jmfde grondwetswijzigingen af te Tin de viudit, welke tot den dood van dwingen en een dictatuur tot stand prest" KORTE BERICHTEN. BINNENLAND. De Raad van Beroep voor de in voerrechten heeft nader beslist, dat voor de berekening der bij invoer aan te geven waarde urt hiervóór jn aan STATEN-OENERAAL. KLEIN ALLERLEI. te brengen. DE KWESTIE DERl EUROPEESCHE SCHULDEN. President Harding heeft mede gedeeld, dat hii geen vertegen woordiger zal zenden naar de eco nomische conferentie te Brussel maar bereid is aan een economi scfce conferentie deel te nemen welke de geallieerde schulden aan Amerika niet op de agenda heeft geplaatst ALGEMEENE BELASTING TEN BATE VAN DEN LANDBOUW. De Russische Raad van Volks commissarissen is voornemens om een aigemeene Belasting in te voe ren ten bate van den landbouw. Onder deze belasting vallen alle mannen van 1860 jaar, en alle vrouwen van 1855 iaar, in staat te werken. Vrijgesteld zijn de arbeiders der zes laagste categorieën. De belasting loopt tusschen 100 roebels (van 1Q22) en 300 roe bels, voor ambtenaren, arbeiders en handwerkslieden. De vriie be roepen betalen 500 roebel. Han delslui en bezitters 2.000 roebel, gewone burgers 200 roebel. DE SULTAN VAN TURKIJE. Naar de „Chicago Tribune" uit Konstantinopei verneemt, zou de Groote Nationale Vergadering den sultan van Turkije van den troon vervallen hebben verklaard. Een opvolger werd niét aangewezen, maar Je Vergadering behield zich het recht voor, een staatshoofd te benoemen, die geen dynastieke rechten kan doen gelden. Verder werd door de vergadering een verklaring aangenomen, waarbij 't volk souverein wordt verklaard. Tenslotte werd besloten, dat de benaming „Ottomaansch Keizer rijk" zal worden vervangen door die van „Turksche Staat' Kianzin Karambekir is tot gou verneur-generaal van Konstantino- pei benoemd. Hem is bevofen, zich onmiddel lijk naar de hoofdstad te begeven om zijn post als zoodanig .te be- kleeden. Het besluit om de woorden „Ot tomaansch rijk" te vervangen door „Turksche staaf' wordt door de Britsche pers beschouwd als gelijk te staan met het proclameeren van de republiek. DE GEMEENTERAADSVERK1EZ1N GEN IN ENGELAND. Reuter meldt dat de resultaten van de gemeenteraadsverkiezingen in Lon den aantoonden, dat de Arbeiders partij in verscheiden voorsteden, waar Zij vroeger in de meerderheid was, zware verliezen heeft geleden. In South wark en Zu.d-Londen heeft zij al haar dertig zetels verloren; in Greenwich dertien, in ShOredilch twee en twintig, in Camberweli drie-en- twintig. De vier-en-twintig vertegenwoordi gers der Arbeiderspartij in Fulham (West-Londen) zijn volkomen „weg gevaagd". In de provincie is de Labour Party sterk achteruitgegaan. Zij verloor 162 zetels, o.a. zeven te Plymouth en ne gen te Liverpool en won er slechts vijf. De conservatieven wonnen 100 en verloren elf zetels. Gedurende de verkiezingen op Cuba had een botsing uit politieke oorzaken plaats bij Canedas, waarbij twee dooden te betreuren vielen. De verkiezingen hebben daarmee tot dus ver aan zes menschen het leven ge- koit, erw. l een twaa ft 1 Jj i g wond De verk.ezingen in OrieKcnland zullen plaats hebben in de tweede helft van December. Tengevolge van een tornado te Webb City (Arkansas) zijn 30 hui zen verwoest; 5 personen zijn er gewond en 4 worden er vermist. De bemanning van het fran- sche zeilschip „Corsaire"' dat in een storm is vergaan, is gered en te Lorient aan land gebracht