Wisselkoersen en koersen voor Bankpapier M El 01 ALKMAAR. Malaise in het Handelsonderwijs. I Li SI KIS?, lnflfükken m een Protestant bij zijn bezoek aan eenige scboone R. L kerken in Oostenrijk. Advertentie a. AliEN DA. a VEREENIGINGSGEBOUW „ST. WILLI BROBD". Zaterdag 4 Nov.: i-yj. Contributicbetalingem 45 uur Afd. Meubelmakers. 56 uur Afd Bouwvakarbeider» 56 uur Afd. Metaalbewerkers. 67 uur Afd Tabaksbewerkers. 78 uur Afd. Bakkers. 78 uur Afd Fabrieksarbeiders. 67 uur Afd Ondersteuningsfonds. Telleman en Haker. 7b. 9 uur Transportarbeider^. 89 uur Aid Kleermakers. 8-9 uur „V. A. F. C.'\ Zittingen 5—6 uur Afd Spaarkas. 67 uur Bibliotheek. 1 18 uur Bureau van Arbeïi_ ««-ht 69 uur opgaaf voor lid Wed.- steun R. R. Centrale Ziekenkas; als ook R.K. CoTip. Levensverz. „Concor- dia". „GOED WONEN." Spreekuur iederen Vrijdag van 78 -ur bij M. Kempen. Baansingel 25 ATTENTIE. Het bestuur van de afd. Alkmaar van den Graf. Bond, brengt ter kennis ,an de leden, dat op Zondag 12 No vember, des morgens te half 8 uur, le H. Mis zal worden opgedragen voor de zielerust van E. Hoekman, in de parochiekerk van den H. Domiuicus, Laat, alhier. A. Z B De leden van A. Z B woi-den er man herinnerd, dat om kwart voor 8 a.s. Zondag in de St Laurenfiuskerk een H. Mis voor hen wordt opgedra gen met Veni Creator en algemeene H. Communie, ter gelegenheid van bet 40-jarig jubileum. Algemeene opkomst wordt verwacht, terwijl men goed zichtbaar bet insigne gelieve te dragen. BERGEN. Bevordering:. D'e dienstplichtige J. H. Dor- resteijn, uit deze gemeente in opleiding voor officier, thans aan gesteld tot sergeant. 't Gaat het Handelsonderwijs te Alk maar niet voor den wind. De animo om van 't Handelsonder wijs te profileeren, waartoe in onze stad zoo goede gelegenheid bestaat, is voor een goed deel verdwenen en zekere teekenen wijzee erop, dat die animo nog geringer zal worden. Tot op heden althans ging bet nog Heeds diminuendo Wil men eeuige bewijzen? In het jaar 1920 kon bet leerjaar worden aangevangen met 4 eerste klas sen Handelsschool, in 1921 met 2, en in 1922 is het nog maar mogelijk één eerste klas bij elkaar te krijgen. Dit beduidt, pl.ui. 80 nieuwe leer lingen in 1920, pl.m. 40 in 1921 en 22 in 1922s Voorheen gingen verschillende „af gestudeerde" leerlingen van dé H.BS. met 3-jarigen cursus over tot de z.g Hoogere Handelsschool, officieel: Han delsschool met 2-jarigen cursus. Dit jaar geen enkele! Thans beeft men de nieuwe klas Hoogere Handelsschool moeten vormen uitsluitend uit Handelsdagscholieren en leerlingen met M.U.L O.-diploroa. De malaise kan voorts ook nog hier uit blijken, dat aan het Handelsonder wijs één tijdelijk leeraar geheel ont slagen werd, dat één tijdelijk leeraar zijn volledige functie tol wekelijks 12 lesuren zag teruggebracht, en dat één vastaangesteld leeraar zijn wekelijksche lesuren zag verminderen tot 13 uur. We hebben ons afgevraagd, waar aan deze malaise wel te wijten mag zijn en allereerst hebben wij hierbij na tuurlijk gedacht aan de gróóte malaise, de malaise n.l in handel en industrie Deze malaise schijnt zich heel in hei bijzonder op dit onderwijs te wreken. Vele ouders scnijnen door de malaise in 't eigen bedrijf den lust verloren te hebben, hun kinderen in handels kennis te doen opleiden, nu het toen zoo nozeker lijkt, wat er van dat be drijf nog worden zai. Overigens is het voor ouders, die hun kinderen gaarne een betrekking in den handel zouden zien verwerven, geen bemoedigend verschijnsel, te moe ten opmerken, dat „afgestudeerden" van verleden jaar thans