BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. De heer DRESSELHUyS irekt zijn motie in. Voortgegaan wordt met behan ling, dec wet inzake de beslechting SOCIALE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. KLEIN ALLERLEI PROVSNGIMl NIEUWS. Er teoaeu geen onjjeregeldbedeii plaats. Het zeilschip „Karrt", dat met een lading kolen van Engeland naar Bigo onderweg was, is in een waren storm nabij Sjeinort ten noorden van Libau op een nil geloopen. Van de uit 8 personen bestaande bemanning verdronken ©r 7. De krijgsraad te Brussel heeft Paule Jeunlaux, een deserteur, die tij dens den oorlog in dienst van de Duit- sclie geheime politie stond, bij verstek ter dood veroordeeld. (o) Voor den noodlijdend on Tuinbouw In het gebouw der Tweede Kamei had op 25 Oct. een conferentie plaats tusschen het Bestuur van den Dior Tuindersbond L. T. B pn eenige Kath Kamerleden inzake den noodtoestand in den tuinbouw. Verschillende punten werden bespro ken, als afschaffing registratierecht, verlaging spoorwegtarieven, terwijl meer bijzonder de nadruk werd ge legd op Regeermgscrediet aan de nood lijdende tuinders. Het laatste werd ab soluut noodzakelijk geacht. Ook werd gewezen op bevordering van uitvoer naar valute-arme, zoowel als valute- rijke landen, zijnde een uitvoer tegen loonende prijzen een eerste noodzak,- lijkneid voor het behoud van den Hiin- bouwendeu stand. Vanwege de Kam r- leden werd toezegging gedaan hPt mo gelijke te beproeven en te steunen wat den tuinbouw voor den ondergang kaD behoeden. De conferentie aan Landbouv.* Op de onder leiding van Z.Exc Ruijs de Beercnbrouck staande conferen'up aan net Dep. v. Landbouw op 25 Oei waar vertegenwoordigd waren de groote tuinbouw-organisalies en eenige burgemeesters uit de Streek, werden naar aanleiding van de ingekomen ver zoeken, besprekingen gehouden over credietverleenimg aan noodlijdende tuin ders, afschaffing registratierecht, ver dere verlaging spoorwegtarieven, kana lisatie van Vt'estfriesland, nauwer con tact tusschen producent en wegneming van exportmoeilijkheden. Het voor en tegen van deze punten werd in een <eer geanimeerde discussie dank zij ie gemoedelijke en welwillende lei ding van den Minister rijpelijk over wogen. Van organisaliewege werd krachtig op ondersteunimgsmaatregelen van Regeeringswege aangedrongen. De Minister beloofde, gehoord de bespre kingen, te zullen overwegen wjt in het belang van den tuinbouw gedaan ban worden. DE ELECTROCUTIE VAN HET GOOI. Hoewel het „Hdbd."' eeeneriei in lichtingen heeft kunnen krijgen om trent de vraag, wat er nu verder ge beuren zal met de plannen tot elcrtro- aitie van het Gooi, heeft het blad toch te zeer bevoegder plaatse den Indruk ontvangen, dat er voir dt bestaande ongerustheid te dezen op zichte voorloopig geen aanleiding meer behoeft te wezen. DE SCHEVENINGSCHE HAVEN. Na de verwerping in de Eers"- Kamer van het Wefsvoo-rstei van Mi nister König tot verlenging van de dammen bij de Sdieveningsche bui tenhaven hebben velen gemeend, dat er nu niets meer zou kunnen wor den gedaan voor de verbetering diet haven. Het ,,Hdbd." heeft echter hoo- ren verluiden, dat er op het oogen- biik vanwege het Departement van Waterstaat ernstig getracht wordt nog }en oplossing te vinden, die de bui tenhaven bevaarbaar zal maken vooj de visschersvlooL DE PENSIOENBIJDRAGE VAN RIJKSAMBTENAREN. Naar wij vernemen zal de Minister van Financiën persoonlijk in de