.ONS BLAD' Bi Mek na het ma No. 593. Woensdag 4 October 1922. 14e Jaargang. -, f 60,-, f 35- f 15,-3 BUITENLAMD. Fa. SU. H9MG, HlMflR, ftlient G7. Vloerplaten, Vulemmers, Kolenbakken, Tangen, Pooken, enz, enz. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Per Kvvarfaa! voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar 1 03 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Aan alle abonnó's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400, Advertentieprijs) Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclam| per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vos uitbetaling per plaatsing f 0.60. DE CRISIS IN HET OOSTEN. Vertegenwoordigers vervangen. In de kringen der Porte wordt me degedeeld, dat de regeering te Kon stantinopel heeft besloten aan haar vertegenwoordigers te Parijs en Rome opdracht te geven de dossiers met de loopende zaken aan den vertegen woordiger van de regeering der Turk sche Nationale Vergadering (Angora) te overhandigen. De gedelegeerden v. ie regeering te Konstantinopel zullen worden teruggeroepen wegens den fi- lancieelen toestadn dezer regeering. Ook bereid tot een vredes conferentie. De Parijsche correspondent van de „Daily Mail" meldt dat het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken officieele bevestiging heeft ontvangen dat de Kemalisten de geallieerde nota van 23 September in haar geheel aan vaarden en er in toestemmen, vertegen woordigers te zenden zoowel naar Moe dania als naar een vredesconferentie. Een Twksche aanval. In het gebied van Chataldja deed een bende Turken een aanval op 'n ■jrieksche post, en doodde het garni zoen van tien man. Grieksche verster kingen verdreven de aanvallers. Amerika en Groot-Britannië. De „Tribune" maakt melding van talrijke protesten tegen de aggressie der Turken, welke bij de regeering der Ver. Staten inkomen. Het blad zegt, dat hooggeplaatste bestuursamb tenaren gelooven, dat indien de Tur ken en Britten den strijd beginnen, t onmogelijk zal zijn te voorkomen, dat Amerika meedoet. Bovenvermelde be tooging van de openbare meening maakt het thans waarschijnlijker, dat Amerika bereid zou zijn de vrijheid van de zeeëngten mee te waarborgen. De Russische eisch inzake de 'zeeëngten. Uit betrouwbare bron wordt ge meld, dat de Britsche regeering be reid is den Russischen eisch te steu nen in zake deelneming in een li chaam, dat zal benoemd worden om over het beheer van de zeeëngten te beslissen. De conferentie van Moedania. In een bijeenkomst van de hooge commissarissen te Konstantinopel is de kwestie besproken, of een Fransche en Italiaansehe generaal moeten deel nemen aan de onderhandelingen te Moedania ten behoeve van de verde diging der neutrale zone. Besloten werd, dat alle besluiten genomen te Moedania, afhankelijk zouden zijn van e aanvaarding door Angora van de voorstellen der mogendheden. De Kemalisten zijn voornemens, vast te houden aan den eisch, dat de En- gelschen zich terugtrekken van den Aziatasehen oever van de Dardanellen en dat de Grieken Thracië ontruimen. Verwacht wordt, dat de Fransche gedelegeerde de Turken in dezen eisch 'al steunen. Dg Turksche posten in de zone van Tsjanak bevinden zich thans op hon derd meter van die der Britten. Er is te Londen nog geen bericht ingekomen omtrent het verloop der zonferentie. De bladen zijn het er in het alge- eenera°ar, unS' dat de geallieerde ffwmT 11 yo°rstellen dat de ge Oost Tbra ?enten langzamerhand ove~f ZUllen bezetteE <=en S DAekren linie' wanneer de Gneken het ontruimen, en dat de Turk instalfeerd?