NoorcLHolIandscIi Dagblad Tweede Blad Yrljdaé 3 November 1922. Tül T E K U O," ËIRHENL OD, GEMENGD NIEUWS. PROVINCIAAL NIEUWS. uitgeest. DE BEPERKING DER BE WAPENINGEN De voorzitter van den Raad van den Volkenbond te Genève heeft aan alle regeeringen een brief gezonden waar bij zij worden uitgenoodigd een ern stige studie te maken van de resolutie der Assemblée over de invoering van een plan van wederzijdsehe waarhor- gen, ten doel hebbend een beperking der bewapeningen mogelijk te maken. EEN PROTESTNOTA. Generaal Noliet heeft aan de Duit- tche rijksregeering een protestnnta overhandigd wegens zekere gebeurte- ïissen te Passau, waar de intergealli- eerde controlecommissie bij het door zoeken eener kazerne werd lastig ge vallen. De rijksregeering zal onmiddellijk 'n onderzoek instellen en overeenkomstig den uitslag daarvan antwoorden. EEN MILITAIRE WAARBORG- COMMISSIE. Als uitvloeisel van de politiek, in het voorjaar aanvaard, toen de intergealli- eerde controle-commissie voor de lucht vaart te Berlijn plaats maakte voor 'n waarborgcommissie, vormt het gealli eerde voorstel om de intergeallieerde militaire controle-commissie te vervan gen door een militaire waarborgcom missie thans een onderwerp van onder handelingen. De regeering van Bèrlijn heeft het voorstel in beginsel aan vaard. Naar vernomen wordt, willen de ge allieerden volledige voldoening hebben ten aanzien van verschillende belang rijke punten. Deze omvatten de onver wijlde voltooiing van de omzetting van munitiewerkplaatsen in fabrieken voor onschuldige artikelen, de vermin dering van de opeenstapeling van oor logsmateriaal tot een omvang noodig \oor het Duitsche leger van na den oor 1' g en de instelling van een wetgevend en bestuursorganisme, ten einde den in- en uitvoer van oorlogsmateriaal te voorkomen. Ook wordt geëischt dat er beperkingen worden gesteld aan het aanwervingsstelsel roor het leger en de politie. ALGEMEENE r. k. LAND- BOUW-BEDRIJESRAAD. Dezer dagen heeft de Algemeene R. Ks. Landbouw-Bedrijfsraad eene goed bezochte algemeene vergadering ge houden te Utrecht onder voorzitter schap van Prof. L. van Aken. De Voorzitter riep in het bijzonder het welkom toe aan den ZeerEerw. Par ter Mr. Dr. Am. Borret S. J., die als voorzitter van de Studiecommissie in zake a. de grondslagen van het ar beidsloon in den landbouw, b. opne ming van kapitaalrente in de exploita tierekening van oen laudbouwouderue wing en e. de instelling van een Djcu meutatiebureau, zulk een groot aan deel heeft gehad bij de samenstelling van het Rapport der Commissie en uu bierbeen ia gekomen, om het Rapport to helpen toelichten en verdedigen. Nauat allereerst de bespreking van dit rapport aan de orde was gesteld, ontwikkelde er zich een levendige dis cussie, waarbij in do bespreking van punt a vooral het voor en tegen van het participatiestelsel werden naar vo ren gebracht. By punt b, waarbij ook het rentevraagstuk werd aangeroerd werd o.m. de vraag' opgeworpen wat bij een eventueel conflict de voorrang hebben moet: ondernemersloou, ar beidersloon of pachtrente. De vergadering was van meening, dat theoretisch de rerfie twee gelijk staan enop de eerste plaats komen, maar dat practised de pachtrente in ieder geval toch moet worden betaald zoodat, mocht de opbrengst van het bedrijf niet voldoende zijn om alle drie voldoende te retribueeren, ondernemer en arbeider sainen gelijkelijk het „ver lies" moeten deelen. Wat vraagpunt c Documentatiebu- reau betreft, was de vergadering een stemmig van meening, dat de instel ling van een dergelijk Bureau zeer wenschelyk was. De mogelijkheid zal men^DnWOirdeQ bes')roken met de sa menstellende organisaties, die dan het daarvoor benoodigde bedrag zullen te üeuoen fourneeren. Bij de bespreking van den noodtoe stand in den tuinbouw in verband met de belangen der bedrijfsgenooten deed de adj.