No. 614. Zaterdag 28 October 1922. 14e Jaargang. S3 O^S BLAD Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: BRIEVEN UIT FRANKRIJK. ïiÜÏÜJËTÖN. Ce i\m ra tiet gaisl! BUITÜ L A 9. HOLLANDSCH DAGB 39 Abonnementsprijs; Per kwartaal voor Alxtnaar Voor buiten Alkmaar Met Oef lustreerd Zondagsblad 0 60 f f 2 f 2 85 hooger. ADMINISTRATIE No. 433 REDACTIE No. 633 Advertentieprijs Van I 5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0 25; RerlaraÉ per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voaS uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's woTdt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke han verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500 f 400,—, f 200,—, t 100,—, f 60,~f 35,-, f 15,— HET 28 STE CONGRES VAN DE GOEDE PERS. Talrijker dan het vorig jaar vva- ren uit a'.le deelen van Frankrnk geestelijken en leeken naar Parus samengestroomd, om het jaarcon gres van de goede pers waarvan het dagblad „la Croix" een der voornaamste uitingen is, mede te maken. Meer dan 2000 hadden zich dit maal doen inschrijven als leden en de ruime zalen van de „Bon Cinema" en het „Bon Theatre", waar afwisselende vergaderingen en feestelijke bijeenkomsten in de afgeloopen week werden gehou den, waren vaak te klein voor al len die hetzii alleen door aanwe zigheid hetzij ook door doe name aan de besprekingen, kwamen ge tuigen van hun belangstelling in den arbeid van de goede pers. Wii hebben de oude bekenden van het vorig jaar weer gezien, nieuwe propagandisten voor de heilige katholieke zaak zien op staan. wii hebben bovenal door de tegenwoordigheid van Kardi naal Dubois en tal van Bisschop- en ognipuw mogen ondervinden, welk een groote waarde zii aan dit jaarlijksche congres hechten. Het is mii slechts mogelijk hier en daar een greep te doen uit de hoogst belangrijke rapporten door deskundige geestelijken en keken uitgebracht, in het algemeen een beeld te geven van den nuttigen arbeid die hier is verricht om meer en meer de Katholieke pers te be vorderen en te verbreiden. Niet alleen aan het Katholieke dagblad werd door de sprekers de aan dacht gewijd, ook aan al die wer ken door dfe vereeniging „de goe de pers" ondernomen om den godsdienstzin te ontwikkelen, dp kennis van ons n. Qeloot te ver breiden en het beset te doen door dringen dat gebea en propaganda- noodzakeiijk zijn om de mensch- heid terug te brengen tot God. Meerdere geestelijken hebben ons gesproken over het apostolaat van de goede bioscoop. Zij hebben ons aangetoond, hoe in ta! van Fransche parochies^ dit werk rijke vruchten heeft voortgebracht, een tegengi, is geworden voor de ver woesting door geewtenlooze film exploitanten, geestelijk en licha melijk aangericht. Door voor beelden uit de praktijk hebben zii aangetoond, hoe velen door den goede bioscoop den weg hebben teruggevonden naar de kerk en ijlen waren het er over eens, dat dit moderne wapen niet onge bruikt mag b'ij' fn. Verrassend wa ren ook de financieele resultaten door sommigen met dit werk he re.kt en waarvan de belangrijke baten ten goede kwamen aan de andere hefilewerekn der paiochie. Abbé 1 heilier de PoncheviJe neeit in een geesfige en boeiende rede gewezen op tie noodzakeïitk- 'je;d uoor Katholieke propaganda den christeliiken zin in Frankrijk te doen herleven. Het is een misda dig egoisme, zegt hij, voor zich- zeit al.een de gunsten van de goe- te behouden, het is een p.icht hei Kath. Dagblad dat mach tig wapen in dienst van den Gods- enst, ook