Wisselkoersen en koersen voor Bankpapier Balast zich mat de behandeling tan alle Bankzaken. Hoorn. Alkmaar. RECHTSZAKEN. NEDERL. LANDBOUWBANK BijkantorenHlkmaar, Eindhoven, Hoorn, Purmerend. KUiST Eiï KENNIS. burgerlijke stand. BERGEN. BERGEN'. 1 n w ij d i tig Onder vele blijken van belangstelling van de zijde der parochianen bad gistermorgen (Dinsdag) de plechtige inzegening plaats van de nieuw gebouwde R K. Fröbel school „St. Angela" aan den Geestweg alhier. Onder de aanwezigen merkten wij o.a, op den E. A Heer J. van ïRcenen, Burgenieeser, alsmede dé heeren J. Oldenburg, Weihouder, en J, Apeldoorn, Raadslid. Aan de inzegening was voorafgegaan een plechtige gezongen H. Mis, welke, met het oog op liet programma dal binnen een kort tijdsbestek afgewerkt moest worden, reeds te 8 uur was aangevangen. Deze II. Mis werd opge dragen door den ZeerEerw. Heer Rengs, Pastoor, daarbij geassisteerd door den Z.Ferw. Heer Zijm, Directeur der Sint Joseplisticliling en den WelEerw. Heer A Roozeu, Kapelaan der parochie. Na afloop jiiervftn togen de genoodigden en dat waren er velen, daar alle belangstellenden en weldoeners zich hiertoe rekenen naar het nieuwe gebouw. Bij monde van den heer Van der Heijden, Voorzitter van het Comilé voor oe instandhouding en exploitatie der school, werden de aanwezigen wel kom geiieeten, in 't bijzonder de E.A. Heer van Reenen, Burgemeester, wiéns aanwezigheid zeer op prijs werd ge steld Spreker bracht dank aan den Z.E. Heer Zijm, Directeur der St. Jo- sephsticliling, voor alles wat door hem gedurende veie jaren reeds voor hel hcwaarsctioolonderwijs was gedaan en ook voor het gratis afstaan van den grond voor de school en het speel terrein, aan Pastoor Rengs en aan de Eerw. Zusters, voor de vele moeite en zorgen welke zij zich voor de school hebben getroost, aan liet Kerkbestuur voor de welwillende medewerking door het beschikbaar stellen van de l enoo- digde gelden, aan de parochianen voor hunne bijdragen en ten slotte aan den lieer Leij»n, als architect en den héér Noort en zijne mede-aannemers voor de keurige uitvoering. Hierna werd do plechtige inzegening aoor Pastoor Rengs verricht, waarna Z.F.erw. in een gloedvolle rede nog eens dubbel onderstreepte wat door den vorigen spreker, den heer Van der Heijden, reeds naar voren was gebracht en die levens een bijzonder woord van dank richtte tot het Comité. Vervolgens werd het gebouw bezich tigd. Door de kindertjes, die bij deze gelegenheid alleraardigst met papieren mutsjes getooid waren, werden op al- lerViefsle wijze eenige loepasselijké liéd jes ten gehoore gebracht. Men was vol bewondering voor hetgeen 'men te zien en te liooren kreeg en men vroeg zich af, hoe het mogelijk is, dat de Zusters dal alles met die kleine kleu ters welen klaar te spelen. Zusters, wat zijn vooral wij, ouders, U dank baar voor uwe liefde, uwe zorgen, uwe moeite, ter wille onzer kinderen. Nadat door dell Burgemeester het woord gevoerd was, vereenigden alle genoodigden z;ch pi een tweetal zaten van het Pensionaalsgebouw, waar de koffie gepresenteerd v.erd. Wat het gebouw der nieuwe school zelf betreft, we kunnen niet anders verklaren dan dat het den ontwerper daarvan, den architect Leijen alhier, alle eer aandoet. De heer Leijen is er ten voile in geslaagd een gebouw daar te stellen, dat in alle opzichten aan de eiseiien, welke men aan een moderne fröbelschool mag stellen, vol doet. En dit lijkt ons niet gemakkelijk toe, wijl bij het ontwerpen steeds re kening gehouden moet worden dat een dergelijke school bestemd voor heel kleine kleuters heel andere eischéu stelt dan de gewone scholen. Aan den timmerman-aannemer Noort, aan met selaar Iioutenbos, aan schilder Beukers en aan