ONS BLAD" Oodin- si CouÉMeis. No. 587. Woensdag 27 September 1922. 14e Jaargang BUITENLAND. BINNENLAND. Fa. B. I ilOMG, HLHiHJlflR, Mient 6 7. feuilleton. öi suiitM m net pil t Abonnementsprijs: i Per kwarfaarvoor Alkmaar Voor buiten Alkmaar .«•••••••f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 f hooger. ^an™aÏÏa""abonné's wordt op aanvrage gratis een poiis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60,—, f 35, Advertentieprijs; Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25Reclaittf per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bi] voe uitbetaling per plaatsing f 0.60. f 15,3 DE CRISIS IN EET OOSTEN. Koning Konsiantijn afgetreden. Koning Konstantijn heeft ten gunste van den Kroonprins afstand gedaan van den troon. MINISTERCRISIS IN GRIEKEN LAND. De Grieksehe regeering is afgetre- ien. Nieuwe schending der neu trale zone. Turksohe cavalerie, ter sterkte va,n naar schatting tweeduizend man, is opnieuw Erenkuey binnengerukt. Een Britsche vliegende colonne is uit Tsja nak vertrokken en heeft een stelling ingenomen halverwege Erenkuey. Zij is op alle gebeurlijkheden voorbereid. De vertegenwoordiger der regee ring van Angora verklaart, dat de commandant der Turksche cavalerie om een langer uitstel dan achtenveer tig uur heeft verzocht, ten einde zich met zijn superieuren in verbinding te kunnen stellen. De hooge commissarissen hebben de schending der neutrale zone be sproken. De Fransche hooge eommis saris heeft een telegram gezonden naar Smyrna, waarin hij er bij Kemal op aandringt om bevel te geven voor een onmiddellijke ontruiming. Lady Harington en de echtgenooten van 16 andere hoofdofficieren zijn Maandag vertrokken. De echtgenooten van de andere of- •icieren verlaten vandaag de stad. Ve ie vooraanstaande plaatselijke journa listen alsmede ongeveer 10.000 Grie len hebben paspoorten aangevraagd. De Grieksehe militaire missie is Zondag vertrokken. Kabinetscrisis te Konstanti- nopél. De grootvizier van het kabinet te Constantinopel, de minister van Bui- tenlandsehe Zaken en de minister van Binnenlandsche Zaken hebben aan den sultan hun ontslag aangeboden. Men staat voor de vorming van een kabinet, bestaande uit nationalisten en voor de onttroning van den sul tan, die waarschijnlijk door den kroon prins zal worden opgevolgd. De aanhangers van Kemal te Con stantinopel achten de vredesvoorwaar den der geallieerden onvoldoende. Er moet rekening worden gehouden met een eventueelen opmarsch der Kema- listen naar Constantinopel. Venizelos. De voormalige Grieksehe minister president Venizelos Js, naar uit he- richten, die door het Grieksehe kabi net zijn ontvangen, blijkt, bereid zijn diensten ter beschikking te stellen van het vaderland, dat zich in gevaar bevindt. Nogmaals een inval in de neutrale zone. Terwijl de oorspronkelijke troep Ke realistische cavalerie van 2000 man zich nog altijd te Erenkeuy bevindt, is een andere troep, groot 1000 man, do grens der neutrale zone overge stoken uit de richting van Bigha. Klaarblijkelijk waren de beide ma noeuvres reeds beraamd vóór de ont vangst van de nota der geallieerden en is het niet noodzakelijk om offen sieve bedoelingen te veronderstellen. Intusschen doet generaal Harington alle mogelijke pogingen om op vrede lievende wijze een terugtrekking te verkrijgen. Gemeld wordt, dat de voor stellen tier geallieerden Kemal eerst gisteren bereikten. De zetel der nationalis tische regeering. Naar de zal de regeering van Kemal pasja, al vorens zich definitief te Konstantino- pel te vestigen, voorloopig haar zetel naar Konia overbrengen. Deportatie van Grieken en Armeniërs. De „Corriere della Sera" meldt, dat de Turken alle Grieken en Armeni ërs van 18 tot 45 jaar naar het bin nenland van Klein-Azië deporteeren, waar zij tot herstellingswerk worden gedwongen. Persoonlijke aanraking met Kemal gezocht. Reuter verneemt dat volgens de laatste