delen OOP- R, I0NT CE. telier iBi 1 II ij 'S bloed bekten. ing lielen ONS BLAD" BSE, No. 598. Dinsdag 10 October 1922. 14e Jaargang. BAKKER. i— BIL£N jzeit. Stoom 8, Alkmaar. Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, weike hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60,—f 35,—, f 15,— Advertentieprijs; De broodprijzen. BUITENLAND. DE WILD FEUILLETON. KORTE BERICHTEN. - de Professoi de Heinekens- .S, >21 LOTEN )ofd. contanten 300.000. 500.000 200.000.— 300.000.— 105.000.- 105.000.- 15.000 Fr. >t een prijs torting voor of in postz. trekking. 1 M1SÜM65 swenscht :nl DEK verkreeg. i en bij Apotheek mijn dochtertje., als het behoort Mij. „Hoekstra'', 3ND, 3D, bied ik mijn i de huur geweest .en prijs te koof HOLLANDSC Abonnementsprijsi Per kwartaafvoor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar «f f 2 85 Met Oefllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Van I5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclaa per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bi] voof7 uitbetaling per plaatsing f 0.60 Te Amsterdam heeft rich in deze dagen en nog is het niet geëindigd een prifzenconflict voorgedaan, dat van actueel be lang mag heeten voor hier en overal 'in ons goede vaderland. Daar kreeg een bakker het in den zui, zijn brooden voor 16 cent te gaan verkoopen, terwijl bi» al zijn collega's de prijs 20 cent was. De in korten tijd „beroemd" ge worden bakker wilde daardoor blijkbaar aantoonen, dat het voor 16 cent toch wel „kon" en dat zijn collega's sinds geruimen tijd dus veei te veel gevraagd hadden. Zichzelf daardoor een brevet van waarachtige eerlijkheid tegen over de gemeenschap en tevens een uitgebreide clientèle trachtend ie bezorgen. Het feit verwekte in de bakkers- patroonsvereenigingen giroote con sternatie en agitatiemen poog de den goedkoopen bakker te boycotten en het handelsleven op alle mogelijke manieren onmoge lijk te maken. Juist daardoor werd de aandacht ende achterdocht van het pu bliek gewekt; als die ééne bak- Ker zoo werd er natuurlijk ge redeneerd het brood voor dien lager en prijs kan geven en hii be weert er alsdan nog genoeg op te verdienen, terwijl alle andere bak kers zoo^n gerucht maken en zelfs krachtmiddelen aanwenden om1 den goedkooperen vakbroeder tot het berekenen van een hoogeren prijs te dwingen, dan zal er aan de algemeen geldende broodprij zen wel „etwas los" zijn, dan zal en wel een soort trust bestaan om het publiek zijn 'dagelifksch brood duur te laten betalen, dan zal het brood behoudens redelijke winst toch wel goedkooper ge leverd kunnen worden. F.en alleszins verklaarbare re deneering, hoewel men er reke ning mee moet houden, dat die ééne bakker wel eens een bijzon der handige reclame-maker kon zijn, die, op opvallende wijze de aandacht op zijn zaak willende vestigen, zichzelf door veel groo teren omzet behoorlijke winsten dacht te verzekeren, ondanks den lageren prijs. Wij achten ons allerminst conri petent om in dit conflict, dat in ,hoogé" instantie in de „hooge" vergadering der Amsterdamsche vroede vaderen werd uit(?)gevoch ten, een oordeel uit te spreken, toch in het algemeen juichen wii net toe, dat zich deze kwestie heeft voorgedaan, en dat B. en W. van Amsterdam: hebben toegezegd, den goedkoopen bakker, die beweert, j krood goedkooper gele verd kan worden, te zullen be schermen tegen dwangmaatrege ls, -v-a'!r duurdere broeders. Daardoor worden de