ZOON. imi enz. tra 8 dit blad. ONS BLAD' iddelen an het bloed mde ziekten. tMÏjrie) 9UDT Co. t«e mu uan mi geld Dinsdag 3 October 1922. 14e Jaargang. -*vr Anti-militairisme. BUITENLAND. FEUILLETON. Sr £0«ert°n- S.ta stU> j°hn! De BINNEMLÜND. NO. 592. Drogisten en bij Apotheek dam. ons: stel van mijn dochtertje, oo goed als het behoort. ten aan Mij. „Hoekstra"^ arzaamheid ran akken bij leder. Let op het beste. Verkrijgbaar bij vele iurs, Spoorstraat 63/65, Alkmaar, En detail AMSTERDAM. >rto, Bordeaux enz., sa. IKE 'ERZIL- NAZIEN EKENING-COU- NG - DEPOSITO'S ONDERPAND - FR°" KLUIS-INBICHTING. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs: .'er kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad Advertentieprijs» Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclaia( per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voo uitbetaling per plaatsing f 0.60. vos» Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, weike hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 2Q0,—f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,-3 Het behoeft geen bewijs meer, dat, de communistische heilstaat in Rus land finaal op een mislukking is uitge- loopen. De toestand daar is veel erger dan de arme Russen onder het tsaris tisch bewind ooit gekend hebben. Eigen meening is onderworpen aan die van de volkscommissarissen. Wie slechts verdacht wordt van iets_ tegen het stelsel van den wreeden dictator Lenin te hebben, wordt zonder pardon gefusilleerd. Duizenden en duizenden zijn op deze manier van de aarde ver dwenen. En wie weet, hoevelen er nog zullen volgen. 't Is daarom vermakelijk na te gaan, hoe de leiders der Communistische PartS hier te lande pogen de handelin gen van hun Russische collega's te ver dedigen. HierbS zal telkens blijken, dat de ioekomstige Nederlandsche sovjetre geerders een onbegonnen werk zijn angevangen. De Russische sovjetauto riteiten gaan lijnrecht tegen hun Hol- landschen „kameraden" in. Volgens „roode" ooggetuigen is de toestand in iederen kapitalistisehen staat verre te verkiezen boven dien in Rusland, waar allen voor één en één voor allen leven Voor deze bewering zijn talrijke bewij zen aan te voeren. Bezien we dat voor dezen keer uit een militair oogpunt: Uit Moscou wordt aan het persbu reau Vas Dias geseind, dat de plannen van het Russische Ministerie van Oor log betreffende den dienstplicht een diensttijd bepalen van 1A jaar bij de infanterie, 2K jaar bij de cavalerie of artillerie, 3M jaar bij de luchtvaart of 4'A jaar bij de marine. Het moet voor Wijnkoop c.s. nu toch wel wanhopig worden. In Hol land wenschen de heeren geen man en geen cent te voteeren voor alles, wat maar eenigszins naar militairisme zweemt. Zelfs de politie kan in hun oogen geen genade vinden. En daar komt me de communistische staat bij ritnemendheid met een militair plan, waarvoor zelfs het militairistische Duitsohland in zijn glorietijdperk te ruggedeinsd zou zijn. Intusschen mogen wij den heeren communisten dankbaar zijn: steeds meer en meer bewijzen zij, dat van hen niets goeds te verwachten is Laat ook in dit opzicht Rusland ons tot leering strekken. (o) DE CRISIS IN HET OOSTEN. De Turken voor Ismid. Volgens eeri telegram van de „Cor- riere della Sera'" uit Konstantinopel vluchten de Grieken en Armeniërs in grooten getale. Voortdurend landen Britsche troepen. Des nachts worden de Dardanellen en de Zee van Marmora door Engelsche oorlogsschepen be waakt en met zoeklichten bestraald. De Turken staan reeds met 50.000 man, d.w.z. een vierde deel van het leger van Kemal, voor Ismid. Het is bem gelukt een groot aantal ,'urksche