O No. 262. Dinsdag 17 October 1922. t4e Jaargang. Abonnementsprijs: BUITENLAND. li 1ten üs Hg| ggid 1 Per kwartaal voor Alkmaar S f 2.-— Voor buiten Alkmaar 1 L 05 Met Oefilustreerd Zondagsblad A^T"a?!e abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 4Q0,—f 2Q0,—f 100—, f 60,f 35,—, f 15,- Gok „SBiiuntf-Iitera'ur"- Als men eens nader kennis maakt met wat ons uit het buiten land, en in dit geval voornamelijk jit Duitsehland bereikt aan z. g. schlager" of moderne liederen en dansmuziek, dan valt het op, alleen reeds wanneer men de ti tels leest, en zeker als men van den tekst kennis neemt, dat 9/10 van deze „liederen" behoren tot le „Schund-Iiteratur" en niet an- iers zijn dan een verheerlijking van het nachtleven in de Bars en hotels, en de liefde, zooats die be grepen wo-rdt door de denii-nion- aaines. Men staat er gewoonweg ver baasd over, als men ziet wat op dit gebied door het men zou haast zeggen: volkomen smaak- looze publiek, voor goede waar wordt aanvaard, en toch niet an ders is dan minderwaardige prik kel-literatuur, die komt uit leege hooiden en uit harten, waarin slechts plaats is voor'hét on-chris- télijke. En de valuta helpt hier zoowaar ook nog een handje mee, om ons te overstelpen met dit waar deloos goedje uit verdorven- Duitschland, want waar deze lie deren voor het grootste gedeelte voor binnenlandsch gebruik be stemd zijn, en zelfs niet eens uit gevoerd mogen worden (het staat er duidelijk op vermeld: „Dieses Exemplar dart ausserhaib Deutsch land nicht verkauft werden.") ligt het voor de hand, dat er op den kostprijs van M. 15.een zoet winstje verwezenlijkt kan wonden. De muziekhandelaars zijn overi gens vernuftig genoeg om er iets op te vinden ten einde hun debiet te vergrooten. Zoo weten we bijv. dat een han delaar aan ieder, die hem vijf adressen bezorgt van mensehen, die piano kunnen spelen 1 exem plaar naar keuze cadeau geeft, met recht verder andere liedjes a 25 cents te koopen. Dus een soort kettinghandel. De verspreiding van deze liede ren in ons land, dat trouwens van eigen „zangers" reeds heel wat liedjes bezit, die tot het minder nette genre behooren, is een euvel, lat niet genoeg lean tegen gegaan worden. Men bewere nu niet, dat onze menschen dien Duitschen tekst niet verstaan, want het zijn over het algemeen juist de meer ontwik •relden die piano spelen, terwijl er bovendien genoeg gedienstige geesten zijn om er een Holland- sche vertaling van te leveren, als die nog .niet bestaat. Ook gaat het niet op te meenen, dat hier alleen de muziek gespeeld wordt, en dat niemand het in zijn hoofd krijgt de Duiische woor den te lezen, men weet wel beter Men d-enke evenmin, dat wij over drijven; of verdenkt men ook van puriteinschheid een redacteur van het Handelsblad, die van één de zer liederen schreef, dat als er een censuur voor liederen bestond dit dan moest verboden worden "voor kinderen beneden de 40 jaar! Deze liederen geheel weren wij maken er ons geen illusie van k™ "let> ni?ar ieder van ons ze uit zijn hurs en omgevins; inerrtt houdcn en daardoor c?pn tpr k V1I? z-lin kracht bijdra- !e lifrl ^f^rmg van het goe de lied..., want er zijn toch goe de liederen Zelfs goede Duitsche liederen! waaraan de muziekhan delaar evenzeer en misschien ook wel evenveel zal verdienen als aan schund-literatur! (o) DE CRISIS IN HET OOSTEN. Franklin