concurren- üe-kansen weer gelijkin eerlij ke concurrentie za! nu van zelf de eerlijke prijs gevonden wor vjn'.,~7" zoodat, gelooven wij, in gewikkelde acco-untantsbeciiferin 7oeufn graots,ch opgezette onder- erwS zuJItn dijken ach- w ui kunnen blijven. erein'? n1e Amsterdamsche bak- sfen willnKem,een te Froote win" i, n maken, of heeft de vco?rtSPnoi^elin? brood L r+ k;f®nn,alen omzet eigenlijk met bijzondere reel am eHed op 11 n ^en goedkoop willen leveren - eerlijke concurrentie zal het in de praktijk" spoedig uitwijzen. 't Is te hopen, dat naar aanlei ding van liét Amsterdamsche ge val 'die eerlijke concurrentie zich allerwege zal doen gelden, in dien dit tot op heden niet alreeds geschiedde. i DB CRISIS IN HET OOSTEN. Een Roenteenscte diplomatie actie. De oladen te Boekarest kondigen een diplomatieke notie van Roemenië aan, die ten doel heeft een vreedzame op lossing in de Oostersche kwestie te ver krijgen. De Roemeensche regeering wenscht de instelling van een neutrale zóne tusschen Turkijen en Bulgarije, die onder dezelfde heerschappij zal staan als de Zeeëngten. De scheiding van de neutrale zóne. Reuter verneemt, dat de Turken "de neutrale zóne van Ismid weer verder hebben geschonden, waarop de gealli eerde generaals een protest hebben in gediend bij de regeering van Angora. Generaal Harington zal worden toe gestaan vast le stellen, hoever de Tur ken de neutrale zóne; moeten ontrui men. Amerikaansche hulp. President Harding gaf machtiging tot het doen van een beroep op het land lot het bijeenbrengen van de fondsen tot het verkenen van hulp aam de uitgewekenen iu het Nabije Oosten. Een nieuw hevel van Ismet. Het protest der Geallieerden tem aiam- zeim van de schending van de zóne van Ismid heeft aan Ismet pasja de categorishce mededteling ontlokt, dat opnieuw bevelen zijn gegeven tot sta king van de militaire bewegingen in de neutrale zone. Arrestaties van. Christenen. Reuter- verneemt, dat volgens een te legram uit Konstantinopel Turken bezig zijn tal van christenen aan te houden, met name in de Aziatische buiten wijken van Konstantinopel. Verwacht wordt dal de geallieerden hiemopens vertoogen zullen richten tof de iegee- ring van Konstantinopel. Ongegronde geruchten. Beuter verneemt uit Moedania, dat er geen grond is voor een paniek, die te Konstantinopel mo^t zijn uitgebroken ten gevolge van berichten over een Turksch mtiinalum. Er Is geen Turksch ultimatum geweest. De conferentdie te( Moedania hervat. De conferentie te Mcedania is gisterenavond hervat. Tot dus ver is geen officieel bericht ontvangen over heigeen is voorgevallen. De be doeling was, dat aan de Turken het geallieerde antwoord zou worden over handigd op hun eisohen van de vorige week. Uit de voorwaanlen. der gealli eerden blijkt, dat het terugtrekken der Grieken uit Qost-Thracië niet alleen al hangt van de erkenning der neutrale zónes, maar ook van de inachtneming der neutradteit er van. Ofschoon niet- officieei wordt gemeld, dat Ismet pasja naar aanleiding van de protesten dei- geallieerde generaals over het binnen dringen van Turksche troepen iu de neutrale zöne van het schieieiLand Is mid hetgeen in strijd is met een schriftelijke verbintenis, op 8 October door Moestafa Kemal gegeven, beloofd heeft zijn troepen uit de zóne van Ismicl terug te trekken, is er tot dus ver geen bericht ingekomen van dit terugtrekken 1 De zónes, aangeduid door de geal lieerden, kunnen beginnen de