Dinsdag a.s. te houden vergadering van de centrale oommissie vojt geor ganiseerd overleg in ambtenaarsza ken de redenen uiteen zetten, waar om de regeering meent te moeten overgaan tot een heffing van een pensioenbijdrage van SVz P'Ct. BEPERKING VAN DE TAAK DER V1SSCH ER1J-INSPECT1E. Bij Kon. Best. van 17 Oct. 1922 ztijn nieuwe bepalingen vastgesteld nopens de visscherijinspectie naar aan leiding van het verslag der betref fende staatscommissie. De nieuwe re geling komt in hoofdzaak hierop neet dat de taak der vissehenj-inspectie aanzienlijk is beperkt. Aan hare amb tenaren is in het nieuwe besluit op gedragen het verrichten van werk zaamheden ter bevordering van een behoorlijke uitvoering van de Vis- Scherijwet en ter verbetering van de visscherij. De hoofdinspectie der vis- scherij is vervallen en de inspecteurs (districtshoofden) staan voortaan rechtstreeks onaer den minister, in verband waarmede het adm.nistratiel personeel der hoofdinspectie voorzoo ver dit niet reed® van zijn taak is ontheven, voorshands aan het Depar tement wordt gedetacheerd. CENTRALE K. v. K. Op den congresdag van de Limb. R. K. Werkgeversvereeniging te Roer mond gehouden, Weeft dr. Korten- iiorst bij de bespreking van de ver houding tuss-hen de Kamer van 'Kooi band el en de Organisaties in het vrije bedrijfsleven, het Zuiden ge waarschuwd tegen de Centrale Ka- tmer van Koophandel, waarnaar wordt gestreefd en waarin eenige groote steden overheerSch'en zullen. DE MARKENBIJSLAG, De M.nister van Arbeid heeft Be paald, dat voortaan de overheidsbij- slag inzakte bijslag op door arbeid 'in Duit9d(ïïana vermend Soon, be draagt per week en per jnark, over net aantal marken waaruit het ver diende weekloon bestaat, een halven cent. Echter wordt geen markenbij slag verleend zoodra het gezinsin komen overtreft een bedrag van in een gezin bestaande uit 2. 3, 4, 5 6 of meer personen reSp. I 17, f 18. 1 19. f 20 en f 21. wie misbruik maken van drank moeten aanstonds van markenbijslag worden uitgeslo ten. OPHEFFING DEPARTEMENT VAN LANDBOUW, De Haagsthe redacteur van de an „RotL"' schrijft: Het is eigenaardig dat dr. Lovink nog steeds niet beëedigd is als Ka meri.d. Wacht dit misschien op de beslissing der Kaïner over de ophef- t.ng van het Ministerie van Land bouw Het zou mogelijk kunnen zijn. Van bevoegde zijde vernamen we, dat de recjeering dr. Lovink wil be houden als adviseur in landbouw zaken en het lijkt ons nog steeds waarschijnlijk toe dat hjj a's Minis ter zal optreden, wanneer de Kamer eventueel de opheffing van het Mi n.sterie van Landbouw zou afwim pelen. Gebeurt dat niet, dan zal het De partement van Arbeid spoedig naar iet gebouw aan het Beziuidenhout worden overgebracht, waar de afdee ling Y'isScherijen voorloopig ook ge vestigd zal blijven, omdat er op het Binnenhof geen plaats meer is. MR. DR. BARON VAN HUGEN- POTH TOT AERDT. Het ,.,Hgz." verneemt dat mr. dr. G. baron van H ugenpoth tot Aerdt, de R. K. Staatsraad, door ernstige onoestedheid gedwlongen is het ziek bed te houden. Hij zal geruimen tijd niet in staat wezen zijn Junctiën waar te nemen. MINISTER VAN KARNEBEEK. Jhr. nvr. dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Buitenlandsche Zaken :s benoemd tot lid van de .Com missie van Advies van de Academy of Political Science te Philadelphia. D1ENSTKLEED1NG SPOOR WEGPERSONEEL, Het Comité van Actie uit de sa menwerkende organisaties van spoor wegpersoneel deëlt