™61'6 zal De Grieksche gedelegeerde op de conferentie te Moedania zal niet kun nen toestemmen in een terugtrekking der troepen uit Thracië. De jaarklassen 1917 en 1918 zijn opgeroepen. De evacuatie der Grieksche en Ar- meensche vluchtelingen is door de Turken stopgezet, daar de termen verstreken is. Ongeveer 300.000 personen zijn weg gevoerd, en zij, die gebleven zijn, zul len naar het binnenland gedeporteerd worden. Kemal in Angora. Moestafa Kemal is te Angora aan gekomen. Turksche bezorgdheid. De regeering van Angora heeft stap pen gedaan bq de geallieerde hooge commissarissen, om opnieuw uiting te geven aan de vrees, welke de toestand in Thracië haar inboezemt. Zij be klaagt zich o.a. over de vervolgingen, waaraan de Muselmansche bevolking zou zijn blootgesteld, en ducht dat de collectie kunstmonumenten in Adria- nopel aan het vandalisme der Grieken zal zijn overgeleverd. De geallieerde vertegenwoordigers hebben ernstig de aandacht der Griek sche regeering gevestigd op de nood zakelijkheid om de troepen in de hand te houden, ten einde een conflict te vermijden. De ontruiming van Smyrna voltooid. De laatste transporten met Grieksche vluchtelingen hebben Smyrna verla ten. De neutrale zone. Naar wordt gemeld, is de Turksche cavalerie voor de Britsche linies bij Tsjanak lichtelijk teruggetrokken. Nader wordt medegedeeld dat de Turksche troepen de neutrale zone ont mimd hebben. DE REVOLUTIE IN GRIEKENLAND De Britsche gezant te Athene heeft een bezoek gebracht aan Cannelopou- lo's daarbjj gezegd, dat de handtee- kening door hem geplaatst in het be zoekers-register in het Paleis als het ware beteekent, dat Engeland ko ning George II erkent, maar dat hij formeel erkend zal worden bij zijn troonsbestijging. De diplomatieke vertegenwoordiger van Frankrijk wacht instructies uit Pa rijs af. Kolonel Piastiras is uit Athene naar Thracië vertrokken met het doel een onderzoek in te stellen naar den toe stand in het Grieksche leger, waar ge vallen van tuchteloosheid zijn voorge komen. Volgens een B. T. A.-bericht heeft Zaimis om gezondheidsredenen voor 't premierschap bedankt. De algemeene verkiezingen in Grie keland worden den 13en November ge houden. Ex-koning Konstantijn is te Paler mo aangekomen. OPSTAND IN GEORGIë. De berichtendienst der Georgische legatie heeft uit Konstantinopel een telegram ontvangne, waarin wordt ge zegd, dat anti-bolsjewistische detache menten aan het bolsjewistische leger in Georgië zware verliezen hebben berokkend Een divisie van het roode leger heeft de provincie Doesjethi be zet en zich aan plundering overgege ven. De bevolking verdedigde zich hardnekkig; de strqd duurt voort. De regeering, die radeloos is, gaat in Ti- ilis tot massa-arrestaties over en mis handelt de politieke gevangenen. DE IERSCHE KWESTIE. actie der Vrijstaters. De Vrijstaters veroverden Inchige- alagh, in het graafschap Cork en zet ten vervolgens hun opmarsch naar Ballingery voort, waarbij zij levendi- gen tegenstand ontmoetten van repu blikeinen ten getale van verscheidene honderden voorzien van mitarilleurs en pantserauto's. Hun verliezen waren talrijk. Zq verloren ook twee hunner auto's. In de provincies duren de schermut selingen nog altijd voort. De republi keinen passen een nieuwe taktiek toe, welke de laatste dagen vaak tegen ka zernes wordt