Thra. cische zijde der verbintenis ten uit voer te leggen. Gisterenochtend werd te Londen een kabinelszllling gehouden, waarin lord Curzon verslag uitbracht van zijn be sprekingen te Parijs met Poinearé en den Italiaanschen vertegenwoordiger. De Londenscne bladen vatten den loop van zaken ten aanzien van het Naburige Oosten optimistisch op. Al gemeen gelooft men, dat de Turken den terugkeer lot hen van Oost-Thra- cië niet zuilen va-tragen door hun binnendringen in de neutrale zónes voort te zetten. Er wordt aan her innerd, dat bij Ismid de linie der zóne gemeenschappelijk door geallieerde en Turksche officieren werd vastgesteld en dat bij1 Tsjanak de linie de laatste drie jaren door geallieerde troepen is bezet. Aan de discretie van generaal Harington wordt overgelaten om ten aanzien van het laatste tot een over eenkomst te komen op zulk een wijze dat de veiligneid der zeeëngten erdoor wordt verzekerd alsmede de posities door zijn troepen ingenomen, die de zeeëngten beschermen. Instructies van Poincaré. Poincaré seinde aan generaal Jteüê een aanvullende instructie met het doel ieder misverstand ter conferentie van Moedania uit den weg te ruimen ten aanzien van de nieuwe afbakening dei- grenzen van de neutrale zóne en' den omvang der Turksche gendarmerie-tree pen, die in Thracié worden toege laten. f UIT EEN REDE VAjN jPOINCARE, Bij de plechtige inwijdng van een monument ter nagedachtenis van de zo nen ,te Vaucouleurs zette Poincaré in een rede de Oostersche politiek uitéén. Hij verklaarde Frankrijk is besloten zich niet te laten meeslepen in oor logszuchtige avonturen. EX-KONING KONSTANTIJN. In een interview met den corres pondent van de „Petit Parisian" te Palermo, verklaarde ex-koning Kou- stantijn, dat het zijn voornemen is over 2 of 3 maanden naar Parijs te gaan en tot zoolang op Sicilië te blijven. De ex-koning verklaarde zijn abdicatie thans als definitief te beschouwen. EEN DUITSCHE NOTA. Der Belgische regcering werd een Duitsche nota overhandigd, bevatten de een protest tegen de willekeurige maatregelen der Belgische bezettings- autoriteilen, met name de gebeurtenis sen te Obercassel. Bestraffing der schuldigen wordt verlangd. EEiN BELGISCH-DUITSCH INCIDENT. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Obercassel, dat door de Bel gen bezet is, een Duitsüh burger door Belgische soldaten door een schot in den hals levensgevaarlijk gewond. MINISTEiRCRISIS IN DENEMARKEN. Nadat de Koning gisteren van den Deens enen minister-president Neer- gaard t het verzoek om ontslag van het geheele kabinet ontvangen liad, bepaal de hij, dat de premier en minister van iinanciën Neergaardt in functie z'al blijven; het ontslag van den mi nister van buitenlandsche zaken Sca- venius, van defensie Berntseu en> van handel Rothe werd aanvaaj-d. De mi nisters van eeredienst ea onderwijs Appel, van justitie Ryther, van open bare werken Slebsagel, van landbouw Madsen en van biiiaeii landsch-e zaken Kragh blijven eveneens in functie. Laatstgenoemde werd bovendien voor- loopig lot minister van handel be HAARDEN KACHELS HET ADRES. noemd, de heer Gold tot minister van buitenlandscbe zaken en het lid van het Folkelhing Bronsen tot minister van defensie HET DUITSCHE PRESIDENT SCHAP, Te Konslanz hebben volgens het „Berl, Tageblatt" vertegenwoordigers der coalitiepartijen met rijkskanselier Wirth een bespreking gehouden om le geraken tot de vorming van een buiten de partijen