Britsche officieele mededeeling uit KonstantinopeL, aan de Britsche en Fransche admiraals is verzocht, om persoonlijke aanraking met Kemal te zoeken. De Grieksehe ministerraad. De Ministerraad heeft besloten, Ve nizelos te doen verzoeken Griekenland te vertegenwoordigen voor het voeren van diplomatieke onderhandelingen, betreffende het Nabije Oosten. Een Reutertelegram uit Athene meldt precies het tegenovergestelde van het bovenstaande. De Russische regeering heeft aan den Engelsehen minister van buiten- landsche zaken een nota gericht, waar in zij verklaart een beslissing in zake de crisis in het Oosten zonder haar medewerking niet te zullen erkennen en voorstelt een conferentie te hou den van alle belanghebbende mogend heden. EEN DREIGEMENT DER KA THOLIEKE VLAMINGEN. Te Mortsel bij Antwerpen heeft het Katholieke Vlaamsch Verbond Zon dag een nieuwe vlag ingewijd, bij wel ke gelegenheid burgemeester van Cauwelaert, tevens Kamerlid, een re de heeft gehouden, die zeer de aan dacht getrokken heeft. In een atmosfeer van reactie, van jacht op de Vlamingen na den oorlog hebben zfj dit alles in vier jaar tijd verkregen. Dit is het bewijs, aldus Van Cau welaert dat wij het vertrouwen van het Vlaamsohe volk niet hebben be schaamd. Een nieuw bewijs zal bin nen enkele weken worden geleverd bij de behandeling van de vervlaam- sohing der Gentsche Hoogeschool. Welnu de Vlaamsch Katholieke Ka- mergroep heeft besloten, dat, indien deze vervlaamsehing wordt verwor pen, wij niet langer de verantwoorde lijkheid wenschen te dragen voor de regeering en in een besliste oppositie te zullen treden. De Belgische eenheid kan alleen stevig gevestigd worden op de onvoorwaardelijke gelijkwaar digheid der beide landsdeelen. Wil men dit niet erkennen, dan zien wij van alle verantwoordelijkheid af. DE VOLKENBOND. De Volkenbond besprak het rap port van de derde commissie, inzake de ontwapening. Jhr. Loudon verklaar de te zijn ingenomen met het gebaar van aanmoediging, daar het hier al leen betrof het uitbrengen van advies opdat het ontwapeningsvraagstuk, te samen met die der waarborgen, kon worden bestudeerd iri het licht van de voorstellen van Robert Cecil. De re solutie vroeg aan de regeeringen, ad vies uit te brengen op de voorstellen die de Raad hun zal voorleggen. Wij meenen, zoo zeide jhr. Loudon dat het economische herstel, dat af hankelijk is van een oplossing van de groote financieele probleemen, de scha devergoedingskwestie en de schulden, een essentieele voorwaarde is voor de „Corripvf. aoiio «„„Ai u, esscutieeie voorwaarde is voor de 'j..'1':iit Sera meldt moreele ontwapening, waaronder de zoo ruineuze internationale achter docht niet zal verdwijnen. De begrooting en de suppletoire be grooting van den Volkenbond bedra gen gezamenlijk 25.934.008 goudfrancs MUITERIJ BIJ DE DUITSCHE RIJKSWEER. De „Rote Fahne" publiceerde een uitvoerig verslag omtrent een muite rij bij een afdeeling rijksweer in de vesting Lotzen. In hoofdzaak schijnt het bericht der „Rote Fahne" omtrent die gebeurte nissen, welke reeds geruimen tijd ge leden zijn geschied, juist te zijn. Op 10 Juli trok ongeveer een der de gedeelte der manschappen van het garnizoen, gedeeltelijk gewapend, naar de kazerne om vervulling hunner eischen, korter dienst, afzetting der onderofficieren en betaling der achter stallige duurtetoeslagen, te vorderen. Tengevolge van de standvastige hou ding van het overige gedeelte van 't bataljon lieten zjj zich echter in de ka zerne zonder verzet ontwapenen en arresteeren. Bij een der raddraaiers werd een z. g. program gevonden, waarin o.a. het ontslag der monarchistische officieren en manschappen werd geëischt. Verder wordt van de zijde van het Rijksweerministerie verklaard, dat sedert den moord op Rathenau een uit gebreide communistische actie onder de Rijksweer wordt gevoerd. VERSPREIDE BERICHTEN. EEN TE AARDSTORTING STOCKHOLM. De