mede, dat Vrij dag 20 October een bespreking met de directie is gevoerd over de be perking der dienstkleedihg. Vandaag zullen de onderhandelingen oveT de andere punten met de directie wor den voortgezet. De gecombineerde hoofdbesturen zullen vergaderen op 3 November ter beoordeeling van den stand der aken. NED. R. K. BAKKERSPATROONS BOND. De heer Joh. Janus te Amsterdam heeft ontslag genomen als secretaris en lid van het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bakkerspatroonsbond. VEE-INVOER IN BELOIE. De directeur-generaal van den Land bouw brengt ter kennis van belang hebbenden dat overeenkomstig een besluit der Belgische regeering met ingang van 31 October a.s. herkau wende dieren, bestemd voor invoer, n België, de daarvoor gestelde qua rantaine in Belgische quarantaine-stal len moeten doorbrengen, zoodat met ingang van genoemden datum qua rantaine in Nederlandsdie stallen niet meer voldoende is. BURGEMEESTER ZIMMERMAN NAAR WE EN EN? Even na het vertrek van den bur gemeester van Rollerdam naar Weenen. waar hij opnieuw zijn taak had te ver vullen als voorzitter van het scheids- gereent, zijn geruchten komen opdui ken, die mr. Zimmerman aanwezen ah den eersten candidaal van den Volken bond voor de functie van controleur der Oosten.rijk.sche financiën, in ver hand met de aan dat land te verleenen internationale credieten. In een interview, dat het „Hdbd." met hem h%, bevestigde mr. Zim merman den indruk, dat het nieuwe ambt, waarvoor hij bij geruchte ge noemd wordt, niet verenigbaar is met het burgemeesterschap van Rotterdam, daar de booge functionaris zich voor den tijd der controle te Weenen zal hebben te vestigen. Zoo dus de ge ruchten waarheid bevatten en de heer Zimmerman bet hem toegedachte imbt zou aannemen, zal Rotterdam een nieuwen burgemeester noodig heb ben. BEZUINIGING. „De Tijd" meldt, dat de Verzeke ringsraden, in opdracht van dien Minis ter van Arbeid, aan de Raden van Ar beid hebben bericht, dal op prijs zou worden gesteld het niet meer verleu nen van vacantiebijslagen, een en an der uit bezuinigingsoverwegingen. Dezc wensch zou vrijwel op algemeen verzet uit de Raden van Arbeid stuiten. Ter bezuiniging zullen ongeveer 50 stopplaatsen van de Nederl. Spoorwe gen worden opgeheven. De „Msb." zegt, dat het bericht van „liet Volk", als zu met Ingang van 1 Januari a.s voor groepen lager per soneel aan de departementen de 51- urige werkweek worden ingevoerd, ge heel uit de lucht is gegrepen, UIT DEN DISTRIBUTIE-TIJD, De Minister v. Landbouw enz, heeft ingetrokken het verbod tot ihet ver voer van meelzakken en blo©mbalen, voorzien van de naman, merken, letters of kenteekenen, zooais bepaald in de bescnikking van 8 Jan. 1919, aangevuld Wj beschikking van 18 Jan, 1919, INVOER AARDAPPELEN IN ZWITSERLAND, De directeur-generaal van den Land bouw brengt ter aJgetneene kennis, dal bljjkens mededeeling van de» gezant te Bern het met ingang van 5 Oct. 1922 daar te lande Ingestelde ett op 23 Oct, 1923 met 50 centimes vermndieder extra-invoerrecht op aardappelen met ingang van 30 Oct. as Wederom met 50 centimes per 100 K.G zal worden ver laagd. Het totaal dér inkomende rechten op aardappelen in Zwitserland zal na dien dus frs. 2 50 j>er 100 K G. be dragen, nl. frs. 2 invoerrechten en frs. 0,50 extra invoerrecht. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag1. Aan de orde zijn de navolgende wetsontwerpen: lo. Wijziging van Hoodtstuk Va der Staatsbegrooting voor 192. 