staande commissie ter be vordering der candidatuur vain Ebert voor het rijkspresidentschap. Men is tot een gergelijk gekomen, waarna men ook met de D. V. P, in voeling is getreden, I DE ZEELIEDENSTAKING IN FRANKRIJK De havenarbeiders en de kolen wer kers te Marseille besloten lot een al- gemeene sympathiestaking met de „inscrits". De slaknig der „inscrits maritime»" is te Bordeaux geëindigd. Alle stakers besloten op de nieuwe voorwaarden uit te varen. DE DUITSCHE COMPENSATIE BETALINGEN. Alphand, de leider van bet Parijsche compensatiebureau en Jardin, dé Fran sche vertegenwoordiger bij het ge mengde scheidsgerecht te Parijs, zijln Zaterdag, de leider van het Londensche compensatiebureau Grey, Zondag te Berlijn aangekomen. De conferentie, waarvoor zij overkomen, heeft ten doel de nieuwe regeling van de compensa tie-betalingen. HET RATHENAU-PROCES. Het Raihenau-proces werd gisteren voortgezet onder scherpe controle, daar bekend was geworden, dat een dier beschuldigden opnieuw met moord wa6 bedreigd geworden. De vergiftigings- aanslag is nog niet opgehelderd Het prosen werd voortgezet met het verhoor van. Gunther, op wien de aan slag vooral gemunt schijnt te zijn ge weest. De andere aangeklaagden, die zich nog ziek gevoelen, woonden de verhandelingen bij. Bij het verhoor werden ook de generaal Ludendorff, Helfferich, kolonel Bauer, graaf Re- ventlow en anderen, zoomede het aan deel vna Gunther aan den Kapp-putsch ter sprake gebracht, doch Gunther schijnt zijne betrekkingen tot genoem de personen sterk overdreven te heb ben. Volgens het ooi-deel van den gerechts arts is Gunther een psychopaath, die moreel minderwaardig, doch volkomen toerekenbaar is. GAAT LLOYD GEORGE HEEN? In goedingelichte kringen verluidt, dat Lloyd George bij de opening van het parlement in November a.s. zijn ontslag bij den Koning zal indienen, Hij zal de benoeming van Chamberlain tol kabinetsformateur aanbevelen. De „Matin" verneemt uit Rome, dat een fabriek van weefgoederen te Milaan door brand is vernield. Ver schillende personen werden gewond. De schade bedraagt tien millioen. De Hongaarsche ministerraad machtigde de ministers van binnenl. zaken en justitie lot het nemen van maatregelen tegen bepaalde bladen, die opruiende artikelen hebbent gepubli- 'Naar een Enqehche vertelling. 31 Ik kan voor u genegenheid on- vatten eens meende ik zelfs dat Ut gelukkiger zou zijn, als bij mite broeder waart als ik u alle mijne bezwaren kon toevertrouwen en mij door uwen goeden raad en broederlief de gesterkt mocht gevoelen. Maar de anderen! Lij stampvoette ongeduldig op den «teenen vloer voor de kamers waar zij was olijven stilstaan, om, eer- rij bin nentrad, nog die opmerking te ina- Mevrouw Ray was in eene even on geduldige stemming als hare dochter. ,at lang weggebleven! kw-n, °ro e' t0en Wij we«' haar Over uijjer hebt gij gepraat? Neen, zeide Letty. aen .f e'Ru> (Jan ovcr l'e verbouwm- ymfan zaak wilt begtnneai nen l T al ^edifTun- kaa^ih V€n' bibliotheek is minder Ik zal u morgen bet bestek zeil den, mevrouw Ray. Ik dank ,u. Gij blijft zeker- niet avondmalen? Neen, ik dank u. Ik moet nog een bezoek afleggen. Aan uwe zuster? ïk antwoordde toestemmend. Ha, zij is eene schoona vrouw. Zij heeft manieren. Maar Letty wil er geen voorbeeld aan nemen, al kaïn ^j, en dat is geheel ormoodig, andere inenschen goed nabootsen. Er zit leven in m. vrouw Vaughan. Zij weet zich overal uit te redden en zij