bladen bevatten een telegram uit Stockholm, volgens hetwelk het bovenste gedeelte van de steile kust ten Oosten van de douaneloodsen is ingestort en terecht gekomen is bo ven verschillende gebouwen. Het en trepot, een restaurant en een fabriek zijn geheel bedolven. Men vreest dat er meer dan honderd slachtoffers zijn. KORTE BERICHTEN. Uit Riga wordt aan de Engel- sche bladen gemeld, dat te Moskou hotsingen hebben plaats gehad tus- schen soldaten en werklooze arbei ders. De sovjet Raad van Arbeid en Verdediging heeft bevelen uitgevaar digd om ai het beschikbaar rollend materieel gereed te houden voor het transport van troepen en ammunitie. Goederenwagens bestemd voor de trei nen naar Petrograd, Reval en Riga zijn reeds aangehouden. De auto van vier Engelsche le den van de commissie voor de Brit- Rche soldatengraven, die hen naar Féronne bracht, is in brand geraakt. De inzittenden zijn omgekomen. Met ingang van 1 October zal 't tarief voor een gewoon binnenlandsch telegram in Oostenrijk 400 kronen en voor een perstelegram 200 kronen per woord bedragen. Het minimum bedraagt 4000 kro nen per telegram. Bij de parlementsverkiezingen in Silezië, welke een vreedzaam verloop hadden, zijn volgens de voorloopige cijfers gekozen 30 Polen en 18 Duit- schers. De economische overeenkomst tus sohen Polen en Oostenrijk is getee- kend. De Tsechische en Slowaaksche soc. partijen doen pogingen tot het vormen van een eenheidsfront, waar aan ook de communisten zouden deelnemen. Naar uit Moskou gemeld wordt, is tussohen vertègenwordigers van de sovjet-regeering en van Canada, te Londen een overeenkomst gesloten. i Volgens een telegram uit Mos kou, is Dzerjinsky, het vroegere hoofd der Tsjeka, die als de „zwarte pope van het bolsjewisme" bekend is, ver moord. Wladiwostok is door de roode troepen omsingeld. 5 October zullen de Japanners de streek om Wladiwos tok ontruimen. De conferentie te Tsjangtsjoen tussohen vertegenwoordigers van Ja pan, Tsjita en de sovjetregeering is met een mislukking geëindigd wegens de weigering van Japan om een da tum vast te stellen voor de ontrui ming van noordelijk Sachalin. Zondag hebben te Weenen 120.000 betoogers geprotesteerd tegen de verdragen van St. Germain én Versailles. De gehouden volksstemming in Zwitserland over de aanvullingswet van het strafrecht, die de uitzonde ringsbepalingen voor de bestraffing van revolutionaire bewegingen be vat, heeft tot resultaat gehad, dat de wet met 372.937 tegen 299.773 stem men verworpen werd. De nieuwe onderhandelingen te Berlijn omtrent de compensatiebeta lingen beginnen op 5 October. Daar aan zal ook worden deelgenomen door den leider van het Fransche compen satiebureau, Alp-hand. Volgens de Moskousche bladen zijn de Russen voornemens te Ber lijn een Russische Volksuniversiteit te openen, daar de Duitsche hoogeseho- len niet in overeenstemming zijn met de belangen en wenschen der 12.000 Russische studenten te Berlijn. Uit de liquidatie der Oosten- rijksch-Hongaarsche Bank ontvangt Zuid-Slavië 14 miilioen Oostenrijk- sche gouden kronen. Deze zijd in 73 kisten naar Belgrado overgebracht Volgens de „Avanti" heeft de Sovjetregeering besloten het indertijd te Genua tusschen de Russische en de Italiaansche delegatie gesloten econo misch verdrag te ratificeeren. Volgens een bericht uit Parijs, hebben de Fransche zeelieden aan de internationale transportarbeidersfede ratie verzocht de Fransche schepen in Engeland, Nederland en België te boy cotten. (o) MONUMENT VOOR OMGEKOMEN SCHEVENINGSCiHE VISSCHERS In tegenwoordigheid van de Ko ningin. den Prins en burgemeester, verschillende wethouders, vele genoo- digden. o. w. onderscheiden ten betrekkingen van omgekomen vis schers is gisteren aan den Ouden Sche- veningschen weg te D©n Haag onthuld het monument, opgericht ter huldiging van de nagedachtenis van tijdens den wereldoorlog omgekomen Sehevening- sche visschers. Na