-Secretaris mededeeling van eene vergadering op het Departement van Landbouw over deze aangelegen heid gehouden, waarop o.m. gespro ken is over verleenen van credieten aan tuinders, afschaffing van het Re gistratierecht, verlaging der spoorweg vrachten, bevordering van een nau wer contact tusschen producent en consument en vermindering van de keuringskosten van den Plantenziek- tekundigen Dienst. De Minister van Landbouw a.L, die deze vergadering leidde, heeft toege zegd ernstig te zullen overwegen in boeverre aan de wenschen van den men kan worden tegem(>et geko- w^mVeïga?erins ffieende nu eene af menT« te moeten aanne- *eer daar er «og eene verga ld aa werkgevers en werknemers 'samen in den tuinbouw door den Mi nister in uitzicht is gesteld. Het Bestuur ontving machtiging om aan de R. k. Centralen Raad van Be drijven te betalen een derde van diens schuld, zijnde het gedeelte komend ten laste van den Algemeenen R. k. Land hou w-Bedrij fsraa d. Ten slotte stelde de Voorzitter aan de orde de bespreking van de Stellin gen inzake het paebtvrasgstuk. inge diend door den heer A. J. Loerakker. De heer Loerakker gaf een korte toe lichting, waarop eene korte gedachten wisseling volgde over de vraag of het goed gezien was deze zaak buiten den Nederlandscheu Boerenbond om te be handelen. Volgen» besluit der vergadering zal aan den Nederlandsehen Boerenbond de vraag worden gesteld of in diens instelling: de Centrale Pachtraad ook het arbeiderselement zou kunnen wor den opgenomen In afwachting van het daarop door den Nederlandschen Boerenbond te geven antwoord be sloot de vergadering, op voorstel van den heer Loerakker zelf, de bespreking der Stellfngen uit te stellen tot de vol gende vergadering. De Vergadering heeft ook nog be sproken de door den heer Henri Her mans in zijne brochure „Het Groote vraagstuk der Bedrijfsorganisatie" neergelegde denkbeelden over de orga nisatie van het bedrijfsleven en wenscht nu als hare meening kenbaar te maken* lo. dat èn principieel feitelijk on juist is de bewering van den heer Her mans, dat de vakvere.eniging steunt op het scheidingsbeginsel. Het tegen deel is waar in ieder geval voor de vakvereenigingen, die beheerscht wor den door de Christelijke beginselen, terwijl zelfs de zgn. moderne arbeiders vakvereenigingen, die zich theoretisch op het standpunt van den klassen strijd hebben geplaatst, in de praktijk het scheidingsbeginsel verloochenen en eveneens deelnemen aan bedrijfsorga nisatie b. v. in de typographic Immers waar het liberalisme niet al leen tusschen de zedelijk, maatschap pelijk en economisch bij elkaar behoo- rende groepen, maar ook tusschen de individuen scheiding heeft gebracht daar heeft de vakvereeniging die schei ding tusschen de individuen opgehe ven en deze weer tot samenwerking gebracht. Nadat nu eerst de individu eels werkgevers en de individueels kerknemers zich afzonderlijk groepsge wijs hebben, vereenigd eerste stadi um der bedrijfsorganisatie is nu de tijd gekomen, dat de beide aldus ge vormde groepen van werkgevers en werknemers zich gaan vereenigen tweede stadium der bedrijfsorganisa tie Het aldus georganiseerde be drijf heeft tot orgaan den Bedrijfsraad waarin de werknemersgroep en de werkgeversgroep gelijkelijk zijn ver tegenwoordigd en daar samenwerken in het belang van het bedrijf en dus van alle bedrijfsgenooten. De stichting van de vereeniging is derhalve juist de reactie geweest tegen het indi vidua lisme dat op het scheidingsprinciep berust en het begin van den op bouw der bedrijfsorganisatie steu nend op het solidarisme. 