ONS BLAD 91 99 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: SKIST*™'433 MsMGhelilke venva'enheid. m viffisk yen Hei geld i ?a. R. iwitii, Küfiifli, mimi u. Petroleumkachels, No. 599. Woensdag 11 October 1922. 14e Jaargang. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs; Per kwartaal voor Alkmaar j 2.— Voor buiten Alkmaar f 285 Met Oefllusfreerd Zondagsblad 0 60 nooger. 633 Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25; Réclamé per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vo®, uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60,—, f 35—, f 15,-. Het geslacht van den verwaten Franschinan, die meende „de lichten aan den hemel" te kunnendooven en in al zijn nietige menschheid.God te kunnen zijn, is nog niet uitgestorven Integendeel, het groeit nog steeds aan, en meent zich met den dag verwa tener te mogen gedragen, zich méér God te mogen voelen. Dat is dezer dagen op meer dan er gerlijke wijze gebleken in een vergade ring van de Vereeniging voor Staathuis houdkunde en Statistiek, onder voor zitterschap van Prof. Ant. van Gijn te 's-Gravenhage gehouden. Naar aanleiding, van twee prae-ad- viezen één van Mr. L. Ries en één ran Prof. J. Kohlbrugge over de vraag: „Welke invloed zal de econo mische ontwikkeling der laatste jaren oefenen op het bevolkingscijfer, in het bijzonder van Nederland" zijn ter ge noemde vergadering meeningen en stel lingen verkondigd, welke ieder geloo- vig mensch hemeltergend in de ooren moeten klinken. Hier was de menschelijke verwaten heid in haar brutaalsten vorm zij het met een vloed van geleerde termen aan het woord, hier vierden mate rialisme en ontkenning van het Gods- bestier, onder vertoon van veel hard heid en liefdeloosheid, hoogtij. De geleerde heeren hebben hun mee ning eens willen zeggen over het be volkingsvraagstuk. Met welk een God-ontkennende ver watenheid! Een heer Smid constateerde ten op- iichte van de (over?) bevolking, dat ,de abnormale toestanden van thans niet kunnen blijven voortbestaan", en dat, „wanneer West-Europa weder zal zijn aangewezen op eigen productie", wat volgens den alwetenden heer Smid na 100 of 200 jaar onvermijdelijk zal komen, „in ons landje geen plaats meer zal zijn voor zeven millioen men- schen." Dus dat volgt er natuurlijk uit moet de mensch ingrijpen., in God's hestier! De heer Wibaut een regent nota benei vond, „dat het nu eindelijk maar eens uit moet wezen, om redelij ke propaganda voor toepassing van Neo-Malthusianisme te beperken. Een heer Clifford Crocq van Breu- gel noemde na een opsomming van verschillende middelen om overbevol king tegen te gaan de „beperking van het aantal geboorten het meest „schmerzlos" en thans het meest prak tisch doorvoerbaar. De socialistische beer Kuiper achtte het Neo-Malthusianisme „een zeer bit tere noodzakelijkheid" en hy zou „tot de duizenden jonge menschon" wil len zeggen: „Verwek geen nageslacht, wanneer ge niet zeker weet, dat ge het een behoorlijk bestaan kunt verzeke ren"! Alsof alweer de mensehen „als God" zijn, en de toekomst kunnen doorschou wen! De heer Heyennans maakte het nog afschuwelijker; deze vond het jammer dat de medische wetenschap 'zich tot dusver afzijdig gehouden had van het Neo-Malthusianisme. „Daarin", zoo heette het, „moet verandering komen. In verband met de groote gevaren, verbonden aan de toepassing van het genoemde systeem, moest volgens de zen heer „de behandelingniet overgelaten worden aan vroedvrouwen en aborteuses, maar in