen dan ook in 1905 den Landbouw tot dan toe by een ander dep. on dergebracht met Nijverheid en Han del tot één dep. vereenigd werd, kon dit slechts als het begin beschouwd worden van de opheffing van de ach terstelling, welke deze groote tak van bedrijf ten deel was geweest. Hoewel iets bereikt was, werd het in agrari sche kringen steeds als een bezwaar gevoeld, dat de betrokken minister zich niet geheel kon wijden aan de zeer omvangrijken taak!' welke alleen landbouw van dezen bewindsman eisch te. Zeker niet minder werd het be zwaar gevoeld dat deze minister zich tevens met geheel andere zaken had bezig te houden en vaak zelfs met den landbouw geheel tegenstrijdige belan gen. Wat in den oorlog nog verergerd werd, toen de geheele distributieromp slomp aan den minister van Landbouw ooooeven zeker niet uiteen te en hUnnf Tik?n on"ang het land- oveidrhte 'lf 'S 'm ons land en overdryven zeker niet wanneer wii be- geheele volk^-3 6en derde geheele volk m mm 0f meer recht- 'Naar een Engelsche vertellingj. f)S. - Aanstonds, lieve, hernam hij; ik neb hedenavond zware hoofdpijn.' Hij ondersteunde zijn voorhoofd met de hand, en boog zich nog meer over zijn boek. Toen ik hem bezag, be- sperde ik, dat hy er dien avond bleek en afgemat uitzag. Hy ondervond misschien de terug werking van zijnen fijn berekenden aanval en zyner meesterlijke verdedi ging. wierp d8n bMk' dlen ik op hem flciT P^S W'i ,c.lkaar beter zullen ken- familtTv ever wanneer gij tot de zult zieD' d*t ik Heden avond boojdPÜn daar ii- mi,] dubbel moei- - G»\rii, Soveel werk heb. gen, dat ge .nog^f,6 t0Éb,nied ze-" gaat, Herbert Ami Btudeerkamer - ïk denk wel iS"?-"ouw- aog doen .-al, wl ,1 1 vau avond tm dl streeks verhand tot den landbouw staat. Dat er dus in land- en tuinbouwkrin gen algemeen gewenseht werd stich ting van een geheel afzonderlijk De partement, met een minister die zich alleen en met niets anders als den land bouw had in te laten aan het_ hoofd, was een byna vanzelf sprekend feit. Het waren dan ook de organisaties van land- en tuinbouw die steeds hierop aandrongen. Yóór de verkiezing was dit punt te vens een dankbaar object voor de ve le disendenten- en belangengroepjes, die ten rechte maar ook veelal ten on rechte eischten dat aan de achterstel ling van den landbouw een einde moest komen. Op voorstel van de Ned. Boeren bond bemoeide de Kath. Partij zich eveneens met deze zaak en met alge- meene instemming kwam den wensch tot instelling van een apart Dep. van Landbouw op het Kath. Staatsprogram benevens een antal urgente punten in het belang van den 1. en t.«stand. Dat aan dezen wensch, om belangrij ke redenen, vooralsnog niet tegemoet werd gekomen, zou men in kunnen be rusten. Naar de opheffing van het Dep., met onderbrenging van de verschillende deelen hier en daar, moet onze boeren en tuinders wel als een koudwater- straal op het lichaam zijn gevallen. Het kan niet anders of een gerecht vaardigde ontstemming in hunne krin gen moet hiervan het gevolg zijn en de ze komt reeds op verschillende wijzen tot uiting. In het ant.-rev. hoofdorgaan werd onomwonden gezegd dat men liever 'n andere oplossing had gezien en men onderbrenging van Onderwijs bij Binn. Zaken verstandiger had gevonden. Beziet men de zaak uit een oogpunt van bezuiniging, dan ontgaat het ons dat dit bereikt zal woren op deze ma nier en vragen wy ons af of niet 2 af zonderlijke departementen, waarvan 't ambtenaarseorps toch niet behoeft te worden uitgebreid, in het grootsohe ge bouw van het Bezuidenhout konden worden ondergebracht. Intussehen is de beslissing gevallen Van harte hopen wy echter dat op de aanvankelijke bedoeling nog zal wor den teruggekomen