aangewend en bestaat in het doen ontploffen van mijnen door middel van electrische kabels. De re publikeinen vielen de positie der Vrij staters te Külersglin, in het graaf schap Kerry aan. De strijd duurde den heelen nacht tot de Vrijstaters verster kingen kregen en de republikeinen ver dreven, die tien dooden en zeventig gewonden hadden, - terwijl de Vrijsta ters een doode en vier gewonden tel den. Een echec der Vrijstaters. Een sterke rebellen-strijdmacht heeft een aanval gedaan op het Vrijstaters- garnizoen van Omeath. Na een strijd van drie uren, waarin tien rebellen werden gedood, ontruimden de Vrij staters Omeath. De grondwet van den Vrijstaat. Men gelooft, dat de grondwet ge reed zal zijn om het Britsche parle ment in de herfstzitting voor te leg gen. Gisteren heeft de Wetgevende Ver gadering met groote meerderheid een artikel aangenomen, hetwelk vereischt dat alle leden van het Vrqstaat-parle- ment een eed of belofte van trouw zal worden afgenomen, overeenkomstig de in het verdrag opgenomen for mule. DE ZEELIEDENSTAKING IN FRANKRIJK. Het Fransche s.s. „Stilbe" is Maan dag naar Engeland vertrokken met een nieuwe équipage, die de beslissing van 15 Sept. heeft aanvaard. De havenarbeiders te Marseille heb ben geweigerd het schip „Gouverneur- Général Grévy", dat naar Algiers ver trekken moest, te laden. Andere sche pen, welke zich in de haven bevonden konden zonder incidenten vertrekken. Het stoomschip Capa Blanca moest halverwege terugkeeren; de oorzaak hiervan is nog niet bekend. Het bestuur van de „interfédération maritime", de organisatie, waarin de verschillende vakvereenigingen, bij de koopvaardij betrokken, vereenigd zijn heeft aan de regeering een bemidde lingsvoorstel gedaan, hierop neerko mend, dat er zoo spoedig mogelijk 'n commissie zou worden benoemd, als die welke het besluit van Februari '20 heeft opgesteld en waarin beide partij en gelijkelijk zouden vertegenwoor digd zijn. In afwachting van de con clusies dezer commissie zouden de sche pen volgens de oude regeling varen met hun oude officieren en bemannin gen. Komt men niet tot overeenstem ming, dan zouden beide partijen elk twee arbiters benoemen. Beide par tijen zouden zich verbinden zich te onderwerpen aan het besluit der commissie of der arbiters. VERKLARINGEN VAN DEN DUIT- SCHEN MINISTER GIESBERTS. Op den bondsdag der R. K. arbei- dersvereenigingen te Essen werd ern stig geklaagd over de duurte. Minister Giesberts, die de vergade ring bijwoonde, verzocht niet de regee ring alleen voor alles verantwoorde lijk te stellen. De opheffing der distri butie was ook door de arbeiders ge- ëischt en wanneer men alles had voor zien was de rautsoeneering niet zoo spoedig opgeheven. Er moesten mid delen worden gevonden om den nood toestand onder het oog te zien. De minister dacht aan een leening voor voedingsdoeleinden. DE VOLKENBOND. Na een rapport van Schanzer heeft de Italiaansehe ministerraad aan haar delegatie te Genéve machtiging ver leend het voorstel van den Volken bond betreffende de leening aan Oos tenrijk met deelneming van Italië in de waarborging aan te nemen. EEN MUNITIE-SCHANDAAL? De correspondent van de „Times" te Tokyo maakt melding van wijd en zijd verspreide geruchten, dat de Ja- pansche militaire autoriteiten geheel zonder voorkennis van het ministerie van buitenlandsche zaken onderhande lingen hebben gevoerd met generaal Dietrichs, den leider der „witte" Rus sen, te