2o. dat onjuist is de bewering en onbillijk htt verwijt, dat het Bedrijfs- radenstelsel is mislukt. De Bedrijfsra- den zijn in het leven gekomen in een uiterst moeilijk tijdsgewricht, toen de abnormale economische toestanden, ontstaan in en door den grooten Euro- peeschen oorlog, ook eene abnormale mentaliteit bad doen ontstaan, terwijl de geweldige economische crisis, die op de weergalooze hoog conjunctuur is gevolgd, niet bijzonder geschikt is voor rustige overweging en overleg. Door al deze bijzondere omstandighe den is de werking der Bedrijfsraden gehandicapt; men kan zeggen, dat zij nog geen behoorlijke kans hebben ge had. Daar komt nog bij, dat meenings verschillen en wrijvingen van persoon Ujken aard onder de leiders van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven de ontwikkeling van het leven der Be drijfsraden zeer ongunstig hebben be ïnvloed. Dat de Bedrijfsraden evenwel volop levensvatbaarheid bezitten en ook inderdaad kunnen leven, wordt af doende bewezen door het feit,» dat zij in den land- en tuinbouw niet alleen 'Ün blijven bestaan, maar dat zij zicb daar langzaam en voorzichtig doch ge stadig verder ontwikkelen, hunne wer kii.gssfeer uitbreiden herinnerd mo ge hier worden aan de in voorberei ding zijnde samenwerking in zake Be- drijfsradenstelsel met de Protestant,sch Christelijke organisaties van boeren- en landarbeiders, waartoe in beginsel reeds besloten is en reeds tot resul taten hebben geleid, die de toekomst dezer instellingen schijnen te verzeke ren. O Ho. dat het stelsel-Hermans fa- bueks- of ondernemingsraden niet voe.ren zal tot den organischen op bouw der maatschappij. In dit stelsel toch verliezen de groepen, die zich in bet vrije maatschappelijk leven ge vormd hebben, de vakvereenigingen. die dus niet gemaakt, maar gegroeid zijn, hare beteekenis en worden ter doode opgeschreven. Hiermede nu wordt een groote stap ferug gedaan naar het individualisme Het stelsel-Hermans wil den natuurlii ken groei breken van het bedrijf sic ven. dat van het opkomen der vak vereeniging via het occasioneel over leg over bepaalde bedrijfsbelangen overleg bij sluiten en vernieuwen van collectieve arbeidsovereenkomsten - onmiskenbaar zich beweegt in de richting van permanent overleg over alle bedrijfsbelangen in colleges als d. Bedrjjfsraden of hoe men ze noemei wil. T 4o. dat het stelsel-Hermans reeds (daarom algemeene maatschappelijk «beteekenis mist, omdat het slechts voor een betrekkelijk zeer klein gedeelte van het bedrijfsleven n.l. in het groot bedrijf door te voeren is. Voor geheel het kleinbedrijf in het algemeen en nagenoeg heel het land- en tuinbouw bedrijf in het biizonder is het stelsel onuitvoerbaar. Dit is voldoende om het te veroordeelen, omdat een bedrijf van zoo elementaire beteekenis als het land- en tuinbouwbedrijf, dat den grondslag vormt voor de volkswel vaart, niet straffeloos kan worden ter zijde gesteld bij het ontwerpen van eenig maatschappelijk stelsel. ACHTERUITGANG. Men vraagt zich wel eens af, waarom deze of gene instelling, mijnheer IJ, ot de familie X, er iinancieei zoo slecht voor staan. Voor zoover die instellingen of per son-en hunne kapitalen rentegevend be legden in vennootschappen, maats -hap- pij-sn enz., geeft het volg-cnde staatje, dat wij ontleenen aan „De Tijd", een kijk op de enorm verminderde inkom sten uit die bronnen. 