beschouwt de zaken altijd van de helderste zijde. Gij moogt recht trotedh zijn op uwe zuster, mijnheer Gear. Deze lofrede, welke zoo zeer ver schilde van het oordeel Jisrer doch- i ter, beviel mij niet. Hel was eerlijk gedacht, veel op rechten- en eerlijker dan dat van Letty. Gevoelde Letty zich beleedigd, om- dat Ellen haar ten voorbeeld werd gesteld en was daardoor haar afkeer van mijne zuster ontstaan? Of bestond er een andere, diepere oorzaak voor dien afkeer, welke reden Letty zéér goed kende, maar die zij voor zich «riven hield, en waaraan zit nero». de, wanneer zy zoo iu het vuur- sta ren bleef? i III. Het was op slag van tien ure, toen ik voor hel oud kasteel stond. Ik zon misschien naar huis terug gekeerd zijn en den volgenden dag op een geschikter uur mijn bezoek heb ben afgelegd, als ik niet aan mijne vrouw beloofd had, Ellen dien avond te bezoeken. Ik wist daarenboven dat Ellen al leen was en ik verlangde zeer haar zon der getuigen le spreken als mijne zus ter, niet als de vrouw van Herbert Vaughan. Janet liet mij in het voorhuis en stak hare armen omhoog, toen zij mij herkende. De jonge mijnheer Gear! riep zij uit; wees welkom. Het zal haar ver heugen u te zien. Héb't gij1 mij dan niet verwacht, Janet? Neen. verwacht zij tl? Dat geloof ik wel. Zij zond mij een brief aan het veerhuis. -— Zij is een mevrouw, die niet veel met hare dienstboden spreekt én ze gec-n vertrouwen schenkt, Zeide 'anet fluisterend! is moediger fu ceenl en tot handhaving van de sociale orde. Het nieuwe Agentijnsdie ministe rie is samengesteld met Martienzo, ban- nenlandsche zaken, en Cajlardo, bui- tenlandsche zaken. Admiraal Montu, oud-president van de republiek Argentië, is over leden. Een telegram uit Moravisch Os tra n meldt, dat de mijnwerkers beslo ten in slaking te gaan; alleen de pomp- arbeid wordt voortgezet. Indien bin nen een week geen overeenstemming is bereikt, zal een algemeene mijnwer- kersstaking volgen. Na het gebruik van pralines zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag te Benjjn vele personen ongesteld ge worden." Uit Reggio in Calabrië wordt ge- meid, dat arditi van d'Annunzio en autonome fascisten te Motile Sain Gio vanni met elkaar in botsing kwamen. Drie arditi werden gedood; aan weers zijden waren een dozijn gekwetsten. De Zuid-Slavische regeering heeft besloten den koning de bijeenroeping van een kabinetsraad voor te stellen, weike zal hebben te be&lissen omtrent de ten aanzien van prins George ie nemen maalregelen. Een radiogram meidt, dial de badplaats Gastein in groot gevaar ver keert door een lawine te worden be dolven. Nadere berichten melden, dat ten gevolge van de jongste boschbranden in Ottowa 39 menschea den dood neb ben gevonden; voorts zijn 8000 per sonen dakloos geworden, terwijl de schade op 8 millioen dollar wordt ge>- schat. BINNEULAND. FAMULI EPASPOQRTEN. Tengevolge op vroegere mededée- lingen hééft de minister van bui- temandsdie zaken aan de commis sarissen der Koningin benefit, dat ook' de Briisth'e regeering' geen be zwaar maakt tegen famjliepasoen waarvoor één visum voldoende is. De om hét ptspoort vermelde kinderen moeten minderjarig zij'n. Ook de Zwitsdhersche regeering kat dergelijke paspoorten toe doen wees er met aandadüt op, dat de £n zulk! een paspoort vermelde personen bij elkaar moeten blijven en Wet land tenzJeWer tijd betiooren te verlaten. TEGEN DEN PENSIOEN AFTREK. De R. K. Centrale van burgerlijk