2o. Aanvulling en verhooging van de begrooting van uitgaven v. het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor 1921. 3o. Goedkeuring van den onder- handschen yerkoop aan de ge meente Groningen van het voor malig Klhuiserf te Helpman; 4o. Nadere voorziening ten aan zien van de afsluiting van den dienst 1920 en de overbrenging van de algemeene rekening van de Rijksontvangsten en uitgaven; 5o. Onteigening ten behoeve v. de verbouwing van het gëdeelte van den tramweg van de Limburg sehe tramwegmaa'schappij van het tramwegemplacement te Roer mond tot de Kapellerpoort aldaar; 6a. Wijziging van de locaal- spoor- en tramweg-wet; 7o. Onteigening in de gemeente Wonseradeef, noodig voor den aanleg van eenige wegen fh het zuidelijk gedeelte dier gemeente; 80. Onteigening ten behoeve v. den aanleg van een tramweg van Wylre over Gulpen naar Vaals; 9o. Kwijtschelding van negen tiende gedeelte van een uitstaande vordering der Kolonie Curacao; lOo. Wijziging van de Wet op het Militair onderwijs llo. Nadere wijziging en aanvul iing van de Indische Comptabili teitswet. Deze wetsontwerpen worden zonder discussie of hoofdelijke stemming- aangenomen. De VOORZITTER 'verdaagt hierop de vergadering tot nadere bijeenroeping, waarop de Kamer in comité-generaal gaat. TWEEDE KAMER. DE INTERCOMMUNALE TRAMWEGEN. (Schriftelijk beantw. vragen.) Op de vragen van den heer VAN) DER VOORT VAN ZIIP antwoordde de Minister van Wa terstaat: Een tijdstip, waarop voor inter communale tramwegen tot invoe ring van reglementen dienstvoor- waarden zal kunnen worden over gegaan, kan nog niet worden be paald. Hoewel, wat de bi} bedoelde re glementen behoorende loonrege- ïngen betreft, van onderbreking van den arbeid niet kan worden gesproken, zal dit onderdeel nader nauwgezette overweging eischen, vooral nu de economische depres sie den toestand van vele onder nemingen ongunstig beïnvloedt Omtrent pensionneering werden inlichtingen verstrekt bii hét ant woord van den Minister van Wa terstaat en van Financiën, inge zonden 29 April 1922, op een vraag van den heer Otto. Uitzicht op te treften Regeerings maatregelen kan ook thans nog niet worden gegeven. INDISCHE BEO ROOTING VOOR 1923. De memorie v. toeuchting vangt aan met mededeehngen omtrent de uitkomsten van de iaren 1919, 1920 en 1921. Met inbegrip van het bedrag van D/s millioen dat, van de voor de voedselvoorziening uit gegeven gelden alsnog in 's Lands kas zal vloeien, kan het nadeelig slot van den geheelen dienst be cijfert worden op rond 290 mil lioen, derhalve 41 millioen meer dan de ramingcijfers aanwijzen. STAATSBEOROOTINO 1923 Voorloopig verslag Hoofdstuk I. (Algemeene beschouwingen) Verscheidene feden betoogden, dat de uitslag der verkiezingen 'n onzuiver beeld heeft gegeven van den Volkswil. Zii weten dit aan het kunstmatig in stand houden van de verouderde antithese als politieke scheidingslijn, terwijl de vragen, welke deze verkiezingen beheerschten, feitelijk van finan- cieelen en eeonomischen aard ziin. Ofschoon ook 'van Protestantsche zijde niets is nagelaten om de overheerschende beteekenis van 't sociale en financieele element zoo veel 'mogelijk achter de theologi sche elementen te verdoezelen, gold het bezwaar van de hier aan net woord zijnde leden vooral het optreden van de Katholieke gees telijkheid, inzonderheid van het Episcopaat. Dit optreden bestond in het gebiedend