NoonUloIlandsch Dagblad Tweede Blad fefir-rafSii gs .sa Dinsdag 7 November 1922. brieven uit frankrijk. BINNENLAND. RECHTSZAKEN, UNS? EN KENNIS. INGEZONDEN STUKKEN. LANDEOUW El VEETEELT. PROVINCIAAL NIEUWS. PE .TREK NAAR HE GROOTE STEDEN. Niet ten onrechte maakt men zich bezorgd over den trek naar de groote steden en de ontvolking van het platteland. Bestond dit ver schiinsel reeds voor den oorlog, nadien is de uittocht groot er ge worden, heeft 'het overvloedig door den landsman verdiende geld het verlangen naar de stad doen toenemen en is dit voor ve len inderdaad in vervulling.gegaan 'Men behoeft slechts rond te zien in tai van dorpen, om niét alleen verbaasd te staan over het gemis aan kinderen maar ooi over het feit dat slechts ouden van dagen en mannen op zeer rijpen leeftijd zich met den landarbeid bemoei en. De reden is niet moeilijk te weken en veelal van weinig ver lettend karakter. Men zegt het stille geluk van het vredig buiten leven vaarwel voor de schijnweel- de der groote stadsvermakenmen laat zicfi verblinden door de uiter lijke bekoorlijkheden van een we reldstad, vergetend dat niet alles goud is wat er blinkt en dat ze ker het geluk moeilijker is te vin den in het gewemel van een woe lige stad dan in de rust van de grootsche natuur. Alen maakt zich voorspiegelingen van "de zaken die men er zal drijven van den ('oem dien men zal inoogsten. van ie vreugde vooral dien men er zal genieten. Over het hoofd wordt gezien, dat de concurrentie er groot is, de roem voor slechts weinigen weggelegd, en dat de genietingen meer denkbeeldig dan werkelijk zijn. LWie meent in een wereldstad de eenzaamheid van het platteland te kunnen ontvluchten, zal ondervin den, dat men zich juist nergens fcoo eenzaam kan gevoelen als daar, ondanks en jjuist door die duizenden onbekenden die ons omringen. „Napels zien en dan sterven" Houdt een schoonheidsgedachte in. •„Parijs zien en er leven", is voor Velen een verlangen, al te zeer uit genotzucht geboren. Valt deze uittocht derhalve te betreuren uit moreel oogpunt, er is een andere niet minder belang rijke zijde aan dit vraagstuk, een economische, Frankrijk is het tand van den Landbouw bii uit ïte'k, de ontvolking der dorpen brengt de groote voorraadschuren van dit Rijk in gevaar. Wijde velden liggen onbebouwd bij gebrek aan werkkrachten, tal rijke dorpen lijken als uitgestorven waar zoo goed als alle jonge man nen en vrouwen het ouderlijk huis hebben verlaten en op armzielige dakkamertjes in de groote steden ,Hn .verblijf hebben opgeslagen. Mn is een kleine gemeente be kend, waar sedert den oorlog op ten bevolking van ongeveer 1000 zielen, niet minder dan 300 den Landbouw den rug hebben toege keerd, een werkkring hebben ge zocht op bureaux, in zaken, in alle uithoeken van Parijs. Hoe weinigen zullen ei terechtkomen in goede handen, hoe weinigen vof hoop ™LnaniSche,? re?baan binnen getrokken, zullen den prijs beha "i injusschendaarbuiten op het land, waar de bevolking zoo veel beter, de lucht zooveel reiner en de vraag naar werkkrachten d°°uitto?hTfae? "r00t 'S' "O""' Zeker de Regeering heeft het oog op dezen toestand gevestigd en detoegevelijkheid op belasting gebied jegens de landbouwers; is voor een deel te danken aan den wensch, de aantrekkelijkheid van het platteland te bevorderen. Mid aeien worden aangegrepen de dor &h^r hert mid^Punt van fees- de de^, Je make? en zo°doen de Ve",e, ,e houden van zullen h,+ pInivdelen die weinig zullen baten, de liefde voor de na tuur, de gehechtheid aan de Mek waar men we ril geboren, de be Icoring van het intieme dorpsle ven