Wisselkoersen en koersen ïoor Bankpapier HOORN- NEDERL. LANDBOUWBANK raadsvergadering. Lal. Bijkanforenülkmaar, Eindhoven, Hoorn, Purmerend. kunst m uams. BURGERLIJKE STAND. SGHEEPSTMBIHGEH. iq 11 inCVervolg). 12. Voorsiel tot het verieenen van eervol ontslag aan Mej. A. van Dijk als onderwijzeres aan de Gemeente bewaarschool. Mej. Sundertnaii zag" gaarne dat Mej. Van Dijk' voor een jaar nog Eet 1/4 van fiaar salaris werd toege kend. De Voorzitter zegt, dat deze juf- trouw zeer kbrt in dienst is ge weest en een geheel jaar volle salaris Eeeft genoten en een heel jaar het h'alve salaris. Mej. Sunderman stelt voor Eet ont slag te verieenen, doch haar nog' een 1/4 van haar salaris voor een vol jaar toe te kennen, daar ziij geen ouders Eeeft. De heer Stum'p-e! wil afe menseb Eier wet steun verieenen, doch als raadslid wil h'ij' de consequentie daar van niet aanvaarden. Men schept hier een zeer onaardig precedent, men kan langs anderen weg nog' wel wat ten goede doen. Het voorstel van mej. Sunderman svordt hierna verworpen met 10—l Stem en afzoo h'et voorstel van B. en WL aangenomen. 13. Benoeming van een directeur voor den cursus tot opleiding voor akte van Eboftfcmderwij'zer. Benoemd wordt de ffeer N. H. Bruins met als. stemmen. 14. Benoeming van een teeraar in ie EngelscEe Taal aan den cursus ;oor volwassenen. Voorgedragen wordt de Eeer Cl H. Wclbers. De Eeer WoTberS wordt Benoemd met algemeene st. als Ieeraar in Eet Engelsclff. De heer J. C. "Renter, Hoofd der H. R. School te Zwaag wordt voor- jearaoen als Ieeraar in de Duitsdfe Al? zoodanig wordt deze functio naris met algemeene stemmen be- icemö'. 15. Benoeming van een lid 'van de commissie van toezicht otp Eet lager onderwijs (vacature M. Haas). Aanbevolen worden: 1. de heer C. Rentenaar. I 2. Mei. A. Dell. Benoemd wordt de Beer C. Rente naar met S stemmen. 16. Benoeming van een plaatsver vangend lid van de raadscommissie voor het georganiseerd overleg (va- ai hire-Stump el). Br'noemü wordt de Eeer J. Bakker met 8 stemmen. Hierna werd de Eeer Veldhuizen (S. D. A. P.) gelegenheid gegeven tot het steken zijlier vragen, welkte wij hieronder met het antwoord van B. en W, laten volgen: I. Zijn B. en W. voornemens de hokken, welke geplaatst zijn op het z.g.n. Keienerf, ook den ko menden winter nog voor wo- ning-idceleinden te doen bezi gen? Zoo ja, meenen B. en W„ dat dit hygiënisch en moreel nog toe Iaatbaar is? Zoo neen, op welke wijze den ken B. en W. deze gezinnen dan te huisvesten? Burgemeester en Wethouders! zijn van meerung, dat de barak, staande op het Keienerf, waarin bij wijze van noodmaatregel eeni- ge gezinnen zijn ondergebracht, nog niet kan worden gemist en gedurende den komenden winter nog voor woningdoeleinden zal moeten worden gebezigd. De toestand waarin bedoekte barak tiians verkeert is niet min der dan toen zij met toestemming Uwer Vergadering in het najaar van 1919 geplaatst werd en voor woningdoelemden werd bestemd. Zii geven echter gaarne toe, dat de huisvesting zeer gebrekkig is en dat eene spoedige voorziening dringend noodig moet worden ge acht. Zij hopen er met medewerking van de Huurcommissie in te sla gen de in meerbedoelde barak on dergebrachte gezinnen te eeniger tijd op eene betere wiize te kun nen huisvesten. Dezerzijds aangewende pogin gen om de bewoners van de ba rak in eene a"dere woning onder te brengen heoben tot nu toe ge faald. 