aan anderen te doen Kennen, ten breede actie dient op touw gezet om de Katholieke pers meer en meer inging te doen vin- 'Naai een Enqelsche vertellinq'). o O. Jozef kromp als liet ware ineen, en beet zich in wanhoop op de nagels. Meesteres! riep mevrouw Ray uit diep gekrenkt in hare waardigheid. Meesteres of niet, riep Letty, gij zijt aan het suffen, en onwetens wordt gij de prooi van zulke deugnieten als hij. Ik moet u beschermer of u aan uw lot overlaten. Wat verkiest gij? Ben ik aan het suffen? Dat is wel de grootste ruwheid die ik mijn leven heb moeten verdragen! Jozef begreep dat hij veld begon te winnen. Mevrouw Ray beefde van woede ever deze beschuldiging harer doch ter. Jozef trok nogmaals de stoute schoenen aan en naderde de oude vrouw, zeggende: Mevrouw Ray, uwe dochter heeft m!i ten aanhoore van mijnen broeder en zijne_ vrouw beleedigd.'Zij heeft dit oogenblik opzettelijk gekozen om mij ie beleedigen, zooals ik het nu waar neem om mij te verdedigen. Het is den. Parochiale en diocesane co- mité's moeten in het leven geroe pen om dit te bewerken. Het is de heer Goetfjiebeur die in een uitvoerig rapport d t plan ontwik kelt en "Babin voegt er aan toe, hoe ook, de Roomsche vrouwen, m bonden vereenigd, mede kun nen werken aan dit grootsche doel, hoe zii reeds de schoonste bewijzen van hun onzeltzuchtigen arbeid on Jit geb ed hebben ge geven. Niemand beter dan Pierre 1' Ermite, de sedert meer dan 30 «■aren trouwe medewerker van Ja Croix", weet welken geest 't Ka tholieke dagbfad moet bezielen. Sprankelend van geest, doorregen met anecdotes, heeft hi' in een eau serie de ontwikkeling van ,,la Croix" haar groei en stijgenden invoed behandeld. Cit blad, roept hii uit, waarop de Christusfiguur staat afgebeeld, dient zich aan met een geloofsbelijdenis, openlijk en zonder andere gedachten dan het H. üeioot te verbreiden. Niemand mag onverschillig blijven voor dij doel, allen moeten medewerken, erkennend de macht van .het ge schreven woord waarvan de Sa tan zulk een misbruik maakt, de goede pers te steunen. Zoo zul len zii net woord van den Meester in vervulling brengen „Gaat en on derwijst alle volkeren." Mgr. Chollet aartsbisschop van CambraR binnenkomend gelijk hii zeide, te midden van het geestelijk vuurwerk door Pierre I'F. mité ont stoken, heeft daarop £-'kle gy bracht aan „la Croix". ate de ver dedigster is van ons „Credo". De hoofdredacteur Jean Guiraud heeft in forsche trekken de crisis geschilderd, welke de tegenwoor dige Fransche jeugd doormaakt, al te zeer bezield door een zucht naar vermaak. Qe diepere oorzaak hiervan is, zegt hij, de materialis tische opvoeding door de officieele SrhfVTt pr-f>fxe>\rnn gestreden, men moet de jeugd weer het goede Ieeren kennen en beminnen, allereerst het opperste goed dat God zelf is. Zij moet we derom beseffen dat boven de aard- sche belangen staan de bovenna tuurlijke en eeuwige. Luide bijvaJ viel hem na zijn schitterende rede ten deel, een bijval die ook aan de andere redenaars niet had onlb.'oken. Kardinaal Dubois pre sideerde een der middagz.ttingen. waarin de zoo bekende directeur van de „Revue des lettres", Abbé Bethleem, de verblindheid schilder de van het katholieke publiek, op het gebied der slechte lectuur. Hii wees op de groote krachtsinspan ning der laatste iaren om die lite ratuur te bestrijden, welke de zie len verwoest en bij spoorde allen aan meer gebruik te maken van de werken door de „Goede Pers" ge boden. „Franc" de geestelijke medewer ker van „la Croix", bracht vervol gens zijn jaarverslag uit, waarin hii met vreugde de steeds toene mende belangstelling voor dit blad mocht constateeren. Kanunnik Pau lin, redenaar als slechts wein'gcn, brengt in herinnering hoe de on wetendheid op godsdienstig ge bied de hoofdoorzaak is van de rampen van onzen tijd. Het is onze dure plicht de goede pers te be vorderen en de öeloonine er voor, zegt hij, zullen wii vinden, in de vreugde, de zielen het ware licht te brengen, den Meester te dienen, de wegen van den H. Geest te volgen en door ons wer ken de eeuwige zaligheid te ver werven. De aartsbisschop van Pa rijs, kardinaal Dubois, sprak .daar- op de vergadering t°e. Zijn rede raat zich samenvallen in deze slot woorden: „Wii moeten overal in ons vaderland het kruis planten, „la Croix" ingang doen vinden want in dit teefcen alleen zullen wii overwinnen." Alvorens, gelijk na iedere mid dagzitting, ons naar de kapel. mg, grenzend aan de congreszaal, te begeven, om den zegen met het Allerheiligste te ontvangen, schonk kardinaal Dubois ons zijn bisschop pelijken zegen. In de onderaardsche gewelven van de Basiliek van het H. Hart. op Montmarte werd de slotzitting gehouden. Vele Congres-leden woonden tevoren de H. 'Mis, door Mgr. Lecomte in de Basiliek opge dragen, bij en naderden tot de H, T afel. Abbé Belleney sprak in de laat ste zitting met een heilig .enthou siasme over de kracht van het ge bed en den bond van het „Ave Maria" die ten doel heeft door Maria tot Christus te gaan. Père Calot S. f. noemde het Apostolaat des gebeds een machtigen steun voor de katholieke pers en het krachtigste middel om ons H. Ge loot te verbreiden. Mgr. Lecomte, bisschop van Amiens, sloot met 'n welsprekende rede, met woorden van dank en hulde aan allen dit pel. L te m aal zoo welgeslaagde congres. Een gemeenschappelijk' tijd vereenigde na afloop vele con gresleden en de eerste toast werd als naar gewoonte uitgebracht op Z. H. den Paus, door Pater Jan vier. Een o-eest van broederlijke eensgezindheid, waardoor ook 't gansche congres zich had geken merkt, heerschte eveneens hier. Het 28ste congres is ten einde, maar wii zullen allen nog,sterke- xlan io voron Iiei bcoof meedragen, dat Tiet onze heilige plicht is de goede pers zoo krachtig mogelijk te steunen. Père Lacordaire heeft het eens zoo kernachtig gezegd, „indien gii de katholieke pers doet binnentre den in een huisgezin, is het als of gij er een levenselixer hebt bin nen gevoerd." Wat dit congres heeft geleerd geldt niet alleen voor Frankrijk, ook voor Nederland en geheel de wereld. De katholieke pers is het meest doeltreffende wapen om het onge loot te bestrijden, om de sfem van God te doen hooren. Hem de plaats weer te doen innemen die Hem toekomt, in de maatschappij en de harten der menschen. Parijs, 18 October 1922. Mr. P. v. S. van alle kwesties, welke kunnen rij zen zal uiteen zetten. De Conferentie. Franklin Eouillon heeft aar Poinpa- ré geschreven, dat hij voor de eer be dankte om Frankrijk op de conferen tie van Lausanne te vertegenwoordi gen. Ismet pasja, die tot commissaris voor buitenlardsche zaken i° benoemd zal de Kemalistische delegatie naar de conferentie van Lausanne presideeren. Motta. het hoofd van het Zwif«"v- sch politieke departement heeft de di plomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk. Engeland en Italië ontvan gen, die vroegen of Zwitserland zijn goedkeuring hecht aan de bijeenkomst der conferentie over het Naburige Oosten te Irausanne, welke