moeten opnieuw een eerste plaats gaan innemen bij de tegen woordige Fransche jeugd. Niet Parijs alleen, moet van jongs af a s Frankrijk worden beschouwd a s het summum van heerlijkheid als de stad der droomen, als het Kleaa! van alle menschelijke ge- metingen. Laat men vooral niet verzuimen, de keerzijde aan te toonen, de lichtzijden van het plat te land te stellen tegenover de duistere plekken van een verblijf ui een overvolle Metropolis. uie schaduwzijden, zii be- - Een voorbeeld uit mijn directe T plaatselijke boekencommissie tot dit Een mijner vrienden doel vormen. Eeen^overvolle Metropolis. oev iren lech "We teed doeven werkelijk nief met ten lan inggebrek nd. de uit aangetoond. Het wonin nog hacF verleden faar na landen tijd met zijn gezin in verschillende ho tels te hebben omgezworven, n kleine etage gevonden. De huur prijs was niet hoog, 4000 frs., maarschrik niet lezerom deze zoo blil veroverde woning te mogen binnengaan, moest hii een weinïg waardevol ameublement voor '20000 frs. overnemen. Tïij bezweek voor het verlangen een eigen fi'orae fe 'bezitten. En nu reeds wordt hem cfe huur op ge zegd. De schraperige huiseige naar wil opnieuw met een an der datzelfde spelletje gaan spe len, opnieuw een slachtoffer gaan zoeken onder dakloozen die alles beter vinden dan een onhoud baar hotelleven. Geen smeeken helpt, klachten baten niet, mijn vriend die gehoopt had, al wist hii geen recht te hebben op langer dan een jaar, zijn huur verlengd te zien, moet andermaal op den zoe.k En niet alleen de geldelijke offers gebracht bii zijn binnentreden, waren buitenspo rig, de eigenaar eischt bii zijn heengaan, een absolute aflevering in den staat, waarin zich alles bii ziin komst bevond. Ieder spijker gat dat geslagen is, dient her steld, iedere betimmering die eenige sporen heeft achtergelaten, moet ten koste van veel geld on gedaan wonden gemaakt. Weken lang is hij er reeds op uit een nieuwe woning te vinden. Hij klopt aan in de stad en in de bui tenwijken, maar het zoekt en gij zult vinden, schijnt niet te gelden voor een "dakiooze in deze wereld, stad. Van eischen stellen op hy giënisch gebied is green sprake en de hoop" op meer dan gewone comfort doet men het best geheel uit zijn hoofd te zetten. Een wo ning die te huur staat is in Parijs inderdaad wanhopig. Bouw 20.000 huizen en zij zullen aanstonds in beslag zijn genomen. Een benauwend verschijnsel, maar toch met een goede zijde, beschouwd in verband met het onderwerp door mij in den aan vang van dezen brief behandeld. net gebrek aan woningen is wellicht de beste rem om den trek van het platteland naar de steden tegen te houden. De crisis op womnggebied zaljde oorzaak kun nen worden dat Frankrijk's weel derige bron, de landbouw, niet door een steeds toenemende uit tocht aan het verdrogen gaat. De definitieve oplossing zal eerst gevonden worden, als "de groote gezinnen in 'Frankrijk opnieuw terugkeerenv als de bevolkiijgssta tistieken zich njet langer,,in dalen de maar in stijgende,richting zul len bewegen. Dan eerst kan de bezorgheid voor Frankrjjk's landbouw in de toekomst, geheel wijken, dan eerst zal zelfs het opgeloste woning vraagstuk geen belemmering meer zijn, want de uittocht van het plat teland moge dan al even sterk zijn als thans, de intocht in het le ven zal het noodige tegenwicht vormen, voldoende arbeidskrach ten aan Frankrijk schenken om zijn welvarenden tuin een vollen wasdom te geven. Tot ■zoolangmoge het kort zijn,is het woningvraagstuk ten nauwste aangekoppeld aan de Fransche landbouwbelangen. Het is, met al zijn hopelooze misère, de