voorschrijven van het handhaven van de coalitie het verbod tot het samengaan met de sociaal-democraten en net afkeu ,ren van het optreden van de Nieu we Katholieke fiartii. Aan den lei- 'eter van laatstgenoemde Partij heeft het Episcopaat zelfs het voortzetten van de actie verboden. Dat een dergelijk optreden in strijd is met de democratie, gaat feitelijk alleen de leden dier partii zei faan. Maar ook voor het land is dit optreden bedenkelijk, omdat hierdoor de uitslag der verkiezin gen werd gedenatureerd. Immers, indien de zelfstandige actie van de Nieuwe Katholieke Partii niet was tegengehouden, zou zich een schei ding onder de Katholieken hebben vo.trokken. Een andere parlemen taire combinatie had dan tot stand kunnen komen. Bovendien achtten de hier aan het woord zijnde leden het bedenkelijk, dat op de boven- bedoe.de wijze de hoofdlijnen van de politiek worden uitgestippeld voor binnen- en buitenlandsche machten, die geen po.itieke verant woordelijkheid bezitten Ook op de Nederiandsche Regeering, zoo be toogden zij, heeft de leiding van het Vaticaan en van de Bisschop pen de laatste jaren meer en meer invloed gekregen. Deze leden stel den dan ook de vraag ol de groot ste staatkundige partii in ons land wel volkomen onafhankelijk staat van de hierboven bedoelde orga nen van niet-poliüeken aard. Zii achtten de beantwoording daarvan voor ons geheele volk van groot belang. Andere feden kwamen tegen de ze beschouwingen op. Enkelen ga ven te kennen, dat het optreden van het Episcopaat geenszins aan leiding tot critiek kon geven. Het Episcopaat deed niet anders dan den wensch naar eenheid uit drukken. De zelfstandigheid zoo wel van de R. Kamercfub als van de Regeering blijft geheel onaan getast Weliswaar heeft de Katho ieke geestelijkheid het recht en den plicht den Katholieken op §lk gebied des levens waarschuwin gen en vermaningen te verstrek ten, maar dit beteekent niet, dat de Katholieke leden van Regee ring en Parlement zich op staat kundig gebied naar de voorschrif ten der Katholieke autoriteiten hebben te gedragen. Vrii algemeen was men van meening, dat de oplossing van de politieke crisis na de ontslagaan vrage van het vorig kabinet in overeenstemming was met de door de verkiezingen geschapen nieuwe samenstelling der Kamer. Verscheidene lemen betreurden het, dat de Regeering j.00 weinig heeit medegedeeid over haar plan nen ten aanzien van het Regee- ringsbeleid in de aangebroken parlementaire periode. Anderen betreurden het, dat het geheeie program der regeering schijnt te worden samengevat in de „Veiligstelling van den gulden" die blijkens een uitlating in de nota betredende den toestand van s lands financiën op dit oogenblik ,,het grootste cultureele, hygiëni sche, sociale en defensieve be lang" wordt geacht. Verscheidene leden betoogden, dat in de nota betreffende den toe stand van 's lands financiën het te kort te gunstig is voorgesteld. Sommige leden achrien de door de Regeering toegepaste methode van bezuiniging allerminst geluk kig. Eenige leden vroegen inlichting over ae houding der Regeering ten opzichte van de gemeente-fi- nanciën en over hare voornemens ten aanzien van de nooduitkeering aan de gemeenten. Eenige leden betoogden dat het verleenen van werkloozensteun de werkloosheid in de hand werkt en drongen op beperking daarvan aan. Andere leden kwamen er te gen op dat de werkloosheid, een verschijnsel van internationalen aard, het gevolg