door het Dultsche koopvaardijschip „Hugo Stinnes"'. Aan een grondbezitter uit Po sen, die z'ijn landgoed verkocht had en de koopsom (3 mjl.ioen mark) te Berlijn had ontvangen, werd aoor valsche kaartspelers dit bedrag ont futseld. De Duitsche arbeidsmarkt is sedert September weer achteruit ge gaan. In den a.s. winter dreigt een aanzienlijke toeneming der werkloos heid. De vakvereenigingsoommissie te Berlijn heeft besloten den 9en No vember door volkomen rust van den arbe.d te herdenken. Het Duitsche courantenpapier is weer duurder geworden en kost van 1 Nov. 1.620.000 mark per wa gonlading, hetgeen bijna een ver dubbeling van den Ovtoberprijs be- teekent. Het papier kost nu 810 maai zooveel als vóór den oorlog. Een troep fanatieke Sikhs heb ben bij een trein naar Hasanabdal welke gevangen genomen kameraden vervoerde, een betooging op touw gezet. Toen de trein zich in bewe ging zette werden eenige betoogers werreden, waarbij elf weiden ge wond. Volgens een opgave van een Fraitsch geleerde, bedraagt het aan tal Mohammedanen over de heele wereld op het oogenbük' ongeveer 847 mlilioen. Generaal Frandsca Murguia, een aer lieden, die een aandeel hadden' president Carranzia leidde, is door troepen gevangen genomen en gis- terenochterd in Mexico City terecht gesteld. De Duitsche regeering heeft vol gens het ,.Beri. Tag."' tot dusver voor een bedrag van 30 milliard mark aan Engelsche ko'en moeten koopen, al'een voor de instandhouding van het spoorwegbedrijf. Vandaag zal het tarief der taxi auto's, n Berjijn. dat het 200-voudige van den vredesprijs bedraagt tot het 300-voudige worden verhoogd. Gisterennacht is te Oggersheim rReieren) de meelfabriek afgebrand. Pij de pogingen, om een voorraad meel te behouden, zijn vijf brand weerlieden en de molenaar omge komen. Gedurende het stOTmadftige- weer van de laifste dagen zijn bij de Portugeesche kust 200 visschers- vaartuigen, meest smakken., vergaan. DB ZOMERTIJD. Naar ,,de Nederlander" meldt komt de landlxHjw-commissie uit de Christ. Hist. Unie in haar rapport omtrent den wettelijken zomertijd bot do con clusie, dat al moge de wet op den zomertijd voor de stedelijke bevolking eenig voordeel brengen, dit voordeel niet kan opwegen tegen de onaan ge naam heden en nadeelen, die voor den land- en tuinbouw van haar het gevolg zijn. De commissie dringt er daarom ten ernstige op aan het mogelijke te doen, opdat bedoelde wet ten spoedigste worde ingetrokken ZQMERDiIENSTREGELI NG Volgens „St. Christoffel" van S Nov. LI. heeft deze actieve vereeni ging aan de Maatschappij' tot ex ploitatie der Ned. Spoorwegen ge vraagd voor den aanstaanden zomer dienst een 50-tal wijzigingen in de bestaande dienstregeling te brengen welke, zonder in botsing te komen met de bezuinigingsacüe, door klei ne verschuivingen in aankomst of vertrekuren het aantal goede verbin dingen belangrijk zal vergrooten. Daarnaast werd aangedrongen op verlaging van depot-begage, verla- g ng van het tarief van het rijwiel- vervoer, in 't bizonder voor kleine afstanden waar deze niet overgeladen behoeven te worden, alsmede om in de spoorboekjes op te nemen welke treinen posttreinen zijn. PROPAGANDA ONDER DE VAKJEUGD. Het Bureau voor de R. K. Vakor ganisatie besjoot een bijzondere propa ganda te voeren in het belang van de jeugdorganisatie en de bevorde ring van het adspirant-lidmaatscihap van de vakorganisatie. Voor dit doel is een afzonderlijke commissie gevormd