officieren naar Thraeië te enden om daar Kemaiistische benden <e vormen Evacuatie van Gallipoli. Generaal Harington heeft bevel ge geven het schiereiland Gallipoli door burgerlijke bevolking te doen ont ruimen. De conferentie te Moedania. Generaal Harington zal op de confe rentie van Moedania worden vergezeld „mni atanselle en Laliaansche ge neraals Charpy en Mombelli. Kemal heeft den chef van zijn staf, .smet pasja, afgevaardigd om 's lands zaak op de Dinsdag te houden confe rentie te Moedania te bepleiten, daar Kemal zelf zich genoopt ziet, naar An gora te gaan. Konstantinopel zonder geld. Te Konstantinopel is een financi- eele crisis uitgebroken. De regeering heeft de ambtenaren niet uitbetaald. Verdediging van Thraeië door de Grieken? De nieuwe Grieksche regeering is bezig het leger te reorganiseeren en is voornemens Thraeië te verdedigen. De evacuatie der Grieken De „Times" meldt, dat de positie te Smyrna gunstiger is en dat reeds meer dan 170.000 uitgewekenen weggevoerd zijn, meerendeeis in Grieksche schepen onder controle van Amerika en in Brit sche schepen. Bouillon en Kemal. De voorwaarden, waarover Franklin Bouillon en MoeBtafa Kemal het eens zijn geworden, zijn de volgende: Thraeië zal onmiddellijk door de ge allieerden worden bezet, die het be stuur over dit gebied voorloopig op zich zullen nemen met behulp van on geveer duizend man, die te Adrianopel zullen worden gelegerd, en van kleine detachementen op verschillende strate gische punten, zooaJs Gallipoli, enz. Het bestuur zal daarna binnen een maand door de geallieerden worden overgedragen aan een commissie, bijge staan door Kemaiistische gendarmerie, welke de provincie bezet zal houden tot hot sluiten van den vrede. Kemal stond er op, dat Thraeië niet aan de Grieken zal worden teruggege ven. Franklin Bouillon zeide, dat de Kemaiistische troepen Hbracië eerst pa het sluiten van den vrede mogen bin nenrukken. Een Britsche blokkade der Zeeëngten? Gisteren is te Londen een Russische nota ontvangen, waarin krachtig tegen een Britsche blokkade der zeeëngten wordt geprotesteerd, doch in gezag hebbende kringen is niets omtrent zulk een blokkade bekend. De Britsche versterkingen. Gisteren zijn het eerste Engelsche flotielje torpedojagers en verscheiden duikbooten naar Konstantinopel ver trokken. De geallieerde missies. In afwachting van het resultaat van de gewichtige conferentie, welke van daag in Moedania tussehen de gealli eerde generaals en den vertegenwoor diger van Kemal zal plaats vinden, hebben de geallieerde hooge commis sarissen in Konstantinopel stappen ge daan om de orde in dit gebied te hand haven. Een commissie van Britsche of fiecieren is naar Rodasto vertrokken, een Italiaansche gaat naar Loele Boer- gas en een Fransehe naar Adrianopel. Naar verluidt zal een Grieksche ge neraal aan de conferentie te Moedania deelnemen. Er wordt aan herinnerd, dat het eenige doel der conferentie is een linie vast te stellen voor het terug trekken der Grieksche strijdkrachten in Gost-Thraeië, en dat de regeering te Angora zich verplicht vóór of tijdens de vredesconferentie geen troepen naar de neutrale zone te zenden, noch de zeeëngten of de Zee van Marmora te overschrijden. DE REVOLITE IN GRIEKENLAND. De Koninklijke familie vertrokken Ex-koning Konstantijn, de koningin en prinses Ëatharina zijn te Oropo aan boord van een kruiser gegaan, ten ein de zich via Korfoe naar Palermo te be geven, waar zij de gastvrijheid van den koning van Italië zullen genieten. Prins Nikolaas is eveneens vertrokken. Het schip, waarmee de koninklijke ~^aai een EnQelsche vertelling). Ik had eens