Bouillon. Franklin Bouillon is te Toulon Aan gekomen, In een interview verklaarde hij, dal de werel-d hei aan Frankrijk alleen te danken heeft een zoo kostbare over eenstemming te hebben bBreikt, welke dan vrede verzekert. All-een Frankrijk wist met Turkije te praten, en djt dient niet vergelen te worden. Uit de woorden von Franklin Bouil lon schijnt voort te vloeien, dat een Fransoh-Turksche toenadering moet worden aangemoedigd, daar zij een fun da man teel element voor de vei- ligheid van Europa is. Gouverneurs benoemd. Uit Angora wordt gemeld, dat de Natioruue Vergadering een gouverneur van Gallipoli, van Rodosto en Kirki- iisse, en een jwljlie-directeur te Adri- anopel heeft benoemd. Ook zijn alle civjele ambtenaren voor deze posten aangewezen. Een voorafgaande be spreking te Londen voorgesteld. De Brits che regeering stelt aan Frankrijk en Italië voor, dat ter ver ge m ikkclijking van het weilk der aan staande vredesconferentie in het Nabu rige Oosten, er een voorloopige be spreking te Londen zal worden gehou den door technische deskundigen over de economische en financieel® bepa lingen van bel nieuwe verdrag. De correspondent van de Chicago Trioune" uit Konstantinopel gezet. Clayton, de bijzondere correspondent van de „Chicago Tribune", is door de En gels che militaire autoriteiten uit Konstantinopel gezet. Als motief wordt op-gegeven, dat hij zich in strijd met het bevel van den Britsahen staf naaT Moeaania beeft begeven. Men verwijt, aldus nel blad, aan Clayton niet dat hij verkeerde berichten heeft gezon den of berichten in staat ©en conflict te veroorzaken, maar generaal Haring ton te hebben verplicht den journa listen toe te staan da conferentie bij te wonen. DE ONLUSTEN TE BERLIJN. Gisterennacht en -morgen zijn op nieuw 20 leiders der communistische vergadering, welk© het besluit nam de belooging in hel cirous Busch te Ber lijn le beletten, in hechtenis genomen. Thans is gebleken, dat de berichten dar Berlijnscihe bladen omtrent het geen Zondag bij het circus Busch js voorgevallen, eenigerniate overdreven waren. De beide politiebeambten, van wie uet heette, dal zij door de communis ten waren gedood, zijn slechts gewond. Alleen een communistisch arbeider is door een messteek gedood. Overigens is hel aantal Ijchl gewonden vrij aan zienlijk, terwijl slechts twee burgers zwaar gewond zijn, DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DUITSCHLAND. Gisteienvoormjddag hielden de lei ders der Duitson-e coalitiepartijen bij dr. Wifth een bespreking met die der D. V. P en per Beiarsobe V. Pom trent den termijn der presidentsver kiezing. Bij de discussie kwam men hij de burger-lij K-a partijen tot de opvatting der D. V. P., dat met het oog op den Ihuidjgen poijtjeken en economischen toestand ©en nieuwe verkiezing op 3 Dee. niet wenschelijk js De soc.-dem. hadden voorgesteld den amblsduur van president Ebert tot 1926 te verlengen, zoodat deze. die door de Nat. Vergadering in 1919 voorloopig werd gekozen, den in de pjhsgrondwe! voorgeschreven tijd van zieven jaar in functie zou blijven. Omtrent dit voorstel werd nog geen beslissing genomen, daar da partijen eerst fractiebesprekingen daarover wil len. houden. oensdag zat verder, wor den beraadslaagd. DE IERSCHE KWESTIE, De termijn voor de amnestie, on langs door de regeering verleend aan alle rebellen, die