handen gege ven van bevoegde medici." We zullen verder geen uitlating van deze verwaten heeren hier weergeven Het bovenstaande kan voldoende FEUILLETON. ^Naai een Enqelsche vertellinq). Toen de eerste vreugde van hel we derzien gematigd was, deed zij mij allerlei vragen over moeder en Mary. Dan merkte zij dat Janet nog aan de deur slond. Gij kunt heengaan, Janet ziei.de zij snel. Welnu, wat verlangt gij? Mijtte vorige meesteres is in het 'eerhuis. Kunt gij mij een uur missen? Ik zou baar zoo gaarne bezoeken. Gij moogt morgen gaan. Morgen zal mijn meester terug zijn en mij misschien noodig hebben. Ja, dat was ik vergeten. Uw meester moet u op uwen post vinden. dan moogt g:j nu gaan zich C' bc(lanitle haiu' en verwijderde EUen zag mij lachend aan. tij den h^iS.gij nooil ,ei'u8keerl, zeide iwisrii,!» ton«val vatl Janet na- Me I, met «ea blik op de deur ïouw Vairtei' zich sloo'> nté: 2 an er niet van sterven. heeten om de bewering, waarmede wij dit artikel aanvingen, waar te maken. Gelukkig zijn te dezer vergadering van Prof. Veraart en van Mr. Korten- horst ook Katholieke geluiden verno men, en zeer ad rem was Mr. Korten- horst's opmerking, dat er volgens beide praeadviseurs toch in ieder geval geen absolute overbevolking be staat, en dat er geen reden is om naar middelen te zoeken om een overbevol king, welke er niet is, tegen te gaan. Voorzoover de hier verzamelde ge leerde heeren nog voor leering vat baar meenen te mogen zijn, heeft Mr. Kortenhorst hun een goeden dienst bewezen door als zijn meening uit te spreken, dat hoe minder men zich met dit vraagstuk bemoeit hoe groo ter weldaad wordt bewezen aan de menschheid. Zóó is het! De mensch zal zich afhouden van wat Godes is, en wil hij in zijn verwa tenheid Gode gelijk worden, dan zal hij daarvoor gestraft worden evenals de eerste menseh, die op inblazing van den duivel „als God" worden wilde. -(o)- BüiTEÜlAHB. DE CRISTS IN HET OOSTEN. De ontruiming van Thracië. Afgevaardigden van Thracië hebben tot Venizelos en de geallieerde regee ringen een telegram gericht, waarin zij verzoeken om verlenging van den ter mijn voor de ontruiming van Thracië, daar een maand daartoe onvoldoende zou zijn. De conferentie te Moedania. Naar wordt medegedeeld, is Moesta- fa Kemal in de conferentie te Moeda nia aangekomen. De geallieerde gene raals hadden krachtige vertoogen tot de Turksche vertegenwoordigers t.e richten over de bewegingen der Turk sche troepen over de neutrale linie van Ismid. De Turken hebben beloofd dat de bewegingen zullen worden gestaakt. Generaal Harington heeft het den Turken volkomen duidelijk gemaakt dat de voortdurende aanwezigheid der Turksche troepen binnen de neutrale zone uit den aard de overdracht van Oost-Thraeië aan de Turken zou ver tragen. De plannen voor deze over dracht, welke thans door de geallieer den zijn voorgelegd, zijn volkomen af hankelijk van de eerbiediging der neu trale zones. Indien zij niet ten volle worden ge ëerbiedigd zullen alle verdere maatre gelen voor onbepaalden tijd worden uitgesteld. Bij de Parijsche beraadsla gingen is het duidelijk gemaakt, dat de sterkte der Turksche gendarmerie niet het totaal zal overschrijden, het welk de geallieerden noodïg achten voor het handhaven van orde en wet. Ismet Pasja vroeg of in de te zijner kennis gebrachte conventie de defini tieve voorwaarden der geallieerden wa ren opgenomen. Harington verzekerde hem, dat dit het geval was, waarop Ismet Pasja opmerkte, dat sommige bijzonderheden