een toespraak van den Sch©ve- ningschen predikant, ds Ticheiman, hield de Koningin een rede. daarbij te kennen gevende,, dat het een gelukkig» gedachte van het Schevpningsche Co mité was door oprichting van dit ge- denkteeken voor bet nageslacht een herinnering te bewaren aan daden van opoffering en toewijding van de ruim 300 ScbeveningS'che zeevarenden, die hun graf in de golven vonden Hulde en dank bracht de Koningin aan onze wakkere zeelieden bij hun onverschrok kenheid bij het trolseeren van gevaren, welke hun beroep in die jaren mee bracht. Zij hebben ons volk daarmee onschatbare diensten beween Zij heb ben zich waardige nazaten beloond van een groot voorgeslacht Met weemoed gedenken wij allen, dj© niet tot hun aardsche woningen zijn teruggekeerd en in deze oogenblikkien wijdt zich geheel ons medegevoel tot Udie hier aanwezig zijn en die over ©en l'-cge plaats in uw hart en uw woningen treuren. Ik weet biet. Hij, die ons spreekt van het Vaderhuis, is uw troost uw hulp en uw sterkte. Als ik een blik vooruitwerp, zie ik met ver trouwen op de zonen onzer kloeke visschers Geve God. dat de toekomst eenmaal voor Scheveningfen. voor ge heel ons Vaderland, in het jeeken van geluk en welvaren mojj* staan. Nadat de Koningin daarop het mo nument had onthuld, legde het Vor stelijk Echtpaar een krans aan het voet stuk van het gedenkteeken. De burgemeester d©r residentie zegdé dank aan de Koningin en den Pries voor hun aanwezigheid. Spr. aanvaard de namens hej gemeientebeBtuur hel monument De toespraken werden afgewisseld door gezang. GEDENKBOEK 1898-1923. In opdracht van het Landshuldi- gwgscomitéT898—1923 zal, ter ge legenheid van het zilveren regee- ringsubileum van H. M. de Ko ningin, een rijk geïllustreerd ge denkboek worden uitgegeven, waarin een zeventigtal vooraan staande mannen en vrouwen in den lande, ieder op hun speciaal gebied, geheel belangeloos, in po- pulairen vorm, de hoofdzaken zul len behandelen van al datgene, wat gedurende de laatste 25 jaren in ons land en in de overzeesche deelen des Rijks is geschied oi 'tot stand is gebracht. Dit nationalistische standaard werk, dat aan H. M. de Koningin zal worden opgedragen, is ge steld onder de redactie van den kapitein der artillerie W. G. de Bas te Utrecht. De omvang van het werk wordt geschat op ruim 40 vel druks. De band, voorstel lende de koninklijke standaard, wordt ontworpen door den heer C. A. Lion Cachet te Vreeland. Voor de illustratie van dit werk hebben de heeren H. Deutmann, hoffotograat te 's-Gravenhage, de N.V. Vèreenigde Fotobureaux te Amsterdam en de N.V. Koninklijke Metaalbedrijven van Kempen, Be geer en Vos belangeloos hun me dewerking toegezegd. De prijs van het werk zal, zoowel voor luxe-, gewone-, als volksuitgaaf, zoo laag mogelijk worden gesteld. DE PRINS VAN SCHAUMBURG Met den D-trein van 8.26 arri veerde Zondagavond te Apeldoorn de Prins van Sahaumburgv-Lippe, een neef van 2. K. H. Brins Hen drik. Per ihofautoi begaf Jni zich naar het kasteel het „Deelerwoud" in de nabijheid der Woeste Hoeve, waar Z. H. de eerste dagen blijft logeeren. HERTOG ADOLF VAN MECKLENBURG. A.s. Vrijdagavond wordt Her tog Adolf van Mecklenburg, de broeder van Z. K. H. Prins Hen drik voor eenigen tijd als gast op het Koninklijk Paleis „Het Loo" verwacht. JHR. Mr. G. L. M. H. RUYS DE BEERENBROUCK 80 JAAR. Ter gelegenheid van den tach tigsten verjaardag van den oud- Minister en Oud-Commissaris van H. M. de Koningin in Limburg, Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, heeft gisteren geen GROOTSTE SORTEERINO Ziet de Etalages VRAAGT ONZE PRIJZEN. wegens de ziekte v. mevr. Ruys de Beerenbrouck. Desondanks waren op het landgoed „Wolf- rath", waar de familie verbleef, reeds uit alle oorden des lands telegrafische en schriftelijke ge- fukwenschen 'ingekomen. De hulde door de Gedeputeerde Staten en ,van de burgemeesters van a He Limbiurgsche