nóg zonder betrekking zijn, terwijl in vorige jaren verschillende bankinstellingen bv. gewoon waren zich bij het einde van 't leerjaar tot directeuren en leeraren te wenden met de vraag, wélke krach ten waren afgestudeerd en voor den kantoordienst te engageeren zouden zijn, Voorts is er en dat zal wel niel de geringste malaiscfactor zijn in deze aangelegenheid! voorts is er de nieuwe regeling met de buitengemeen ten voor leerlingen van buiten Alk maar. De gemeente Alkmaar heeft ziali en werkelijk niet zonder reden ver- pilicht geacht, dc schoolgelden voor leerlingen van buiten beduidend hoo- ger te stellen, in dién zin, dat voor deze leerlingen niet alleen bet eigen lijke scuoolgeld, doch daarenbovcu tevens nog een extra bedrag betaald moet worden; ons gemeentebestuur is hierbij van 3e zeer juiste redeneering uitgegaan, dat de niet-Alkmaarders niet uilsluitend behoeven te profitèéren van wat Alkmaar, ten kosle van veel geld, in stand houdt, doch dat deze ook wel cenigszins in de lasten mogen deelen. Bedoeling hierbij was natuurlijk, da' de buitengemeenten die lasten door «11e burgers gezamenlijk zouden doen dragen, evenals ook tc Alkmaar alie burgers gezamenlijk dc kosten der iiier- bedoclde school (scholen) in hun belas ting-aanslag verdisconteerd weten. Een feit is het echter geweest, dat «ie meeste buitengemeenten die listen maar zonder meer op de ouders der leerlingen hebben willen afwentelen, zoodat het dezen véél te duur en daardoor onmogelijk, wordt, hun kin deren het handelsonderwijs te Alkmaar te laten volgen. De gevolgen hiervan zijn frappant treur gop 't oogenblik bestaat de hoogste klas Handelsschool (Hooge re Handelsschool) nop voor de helft uit leerlingen van buiten; niet minder dan 11 van de 20 leerlingen zijn niet-Alkmaardersdat typeert den toestand van vier jaar geleden, toèi? moet de verhouding op de eerste klas der Handelsschool dus on geveer zóó geweest ziin, dat 11/20 van het leerlingen-aantal van bui ten geïmporteerd werd. j En wat zien wij nu? Bij den aanvang van het nieuwe leerjaar zijn slechts 4 leerlingen van buiten komen opdagen; nu is de verhouding 4 22. Verder wil het ons voorkomen, dat ook de oprichting van U. L, O.- sciholen in den laatsten tijd niet ge heel vreemd is aan het verloop der Handelsschool; tot op dit moment zijn er te Alkmaar nog 4 U. L. O.- scholen, en dewijl daar o.a, óók les gegeven wordt in boekhouden en han delsrekenen. is het niet ondenkbaar, dat meerdere ouders gemeend heb ben, hun kinderen nu evengoed haar een D. L. O.-sohooi als naar de Han delsschool te kunnen zenden. Of uit dit laatste niet zou kunnen blijken, dat de schoolmarkt te Alk maar eigenlijk wel wat overvoerd is en dat er ten deze wel tot beper king en versobering zou kunnen wor den overgegaan, is een kwestie op zichzelf, waaraan wij bij gelegenheid gaarne eens een afzonderlijk artikel zullen wijden. In bovenstaande regelen hebben wij alleen het feit willen oonstatee- ren. dat er malaise heersoht in het handelsonderwijs, en hebben wij voorts willen naspeuren waaraan dje malaise te wijten is. i Wij meenen de malaise wèl be wezen en de oorzaken wèl achter haald te hebben. Waar het voor ons nu een uitge maakte zaak is, dat het handelsonder wijs (naast veel verschillend ander on derwijs) niet overbodig genoemd mag worden, en waar wij het zeer zouden betreuren, indien de malais© in het handelsonderwijs nog groo-tere en nog gevaarlijkere verhoudingen aan ging nemen, daar ligt het voor de hand, dat wij tevens willen wijzen op wat o.i. verbetering in den toe stand