hun wapens inlever den, is Zondag verstreken. Van gisteren af zullen alle rebel len, die de wapensr dragen, voor mili taire hoven worden gebracht. DE BINNENLANDSCHE TOE STAND IN ENGELAND. Tegen 19 October is een belangrijke conferentie van de unjonjstische leden van het Brits che parlement bijeenge roepen. Alle Unionistische ministers zijn uitgenooaigd tot bijwoning van deze conferentie. Chamberlain zal een verklaring afleggen inzake den poli- deken toestand. Lloyd George, die den 21en October wederom het woord zal voeren, in een nog niet bekend© plaals in hel Noorden van Engeland, heeft gisteren met Cham berlain, Lord Birkenhead en Churchill geconfereerd. EEN FRANSCH-RUSSISCHE OVEREENKOMST? De ,.Echo de Paris" verneemt uil Berlijn, dat Herriot met de Sovjets de bases beeft opgesteld voor een eco nomisch aocoord, krachtens hetwelk!de huurcontracten, Welke aan Frausche firma's worden verteend, voor een tijd perk van zestig jaren worden aan gegaan. De maatschappijen zullen i>ij de Russische regeering tien tot dertig percent van de netto-winst storten. De industriêelen zullen ten volle eigenaar- worden van de gebouwen, die zij zul len laten oprichten. De vakvereenigingen zullen geen rechtstreeksch aandeel in de leiding der fabrieken nemen. INVAL VAN FASCISTEN. De bla-Qen te Belgrado bevatten be richten omtrent een inval der Fiume©- sche fascisien in Zujd-Slavië. Op de demarcatielijn bij Fiume hebben de fascisten belangrijke punten bezet. Men gelooft dal d'Annuuzio den tegenstand der fascisten tegen de ontruiming van de derde zóne, die Italië nog bezet houdt, heeft georganiseerd. EEN L EGITIM1STI SCI IE PUTSCH IN HONGARIJE? Seaert eenige weken reeds wordt Boedapest verontrust door geruchten omtrent een te verwachten grootsch op gezette antisemitische en legitimis'tisclie Putsch. Aan het hoofd der beweging staan Stephan Iïriedrich, Juljus Göm- bös en Karl Wolff. De strijdkachten worden gerecruteerd uit studenten en „ontwakende Magyaren". Men beweert dat deze troep 12.0000 man sterk is, militair georganiseerd uitgerust. De op en handvuurwapens uitgerust. De op stand werd tegen midden October ver wacht. Tot nu toe is er echter niets gebeurd. In elk geval heeft de regee ring troepen samengetrokken. Het clo-el der beweging is bet ten val brengen van de regeering-Bethlen en de in stelling van een nationalistisch© regee ring, waarin de drie genoemde politici de leiding zouden hebben. DE AMERIKAANSCHE TROEPEN AAN DEN RIJN. In Amerikaamsche regeeringskringen. werd te verstaan gegeven, dat hef denkbeeld, om de Amerikaansche troe pen aan den Rijn terug te trekken, o-pnieuw wordt overwogen. Er werd aan herinnerd, dat de ambassadeur der V. S. te Berlijn, Houghton, de Ameri kaansche gezanten bij de verschillende mogendheden van Midden-Europa heeft gevraagd, de volgend© week te Ber lijn met hem te conferee ren en dal generaal-majoor Allen eveneens is uit- genoodigd. KABINETSCRISIS IN ITALIË, In een telegram uit Rome aan de „Times" wordt gemeld, dat Facta met het geheele Ilaliaansche kabinet zal aftreden wegens de scherpe meemings- verschillen in het kabinet tussschen voor- en tegenstanders der fascisten, waardoor het altreden van het kabinet gebiedend noodzakelijk zou zijn. Op volger van Facta zou dan Salandra of Gioljtti worden, terwijl de fascisten deel zouden uitmaken van het nieuwe