der huidige conventie verschilden van het protocol, oorspron kelijk aan hem aangeboden zooais bij voorbeeld de kwestie der neutrale zo ne. Harington legde uit, dat deze wij zigingen het resultaat waren van de geallieerde besprekingen te Parijs. Ha rington zeide verder, dat hij verplicht was naar Konstantinopel terug te kee- ren, wegens bet voortgezette oprukken der Turken, waardoor de Britsche troe pen werden bedreigd, maar dat hij tij dig naar Moedania zou terugkeeren om het Turksche antwoord in ont vangst te nemen. De Fransche en Italiaansehe gene- Houdt ge niet van Janet? vroeg Ik houd niet van monschen die ik niet kan begrijpen en die u altijd komen lastig vallen als gij alleen wenscht te zijn, zeide Ellen; neen. voegde dj er, na een oogenblik pein- haar boud volstrekt niet van .'^aai' de gehechtheid te oordee- rlc yecgcr tusschen mijne vrouw dati^rt bestond, had ik verwachl geworden. ^endinnen zoudl zijn wnknm^y n°? 6°ed met kaar over- behard f ^ów voor haar Teilen ZTgf ik'"weef dat zij mijne daden bespiedt en de kleinste dingen overbrengt die fk z"g of doe. Maar Janet verdient niet dat wij zooveel woorden over haar'ver spillen. Zet u hier neer en vertel miï van uw huis, van het nieuwe huis waar moeder woont. Ik nam den aangewezen stoel en vertelde haar alles vain huis; van moe ders huisje, aal naast het 'onze stond en van den wilg, die weer welig tier de op Ctimberlandschen bodem. ik. raals ontvingen Zondagavond instruc ties. Zjj hadden Maandagmorgen een n iet-officieel onderhoud met Ismet Pas ja en vonden hem geneigd onhandel baar te zijn nopens de aanwezigheid van geallieerde missies in Thracië na de bezetting door de Turken. Vannacht seinde Havas: De overeenkomst van Moedania is geteekend. DE REGELING DER WERELD- FINANCIëN. De Washingtonsche correspondent san de World" verklaart dat de re- geering der Ver. Staten overtuigd is dat de tijd is gekomen om ernstig te beproeven de weeld-fiinanciën in orde te maken. De regeering zal spoedig definitieve stappen doen voor een re geling der oorlogschulden, voorafgaan de aan de economische conferentie niet de Europeesche mogendheden. De correspondent beweert levens, dat de referring de aanneming overweegt van de uitnoodiging om deel te nemen aan de algemeene conferentie te Lon den over algemeene financieele- eb nijverheidskwesties. De Amerikaansche vertegenwoordi- j ger zal deelnemen aan de besprekingen en meestemmen onder voorbehoud dat zijn actie de goedkeuring van het Con gres behoeft. De huidige plannen zijn: lo. Hortte te po Len, wanneer hij aan komt, over de voornemens van Enge land ten aanzien van de regeling der schulden; 2o. indien de Britsche voor stellen onvereenigbaar zijn met beper kingen die aan de „Fumdingscommis- sion" zijn opgelegd, zal het Congres verzocht worden eenige beperkingen op te heffen, zoodat de commissie een basis voor besprekingen beeft. EEN MEMORANDUM OVER DE SCHADEVERGOEDING. De staatssecretaris in hiet Duitsche rijksminislerie van financiën Schrödier heeft een uitvoerig memorandum uit gewerkt omtrent de Duitsche betalin gen in verhand met de scüadevergoe- ding. Schroder wijst er op, dat Duitsel]- Land thans reeds tienmaal zooveel ik.eft betaald ads Frankrijk na 1870 en hij berekent, dat de totale leveranties en afgestane goederen mei inbegrip van het rijkseigendom in Opper-Sileziê een gezamenlijke waarde van ca. 41 mil liard gouumark vertegenwoordigen. Schroder belicht dan bet recht- streekscbe verband tusschen de