Wladiwostoek en Sjang-tso- lin, den Chineeschen toechoen te Moek den, met het doel, een bufferstaat in het leven te roepen tusschen Sovjet- Rusland en Japan. De bladen beweren dat wagonladingen munitie van Wladi wostock naar Sjang-tso-lin en Die trichs zijn gezonden, terwijl, naar ver nomen wordt, de Britsche gezant er sterk op had aangedrongen, deze mu- ndtievoorraden te vernietigen. HET PROCES INZAKE DEN MOORD OP RATHENAU. Gisteren voormiddag begon voor het staatsgerechtshof te Leipzig het pro ces inzake den moord op Rathenau. Om kwart over 9 werd de zitting ge opend. De advocaat v. Hahn stelt voor het Staatsgerechtshof incompetent te ver klaren. Ter motiveering van dit voor stel houdt h(j een uitvoerige uiteenzet ting omtrent de hoogste rechtsgoede ren. De wet ter bescherming der re publiek acht hij ongeldig. „Oberreichsanwalt" Ebermeier ant woordde kort op het voorstel van Hahn. Spr. stelt voor het door Hahn ingediende voöisteTte verwerpen. Het gerecht trekt zich daarop terug om een besluit te nemen. Na een half uur deelt de president Hagen mede, dat het Staatsgerechtshof zijn be voegdheid heeft onderzocht en beves tigd, waarmee het voorstel-Hahn is verworpen. Hierop kwam Hahn met een nieuw voorstel. Thans verwierp hij het Ge rechtshof als rechtbank in haar geheel en wel vooreerst de leeken-bijzitters, daar zij politici waren en de leden van het Rijksgerecht, daar de voorzitter dr. Hagen in een schrijven den rijksminis ter van justitie had verzekerd, dat de in aanmerking komende rechters de republikeinsche beginselen waren toe gedaan. Na een verklaring van den voorzit ter trok de verdediger zijn voorstel in zake de niet erkenning van de leden van het Rijksgerecht in, doch hand haafde dat nopens den voorzitter, daar de beklaagden hem niet het volle ver trouwen schenken. Ook dit voorstel werd verworpen. Hierna begon het ver hoor. De rechter van instructio bij het staatsgerechtshof heeft een bevel tot gevangenneming uitgevaardigd tegen P. Brandt, die bij den moord op Ra thenau betrokken is geweest. Een be looning van 1.000.000- Mark is uitge loofd voor zijn arrestatie. VERSPREIDE BERICHTEN. WFER TWEE DUITSCHE VEU- EENIGINGEN ONTBONDEN. De Pruisische minister van binnen- landsche zaken beeft met toestemming der rijksregeering de vereenigiag „Bis- marekbund" in Halle ontstbonden ver klaard. De leden zullen niet een boeie van 50.000 mark of vestingstraf vna ten hoogste drie maanden worden ge straft. De „Bismarckbund" werd ont bonden, omdat hij militaire oefeningen hield en rijn leden in het gebruik van de wapenen oefende. Ook de bond der Nederduitschers in Hamburg is ontbonden, daar in, Juli van dit jaar een groot aantal wapens, die aan dezen bond behoorden, in be slag genomen is. DE HUIS EIGEN AARSSTAKING IN OOSTENRIJK. Het gemeentebestuur van Wee-nem heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij den huiseigenaars wordt ver boden de waterleiding af te sluiten of de verlichting, onmogelijk te maken. De bono van huiseigenaars weigert na 1 Cct. te voldoen aan de verplich ting verschillende belastingen voor staat en gemeente te innen en af tte dragen. De huiseigenaren eisohen de betaling van het tiende deel van de huren van 1914 in goudkronen, bet geen onder de gegeven omstandigheden het 1500-voudige van bet vredesbe» drag beteekent. De staking onder de huiseigenaars is gisterenavond 6 uur begonnen. Daar men zich er van soc.