zou kunnen brengen. Eerstens zal het noodig zijn, dat vele ouders ondanks de inderdaad bestaande malaise meer vertrou wen behouden of alsnog verkrijgen in de toekomst; al zal de malaise niet na enkele dagen en ook niet na enkele maanden geweken zijn, zij zal voorzeker (althans in haar hui- digen vorm) toch ook geen men- schenleeftijd duren; de kinderen van heden zullen eenmaal, 't zij in eigen bedrijf, 't zij in min of meer onder geschikte handelsbetrekking, kundige mannen en vrouwen moeten wezen om tegelijk met het eigen belang ook het algemeen belang in het handelsleven te dienen. Thans heeft het den schijn alsof sommige ouders de toekomst van hun kinderen min of meer opofferen aan een bezuiniging, welke on danks de malaise uit den booze genoemd moet worden, wijl zij de wijsheid bedriegt. Na deze malaise zal er toch we derom een tijdperk van bloei aan breken: ook op dit gebied doét. zich in den loop der tijden geregeld de reaot:e gelden, en wi© er in dien morgen van den nieuwen bloei van handel en 'ndustrie niet gereed is hij zal ten achter komen en be zwaarlijk nog kunnen inhalen, wat eens verzuimd werd in den tijd, toen er gearbeid moest worden. Mogen dus allereerst de ouders zich door oogenhlikkelijk ongunsti ge toestanden n:et laten verleiden, hun kinderen va.n het handelsonder wijs verwijrkrd te houden. Voorts wordt het hoog tijd, dat de buitengemeenten haar juiste taak in deze eens gaan begrijpen en ermede op'oud en, den kinderen harer bur gers het genieten van handelsonder wijs onmogelijk te maken. Een fl-oreerende handelsschool is eiseh voor den bloei, zoowel van de stad als van haar omgeving. -fo)- DE KWE'TE-VAN DOORNIK. Zooals onze lezers weten, be staat er een kwes.ie-Van Door nik: de heer R. van Doornik, aannemer te Enkhuizen, beweert door schuld van de directie van gemeentewerken bii het aanleg gen der rioleeringen aan den Baansingel beduidende schade te hebben geleden, naar aanleiding waarvan de heer R. van Doornik Rzn. te Enkhuizen, borg van den aannemer, zich met een vorde ring gewend hee.it tot het ge meentebestuur, waarbij het gaat om een kwestie van f7000. In de laatste raadsvergadering is de kwestie naar aameidingi van een vraag, van! den heien. Westerhof nog eens ter sprake ge komen, waarbij besloten werd, dat de commissie van bijstand voor publieke werken de kwes tie alsnog zou onderzoeken en ten spoedigste daaromtrent aan B. en W. 'adviseeren. Nu vernemen wij, dat deze com missie in haar vergadering van 30 October besloten heeft, B. en W te adviseeren tot afwijzing. De commissie neemt in over weging, dat requestrant zich al- "tereerst had moeten wenden tot den directeur van gemeentewer ken; was hif met dezen niet tot overeenstemming kunnen ko men, dan had hij een beroep moe ten doen op B. en W.en had hij ook met dezen geen accoord kunnen treffen, dan had hü in 14 dagen tijds nog arbitrage kunnen aanvragen. Deze heele procedure was ge regeld in het bestek. Deze rechtsmiddelen blijkt de requestrant niet ingeroepen te heb ben. De commissie spreekt als haar meening u't, dat de zaak in den Raad absoluut niet thuis behoort, en dat voorts de directeur van gemeentewerken geheel geréhabil liteerd geacht moet worden van den blaam, als zou'de door zijn schuld aan den aannemer na~deeJ Derokkend zijn bii de uitvoering der rióleerings werken. G. W. SCHLICHTING t Hedenmorgen is hier ter stede in den ouderdom van 73 jaren in den Heer overleden de heer G. W. Schiichting. De heer Schiichting was talrijke jaren lid van het R. K. Schoolbe stuur en 23 jaren van het R. K. Wees- en Armbestuur, welke func- tie's hij steeds met liefde en toe wijding heeft vervuld. Hij ruste in vrede. J t KAASMARKT De aanvoer van heden bestond uit 125 stapels, wegende 98.000 Kiilo. Fabrieksedanimers 45 slapels, Fabr.