schatie- vergoedimgsbetalingen en de depreci- ciatie der mark en verklaart, dat men titans ook in de Enlenielandeo' begint in te zien, bij het schatten van het Duitscne prestatievermogen, ernstige abuizen te hebben begaan. Was clit inzicht vroeger' ontstaan, dan had men van Duitschland meer kunnen verkrij gen dan thans. CAMPAGNE TEGEN LLOYD GEORGE. De biuuenlandsche toestand in En geland wordt iederen dag onzekerder mi de bewijzen van ontevreden] eid over de regeeringspolitiek nemen toe. De .Times" zegt,, dat de aanval ien, die oe laatste dagen op den premier zijn gedaan, een toestond hebben ge schapen, welken noch hij. noch de re geering in zijn geheel voorbijzien kan. De ,D.aily Chronicle" schrijft: De veie geruchten, die in omloop zijn ge bracht over de m reilijkheden der re- gcering ziin groo Lende-els ongegrond, maar de aanvallen der regeeringsvij- .uiden zoüücu den premier kunnen nopen de beslissing in handen der kiezers te stellen. in een vergadering zeide de Alge meene. Arbeidersraad in Engeland overtuigd te zijn, dat de regeering al leen kwaad kan doen aan de Britsche natie. De Raad verlangt deswege ver kiezingen voor een nieuw parlement. Met het oog op den stroom van cri- tiek, die in den laatsten tijd van ver schillende zijden op de regeering is geoefend in verband met den toestand in het naburige Oosten, wordt zeer groot gewient gehecht aan de mede deeding, dat Llovd George Zaterdag te Manchester zal spreken ter verde diging van de politiek der regeering. LEDEN DER ORGANISATIE .OBERLAND" GEARRESTEERD. Te München werden op grond van een bevel tot aaniiouding van hel par ket verscheiden leden van de orga nisatie ,.Oberland" gearresteerd,, onder verdenking van voorbereiding van een moordaanslag. Volgens de ,.Münche- ner Augsburger Abendzeitung" moei een aanslag voorbereid zijn tegen voor aanstaande leidende persoonlijkheden. DE 1ERSCHE KWESTIE. Gisteren is in de gevangenis van Mountjoy te Dublin plotseling een mui terij onder de gevangenen uitgebroken, die zich bedienden van binnengesmok kelde wapens. Er had een verwoed gevecht plaats, waarbij een soldaat en een gevangene gedood werden. Ver scheidene personen werden gewond; niemand ontsnapte. DE FASCISTEN IN ZUID-TIROL. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat de fascisten alle gemeenten in Zuid-Tirol van Bozen tot aan de Duitsche taal grens bij Salurn bezet hebben en onder hun bestuur hebben gebracht. Te Brixen kwam het tot uitspattingen, waarbij zij talrijke uithangborden van Duitsche firma's stuksloegen. De Duitsche afgevaardigden van Zuid-Tirol publiceeren een oproep aan het Duitsche volk van Zuid-Tirol, waar in zij herinneren aan hun politiek van een vreedzaam naast elkander leveu der Duitsche en Italiaansehe bevolking Dit is echter alleen mogelijk tusschen vrijen en geljjkberechtigden, niet ech ter tusschen dwingende heeren en knechten. Naar aanleiding van den jaardag der annexatie van Zuid-Tirol heeft de Andreas Hofer-bond, een protestbetoo- ging georganiseerd. Uit de huizen hin gen zwarte vlaggen, de zaken waren van tien tot twaalf uur gesloten. In al le kerken werden rouwdiensten gehou den. Op den Brenner werd 's middags een massavergadering onder den bloo- ten hemel gehouden. Er vielen geen in cidenten voor. DE RECALCITRANTE ZUID- SLAVISCHE PRINS. De zaak van den vroegeren Zuid- Slavischen kroonprins George doet nog steeds nieuwe moeilijkheden rij zen. Maandag werd weder een minister raad gehouden, waartoe ook de prins