loodgieter Kruijdenberg komt mede een woord van lof toe voor de keurige uitvoering. Dank zij de welwillende medewer king van het Kerkbestuur en van de parochianen, dje door het beschikbaar stellen van de benoodigde gelden en door vaste bijdragen de stichting der school hebben mogelijk gemaakt, is niet aJleen de parochie, maar ook de gemeente eene inrichling rijker gewor den, welke met eere genoemd mag worden en die, tot wijd in den omtrek, ?enig in haar soort is. HEER-HUGOWAARDl H. H. WAARD. L. T. B. (Van red actie weg e bekort). De afd. L. iT. B. parochie H. Hart vergader de in het café van den heer J. .Veldman. Aanwezig het bestuur en een 40-tal leden en den Wel Eerw. heer Oldtshoorn. Aan de groote belangstelling in deze ver gadering die' wil anders niet ge woon zijn, kon men dadelijk de conclusie trekken, dat er iets bij zonders moest verhandeld worden, en dit was dan ook het geval, want het betrof bespreking over iet al of niet voortbestaan der af- leehng L. T. B. De voorzitter, de •eer C. van Langen opent de ver gadering met den Chr. Qroet, heet allen welkom en hoopt dat de besprekingen kort, zakelijk en in het belang der vereenigingi moge zijn. Na lezing der notulen komt fan de orde het voorstel 'tot ont binding der afd. L. T. B. De bt spreking werd door den Weleerw. heer Kapelaan ingezet. Spr. die zelf uit den boerenstand tornt en van jongsaf het organisa tieleven bijwoonde en wien dus de boeren en landbouwers zeer ter harte gaan, betreurt het voorstel ten zeerste. Bii Jxem rijst de vraag wat zijn de reden om te komen tot dat voorstel; moeten wil ons dan niet R. K. vereenigen? Spr. hoopt dat na afloop, van z'n rede aangename debatten zullen voortkomen en dat men niet ais de vergadering afgeloopen is, be gint te praten. Eén daverend ap plaus volgde op de gloedvolle rede, waarin we onzen kapelaan voor het eerst in het verenigings leven leerden kennen. En onze conclusie is dat de kapelaan nel op den juisten tijd is gekomen om de afd. L. T. B. te redden en een groote steun te zijn voor 't vereent gingsleven in onze parochie. Op een vraag uit de vergadering deelt de voorzitter mede, dat het in de bedoeling ligt het voorstel 'al dus in te kleeden: dat de afdee- ling voor ieder die lid van de afd. kan zijn, het bedrag moet betalen, dus als iemand niet wil betalen, moet de afdeeling het voor hem1 doen. Het doet den heer H. Overtoom oenoegen deze medédeehngen té tiooren. Spreker, die vanaf de op richting der afdeeling L. T. B. lid is Heeft dus het kwijnend be staan meegemaakt, Een ieder was overtuigd dat het met de L. T. B. zóó niet langer kon giaan; hij. is er ook zeker van dat de hooge contributie de struikelblok 'der L. T. B. is geweest, nu er een lagere contributie zal komen, zaf niemand tegen het voortbestaan der afd, zijn, alhoewel sommigen toch grie ven tegen de L. T. B. zullen blij ven hebben, welke voortspruiten o.a. uit de L. T. B.-bank waar men zijn zoo zuur verdiende penningen had belegd, en die nu zijn verdwe nen. (Wordt .vervolgd.) STUKKEN VOOR DEN RAAD. Bemaling Munnickenveld Nieuwland. In de aRads vergadering van 20 Juni j.l. werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld een adres van de bewoners van het Nieuwland en fiet Munnickenveld. houdende het verzoek over te gaan tot demping van die wa teren. teneinde aldus een einde té ma ken aan den last. welken die joewo- ners ondervinden van dien ter plaatse dikwijls voorkomenden stank. Genoemd adres was voor de Ver een igingen 0Hendrick de Keijser" ie ïsteraadam en o0ud Hoorn" alhier aanleiding te verzoeken op andere wijze dan door demping het euvel der ver vuiling weg te nemen, teneinae het sladsschoon van het bewuste gedeelte niet te schenden. Uit een