't Lijstje geeft een vergelijking van de bedragen, die door de vennootschap pen, welker aandeden op de Amsier- damsrlie beurs officieel genoteerd zijn in 1921 en 1922 aan dividenden en in 1921 Uitbetaald in *1922 77 837 000 35 000 f 42130 000 35.001' 79 907 000 40 823 OOOt 89115 000 23.905000 1159000 131' 074 0!*) 891 <X)0 32 851 000 17 548 COO 415 000 13.932000 537 0000 101 222 OOG 429 000 11.255 000 5.113 000 321 OOü 7 463 000 7 572 000 7 648000 3.697 000 3 767.000 Divid. en tantièmes Bank- en Cred.inst Hyp. t>k. Sch.verb Mij. lnd. Ond. Cull.- en Hand.ond. Mij-nb. Ond-ern. Petrol. Mij Rub. Mij Schpv.-Mq Tab.ond. 1'hee-o nd. Divcrsou. Spoorw.- ondern. Tramw. ondern. Incour. fondsen (geschat) 20.000 00 9 500.000 r 475.343'000 f 254 149. OOo Zoo ziet men, dat 1922 de kapitale som van twee honderd een en twintig niillfoen zeven honderd vier en ne gentig guiden minder aan rente enz. opleverde dan 1921. En begrijpt men meteen waarom me nigeen nu op zwart zaad zit. HET CONFUCT OM DEN BROOD PRIJS TE AMSTERDAM. De Algemeene Patroonscommissie voor het bakkersbedrijf heeft aJs ant woord op het aan haar door B. en W. van Amsterdam gericht schrijven het volgende aan het dage- tijkseh gemeentebestuur gericht: „Met zeer groot leedwezen heb» ben wij kennis genomen van den inhoud van uw schrijven d.d. 28 Oc tober 1922 No. 858 L. M., omdat wij daaruit de conclusie hebben ge trokken dat de Wethouder voor de Levensmiddelen Uw Coilege onjuist iieeft voorgelicht. Wij betreuren zulks ten zeerste en verzoeken zeer beleefdelijk in bij- z'ijn van een of meer leden van Uw College, ons een onderhoud toe te staan." ERNSTIG ONGELUK. Gisterenmorgen, omstreeks kwar tier voor tienen, is op den Overtoom te Amsterdam een erns ig ongeluk gebeurd. De chauffeur van een par ticuliere auto reed met zijn wagen n de richting van de Baarsjes. liij de Star.ngstraat raakte de stuurinrich ting van zijn auto defect. Hij trachtte te draaien, doch kwam daarbij met een van de andere richting komen den motorw'agen van lijn 1 in bot sing. Een voorbijganger geraakte tus schen beide wagens bekneld. Hij kwam te val en, de gerequlreerde ge neeskundige hulp kon slechts den dood van den man constateeren. DE ROTTERDAMSCHE LAND- BOUWBANK GEVERBALISEERD. Naar het ,,Hdbd.'" verneemt is na de trekking van 16 October te Rot terdam p-ro. es-verbaal opgemaakt door de Rotterdamsche politie op last van hoogerhand tegen de directie der Rotterdamsche Handels- en Land bo-uwbank' wegens overtreding der 1-OterijweL DE RAMP VAN DE „CORNELIS". Bij de schouwing van het lijk van een der omgekomen matrozen van -iet gestrande stooms hip Cornells' reeft men, naar „Aitendabet" ver neemt, op het hoofd van het lijk drie messteken ontdekt Naar alie waarschijnlijkheid is de matroos aan leze verwondingen overleden. Het -lad spreekt het vermoeden uit, dat :r muiterij aan boord heeft plaats gehad. ASSEN DELFT. ASSENDELFT. Rundveekeuring. tnze zeer bloeiende en hoogst nut- ige Vereeniging tot veredeling* van lundvee „Asscndclfl" hield onder zeer •cel belangstelling haar keuringsdag. lis keurmeesters waren aangewezen de icerenJ. Koopman van Beemster, Th longejan Wz, G Jongejans, P .Engel, 1. Uff Sr., C IJ ff Dz„ W. IJ ff, B. [ff, Th. IJff, H Schoone en