2. Is het B. en W. bekend, dat in deze gemeente nog steeds een groot tekort aan woningen is en op den duur m.i. door de Huurcommissie niet zal kunnen voorkomen, dat gezinnen op straat worden gezet? Zoo ja, op weike wijze denken B. en W. deze gezinnen alsdan te huisvesten en in het woning tekort te voorzien? Burgemeester en Wethouders zijn overtuigd, dat er groote be- hoefte bestaat aan woningen voor groote gezinnen, die geen of een zeer lage huur kunnen of wen- schen te betalen. Meermalen is het ernstig over wogen op welke wijze in deze wo ningbehoefte wiare ie voorzien. Eene radicale oplossing zou ziin woningen te bouwen van gemeen tewegè, doch het tekort op de exploitatie daarvan zou zeer be langrijk zijn, terwijl hieraan voorts het'bezwaar verbonden is, dat be doelde gezinnen, die thans over de geheele stad verspreid wonen, worden samengebracht in een be paalde buurt, waarop een jninder gunstig stempel zou worden gie drukt. Naar de meening van "B. en W. zou -de meest gewenschte oplos sing zijn het z.g. opschuiving. svs- teem, waarvoor echter ook noodig is eene uitbreiding van het aantal woningen. Waar bij een 2-tal woningveree- nigingen hier ter stede plannen tot het bouwen van meerdere wo ningen in voorbereiding zijn, be staat er, afgescheiden van andere bezwaren, naar de meening van burgemeester en wethouders geen reden, dat de gemeente zelf tot wo ningbouw overgaat. 3. Is spoedig tè verwachten, dat door het Ministerie van Oorlog aan de gemeente de vrije be schikking wordt gegeven over de aan de gemeente toebehoo» rende woningen aan de Pak- huissteeg en het kazernegebouw Zoo ja, wanneer krijgt de ge meente hierover de beschikking Zoo neen, waarom weigert het M. v. O. deze gebouwen aan "de gemeente terug te geven? Toen vaststond dat het garni zoen zou worden overgeplaatst en de Minister van Oorlog de moge lijkheid uitgesloten achtte in deze gemeente een andere militaire in richting te vestigen, hebben bur gemeester en wethouders aan ge noemden Minister verzocht de mi litaire gebouwen, welke het eigen dom der gemeente zijn, zoo spoe- mogelijk terug te geven. Tot nu toe werd aan dit ver zoek nog slechts ten deele vol daan. Twee woningen van de z.g. hulp kazerne aan de Pakhuissteeg en de aldaar staande voormalige waschinrichting worden ter be schikking gesteld onder bepaalde voorwaarden. Bii schrijven van 13 Juli j.l. deel de de Minister mede, dat ook de andere gebouwen geheel of ge deeltelijk voorwaardelijk aan de gemeente zouden worden afge staan. Aangezien B. en W. zidi met het door den Minister ingenomen standpunt ten opzichte dier ge bouwen niet konden vereenigen, hebben zii in een uitvoerig schrij ven, d.d. 21 Juii j.l. hun stand punt tegenover dat van den Mi nister uiteengezet, welk schrijven voor U ter secretarie ter inzage ligt. Hoewel 'reeds driemaal aan dit schrijven werd herinnerd, moch ten B. en W. nog geen antwoord hierop ontvangen. De heer Veldhuizen brengt dank aan den raad voor de gelegenheid, hem geboden zijn vragen tot B. en W. te richten. Het antwoord heeft hem echter teleurgesteld daar de hok ken geplaatst op het Keienerf gehand- naald blijven en betreurt het ant woord van B. en WL in dez'e. Temeer nog daar deze toestanden strijden met elk mensdh'elijk gevoel en mo reel niet te verdedigen vallen. Hij zeil heeft ziclh vergewist van den toestand van een gezin van 6 personen, waarin dezer dagen nog een wereldburger bij is gekomen. Dit is een daad die ontoelaatbaar is o,m die gezinnen den komenden winter daar nog te huisvesten. Een boer zorgt beter voor zijn vark'ens. De varkens aan de proet'zuivelboer- oeiïj hebben veel betere huisvesting oan deze Hoonisdhe burgers. We kunnen dezen toestand niet bestendigen en hoopt dat de raad hem ral steunen. 