ingesteld onderzoek is B. en W. gebleken, dat een geheel af doende verbetering van het Munnickeln- veld en het Nieuwland sleiohls is te bereiken door de löozing van riool water in die grachten en in de So- ciëteitsgraent te staken, hetgeen edi tor aanzienlijke kostenn zal vergen. B. en zijn daarom te rade ge gaan of niet op minder kostbare wijze een bevredigend resultaat is fe ver krijgen. Gedacht werd aan eene regel matige verversching van het vervuilde water door het uitpompen der gracht gedeelten. na voorafgaande afsluiting en het vervolgens vullen daarvan met polderwater uit de Oosterpoori.sgrac.ht_ Door het aanbrengen van een kist dam met koker en klep onder de Koe- poorlsbrua zouden op deze wijze zoo wel het Munnickenveld en het Nieuw land als de Sociëteitsgracht periodiek kunnen worden vexverscht. Voor het oppompen van het water in het riool in de Gédempte Turfhaven kan ge bruik worden gemaakt van een dier Iagedrukcentrifugaalpompen van het voormalig gemeentelijk waerleidingDe- drijf. alsmede van een 60 M. huis, aanwezig bij de Gasfabriek, terwjjl de motor voorloopig zou moeten wórden gehuurd. Teneinde zekerheid fe krijgen of in derdaad op de geschetste manier in voldoende mate verbetering intreedt, hebben B. en W. in overeenstemming met de Commissie voor Openbare Wer ken besloten een p r o e f-bemaling te doen houden. Door het bestuur van den Oosetrpolder is welwillend toe stemming verleend om het benoodigde polderwater aan de Oosterpoortgracht te onttrekken, mits de waterstand pi dien Polder minstens 2 o.M. boven maalpeil is en aan den Voorzitter van gemeld College voor elke onttrekking! vergunning wordt gevraagd. B. en W. stellen zich voor den Raad te zijner tijd in kennis te stellen niet de resultaten der proefbemaling. waarvan de inrichtingskosten naar schatting f420.zullen bedragen, c.q. nadere voorstellen ter zake te doen. Salaris gemeente-architect, i B. en W. stellen voor het salaris van den gemeente-architect te bepalen op f3800.tot f4600...met vier 2- jaarlijkscbe verhoogingen van f200 zulks te rekenen vanaf 1 October 1921 en met dien verstande dat voor de toekenning van de periodieke verhoo gingen voor den heer Faber mede tellen de dienstjaren door hem als ge meente-architect in deze gemeente door gebracht. De gasprijs. Op grond van het vorenstaande heb ben B. en W. de eer U mitsdien in overweging te geven den Gemeentraad 'Tor te stellen le besluiten het dóór de gemeentelijke gasfabriek le levérén gas voor verwarmingsdoeleinden be schikbaar te stellen tegen den prijs van 7 et. per M3. Het komt B. en W. voorv dat het in overweging gegdeven middel om het gasverbruik te bevorderen en om daar door te kunnen geraken tot eene al gemeens prijsverlaging van liet gas eene gelukkige keuze is ujt de velé middelen, welke in den laatsten tijd in verschillende gemeenten worden toe gepast. Destijds is ;n ernstige overweging ge- T eest een reönctiesysieem. doch bet voorstel tot invoering daarvan is af gestuit op de vele moeilijkheden en onbillijkheden, welke uit de toepassing van reductie op de gasprijzen zou den voortvloeien. B. en W. steden voor te besluiten het door de gemeentelijke gasfabriek te leveren gas voor verwarmingsdocl- einden beschikbaar le stellen legen den prijs van 7 et. per M3. PATER .V. D. SANDEN O.P. I Sinds eenigie dagen is in hef St. Elisabethgestieht, alhief, opgenomen do Weleerw. Pater P. V. d. Sanden O.P., tot liet ondergaan van een kuur, in verband met een maagkwaal Hopelijk, dat de ziekte ziick spoedig geheel ten goede zal keeren. 