bestaande uit de heeren J. An-dr. essen,, R. K. Bouw vakarbeidersbond; B. Berendsen, R. K. Boud van Handels-, Kantoor en Winkelbedienden; A. 0. Jansen, R. K. Lederbewerkersbond; J. van Ab- bevé, R. K. MetaalbewerkersbondH. L. W. Voorhuijzen, R. K. Naaisters- en Kleermakcrobond en J. v. d. Nieu wenhuizen, R. K. Textielarbeiders bond Als voorzitter is aangewezen de heer J. Tit. N ij kamp, en als secreta ris de heer A. H, Smulders, beiden ais bestuursleden van het R. K. Vak bureau. Hoewel het in de bedoeling ligt de bijzondere propaganda over het geheele land te voeren zal men deze meer gedecentraliseerd ter hand ne men en elk diocees afzonderlijk be werken. Het ligt in de bedoeling dit be langrijke werk te verrichten in sa menwerking met de jeugdorganisatie en daar in het Bisdom Haarlem een regeling is getroffen, waardoor een goede samenwerking tusschen jeugd - en vakorganisatie is gewaarborgd, wordt deze propaganda in dat Bis dom het eerst ter hand genomen. De besturen van de vakvereen gin gen zullen worden aangezocht comi té *8 te vormen, welke zich met deze speciale propaganda zullen bezig houden en zoo mogelijk worden ge vormd tot permanente commissies, welke meer speciaal haar aandacht aan het organiseeren van jeugdige personen blijven schenken. 1 DE VOORGESTELDE11 SALARISVERLAGING. 1 De Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen heeft aan de Regeering inzake de voorgestelde salarisveria- g.ng een adres gericht waaraan het volgende is ontleend: De bond acht zich gedrongen in het belang der groote gezinnen het volgende onder de aandacht te bren gen: lo. dat de voorgenomen verplich ting van pensioensbijdragen reeds een aanzienlijke verlaging der ge zinsinkomsten beteekeat; 2o. dat een verlaging der salaris sen op grondslag eener classifica tie van gemeenten de onbillijkheid verhoogt, die er in zoodanige rege ling van onderscheiden bezoldiging voor gelijksoortige ambtenaren ge legen is. 3o. dat door een verlaging van de bestaande salarissen tegelijk het bedrag van den kindertoeslag ver mindert, dat -tot dusver in een per centage van het salaris is vastge steld, welke vermindering de groot© gezinnen zooveel te meer zal druk ken, naarmate deze door de in bei de voorgaande punten vermelde maat regelen zwaarder worden getroffen; 4», dat, bijaldien het onontkoom-' haar aou blijken de salarissen dei'T Rijksambtenaren te ver.agen, slechts een verlaging naar draagkracht moge worden toegepast en bijzonder in deze voor tal van groote gezinnen te harde tijden meer nog dan vroe ger het beginsel van een loon naar behoefte bij de salarisregeling zal worden in acht genomen, a. alle ambtenaren van hoog tot laag daaronder moeten lijden, maar b. de ongehuwden, de gehuwden zonder kinderen, de gehuwden met kleine gezinnen en de gehuwden met groote gezinnen in afnemende mate volgens deze volgorde, waarbij ongehuwde kostwinners van wettige gezinnen, respectievelijk vóór de ge huwde van be:de categorieën dienen te worden geplaatst. Reden waarom adressanten met eer biedigen aandrang verzoeken het bo venstaande, wel in aanmerking te ne men bij uwe overwegingen in dezen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Nader meldt men ons nog: Was het in de Nieuwe Leliestraat voor de politie alles behalve gemak kelijk om het publiek ordelijk a,an bei de zijden van den weg te doen opstel len, in de Willemstraat was die taak ontzettend zwaar. Eerst had reeds een groep werkloo- zen een poging gedaan om plaatsen te krijgen op een tribune, die op don hoek van de Palmdwarsstraat stond en waarin een kinderkoor zich had op gesteld om bij het voorbijrijden Hare Majesteit toe te zingen. Door bereden politie werden de werkloozen de Paimdwarsstraat inge dreven, waarmede deze poging verij deld was. Aan beide hoeken werd een sterke politiemacht opgesLcld, om nieuwe soort gelijke pogingen tegen te gaan. 