-dem. zijde heftig tegen verzet, zal hij in de arbeiders wijken waarschijnlijk niet geheel lot uiting komen. In de andere wijken der stad wordt zij in verzachten vorm uit gevoerd en geleidelijk verscherpt. Magistraat en politie dreigen de sta kers met boeten en vrijheidsstraffen, indien zij iets ondernemen, dat de openbare orde en veiligheid in gevaaj- zou brengen. Iniusscben tracht de regeering be middelend op te treden. KORTE BERICHTEN. Na de uitspraak inzake het Rulrr- gebied werd in bet Duilsohe rijksde partement van arbeid ook ten aanzien van de andere steenkolen bekkens uit spraak gedaan, welke een verbooging der dagloonen van 80 tot 95 pCt. be treffen. De verordening van den „Ober- prasident" der Rijnprovincie inzake de beperking van den verkoop in het klein is aoor de Rijnlandcommissie ook voor October toegelaten. j - Volgens ae bladen is bet in het Reuzengebergte de laatste dagen hevig aan het sneeuwen, zoodat de sneeuw op (jet gebergte eefligc cM, boog ligt. In de dalen slagregent het; reeds zijn verschillends bergstjoomen buiten de oevers gebeden. De mijnwerkers van Zuid-Wales hebben besloten, in verband met de kwestie der niet-vakvereenigiiigsleden, tegen midden November den arbeid te staken. Volgens de „Herat-do" zouden de Spaansche minister van buitónland- sche zaken en van handel den wensch hebben te kennen gegeven af te tredih. JBij een botsing tusschen een post auto en een in volle vaart zijn-den tram bij Erba in de buurt van Mi laan werden 6 personen gedood en 14 gewond. De Belgische regeering deelt de Statistiek mee van de Duitsche depor taties. Er zijn 120.000 personen uil België naar Duilschland gedeporteerd. Hiervan stierven 2614 ;n ballingschap. Hongarije protesteert bij den Vol kenbond tegen hel optreden der Kleine Entente inzake de Ilongaarsche kwc-slei. Teekenend voor den nood der Duitsche pers is liet bericht, dat de „Arnstadter Nacbrichten" waarvan reeds de 154e jaargang loopt, op 1 October hebben opgehouden te ver schijnen. Ziet de Etalages. Vraagt onze prijzen. De sultan van Marokko heeft Poincaré geluk gewenscht met het suc ces van zqn Oostersche vredespolitiek. Het incident in de apparatenfa- briek der A. E. G. is spoedig bijgelegd. Gisterenmorgen verscheen het gansche personeel en nervatte bet werk onder de oude voorwaarden. (De uitsluiting der 10.000 arbeiders bij Siemens en Halske duurt voort.) Volgens de „Epoca" hebben de fascisten, dje reeds de Dujtsche school te Bolzane hadden bezet, bet stad huis vermeeslerd na een gevecht met de politie, waarbij 28 personen wer den gewond. Een draadloos bericht u;t Moskou meldt, dat Lenin, „die weken ziek js geweest'', zoover hersteld is, dat bij zijn werkzaamheden kan hervatten. De Al-Russische communistische uitvoerende commissie te Moskou be sloot tot invoering van den algemee- nen dienstplicht voor alle mannen tus schen 20 en 40 jaren. Volgens een bericht up New-York werd aan de bekende danseres Isidora Duncran en haren echtgenoot, den Russischen schrijver Jessen, vergunning geweigerd zich naar de Vereenigde Sla t-en te begeven, daar beiden verdacht worden tot eene Bolsjewistische propa- gamda-orgnaisatie te behooren. DE KA 1 liOJLJEKE LIEFDiA- p DIGHEIDj Voor wie op de hoogte is van de ka-art y'an Nederland en weet, hoe en waai' kerken en stichtingen ver rijden, js het niet noodig naderen tekst en uitleg te geven van het feit, uat de Katholieken uitmunten in Hef- oadjgen zin. Toch is het nog wel