gaarne gezien hoe gij het al stelt met elkander, zeide zij gij tortelduifjes, die elkander altijd zoo liefhad, O, dien heuvel! Daar klim ik nooit meer op, zoolang ik leef, dat ver eker ik u. Mijne vrouw zag mij aan en lachte, oen mevrouw Ra.y ons haren rug toe- Keerde. Het was een breede rug, waar /P een witte geborduurde sjaal prijk- e. Daaronder droeg zij een groen zij den kleed, dat wat te kort was, en wanstaltige voeten vertoonde met zij- ten kousen er aan. Ik kom vandaag niet recht van JNettiowood, zeide zij, met afgebroken woorden, want zij werd door het klim men a lengs korter van adem; ik heb uienA pf. °P£ehouden bij mijnen 'le t zulke verwaan- Biet wna heeft' gij kent ze wel, met^waar, mevrouw Gear? y' !a> antwoordde mijne vrouw. - Zeer verwaande meisjes; ik noem' familie naar Palermo is vertrokken, was te barer beschikking gesteld door bet revolutionnaire comité. Prins Paul is niet medegegaan, daar hij troonsop- volger is geworden. De gevangen oud-ministers De Britsche legatieraad heeft een be zoek gebracht aan de oud-ministers, die thans in de gevangenis zitten. Besloten is Goenaris en een ander politicus onder bewaking naar een eiland hunner keuze te zenden, in af wachting van het gerechtelijk onder zoek. Venizelos. Yenizelos heeft een bezoek gebracht aan het Engelsche ministerie van Bui tenlandsche Zaken, waar hij door hoo ge ambtenaren werd ontvangen. Omtrent Venizelos weet de „Petit Pa risien" mee te deelen, dat hij aan de nieuwe regeering van Athene heeft doen weten, dat zijn besluit zich uit de militante politiek terug te trekken, onveranderd blijft, maar dat hij de ver dediging van de Helleensche zaak in 't buitenland aanvaardt. Politis, zou Venizelos te Parijs ter zijde blijven staan. Politis weigerde de portefeuille van buitenlandsche zaken te aanvaarden, daar hij van meening is, dat het Kabi net kleurloos moet zijn. Diomides wei gerde om dezelfde reden de portefeuil le van financiën. R. B. D. meldt, dat Venizelos de bij zondere opdracht der Grieksche regee ring om Griekenland in de Westersche hoofdsteden te vertegenwoordigen, heeft aanvaard. Zijn taak is zich op de hoogte te stellen van de openbare mee ning in de geallieerde landen. Afschaffing der monarchie? De „Corriere della Sera" meldt, dat de voorloopige Grieksche regeering de proclamatie van den nieuwen koning nog niet heeft laten publiceeren. Door het toetreden van twee zee-Of ficieren en drie martozen is de kwes tie van de afschaffing der monarchie actueel geworden. Ook op de admiral 1 teit hebben matrozen een roode vlag geheschen. De abdicatie van Constantijn. De Britsche gezant te Athene, be zocht 't koninklijke paleis en schreef zijn naam in het register van bezoekers Hoewel dit natuurlijk niet gelijk staat met een formeele erkenning, ziet men er toch een teeken in, dat het aftreden van Constantijn kan leiden tot een be tere verstandhouding tussehen Grieken land en de geallieerden. Wegens de vertraagde aankomst van de „Patrie", het schip, waarmede Con stantijn en zijn familieleden vertrok ken, moesten zij twee a drie uur op de inscheping wachten. Dit bracht eenige zenuwachtigheid teweeg, omdat de plaats en het uur van vertrek langza merhand eei: publiek geheim waren ge worden. Ongeveer honderd auto's met aan hangers van den afgetreden koning waren bij den aanlegplaats verzameld. Tot degenen, die Constantijn vaarwel zegden, behoorden koning George en prins Paul. Zoodra het schip vaar an ker was gegaan, begaf Constantijn zich aan boord met sommige intieme vrien den, die daar afscheid van hem namen Bij het vertrek was Constantijn kalm, doch velen der aanwezigen