- oommissie 7 stapels, Roerenedammers 15 stapels, Boeren commissie 58 stapels, totaal 125 stapels. De hoogste markt voor de Boeren- edammers was f 53.met merk f 53. FaRrieksedammers f 51.50, m m. f53.50 Boerencomnussie m. m. f 55.Fa.br - commissie m. m f 55 Het vorig jaar was de aanvoer 116 stapels, wegende 84.000 Kilo De hoog ste prijs voor de Boerenedammers was toen f 68.voor de Fabrieksedam- mers f 67.met merk f 70 voor de Uoerencommissie was de hoogste markt f 67.m m f 72.en voor de Fa- briekscommissic m. m. f71 Vandaag waren er 36 stapels min der aangevoerd dan de vorige week en het aantal Kilo's was 6000 minder. De markt was evenals in Zuid-Hol land heel goed en de prijzen waren, niettegenstaande de verslechterde valu ta-, een paar gulden hooger, zoodal alle partijen lot 't laatst toe vlot ver kocht werden. DE POLITIERECHTER. Naar aanleiding van den eersten in druk wan den redacteur van het „Weekbl. voor het Recht", dal de al leenrechtspraak van den politierechter een zeer ernstig bezwaar zou zijn, om dat de rechter niet mag vonnissen op den eersten indruk, daar het gaat om het. lot wan een medemenseti, schrijft de redactie van het „Maandblad voor Be rechting en Reclasseering", dat dit lot dikwijls niet in de d;epte betrokken is bij bet geval, als het gaat om (de vraag of een boete van f 10 dan wel van f20 zal worden opgelegd. Vóór de terechtzitting beeft de politierechter uit de dossiers kennis genomen en hij kan zich dus een oordeel over zaak en persoon vormen. De vraag is: zal de politierechter zich beschouwen uitslui tend als rechter voor baaatelzaken, die vooral is ingesteld ter behartiging van spoedzaken^ of zal hij inzien, dat hij aan wien praclisch een zeer groot per centage van de geheele strafrechtspraak in handen zal worden gegeven, on- derscneid weet te maken tusschen za ken, waarbij diepgaande kennis van de persoonlijkheid noodig is en andere. Voorts deelt het tijdschrift mede, diat de zittingen van den politierechter in Den Haag, evenals die in Alkmaar steeds worden bijgewoond door den reclasseeringsambtenaar van het Ge nootschap. De redactie acht die aan wezigheid van groot belang. ONDERSCHEIDING. Aan den sergeant majoor ad- min. C. Kots, werkzaam bii Jiel Indeelingsdistrict te Alkmaar, is de zilveren ges'p vooir 30-jarir gen trouwen dienst toegekend met ingang van 9 November e.k. ii. Thans breng ik U naar Insbruck, de hoofdstad van Tyrol, aan de (nn en- tevens aan den mond van de Sitï, zeer bevallig in het mid den van een breed aal gelegen. Deze stad ligt prachtig: zoowel naar het Noorden als naar het Zuiden, heeft men uitzicht op hoo- ge /Vipenketens. Het is Zondagmorgen en al vroeg wond ik gewekt door de stralen der zon die in mijn kamer dringen en door het gejuicht der verschillende klokken in de stad. Het zijn lieflijke, warme leedere klanken, die de menschen oproe pen naar de bedehuizen. Wat is toch de taal der klokken mooi, jubelend en juichend door de heldere blauwe lucht. Buiten op straat is het reeds ge zellig druk van menschen, die zich naar de kerken begeven! Het zonnetje is heerlijk warm en men vergeet, dat het 15 Octo ber is. Van alle kanten is de stad om ringd door steile rotsgevaarten, waarop de reine, wTte sneeuw als suiker ligt gestrooid, terwijl men beneden zich koestert in het war me zonnetje. Zoo