eens aardig^- het leit ook officieel vast te stellen. Bó de justitiebegrooiing vioor 1923 is gevoegd een staat betreffende machtigingen tot aanvaarding van ma kingen en schenkingen, verleend aan kerken en kerkelijke instellingen va-n welaadiglieid. Het geldt ditmaal het jaar 1921. Daaruit blijkt, dat in dat jaar vér- maakt rijn aan kerken en kerkelijke instellingen f 999.656 en aan kerke lijke instellingen van weldadigheid f 779.132, te zamen alzoo voor alle gezin-aten en stichtingen f 1.778.789. Neemt men de clijfers voor de Ka tholieken alleen, dan krijgen we vol gens „De Tijd'" f 615.777 voor ker ken enz1, en f 437.132 voor instellin gen van weldadigheid, te zamen f 1.052.910. Voor rekening der Ka tholieken komt dus meer dan 59 per cent, hoewel hun percentage der be volking; nauwelijks 35 percent is. Ook hier is de Katholieke liefdadig heid schitterend bewezen. JURISTENCONFERENTIE JN DEN HAAG. Blijkens een telegram uit Wlas'. hïngton is de Scliout-bii-nadi't Lod ger toegevoegd als deskundige aan den Weer John Basseta Moore, die de Vereenigde Staten op de Juristencon- l'erentie zal vertegenwoordigen. (Naar een Engelsche vertelling). Het nieuwe huis, dat gij ge- Douwd hebt, bevalt mij niet, mijnheer Gear. Er zijn slechts hokken en koten in; geen enkele kamer is groot genoeg om er een kat in te wiegen, veel min der om er menschen in te ontvangen. En ik ben van zin weldra veel men schen te zien. Ik heb tot nu toe weinig genot van mijn geld gehad, en Letty verbittert mij het leven. Ik wilde daar om de zaal, die op het veerhuis uitziet, tweemaal zoo groot laten maken. Ik finnn n°g„ andere veranderingen te „Sb" o WlldTe, U daarmee belasten, aan mPn .r" geef K»arne werk eenon iV"enden' voegde er op Cg bij en t00n vaE bescher- tegenzin in het work dat ik had gee" recht «oot aV?n w van mijn deelge- ren. Marv vat m-1-ne' om bet te weige- f Jüipt ïn i i ei1 toen zii er - ken viij -te m'j"9 aanJaclit te trék- po, viel zii in met de bede: NfiHW„P?nut' zult tocb niet naar ettlewood terugkeeren? weigeren? heb ik het recht dit te m°eite Waard al veelgeld1' mm zegt' nog vrouw Rav- m zeide me" hankelijk zijn En ak H te onaf- ziet om hier eenieo°^ler gen aan" blijven, mevrouw Gear en,a^een te mee o-ii ar' wel kom dan mee, gij kunt goed logies in het veer huis krijgen. Het was er tP goed toen ik er herberg hield. mi 6 Camit?Ch' mag ik U dan veiiezellen, Als gij dat wenscht, zeker; in dien een lang verblijf aldaar voor mii noodzakelijk is. Maar wij zullen daar over straks spreken. Och, houd mij nu maar niet lan ger op met al dien onzin, viel me vrouw Ray in; mijne paarden vatten kou terwijl ik hier zoo lang moet wachten. Maar, vervolgde zij, terwijl zij mijne vrouw doordringend aanzag, gij moet, dunkt mij, met hem mee ko- men en uw beste kleed mede brengen. Als de kamer gereed is, zal ik een croot feest (reven: Letty zal clan. zoo als de gouvernante dat noemt, in de wereld verschijnen alsof zii zich haar leven lang niet duchtig vertoond hadl Ja, ja voegde zij er bij, terwijl zij met hare kruk op den vloer stamp te, wij zullen een groot feest hebben als de kamer in orde is, en op dat feest zullen de eerste families van den omtrek verschijnen, dezelfde die de oude vrouw zoo menigmaal den rug hebben toegekeerd, toen zij arm was. Heb ik u ooit den rug toege keerd? vroeg mijne vrouw, glimla chend. Dat hebt gij niet gedurfd; gij zat te veel bij uwen broeder onder den duim, en