G. Jon- "jan, allen alhier. De uitslag was: Rubriek I, StierkaJverén met moe- derdieren, ge-horen vóór 1 Maart 1922 te prijs Bertha's Constanlijn, eigenaar C Bockel Kz 2e prijs Frans Constau - din, eig M. Sikkes; 3e prijs Cons ban tijn, eig B Kleijn Cz Rubriek II Stierkalveren geb. na 28 Febr. 1922, met moedert! ierenle prijs Frans Constanlijn eig M Sikkes (voor het dier is f 1000 geboden); 2e prfjs Bregje Constanlijn, eig C Boekei Kz. 3e prijs Adriaan III, eig P. de Boet K Az Rubriek III. Vaarzen geb. in 1921. kinderen van Maxim liaan: le prijs Zevenlje VI, eig P. de Boer K.Az. 2e prijs Liesje VIII, eig K Schoone Mz 3e prijs Grief V, eig. C Boekei Dz Eervolle vermelding: Trijntje XII, eig. K. Schoone Mz. Kinderen van Albert Jan: le prijs Pieterlje IX, eig F I.Ifr Dz 2e pr. Teuntje VI, eig dezelfde; 3e prijs Cor rie VI, eig P K. Jonge jans; 4e prij- Bertha VIII, eig P de Boer KAz Rubriek IV Meikvaarzen. geb. in 1921; kinderen van Masim'üaan: le wijs Duif X, eig M Sikkes, Kinderen van Albert Jan: le prijs Pieterlje VIII, eig F. IJff Dz.2e prfls Sientje II, eig M Kos; eervolle vermelding Bregje li. eig C Bockel Kz. Rubriek V. Tweniers, opgenomen in Stam- of Fokregisters en kinderen van Albert Jan VIle prijs Koltje VI. eig M Hos; 2e prijs Geert XII, eig. P. K Jongejans; 3e prijs Hendrilca VII, eig F IJff Dz.Eervoile vermelding .lans je IV, eig C. Roekei Kz. en Grie< HI. eig idem. Rubriek V Dordkalvers, opgenomen in Slam- of Fokregisters: le prijs Pie- tertje II, eig B. Klcijn Cz.; 2e prijs a Li-ze IX, eig M. Kleijne Jz 2e Xprijs b Berlha III, eig C. Boeket Kz 3e prijs Teuntje IV, eig. T. IJfl Dz' Rubriek VI. Oudere Stamboekkoeien, kinderen van Piet: le prijs Duif IX. eig. M. Sikkes; le prijs a Prinses V, eig M. Hos; 2e prijs Pieterlje IV, eig. M Sikkes; 3e prijs Maart je XXV, eig. H A Troost; 4e prijs Jacoha IX eig F' IJf Dz. Rubriek VII. Moederdieren met min stens 2 afstammelingen: le prijs Bregje lil, mei 3 alstammelingen, C. Boe- kel Kz.; 2e prijs Teuntje IV, met 2 afst., eig. E. IJ ft Dz 3e prijs Koltje ill, mei 2 afst eig. G. Kleijne P/.. Rubriek VIII. Vier dieren van een ■igenaar, ingeschreven in hel Stam Kok- of Jongvee-register: le prijs C Boekei Kz 2e prijs P. de Boer Kz. 3e prijs F. ÏJH Dz.Fervolle vermel ding M. Sikkes, K. Mz. Schoone, M Hos en P. K Jongejans. Ruim honderd vette dieren waren ter keuring aangeboden. Door de heeren K. Aafjes Wz. en Th Jongejans Wz. werden twee eerst kalf vaarzen verkocht van resp f 45(1 en f 4U0. Wel een bewijs, dal een fok- vereeuiging tastbaar voordeelige resul taten afwerpt. BEE.MSTER. BEEMSTER. Een radicaal middel. In een advertentie in een onzer plaatselijke b.aden wor den de ingelanden verzocht den tweeden aanslag in 1922 van het Hoog-Heemraadschap Holl. Noor derkwartier niet te voldoen. De inzenders meenen dat een maal betalen voldoende is. Het is maar van we.ken kant men de zaak bekijkt. em.-b eg r o oting 1923. Ter openbare kennis wordt ge bracht, dat de begrooting voor 't dienstjaar 1923 op de secretarie voor een ieder ter lez.ng jigt en tegen beut.ingj der kosten voor een ieder verkrijgbaar is. Ontslag aangevraagd. De heer L. Driebergen hoofd der O.L. School te Midden-B-eemster heeft tegen 30 Dec. a.s. om gezondheids redenen ontslag aangevraagd. De heer D. was sedert 1 Aug. 1904 te Midden-Deemster werk zaam. In werkeiijken dienst. De navolgende lotelingen van de l'ch ting 1922 zullen zich a.s. Donder dag 2 November te Amsteidam moeten vervoegen om in werkeiij ken dienst te worden