kabinet. Giolilli neeft zi-oh reeds bereid verklaard als premier op te treden. EEN CORRUPTIE-AANGELEGEN HEID. Uit Belgrado wordt gemeld: Een door het dep. van oorlog uitgezonden commissie kocht voor eenige maan den in een Oostenrijksche munitiefa briek 35 mjllioen geweerpatronen. Niet alleen aan de leden dezer commissie, maar ook aan den minister van oorlog Vasitsj werd een rujme provisie uitbe taald, a/fti laatstgenoemde zelfs U/2 mil- lioen ujuar, hetgeen hij vooraf had bedongen. Hij ontving dit bedrag in den vorm van een cbèuqe op een Weensche groot© bank. De onthullingen over deze corrup tie-affaire hebben le Belgrado groot opzien gebaard. De directie der Oos- lenrijksche munitiefabriek, die de laat ste dagen voor de afwikkeling der leve ranties te Belgrado vertoefde, moest de stad in allerijl verlaten. VERSPREIDE BERICHTEN. 2000 SCHAPEN IN EEN AFGROND ln de buurt van Grenobie is dezer dagen een kudde van tweeduizend schapen, welke uit de bergweide naar haar winterverblijven gedreven, dooi een hond aan liet schr.kken gemaakt met het gevolg, dat ze een tzijipad insloegen en in den afgrond stort ten. De heele kudde ging de rammen achterna. Een groot aantal dieren viel te pletter, tal van andere-werden onder hun makkers begraven en stik ten. De herder, die een wanhopige p-ogng deed om de kudde tegen te houden, werd meegesleurd en stortte zelï ook' in het ravijin. Ernstig' ge wond is hij rtaar h'et ziekenhuis ver voerd. f ERNSTIG ONGELUK. Een tragisch ongeluk Wad Zondag nabij Trondhjem plaats, Achlt jonge menschen, die terugkeerden van een boottochtje, geraakten te water door dat een plotselinge windvlaag het bootje deed kantelen. Zes van hen verdronken, een jong meisje en viji jonge ma-nnen. Slechts twee personen konden worden gered. SPOORWEG-ONG ELUKKEN. Tengevolge van den dikken mist heeft gisterenmorgen bij Ham-burg een spoorwegongeluk' plaats gehad. Een voorstadstrein stopte op een 'onveilig signaal. Enkele minuten later reed een andere trein op den stil- sfaanden trein in. De laatste wagen van dezen werd vofk'om-en vernield. Vijftien passagiers moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Een ander ongeluk had plaats aan het station Hoistenstrasse. Daar reed een trein, die door het onveilig1 sig naal heen gereden was, op een stil- staanden trein in, waarbij' twee per sonen werden gewond. KORTE BERICHTEN. Openlijk is verklaard dat bin nen twee of drie maanden in de meeste Russische hongerlijdende districten de hongersnood weer de overhand zal hebben. De dis tricten van de Don, Tsaritzine en Nioolajef werden in het bijzon der genoemd. Viviani is tot senator van het Creuse-departement gekozen. De Poolsche spoorwegtarie ven zullen met ingang van 1 Nov. worden verdubbeld. Pant, van de Duitsche partij, is gekozen tot vice-maarschalk van hei Opper-Siiezische parlement. De Spaansche Minister-pre- sident heeft medegedeeld dat er geen operatie ongroote schaal in Marokko zal women ondernomen, doch dat men zich overal heen be geven zal, waar dit noodig is. De troepen van generaal Li- haotsji, militair gouverneur van Foekien hebben Foetsjow ont ruimd, dat sedert bezet is door aanhangers van Soen-Yat-sen. Brit sche, Amerikaansche en Japansche troepen bewaken de consulaten. Alle vreemdelingen ziin in veilig heid. Te Seattle is een complot ont dekt tot het zenden van