ben fabriek; afgebrand, KORTE BERICHTEN. De Kamer van Koophandel en fabrieken te Vlaardingen had ver zocht niet over te gaan tot cen tralisatie van den postcheque- en girodienst. De door haar aange voerde bezwaren worden niet door de Regeering gedeeld en van de voorgenomen censtralisatie zal daarom niet worden afgezien. BEROEP OP DE KROON. Bij brief van 12 Dec. 1921 deel de de Minister van Binnenlandsclie Zaken aan Gedeputeerde Staten der provinciën mede, dat de afdee- van den Raad van State voor de eschillen van bestuur dikwijls aan e Kroon moest adviseeren bij de beslissing in een geschil van be stuur geen uitspraak te doen om trent de hoofdzaak van het geschil, dat aan haar oordeel wordt onder worpen, maar den appellant niet- ontvankelijk te verklaren, omdat hij niet den termijn heeft in acht genomen, welke door de wet is gegund, of hij niet de wijze heeft gevolgd, voor het komen in be roep bij de wet voorgeschreven. UIT ONZE OOST. Ben fabriek van vijf verdiepingen in Bnooklijn is geheel afgebrand. Een man, die zich trachtte te red den door uit het raam te springen, werd gedood en aolit meisjes werden gewond. Men vreest, dat verschillen de meisjes, die in de fabriek werk ten toen het vuur uitbrak, omgeko men zijn. Het zoeken naar him lij' ken ie nog in vollen gang. - Op de vierde Internationale Ar beideconferon tie heeft Mgr. dr, No- lens rapport uitgebracht over de wij ziging in de samenstelling van den Raad van Beheer van het Internatio naal Arbeidsbureau. De heeren Oude geest en Verkade zijn tot leden van den Raad gekozen. De Roomscli-Katholieke geeste Üjkheid van Transsylvanië heeft een algemeene kerkelijke belasting inge voerd ten bate van het schoolfonds. Het bericht omtrent de voorge nomen verhooging der Diuitsche goe derentarieven met 100 pOt. ingaande 1 Deo. a.s. is uit de lucht gegrepen.. Naar wordt gemeld heeft staats raad Bayer, die ais opvolger voor Lerohenfejd tot Beiersche minister president was bestemd, voor de heoi aangeboden positie bedankt. De staking op de spoorlijnen van de Palts is reeds weder geëin digd. De in den D-trein naar Frank fort zwaar verwonde Amerikaan is een majoor van de Amerikaansohe mis jie te Ooblenz. De Intern. Arbeidsconferentie heeft de voorgestelde wijzigingen ten aanzien van den Raad van Beheer foedgekeurd, met dien verstande, dat et aantal belangrijke industrieel© sta den op acht bepaald blijft. i De internationale arbeidsoonfe- rentie te Genève besloot om elk jaar bijeen te komen, ten einde die ar bei dersklasse gelegenheid te gaven om samen te werken met de verteg-en- woord.gexs der patroons en der re geeringen. i Naar de „Germania" mededeelt ziet zij zich genoodzaakt van 1 Nov. af nog slechts eenmaal per dag te verschijnen en wel als avond-editie Alleen des Zondags zal het blad des morgens uitkomen, Lloyd George is ongesteld, doch niet ernstig; hij is slechts ver kouden, doch most op aandringen van lord Dawson, den lijfarts van den koning, enkele dagen thuis blij ven. In den Zfwiteerschen Natioualen Raad zijn gekozen: Radicalen 60, boerenpartij 34, liberalen 10, katho lieken 44, socialisten 43, Gruüianen een, communisten twee, kleinere par tijen drie. In den Stendenraad is de eerste socialist gekozen. Fontaine (Frankrijk) is herkozen We voorzitter van eten Raad van Beheer van het Intern. Ar be. ds bureau en Oudegeest en Cariier (België) als ondervoorzitters. BINHEHLAHD. I