en aan Nederland alsnog te geven een Minister van Landbouw. Én de mogelijkheid hiertoe bestaat nog. En verwonderen zou hef ons geens zins of dit zal aanstonds in de Volksvertegenwoordiging een punt van grondige bespreking uitmaken. Moge hef gevolg hiervan zijn dat op het ingenomen standpunt zoodanig wordt terug gekomen, dat binnen zeer afzienbaren tijd de algemeene wensch: een afzonderlijk Dep. van Landbouw, vervuld moge worden. G. DE CRISIS IN HET OOSTEN. De uitnoodiging aan Turkije. De nota der geallieerden noodigt de regeering van Angora uit, onverwijld 'n afgevaardigde te zenden naar de bij eenkomst te Venetië of elders, waar voor Engeland, Frankrijk, Italië, Ja pan, Roemenië, Zuid-Slavië uitgenoo- digd zullen worden. Deze conferentie zou een definitief vredesverdrag overwegen en afsluiten tusschen Turkije, Griekenland en de geallieerden. De Fransche gezant heeft uit naam der geallieerden aan Kalogeropoelos den tekst der aan Kemal pasja gerich te nota overhandigd. In de gemeenschappelijke nota wordt nog gezegd, dat de drie gealli eerde regeeringen huii invloed zullen aanwenden om, vóór de opening der conferentie, een terugtrekken der Griek sche troepen te weeg te brengen op 'n linie, die zal worden vastgesteld door de geallieerde generaals in overeen stemming met de Turksche en Griek- sehe autoriteiten. In ruil hiervoor moet de regeering van Angora op zich ne men noch voor, noch tijdens de confe rentie troepen te zenden naar de zo ne, die voorloopig neutraal is ver klaard en niet de Dardanellen of de zee van Marmora over te steken. Ter vaststelling van bovenbedoelde linie zou er onmiddellijk een bijeen komst kunnen pïaats hebben tusschen Moestafa Kemal en de geallieerde ge neraals te Moedania of Ismid. Een Amerikaansch aanbod. De Amerikaansehe regeering heeft aangeboden om door Amerikaansehe destroyers de verwijdering der nog in Smyrna overgebleven 150.000 vluchte lingen te beschermen, als Griekenland voor de middelen van vervoer zorgt. Dit aanbod is dankbaar aanvaard. De brand te Smyrna. Na een grondig onderzoek is de cor respondent van Havas in staat mede te deelen dat de Fransche hooge commis saris te Konstantinopel, de Fransche consul-generaal te Smyma, alsmede ad miraal Dumesnil de overtuiging heb ben gekregen dat geen enkel feit het veroorlooft om aan de Turken den brand in Smyrna toe te schrijven. De Fransche marine-autoriteiten hebben de uitlatingen van bepaalde personen, die verklaarden te hebben gezien hoe Turksche soldaten petrole um op straat en in de huizen uitgoten, doen controleeren, waarbij de onjuisfr heid aan het licht er van is gekomen. Daarentegen is vastgesteld dat gedu rende de twee of drie dagen, die aan den brand zyn vooraf gegaan, tal van Turksche soldaten werden gewond door bommen en granaten, die van uit de huizen in de Armeensche wijk wer den geworpen. In een der huizen o.a. zouden Armeniërs zich hebben gebarri- ceerd en geweerschoten hebben gelost. Deze aanslagen waren aanleiding tot weerwraakmaatregelen, die vooral de Armeniërs troffen. Daarna werden ver schillende woningen op eenigen afstand van elkaar midden in de Europeesche wijk in brand gestoken. De Grieksche brandstichtingen. Het is thans geblekeü dat de Grie ken op hun terugtocht in Klein-Azië tal van dorpen en punten in brand heb ben gestoken. Dat Broessa gespaard is gebleven, is alleen te danken aan de interventie van den Fransehen consul en de Fransche en Italiaansche gene raals daar te plaatse. De Grieksche op perbevelhebber had reeds de order er toe gegeven, doch trok deze wederom in. Een nieuwe inval der Turken in de neutrale zone. Een troep Turksche cavalerie is met machinegeweren de