wapenen en munitie naar de revolutionnai- ren in China, ten Chineesch koop man te Boston, Lee-Poye-Sun, is in verband met deze ontdekking gearresteerd. Verder zijn vier kis ten met in DuitsJi.and vervaardig de munitie in beslag genomen. Franklin Bouillon heett in een bijeenkomst van journalisten te Parijs verklaringen aige.egd over de j-ongste gebeurtenissen in het Nabije Oosten, welke een dementi vormen van de lezing van Lloyd George. De Pruisische Regeering heeft den Duitschen Rijksraad voorgesteld, den verhoogden prijs voor het distribut.egraan aan de landbouwers in den vorm van Chilisalpeter uit te betalen. Leon Leclère, hoogleeraar in de filosofie aan de Brusselsche universiteit,' heeft de Belgische' portefeuille van kunsten en we tenschappen thans deiinitief aan vaard. Churchill, die vandaag een belangrijke rede zou houdcyi over den po-iitieken toestand, is ver plicht het bed te houden, daar hij aan gastro enteritus lijdt. De Grieksche Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Po- litis, heeft den eed a/gelegd. Ex-koning Ko-nstantijn is gis termiddag te Rome aangekomen. Hii werd ontvangen door den Griekschen gezant Meiaxas. De Morgan Company betaal de voor rekening van Groot-Brit- tanië aan de Federal Reserve Bank te New York o-p rekening der Ver. Staten een chèque van 40 millioen dollar, zijnde de interest der Brit- sche schuid aan Ameriak. Betreffende de aardbeving te Arequipa in Peru meldt de „Chi cago Tribune" nog, dat er eenige personen werden gedood en een groot aantal gewond. De verbin ding met Lima wend verbroken. De aardbeving duurde een minuut 36 seconden. Het „witte" front is ineenge stort. De „witte" troepen hebben Nicoisk prijsgegeven. De Japan ners beletten de Sovjet voorloo pig om Wladiwostock binnen te rukken tot de ontruiming door de Japanners voltooid is. 9 1 I i 1 L fi O. EERSTE KAMER. In de Statenzifcing van heden zit in d-e vacature der Eerste Kamer ontstaan door het aftreden van den heer Van Swaay voorzien worden ■ioor de verkiezing van prof. ctr. Alp-h. Steger te 's-Gravenhage die Zater dagmiddag in een vergadering van de R. K. Statenclub als candidaat i» aangewezen. Prof. Steger heeft zhfr' bereid ver klaard om een eventueele verkiezing te aanvaarden, terwijl hij o-p een des betreffende vraag heeft medegedeeld •lat hij het program der R. K. Staats partij vohe-dig onderschrijft. DE NEDERLANDSCHE SCHOOL TE BRUSSEL. Naar „Het Laatste Nieuws" ver neemt, h'eelt de Nederlands.he re geering tegemoetkomende aan de ve le protesten van Viaa-msche en Hol- tanascih zijde tegen Wet niet meer toe laten van nlet-Nederlandsche kinde ren tot de Nederlandsche school te Brussel in beginsel besloten dezen maafregerin te trekken. Thans wor den nadere instructies afgewacht al vorens tot het weden-opnemen van ae bij ue jongste heropening der klassen gen eerde" leerlingen te kunnen over gaan DE ITALIAANSCHE GEZANT. De Itafiaar.sche gezant te 's-Gra venhage graaf di Carrobio is tot an- aere functies geroepen en hij zal eerlang de residentie verlaten. KONINGIN-MOEDER. De Koningin-Moeder komt heden avond in de Residentie terug. De aan komst is bepaald op 11 uur 6 (Sta tion H. IJ. S. M.). t DE N. KL tP. 1 Het voortoopig comité der N. K. P. zal a.s. Vrijdag ter bespreking van het gisteren in ons Mad afge drukte schrijven te Utrecht verga deren. i