waren zeer bewogen. EEN VERIJDELDE REVO LUTIONNAIRE BEWEGING IN PORTUGAL? Verschillende bladen spreken van een revolutionaire beweging, die voor bereid wordt in Portugal ten gevolge van ontevredenheid, onder de officie ren van het leger gewekt door de on voldoend geachte salarisverhooging. De regeering nam voorzargsmaatre- gelen, maar er deed zich geen enkel incident voor. HET PROCES INZAKE DEN MOORD OP RATHENAU. Hedenvoormiddag begint voor het Staatsgerechtshof te Leipzig het pro ces tegen 15 personen, die beschul digd worden van medewerking aan den moord op Rathenau. De voornaamste beklaagde is de stu dent Werner Techow, die de auto der moordenaars heeft bestuurd. De beide hoofddaders Fischer en Kern, die den minister doodschoten, hebben, naar men weet, zelfmoord gepleegd. De senaatspresident van het Rijksge recht, dr. Hagen, treedt op als presi dent van het Staatsgerechtshof, de „Oberreichsanwalt" dr. Eber mayer als aanklager. De leekenrechters van het Staatsgerechtshof zijn door de partijen aangewezen, n.l. door het centrum oud-kanselier Fehrenbach, door de D. V. P. dr. Kalker, door de democratie Erkeilenz, door de S. D. D. Hilde- brandt en door de U. S. P. D. Jackel. VERSPREIDE BERICHTEN. HUISEIGENAARSSTAKING. De Oostenrijksche bond van huis eigenaren heeft naar aanleiding van de wet ter bescherming der huurders, ten gevolge van welke wet zij niet de ge ringste rente van hun kapitaal trekken, besloten in staking le gaan. Te Salz burg is deze staking reeds begonnen. De huiseigenaars hebben den watertoe voer naar de woningen afgesneden en laten de trappen niet meer verlichten. Helpt dit niet, dan zullen zij de brie venbussen van de huizen wegnemen en vervolgens de lantaarns en dradein der eleccrisciie trams, die aan de hui zen bevestigd zijn. Het tweede gfedeél- te van het program zal wel onuitvoer baar zijn, daar het tot dwaze toestan den zou leiden. De poljiie verwacht niet, <xat daarvan iets komen zal. De soc.-dem. zijn tegen deze kapitalistir sche staking. BRUTAAL'. Gisterenmiddag drong een gedeelte van het personeel der fabrieken van Siemens Halske te Berlijn het kan toor der directie binnen en edschte het weder in djenst nemen van een lid van den bedrijfsaad, die wegens hot zonder verlof neerleggen van het werk was ontslagen. Doordat de directie met geweld werd bedreigd, gaf zij toe, doch daar door deze gebeurtenis een orde lijke voortzetting van het bedrijf on- mogebjk wera gemaakt, heeft de direc tie besloten het „Wernerwerk", waar het voorval plaats had, voorloopig te sluiten en de arbeiders te ontslaan, KORTE BERICHTEN. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de politie daar een inbrekersbendc beeft gearresteerd, die sedert bijna één jaar diefstallen pleegde in confectie magazijnen en voor millioenen heeft geroofd. )n de apparatenfabriek der A. E. G. te Berlijn heeft een groep arbei ders bet werk gestaakt, daar de direc tie hun eisCn om de loon en met 10 °/o te verboogen van de hand wees. Daar het bedrijf zonder deze groep niet kan werken, werd het gansche personeel, 10.000 man, ontslagen en het bedrijf gesloten. De staking der havenarbeiders te Danzig is geëindigd. Het dagloon zal 1200 Mark bedragen. Overuren worden betaald met 200 Mark (Zon dags 350 Mark). De Hansviksfabrieken op Askoe nabij Bergen en zes woonhuizen en zes magazijnen zijn door een grooten brand vernield. De schade bedraagt anderhalf millioen kronen. De fabrie ken zullen zooi spoedig mogelijk worden herbouwd. De indertijd zoo populaire "Wel- sohe mijnwerkersafgevaardigde "William Abraham, die verleden jaar op 79- jarigen leeftijd overleed, heeft