was uitgenoodigd. Hij wenschte er zich echter niet over uit te laten of hij zich aan de bepalingen van het hof wilde onderwerpen of niet. Hij weigerde voorts, naar het hem aangewezen land goed Nisj terug te keeren. De materi- eele regeling zijner zaak was volgens hem onvoldoende. Wegens zijn schul den was hij genoodzaakt een groote apanage te eischen. HET PROCES RATHENAU. Het proces wegens den moord op Rathenau werd gisteren voortgezet. De getuige Stubenrauch deelde mede, dat Gunther verklaard had, dat de voor naamste taak der organisatie Consul was de verdediging van Opper-Silezië en eene bijkomende taak het uit den weg ruimen van leden der regeering, die zich hunne functie onwaardig be toonden. Verder werden ooggetuigen van den mord gehoord, die echter niets nieuws hebben medegedeeld. De crimineele politie van Berlijn en Leipzig hebben aangaande de vergifti gingszaak geconstateerd, dat in het ge val van Leipzig in oude, geledigde sa- rottipakjes later vergiftigde pralines gedaan werden. Bij de ziektegevallen in Berlijn was er geen sprake van ver giftiging door confituren maar door an dere levensmiddelen, zoodat dus geen verband bestaat met den aanslag op de beschuldigden in het Rathenau proces. KORTE BERICHTEN. Tengevolge van voortdurenden hevigen regenval zijn de rivieren in- het gebied van het Schwarzwald zeer gewassen. Reeds ondervindt de aard appelenoogst ernstige schade. Van 15 Juli23 Sept. zijn te Parijs 255 bekeuringen tegen taxi chauffeurs gemaakt, wegens het weige ren van vervoer; 48 voor het vragen vim te veel geld; 7 wegens onhebbe lijk optreden en 128 wegens het ver- valschen van den taxameter. In Riga verluidt, dat Krassin zou zijn afgetjgdei^ wegiqns het verwerpen van het contract met de Russo Asiatic Consolidated. Er worden vérstrekkende hervormingen verwacht als gevolg van Lenin's terugkeer. De Daily Chronicle" heeft ver nomen, dat de financieele missie van Sir Robert Horne naar Amerika is uitgesteld, Volgens een te Rome ontvangen teelgrain is de stad Iquique in Chili door brand verwoest. Barlhou is gekozen tot voorzit ter dei- Commissie van Herstelt De Fransche federatie der ,.inserite maritimes" heeft besloten aan de federale organisaties der havens van het Kanaal en den Oceaan over te laten het geschikte oogenbiik te kie zen om te besluiten het werk te her vatten. De burgemeesters der gebieden van Eupen en Malmedy hebben gis terenmiddag in lianden van den gou verneur den eed afgelegd. De Italiaansehe regeering heeft het Kamerlid Beneducu tot voorzitter der conlröle-comniissie voor de lee ning aan Oostenrijk aangewezen. De bladen te Praag melden, dat in verband met de ontdekking van een groote spionnagezaak, de zoon van liet bekende Dutsche Kaimerldi Bae- ran, een student, gearresteerd is. Trotzki doet een inspectiereis naar het Russische Zuidfront, de ha vens der Zwarte Zee en Batoem. De Oekrajienscne helman Mach- nof, die met de troepen van PeHoera tegen hel roode leger heeft gestreden en door de Polen te Stralkowo was geïnterneerd, is van daar met zijn gan- sche staf gevankelijk naar Warschau overgebracht. B I El K E 1 L A 18 D. EEN CENTRALE VAN KAMERS VAN KOOPHANDEL. Maandag werd in het Departement van L., N. en H. een vergadering gehouden van die Kamers van Koop handel en Fabrieken, waarbij alle Kamers vertegenwoordigd waren De vraag werd besproken, hoe op d© meest practisch© wijze een centraal orgaan zoude kunnen worden ge vormd, teneinde het onderling over leg van