gij hadt geen eigen wil. Maar gij hebt nooit met mij gespot, en van al die vroegere kennissen zal ik nie mand liever in mijn huis ontvangen dan u en dien bouwmeester daar. Wanneer komt gij, vroeg zij, terwijl zij zich eensklaps tot mij wendde: mor gen? Ik moet eerst mijnheer Sander son raadplegen, mevrouw Ray. Laat mijnheer Sanderson naar den duivel loopen, riep zij uit; gij moet morgen komen. Ik verlang de kamer zoo spoedig mogelijk in orde to zien. Ik ben te oud en te zwak om tijd te verliezen. Welnu, ik hoop morgen naar Nettlewood te komen. Ik houd u aan uw woord, zeide zij, terwijl zü weer denzelfden weg te rugschoot naar het venster, dat zij wqd open stiet en John riep. Ik zou dien vent gaarne in de lucht zien spartelen! zeide zij boosaar dig, toen John den heuvel weer lang zaam opkwam. Gaat gij vertrekken, mevrouw. Ja, ja, mijn vriend, de rechter, zal niet kunnen begrijpen waar ik zoo lang gebleven ben. Ik zou voorstellen op uwe gezondheid met een glas goe den ouden portwijn te drinken, als ik wist, dat gij dien in huis hadt. Vergeef mij, zeide Mary ge jaagd, ik vergat u iets aan te bieden. Canut, lieve, ik geloof dat er nog een flesch portwijn in huis is. Zie nu eens aanl riep mevrouw Ray uit, dat is een vrouw die er een wijnkelder op na hield, en diezelfde vrouw weet nu niet of er een flesch wijn in huis is. Vrouw, vervolgde zij, •bijna hartstochtelijk, gij moet de ver andering erger gevoelen dan men aan u zien kan. Ik gevoel dat de verandering ver betering is. Zoodat gü het verledene niet meer terugwenscht? vroeg mevrouw Ray. Niet om al de schatten die in de Cum-berlandsche bergen verborgen lig gen, riep zij opgewonden uit; niet om al de schatten van de gansche wereld! Gij zijt eene zonderlinge vrouw; dat waart gq altijd, mompelde mevr. Ray. Ik kwam nu juist met de flesch port wijn binnen, die ik uit den kelder had gehaald, en schonk mevrouw Ray 'n glas wijn in. Ik drink op uwe gezondheid, jongelieden, en bedank u, dat gjj eene oude vrouw, die u van uw schatten beroofd heeft, geen kwaad hart toe draagt. Gij haat mij immers niet, Ma ry Gear? vroeg zq, terwql zq wachtte om het glas aan de lippen te zetten. Waarom zou ik u haten? vroeg mijne vrouw verwonderd. Ik ben als het ware een spook uit dat verleden, waaraan gij zoo noode wordt herinnerd. Ik heb u toen, misschien uit begeerlijkheid naar uw geld, zoeken te benadeelen, of u uit zelfzucht kwaad gewenscht. Zeg dat jj-ii mi> a'les reeft.'. Zij leunde ontstuimig voorover op hare kruk, en hield haren adem in om naar het antwoord van Mary Ge- ar te luisteren. Wel zeker, ik vergeef u gaarne alles, waarvoor gij verge ring verlangt want ik gevoel mij zoo dankbaar en zoo gelukkig, zeide mijn vrouw op op gewekten toon. De oude vrouw dronk haren wijn in eenen teug uit, alsof haar een pak van het hart gevallen was. Heil en zegen op dit paar! Nu kunnen ze in Nettlewood niet meer zeggen, dat ik iedereen kwaad wenscli Komaan, John, riep zij, terwijl zq den binnentredenden knecht bq den arm vatte, zie voor u en sta vaster op uwe beenen. -Kan ik n soms van dienst zijn, mevrouw Ray? vroeg ik. O, neen. John kent mijnen stap het best. Vaarwel. Toen zij het huis uit was en den heuvel afdaalde, zag het gele verwelk te gelaat nog eens om, en zij zeide: Herinner u dat ik morgen den ganschen dag het Nettle wood sche veerhuis in het oog zal houde" 4Wpr.dt VfirvpintT.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1