zou zijn van werk loozensteun. Verscheidene leden hadden klachten tegen de opheffing van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Andere le den hadden tegen de voorgeno men wijziging minder bezwaren. van arbeidsgeschillen. MINISTER AALBERSE zet zijn rede voort. Spr. betoogt dat in verband me de hooge eischen aan heil te stel len, het aantal bemiddelaars aan vankelijk klein zal moeten zijn. De praktijk zal uitmaken ot bedrijfsbe- middelaars de voorkeur verdienen boven districtbemiddelaars. Het enquêterecht acht spr. onmisbaar. Het amendementSnoeck Henke mans om optreden van den Rijks bemiddelaar zonder vergunning van den Minister reeds mogelijk te maken bii conflict, waarbii 2a ar- arbeiders betrokken ziin inplaats van 50 wordt verworpen. Het amendement-Schaper om het optreden van den bemiddelaar afhankelijk te maken van uilnoodi ging door de vakvereenigingen, wordt verworpen. Het amendement-Schaper om den Rijksbemiddelaar niet te be tasten met het zelt beslechten van geschillen wordt overgenomen. Het amendement-Boon om de minderheid van den bemiddelings- raad recht te geven tot publicatie van haar gevoelen, wordt overge nomen. Het amendement-Boon om den bemidde'ingsraad te verplichten tot het bewaren van geheimen, door den Minister overbodig ge acht, wordt ingetrokken. Het amendementSnoeck Henke mans om het enquêterecht afhan kelijk te stellen van de vraag of het algemeen belang er bii betrok ken is. wordt overgenomen. Het amendementDresselhuys om het enquêterecht afhankelijk te stellen van toestemming der par tijen. wordt verworpen. Het amendement-Schouten be treffende geheimhouding omtrent bedrijfsgeheimen door enquête- oommissie, wordt overgenomen. Het artikel betreffende boeken onderzoek door de enquête-com missie wordt aangenomen. Het amendementSchouten om voor publicaties van conclusies eener enquête-commissie over leg met partijen te vorderen, wordt overgenomen. Het wetsontwerp wordt goedge keurd. De vergadering gaat tot 7 No vember uiteen. bouwster Jannetje ïting te Zwart broek, gemeente Barneveld, is gw morgen in brand geraakt en al Spo» dig aan de bekomen verwonding» overleden. Door het spelen van kinder met lucifers brandde te Zevenhui^, de boerenbehuizing van 8. Pjjpker at Het huisraad, koren en hooi, beneven twee kalveren en een varken ver. brandden ook. Het te Stoutenburg gevonden ljji van een onbekend persoon, dat reedt begraven was, is op last der justitie weer opgegraven en naar Utrecht vervoerd Het vermoeden moei name. lijk bestaan, dat hier misdaad in het I spel is. In het jachtveld te Annen komt onder de bazen en patrijzen de pok. ziekte voor. De burgemeester van Groningen heeft medegedeeld, dat hij. evenals di burgemeesters van Amsterdam en Haarlem, het houden van openbari bokswedstrijden in zijne gemeente za verbieden. lu den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft het in Twente zód hard gevroren, dat de sloolen met een ig van 4 5 m.M. dikte bedekt waren. Vele slooten in Noord-Holland waren met een flinke korst ijs bedekt Een vierjarig meisje te iJmuidcn dronk in een onbewaakt oogenblik uil een pot mei kokende thëe en H gi-Mk ren aan de gevolgen overleden. VEROADERINO VAN DONDERDAG. De heer KLEEREKOOPER vraagt verlof tot een interpellatie over het eindigen van de steunver lening aan noodlijdende kunste naars. Op dit verzoek zal in de volgende vergadering worden be slist Aan de orde is het wetsont