't Is voor den anders zoo aatieven Pater een niet liohte poenitentie. UITSTEL. Aan de dienstplichtigen J. G. Im- pink en J. P. N. Haakman, uit de ze gemeente is uitstel van eerste oefening verleend. i DE ROODE KRUIS COLLECTE De op Zaterdag 30 Sept. gehouden collecte ten bate van liet Ned. Roo- de Kruis, heeft te Alkmaar f576.39 opgebracht, waarin is begrepen een bedrag van f 12.10 uit de gemeente Ou dorp. Het bestuur van de afd. Alkmaar dankt allen die hebben me degewierkt aan het slagen van de zen oolleetedag. BENOEMD'. Tot klerk bij den keuringsdienst voor Waren alhier is benoemd de heer J. Koopal te Leeuwarden. GEVONDEN VOORWERPEN. Uitsluitend te bevragen aan het Bureau van Pplitie te Alkmaar,, op werkdagen tusschen 9 en 1 uur. (Te vervoegen bij den Wachtcom mandant). Een dameshoed, een haarspeld, met strik, vier portemonaies met inhoud, een stef teekeningen (boer derij), een bril in étui, een broche, drie mantelbanden, twee honden, een beer (kinderspeelgoed), drie rozenkransen, een bós kloksieu- tels, een vulpenhouder, een R. K. Kerkboekje, een pet, een honden- riempje, een handtaschje, een beursje met inhoud, een étui met inhoud, een huissleutel, een knot wof. een lorgnet in étui en een rij wiefpjomp. Zitting van 30 October. I UITSPRAKEN. N, v. Ri., ged., Rijwieldiefstal, 2 jaar gevangenisstraf. KI. N., gad., Bedelarij, 3 dagen hechtenis ©n 2* jaar en 6 maanden opzending. H. 8., ged1., Landlooperij, 3 da gen hechtenis en 6 maanden opz. W. Oh., ged.. Landlooperij, 3 da gen hechtenis en 2 jaar en zes maanden opzending. H. V. W„ Alkmaar, appel vonnis kantoor., f100 b. of 50 a, hecht. A. L., Broek op Langendijk, appiel vonnis kantonrechter, aangehouden. J. V., Noordscharwoude, appél von nis kantonr., f60 b. of 30 d. hecht. H. J. B„ Alkmaar, ged., zeden misdrijf, 1. jaar en 6 maanden g©v. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting Van 26 October '22. Water In de melk', F. S.,- 'n 56-jarig veeboertje te Casfricium, 'gezegend met 12 kinde ren, trachtte de opbrengst van z'n koeien wat te vergrooten door de pomp te hulp te roepen. Gevolg, dat hij er tusschen Hep en de jammer lijk snikkende man tot 1 maand gev.- straf werd veroordeeld. Mr. Leesberg verzocht voor dezen martelaar cle mentie eii de rechter is bereid mee te werken tot een verzoek om gratie of verandering van de straf in een geldboete. Rijden zonder licht. De fletser A. G, A. te Helder, maakte zich' in den nacht van 18 op 19 Mei schuldig aan dit zeer afkeu renswaardige feit. Bovendien ver grootte hüj zijn schuld, door geen gehoor te geven aan de sommatie van de politie om af te stijgen. Der halve werd hij nu veroordeeld tolt f20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Dat was de kift. Jan K. Ife Helder was dronken en werd door de politie uit een bios coop gezet. Bij de ontstane knok partij viel de pet van een der agenten op den grond en zekere Barend R. was zoo beleefd dit hoofddeksel op te rapen. Tot groote woede van Jan. die z'n slecht humeur opi Barend koelde en hem zoo tegen het hoofd sloeg dat Barend bij een buurvrouw water moest drinken om op de been ie blijven. De kif "tig e Jan werd nu veroordeeld tot f 30 boete subs. 30 dagen hechtenis. Nog1 zoo'n zenuwenknoop. Corn, B. 'had op 4 Juli te Egimond aan Zee een lezing bezocht, gehóu den door den heer Westerhfof ov'er üe werkeloosheid Kees was van meening dat hij niet langer werkeloos kon blij ven en gaï zijn 61-jarigen dorpsge noot Gravemaker, die z'n ontevreden heid had opgewekt, 'n peuter om z'n ooren en 'n schop onder z'n staart- beentje, zoodat de arme man z'n portie ruimschoots beet kreeg. B. werd nu veroordeeld tot f 25 boete aubs. 25 dagen hechtenis. De politie moet het ontgelden. Niet minder dan 3 zaken weder- spannigheid betreffende, werden door onzen politierechter uit den Helder behandeld. Oorzaak1 natuurlijk dron kenschap en nog eens