't Koste wat Eet kriste. Wanneer het Min. van Oorlog ver meent het stilzwijgen te moeten be waren dan mogen we niet stilzitten en een andere weg moet gevonden worden, daar h'et niet toelaatbaar is dezen toestand 'te bestendigen. Getracht moet worden een persoon lijk onderhoud met den Minister van Ooi log fof diens gemachtigde te ver krijgen. Van de tweede vraag maken B. en Wi. zich' te handig af. Er (zijn Wo ningen te weinig. De huurcommissie doet nog alle mogelijke moeite oim zooveel moge lijk de menschen nog onderdak te bezorgen, doc'h het zal niet lang meer duren of er zullen mensichten op straat komen te staan. Wat dan? We hebben niet alleen te zorgen dat die mensehen een woning hebben, doch ook noe ze wonen? Het woning vraagstuk eischt voorziening. B. en W. zeggen, dat verschillende bouwcommissies plannen in voorbe reiding hebben. Als het dan maar niet gaat als met de bouwcommissie aer spoorwegoommissie, die van h'et kastje naar den muur gezonden werd. Op het oogenblik is het ook zeer moeilijk van den minister steun te ontvangen voor nieuwbouw. Hij verlangt toezegging van B. en W. dat deze menschen onder geen voorwaarde nog langer daar gehuis vest blijven. Verder verlangt Wij voor het woningvraagstuk van B. en W. meer aandacht, daar dit steeds te wensdh'en heeft overgelaten. Mej. Sunderman stelt voor een gedeelte bij te bouwen bij' de barak ken, opdat deze menschen wat meer ruimte bekomen dan één kamer. De heer Bekaar vraagt of in Eet Prot. WeeshUis geen menschen on dergebracht kunnen worden. De heer Van Beijnum zegt dat ook: de gemeente-architect veel pogingen heeft aangewend otn de menschen onder te brengen. De gemeenschap 'weigert dergelijke mensdhten een on derdak. B. en W> kunnen daartoe niet over gaan en begeven ziCh' daardoor op gevaarlijker terrein en hebben reeds dervindingen in deze opgedaan. Wan neer de gemeente zich' genoodzaakt ziet de mensCh'en uit hun woning te zetten, kan zij dat niet zoo ge makkelijk als een particulier verfiuur- aer. Hij zag gaarne een regeling zoo als B. en W. aangaven of dat een pf andere bouwvereeniging Eet initia tief nam1 Zijn mensCffenfevens dan niets waard? "Ieder mensch' Eeeft recht op bestaan en op woning. De woningen op bet Keienerf zijn niet eens hokken, döcB een zioodje oud hiout. De Weer Hidtria vraagt of Eet nu zoo erg is, dat 15 of 20 «oodwonin gen gebouwd worden? Den heer Veldhuizen komt in Eet de allereerste plaats voor dat B. en W. tot nieuwbouw moeten overgaan Hemzelve is geen geval bekend dat voor een leegstaande bovenwoning zes buitenmensdhten kwamen aanklop pen. Door dezen bouw ter Eand te nemen zou de stad Hoorn vooruitgaan, thans wordt dit tegengehouden. Door de vestiging van buitenmensCh'eu be voordeelt men de neringdoenden en is dit niet te onderschatten. Ik' weet wel dat de ondervinding door B. en WL opgedaan, niet vrij schitterend is geweest. Docïï men kan van die varkenshokken toch geen huur heffen. Dat zou scEande voor de stad 'Hoorn züjn. Men k'an bij tientallen de woningen aanwijzen die met bordjes prijkten als „onbewoon baar" zijnde en toch nog steeds be woond worden. Hij stelt voor wanneer B. en W'. geen afdoende maatregelen nemen de Raad uitspraak' te laten doen en dez'e B. en W. zal uitnoodigen tot het nemen van maatregelen ter voor ziening in den