FEDERATIE VAN R.K. BIJZONDERE ONDERWIJZERS Dezer dagen hield de Fe- ratie van Alg. Dioe, Vereenigingen van R. K. Bijz. Onderwijzers in Nederland een buitengewone Federatie-vergadering in hotel i,Noord-Biabant" te Utrecht. Voor de bespreking van 't wets ontwerp tot wijziging van de L. O. wet 1920 zullen tot leiddraad die ten de volgende conclusies, door het federatiebestuur en de hooidbe sturen der aangesloten vereenigin gen voorgesteld a. Aantal leerkrachten: tot 25 leerlingen, 1 leerkracht; 26 tot 60 leerlingen. 2 leerkrach ten; 61 tot 105 leerlingen, 3 leer krachten; en verder voor iedere 45 leerlingen één leerkracht meer. "Boven 285 leerkrachten kan één overcomplete leerkracht worden aangesteld, welke door het Rijk wordt betaald. Deze gesplitste scholen (volgens wet-1920) worden" zooveel moge lijk langzamerhand weer vereenigd tot scholen met minstens 285 leer lingen. b. Voor het oprichten van U.L.- O.-scholen (wet 1920), worden ver eiischt mins'et's 40 leerlingen. Aantal le -chten voor deze scholen: 40 tot 70 leerlingen, 3 leerkrachten; 71 tot 100 leeriingen 4 leerkrachten; en verder voor ieder 30-tal leerlingen één leer kracht meer. Deze U. L. O.-scholen worden weer M.U.L.O.-scholen en hebben enkri topklassen. c. let oude U. L. O. worde weer ingevoerd en wel zoo, dat in 't 5e leerjaar één taal worde onder wezen, gedurende 3 uren na den gewonen schooltijd; in 't 6e leer jaar één taal, gedurende 3 uren na schooltijdin 't 7e leerjaar twee talen, gedurende 2 maal 3 uren, waarvan hoogstens 3 uren onder schooltijd. Voor dergelijke scholen zal het bestaan vaii een Bste leerjaar ver plichtend zijn. Het taalonderwijs is facultatief. De leerkrachten, die na school tijd taalonderwijs geven, ontvan gen daarvoor f 100 extra. Door verscheidene leden werd hierover het woord gevoerd, waar na het lid van de studiecommissie de heer de Boer, de sprekers be antwoordde. Eea voorstel van den heer Pas Bian tot opschorting yan het Ie leerjaar en desnoods liet faculta tief stellen daarvan nam het be stuur over, waarna de vergadering zich er eveneens vóór verklaarde. Hierna werden de verschillende conclusies met geringe wijziging aangenomen. Met het oog o|p het reeds ge vorderde uur ging men op voor stel van voorzitter over tot de beperking van de klassificatie. 1A1- §emeen was men "het er over eens, at alle klassificatie verwerpelijk is„ en dat, indien er verminden! moet worden, de aftrek voor al ten gelijkelijk moet geschieden. De voorzitter stelde ten slotte voor, dat het Federatiebestuur over de classificatie met den Mi nister zal onderhandelen in den geest van deze vergadering. Hier mede kon de vergadering zich ver eenigen. Hierna werd de vergadering .ge sloten. DE TELEFOONDIENST. Bij de Postereijn en Telegrafie is een nieuwe regeHng inzake de oepnstellingsuren voor den tele foondienst in bewerking, waarbij fh het algemeen voor de kleinere kantoren het tijdstip van ope ning later wordt gesteld en de openstellingstijden in de middag en avonduren ecnigszlns zullen verlengd worden. DE POSTCHEQUE- EN GIRO DIENST. De Minister beval daarom aan dat bij elke beschikking van het openbaar gezag, waarvan beroep bij de Kroon mogelijk is, tevens bii diezelfde beschikking zou worden medegedeeld binnen welken ter mijn en op welke wijze het beroep behoort te worden ingesteld. Thans heeft de Minister van Wa terstaat aan Gedeputeerde