't Was even voor half vijf, toen de Koninklijke Stoel in de Willemstraat die dpze keer slechts schaansch be- vlagd was, verscheen. Er werd door de groote menigte har telijk gejuicht, doch nu en dan klonk ook gefluit. Op hel brandpunt, nl. bij de Palmdwarsstraat, werd toen de stoel voorbij trok, door de werkloozen, die zich daar in Zrooten getale bevonden, gejoeld en even verder in de Willem- straat stond een groot aantal vrouwen en mannen, die de Koningin met luid geschreeuw toeriepen: „Wij hebben hongert" De kreten „Honger I" verstomden weer aan het eind van de Willemstraal of gingen verloren in het hocra-geroep van -de talrijke menigte, die zich op den hoek van de Binnen Oranjestraat had opgesteld Op den verderen weg, die eerst naar den Zandhoek leidde en vervolgens langs Zoutkeetsplein, Nassaukade, Ro zengracht en Raadhuisstraat naar den Dam, deden zicjii dergelijke incidenten niet imeer voor. Het Koninklijk Gezin woonde giste renavond het twaalfde Abonnements concert in hei Concertgebouw bij. Aan den Ingang werden de Vor stelijke Bezoekers ook de Prinses was medegekomen ontvangen door de Bestuursleden van het Concertge bouw Toen de Koningin op het fronthaloon tersetieen speelde het Concertgebouw orkest onder leiding van Willem Mer- gelberg hel „Wilhelmus". Het talrijke publiek, dat, bijna zon der uitzondering, in galatoilet gekleed, de zaal geheel vulde, hoorde het volks lied slaande aan. Gedurende de pauze vertoefde het Koninklijk gezelschap in het zaaltje achter het frontbalcon, waar aan de Koningin, voorgesteld werd Willem Mengelberg en Johan Wagenaar en de componisten van Goudoever cn Pyper. H. M. heeft in het bijzonder den heer Wagenaar toegesproken en Item overhandigd de zilveren medaille voor kunsten en wetenschappen, verbonden aan de Huisorde van Oranje. De jubilaris dankte zeer onder den indruk voor deze hooge onderschei ding. De Prinses nam in de pauze afscheid van hare ouders en keerde naaj het Pales teriug. Het Koninklijk Echtpaar werd daar na door het bestuur van het Concert- geoouw uitgeleide gedaan, tot hetwelk H. M. hare voldoening uitte over hel welgeslaagde concert FEDERATIE DER DIOC. R. K. VOLKS- EN WERKLIEDENBONDEN In de laatst gehouden bestuursverga dering van bovengenoemde Federatie werden besproken eenige practische maatregelen met betrekking tot de in voering van het z.g. vqf-afdeelingen systeem, waarvan het doel is, om tot betere werkverdeeling te geraken. Met het Vakbureau werd en wordt overleg gepleegd om te komen tot eene nauwere, ook plaatselijke samen werking. Breedvoerig worden ander maal besproken de moeilijke tijdsom standigheden en wat in verband hier mede moet worden gedaan, om ver zwakking der R. K. Arbeidsbeweging te voorkomen. Besproken werden de bekende uitlatingen van pater Abels over de Standsorganisatie. Het be stuur achtte het overbodig tegen zul ke geheel p°rsoonlijke en met het be kende bisschoppelijk communiqué van 1916 in strijd zijnde opvattingen bij zondere maatregelen te nemen. HET