Zaterdagmiddag werd in de zaal van de „Souvennir" te Tilburg een aloemeene vergadering gehouden van de R. K. Kiesvereeniging uitgeschre ven om de wijziging van de Statuten en het Huishoudelijk reglement, waar aoor de .organisa-jes van de kiezers geheel wordt gevrij' igd, (e behandelen De behandeling van de statutenwij ziging had op h'et voorstel van den voorzitter, den heer v. Oudenhoven niet plaats, op de eerste plaats omdat de opkomst van een vereeni-ing die 15000 leden telt te gering was -en lop de tweede plaats omdat het bestuur der R. K. Kiesvereeniging een bespre king beeft gehouden met de Til- burgsche leiders der Nieuw Kadio- li-eke Partij en met de partij-Arts. I11 afwachting van den afloop dezer besj-rekilngen die ten doei hebban de verbroken eenheid te herstellen, wenschte de voorzitter de statuten wijziging aan te houden. De vooa-zitter, die g-een mededee- fingen kon doen aangaande den stand van de on-derhandet.ngen zegde o/i verzoek! van nir. Passtoors toe, du\ vó6r de volgende vergadering ha verloop van de onderhandeling me' de N. K. P. en m-r. lArts fzal 'worde-/ gepubliceerd. FEUILLETON. ^'Naa> een Enqelsche vertelling), En toch waarschuw ik u. Wees op uwe hoede: Wij traden de herberg binnen op hetzelfde o ogenblik, dat Herbert ivaugJian do deur der gelagkamer opende. Daar is uw broer Canut, zeide hij stilstaande en in de kamer terugzien de, wil ik zjjnen raad inroepen? Zooals gjj wilt, luidde het ant- word. Het scheen wel, dat Jozef in verlegenheid was. Laat hen hun twist ujtinaken, beve, zeide mjjne vrouw; het gaat u uiet aan. ni(T i'Ill;eKen(tee], als deze mijnheer tal Imo mi-in waarschuwing luistert, iS'is?*"me" *™saan' Alwivii'^e broeder steunen, van dien h„atel«k.e toespeling fluisterde naar hare kamer te gaan, d.ong ia Herbert Vaughau, als liet wa re voor ni'j uit, naar binnen. Mijn broeder zat tusschen de smal le tafels en banken die daar tot ge- hruilc der Cumberlandsche werklieden stonden, in het vertrek, dat laag van verdieping was, en waarin een sterke v.lf.V1': keerschte. Hij zat met het ord tegen den muur zijnen marte- iaar aan te staren; ik was verwonderd, Z0° ^rutaal en uitdagend eruit - ?'r0®feb ^ride ik. terwijl ik hem naderde, ik heb het recht datgene te vernemen, wat mij aangaat. Als gij hem kunt vertrouwen, hoeveel te meer kunt gij het my dan niet doen? Hij zag mij gretig aan; hij stond half op om mijne hand te vatten, maar viel toen weer op zijnen stoel neer. Later misschien, mompelde hii later, J' Zal ik de zaak aan mijnen zwa ger uitleggen? vroeg Vaughan koel. Gij zult u thans verwijderen, als gij een man zijt, zeide hij. Ik beken dat ik verslagen ben. Wat verlangt gü meerl Niets meer, het is eene gulle be kentenis, waarmede ile vrede neem, zeide hij. Hij wendde zich tot mij. Mijnheer Gear, dat is een onbe- teekenend verschil tusschen uwen broeder en mij, en het eindigt zoo als het behoort: vriendscuappelijli. Wilt gij beiden van avond op het kasteel ko men, en aan Ellen, die er aan twijfelt toonen dat er oprechte vriendschap tusschen ons bestaat? Van avond niet, antwoordde Jo zef, flauw. Nu, dan hoop ik binnen een paar dagen als gij geheel bedaard zijt. Hoe stelt het Mary Gear? Zeer welvarend. Mijne groeten aan haar, Vaiar- wel! Hij ging de kamer en het huis uit. Jozef stond van zijnen stoel op, en zag hem uit het venster der gelagka