woningnood. De heer Stampei vindt Eet ant woord van den Wethouder niet krach tig1. Hij kan met de woorden van den heer Veldhuizen meegaan. In de tweede plaats had hij ver wacht d at B. en W1. de mededeel; ng zouden Hebben gedaan dat zij de bouwcommissies die plannen hadden nieuwbouw bij Wen zOiuden aanbieden ter verdere bespreking' en 200 ruim mo gelijk medewerking' verieenen. W!eth. v. Beijnum zegt dat de Voor zitter hiermede beter is ingelicht en deze zou antwoorden. De Voorzitter deelt mede, dat de terreinen en de gebouwen aan het Ministerie zijn afgestaan. ZIJN AF GESTAAN voor militaire doeleinden, nu wil men een gedeelte der gebou wen voor pakhuizen en gedeeltelijk gebruik' voor landstorm. Indertijd heelt de gemeente zich' offers ge troost niet voor de Kazerne, doch voor 'Eet Garnizoen. Men heeft bij net Ministerie niet te rekenen op me dewerking', doch wel op' tegenwerking Ook' andere steden kampen hier mede. Ook' de stad Gouda is in deze werkt jam. Op het oogenblik hebben we de beschikking gekregen over 2 woningen in de nulpk'azerne in de Pakhuissteeg1. B. en Wj. k'nnnen de verklaring1 niet geven die de Eeer Veldhuizen van Wen vraagt, hoe gaarne zij ook' den toestand anders zagen. De gemeente wordt op Wet oogenblik' zoo door het Ministerie behandeld. 1 Moeilijk dan ook kunnen B. en W. de verklaring afleggen dat zij in dezen toestand verandering kunnen bren gen. Dat gaat wel, wanneer men weet waarheen en zoolang dat niet vaststaat is dit voor B. en WI. |on- moegliijk'. Wanneer de Raad echter Eet voorstel doet om B. en W|. luit te noodigen plannen te beramen om nieuwbouw te stichten, zullen zij be danken voor dit .monnikenwerk'" wat 'Eet geval zal zijn als hun voor stel verworpen wordt. De heer Veldhuizen vindt dat B en W], de stad Hoorn vertegenwoor digen en als zooddanig zijn zij met de woningtoestanden op de hoogte en derhalve rust op hen de plicht in deze zorg te dragen. Hem is door een vrouw uit die krotten" verklaard dat aanstonds de winter in aantocht is, er de ijskegels weer boven aan Eet plafond hangen. B. en W. drijVen de zuinigheid te ver door en dat is verkeerde zuinig heid die de wijsheid bedriegt. Wat betreft de linkervleugel der kazerne Weeft majoor James indertijd mede gedeeld slechte tijdelijk een gezin te kunnen bergen. De Eeer Spaanders verdedigt de uitlating van den Eeer Veldhuizen over zïjti beschuldiging! aan het toen maals funotioucerende college van B. en W. De woningen de- spoorweg ambtenaren zijn er niet gekomen, omdat de directie niet medewerkte. De Weer Veldhuizen zegt dat Wet niet-bouwen der spoorweg-bouwcom missie hoof dzakelijk heeft gelegen in het niet meewerken van B. en W. De plannen voor woningen in de kazerne had men reeds in lijnen ge trokken en de ingang was aan de Veemarkt. Dodhi ook hier Bet men violen" 7!or£r,pn Wat betreft de Eulpkaz'erne deelt hij mede, dat indertijd door majoor James reeds teekeningen waren ge maakt voor het onderbrengen van een 6 a 7-tal gezinnen. Dit is dus een andere lezing als die van den heer Spaander. De heer Spaander zegt in antwoord van den Weer Veldhuizen dat hij ge confereerd Weeft ten tijde dat de op heffing van het garnizoen bekend werd en majoor James in de ver onderstelling verkeerde dat de ge- bouwen zonden worden terugjgesidEon ken. Majoor James had echter niet te beschikken, doch Wet Ministerie. Hedenavond vernam hij uit be trouwbare Eron, dat de Kazernege bouwen over een maand stofvrij moe ten worden opgeleverd en alle goe