DEPARTEMENT VAN LAND BOUW. Ook de K. van K. te Groningen heeft zich tot de Koningin gewend met een adres, waarin wordt verzocht te bevor deren dat het Dep. van Landbouw, Nq verheid en Handel als afzonderlijk de partement behouden blqvo. BEDROG BIJ WERKLOOZEN- STEUN. De Minister van Binnenlandsehe Zaken heeft een circulaire gezonden aan de gemeentebesturen van den vol genden inhoud: „Mijne aandacht wordt er op geves tigd, dat werklieden, ondanks het feit dat zij werk hebben, zich toch als werk loos aangeven en. teneinde steun te ontvangen ingevolge de getroffen steunregelingen, soms daartoe door den werkgever in de gelegenheid ge steld, gaan stempelen. Voorts zou niet steeds juiste opgave gedaan worden van de gpzinsinkomsten. Na ernstige overweging acht ik het noodzakelijk, dat maatregelen worden getroffen om vprder bedrog zooveel mogelijk te voorkomen. Ik verzoek u dan ook bij de steun- verleening steeds een strenge controle te doen uitoefenen en, indien gevallen van fraude worden geconstateeri. daarvan aan den betrokken officier v. justitie onverwijld kennis te geven, ook in die gevallen, waarin door den staat in de kosten van steunverleening niet wordt bijgedragen. Voor het geval, dat in uwe gemeen te een Commissie van steunverleening bestaat, zal het mij aangenaam zijn, zoo uw college de Commissie mededee ling wilde doen van dit, mijn schrijven, onder uitnoodiging dienovereenkom stig te willen handelen. Ik vertrouw op uwe volle medewer king in deze, c.q. ook van die der Com missie van steunverleening, te mogen rekenen. Van de besturen der ge meenten, waarin steun wordt verleend, zal ik gaarne spoedig hiervan de ver zekering ontvangen. Mocht de gevraagde medewerking onverhoopt niet worden verleend, dan zal daarvan het gevolg moeten zija, dat subsidie in de kosten van werk- loozenzorg aan uwe gemeente vanwe ge mijn Departement niet of niet meer zal kunnen worden verleend." DE NAJAARSVERGADERING VAN HET R. K. VAKBUREAU. De Najaarsvergadering van het Bu reau voor de R. K. Vakorganisatie met de Hoofdbesturen der aangesloten Vakbonden wordt gehouden Woensdag 29 en Donderdag 30 November in „Het Gildenhuis" te Amsterdam. Aan de orde komt o.a. een bestuurs voorstel om met ingang van 1 April 1923 „De R. K. Vakbeweging", tijd schrift van het Bureau, aan alle leden der aangesloten Vakbonden te ver strekken. Door den heer A. H. Smulders, Be stuurder voor de vak jeugdorganisatie, wordt een inleiding gehouden over het onderwerp: „Vakorganisatie en Vak opleiding." In den morgen van 30 November brengen de Hoofdbestuurders een be zoek aan het Veiligheidsmuseum en zullen rondgeleid worden door den Di recteur van dit museum. Ir. R. A. Gor ter. R. K. STAATSPARTIJ. De oomtnissie-Barge tot vaststel hng van een kiesreciitregtem-ent zal morgen door den voorzitter van den Vlgemeenen Bood. mr. A. baron Van Wijnbergen, worden geïnstalleerd. DE PENSiOENKORTING. De j'.i. vergadering der centrale commissie voor georganiseerd over leg in Ambtenarenzaken werd in den aanvang bijgewoond door den mi nister van Financiën, die op pon- fidentieele wijze aan de commissie een overzicht gaf van de redenen, die de regeering hebben geleid tot de voorgenomen maatregelen t. a. v. de arbeidsvoorwaarden voor het rijkspersoneel meer in het bijzonder voor. wat betreft de voorgenomen pensioenkor.ing. De vertegenwoordi gers der organ.saties brachten ver vervolgens verschillende onderwerpen ter sprake