werp tot wijziging van wetten die den Minister v. Landbouw, Nijver heid en Handel met name noemen. De VOORZITTER merkt op dat dit ontwerp niet betreft op heffing van het departement van L., N. en H„ hetwelk bij de staats begrooting aan de orde komt. De heer VAN RAPPARD meent dat dit ontwerp wel op die ophef fing praejudiceert. De heer DRESSELHUVS ziet moeilijkheden voor de wetsuitvoe- ring van dit ontwerp en stelt uit stel voor. MINISTER RUYS DE BEEREN BROUCK betoogt dat het ont werp öd niets praejudiceert De heer BEUMER s'teunt heit verzoek om uitstel. De heer VAN VUUREN geeft, namens de commissie van rappor teurs uitstel in overweging. De MINISTER verzoekt de be handeling te schorsen. UIT DE SIGAREN-INDUSTRIE. Naar de „Msb." verneemt, heeft het R. K. Vakbureau besloten een lande lijke steunregeling voor R. K. sigaren makers in het leven te roepon. De conferentie tusschen Oen direc teur van den Dienst der Werkloos heidsverzekering mr. Folmer en de besturen der arbeidersorganisaties is, naar „Het Volk" mededeelt. Woens dag gehouden. Besproken werd de vraag of het couflikt in de sigarenin- dustrie een staking of uitsluiting is. De organisatie-vertegenwoordigers ver dedigden de laatste zienswijze. De directeur zal van bet besproke ne rapport aan den Minister uitbren gen. EEN GOEDE VANGST. Het tweetal inbrekers, dal Maandag nacht te Oosterhout werd geknipt, is hetzelfde gebleken, dat de vorige w(eU te Zeist op drie plaatsen heeft inge broken en vervolgens ook iinbraJs in SoesJerberg en Amersfoort. Ook Hil versum was tevoren al met een oe- zoek vereerd. Het tweetal, afkomstig uil Kampen, moet in één week een 7-tal inbraken hebben gepleegd. INBREKERS GEPAKT. Naar het Huis van Bewaring te Dordrecht zijn overgebracht de 26-ja rige Amsterdammer J. \V D en A. van de R., wonende te Rotterdam. Zij heb ben in den nacht van 14 op 15 Aug. 1. talgebroken in de toen onbewoonde viila van Mr. F. G. R., te Dordrecht, en aldaar een 'partij zilver gestolen. Ook hebben zij inbraken gepleegd te Tiel, Baarn, Oosterbeek, Nijmegen, Amersfoort en Zeist. Van de opbrengst van het gestoieue maakten zij goeden sier. De Dordtsc.be recherche heeft tol bij Mr. R. ontvreemde zilver in beslag genomen ten huize van den banket bakkers bediende G. B., van der Werff- straal te 's-Gravenhage. D. heelt vol ledig bekend. NALATIGHEID VAN EEN GEMEENTE-AMBTENAAR. Reeds eeuigan tijd liepen te Middel burg geruenten over malversatiën die houden raadsvergadering werd, nadat teur ter gemeente-reiniging en ontsmet- tingsdienst. In de Woensdagmiddag ge houden raadsvergadering werd, nodat de deuren zeven kwartier gesloten wa ren geweest, door den burgemeester medegedeeld, dat uil een rapport vau den commisaris van politie is komen vast te staan, dat een bedrag van f 37.47Y» is weggemaakt, maar dat van geen verdere ongeregeldheden sprake is. Door den heer Adriaanse werd een molie voorgesteld, waarbij de raad uil spreekt dat er geen termen zijn den ambtenaar met ontslag te straffen, maar waarin B. en W. worden uitgenoo- digd den directeur te schorsen met in houding van traktement tot 5 Decem ber. Dit weid met algemeen© slem- men aangenomen. De Rotterdamsche politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een vleeschhouwer, uit Amsterdam, omdat h(j bjj de draverijen op Woudensteyn het publiek gelegenheid gegeven heeft weddenschappen af te sluiten op den uitslag der wedrennen. bs Da 73-jarige