één vér mogen nagelaten van ruim 33,000 pdst. Gisteren traden de verlaagde Zweedsche post- en telefoontarieven in werking. De verlagingen der tarieven bedragen 20 a 25 pCt. De betoogingen tegen de duurte te Berlijn zijn Zondag zonder eenig nicident van belang verloopen. Eenige duizenden communisten namen aan deze demonstralie deel. Het blaa „Der Tag." heef! zijn verschijnen gestaakt. Zeven personen zijn omgekomen en een twintigtal gewond bij' een brand, die in een huis met vijf verdiepingen te New-York woedde. De mijwenrkersborud heeft de in het Dutsclie Rjjksmniiisterie voor Ar beid gevelde scheidsrechterlijke uit spraak, volgens welke de loonen der arbeiders in het Roer-district vanaf 1 October met 150 mark worden ver hoogd, verworpen. EERE-DIPLOMA NEDERLAND- JSCHE JOURNALISTENKRING. Zooals reeds vroeger gemeld werd heeft het Bestuur van den Nederland- schen Journalistenkring Ce» cere-djpto- ma doen ontwerpen en uitvoeren. Dit diploma was bestemd voor den eere-voorzitter en de eerc-lédén. Eén exemplaar ervan was tevens aangebo den aan de stichting der anti-revolu- tionaire partij Het Kuyper-hujs", zulks ter nagedachtenis aan Dr. A Kuyper, die in leven eere-voorzjtter en voor zitter van den Kring is geweest. De namen der overige overleden «ere leden zouden op eenige van bedoelde diploma's worden vermeld, welke di ploma's waren aangeboden aan bet Ne- deriandsch Persmuseum te Amsterdam. Zoowel de leiders van het Kuypcr- huis ajs die van het Persmuseum had den het aanbod gaarne aanvaard. De uitreiking van de eere-djploma's heeft Zaterdagmiddag te 's-Gravemhage plaats gehad. Daartoe waren aanwezig de leden van het Kringbestuur, de gedelegeerden van de bij den Kring aangesloten plaat selijke vereenigingen, eemigen dér tegenwoordige eere-leden, waaronder dé eere-voorzitter, benevens vertegénwoor- digers van het Kuyper-huis en van bet Nederlandsche Persmuseum. DE KWESTIE-TACK. Naar de ,.N. A Crl." uit goede btron verneemt, is de beslissing inzake de kwestie-Tack niet genomen door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, noch door den Minis ter van Buitenlandsche Zaken, maar volgens een besluit van den Minister raad, zoodat alleen de Ministerraad ook weer het besluit ongedaan kan maken. DE NIEUWE PENSIOENWET EN DE GEMEENTE-AMBTENAREN IN LOSSEN DIENST. Het Gemeentebestuur van Schiedam heeft zien met een adres tot den Minis ter van Financiën gewend, waarbij hel er de aandacht op heeft gevestigd, dai de bepalingen der nieuwe Pensioen wei, wat betreft de personen in lossen dienst, tot groot bezwaar voor de Ge meente aanleiding geven. Hoewel die wet op djt punt niet vol komen duidelijk is, schijnt het toch de bedoeling te zijn, dal allen die langer dan drie maanden in dienst zijn, in het pensioenverband moeten worden opgenomen. Het Gemeentebestuur heeft den Mi nister er op gewezen, dat er geen re denen zijn personen in lossen dienst een bevoorrechte positie te geven bo ven de personnen in particulieren dienst; voor dezen is de Invaliditeits wet, waarvan de premie misschien 1/7 bedraagt van de pensioensbijdragen der ambtenaren. Alleen wanneer de losse dienst lang heeft geduurd 15 of 7 jaar, naar de analogie van art. 48, 3e en 5e lid der Pensioenwet en in dieu dienst de pensioengerechtigde leeftijd wordt bereikt of invaliditeit ontstaat, zou er reden zijn om aanspraak op pensioen te geven en wel ten laste van het lichaam, dal deze personen in dienst beeft Zooals de toestand nu is, zouden de Gemeenten voor mcnschcn waarvan tevoren vaststaat dat zij het toch niet tot pensioen brengen, jaarlijks 151/2 van het loon als pensioenbijdrage