ovethéiospersoneevergaderde dezer dagen ter bespreking van hare hou- oing inzake medewerking met an dere oentrales, eventueel over de door oe R, K. Centrale te voeren actie tegen den door de regeering voorge nomen pensioenaftrek! Eenparig' was men van oordeel, dat men tot bedoel de samenwerking niet kon komen, alleen al omdat de verbonden centra les als laatste middel het daadwerke lijk' verzet tot hét hunne maken. Ook inzake dé actie tegen den voor genomen pensioenaftre'k kwam de oen trale tot eenparige beslissing'. Om tactische redenen kan deze evenwel nog1 niet worden gepubiceerd, doch de actie zal ingezet worden en tege lijkertijd 'bekend gemaakt, zoodra het bestuur der centrale hét oogenblik daarvoor gekomen adh't. DE OPHEFFING VAN „LAND- BOUWP'% I Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft zich tot de Koningin gewend, met hét verzoek', alvorens worde over gegaan tot hét in de Openingsrede geuite voornemen om het Departe ment van Landbouw met dat van Arbeid samen te smelten, de bezwa ren van adressante in overweging te willen nemen. Adressante voert o.m. aan, dat in bijna alle andere lan den, ook in die, waar de landbouw niet zoozeer op den voorgrond treedt als in ons land, de behartiging van de belangen van den landbouw aan een afzonderlijk' departement is op gedragen; dat de landbouw in de ko mende jaren de bijzondere aandacht van de regeering zal behbeven; dat overbrenging bij een ander deperto ment afbreuk zou doen aan een doel matige behartiging dier belangen. WIJZIGING- l.f ONGEVALLENWET 1921 J De Vereniging van Nederlandsdhe gemeenten heeft zich tot de Tweede Earner gericht met een adres in za ke bovenvermeld onderwerp. Met den Minister is zij van oordeel dat de aanzienlijke voordeelen, welke aan de voorgestelde wijziging zullen zijn verbonden, liet nemen van een proef volkomen wettigen. Sommige gemeenten oefenen rcedls thans op de geneeskund'ge behande ling van werklieden, die in haar dienst een ongeval hebben verkre gen, controle uit en kennen aan de ge'roffenen schadelooss ielling toe in den verm van ziektegeld. In deze gemeenten is dientengevolge de toe stand aldus, dat op de geneeskundige behandeling van een getroffene een dubbele controle wordt uitgeoefend. Het is duidelijk, dat eene dergo lijke dubbele controle volmaakt over bodig is, zoodat noodeloos koebei worden gemaakt. Een ander nadeel van de tegen-waoT diga regeling is, dat een geheel over bodige circulatie van geld plaats heeft. De gemeenten, die aan hare werklieden bij ongeval, ziektegeld toekennen, hebben daarbij ter ver mijding van dubbele uitkeering <■- de bepaling gemaakt, dat de eeha- dieicosstelling. welke ingevolge de On gevallen wet wondt toegekend in min dering komt op het ziektegeld. Practiseh komt dit hierop neer, dat de uitkeering ingevolge de Ongeval lenwet, welke later plaats heeft dan de gemeentelijke, door den werkman! weer aan d© gemeente wordt terug betaald. Het gevolg is dus dat de schade loosstelling den volgenden kringloop maakt; van de Rijksverzekerings bank naar den getroffene; van dee getroffene naar de gemeente; van dn gemeente weer terug naar dé Rijk© verzekeringsbank. INVOERREGHT OP SIGAREN. Dloor het Verbond van V reenigin gen van H garenfabrikanten in Nedeir land, de N-eekrlandsolie R. K. Ver- ■eenigdng van Sigarenfabrikanten, de R. K. Verecnigingen van Sigarenfa brikanten „Eindhoven", Valfcns- waard" en „De Kempen" is, naar aanleiding