den 13en November zou beginnen. Motta verklaarde dat de Bondsraad zich er over verheugt de gedelegeer den ter conferentie op Zwitsersch grondgebied te ontvangen. Zwitserland acht het een eer dat een zij-ier sfpden tot plaats der conferentie is uitgeko zen. DE IERSCHE KWESTIE. De republikeinsche partij kondigt de vorming eener nieuwe „regeering" aan met De Valera als president der republiek. DE (o)- wellicht natuurlijk, dat het baar er gert, nu zij ziet, dat het mijn streven is u gelukkiger te maken 'dan zij u gemaakt heeft, en mijn gansche leven aan u te wijdsn. Die woorden van Jozef bevielen haar zoomin als die harer dochter. Haar antwoord was als het ware een echo van hetgeen zij aan Letty had gezegd. Uw gansch leven aan mij toe te wijden! Gij zijt wel de grootste zot, dien ik ooit ontmoet heb.' God zegene mij! riep Jozef uit. Ik bezit mijn volle verstand nog zoo goed als de beste ,en ik ben nog in 't geheel niet versuft, riep zij uit; ik zie wei dat mjjne dochter meer aan zich zei ven houdt dan aan mij, en dat gij de grootste zot zijt die er loopt. Ik heb verwacht dat gij hier mede voor den dag zoudt komen, en dat gij eerder in de val zoudt loopen dan ik. Gij zijt buitengewoon beleefd geweest, Jezef Gear, maar ik wil u nooit meer zien. Uw tegenwoordigheid geeft aanleiding tot onaangenaamhe den! Ikik zoek mijnen hoed, fluisterde Jozef, terwijl hij met wanke lende schreden, verslagen en ten diep DE CRISIS IN HET OOSTEN. De vreemdelingen in Smyrna. De gouverneur van Smyrna heeft verordend aan alle buitenlandsche on derdanen een permis de séjour te ver strekken. Tevens bracht hij ter ken nis dat het niemand veroorloofd is 't land te verlaten, zonder toestemming van de regeering te Angora. Amerika en de conferentie. Er bestaat geen twijfel dat de Ame- rikaansehe regeering, indien zij wordt uitgenoodigJ om deel te nemen aan de Conferentie van Lausanne, een waarnemer zal benoemen, die het Amerikaansche standpunt ten aanzien ste vernederd, naar de deur strom pelde. Toen hij alzoo halfweg was gegaan, zette hij het op een loopen, en ver dween, verheugd dat de deurgordijn achter hem neerviel. Moeder zeide Letty, terwijl ha re met juweelen versierde hand op elen schouder der oude vrouw rustte, ik vraag u om vergeving. Ik heb u verkeerd beoordeeld, ik dacht, dat die man u had bepraat. Ik stelde u op de proef, en lette op hoe gij u zoudt houden, en wat hij' eindelijk zou doen en zeggen. Maar, o Heer! het ging bijna mijne krachten te boven' Ga nu heen; laat ons alleen, zei de Letty bijna ongeduldig; ik verlang met haar te spreken en haar te bewij zen dat ik nog altijd hare dochter ben Dochter of meesteres? vroeg de moeder. Dochter! Zij zonk weer aan hare voeten neer en vatte met beide handen de hand der oude vrouw. Wij wendden ons van dat nieuw en aandoenlijk tafereel af. Jozef wachtte niet op ons. Wij vonden hem evenmin in het FINANCIEELE TOESTAND VAN FRANKRIJK. Bij de beraadslaging over de begroo ting in de Fransche Kamer heeft De Lasteyrie, minister van financiën, er aan herinnerd dat alle begrootingen der wereld een deficit aantoonen. Wat Frankrijk betreft, zijn financieele toestand is bet gevolg van het in ge breke blijven van Duitschland. Het deficit zou feitelijk op 'rekening van Duitschland moeten staan. Het is de achterstallige schuld, welke Frankrijk het heeft voorgeschoten, doch in wer kelijkheid, aldus de minister, hebben wij deze vier milliard niet ten laste van uuitscmana getuaclii. De minister toonde