neutraio zone van Tsjanak binnengedrongen. Deze daad vormt een ernstige bedreiging voor een vreedzame regeling. Generaal Havington heeft den vertegenwoordi ger der nationalisten te Konstantino pel verzocht, zich tot Kemal te wen den met het verzoek, de troepenmacht te gelasten, zich terug te trekken. Ha rington heeft een redelijken termijn toegestaan voor het overbrengen van het verzoek aan den Turkschen com mandant aan de Dardanellen. Indien deze volhardt, zullen de gevolgen neer komen op het hoofd der Kemalisten. Havington is thans in het bezit van vliegmachines, die zouden kunnen me dewerken bij liet toepassen van dwang maatregelen, ofschoon het niet waar schijnlijk is dat de Turken de zaken op de spits zouden dry ven. Vernomen wordt dat de Fransche hooge commissaris zijn goede bedoelin gen bij Kemal bewijst. De Volkenbond en het Nabije Oosten. Naar aanleiding van het voorstel van Nansen dat de Volkenbond zijn inter ventie verleent in het Grieksch-Turk- sche conflict, heeft de Vergadering de volgende resolutie met algemeene stem men aangenomen: „De Vergadering, den oprechten wensch koesterend, den vrede in het Nabije Oosten te herstel len, en alle pogingen te dien einde aan gewend te steunen, neemt met voldoe ning kennis van de voorgenomen bij eenkomst van een conferentie, die in het bizonder belast is met de bestudee ring van den tegenwoordigen toestand met het oog op een oplossing. Zij heeft het volle vertrouwen, dat de Kaad, zonder zich ook maar eenigermate te mengen in de voorgenomen onderhan delingen, zoodanige maatregelen zal treffen, die hy in verband met de on derhandelingen geschikt en gerecht vaardigd zal achten om tegemoet te komen aan den eenstemmigen wensch van de Vergadering ten behoeve van een snellen terugkeer van den vrede". Grieksche generaals onder de wapens geroepen. Verscheidene generaals, die in 1921 dienst hebben gedaan in Thracië en Klein-Azië, zijn tot den werkelyken dienst opgeroepen. De neutrale zone. Uit Rome wordt gemeld, dat de Ita liaansche troepen, die den Aziatischen oever der Dardanellen bezet hielden, naar Gallipoli zijn overgebracht. De Turksche bevelhebber by Tjanak heeft den Gritschen bevelhebber om 'n onderhoud verzocht om tezamen pre cies de grenzen der neutrale zone vast te stellen. EEN ONDERHOUD TUSSCHEN FRENCH EN KEMAL PASJA? Maarschalk French, die zich, naai' •het heet voor zuiver particuliere aan gelegenheden, te Konstantinopel be vindt, zou volgens de „Evening Stan dard" waarschijnlijk een onderhoud, hebben met Kemal Pasja te Ismid. De maarschalk, is vergezeld, van een der bekwaamste autoriteiten van het departement van buitenlandsche za ken inzake het Naburige Oosten. ONLUSTEN IN BULGARIJE. Aan de „Chicago Tribune" wordt ge meld, dat te Sofia ten gevolge van op standen de staat van beleg is afgekon digd. Bij de straatgevechten werden 50 personen gedood. Onder de dooden en gewonden bevinden zich verschil lende afgevaardigden en partijleiders. De opstand is door tegenstanders der regeering op touw gezet. DE IERSCHE KWESTIE. Een landhuis verwoest. Het vermaarde landhuis in Derreen, graafschap Kerry, toebehoorende aan Lord Lanstlowne en verscheidene kost bare schilderijen bevattend, is geheel verwoest door ongeregelde troepen. Een voornaam rebel gedood. Dezer dagen is in het graafschap Sligo aan de zijde der rebellen o.a. Brian MacNeill gesneuveld. De gesneu velde is de tweede zoon van John Mac Neill, den vroegerdn speaker van het Dail Eireann en thans minister van on derwijs der voorloopige regeering. Diens oudste zoon is brigade-gene raal in het leger van den Vrijstaat. DE ZEELIEDENSTAKING IN FRANKRIJK. De bemanning, en het machine- en cantinepersoneel van het s.s. „Lute- tia" te Bordeaux is in staking gegaan. De ontscheping geschiedde zonder in cident. Vierhonderd passagiers zyn „gestrand." Het ss. „Marbihan" is 's ochtends naar Liverpool vertrokken, met een bemanning, die nog onder het oude stelsel vaart. 