dronkenschap Eerst Kregen we Arie V. H. die met de Heldersctie Kermis de bi om nietjes buiten had gezet' en vérvol gens z'n vriend Wl P. die Bet niet minder fraai Rad versierd. Elk' dezer balsturige gasten werd tot f 30 boete subs. 30 dagen hechtenis veroordeeld VervöTgens werd onder Ret mes ge nomen D. J. D. ook' al zoo'n snuiter van dezelfde Kracht. De rechter Rad voor Rem zóóveel sympathie dat hij hem f 40 boete subs. 40 dagen op legde. Vechtpartij1 te Limmen. Piet W!., fabrieksarbeider uit Castri- cUitn', kwam per fiets met een paar vrienden uit Alklmaar. Natuurlijk „et was angeheitst" en alzoo spoedig be reid er op los te timmeren, wanneer de gelegenheid zich' voordeed. Die gelegenheid Kwam te Eimtaen, waar 'hij in contact Kwam met twee an dere CastricummerS, die door Jietn werden afgedroogd. Deze Reeren wa ren echter niet geneigd met dezelfde maat te meten maar riepen de hulp der justitie in, om Piet op zfn num mer te zetten. Hij werd dan ook (he den veroordeeld tolt f 25 boete subs. 25 dagen Rechtenis. Zoo Ret begin, zoo het einde. Begonnen we met gesloten deuren, het einde van de zitting werd ook achter 'de schermen afgespeeld. Het ging: Bier tegen zekére B. A. M. !'n man die niet uitblinkt in bijzonder nette manieren en pas tot 3 maanden gevangenisstraf is veroordeeld op grond' van zijn onsmakelijk optreden. Thans werd hij wederom voor 'n maand naar liét Hotel Zuiderhoutlaan verwezen. ARR. RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 3 Oct. NIEUWE ZAKEN. Twee appel zaken. Heden werd de behandeling voortgezet van 2 appel zaken de jachtwet betreffende contra de Ja gers D'. D. en T. T. Gehoord werd alsnog de rijksveldwachter Bouw man, die aantoonde volkomen vol gens zijn instructie te hebben ge handeld en niet uit zucht tot dienst kiopperij. Eisoh bevestiging der gewezen vonnissen. Straf te peperig. Evenzoo was in hooger beroep gekomen de steenhouwer Jos L. uit Alkmaar. Dit jonge mensch, dat meer drinkt dan goed voor 'm is, was doo rden kantonrech ter veroordeeld ter zake dronken schap tot 7 dagen principale heen tenis. Jozef deed nu, ónder belof ten beterschap uitkomen, dat een voorw. straf hem hoogst weikom zou zijn. De officier vordert bevestiging. Nog meer van dat grut. De visscher Jan V. was in appel gekomen ter zake 2 vonnissen ter zake overtreding visscherijwet. Hii was veroordeeld tot f120 en HO gulden boeten. Jan deed zijn best om zijn schuld tot een minimum terug te bren gen, doch de officier liet zich niet lijmen en vorderde bevestiging. Kleverige vingers. De brievenbesteller Jacob G. te Helder heeft op 12 Juni op het postkantoor een aangeteekenden brief met f 6.30 ingepikt. Hii kocht eenige prullerijen en werd al heel spoedig ingerekend. Bekl. die zich op vriie voeten bevond, stond nu terecht en erkende zijn misstap. Hii stond overigens goed bekend en de reclasseering had hem aan bevolen voor een voorw. veroor deeling doch de officier wilde er niet'in bijten en vorderde 4 maan den. De verdediger Mr. de Vrieze van Amsterdam bestreed de opvat ting van het O. M. en recomman deerde zijn cliënt, die reeds ge noeg gestraft is door het verlies van zijn betrekking, z'n goeden naam en z'n meisje voor 'n voor waardelijke veroordeeling. Een onbetrouwbaar paedagoog. De 36-jarige onderwijzer P. B. uit Venhuizen stond terecht met gesloten deuren. Commentaar on- noodig. Sapiënti Sat. De gevaarlijke Sigaret. Door het vermoedelijk achteloos wegwerpen van een brandende si garet raakte te Schermerhorn een schilderswerkplaats in brand en ging geheeé in vlammen op, J ,W. W. die voor ziïn broeder de schilder iets in de werkplaats had moeten zoeken, stond nu te recht ter zake het veroorzaken van gevaar door schuld en tegen hem werd f 50 boete subs. 50, dagen hechtenis gevorderd 'Sluiting. 