aan dat Frank rijk ten aanzien der militaire begroo tingen reducties heeft verwezenlijkt, 'waartoe geen enkel land is overgegaan Van de 50.0UÜ ambtenaren, tot welker ontslag het parlement heeft besloten, waren 36.000 den len October gesup primeerd. Vóór het einde van het jaar zal aan den wil van het parlement ge hoorzaamd zijn. De belastinglast per hoofd, welke vóór 1913 460 francs bedroeg, be draagt heden 2.478 fres. Het deficit van vier milliard zou kunnen worden gedekt door supple mentaire belastingen op het inkomen. Spr. verzekerde, dat een twintig mil liard noodig is om den wed- ropbouw der bevrijde gebieden niet langer te vertragen. De oorzaken van den huidigen toe stand beschouwend was D- Lasteyrie van oordeel, dat indien de intergealli- eerde controlemaatregelen aanstonds na den wapenstilstand zouden zijn toe gepast, het Duitsehe Rijk niet tot aan den rand van den afgrond zou zijn ge treden om aan zijn verpik htingen te ontsnappen. Hij verzekerde, dat Frankrijk op de rekening van 1921 een overwaarde v. twee milliard zal hebben, dat bet zes tot zeven milliard minder zal uitgeven en dat het ai-ht tct negen milliard min der zal necnen. BEIEREN EN PRESIDENT ERERT. De Duitsehe Rijksraad nam gister avond kennin va i het besluit van den Rijksdag ovei de verlenging van den ambtsduur van rijks president Ebert, veerhuis, toen wij eldaax kwamen. Mary en ik spraken nog laat in on ze kamer over ai hei onverklaarbare, dat er dien avond was voorgevallen; ik viel in slaap eer de zaak was afge handeld, maar w°rd door mijne vrouw gewekt, die mij bij de schouder vatte, zeggende: Canut.... Canut, wordt eens wakker! Wat is er gaande? Wat is er te doen'? Mary zat in een sjaal gewikkeld in het bed overeind. Stil Hoort gij niets? Neen, niets. Ik spitste de ooren om te luisteren, maar alles was zoo stil als in een graf. Hoort gij de riemen niet in het water plassen? Er wordt iemand aan het veer overgezet! i Onzin, Marygij hebt ge- j droomd. Ik heb al eene poos rechtgezeten om beter te kunnen luisteren, zeide zij rillende. 0, Canut, ik heb een voorge voel alsof er van nacht eene gruwel daad daar buiten wordt gepleegd. Wij zullen morgen, als het dag is. daarover hartelijk lachen zonder daartegen te protesteeren. Na mens de Beiersehe regeering verklaar iK de Beiersehe gezant te Berlijn, dat aan het uitstel der door den rijkspre' sident zelf gewensehte verkiezi gen naar de meening der Beiersehe rt gee ring een aantal bezwaren van grond- wettelijken en binnen- en huiten- landseh politieken aard verbonden wa ren. De Beieis<-'e rpgeering houdt eeh ter rekening met Jen moeilijken econo mischen en politieken toestand en ziet er van af, tegen de wet te protes teeren. EEN GEALLIEERDE COMMISSIE GEMOLESTEERD. Te Passau in Beieren werd Donder dag de rijksweerkazerne door een ge allieerde commissie bezocht. Bp deze gelegenheid verzamelde zieb een groote volksmenigte voor het ge bouw, Toen de commissie in een auto wegreed, werden er door de menigte steenen geworpen, waardoor de ruiten van den wagen vernield werden. EEN LOOS GERUCHT? Bij de Berlijnsche politie was Don derdagavond bericht ingekomen, dat men in den loop van den nacht zou trachten met geweld het paleis van den rijkskanseliei binnen te dringen en rijkskanselier Wirth te vermoorden De omgeving van het paleis werd daar op door de politie afgezet; bji alle voorbijgangers werd naar wapens ge zocht. Tot nu toe heeft men echter geen aanwijzing, waarop dp mededee- ling aan de pi litie