Staten medegedeeld, dat, naar gebleken is, aan het geven van aanwijzin gen betreffende in te stellen be- bezwaren verbonden zijn in oep verband met de mogelijkheid van onzekerheid of in eenig geval in derdaad beroep openstaat Het komt den Minister van Waterstaat voor, dat het met het oog hierop gewenscht is vorenbedoelde aan wijzing zoodanig te stellen, dat door belangstellenden daarin slechts een vingerwijzing kan wor den gezien, terwijl daarbij niet wordt ingegaan op de vraag of be roep openstaat. Als voorbeeld dient de volgende mededeeling: belanghebbenden, indien naar ziin meening beroep van dit besluit mocht openstaan, voor zooveel noodig te wijzigen op de artikelen. GEORGANISEERD OVERLEG AMBTENAREN BELASTINGEN. In hun laatste vergadering heeft de bijzondere commissie voor ge organiseerd overleg in zaken, ra kende de ambtenaren bij de admi nistratie der Directe Belastingen, invoerrechten en Accijnzen beslo ten, een verzoek van de Vereeni- ging van Verificateurs der invoer rechten en accijnzen om den veri ficateurs, die den leeftijd van 55 jaren hebben bereikt, het recht te feven tot sollicitatie naar ontvang- a-ntoren, voorToopfg aan 'ie hou den. Voorts werd besloten afwij zend te adviseeren op een adres om den ambtenaren, die na 31 Dec. 1887 van kommies-verifica teur, boekhouder of rijksklerk tot ontvanger werden benoemd, als nog liet recht te geven tot solli citatie naar ontvangkantoren der 2e klasse. Op 'n verzoek v. d. Christelijken Bond van Belastingambtenaren om verhooging der rijwielvergoedin- gen, werd besloten aan den Minis ter te adviseeren een nader onder zoek in te stellen naar de kosten van onderhoud van een rijwieL De commissie besloot voorts aan den Minister te adviseeren om de leeftijdsgrens geldende bij de ver vulling van assistentenplaatsen voor de functie van deurwaarder te verhoogen tot 45 jaar. DE HANZE IN HET BISDOM! HAARLEM. In va-volg op de openbare ver gadering van de Hanze kwamen de Dagelij ksehe Besturen van de Hanze Afdeelingen bijeen in „Believu©" te Amsterdam1. De eerste inleider, de heer Kuiper, betoogde dat in de economische werk Baamheid van da menachheid twee hoofdfuncties vallen te onderkennen *<i!a g van elkander afhanke lijk: zijn. n,L Voortbrenging en ver bruik. Tussohen deze twee neemt een functie van den tweeden rang de distributie, een zeer voorname plaats in. De handeldrijvende midden stand, die deze taak vervult, voorziet ongetwijfeld in aene maatschappen, ke behoefte door de goederen in een voldoend kleine hoeveelheid binnen het bereik der verbruikers te bren gen. Inleider is geneigd aan te nemen dat de welvaart gelijk moge staan met die van een bekwaaam en vlij tig vak-arbeider, ziet geen argumen ten van sociaaj-economisohen aard welke een hoogere welvaart kunnen moitiverren, in het midden latend of wellicht historische gronden zijn aan te voeren. Uitvoerig gaat spr. de gevolgen na van de enorme welvaartevernie tiging tijdens de 4 oorlogsjaren, wel ke gevolgen hun terugslag doen ge voelen op onze industrie door de buïtenlanosohe concurrentie in ver hand met de lage valuta, en door de beperkte exportmogelijkheid voor onzen landbouw om dezelfde reden. De middenstand zal moeten tegen gaan, elke economische verspilling zal het distributieproces moeten eco- nomiseeren zooveel dit ©enigszins mo gelijk is. - De tweede inleider, dr. Korten- bor.st, zet voorop, dat