moe ten opbrengen en bovendien zou voor ben, die vóór de wet langer dan 3 maanden in dienst waren, inkoop ge- eischt kunnen worden, waarvan het be drag nog niet bekend is, maar dat on getwijfeld aanzienlijk zal zijn. Daarbij komt tenslotte nog dat, wanneer zij weder uit den djenst worden ontslagen, de wiskundige reserve, m verband met de invaliditeitswet, moet worden be taald, die eveneens vrij aanzienlijke bedragen vordert. Op grond van een en ander heeft dan ook bet Gemeentebestuur verzocht aan de bezwaren tegemoet tc komen. VRIJHEIDSBOND. De lieer mr, H. C Dresselhuys is met algemeene stemmen gekozen als voorzitter van den Vrijheidsbond. 1 JURISTENCONFERENTIE VOLKENRECHT. De Washingtonsche Conferentie voor de beperking van bewapening beeft in hare vergadering van 4 Febr. 1922 een resolutie aangenomen krachtens welke Amerika, het Britsche rijk. Fjrankrijikl, Italië en Japan, een commissie van rechtsgeleerden zouden in het leven roepen, bestaande uit niet meer dan twee vertegenwoordigers van elk dier mogendheden om de vraag onder de oogen te zien, of. .en zoo ja, welke aanvullingen van de bestaande regelen van volkenrecht noodig zijn in ver band met nieuwe wijzen van aanval of verdediging, welke het gevolg zijn van het gem-uikmaken van tijdens de Haagscne Conferentie van 1907 nog niet bekende of sedert dien tijd ontwikkelde middeien van krijgsvoering. Aan de re geering der Vereenigde Staten werd bij' diezelfde resolutie opgedragen na over leg met de betrokken mogendlieden den dag en de plaats te bepalen, waar op deze commissie zal bijeenkomen- Als gevolg, van dit overleg, waarbijl de Nederlandsche regcering werd be trokken, is thans overeengekomen, dat de commissie van rechtsgeleerden op 10 Dec. 1922 tc 's-Gravenhage zal sa menkomen. E. V. EN EK, Naar ,.De Tijd" uit goede bron ver neemt, wordt aan bet departement van Binnenlandsche Zaken voorbereid eert ontwerp-wet tot regeling van de verkie zing der leden van de Eerste Kamer volgens liet stelsel der Evenredige Vér- tegenwoordiging, waarbij het provin ciaal der afvaardiging wordt intact ge houden. BEZUINIGING BIJ MARINE, De Minister van Marine zal een commissie benoemen ouder voorzit terschap van den kapitein ter zee Aron- stein, chef van den radiodienst van de Marine te Amsterdam, tot versobering van de marine-monteursopleiding te Amsterdam. Jze trotsch en dom, en vol inbeelding. Jlk heb altijd eenen afkeer van zulke John! Van menschen sehad. Sta stil, bitterde Jota!"111618 Stil! ri6P d6 ver" RT,D,L?Ude vr0llw was eindelijk veilig od ftpn m °?S 8 aanseland, zij viel en waaideTu <kn besten stoel neer, doek lucht t^hmet aar kanten zak- die~ hartTwJ6-1 aanstonds beter zijn; zoo Gifw l!nSen vermoeien mij dekldeed on dpeengaa?' John' een ae&taeea op de paarden leggen 7;; worden. UWe nalaü^d niei ziek John ging heen, en wjj bleven in on ze kamer wachten, tot mevrouw weer tot zich zeiven kwam. Het duurde een geheelen tijd eer zij weer bij adem was. Intusschen tuurden hare scherpe grijze oogen in het ronde, om alles in de kamer in oogenschouw te nemen. Eindelijk vestigde zij haren blik op mijne vrouw, en zij sprak: Gjj zijt niet achteruit gegaan, me vrouw Gear, Neen, klonk het met een weülui- denaen lach; ik ben yeel beter te pas dan vroeger, mevrouw Fay Dat had ik wel verwacht; maar ik was toch nieuwsgierig om het zelf te zien. Gij ziet er waarlijk goed uit. Wel gij kunt niet ongelukkig zijn! Ik, ongelukkig in dit huis, met dien besten teederen echtgenoot, die mjj zoo bederft en mij in alles vol doet! riep zjj heftig uit. Ja! zeide mevrouw Ray, het is ongelooflijk en bijna schande. Als