deren naar HeTder moeten worden overgebracht. De Weer Stumtpel Eeeft nog1 geen antwoord op zijn vraag aan B. en W. gericht, om particuliere boiuwvereeni- gingen zooveel mogelijk' de Eelpende handt e bieden. De Eeer Hjdlma Ead gaarne toezeg ging van B. en W- tot Wet bouwen van nieuwe noodwoningen. De Voorzitter zegt dat hij in Rot terdam noodwoningen in ©ogen schouw Eeeft genomen, en moet aere afraden en werden deze afgeraden. Wanneer we dat willen, kunnen we beter wat grootere uitgaven getroos ten en dan iets flinks en blijvends lot stand brengen. De Weer Stumpel is tegen Eet voor stel van den hteer Ilid'ma en prefe reert zfjn voorstel dat B. en W. sa menwerking zoeken met btouwveree- ngiingen. De Voorzitter sluit Hierna de dis cussies. De Keer Hidrfta informeert naar ijn voorstel. I Hierna ging men over in geheime "itting. Na op'ening werd punt 6 der agen da in behandeling genomen en goed gekeurd en de vergadering gesloten. ILiilli. MELKFABRIEK CONCORDIA. Door haar steeds grooter wor dende omzet is de melkfabriek „Concordia" genoodzaakt geweest belangrijk uit te breiden. In het uitgebreide perceel bevin den zich twee loketten één voor de vuile flesschen en één voor gevul de flesschen etc. De loketten zijn zeer practisch ingericht en het ge heel is afgewerkt met tegels op 'n wijze die al dadelijk'n fnsschen in druk maakt, terzijde van de loket ten bevindt zich een telephooncel en daarnaast een ruim kantoor, terwijl 'op het kantoor correspon deert een kamer waarin zich een koelbak en de apparaten voor het onderzoek naar het vetgehalte, melkmeter enz. bevinden. Onder deze bijgebouwde vleugel bevindt zich een ruime koelkelder voor boter en een werkplaats voor de verpakking. Alles wat Concordia fabriceert,* ook de kaas staat onder Rijkscontrole, De verbouwing, een stuk werk van een bekwamen vak man werd door den heer H. Kcorn, Veerstraat alhier, uitge voerd zonder eenig bouwkundig toezicht, maar is niettemin van dien aard, dat ze ieders goedkeu ringen wegdragen. Concordia lean over deze uitbrei ding tevreden zijn, want ze is vol komen geslaagd en stelt een groo te verbetering daar. UITSLAG VEILING gehouden bij opbod op "Woensdag 11 October 1922 te Oudorp, ten overstaan van den notaris Mr, A. P. H de Lange, van: A, De huismanswoning met schuren, erf, tuin en diverse perceelen wei- 1 land, in de gemeente Oudorp, sa men groot 22.87.59 HA, .in de navolgende perceelen: 1, en 3. Huis, schuur, erf, weiland en bouwland, 0.65.96 HA f 4730 2. Weiland, gr. 01310 HA, 620. 4. id. groot 18260 HA. 4875.42 5. id. groot 130 00 H A, 3523. 6. id. groot 3 73 20 HA, 10263 7. id. groot 103 50 HA. 2753 10 8. id. groot 0 96 30 HA, 2590.47 9. id. groot 0 88 90 HA. 2133.60 10, id. groot 4 07 39 HA. 10345.42 11, Schuur en weiland, groot 0.35.73 HA. 1820,— AMSTERDAM. Gestort maatschappelijk kapitaal f 3.000.000. Bezorgd alle Assurantiën tegen concurreerend» tarieven bij prima Maatschappijen. van 12 Oct. 1922. Opgave van de Nederlandsche Landbouwbank. Bijkantoor Alkmaar v.h. MULDER QUAX. (Ontvangen per draadlooze ieleloon). VORIGE KOERS. BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEEN EN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRISTIANIA BAZEL ■-•«-••••« ROME NEW-YORK Bankpapier «-• «v» «k» «c» «n Bankpapier Bankpapier e»-» «r« *r« ra Bankpapier Bankpapier «re er» *7» e k «r» «ze «z» es* »z» «ze o.os% 19.40 17.82H 0.0032}* 11.38% 68.50 52 10 46 10 ~2.57 /8 KOERSEN VAN HEDEN 11uur 009)* 19.45 17 95 0.0030 11.40 2.57 «i. 2 uur 3 uur (officieel) 0 10 19.50 18.