gemeenten zal op 'n later tijdstip ^plaats hebben. Maandagmiddag is de familie Ruys de Beerenbrouck van hei fandgoed „Wiolfrath" terugge keerd naar Maastricht. Mevrouw Ruys de Beerenbrouck werd op advies van den chirurg van het ziekenhuis Calvariënberg „naar de ze inrichting overgebracht. In ver band met haar leeftijd de pa tiënte is 73 jaar baart een maag ziekte eenige zorg. ON NE BADINE PAS.... In een ingezonden stuk in de „Rsb" wor.dt medegedeeld, dat op een rijksbureau in Den Haag vrouwelijke ambtenaren oorzaak waren van vier echtscheidingen van mannelijke ambtenaren. Achter deze berichten schroeien felle, intieme familiedrama's van ;eknakte illusies en wreed gebro- en beloften, zegt het „D. v. N.R." On ne badine pas avec Pamour... Hii niet. die bekoord door het gecoquetteer van een lichtzinnige kantoorjuf, zich een nieuw leven voor oogen toovert, vol glans en licht en bloemen, maar dat straks ui èv en 'afs de bezinning is weergekeerd i ai haar nuchterheid," leiden zal leiden moet tot geweeklaag wroeging. I On ne badine pas..,. i Zij .evenmin, die fivrool en on doordacht, speelt en flirt om ten slotte te ervaren dat elk meisjesle ven niet is als in een roman, waar in een blij einde alle verdriet en smart doet vergeten. Het Haagsche bericht §temt droef, maar maant tevens tot door voering van maatregelen, welke het groote moreele gevaar, dat in de bureaux en kantoren kwam geslopen in zijn vloed te stuiten. En moge voor liberale scriben ten een aanwijzing zijn dat een ministerieele circulaire over de verhouding van mannelijk en vrou welijk departements-personeel toch wel dieper achtergrond kan heb ben, dan men de fezers van de liberale bladen wit* doen gelooven. DE TABAKSWET. Het Comité van Actie inzake de Tabakswet heeft een adres gezon den aan de Tweede Kamer. Adres sant constateert dat de Tabaks wet, de consumptie van het pro duct sterk doet verminderen, de werkloosheid in de Sigarenindus trie 'doet vermeerderen, den pror ducent en winkelier onnoodig kostbare en drukkende lasten op legt, de persoonlijke vrijheid be lemmert, voor controle op de rich- tige naleving het aanstellen van 'n groot aantal ambtenaren noodza kelijk maakt, en het Rijk geen voor .deelen zal opbrengen, die opwe- iiiterlijk feestbetoon plaats gehad gen tegen de, nader in de Memo» een Engelsche vertelling). Zij schrikte en bloosde. Het was mij onbegrijpelijk al wat die arme vrouw had uitgestaan. Spreek daar niet van; laat ons als wij getrouwd zijn, nooit op het verle den terugkomen. Het nieuwe leven zal de schaduw van het oude voor goed verdrijven. Morgen breng ik de huwelijksak te bij den priester, en Maandag kom ik u voor goed opeisehen. Ik zal dus aanstaanden Maandag Z1in! u voor altijd mogen volgen? ueengaan, om hier nooit meer terug te eren! Canut, vertrouw u altijd op hart i H m,Jn gansch leven met tv ziel beminnen. geloofde haar. «ort Vaughan01?,"616 .£edac,llte die Hei- in de donkere ïr had °P£tovekt, zulke zaken te huis n Zlnken' waar men haar aanzao- Jj°°reD- Wanneer de gelooven. En dat vertrouwen bleef mij steeds bij; ik werd er nooit in te leurgesteld. ®ns huwelijk werd in de kleine kerk m de vallei tusschen Henlock en Nett- lewood voltrokken. eehti^,eid geschiedde zoo een- udl£ mogelijk, en was geheel en al waren genoodigd. ^gasten Mary en ik verlangden beiden, dat het zóo zou zijn. En toch had de tijding van ons hu welijk zich als een loopend vuur door de vallei verspreid, en was van het Zwarte Gap-ge'bergte naar de dorpen aan gene zijde van Henlock overge waaid, waar de werklieden woonden die aan het groote huis gewerkt had den. Iedereen die gezond was, en den tijd had, beyond zich dan ook aan de kerk- duur. De schaapherders, die bloemruikers op de bergen gezocht hadden, versohe- 4e onrechtheM mi' dTtromv 'f I n°n 7 'bePaalde uur, en 'gluurden barer lief- ons door de openstaande deuren aan; oude en jonge vrouwen woonden