wandel ik hier. volop genietend van a! het onge wone en schoone om mij heen, tof ik plotseling sta voor de Pfarr- kerk een heel gewone kerk, van buiten zelfs zonder eenige be koring Geen prachtige slanke doorzich tige toren als in Weenen, geen heelden niets van dat alles! Ik volg de mensehen, en stap naar binnen, met kleine verwachtingen en dat-valt dikwijls mee. ,Er wordt op dezen Zondi""mor gen een buitengewone H. Mis in de Kerk gecelebreerd, doordat de Proost (d. i. een hoogwaardig- heidsbekleeder van de Kerk) per soonlijk aan het hoofdaltaar de H. Mis zal opdragen. Hier is het hoogste kunstgenot te smaken, wat men in een kerk kan géven. Bij het orgel staat een groot gemengd koor, daarvoor 'n strijkorkest, en daarachter een or kest met alie mogelijke koperen blaasinstrumenten, benevens groo- te trom en klarinetten. Orn het on gewone vroeg ,ik mii af: ben ik heusch wel in een R. K. Kerk? Maar nu begint het orgel heel zacht een praeludium, het koor vait in, de muzikanten volgen, het begint aan te groeien, te zwel len tot een zee van hoog-opbrui- sende klanken, zoodat het tot in de verste hoeken der kerk weergalmt, en daarna neemt deze geweldige klankenstorm weer af, en het is nu een enkelen sopraan die me roeït diep roert, en ik wil me be dwingen, want het is immers niet f.ink d.rect aan zijn gevoelens toe te geven, maar tenslotte moet ik toen mijn zakdoek zoeken!! Door de Kunst wordt hier een zuivere ontroering .gebracht, en ie vergeet de realiteit van het leven! Vlak bii mii zie ik een prachtig bewerkte glazen doodkist, en het opschrift daarboven luidt: St. Vi- talis. Ik stap door tot 1 Meter voor deze kist, en ik zie dat daar' rust met zijn staf in de hand, in een kostbaar kerkelijk gewaad, rijk ge borduurd en versierd met smarag den, safieren en diamanten, het stoffelijk overschot van St. Vitalis. Door deze wijze van aankleeden is het angstwekkende en sombere van den dood zooveel mogelijk weggenomen, die den toeschou wer als een waarschuwing nog al leen uit het hoofd toegriinsx. In tegenovergestelde richdng bevindt zich eenzelfde glazen kist met op schrift: St. Benignus. Ik kan U van deze Heiligen niets vertellen, alles wat ik doen kon is mijn indrukken trachten weer te geven, en die was dat men in deze kerk het „Memen to Mori" op z'n mooist ziet het angstige en weerszinwekkende is bedekt; een beeld van den goeden Christene. die ondanks alles den dood nier vreest, als het uur der afrekening. bn boven de lichamen van deze Heiligen ruischen de zuiverste too- nen van schoone ziel-verrukkende mziek; het maakt me stil en stemt tot nadenken! R. L. Bergen. (o) BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: Jan Doves en Petronella Met- tes. Dirk Johannes de Jong en Greta Johanna Galis. Pieter Moei- jes en Trijntje Humer. Klaas Ja cobs en Ariaantje Ouweltjes. Pau- lus Tol en Alida de Jong. HET HUWELIJK VAN DEN EX-KEIZER. Naar wij van zeer bevoegde zij de vernemen, zullen de zes getui gen, die bij de huwelijksvoltrek king van den ex-Keizer overeen komstig de bepalingen van de Ne- deriandsche huwelijkswetgeving aanwezig moeten zijn, de volgende personen zijn: Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, Commis saris der Koningin in de Provincie Utrecht, Mr. J. B. kan, secretaris generaal m "Atgemeenen 'Diienst, Den Haag. K. R. A. Graaf van Oldenburg, Bentinck te Leersum, C. L. Graaf von der Goltz uit Arnhem, Jhr. H. van den Bosch te Leer sum, en S. W. A. A. C. F. von Ilsemann, te Amerongen. DE ZAAK AGSTERIBBE. AMSTERDAM, 3 Nov: De Zesde Kamer der Recht bank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den directeur van de Beursbank N. Agsteribbe, die terecht had gestaan terzake van he ling van de'door de drie gebroe ders Grootveld gestolen goederen. De Rechtbank achtte zich onbe- 'voegd deze zaak te behandelen. van 3 Nov. 1922. Opgave van de Nederlandsche Landbouwbank. Bijkantoor Alkmaar T.h. MULDER QUAX. (Ontvangen per draadlooze telefoon). KOERSEN VAN ti VORIGS KOERS. 