— 0.0035 11.40}* 2.57 0 09% 19.45 17.90 0.035 11 40 68 65 52 60 4610 2 57 Btl'iisü v t .v l 11 L. DRAADLOOS, AMSTERDAM, 12 October. De affairess ter beurze hadden vandaag weer eenige uitbreiding onder gaan. Vooral in rubber en tabakswaarden vonden flinke omzeilen plaats. Rubberwaarden ontmoetten opnieuw vraag en konden zich zonder uitzon dering op een hooger niveau plaatsen. Van de tabakken waren de Suma- trasoorlen gefiavoriceerd en behaalden opnieuw een koersavanoe. Een zeld zaam1 verschijnsel was de handel iu tbee-aandeelen, die eveneéus uit d. markt werden genomen. Olie-afdeeling genoot matige belangstelling, lietgeoi nu en dan niet verhinderde dat Koninklijken op hooger koerspeil werden afgedaan. Aan ss uiterwaard en maitge aandacht, doch ruimschoots prijshou dend. Scheepvaart'.|:i stil met weinig variaties. Binnenlandscbe industrie- waarden zeer vast in de markt, Pro longatie 4 pCt. 12. 13. 14. 15. 16. W eiland, gr. 10910 HA, 2378 38 id. groot 110 40 HA. 2892 48 id. groot 133 50 HA. 3364.20 id. groot 2 35 80 H A. 5682.78 id. groot 202 20 HA., 5418.96 te zameu f63390.81 B. De huismanswoning met schuin-, erf, tuin en diverse perceelen wei land en bouwland aan de Hoever- vaart in de Egmondermeer te Alk maar, samen groot 12 22.50 H.A., in de navolgende perceelen: 1. Huis, schuur en erf, groot 0.19,90 H.A., f1450—, 18 Bouw- en weiland, groet 1.09.20 H.A., f134316. 19 Bouwland, gr, 1.09 90 II A f 1373,75 20 Bouwland, gr. 0.59 30 H A, f 486.26 21 Bouwland en dijk, groot 1.42.00 11. A„ f2087 40 22 Bouwland gr. 1.51 40HA f1831.94 23j Bouwland en dijk, groot 1,92.60 II.A., f2927 52 24 Bouwland gr. 0.98 80 H A f 1116.44 25 Bouwland gr. 0.84 90 H A f 959.37 26 Weiland gr. 1.62 10 HA f2447.71 27 Weiland gr. 0.92,40 HA f 1441.44 te zamen f 17.444.99 0. De huismanswoning! met schuur, erf, tuin en bouwland in da Boeko- lerme-j gemeente Heil-oo, samen gr. 7.11.60 H.A. in de navolgende per ceelen: i 28 Huis, schuur en erf, groot 0.13.60 H.A. f 2710.f 29 Bouwland gioot 0.68.50 H. A„ f 965.85. 1 30 aid groot 1.02.70 H.A.. f 1437.80. 31 5)d groot 0.96.50 H.A.. f1360.65. 32 id", groot 0.79.30 H.A. f983.32, 33 id groot 1.42.40 H.A.. f 1766.76. ,34 id. groot 2.08.60 H.A.. f3275.02. 1 1 ffo zamen f 12498.40. D. Huis en erf, aan den Voorweg te Oudorp, groot pi.ni. 4 A. 30 c.A„ verhuurd aan Schoen voor f3.— per week f 1770.—. Huis en erf, aan cbn Voorweg te Oudorp, groot pl.m. 4 A. 10 c.A.., onverhuum f 1770.—samen f3540. De afslag en combinatiën blijven bepaald op Woensdag 18 Oct. '22 des namiddags 1 uur in de herberg van mej. G. Moisoh, te Oudorp. Inlichtingen worden gegeven door notaris de Lange voornoemd endoor notaris P. H. Hilbrand, te Obdam. EERVOL ONTSLAG. Met ingang van 1 Januari 1923 isa an den heer W, T. van Griethuijzen op zijn verzoek eervol onslag verleend uit zijn betrekking als commissaris van politie in deze gemeente. R. K. VOLKSBOND. Voor de vacante functie van Voor zitter van den R. K. Volksbond zijn vijf Candidal en-lijsten ingeleverd en wel voor de heeren: H. W. Koopmeiners, E. Beemsterboer, J. Baart, Th J A. van Soest en P. Pannekeet. DE BROODPRIJS. gariering van bakkerspatroons ter be spreking van de prijs verhooging van het meikbrood in verband met den verhoogde melkprijs, is besloten de prijs van het meikbrood ingaande Maandag a.s. met 2 cent die 800 gram te verhoogen. Gij zult uw dagelijksoh brood duur betalen. I INI EILNAT10NALE CONCERT DIRECTIE ERNST