ingelijfd. A. B. Dubbeld, J. Hellingman, C. Kuijk, S. P. Stuijt, C. Mantel, P. Bon, N. Smit, O. de Vries, J. Joos- ten en J. C. Bakker. Kans op waterleiding. Ten behoeve der voorziening v. het Noordelijk gedeelte van Mid den Noord-Holland wordt door het Prov. Waterleidingsbedrijt bin nenkort een aanvang .gemaakt met den bouw van een nieuw pompsta tion, onder Castricum en zal een buizennet worden aange.egd met een hoofdleid.ng vanat bedoeld sta tion over Bakkum, Limmen, Aekr- sloot, Graft, de Rijp, Midden-Beem ster, Kwadijk naar Edam en Vo- iendam. Naar alle waarschijnlijkheid komt de hoofdleiding door deze gemeente te liggen gaande vanaf de Rijp langs Rijperweg tot den Purmerenderweg en verder langs dien weg en Kwadijkerweg naar Kwadijk, terwijl het in de bedoe ling ligt, deze leiding door middel van een zijleiding door den Pur merenderweg jn verbinding te brengen met het bestaande bui zennet te Purmerend. Hierdoor zal onze gemeente, zii het dan ook voorloopig voor de dichtst bevolkte gedeelten, mis schien spoedig kunnen bogen op de waterleiding. .In werkeiijken dienst. Van de lotelingen der lichting 1923 .zullen 19 personen als gewoon dienstplichtige in werkeiijken dienst moeiea opkomen. Tot deze eerste .1.9 nummers b'e- J hoor en ook degenen die bro-eder dienst Ihebben en dezen, worden evenals alle andere lotelingen in- geliif, als buitengewoon dienst plichtige en behoeven niet in wer kelijken dienst te komen. Vc ,r hen moeten natuurlijk andere nummers invallen en is het laatste nummer dat als gewoon dienstplict in aanmerking J<omt 31. Vanaf de nummers 32 tot en met 48 is men dus vrij. BEEA4STER. Propagar.ja-verga dering. Zondagavond nad de dooi de drie standorganisaties uitgeschre ven propaganaavergadering plaats, waar als spreker optrad de Wel Eer*. Kapelaan Bos uit Amsterdam. De WelEerw. Heer Berkhout, Kapelaan dezer parochie opent met den Chr. groet. De WelEerw. Kap. Bos spreekt over het onderwerp: ,,De Katholiekt Daad". Er wordt aan den overkant in het roode kamp ontzaggelijk gewerkt, ook op het platte land, om propa ganda te maken voor Hun verdcD lijke theorieën die een bes'ist gods dienst-vijandig karakter dragen. Versterk onze Katholieke organis i- ties, wordt lid van uw bond maar wordt een goed 1jd. Ook kunnen de organisaties van latroon en werkman veel aan eigen kracht winnen wanneer zij zich niet Is natuurrijke tegenstanders beschou wen, die eikander hebben te bestrij den, rien wij slechts wat Z. H Leo XIII in zijn beroemde omzendbrief Rerum Novarum daaromtrent zegt. De Eerw. Heer Berkhout dankt spreker voor zijn heerlijke woorden en sluit de vergadering. CASTRICUM. CASTRICUM. Dienstplicht. - Op Donderdag 2 November zijn voor de- re gemeente ingel.,,fd de navolgende dienstplichtigen J. L.efting, J. Poel, C. Sprenkelin J. de Winter, P. Zonneveld, O. c Wit en J. Dam, de beide laatsten bui ten hunne tegenwoord.gheid. Lezing. Wegens verhindering van den sjjieker kon de Maandag j.l. aangekondigde lezing op Duin en Bosch niet doorgaan. Het is zeer zeker te hopen, dat ae volgende lezing niet zal worden uitgesteld, daar deze soort lezingen het hoogste nut kunnen afwerpen. K. S. A. Maandag vergaderde Ihier het plaatselijk Comité van dt K. S. A. De opkomst was niet groot Als bestuurslid werd gekozen de heer H. J. Zandbergen. Nog werd besproken het winter- program, waarop we nader terugko men. Ook werd gesproken over de mogelijkheid van het laten drtulee- ren van leesportefeuilles, waarover geen difinitief besluit genomen