1830 IN BELGIë. Zondag heeft te Brussel de jaarlijk- sche herdenking van de gesneuvelden van 1830 plaats gehad. De stoet, die voor het grootste deel bestond uit kin deren der Brusselsche scholen, trok, voorafgegaan door muziek, van het stadhuis naar het monument op de Pla ee des Martyrs, waar het woord werd gevoerd door den waarnemenden bur gemeester van Brussel, den wethouder Lemonnier, en door den minister van Nationale Verdediging Devèze. In tegenstelling met de toespraken, die in de eerste jaren na den oorlog door burgemeester Max bij deze her denking zyn gehouden, werd in deze redevoeringen geen enkel onvriendelijk woord aan het adres van Nederland ge uit» De heer Lemonnier sprak over Duitsohlands verplichting om de aan België toegebrachte schade te vergoe den. Minister Devèze drong aan op bin- nenlandsche een-dracht. Vervolgens zongen de schoolkinde ren „Ceux qui pieusement sont morts" en de Vlaamsche cantate „Ons Vader land". Er werden bloemen neergelegd aan den voet van het monument. Terzelfder tyd werd door de afdee- ling Brussel van de Assemblée Wallon ne bloemen neergelegd by het stand beeld van Gendobien en Rogier, waar bij ook redevoeringen werden uitge sproken. De Ligue du Souvenir Franco-Beige had deputaties van de gemeentebestu ren van Rijssel en van Maur, alsmede de Btedelijke harmonie van Ryssel uitr genoodigd om aan de betooging deel te nemen. Deze Fransche gasten na men echter niet deel aan de betooging op de Place des Martyrs. Naar ver luidt, is daarvan afgezien op aanra den van de Belgische regeering, die van oordeel wa-s, dat de aanwezigheid van een vreemde delegatie bij deze historische plechtigheid de gevoelens van Nederland zou kunnen kwetsen, welke opvatting dor de Fransche auto riteiten werd gedeeld. HET VATICAAN EN TURKIJE. Naar uit Rome wordt gemeld, zou de Paus besloten hebben rechtstreeksche onderhandelingen met de Turken over het sluiten van een concordaat te ope nen. De Paus zou tot dit besluit gekomen zijn, wijl alle pogingen om door 'bemid deling van den volkenbond tot een voor de Katholieke missies in het Oos ten aanvaardbare regeling te komen, mislukt zijn. Het Vaticaan meent nu, dat de beste wijze om tot een goede regeling te ko men in directe onderhandelingen is ge legen. Wij laten dit bericht, dat draadloos uit Rome wordt gemeld, natuurlijk ge heel voor rekening van den afzenden- den dienst. LOONEISCHEN EN GELD- SCHAARSCHTE. Te Weenen dreigt wegens loon-ge- sch-illen een staking der metaalbewer kers, waarbij 200.00 personen zouden zijn betrokken. De arbeiders eischen een loonsver- hooging overeenkomstig het indexcy fer, hetgeeen op het oogenblik een ver hooging van 91 pCt. zou beteekenen, terwijl de werkgevers verklaren slechts 50 pOt. te kunnen toestaan. Zij beroe pen zich daarbij op de moeilijkheid ons zich geld te verschaffen, welke een g; volg is van de nieuwe taktiek der Ooi tenrijksch-Hongaarsohe, welke er op gericht is, een zoo ernstig mogelijke geldschaarschte te veroorzaken, ten einde do firma's te noodzaken tot het verkoopen harer voorraden tegen bui tenlandsche valuta. EEN SAMENZWEERDER GEAR RESTEERD. Naar het Boedapester „8 Uhr Abend blatt" meldt, heeft de Hongaareche po litie den gewezen artillerie-officier Au gust Koracs gearresteerd, omtrent wier aangifte was gedaan, dat hij een bende zou hebben georganiseerd om den mi nister-president Bethlen e.a. leden der