de handeldrij vende middenstand onmisbare dien sten kan bewijzen aan de grootindus trie als laatste schakel fcusschen de begin-productie en de distributie dar fabrikaten. Sommige takken der in dustrie hebben deze distributie zielf ter hand genomen door het oprichten van filialen. De eotrrigeerende wer king van dit, op bescheiden schaal toegepaste stelsel en van de ver bruikêoooperatie, komt ook den mldr dsns tand ten goede. De overmatige bezetting van den bandeldrij vonden middenstand doet hem zijn toevlucht nemen tot aller lei reclamemiddelen en tot faeilited ten aan het door en door verwende koopende publiek, welke een afspie geling vinden in verhoogde prijzen. Met name heeft het thuisbezorgen abnorinalen omvang aangenomen. Dit toegeven a,an de grillen van den consument en de hiervoor ge noemde factoren maken, dat Neder land behoort tot de dure landen van Europa. Wil de middenstand zijn bestaans recht handhaven dan moet hij nit eigen kracht de nadeelen, die aan het tegenwoordig distrllbutiepiPOiees kleven, kunnen elimineeren. Spr. wil herhalen, dat ook hij het bestaande stelsel van distributie heit beste en het eenig mogelijk© acht, waarmede nog niet is gezegd, dat dit stelsel op de meest economische wij ze werkt. Spit. handhaaft zijn mea ning, dat ooik de eerlijk berekende kostprijs van den individueelen mid denstander te hoog kan zajn, n.l. wan neer er in rijn bedrijf een teveel aan ondernemingen bestaat. De statistieken wijzen het uit, dat in Nederland naar verhouding een te groot aantal mensolien werkzaam' ia in den handeL Hoe meer Industrie hoe meer er te dlstribueeren valt. De belangen van industrie en midden stand gaan dus niet tegen elkaar in. Het is daarom niet af te keuren, dat de Nederlanders in een tijd, dat de buiteniandsohe concurrentie was uit geschakeld. nieuwe industrieën heb ben gesticht, en het is in het be lang van ons geheel© volk, dat deze industrie in stand blijft, daar anders een permanente werkloosheid moet worden gevreesd. Na een woord van dank aan in leider en debaters wordt op gebrui kelijke wijze de door ongeveer 200 afgevaardigden bezochte vergadering gesloten. SKERELDCONGRES VOOR DEN VREDE, fn December zal in den Haag, door het Internationaal Vakver bond een Internationaal congres voor den vrede worden georgani seerd. GEDISTILLEERD VOOR BELGIE. De Minister van Financiën brengt ter kennis dat voortaan bii het lichten van documenten voor gedistilleerd, bestemd voor België ae overlegging aan den ontvanger wordt gevorderd van een certifi caat van het model, zooals dit in de ,3t Crt" is opgenomen, dat aan het document wordt genecht en daarbij gevoegd moet blijven, tot het aan het laatste kantoor wondt ingetrokken. Voor elke par tij, waarbu' een afzonderlijke vracht brief of een afzonderlijk connosse ment is opgemaakt, moet evenzeer een afzonderlijk certificaat worden overgelegd. BEZUINIGING. Om te bezuinigen heeft de ge meenteraad van Schiermonnikoog met algemeene stemmen besloten de jaarwedden der wethouders en presentiegelden der raadsleden af te schaffen. DE MALAISE IN DE INDUSTRIE Maandag had de Minister van Arbeid wederom een conferentie met vertegenwoordigers uit enke le in moeilijkheden yerkeerende takken van nijverheid. Ditmaal waren hiertoe belang hebbenden bij de glas-, beton-, dak pannen-, kalkzand-steen-, schelp kalk- en aardewerkindustrie uitgê- noodigd. De