blijkbaar eenige overgebleven trekpleister van het meer en meer versmaadde buitenleven. Mr. P. v. S. 2 November, 1922. -(o) ILsctuurbemiddeüng. In onderstaande regelen zij een op roep gericht tot alle plaatsen des lands om mee te helpen aan een werk, dat, op groote schaal ter hand genomen, van buitengewone beteekenis is voor de Roomsche zaak. Iedereen weet, hoeveel nut er ge sticht kan worden door een goed boek en niemand is het onbekend, dat hou derden gestichten, inrichtingen en bi bliotheken snakken naar boeken. Om nu goede lectuur onder ieders bereik te brengen, om de volksontwik keling te bevorderen -en om hetgeen waardeloos ligt productief te maken is de K. S. A. hier aan het werk getogen. De afdeeling „lectuurbemiddeling" het Ceniraal Bureau, Steenschuur 17, Leiden, houdt zich voortdurend aanbevolen voor toezending van ro mans, studieboeken, brochures, jaargan gen van grootere tijdschriften,'kortom alles, ook m vreemde talen, wat in een grootere of kleinere bibliotheek Ta zeer weaomimen' °°k jeU^lectaur Met de aldus verzamelde boeken hihlfntLvaar veïm°Ken ondersteund de libhotheken of instellingen, welke daarvoor het meest in aanmerking k0! men. Ed dat zyn er veel! Wie zijn geroepen om plaatselijk zulk een inzameling te organiseeren? Daar waar een Comité der K. S. A bestaat kan dit daartoe het 'initiatief nemen, bijvoorbeeld door een „boeken commissie" te benoemen of door een wakkere propagandaclub voor dit werk aan te zoeken. In andere plaat sen kan de zaak in overleg met het Centraal Bureau ter band worden ge nomen door de een of andere vereeni- gmg of propagandaclub of anders kun nen belangstellende particulieren een Vervolgens wordt dan een werkplan opgemaakt. Dan wordt iemand langs de huizen der geloofsgenooten ge stuurd met een af te geven briefje, waarop verzocht wordt, boeken eng, die men missen kan, gereed te willen leggen, en de datum waarop ze zullen worden opgehaald, bekend wordt ge maakt. Natuurlijk omschrijft men in het kort vooral niet lang van stof wezen het doel, waarvoor de lec tuur wordt gevraagd. En men haalt karre vrachten met boeken op, dat heeft reeds de erva ring schitterend bewezen! Men zende het aldus plaatselijk in gezamelde aan voornoemd Bureau, af deling Lectuurbemiddeling. Deze aangelegenheid is het, waar voor het Dagelijksch Bestuur der K. S. A. in Nederland thans met warmen aandrang gedurende de komende maan den de medewerking durft vragen van alle Plaatselijke Comité's, vereenigin- gen, propagandaclubs, Eerw. Geeste lijkheid en particulieren. Namens voornoemd Bestuur. L. VAN AKEN. Voorzitter. A. TEPE. Secretaris. KERSTGAVE VOOR DE NOOD LIJDENDEN IN DE CENTRALE LANDEN. Wederom nadert het schoone Kerst feest een feest zoo bij uitstek ge ëigend om goed te doen. Van oudsher is het Kerstkindje in die heerlijke dar gen vreugde en blijdschap komen bren gen ook in de armste woningen. Op de eerste plaats geestelijke vreugde, om dat Christus' geboorte het begin was van het groote verlossings- en red dingswerk. Die vreugde weerspiegelde zich ook in feesten van stoffelijken aard en hoevelen grijpen het Kerstfeest aan, om aan hunne minder bedeelde evenmenschen een weinig af te staan van hetgeen zij misschien niet te veel Hebben, doch dat zij uit liefde tot het Goddelijk Kerstkind gaarne willen mis sen om ook anderen te doen deelen in de vreugde, die zjj in die dagen zelve zullen genieten. Behoort gij ook tot de zen, die het heerlijke Kerstfeest v-illen vieren door een daad van christelijke naastenliefde? Denkt dan ook aan uwe noodlijdende geloofsgenooten in de Centrale landen. Ginds