11uur 2 uur H uur I 1 (officieel) BERLIJN 0.0485 0.0382 0.0420 Bank papier PARIJS 17.771/2 17.47^ vi.ny. f 17-62H Bankpapier RRPOOFL 16.55 16 271/0 16.5214 16.8214 Bankpapier 0.0035 WEENEN 0.6032 0.0032 0.0036 Bankpapier LONDEN 11 39 11.38'/, 11.39 - Bankpapier 68 65 STOCKHOLM - 68 65 KOPENHAGEN 51 55 51 25 CHRISTIAN IA 46 60 46 60 R A7KI. 46 - 46.40 ROME 10.85 10.72^ 10.85 VEW-YORR 2.553/, 2.55 2.55', hiü, 1 1 X"i i DRAADLOOS. AMSTERDAM, 3 Nov. De markt had heden een vrij onbelangrijk verloop New-York stond vrij vast Aandeelen Koninklijke Olie liepen iets verder terug om beneden 418 te sluiten op 8 punten lager dan opening, niettegenstaande de buitenland sche wisselkoers tijdens den beurstijd iets aantrok. Rubber- en thee-aandee- len met eentgen liandel op lager prij zen. Scheepvaartwaarden veronacht zaamd Suikerwaarden prijshoudend geopend, liepen later terug. Ned. Ind. Handels-Bank kwamen weer beneden 100 en sloten eenigszins aangeboden. Prolongatie 3% pCt. overwegende dat bekl. in de tijden, kon het biljet wisselen. Op het mo waarop de hem ten laste gelegde feiten zouden zijn gepleegd, in militairen dienst was. Derhalve verwees de Rechtbank de zaak-Agsteribbe naar den krijg s raad van «.et lsie Arrondissemei,. te 's-Gravenhage met hevel, dat bekl. in hechtenis bluft. VERBRAND. OMMEN, 2 Nov. In een onbewaakt oogenbli'k bij- afwezigheid der ouders, viel het kindje van Boezerman te Ambt (Ommen) voorover van een stoel in het vuur. Bij thuiskomst vonden de familie leden een verkoold lijkje. DE STAKING IN Dt SIGAREN- INDUSTRIE GEËINDIGD. AMSTERDAM, 3 Nov. Nader vernemen wij, dat behalve de Katholieke, ook de Christelijke en Neutrale werknemersbonden in de sigarenindustrie de bekende voorwaarden hebben aanvaard, zoodat het conflict ook voor de bii deze bonden aangeslotenen als ge ëindigd kan worden beschouwd. OEWE TENLOOó. Men seint aan „Het Volk". Te Weerdingen zijn gister 3 arbeiders gearresteerd. Een vierde wordt nog gezocht. Zij hebben bekend j.l. Za terdagmorgen de tram met te werk gestelde arbeiders uit Etrimen te doen ontsporen door ijzeren staven op de rails te leggen. AUTO-ONGEVAL. AMSTERDAM, 3 Nov. - Heden middag heeft in ae Kamperstraat, na bij de 2e Boerhavenstraat een ern stig auto-ongeval plaats gehad. Een vrachtauto moest uitwijken voor een groentenwagen. Vermoedelijk door dat de voorwielen slipten kwam de auto op het trottoir terecht en bot ste tegen den muur. Vóór de auto geraakte een 9-jar.gen knaap uit de Blasfusstraat er onder. Het kind werd opgenomen en naar het O. L. V. Gasthuis vervoerd waar- hét bij aan komst bleek overleden te zijn. De auto is erg beschadigd. DE SULTAN VAN TURKIJEi AFGEZET. PARIJS, 3 Nov. In den laten namiddag van 1 November ia de groote nationale vergadering te Angora met algemee ne stemmen besloten, dat zij zelf door stemming een Khalif zal be noemen. Het Ottomaansebe keizerrijk werd met algemeene stemmen veranderd Ln den Turksohen staat. J De Turksohe gezant te Parijs heeft de Fransche regeering medege deeld, (lat zijn regeering alle na 16 Maart gesloten contracten als ver vallen beschouwt, terwijl