gedachtenwissehng liep o.m. over de vraag in hoever- 're van overheidswege maatregelen 'zouden zijn te nemen, teneinde tot een verlaging van den kostprijs van het product en tot een ver meerdering van den afzet in bin nen- en buitenland te geraken. De Minister zegde toe een af zonderlijke besprek-ing te willen wijden aan de belangen der steen- industrie, waarbij aan tevens de kalkzandsteenfabrieken andermaal zullen worden uitgenoodigd. DEMOCRATISCHE PARTIJ. Men deelt mede, dat in de de zer dagen gehouden huishou delijke vergadering der Democrat! sche Partii js besloten deel te ne men aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten en zooveel mo gelijk ook aan die voor de Ge meenteraden. RUILVERKAVELING. De Minister van Landbouw enz. heeft bericht, dat een wetsontwerp bevattende bepalingen terzake ruil verkaveling in vergevorderden staat van voorbereiding verkeert, zoodat de indiening daarvan eer- fan? kan worden tegemoet gezien. HET LAGER ONDERWIJS- ONTWERP. Het afdeeüngsverslag der Twee de Kamer omtrent het lager on- derwijsontweo zal in den loop der volgende week verschijnen. Het ligt zeer stellig in de bedoe ling van de Kamer dit wetsont werp voor het Kerstreces te behan delen. GEMEENTEAMBTENAREN. Onlangs werd tot lid van het hoofdbestuur van den Nederland- schen bond van gemeente-ambte naren bij herstemming gekozen de heer Kolfschoten, burgemeester van Edam. De heer Kolfschoten werd echter niet toegelaten, omdat bii de herstemming onregelmatig heden waren voorgevallen. Thans is een nieuwe verkiezing gehou den, waarbij candidaat warén ge steld de heeren Kol,schoten en N. Vos, hoofdambtenaar ter secretarie van Heemstede, Bii stemming is de heer Vos met volstrekte meer derheid van stemmen gekozen. DE CRISIS ONDER DE HAN DELS- EN KANTOORBEDIEN DEN. In aansluiting met de bespreking welke het bestuur van het N.V.V. en het'bestuur van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden te Amsterdam op 24 Oc tober j.L hadden met den Minister van Bmiienlai.dsche Zaken over de herziening der uitkeeringen aan de werklooze bedienden en de vorming eener Crisis-commissie, had Dinsdag een besprekingplaats met den Minister van Arbeicl over de maatregelen te nemen ter be zig zijn. Het voornaamste sieraad inlanders, voordat hij werd neersrescJi» vormt een diadeem, dat met niet ten. lq teugeiing Her werkloosheid^ onder de nandels- en kantoorbedienden. Bepleit werd de schorsing van ontslag van administratieve ambte naren, het invoeren van "het werk tijdenbesluit voor kantoren en de wering van zoogenaamde „vaiuta- krachten". DE CLASSIFICATIE DER GEMEENTEN. Zooals bekend is. is door den Minister een circulaire aan de Burgemeesters gericht, waarin met het oog op de nieuwe classificatie der gemeenten verzocht werd prijs opgave van verschillende artikelen in hun gemeenten. De Minister heeft daarbij in overweging „gege ven, de hulp der vakverenigingen in te roepen. Aan het verzoek der burgemeesters hebben een aantal vakverenigingen voldaan en thans zijn de opgaven ingezonden. Naar de „Tel." verneemt heeft de voorzitter van de classificatie commissie aan de leden dezer com missie tevens eens circulaire geda teerd 19 October lv22, doen toe komen, waaruit blijkt dat het re sultaat van de enquetes der vak verenigingen zal dienen ter „cor rectie" van het schema, dat voor de classificatie der gemeenten reeds gereed ligt. HET