1 LI I,-! 'I DE MOORD OP NY YUNG. Dinsdag stond voor de Amster- damsche Rechtbank terecht de 23- jarige stoker Iet Tsaat, die op 14 14 Sept. 1.1. o pde Javakade ge schoten had op den 54-jarigen contractman van de Maatschappii Nederland Nv Yung, ook wel Mr. Yung genaamd. Iet Tsaat en Nv Yung waren samen op het bootje naar de Javakade, hadden samen zitten praten, doch nauwelijks op ;de Javakade aangekomen had Iet Tsaat geschoten. Mr. Yung viel terstond neer, waarna Iet Jsaat nog naar hem1 getrapt heeft, doch onmiddellijk! werd gearresteerd; Ny Yung had een dumdumpatroon in den slaap en was bijna terstond dood; i iii Als tolk trad pp, de heer, J. Hoekveen. i Het O. M'. waargenomen door Mr. .Wolfson betoogde dat het moeilijk is, in deze mysterieuse zaken acihter de waarheid te ko men. kWij kunnen niet dulden, dat AMSTERDAM. Gestort maatschappelijk kapitaal I 3.000,000. van 4 Oct. 1922. Opgave van de Nederlandsche Landbouwbaak^ Bijkantoor Alkmaar T.h. MULDER QUAX. (Ontvangen per draadlooze telefoon). VORIGE KOERS. BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRISTIANIA BAZEL ROME NEW-YORK Bankpapier #r, *<-• Bankpapier. Bankpapier Bankpapier Bankpapier |t« SE» «CS •j:« %zs «x« et» ere e_o «a« OAS'/, 19.57^ 18.37)4 0.0040 lt.35 2.57"/,6 KOERSEN VAN HEDEN 117. uur 2 uur 3 uur (officieel) 0.12 19.57)4 18 35 0.0037 11.36 2.58 0.12)4 19.60 18.40 0.0040 11.36)4 2.587, 0.12 19.67)4 18.36 0.0035 1136 68.0 53 20 45.70 2.58'/, BEUKSOVEri .Git DRAADLOOS, AMSTERDAM, 4 Oct. Men is den laatsten tijd zoo gewend geraakt aan een minimum affaire, dat zelfs de geringste opleving dadelijk de aandacht trekt. Hedeii was van eeq opvallende bew eging niets te bespeuren en het ging af en toe alsof de handel geheel tot stilstand was gekomen. In Koninklijken ging nog wel iets om er was de koers alweer wat aangetrokken de variaties hadden toch niet veel t; beduiden. Voor Rubber was de belangstelling sterk ingekrompen, hoewel h«". koerspeil goed gehandhaafd kon blij ven. Ook tabakken waren prijshoudends Scheepvaarten niet ongunstig gedisponeerd, overigens geen aanleiding lö) bespreking. Ned. Industriefondsen zon der aniomo. Yankee geheel verlaten, Prolongatie 31/9 pCt. vreemdelingen hier schietpartijen arrangeeren. .Wij moeten de da ders 'streng straffen. Derhalve eischte spr. tegen Iet Tsaat we gens doodslag 8 jaar gevangenis straf. De verdediger, Mr. van Menk vroeg „een clemente straf. 22ste VOLKSCONCERT. Op Maandag 7 October, 'sav. 8 uur geeft de heer Slinger in de Groote Kerk, het 22ste Volks concert. Daar zal 'hii met zijn ge mengtf dubbel kwartet eenige lie deren uitvoeren, terwijl Mevrouw Eriks—Buijs, die op een dezer con certen 't vorige jaar zoo'n verba zend succes had, haar medewer king zal verleenen. Voorts heeft ook de heer Maschhaupt zijn zeer gewaardeerden steun toegezegd en zal een paar nummers voor violoncel geven. Afzoo weer een avond vol af wisseling. Later komen we nog even op dit concert terug. ALKMAAR. GEBOREN: Hanni, d. v. Anthony Theres Ja cobus Teeling en Hermana Mar- garetha Rappold. I GETROUWD: Cornelis Maria Schoenmaker en Maria Catharina Jannes. .Gerat de Jon- en Catharina Stoop. Nicolaas Aibertus 'Arnse en "Anna Sifbrands. Berichten opgenomen in een ge deelte onzer vorige oplagè. DE STAKING IN DE SIGARENNIJ VERHEID. Naar ons üoor het Verbond van Veröenigicgen van Sigarenfabrikanten in Nederland wordt medegedeeld, is naar aameiding van de weigering der werkiiectenorganisaties om in te gaan op de voorstellen der patroonsverbon den, die bij een 48-urige werkweek een nog iets grooter netto loon met zich zouden brengen, door alle pa troonsverbonden besloten alle