regeering te vermoorden De beschuldig de 'bekende en verklaarde overtuigd te zyn, dat Bethlen en zijn collega's de voornaamste hinderpalen waren tegen het voeren eener krachtige irredenta^ politiek, weshalve hij hen uit den weg had willen ruimen. Naar het heet, zou Koracs zijn plan ook aan Hejjas hebben aangeboden, die op dit voorstel echter niet aou zijn ingegaan. EEN MILLIARDENDIEFSTAL TE BERLIJN Zaterdagmorgen hebben inbrekers een bezoek gebracnf aan de woning van de weduwe van een diplomaat in de Land-shuter Strassse te Berlijn Zij namen sieraden, juweel-en, gouden en zilveren voorwerpen (er waarde van ongeveer 1 milliard mark inedej meldt de „Lokal Anzeiger". Cnder de gestolen voorwerpen be vinden zich gouden sieraden, die de dame veie jaren geleden van den sul tan van Z-aaziDar 'ten geschenke had gekregen. Deze sieraden, die ongeveer 20 pond goud oevatten, bestaan uit een zware ketting, een diadeem, Ze» arm banden van verschillend model en 2 zilveren beenringen. Verder namen do dieven een ketting van kobald mei versteende insecten, miedej voorla eer ketting uit versteende slakkenhuisjes in goud geval, gouden naalden, kettingen; ringen, 17 groote ordeleekpnen, waar' onder de roode adelaar, e©n Halsket ting met heizelfde ordeteeken in klei nes- formaat, drie zilveren lichters, zil veren bekers, een ketting uit porcelei- nen pareis, die 5000 jaar oud zijn en. in Egypte zijn opgegraven, een thee servies ujt zpver en andere kostbaar heden, een medaille van Frederik Wil helm' IV, een medaille van Bismarck Op de aanhouding van de daders en de terugoezorging der voorwerpen is een belooning gesteld van 10 percent Naar verluidt, zou de Belgische regeering een algemeene intergfealli- eerde conferentie over het Europeesch Herstel voorbereiden - De hongaarsche regeering heeft aah de geallieerde mogendheden een nota overhandigd, waarbij geprotes teerd wordt legen de handhaving van de geallieerde militaire contróle-com- missie De Venizalistische pers noemt de bewering over het bestaan van een zg, politieke samenzwering belachelijk Van Malta wordt gemeld, dat ver scheiden leden der Turksche vorste lijke familie uit Konstantinopel daar aankwamen De geallieerden verleen den faciliteiten voor hun vertrek Zaterdag zijn te Weenen voor hef eerst sinds 1914 de prijzen der levens-* middelen gedaald. kamer, toen wij daar nog zoo gezellig by elkander zaten. Ik heb veel werk en weinig lust ®rzeide hij, als eene halve ver- ter hij de deur ach" ler J10" trok. twefbenensaan was' ten minste voor schien rVt °nSi' eene voldoening, mis- schten ditmaal wel voor drie. nut' vroeeEllm?Cl1 aiet Ketwist' Ca" uui. vroeg Ellen opnieuw, en ik stel de haar nogmaals gerust Beste Ellen, hij is onderhevig aan zulke vlagen van somberheid zei de mevrouw Zitman; maakt u daar over met ongerust. Dat zal nog al meer gebeuren, hij is een geleerde. 0,_ ik ben er niet ongerust over Mary, nep Ellen uit; ik ben niet van zin mij nog ooit ongerust te maken. Dat is go.ed. Ik heb mijne geheele levenswijze veranderd, om gelukkig te worden, on ik wil nu ook steeds de tevreden- ste vrouw der wereld zijn. Niemand zal ooit behoeven te vragen, wat mevrouw Vaughan zic-h toch aantrekt, dat zij er zoo bezorgd en afgemat uitziet. Zij zeide dit met eene trotsche be weging van haar schoon hoofd. Ik ver beeldde mij, zooals zij daar voor mij zat, dat zij de kracht zou hebben om veel te verdragen, zonder ooit- te klit- gen. Ik geloofde haar, al sprak zjj thans op onbezorgden luchtigen toon. Niemand zou ooit weten wat daar bin nen bij haar omging. Ellen en ik zijn den ganschen dag ongerust geweest, zeide mijne ver loofde; het waren eigenlijk oorlogs moeilijkheden, die