en Stelden concrete vragen, welke door den minister uitvoerig werden beantwoord. Op grond van de omstandigheid, dat de regeering t. a. v. de pensioen korting reeds een besluit bleek te hebben genomen, besloot de centrale commissie zrch ten aanzien van deze kwespe van het geven van advies te onthouden. HET STANDBEELD VAN WiLLEN li TE DEN HAAG. De heer C. D. Wesseling heeft een schriftelijk voorstel bij den Haag- scihen gemeenteraad ingediend, om het standbeeld van Kon.ng Wi.lem II op het Buitenhof af te breken en het te gelegener tijd te vervangen door een nieuw monument voor ge noemden vorst. De raadsleuen Van Sandiik en Van Steenbergen hebben een voorstel in gediend om het bestaande standbeeld te verplaatsen. DE WERKTIJDEN IN RIJKS DIENST. Volgens „Het VoJc" heeft de Mi nister: aad besloten de werk.tjden voor het post-, telegraaf- en teieioon- personeel met een had uur per dag te verlengen. WIJZIGING OP PASPOORTEN. De M.nister van Buitenlands.he Za ken heeft medegedeeld, dat er bij nem geen bezwaar tegen bestaat dat een burgemeester wijziging aan brengt in de opsomming van de lan den, waarvoor een paspoort oor spronkelijk is afgegeven, ook al wordt niet tevens net paspoort ver lengd De aangebrachte wijzigingen zul.en echter bthloorlijk gewaarmerkt moeten worden. FACTUURPRIJZEN IN VREEMDE MUNT. merking komende in vreemde munt uitgedrukte factuurprijren, waarineen nader overeengekomen duurfetoeslag is begrepen, de oorspronkelijke koop prijs herleid tegen den wisselkoers op den dag der bestelling (of oq. onder bevestiging) moet worden vermeer derd met den toeslag herleid tegen den k'oers, op den datum waarop de overeenkomst nopens dien toeslag tof stand is gekomen. TWEEDE KAMER. HET NEDERLANDSCH KREDIET. Vragen van Kamerleden. De heer FLESKENS heeft den Mi nister van Financiën de volgende vra gen gesteld: Is de Minister bereid een volledige lijst over te leggen van alle Duitsche fabrieken, die tot nu toe van het Ne- derlandsche krediet hebben geprofi teerd? Wanneer daartegen bezwaren moch ten bestaan, is de Minister dan bereid een opgave te verstrekken van de ver schillende industrietakken, welke van het krediet gebruikt maakten? SÖOÉ&Li BERICHTEN. UIT DE BOUWVAKKEN Volgens de ,,R. K. Bou ^vakarbei der" is door de patroonsbonden aan de besturen der werkliedenorganisa ties in de bouwbedrijven een schrij ven gezonden, waarin zij mededeel-en dat zij na 28 Februari 1923 het con tract piet ongewijzigd wenscnen te verlengen. Zij z'ijn echter bereid opnieuw een C. A. af te sltoten, indien de volgen de wijzigingen in het tegenwoordige contract worden aangebracht. Ie. ULt artikel 7 worden de woor den „ten hoogste"' geschrapt. 2e. De loonen zuilen in de verschil lende klassen respectievelijk worden vastgesteld als volgt: Geschoolden 85, 80, 75, 67 ,60, 54, 48. Geoefenden 80, 75, 67, 57 50, 44, 40. Ongeschoolden 70, 65, 60, 50. 45, 40, 35. 3e. Het contract zal samenvallen met het kalenderjaar en voor dit keer dus loopen van 1 Maart tot 31 December 1923. 