mer na, totdat hij uit het gezicht ver dwenen was; met beide handen op de vensterbank geklemd, staarde hjj hem na, Hij is weg, zeide hij, terwijl hij zich tot mij wendde; hij is voor goed weg. Wat is hij een vreeselyk mensch! Hij viel in eenen stoel bij het venster neer, en wreef zich met bevende han- kIüti door d-e korte grijze haren. Ik sekm! essen etoel v.eoi de net klw- vlekken bedekte tafel, die tusschen ons beiden stond, en zag hem aan. Betreft het Ellen? Neen. Mij misschien? Een oogenblik geduld. Het be treft u gedeeltelijk, maar niet geheel en al. Vraag mij niet om het u nu uit te leggen. De dag zal weldra aanbre ken, waarop ik u meer zeggen kan. Ik verzoek u dat thans te doen, zeide ik, op vasten toon; het verveelt mjj zoodanig, altijd in het duister te tasten, dat ik besloten heb om mee- doogenloos in alle geheimen door te dringen. Zijt gij in de macht van dien man? Hij is my tien duizend pond schul dig. Hij u tien duizend pond schuldig Ongelukkig op zijn persoonlijke waarborg, zuchtte Jozef, en ik geloof, dat hij geen tien duizend stuivers waard is. Er zal een dag aanbreken dat ik dien man zal ruineeren. Hij greep zijnen hoed met zulk een ruk van de tafel, dat deze e* van schudde. Ik dacht dal als de dag, waarvanh Ij sprak, naderde, die hand Herbert Van- lb an K/eBekio^y; *- - nayn.ttn En de schuldenaar, heeft den sehuldeischer in zijne macht, en dreigt hem? Wat beteekent dat? Ik durf het u niet zeggen. Ik stel niet genoeg vertrouwen in u, om het u mede te deelen, fluisterde hy met heesche stem. En toch weet de man niet. Die man ontdekte het jaren ge leden. Ik stak hem over de tafel de hand toe. Vertrouw u op my, Jozef; ik zal geen misbruik van uw vertrouwen maken. Vertrouw mij dubbel als ik in het geheim betrokken ben, neem mij nen raad aan en ontwring u aan bet net, dat die man naar alle kanten uit spreidt en waarin hij iedereen vangt. Bedenk dat wij kinderen van dezelfde moeder zijn, en dat het niet meer dan redelijk is, dat wij onze gemeenschap pelijke bezwaren te zamen bestrijden en overwinnen. Als ik u durfde vertrouwen, hoe gaarne zou ik den last, die mij neer drukt, van mijne Behouders schudden, zeide hy, door mijne hartelijke toe spraak diep bewogen. -Als gij verkeerd hebt gehandeld Ut dat vrees B» gö «"jiiie huig noodig hebt om u weer op don rechten weg te helpen, richt u dan gerust tot mij, en ik zal u helpen. Als gij verge ving van mij behoeft ik geloof, dat ik het geraden heb vertrouw dan gerust op de liefde van uwen jongeren broeder, die u zoo gaarue zal toeroe pen: uwe zonden zijn u vergeven. Hij greep nu mijne hand, zonder zich langer te bedenken. Ik zal u alles vertellen, zeide hij, en ik houd u aan uw woord. Dan zal ik niet meer in de macht zijn van dien man, die mij zoolang vervolgd heeft, cn rit z.11 under uj de wiaaaziju, die Laat ons thans niet meer over wraak spreken, viel ik hem streng in de rede. Jozef liet mijne hand los en sloot de vensters. Hij ging naar de deur en draaide den sleutel om, waarna hij zich dicht naast mij neerzette. Gij zult mij voortaan haten, Ca nut, fluisterde hij, maar uw haat zal minder zwaar te dragen zijn dan de geweldenarij van dien man. Ik 6tel mij in uwe maeht.maar ik vertrouw op u. Herinnert gij u het bankroet da# de fim» min eerde? IWerdt vervolgd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1