ook ae on- deruandelingen van de vorige regie ring voor haar geen kraoht bezitten kONbi'Ah iINcjPEL, 3 Nov. De Nationale vergadering heeft be sloten tot afzetten van den Sultan en niet-erkenning van de regeenng te Konstantinopel. REVOLUTiE IN ALBANIË UITGE BROKEN? BERLIJN, 3 Nov. - Volgens be richten uit Athene, zou in Albanië revolutie zijn uitgebroken. DE BEROOVINu IN DEN TREIN. Omtrent de berooving, welke giste renmiddag in den trein tusschen Am sterdam en Haarlem heeft plaats ge had, vernemen wij nog het volgende uit Haarlem: De boekhouder L. S. van de Haag sche Mode Industrie te Den Haag werd in den trein door de- vier per sonen, met wie hij reisde en die een spelletje kaart waren gaan spelen, uitgenoodigd mede te spelen. S. ging op dit voorstel in. Nadat hij zoo als gewoonlijk eerst gewonnen had was hij Spoedig aan de verliezende hand. Toen zijn klein geld op was, vroeg hij of zijn medespelers f 1000 konden wisselen. Een der vier per sonen, die achteraf blijken een troep je békende kwartjesvinders Je Zijn, dat geregeld heen en weer reist, ment, dat S. het wisselgeld in ont vangst wilde nemen, werd hij door de mannen overvallen en werd hem een bedrag van f 3900 ontrukt. Het verdere verloop van de geschiedenis is reeds gemeld. De te Haarlem -door de Politie gearresteerde is de 34-jarige koop man W. J. C. van der Valk u.t de Wijde Kerksteeg te Amsterdam. Aan S» zijn door de politie por tretten getoond en hij heeft daaruit de drie andere personen aange .ve zen. Een van hen, een zekere M„ is dan ook reeds door de recherché te Amsterdam opgespoord en gear resteerd. Naar de beide andere per sonen wordt gezocht. DE TREIN MOORD. BERLIJN 3 Nov. Het onderzoek der politie te Frankfurt a. d. M. heeft tot resultaat geleid, dat de vroegere Amerikaan- sche soldaat Frank Johnson ver. dacht wordt van den treimnoord op den Amerikaanschen majeur. HAHDEL EM SMUKT. ALKMAAR, 3 Nov. Op de Graan markt waren heden aangevoerd totaal 4421 zakken, als: 882 zak tarwe f 11 v-12.150, 117 zak rogge f1025, 1042 zak gerst ,chev. f9 5011, 1876 zak haver f 10.50—1175, 248 zak paarde- bocmen f 1*3.7514 25, bruine boonen f 2936, citroen id. f 4850, duiven id. f 1517, witte id. L42—52, 17 zak rood en geel mosterdzaad f 30, 2 zak Uarwijzaad 60 zak blauwmaarizaarf f4951 50, 177 erwten groene hkine f18—20*, di. id. groote f30—3;, grauwe f 40—50, id. vale f 29 ,Per 100 Kilo AMSTERDAM, 3 Nov. D«' aardappc lenprijzen waren hedeu: FV»kkee(oh*> eigenneimers f 22.10, Spuische po ters f 1 70, Andijker flauwe f 1.90— t'2 10, idem bonte /2 50, Geld. bravo', f 2*401—2 70, Zeeuwsche bi. eigenhei- me'rs 11,90—2.00, idem blauwe f2— f 2 75, idem bónte f 2.853, idem ei- genh f2 40 Aanv. 7 ladingen. ZWOLLE, 3 Nov. Botermarkt. Aangevoerd 1590 K.G., waarvan 65 achtste vaten, 20 zestiende vaten, I2G stuks van een half K.G, ruim f2 50— ['2 60 per K.G.achtste vat 20 K.G. -o- Heden overleed tot onze diepe droeiheid, in den ouderdom van 73 jaar, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze beminde Echt genoot, Va ier, Behuwd- en Grootvader GERHARD WILHELM SCHLICKTiNG. Alkmaar. JoxNKA SCHUCHTIKO f Hoest. '1BEODOE H. SCHLICHTXSO. r Oldenburg. Elisabeth M. J. Schute— Sohlichtwö en Kinderen. Dr. Richjlbd Sckute. Hamein. JOAKSA G. ÏEBBE SCHLICKTIXO en Kind. Bbibbich Iebbe. Groesbeek. Leo G. A. Scblichtiko. De uitvaart zat plaat3 heb ben in de St. Dominieuskerk, Maandag a.s. Bezoeken kunnen niet wor den algewachl. Eenige en algemeene kennis geving. Alkmaar, November

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 6