voornoemd© Kamer in aan gelegenheden van algemeenen aard te bevorderen. Nadat door den ohef der afd. Han del, den heer F. K. J- Heringa, die de vergadering leidde, onder alge meene instemming was vastgesteld, HaSI©r en Luciolphi BESLIST REUKLOOS. Ziet de itaia^es. Vraagt onse prijzen. dat een zoodanig overleg wens ettelijk ware, werd staande de vergadering een commissie benoemd, die deze aan gelegenheid verder zal voorbereiden en welker verslag binnenkort tegei- moet kan worden gezien. i NEDE.RL. BOND VAN 11 |l CORRECTOREN. In de te Amsterdam gehouden bui tongewon© a'.gemeene vergadir'ng wer den statuten ©n huishoudelijk regle ment vastgesteld, terwijl het bestuur als volgt werd samengesteld: F. Fok ker, voorzitter; Jan W. Jacobs, Rier tieïstraat 29, Amsterdam1, secretaris; A. F. K. Paree, penningmeester; O. A. B. Bokern, alg. adj... Dit bestuur zal nog worden aangevuld, met eeni ge leden uit het Noorden en Oosten des lands. Voorts werd besloten de contributie te bepalen op f 10 po jaar en per lid en een periodiei uit te geven. GRENSVERKEER MET EELGIE. Neder] anders, die zicik in het z.g. klein grensverkeer naar België wea- sotien te begeven, hebben voortaan geen groot paspoort meer no© lig en geen visum. Zij behoeven zich slechts te wenden tot den commandant der gendarmerie van den dichtstbijgele- gen Belgischen grenspost. Deze kan hun een bewijs geven, dat zij de grens mogen passeeren in het klein grensverkeer. ELEOTROOUTÏE i VAN HET GOOI Aan den tocht door het Gooi die Maandag in verband met dia eleolüo? cutie plaats had, namen de volgends Kamerleden deel: de dames mr. E, C. van Dorp en mr. Frieda C. Kata en de heeren ds. v. d. Voort van Zijp, Krijger, Boon, Schaper, K. ter Laan Alberda, Micihielsen, Diepenhorst en Van Basten Batenburg. Te half 12 had de ontvangst ten gemeentehuize van Hilversum plaats, waarna in eenige auto's de ontworpen route werd gevolgd onder leiding van de heeren Henri Polak, G. A. Pos, mr. P. G.. van Tienhoven en A. E. Dudok van Heel, terwijl mede aanwezig waren de burgemeesters van Haversum:, Bussutn, en Huizen, de heeren mr. Paul J. Reymer, H. de Bordes en G. ten Raa, alsmede de heer Jb. Boor, vice-voorzitter van Stad en Lan de van Gooiland. Op verschillende plaatsen werden de auto's verlaten zoodls bij het landgoed Gooilust, Spaanderswoud, enz. Nadat tegen half drie de luncth. in het feestelijk gevlagde Hotel Jan Tabak te Russum gebruikt was, werd de tocht over Huizen, Rlaricum en Laren voortgezet, waarbij de Kamer leden wederom telkenmale voor ter- reinopneming de auto's verlieten. (MINISTER RUYS DE j BEERENBROU OK De voorzitter van den ministerraad de Minister van Bintieniandsche Za ken jhr. mr. Ruys de Baerenbrouck, is Maandagavond uit Limburg, waar hij zijn verlof doorbracht, te 's-Gra venhage teruggekeerd en heeft giste- renoolitend zijn ambtsbezigheden heli vat. I Zij streek even mol hare hand over de oogen en zeide: Genoeg Canut, ik verwijt mij dit alles. Wat verwijt gij u? Hel eenzame leven van die dier bare moeder, die ik. in mijne haast om maar heen te komen, ontvlucht ben. Ik zag haar voet driftig op het tapijt bewegen; haar boezem hijgde, hare oogen fonkelden; mijn hart kromp in een, toen ik op dat schoone gelaat, dat van gezondheid schitterde, een flauwe maar toch dezelfde angstige trek van Mary Zitman ontdekte. Ellen, gij zijt niet gelukkig; riep ik uit. Zeg dal nietdenk dat niet! antwoordde zij; heb ik hem niet uit liefde gehuwd en is zijne vroegere liefde voor