4e. De klasselijst worde aan een herziening onderworpen. eEMiNOD NIEUWS. EEN DIEVEGGE. Bij' aankomst te Zand voort miste een dame, die per E. S. M. had gereisd haar tas.hje, waarin zich o.a, een portefeuille bevond met een bankb.ljet van f 60. Daar zich in haar atdeeling siechts een dame en een jongetje hauden bevonden, vermoed de de politie bij wie aangifte werd gedaan, dat een van beiden wei iets van het taschje zou weten. De politie vond de onbekende dame op Gen Koninginneweg; zij bleek werkelijk in 't bezit van het vermiste taschje te zijn. De portefeuille met inhoud was verdienen, maar werd na nuis- zoeking ook teruggevonden, echter met een bedrag van nog f 53. NOODLOTTIGE GRAPPENMA KERIJ. Te Lemmer waren de 17-jarige P. de Jong en de 30-jar ge W. de Hoop bij den veehouder N.euwenhout tt Oosterzee in de schuur bezig te tim meren. toen eerstgenoemde een ge weer dat daar hing spelenderwijs op nam en op de Hoop aflegde in de veronderstelling dat het ongeladen was. Plotseling echter ging het schot af en trot de Hoop levensgevaarlijk aan het hoofd. Hevig bloedende en vreeselijk verminkt is de Hoop per auto naar het ziekenhuis te Ter band overgebracht. De onvoorzich tige is «zeer onder den indruk van het gebeurde. DE MALVERSATIES AAN DE AARDAPPELMEELFABRIEK „WESTERWOLDE"'. De arrondissementsrechtbank te Winschoten heeft den verdwenen di recteur der aardappelmeelfabriek „Westerwolde", te Veelerveen (Gr.) den heer R. Nieboer, in staat van faillissement verklaard. Een bedrag van f 12000, dat hij van verschillende landbouwers in De Wede had ontvangen, om afgedragen te worden aan een kunstmesthand-e- laar voor geleverden kunstmest, heeft zijn bestemming niet bereikt AANRIJDING. Dezer dagen kwam de 58-jarige molenaar A. Martens van Lier oei Jets uit Rotterdam naar Schiedam. Op den Rcrtterdarnschen dqk week hij uit voor een elect rische tram, maar kwam toen plotseling voor een andere tram, die uit een andere rich ting kwam. De bestuurder stopte met volle kracht maar kon niet verhinderen, dat M door den motorwagen gegrepen werd Met een gebroken dijbeen werd hij opgenomen. Gisterennacht is M. in het ziekenhuis te Schiedam overleden, ERNSTIGE VECHTPARTIJ. In het hospitaal te Heerlen is over leden de gehuwde mijnwerker v. d. W. uit Hoensbroekwien eenige we ken geleden bij een vechtpartij ernsti ge verwondingen werden toegebracht. De dader, zekere B„ die bij v. d. W. uit Hoensbroek wien eenige we- een bijl een gat in het hoofd gesla gen. B. heeft bekend en is naar de strafgevangenis fe Maastricht over gebracht. BEROOVING IN EEN TREIN, ln den trein die gistermiddag om 12.37 uur van Amsterdam naar Den Haag vertrok1, heeft üdi het volgen de afgespeeld: Een boekhouder bij een firma l 's-Gravenhage had, nadat fïij bij Amsterdamsche Bank te Amsterdat op last van z'ijn patroon ruim f 500 had geincasseerd, plaats genomen I een coupé derde klas van voormelde trein. Achtereenvolgens stapten via heeren in hetzelfde compartiment. Een van hen ging uit het porde) hangen, wat, naar later bleek, moei dienen om te zorgen, dat e niemand bij kwam. Tusschen Halfweg en Haarlen werd de boekhouder plotseling doo één zijner medereizigers beetgegre pen, terwijl de anderen ongeveet F 3900 uit zijn tascli namen. De beroofde wilde aan den nood rem trekken, doch' dit werd hen belet. Met inspanning van alle krach ten slaagde hij erin een deurtje ft openen, dat toegang gaf tot een art deren coupé zoodat hij door gegï zijn medereizigers kon waarschuwen De vier individuen trokken hen, terug en hielden krachtig de deu gesloten. Intusschen reed de trein Pet Haai lemsche station binnnen. Voordat d? trein stilstond waren de berooveq eruit gesprongen. E>e boekhouder sprong hen achterna en slaagde erin één van hen te grijpen. De stations chef waarschuwde de politie, die den dader in verzekerde bewaring stelde, Er werd