KAMERLID SANNES. Naar „Voorw." meldt, is het Tweede-Kamerlid mr. G. Wi San- nes ernstig ongesteld. De genees heer heeft hem voorfoopfg abso- rute rust voorgeschreven. LAND- EN' TUINBOUWé ONGEVALLENWET 1922. Bij Kon. besluit van den 26sten October 1922 is bepaald, dat de Land- en Tuinbouw-ongeva! lemvet 1922, met uitzondering yan art 2. in werking zal treden met ingang van 1 November 1922. DE KIEZERSLIJST 1923. Bit het bestuur der afdeeling „Voorburg en Omstreken" der A.R.K.A. is een voorstel ingediend dat via het Hoofdbestuur der A.R. K.A. aan de bevoegde autoriteiten zal worden ingediend e» dat een belangrijke bezuiniging beoogt te bevorderen voor a:le .gemeenten. Voorgesteld wordt n.L om via het Hoofdbestuur van A.R.K.A. de benoodigde maatregelen te tref fen, teneinde» zoo mogelijk, te be vorderen: a. verlenging van den feldigheidsduur van de thans gel ende kiezerslijst 1922'23 tot b.v. 15 Juni 1923. b. wetswijziging jn dien zin dat de Kroon, naar omstandigheden bij Koninklijk besluit den geldigr heiasduur bij eventueele yenciezin- gen kan regelen. DE BRUILOFT, TE DOORN. Naar de „Vorwarts" mededeelt, heeft Keizer ,Wilhelm voor zijn aanstaande Bruiloft te Berlijn een bruidsgeschenk besteld ^waarmede verschillende ïuweliersfirma's, be minder dan 700 brillanten bezet is. Van deze edelsteenen zijn de klein ste V2 karaat Boven- en onderstuk van het diadeem zijn op platina be werkt. Bovendien behooren tot 't geschenk een hanger en oorbellen. leze zijn van fijn zilver gemaakt en eveneens met kostbare diaman ten bezet. De waarde van het dia deem alleen wordt door vaklieden op 800 millioen mark geschat. Het „Hbld" verneemt dat dit al le 011de sieraden zijn, die reeds lang in het bezit van de keizerlij ke familie zijn en die thans slechts opnieuw gezet worden. De som van 800 millioen mark, wordt van welingelichte zijde verscheidene malen te hoog genoemd. De hofmaarschalk van keizer Wilhelm, Graf von Mo-'tke spreekt het geheele bericht tegen. Naar uit Doorn verluidt zouden o.m. als getuigen bii het a s. hu welijk van den voormaligen Duit- schen Keizer optreden; 'sKeizers zoon Wilhelm, ex-Dultsche kroon prins; mr. j. B. Kan, secretaris-ge neraal in Aigemeenen Dienst; mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, commissaris der Koningin in Utrecht; graaf Ben- tinck en de adjudant van den ex- keizer Ilsemann. Gisteravond zijn de Hertogin v. Brunswijk en Adeibert met hun gemalinnen gearriveerd. lieden wordt de kroonprins van uit Wieringen verwacht en Vorst Fiirstenberg van Potsdam. Vrijdagavond wordt prinses Her mine, de Bruid, via Bentheiin en Amersfoort, op bet kasteel Ame- rongen verwacht als gast van des keizers adjudant, kapitein von Il semann. Zaterdagochtend tusschen 10 en 11 uur wordt de prinses op Doorn verwacht, afgehaald door den hertog en de hertogin van Brunswijk. Te 12 uur zal het huwelijk bur gerlijk worden voltrokekn. Te kwant voor 1 uur zal de kerk dienst door ds. Vogel van Pots dam wonden geleid. Aan het diner in de eetzaal ne vens de vestibule, versierd met vuurroode en mauve grijskleurig© bloemen, zullen 56 couverts ge dekt worden. Het feest-zilver van het Neues Palais zal hierbij ge bruikt worden. Het bru.dskieed zal ook mauve- kleurig zijn. 