ons beiden bezig hielden. Wij vreesden dat Herbert u aan het veerhuis zou afwachten en u met allerlei bewijzen zou overstroo- men, om te toonen dat wij het onge- geschikste paar van de wereld zijn. Zij had ook den luchtigen t-oon van Ellen aangenomen, maar haar gelaat drukte meer uit, dan dat van Ellen. Hoe denkt gij over onze verlo ving, Ellen? Ik vind dat gij voor elkander in de wieg zijt gelegd. Maar zeg dat niet aan Herbert, want hij zou het my heel kwalijk nemen. Gij, mannen denkt al tijd zoo geheel anders dan wij, vrou wen, voegde zij er by. -Wel, mij dunkt, ook dat wij gee- ne betere keuze 'hadden kunnen doen, zeide ik lachend. Al werden wij doodarm door uw huwelijk, ik zou er mij om uwentwille toch in verheugen, Canut; en ik ver heug er mij dubbel in, voor mijn nieu we zuster, die u zoo innig liefheeft. Wat zou 'het aardig zijn voor ons al len, zoowel voor Herbert en mij, als voor Canut en u, van dicht bij elkan der te wonen. Wij zaten dien winteravond allerge zelligst te praten. De gelaatstrekken van mevrouw Zit man ontspanden zich meer en meer, en de zenuwachtige onrust die er eerst op te lezen stond, maakte voor eene kal mere uitdrukking plaats. Ellens vroolijke opgewekte stem ming had het gewenschte uitwerksel op hare nieuwe zuster, vooral nadat Ellen Mary met hare ernstige houding geplaagd had. Beste Ellen, ik ben op mijne ma nier zeer gelukkig. Ik heb mij nooit gelukkiger en dankbaarder gevoeld dan heden avond, voegde zij er bij, terwyl zy hare hand vertrouwelijk in de mijne legde. Ellen dacht een oogenblik later, dat wij misschien wel wat alleen zouden willen zijn. Ik ga mijnen geleerden echtge noot eens opzoeken, en hem van zijn boeken weghalen, zeide zij; ik wil geen bestoven boeken en papieren dulden tusschen hem en zijn liefde voor mij. Toen zij de kamer verlaten had, hief Mary Zitman hare groote verwonderde oogen tot mij op. Is het niet onverklaarbaar? zeide zy. Wat is onverklaarbaar, Mary? Dat zij hem bemind heeft, hem getrouwd heeft, en hem naar dit sombe re huis gevolgd is, om zich hier voor altijd met hem op te sluiten; dat mijn vroeger leven, hetwelk ik ontvlucht, wanneer ik hier weg ga door 'n ander wordt overgenomen, en dat nog wel door haar, die een gansch ander lot ver diende. O, Canut! riep zij in hevige ge moedsbeweging uit, had ik uwe zuster maar drie maanden vroeger gekend! Wat weet gij tegen hem, waarom gij u zoo ongerust maakt over het lot dat Ellen waciht? Stil! spreekt zacht. Zelfs de mu ren hebben hier ooren, zeide zij. Ik weet niets Canut; ik heb niets gezien; maar hijheeft mij nooit lief gehad, en is nooit goed voor my geweest. En •ik .vrees voor haar! voegde zy er fluia terend bij. Zij bezit veel geestkracht. Zij kent de wereld, en is vroolijk van aard. Dat is een huwelijk uit liefde, Mary. Zij is eene moedige vrouw. Ik ben altijd vreesachtig van aard ge weest, zeide zy huiverend. Ik sloeg mijnen arm om haar heen, en trok baar naar mij toe. Zy zag mij steeds vragend aan. Ik bid God dat zy te zamen ge lukkig mogen zijn, Mary, zeide ik; even zoo gelukkig als wij, in de heer lijke toekomst die ons wacht. O, zeg mij alles wat hij u heden avond van mij gezegd heeft, om u af- keerig van mij te maken. Hij heeft mij niets gezegd dat mjj ongerust gemaakt heeft, niets dat mij ne liefde en mijn vertrouwen in u heeft doen wankelen, of dat mijn over tuiging geschokt, u gelukkig te zullen maken en my gelukkig te gevoelen in uw oprechte liefde voor mij. Gijgij zult u dus altijd wel met mij kunnen vergenoegen, Canut? Heeft hij gepoogd u te overtui gen, dat ik dat niet zou kunnen? <Wt>rdt vsrvoIg'dV

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1