herustte. Naai gebleken is, was de brief, waarin de politie met den voorgeno men aanslag op Wirth werd in kennis gesteld, geschreven door een al te ijverige dame, die geen nadere mede- deelingen kon doen'. Ook het onderzoek in verband met de arrestaties te Hagen heeft nog niets anders opgeleverd. HET VERWEER DER DUITSCHE HOTELHOUDERS. Te Dresden wordt op het oogenblik ue Donds.iag der hotelftouders-veree- nigingen in geheel Duitschland gehou den om vast te stellen, wat gedaan zal worden tegen de hotelhelasting en de belastingpolitiek der gemeenten. De afweermaatregelen zuilen een beslissend karakter hebben. Eventu eel zullen alle hotels in geheel Duitsch land op een bepaalden dag worden ge sloten. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. In de gisteren gehouden zitting der financieele commissie uit het Oosten- rijksche parlement legde de afgevaar digde Seitz namens de soc.-dem. frac tie de verklaring af, dat de soc.-dem. de overeenkomst van Genêve in haar huidigen vorm onvoorwaardelijk van de hand wijzen en dat, ingeval de re geering zich tegenover den Volken bond zou binden, de soe. dem. de ver klaring zullen afleggen, dat het ver leunen van volmachten aaD de regee ring in financieele kwesties voor den duur van twee jaar een grondwetswij ziging is, die de stemmen der soc.- dem. niet zal verkrijgen. Zonder de suc.-dem. komt een grond wetswijziging evenwel niet tot stand, daar de burgerlijke partijen geen twee dprde meerderheid in het parlement be zitten. De soc.-dem. eischen evenwel de behandeling in het parlement van allo bijzonderheden der overeenkomst van Genêve. DE 8-URENDAG IN DUITSCHLAND. Bij de besprekingen tussehen de soe dem. partijleiders en de Duitsehe re geering heeft bet groot opzien ge wekt, dat .nu ook de sociaal-democra ten de verbooging van de overwerk- overeenkomst voor industrieën niet meer zoo streng afwijzend behandelen en niet zooals tot nu toe stipt aan de programmatische eischen der sociaal- demoeraten vasthielden I)e rijksminister van economie, de sociaal-democraat Schmidt, verklaarde dat men mocht hopen omtrent een overwerk-overeenkomst mei de indus trieé'n tot overeenstemming fe komen teneinde de geheele productie te' ver- hoogen. KORTE BERICHTFN. Donderdag werd to Berlijn een kolonel ui! Moskou, die vergezeld \v.*s \an een dame, door 6 personen over vallen. De kolonel kwam er met Men ie kwetsuren af, doeh aan de <6 me werden haar brillanten, armbandhor loge en haar pelsmantel ontroofd. Het ziet er nu weer naar uit, dat geen Hollander in aanm rking zal krnvn voor Volltenboadscommissaris te VVe&nen. Men schijnt een Amerikaan te zullen benoemen. Te Barcelona doen zich sedert het begin dezer m-iand gevallen van builenpest voor. Alle miatregelcn zijn genomen om do versprei-ding der ziekte tegen te gaan. Te Hamburg is in' de haven de groote door eleelriciteif gedreven laad- brug ingestort. De kraanmachinist en de donkeyman, die zich in tut graan- huisje bevonden, warden tussehen de mengeperste ijzeren balken gedood, He kosten van een dergelijke laadbrug bedragen ©enige miiliardett. De Hamburgsclie zeelichter „Lahn". die door de sleepboot „Ti tan" van l'elrogtad naar Hamburg werd gesleept, is 24 dezer in <ii- l-'in- sche golf tijdens een Mieeuwstoi m ge- ronken. Alle opvarenden, 6 personen, zijn hierbij verdronken. In de Brusselsche voorstad An- derlechl is 'n hoeoentabriek afgebrand. De schade beloopt ongeveer ren half millioen francs. Ongeveer terzelfder lijd ontstond in