werd. VENHUIZEN. VENHUIZEN. - Uitreiking der prijzen aan den Vrajwiiiigen Land storm. Maandag j;l. werden in egeiiwoordightid van den Kaj item \foorthu.zen, de Commandant van het L S. Verband West-Friesland en de Heer Schutte, Secretaris van de Ge westelijke Landstorm Commissie te Hoorn, de prijzen aan de Landsfor- mers uitgereikt van den laatst ge houden Plaatse.ijken wedstrijd. Deze uitreiking had plaats in het café van den heer K. Schipper te Venhuizen. Aanwezig waren ongeveer 25 man. De prijzen bestonden uit kunst voorwerpen en werden gewonnen door de volgende personen: de 1ste prijs Jb. Degeling met 93. punten, 2e pr. Jn. Sijm 89 p. 3e pr. St de Wit, 88 p. 4e pr. KI. Lam Jnz. 87 p. 5e pr. P. Nan 86 p. 6e pr. jb. Ruijter 84 p. 7e pr. T. Lam 83 p. 8e pr. 83 p. 9e pr. R. Bleeker 81 p. 10e :r. Th. Degeling 81 p. 11e pr. Jac. 31eeker 81 p. en de 12e prijs met 80 punten de heer R. Sijm. OUDORP. OUDORP. Uitvoeringen. Zon dag 12 en Dinsdag 14 November (zie advertentie) zal de plaatselijke too- neelvereeniging verschiLnde uilvoe- r.ngen geven, die beloven genotvolle avonden te worden. Blijkens de advertentie zien wij, datf als hoofdnummer oj gevoerd zal worden: Het Spel van den Sleutel" Dit stuk is n.euw en is in den om trek nog nimmer opgevoerd. Tevens zal optreden de muzikale excentr.ek Schrama. Wie de heer Schrama al eens meer heeft zien wei ken zal zich zeer zeker om zijn optreden verheugen. Moge een flink bezette zaal beide avonden het de moeite die deze ver eeniging zich voor de leden geeft, beloonen. HEEMSKERK. HEEMSKERK. - Verkooping. - Naast de vaste goederen van wijlen Jhr. Mr. Gevers van Marguette die in den loop dezer maand 'jiubliek verkocht zullen worden, zal ook hel bekende landgoed ,,Beierlust" gele gen nabij het kasteel „de Assum- burg" alhier, vroeger in eigendom toebehooi ende aan de fam. Zaalberg, publiek onder den hamer komen. EGMOND-B1NNEN. EGMOND-B1NNEN. Missie-actie. Zondagavond hield de ZeerEerw. Heer Schoenmaker te Rinnegom een voordracht met lichtbeelden over de missie in de landen van den Boven- Nijil, welke voordracht Maandag te Egmond-Binnen werd herhaald. Beide avon'den was de zaal fjink bezet en toonden de vete aanwezigen een voortdurend gespannen belangstelling zoowel voor de prachtige en zeer duidelijke beelden als voor de leer zame rede van den Eerw. spreker Z.Eerw. gaf een inieressanten kijk op het leven der negers in Afrika's bin- henlanden en op het moeilijk werk der missionarissen en der Liefde zusters. Verbaasd staaf men, hoe er met zoo weinig middelen zooveel kan bere.kt worden tot bekeering dier arme heidenen. ZeeT zeker hebben deze avonden den ijver voor het missiewerk hier ten zeerste aange wakkerd. De collecte brachf op de beide avonden ongeveer t 300 op. NIEUWE NiEDORP. NIEUWE NIEDORP Burg. Stand Ingeschreven van 27 Sept. tot en met 30 October 1922. Geboren: Petrus Theodoras, z. v. WjTem Leeg water en (ohanna Groenland. Johan nes Wilhelmus Josejhus i. v. Adria- nus CorneI;s van Hesi en Arida Ca- tharina Wagemaker. Ondertrouwd- Petrus Johannes Bruin, oud 22 jaar, wonende te Heer Hugowaard en C t'iarim BoekG, oud 20 jaar. Gerrit Wit, oud 25 jaar en Hinke de Jong, oud 24 jaar. Getrouwd: Jaiob Stammes, oud 29 iaar en Alida Brouwer, oud 18 jaar. Cornells Warnaar, oud 49 jaar en D|rkje S' ipis, oud 54 jaar, weduwe van Cornells Wit. UITGEEST. Feestavond Voetbal- vereeniging V. V. H. Dezer da gen hield onze Voetbalvereeniging haar jaarlijksche feestavond. Even als vor ge jaren werden ook dezen