ik denk hoe ellendig gij er hebt uitgezien verwachtte ik toch niet u zoo te vin den. Ik hoop dat uwe dochter ook goed gezond is, zeide ik, om aan het gesprek een andere richting te geven. Zij is goed, maar ik heb niets aan haar; zij is een last voor zich zelve. Zij waardeert het niet, dat wij eindelijk in onze rechten hersteld zijn; zij is mij niet dankbaar, dat ik haar tot een da me wil maken, en dat ik haar een gou vernante héb gegeven, om baar zoo spoedig mogelijk fijnere manieren te leeren. Goede hemel, wat heeft zij mij geld gekost! En wat zal zij later een fortuin bezitten, als zij partij van ba ren stand wil trekken! Wij mogen dus hopen, dat gij u in de verandering verheugd, mevrouw Ray. Ik zou er meer van genoten heb ben, als alles eerlijker was gegaan, antwoordde zij scherp; ik werd om zoo te zeggen uit het oude huis gezet. Die man wist de zaken zoo te draaien, dat de duivel zelf er niet uit wijs zou hebben kunnen worden, dat recht en onrecht was. Ik ben overtuigd, dat hij zijne koetjes op het droge heeft, en dien eenvoudigen ouden testamentuit voerder leelijk heeft vast gehad. Bedenk dat gij van den broeder van mevrouw Gear spreekt, zeide ik. O, ik weet wel van wien ik spreek antwoordde zij; en mevrouw Gear kent hem beter dan ik, al zwijgt zij zoo goed, en al steekt zij al wat hem be treft onder stoel en banken. Gij kent dien man niet half zoo goed als zij, mijnheer! Mary werd eerst bloedrood en toen doodsbleek. Zij wrong hare handen stilzwijgend op haren schoot. Is dat inet zoo, mevrouw Gear? vroeg die onaangename oude vrouw. Canut en ik spreken nooit over het verleden of over al wat mij toen ongelukkig maakte. O, Canut en gij zijt een voorbeel dig paar! sehimDte de oude; gij zoudt een goed figuur maken als pronkstuk ken in mijne zaal. Ik zie gaarne zul ke groote sieraadmeubels. Ik zag op mijne horloge om me vrouw Ray te herinneren dat mijn tijd kostbaar was; maar zij scheen niet haastig te zijn, en begon integendeel de bindsels van haren hoed los te doen en deed haren sjaal af. Versta mij goed, zeide zij, dat was haar geliefkoosde aanhef, Herbert Vaughan heeft niet erger gehandeld dan ik in zijne plaats zou gedaan heb ben, en hij heeft het bovendien heel slim aangelegd. Het moge schande zijn ik schik er mij in, en wij blijven goe de vrienden. Als hij met behulp van zotten Wenford een nieuwe loodmijn doet bewerken, waaruit hü veel inte rest trekt, moet men zijn bekwaamheid wel bewonderen. De oude vrouw was geestig; zij schertste met woorden waarover men zich toch niet beleedigd kon toonen. Wat zegt gij, wil hij een loodmijn ontginnen? Ja.hij en die lompert hebben den Nettlewoodsehen berg op specu latie gekocht.Ha! ha! ha! zij zullen nu hun fortuin maken. Uw eerste echt cenoot hunkerde naar het bezit van die rots, en meende dat er een onge hoorde hoeveelheid metaal in stak, mevrouw Gear; maar hij was zoo voor zichtig als zijne zuster, en gec.i waag hals. Ja, hij was een voorzichtig man, zegde Mary, huiverend; en, voegde zij er gejaagd bij, is men al begonnen met de loodmijn te ontginnen? Vertel mij daar wat meer van. Ik weet er niets meer van: 't zijn mijne zaken niet. Ais de onderne ming mislukt, zooals ik verwacht, zal ik er mijn hart niet om breken. Maar dit is de reden niet van mijn komst, mijnheer Gear. Zij schoof zonder op te staan en op gansch eigenaardige wijze haren stoel van het venster, door de kamer heen naar mij toe. Ik had haar reeds vroe ger dergelijk kunststuk in het veerhuis zien uitvoeren, om zich de moeite te sparen van op te staan (UXéordf vervolgd).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1