van liet ontwerp van Wet betreffende de wijziging van het in voerrecht op sigaren, een adres aan de Twe-de Kamer gezonden. Het door de Regeering voorgestel de is volgens adressanten wel een stap in de goede richting, doch niet voldoende. Zij zijn van meering, dat een afdoende bestrijding van de werkeloosheid en een opleving van de Nederiamdsche S! garenindustrie alleen te bereiken is dio-or het mini mum invoerrecht op 25 gld. per mille te brengen, zijnd© het verschil in productiekosten. weet zich Deter te houden in zulk een huis als diten zich niet te sto ren aan al wat er in zulk een huis omgaat. En ik heb geene reden tot klagen, zedie zij' peinzend, ik kan geen aanspraak maken op de liefdé van een vreemdeling ,niet waar? Ik geloof dat gij die Wel zult winnen, Janet. Ik heb het opgegeven, zeide zij afgemat; maar hoe maakt het mijne jonge meestere», mijn vorige geliefde meestere»? Zeg dat zij gezond en vroo- iijk is, want dat verdient zij. Dat is zij ook. Gij' zult met ver wondering zien, hoeveel beier zij er uitziet. Dat wisl ik wek Waar is rij, mijnheer-? In het veerhuis. Ik zal haar hedenavond gaan opzoeken, als mijne nieuwe meesteres het inij wil toelaten, zeide Janet; gij blijft hier toch zeker wel een uur? Waarschijnlijk. Zy is geheel alleen. Mijn mees ter zal moigen terug zijn. Wel, iwat verlangt gij Zij richtte deze laatste .woorden tot James Baines, wiens pokdalig gelaat ons nnheilspsiltjod van achter, erareo pilaar begluurde. Ik dacht, dat de deur niet was open gedaan, bromde bij. En toen hij mij gewaar werd, ging hij voort: goe den avond, mijnheer, ik hoop dat gij gezond zijt? Ik ben heel wel, ik dank u, Gij kunt nu gaan, James, en moogt dankbaar zijn voor de goede tijding die gij vernomen hebt, zeide Janet, op eenigszin» spottenden toon. Hier ïangs, mijnheer Gear. Ik zal u bij mevrouw Vaughan brengen. Wij gingen de breed© gang door. Janet ging vooruit, evenals iu vroe gere dagen, toen ik mijne liefde nog niet geopenbaard had, en mijn hart van medelijden trilde over het een zame leven der jonge weduwe. Wie had kunnen denken, dat ik latei- in datzelfde huis Ellen zou gaan be zoeken! Luislei', zeide Janet, terwijl zij mij wenkte om stil te staan, dat klinkt anders als voorneen, mynheer Gear. Een vroolijke dansmuziek weerklonk door de gangen; al waren het wel luidende ton«n, toch was de muziek in dat huis niet aangenaam, en de echo's die zij opwekte, klonken in de verte als klagende stemmen. Die muziek is een wanklank hier in dit oude huis, zeide Janet, als had zij dcnzelfden indruk ontvangen; zij behoort hier niet thuis. Ik hoorde lie ver hare plechtige muziek die klonk hier natuurlijk. Luister, zooals dit! Eensklaps ging de dansmuziek ni kerkmuziek over. Zij speelde eene mis, een lievelingsstukje van Ellen, vóór haar huwelijk. Zij speelde ook goed, totdat zij er hier den lust toe verloor, zeide Janet, maar uwe zuster houdt zich beter en speelt veel als hij afwczig is Is hij dikwijls afwezig? Neen. neen, zeide zij haastig, mijne vraag waarschuwde haar dat zij op haar hoede itteost zijn, niet zoo dikwijls als voorheen. Ilij gaat nog enkel uit als hij voor zaken moet af wezig zijn. Zij draaide de kruk van de d^ur om en kondigde mij aan. Ik trad binnen. Ellen slond van de piano op en snelde in mijne armen. Mijn beste Canut, riep zij uit, wat ben ik blijde u Weer 1e zien! fWordt vervolgd,j

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1