mij ooit een greintje ver minderd? Ik verzeker u dat ik ge- luküig ben. dat ik hier altijd ge lukkig zal zijn, Canut! Dat verheugt mij. Mijn toon beviel baar niet, alhoe wel zij zich hield, alsof zij dien niet opmerkte. Men heeft mij meertnateai gezegd, dat het leven van uw vrouwi hier alles behalve benijdenswaardig was, zeide Ellen; niettegenstaande zij haren eigen wil volgde, en daarin zelden verhinderd werd. Daarover heb ik mij dikwijls verwonderd, want mij dunkt. al wordt men somwijlen door de dienst 1 boden of andere kleinigheden geplaagd men die gedachten door eenige wils kracht zoo licht kan bestrijden. Als ik mij ontstemd gevoel, slechts een weinig ontstemd, dan weet jk toch altijd een of andere vervroolijkende bezigheid te vinden, die mij verstrooit. Niemand zal mij ooit beschuldigen, dat ik eene ongelukkige vrouw ben! Zij zeide dit bijna tartend. Ik herinnerde mij hoe zij vroeger i eens od dezelfde wijze gesproken had toen ik haar voor het eerst als ge trouwde vrouw ontmoettej maar de uitdrukking die mij toen smartte, was nu sterker, en ik begreep er heler de beteekenis van. Arme Ellen! De liefdedroom was voorbij; ik hield mij overtuigd, dat zij. die zulk een scherpe opmerkingsgave bezat, een dieperen blik in het hart van Herbert Vaughan bad geworpen dan Mary of ik. En nu lag de toekomst voor baar als een steil, onafzichtbaar bergpad. haar wachtte 't moeilijke leven tener getrouwde vrouw, die haar plicht moet vervullen jegens den man, in wien zij zich bedrogen ziet. Zou zij, de zielvolle gevoelige vrouw, kracht genoeg bezitten om tot net einde toe standvastig te blijven? Zij was altijd een trotsch en moedig meisje geweest, met groote zieLkraclit bedeeld, maar zij zou nu onvermijde lijk bezwijken, als geene hoogere macht haren goddelijken bijstand ver leende. Ik neb hier geen. tijd om te treuren, ging zij voort; als Herbert afwezig is, en dat gebeurt slechts zel den, doe ik wandelingen te paard of uitstapjes te voet in de bergen. Ik heb altijd goed kunnen teekenen, zoo als gij weet, Canut. Ziehier Er lag op de tafel eene kleine tce- kentasch, die zij haastig opende, zoo dat de inhoud zich over de tafel en den vloer verspreidde. Daaronder bevonden zich verschei dene potloodschetsen van de sehoon- ste punten uit den omtrok; e©nige wa ren in waterverf. Ziedaar, mijn beste Canut. zeide zij, terwijl zij mij eene schets van het Nritlewoodscbe veer en bet buis gaf, daar hebt gij uw lief voor net eerste ontmoet. Ik heb dat op zettelijk voor u geteekend. Ik dank u, Ellen. Ik zal het altijd goed bewaren. En hier. neen, niet hier want het is daar, terwijl zij een onstuimige greep deed naar eene schets die t^gc-n de venstergordijnen was gewaaid, daar is de Zwarte Gap-engte, waardoor men het uitzicht op Engerdale heeft. Zijt gij daar geweest? Dikwijls. Het is mijne gelief koosde wandeling als het schoon weer is. Ik ken nu elke kromming van den weg, en zal mij ais gids aanbieden, als alle andere vakken mislukken. Her innert gij u die oude schaapskooi tus schen den Zwarten en den Witter Gap? zeide zij, op de sohets wijzen de; daar hebt gij haar van den over kant der rivier aan de Zwarte zijde genomen. Het is thans een puin hoop, waar de schapen, zelfs bij voch tig weder, geen schuilplaats meer zoe ken. Die schets moogt gij ook mee nemen, Canut. als zij u bevalt. Ook ter herinnering, zei ik. de bejde teekeningen van Ellen opoe- mende. .Wordt .vervob»*-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1