avond de prijzen der ser.ewedstrij- den uitgereikt. Aangenaam deed het ons aan te zien, dat van de veree- nigingen C. S. V., W. F. C. en A. D. O. afgevaardigden tegenwoordig waren. De feestcommissie had voor een afwisselend program gezorgd. De humorist Leo Teelen, heeft de aanwezigen door zijn oer-komisclie voordrachten, doen schateren en Ucn wij dan ook gaarne de;en humorist een volgend jaar terug. Hel mannen- kwartet met het nummer'.je: de vier vrootijke bierdrinkers" oogstte heel veel bijval. Staande dezen feestavond werd de heer A. L. Starreveld voor de vele diensten herhaalde malen „V. V. M." '""wezen, tot lid van verdienste be,.j eind. Door een oer i Ispirant-leden werd het bestuur i a*"ens de vereeniging een prachtige n xfaillekast aangebo den. Een gezellig bal besloot dezen feestavond. KROMMENIE. KROMMENIE. Benoemd. - Tot onderwijzeres te Krommeniedijk is benoemd Mej. A. Jurriaanse en tot directeur aan de avondfeekenschool de heer Walbeek, gemeente-architect alhier. SCHAOERBRUO. SCHAOERBRUG. Been gebroken. Bij de brug alhier werd de heer R. met zijn fiets door een hondenkar omver gereden, met het gevolg, dat hij een been brak. SCHOORL. SCHOORL. D.efslal. Gisternacht is bij een drietal inwoners ingebro ken en is respectievelijk gestolen: tweemaal een fiets en bij een wedu we 2 nieuwe overhemden, zijnde waschgoed van een ander inwoner. Een en ander werd uit op slot zijn de bergplaatsen gestolen. LIMMEN. LiMMEN. Tramongeval.' Dins dagavond had alhier een ongeval plaats met de Noord-Zu.d-Hoiland- sche Stoomtram. De tram, welke al hier om 8.20 uur uit Alkmaar aan komt, geraakte tusschen de Uitgees- terweg en Limmerbrug met een wa gen uit de rails, met gevolg, dat dit een zeer lang oponthoud veroorzaak te en dezelve omstreeks had elf de reis eerst kon voortzetten. Het een en ander veroorzaakte gelukkig geen persoonlijke ongelukken. K. S. A. Het Besfuur van het Plaatselijk Comité van de K. S. A. alhier, heeft na de gehouden reorga nisatie, een verarfdering ondergaan. Dezer dagen heeft deze zaak zijn beslag gekregen en heeft overdra lit der bescheiden plaa'.s gehad. Het Bestuur is thans samengesteld uit den heeren Jb. Metselaar, S. Sriwit en J. Kimman, resp. voorzitter, pen ningmeester en secretaris. Het plan bestaat om bij voldoende medewerking dezen winter eenige le-, zingen te doen houden. Raadsvergadering. Donder dag 2 November a.s., 's avonds 7 uur, zal door den Raad dezer ge meente een openbare vergadering worden gehouden. HARENKARSPEL. HARENKARSPEL. Burgeri. Stand over October 1922. Geboren: Aag je, d. v. Willem Tesselaar en Anna van Duin. Harmina, d. v. Lorres Doekes en Maa.ke Eianga. Jouanna Mar.a Catharina, d. v. Jan Blaauw en Johanna Ligthart. Corneiis, v. Jan van den Kommer en Cornelia Appel. Helena, d. v. Antonius Khj- biroek en Maria Johanna Hinke. Geer tje, d. v. Cornells Keetman en janne tje van Dijk. Gerarda, d. v. Gerardue Jonker en Johanna Bru.n. Getrouwd: Andries Wuik en Maar- tje CÜoekes. Andries eHndii us van der Beek en Maria van Rozelaar. Mattheus Pronk en Elisabeth Stroo- per. Overleden: Johanna Ligthart, oud 36 jaar, echtgenoote van Jan Blaauw. Hendr.ka Kossen, oud 35 jaar, echt genoote van Klaas Manneveld. Le venloos aangegeven kind van Theo doras Duin en Catharina Maria Rein- der. Levenloos aangegeven kind van' Pieter Meester en Maria Schuitema ker. Pieter Roozendaal oud 56 jaaa*| echtgenoot van Trijntje Mul, eerder) weduwnaar van Aagje Hessing,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5