'i STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. POST- EN TELEGRAAFKANTOREN. (Schriftelijk beantw. vragen.) Op de vraag van den heer BRAAI inzake het sluiten van kantoren op Zondagen, voor den post-, telegraaf- en telefoondienst antwoordde de Minis ter van Waterstaat: Sluiting van hulpkantoren op Zon en feestdagen voor zoover den te legraaf- en telefoondienst aangaat slechts betrekking op de kleinere hulp kantoren, waar na opneming is geble ken, dat in het algemeen gemiddeld mei uieer dan één telegram of gesprek per Zondag of feestdag werd behandeld. Wat den posdienst betreft, is over het algemeen op de hulpkantoren tiet aantal handelingen op Zondag zoo on- beteekenend, dal sluiting van die kan toren voor dezen dienst geen bezwaar behoeft op te leveren. Tot de invoering werd overgegaan, omdat besparing aan personeel wordt verkregen. In verband met het vorenstaande kan de Jliuister geen vrijheid vjuden de kantoren op Zondag le openen. WIJZIGING WETGEVING INVOR- DFR1NG VAN 's RIJKS BELAS TINGEN. Een hiertoe strekkend wetsontwerp is ingediend. De prijs voor een duplicaat-aanslag biljet dient verhoogd te worden. Het bedrag van vjjf cent ls, vooral zoo men ook let op hel schrijfwerk, dat te dezer zake ten kantore verricht moet worden, te gering. Het voldoen van tien cents is zeker geen over dreven eisch. Het resultaat, dat men met loon beslag beoogt, kan op aanmerkelijk eenvoudiger wijze bereikt worden door de aanvulling van art. 7, welke thans wordt voorgesteld. Naar dat voorsciirifl zal de werkgever op de vordering van den ontvanger aan dezen op den aan slag uitbetalen, hetgeen Ihij den arbei der aan loon schuldig is. Het is wenschelijk, dal geen verplich ting tot betalen beslaat vóórdat de belastingschuldige In het bezit von het aanslagbiljet is gekomen. Daartoe strekt de thans voorgedragen regeling, die verder zióó is opgezet, dal aan den eenen kant de aanslag zooveel mo gelijk In den loop van het belasting jaar wordt afbetaald en anderzijds den aangeslagene een minimum van vijf betalingstermijnen gewaarborgd is. MOORD. Uit Soerabaja werd gemeld, dat een ïnlandsch assistent, een Boeginees, amok maakte en zeven personen, onder wie mevrouw Kemp, doodde. De man wist den hem begeleidenden politie agent diens klewang te ontnemen, waarmee hfj links en rechts op de lie den, die hij tegenkwam, sloeg. De an dere dooden waren inlanders. De man verwondde ook nog een Euro- 'peesche vrouw met haar hondje en vijf FRAUDE TE PALEMBANG. Bij het opnemen van den voorraad K de Goedangs van een Chineesehe kon» sie te Palembang is gebleken, dat ei tonner te kort waren aan bij verschil, lende banken te Batavia beleende pro. due ten. Een Chinees is voortvluchtig. De Ned. Indische Handelsbank heeft de grootste schade, n.l. drie tot vier ton. SOQiAlE SERiCHTEM. DE STRIJD IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Ruim acht uur hebben de afgevaardig. den der drie patroonsbonden en der rijf werkliedenorganisaties, betrokkea bij het conflict in de sigarenindustrie, geeonfereerd, onder leiding van den commissaris der koningin in Noord- Brabant. Na een langdurig onderhoud stelden de vertegenwoordigers van den katho lieken sigarenmakersbond voor de loonsverlaging die door de patroonsor ganisaties op 4 en 5 pCt. was bepaald, te verminderen tot 2 en 3 pCt. Alvorens de patroons zich over dit compromisvoorstel wilden uitspreken wenschten zij van de vertegen woordi gers van den Ned. Bond en van d» Ned. Federatie te vernemen, of deze het voorstel konden aanvaarden. De besturen