fabrie ken gesloten te houden, tenzij de werk lieden bereid zijn den arbeid op de gestelde voorwaarden voort te zetten. Ook op die fabrieken in het Zuiden en elders waar nog tijdelijk wordt voorlgewerkt, zal deze week aan de werklieden de dienstbetrekking worden opgezegd, indien zij niet op de pa- troonsvoorwaarden zullen ingaan. AMSTERDAM, 4 Oct. In den stand der staking in de sigarenindustrie is heden geen verandering gekomen. Dé besturen en werknemers-organisaties zullen heden overwegen welk stand punt zij in verband met het negatief resultaat der Utrechtsohe conferentie van gisteren zullen innemen. STAKING TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 4 Oct. Hedenmorgen is in de haven weer een staking uit gebroken, omvattend 600 werklieden van de havenarbeidersreserve. Zij zijn ontevreden over de noodzakelijke af dracht der getoete gratificatie ten bé- hoeve van d© werkloozenkas, die in verband met het geringe werk den laatsten tijd groote .uitkeeringen had hestrnden, te dpen. Tot dusver heeft de staking nog niet zuil: een omvang aangenomen aat ernstige stagnatie in het ha\eal;e- drijf is ontstaan, overal wordt nog gc, deeltelijk doorgewerkt. Ook in de houthaven ligt dc ai- beid nog niet geheel stil. Omtrent de staking in de Haven vernemen wij nader dat hedenmid dag de haveiiarb'eiders-reserveirerAJia. den, die in de houthaven werkzaal! z'ijn zidi bij de stakers hebben aan gesloten, zoodat het aantal stakers meer dan 1000 bedraagt. Van werk geverszijde deelde men ons mede dat bijna alle arbeiders, die bij deze categorie zijn ingeschreven (circa 2000) het werk' hebben neergelegd. AMERIKA EN TURKIJE. WASHINGTON, 4 Oct. President Harding heeft de benoeming goeiige heard \an eeh commissie tot inzame ling van fonaseu voor het Reliefverk in het nabije Ooslen. Tegelijkertijd wcro' op het Witte Hujs te kennen gegevó, dat de regeering niet inziet verdér (As te kunnen doen in de Turksche kwesti6. In bevoegde kringen gelooft men niet dat het gebruik van het Amerikaan- schc leger en de vloot tegenover dé Turken gerechtvaardigd is, ofschoon de geallieerden den mortelen steun van Washington hebben. DE HULPACTIE VAN DEN VOLKENBOND. GENEVE, 3 Oct. De Commissie-Bal- four betreffende de hulpverleening aaj Oostenrijk, is met algcnieene stemmen lot een overeenkomst gekomen. Drie protocollen werden geteekend, die mor genochtend zuilen worden voorgelegd aan de gesloten vergadering van den Raad van den Volkenbond en daarna in den middag aan de openbare zitting MUITERIJ. MEXICO CITY, 3 Oct. De autori teiten ontvingen een telegram uit Cam- piciiucal in den staat CJbipas, mel dende, dat het garnizoen aldaar in op stand js gekomen. Nadere bijzonder heden zijn nog niet ontvangen. DE CONFERENTIE TE MOEDANIA. LONDEN, 4 October. Generaal Harington en de geallieer de vertegenwoordigers kwamen giste ren met de Turksche militaire leiders te Moedania bijeen. Over het resultaat der besprekingen wordt het grootste zwijgen bewaard. Gemeld wordt da een officieel communique zal worden verstrekt na den terugkeer der gealli eerde generaals te Konstantinopel. ERNSTIGE YL0ED IN BENGALEN. LONDEN, 4 October. Enorme schade is aangericht aorn den jongsten vloed in Noord-Beng len, die langer dan een week duurae. Eenige stations zijn afgesneden-^ Gevreesd wordt dat verscheidene duizenden personen zijn verdrom; De vloed is nog nimmer zoo ernstig geweest. De moeilijkheden nog vermeerderd door het uitb van de cholera. ERNSTIGE BRAND, DULUTH, 3 October. Een groote boschbrand aange kerd door hevige winden, woedt N.W. van Duluth. De brand u ernstig. De militaire overheid concen treert haar macht, om den hran_

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 6