dezelfde voorstad brand in een zelidoekfabriek. Ook hier is Ie schade aanzienlijk. Op verzoek van de meerderheid ter socialistische Belgische Kamer- groep heelt de heer Bruriet zicli be- eid verklaard, opnieuw het voorzitter schap der Kamer op zich te nemen. Behalve de Grieksche prins An dreas, die naar ruen weet in hechtenis is genomen, beschuldigd verantwoorde lijk te zijn voor d-e nederlaag in Klein- Azié. is ook de voormalige mjirister- nresident Calogeropoelos gearresteerd. In verband met de communirti- sehe opruiing heeft de politje-presi- dent van Berlijn het verschijnen der ..Bote Fahne" voor 14 dagen verboden. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche premier Kato levensgevaar lijk ziek is. Franklin Bouillon heeft ©en aan klacht ingediend tegen de ..Echo Nati onal", het" hiad van Tardieu, dat ge weigerd heeft een verweer van Fran klin Bouillon op te neinon tegen jegens Item geuite beschuldigingen. De so.e.-dem. telefoonbeJmbien aan een der grootste telefoon centrales ie Weenen hebben naar aanleiding van een geschil nut hun uiet-socia-listische collega's omtrent' een a.s. persoueel- benoeming, eenvoudig gedurende vijf kwartier den stroom uitgeschakeld, zoo Jat er to.aal geen gesprekken konden worden gevoo-erd. Volgens de „Chicago Tribun©" ontwerpt het rijks ministerie van Arbeid der Vereenigde Staten een wetsontwerp waarbij het vastgestelde aantal emi granten, dat jaarlijks Amerika mag bin nenkomen, mei een derde wordt ver laagd. Zij legde zich neer, en viel opnieuw in slaap; maar zij kermde van tijd tot lijd in haren slaan, als iemand die [tijn lijdt. Eens fluisterde zfj al slapende: Er wordt iemand met de veerboot overgezet! Zij sprak de woorden zoo duidelijk en scherp uit, dat er mij eeno rilling van door de leden voer. Zij had ongeveer een uur geslapen, terwijl ik intusschen wakker had ge legen, toen een pistoolschot, dat tus sehen de bergen weergalmde, mij eenigszins tot handelen aandreef. Ik sloop mijn bed uit, zonder mij ne vrouw te wekken, en schoof de blinden van het venster weg om naar buiten te zien. Het was nog niet dag, maar de laat opkomende maan kwam van achter de dunne zomerwolken te voorschijn. Het was schemerlicht. Ik zag het stille meer daar onder mij liggen; in de verte strekten zich de kale heuvelen als zoo vele rotsmu ren uit, die alles insloten, en mij alle hun geheimen verborgen. Het landschap leverde een konden, terugstootenden aanblik op Allee lag in diepe, geheimz;nn;e;< stilte gedompeld Wij zullen hierover op klaarlich ten dag lachen, had ik tot Mary ge zegd, en zij was weer ingeslapen in volle vertrouwen op mijn overtuiging, en in het vaste geloot dat )k mij niet kon vergissen. Helaas! ons wachtte geen heldere morgen, maar slechts groottr twijfel en dieper angsten. VII. Ik stond vroeg op. De storing van mijne nachtrust of liever van mijnen slaap in üeu vroe gen morgen, hield mij wak to r, en ik kon nie' meet blijven liggen, toen de zon was opgerezen. Ik voelde mij ter neergedrukt, en had, als het ware, voorgevoel van een naderend onbtfl. Getrouw a«n mijn voornemen van dien nacht, poogde ik den spot te drij ven met die gevoelens, en ze als het gevolg van het late feest bij mevrouw Ray, en de daarop gevolgde gestoor de nachtrust te beschouwen. Ik liet Mary rustig slapen, en ging zaeht naar beneden, om Jabez niet te wekken, die met vroeg behoefde op te staan, daar er weinig te doen viel. 'Wordt yervolgdjji

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1