der beide organisaties verklaarden hiertoe geen mandaat te hebben, waarna de fabrikanten mede deelden dan voorloopig niet met ge noemde organisaties verder te kunner onderhandelen. De vertegenwoordigers van den Ned Bond en der Federatie, verlieten daai na de conferentie, terwijl de besprekir gen met den Katb Bond werden voort gezet. Door de patroons werden eenige con cessies gedaan aan het verlangen van den R. K. Bond Ten aanzien van een onderdeel konden de patroons geen gevolg geven aan de wensehen dei Katholieke afgevaardigden van de werknemers. Deze besloten daarop de ze zaak eerst in een bestuursvergade ring nog te bespreken. ®EiEM mmn. MOLT MAKER AJSÜA, Het was bij de behandeling vat de rekening 1921 van de gemeente Utrecht bij welker onderzo,ek is ge bleken, dat in vele apizi-hten laten we liet zaJjit zeggen nu njet pre cies opvallende ijuinigheid is betracir als liet gold uitgaven oip kosten .de1 gemeenschap. in het verslag van de Raadsverga dering die zidi hierover had uit tt spreken, lezen we dit sprekend stokje ,.De heer MOLTMAKER ver dedigt den post groot f 30 voor een lunch der Fabricage-aom 1 nis- sie. Deze lunch is verteerd en vermoedelijk terecht gekomen bij het departement van den heer Ten Berge. Dat is niet meer if herstellen (gelach). Niet de Si gaar van een kwartje is het «4 anders. SpT. voelt daarover zij» geweten bezwaard en hij do:l daarom, bij wijze van amende- ment, den voorzitter een sigaf overhandigen (dav. applaus)," Daverend applaus! Jawel;i Maar kan men zich ook iets Jees,. tigers voorstellen, dan dat, terwijl een groot deel der burgerij jri™ leriei moet ontzeggen om zjjne '/e' lastingpenningen bijeen te brengen en zijnen kinderen ontwikkeld on derwijs in een gewens-hie richhfa vaak onthouden moet om den geld honger des ontvangers te kunnen stil ten, eenige de gemeenschap vertegen woordigende Raadsleden sigaren zit ten ie rooken van een kwartje ot kosten dier burgerij, vraagt de ,U. Crt.?" Neen immers. Zulk een pyramidaJe grappigheid is wel een daverend applaus waard. Wat u nou NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. Door onverklaarbare oorzaak ont stond te Silvolde, toen de vrouw van den a-rbe.der Berkelder de kachel stookte, een ontploffing, waardoor de kadi el na een hevige knal uiteen- sprong en alles wat in het vertM aanwezig was, vernield werd. rk vrouw werd ernstig verwond en be wusteloos. Men vreest, dat re haai gezicht zal verliezen. EEN MOTORBOOT VERBRAND. Te Vlaardingen raakte de benzine voorraad aan boord van een motor boot ,.De Tromp'' in brand. Waar; door net vaartuig in een oogenta in lidite laaie stond- Ongelukken kwa men niet voor. De machinist had we gebrand aan handen en hoofd"aar, dodt niet ernstig. In konen tijd brandde het schrepj totaal uit. Een paar naastliggend Loggers vatten eveneens nog vuuf, dat echter dadelijk werd geoluscht DOOR EEN AUTO OVERREDE EN GEDOOD. Toen de heer L. te Gorinchem in- zlijn auto langs den Merwelijk te f*ar djnxveld reed, geraakte het lö-J^ zoontje ran m-ej. de wed. K- on dezen wagen en werd onntiduein. gedood. jrf. In korten tijd Hebben hier - auto's en motoren ongelukken w« dood dijken afloop veroorzoakt. EEN DEFECTE LAMP Az\NGE- RAAKT. Te Winschoten is gisteravond lieer H. Prins, winkelier, <K'£j!L aanraken van een defecte electa Tanuv onmcddrlBik! gedood»

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2