op hem f 3000 bevonden. De overige daders wisten te ontko men. De boekhouder was erin geslaagd bij de berooving f 1100 te behouden, zoodat nog f 900 zoek is. WEEST VOORZICHTIG MET GE WEREN. Woensdagmiddag is te Hooge veei een ernstig ongeluk voorgevallen ir het jachtveld bij Staphorst. Toen de minuiie bezichtigd werd had een dei aanwezigen de onvoorzichtigheid om in plaats van de haan van het geweer over te leggen, de trekker over fo halen, waardoor de jager R. T. tr Zu.d-Woida in het been getroffen werd. De ongelukkige werd naar hei ziekenhuis te Hoogeveen vervoerd en is daar Donderdag overleden. laat een vrouw en 3 kinderen achter* De losse werkman B., uit DintM is onder Veehel door een voermanswa gen overreden en gedood. - Het motorschip „Zelandia 1". schipper Landegent, zit bij mijlpaal 1 te Westersenuuwen hoog op bet stranf De mijnwerker B. uit Bleqerbei de-Kerkrade geraakte onder een auto. Hq brak beide beenen en bekwair wonden aan het hoofd en de armen. Zijn toestand is ernstig. De rijksambtenaren te Dene kamp hebben onder Beuningen, gem Lorrer, 10 paarden in beslag genomen, die over de grens gesmokkeld werdeD De smokkelaars ontkwamen. Twee oude vrouwen te Breda zjjn bewusteloos naar het R. Rath. Gast huis gebracht tengevolge van het in ademen van bedwelmende kolendam pen. ontstaan door het aansteken .ar een groote kachel, die in geen jaren had gebrand. De Haagsehe recherche heeft ge arresteerd een 37-jarigen boekhouder een bekende van de politie. Ürdet voorwendsel, eeu accuunuun. nureau K willen oprichten, liet hq sollic/wnten bfj zich komen, die dan een zekeren borg moesten storten. Een heer uit de Fahrenheitstraat al daar heeft hq op deze manier 500 afhandig gemaakt. De 20-jarige dochter van den far brieksarbeidei Jan M., te Stadskanaal is verdronken. - Door de gemeentepolitie te Soes- terberg is ean inwoner aangehouden ter zake van verduistering van geld ten nadeele van den vrachtrijder W. Het verduisterde bedrag beloopt onge veer 2000. - Te Veendam is een 4-jaxig kind van den heer Beuken achterover in een met kokend water gevulde tobbe ge vallen. Het kind is aan de gevolgen overleden. - Door de marechaussee te Raalte ,s iemand aangehouden, jdie een spoorbeambte aldaar onder voorwen ding, dat hij commies der Nederland- sche spoorwegen was en (hans naar Utrecht moest, doch zijn portefeuille vergeten had, voor f 25 wilde op Echten. - De afd. Rotterdam van den R. K. Volksbond is een actie onder de leden der Standsorganisatie begon nen om één of meer k.nderen van werklooze bondsleden dagelijks vooi hun rekening van voedsel te vooi zien. - Dinsdagavond had te Rotterdam een hevige botsing plaats tusschen een koe en een tramwagen van Ui0 10. Men zou veronderstellen een doo de koe, integendeel., het beest deer de niets, terwijl van de tramwage1 twee koperen handgrepen finaal af braken Voor.waar een harde kop- Op het stationsemplacement Kom scheid is de begeleider van ee vrachtauto, zekere L„ tusschen wagon en de auto bekneld Rera en gedood. Over enkele dagen zou L. gaan trouwen. - Het zwakz.nnig zoontje van den landbouwer N. in de buurtschap J re geraakte te dicht bij 't vuur. J kleeren vatten vlam. Toen er kwam opdagen, had de tcp zulke brandwonden bekomen, d< dood enkele uren later - Te Leeuwarden is aan den lingerstraatweg een ia ^St gct de houten villa door den Kraenns iwind in efk'aar gesmakt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2