ongehuwde land- DE R. K. PLAATSELI [KE KIES- VEREENIOINGEN IN DE STA- TENK1ESKRING ZAANDAM. Zooals bekend is heefl in 1923 de verkiezing: van Provinciale Sti ten plaats en de candidaatstelling in de maand Februari. Waar deze, evenals andere ver kiezingen feitelijk worden beslist in de kiesvereenlgingen, heeft het Bestuur der Statenkieskring-veree- niging gemeend goed te doen, te betrachten dat heel spoedig de voorbereidende maatregelen, voot die verkiezing worden getroffen, opdat de kiesvereenigingen volop den tijd zouden hebben kalm en rustig de stemmingen te doen ver- loopen. Te dien einde worden de leden tot een algemeene vergadering, als bedoeld in art. 8 alinea d, opge roepen. Deze vergadering wotdt zehoudenZaterdag 11 November s middags te 3 uur, in het Stat om koffiehuis te Uitgeest. Behalve de gewone agenda-pun ten stelt het Bestuur zich voor overleggen de zaken vermeld in art. 8 a, b. c. en d. Waar het hier geldt een zoo be langrijke zaak, daar sporen wii aan deze vergadering bit' te wonen. 'T VELD. 'T VELD. Herbenoemd. Bij de laatst gehouden polderverkiezingen zijn her benoemd tot Moleumeester van den Lejjerpolder den heer A. Molenaar (Jz te 't Veld; tot Voorzitter van den Tjaddinxrijkpolder der heer A. Kui- tei te 't Veld; tot Voorzitter van den Westerkamperpolder den heer J. Wi Sr. te Blokhuizen. bkUov ok LANGENDIJK. Groenten Centrale. Vergadering gehouden in het vergaderlokaal var net befialkantoor. Tegtnvvooraig waren aiie aaoigest ten vereen.gingen benevens „de Kou, handel'' en de eere-voorzitter A. SLi Px. De Voorzitter. Burgemeester SW te Broek op Langendtjk opent dt vergadenng waarna de notulen wor den gelezen en onveranderd goed- gekeuixL Het rapport over het betaalkaniooi geeft aan een oriuet over de maand september van i 151.030.20 waar van voor ae vereenigingen: Broek op Langendtjk i 43.209.97. Koedijk f 21436.78, Sint Pancras f 47075.77, Heer-Hugowaard R. K. f 5398.77, Zuid-Scharwoude i 9524.14. Zuid- Scharwoude R. K. 1 1405.24, de Sdiermeer 1 3798.70, Oterleek 1809.23 Schermerhorn I 39, de Rijp f 1604.23 Hensbroek f 3335.34 D(V. f 2945.14. Ter tafel komt de agenda voot d< vergadering der Provinciale Commis sie uil de veilingen in Noord-Hollam welke gehoutien zal worden op Don uerdag 9 Nov. a.s. in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar. Het punt hulpverleening aan hulp behoevende tuinders wordt lang ei breeo besproken om daar het jmsh miüdel voor te vinden. Het besh werd geoordeeld om de spoor- er scheepsvrachien zooveel mogelijk vet laagd te krijgen. Verder worden dt verschillende punten besproken er in hoofdzaak aan de afgevaardigden overgelaten waarvoor werden aange wezen de heeren S. Zeeman en 3. de Boer Kz. Verder kunnen alle be stuursleden der L. G. C. op die vergadering tegenwoordig z'ijn. Voorgesteld was door den heer Kloosterboer, Sint Pancras,, om h€f presentiegeld van de bestuursleden der L. G. C. met 1/3 fe verminderd Dit voorstel werd verworpen me alleen de stem van den voorstel!© voor Nu de overkapping1 der Veiling haven afgeleverd is en de rollm'd zijn aangebracht, acht men het nw*/ zakelijk dat op een vast uur geslote wordt. Dit wordt bepaald op 's,av,® uur; na di-en tijd tot halt 10 k men den beambte halen, doen ua* betaalt men dubbel tarief. Medegedeeld wordt dat het der kool per 100 K.O. van k boven de 2* KO. b*jrf 'juitgevoerd. Ook wordt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2