in menigte de plechtigheid bij. Mijnheer Wenford zat in de familie- bank der Wenfords, waar men hem zoo zelden zag verschijnen, roerloos het tooneel aan te staren; hij naderde Ma ry Zitman na den afloop der plechtig heid en reikte haar de hand. Ik ben een ruw heer, een rechte deugniet, maar ik bid God dat hij u moge zegenen, en wensch u van harte geluk, mevrouw Gear. Ik dank u, lispelde zij. Ik zal u ook wel geluk moeten wenschen, zeide hij kortaf tot mij, al heb ik uwe zegepraal over mij niet vergeten. Er zal voor haar hier op aar de weinig geluk zijn zonder u, ontvang dus eveneens mijn beste wenschen, als ze ten minste eenige waarde voor u hebben. En wilt gij ook mijne beste wen schen aannemen, mijnheer Wenford, vroeg mijne vrouw. iWaarvoor? Voor een beter en gelukkiger le ven.. Ik dank u, zeide hij, terwijl hij zij ne polichinellenmuts, welke hij dien morgen op het hoofd had, afnam, maar goede wenschen pakken op mü niet meer. Ik krijg eiken dag meer en meer van eenen schelm en eenen deug niet, nietwaar, Vaughan? Hij wendde zich tot Herbert Vaug han, die aandachtig naar ons gesprek luisterde. Hoe weet ik dat, Wenford? ant woordde hij, ik ben uw biechtvader niet. Gij weet alles! zeide hij met eenen hollen lach, die op dat oogenblik zeer zonderling klonk; gij weet zelfs te veel gij sluwe deugniet! Hij legde mijnen zwager de hand op den schouder en schudde hem in zijne luidruchtige opgewondenheid zoo duoh t.ig heen en weer, dat zijn hoed hem van het hoofd vloog en op de steenen aan zijne voeten nederviel. Indien gij een vriendschappelijk buurman geweest waart, zoudt gij mij op het bruiloftfeest hebben genoodigd, zeide hij. Ik had u gaarne genoodigd, zeide Vaughan. Nu, dan hebt gij alleen mijn ge voel willen sparen, riep hij weer met een luidruehtigen lach, en ik kan te huis ook even goed op het gelukkig paar drinken. Ik zal mij, zoo waar als ik hier sta, yan avond stomzat drin ken! Hij ging met groote stappen de kerk uit, en een oogenblik later weerklonk een nieuwe schaterlach door de lucht. Hij lachte nog luidkeels, toen de brui loftgasten hem voorbij gingen. Wij vonden hem tegen eenen grafsteen ge leund, terwijl hij met beide handen zij ne zjjde vasthield. Recht tegen hem over stond vrouw Ray die juist uit het rijtuig was ge stapt, dat Jabez voor de kerkdeur had doen stilhouden. Vrouw Ray dreigde hem verschrik kelijk met eenen stok, dien zij hem voorzeker in het aangezicht zou heb ben geworpen, indien Letty haar niet voortdurend tegenhield. Deze vrouw Ray was onze vroegere kennis niet, maar wel eene oude vrouw gebogen onder een zwart fluweelen kleed en eené vracht kostbaar bont, waarover eene zware gouden ketting hing. Hare dochter, die naast haar stond, droeg hare gewone dagelijksehe kleeren, waardoor de tegenstelling met hare moeder nog te meer uitkwam. Lach maar op, zotte Wenford, schreeuwde zij, het zal weldra zijn beurt worden, onbeschofte kerel. Staat het mij niet vrij. miine familie te z'ev te trouwen zonder door u uitgejouwd worden? Weet gij dan nog niet, dat zij voor het altaar hunne belofte verbroken heb ben, en dat ik daarom zoo lach, oude tooverheks! O, goede God! heb medelijden met ons allen! gilde vrouw Ray, als hij niet liegt, ben ik verloren, en zal hier dood neervallen. Houd mij steviger vast, Letty!ik bezwijk! Zij zag ons nu uit de kerk komen; Mary leunde op mijnen arm, en dit stelde haar gerust. Ik dacht wel dat die vent weer loog, riep zij uit. Mevrouw Gear, ging zij voort, terwijl zij zich tot mij wend de, ik heb een langen weg afgelegd om bruid en bruidegom te verwelkomen; om mij te overtuigen dat mijne geluks dagen iet de 've zijn aangebroken. Ik ben nier gekuinen om u te zeggen, dat ik niet te trotsch zal zijn, om u in het nieuwe huis te ontvangen, dat gij zoo vriendelijk waart voor mij te laten bouwen. AVordt vervolgd.^

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1