KRAUSS. Edith von Schrenck, plastiek-kunstenares, Hellmut Baerwald, pianist. Voor een half gevulde zaal gaf Edith von Scnreuck, de gracieuse plastiek- kunstenaar met den jongen doch goeden pianist Baerwald, een zeer varieerend programma met werken van: Bacüjdel goed (1750), Haendel (1759), Chopin (1849), I Schumann (1856), Brahms (1896), Grieg 1 (1907) en Skrjabin. Zooals gewoonlijk ook nu: voor ieder der compositie'» ecu ander, overeenstemmend costuum. VooraL nu, nu deze (meu zou kunnea zeggen nieuwe) kunst nog ingeburgerd moet worden, zou een minder uitge breid programma (zij beeldde een elf tal compositie's uil) beter op het be grip hebben kunnen werken. Men beeft altijd menschen, die veel gezien hel>- ben en 't ook altijd beter gezien hebben, maar er zijn er ook en dat zijn niet de minste in aantal die tegenover deze kunst vreemd slaan of slechts een enkele maal in de ge legenheid waren zulks te mogen zien en hooren. En voor deze laatsten was het programma wei wat TE uitgebreid. Er is genoten. Edith von Schrenck bezit talent. Haar- costumeering is so ber en toch smaakvol, haar bewegin gen zijn bestudeerd en haar optreden is beschaafd en bescheiden. De pia nist speelde werken van Haendel en Schumann. Zijn vaardigheid en trefze kerheid is groot. Dit kon geconstateerd .worden zoowel in de solo's als in zijn to sterk voor een znal als deze. He tooneel was keurig in effen kleur ge bracht en maakte een zeer pretligen indruk. H. A. MAAS. ALKMAAR. GEBOREN: Anije, d. V. Jan Vis en Jannetj* Mulder. GETROUWD: Jan Gerardus Kemp en Trijntji Veen. OVERLEDEN: Johannnes Gerardus Knaap, 63 ja Berichten opgenomen In een ge deelte onzer vorige oplage. AMERIKA EN EUROPA. LONDEN, 12 Oct. Een telegrafe uit Washington meldt, dat de regee- nng. oer Vereenigde Staten geen goed keuring, zal hechten aan nieuwe ke ningen aan Europeesdie Staten doai particuliere Amerikaansriie financiers totdat de regeeringen ernstige stap. pen hebben gedaan om de bewape ning te verminderen, de begrootingen in evenwicht te brengen en den eco nomisdien toestand te herstellen. DE STAKING IN DE HAVEN. AMSTERDAM, 11 Oct. - De ha- vanstaking duurde ook vandaag on veranderd voort. De stakers kwamen tegen den mid- nag in de groote zaal van „Bellevue' in huishoudelijke vergadering bijeen, om te overwegen ot de staking than, weer moet worden opgeheven. Er wordt in het geheel door ciro 1650 havenarbeiders-reservisten ge staakt. H&MDll EU MMï. AMSTERDAM, 12 Oct. Aardappelen- markt. De aardappelenprijzen warei heden onveranderd. Aanvoer 6 ladin gen. HOORN, 12 Oct. Kaasmarkt. - Kleine f53.50, kruidkaas f55.com missie f 58.fabriek f 55.Aange voerd 44 stapels, wegende 17.352. Ilan STOOM VAARTLI IN EN. KON. NED. STB. MIJ. AMOR, v. Amsterdam n. Ca9 caes, pass. 8 October Ouessant. HERCULES arr. 11 October v. Hamburg te Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA vertr. 11 Octofei v. Amsterdam n. Buenos Ayre3- GAASTERLAND arr. 9 October Rosaria te Talcahuano. KENNEMERLAND (uftr.) 10 October te Oporto. ROTT. LLOYD. DJEMBER (thuisr.) vertr. October van Belawan. TjERIMAi (thuisr.) vertr. October van Tanger. KON. WEST 1ND. MAILD. HELDER vertr. 11 October vaE Amsterdam n. Guayaquil. HOLL. W.-AFRIKA LIJN HERCULES vertr. 10 Oct. v. Hal» burg naar Amsterdam. POLLUX vertr. 10 Oct. v. Las Pal maS naar Havre. 1 1JSSELSTROOM vertr, IX Dct arr, begeleidingen. Zijn aanslag is ccli'er A'msterd. naar Hamburg),

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 6