kunt gij een Gode welgevallig reddingswerk verrichten. Ook daar zal straks geestelijke vreug de zijn, wanneer in de kerken 't En gelenlied zal weerklinken: Eere aan God in den hoogel Vrede op aarde aan de menschen van goeden will Voor hen, die zoo onnoemelijk veel lijden door oorzaken, waaraan zjj zeiven niet medeschuldig zijn, klinkt dit lied als een schoone belofte. Een belofte van uitkomst in dezen moeilijken tijd, een belofte van hulp in hun kommervolle, omstandigheden. Gij, Katholieken, zyt mede geroe pen, die belofte te vervullen. Gij kunt inedehelpen door een kleine gave dui zenden van den stoffelijken en, mis schien ook als gevolg daarvan van den geestelijken ondergang te redden. Gij weet hoezeer hulp ginds nog noodig is. Wij behoeven u het leed, dat daar ge leden wordt, niet meer te schetsen. Gij kent dat uit eigen aanschouwing of vernam het van uwe familieleden en vrienden, uit bripven, uit dagbladbe- richten. Gij kent den nood en zult dus helpen. Gij zult mede trachten om een zonnestraaltje te brengen in het droef bestaan van zoovele duizenden uwer geloofsgenooten. Hoe gij dat doen kunt? Door Uwe Kerstgaven in geld of in natura op te zenden aan ons comité (magazijn:Zuid Willemsvaart 127, 's-Hertogenbosch). Wjj zullen ze verzenden aan hen, die er het meest behoefte aan hebben. Ook de plaatselijke comité's nemen Uwe ga ven gaarne in ontvangst. NED. R. K. HULSVESTINGS CQMÏTE. '-Hertogenbosch, November 1922. DE PENSIOEN-AFTREK. De heer Troelstra zal, naar „Het Volk" meldt, bij zijn interpellatie over den pensioen-aftrek van rijksambtena ren de volgende vragen aan de regee ring stellen: lo. Wil de regeering mededeeling doen van de voorgenomen bezuini gingsmaatregelen ten nadeele van het personeel in 's Rijks dienst en van de daaromtrent door de C. C. v. O. uit gebrachte adviezen? Wil de regeering mededeelen, welke haar verdere plannen zijn voor de loopende wetgevende periode ten opzichte der salarieering van het per soneel in 's Rijks dienst? 3o. Is de regeering bereid de invoe ring van den voorgenomen pensioen aftrek en der w-ijziging in de classifi catie in nadeie overweging te houden totdat andere, niet op de salarieering van het personeel drukkende, bezuini gingen zijn uitgeput en het effect daar van, in verband met de eischen der schatkist, het opnieuw overwegen der genoemde maatregelen noodig maakt? 4o. Indien niet, is de regeering dan bereid, bij de uitvoering der maatre gelen tot salarisverlaging, een luiniet te stellen, waarboven voor elk ambte naar de gezamenlijke vermindering der salarissen, tengevolge dier maatre gelen niet zal mogen stijgen? 5o. Wil de regeering mededeelen, wat ter voorbereiding van de herzie ning^ der classificatie is geschied; is zij bereid, zoolang het daaromtrent door de betrekkelijke commissie ontworpen plan van onderzoek niet volledig is uitgevoerd, geen uitvoering aan die herziening te geven en zal die herzie ning in geen geval worden ingevoerd, zoolang niet de Kamer in de gelegen heid is gesteld, beschikkende over de resultaten van dat onderzoek, zich R. K. KIESVEREENIQiNO EN N. K. P. In een bijeenkomst van de bestu ren van de R. K. Kiesvereeniging en de N. K. P. te UtrecHt is, over eengekomen om te pogen een kiee- erglement te ontwerpen, dat meer met de rechten van alle groepen der bevolking rekening houdt, speciaal rnet het oog op de a.s. Staten- en Gemeenteraadsverkiezingen. CONTACT MET DE KIEZERS. Het Kamerlid L'. Fniijtier zal in iïet vervolg eenmaal per maand zit- ting gehouden te Hulist, om in con tact te blijven met zljti kiezers. KANTONGERECHT TE ALKMAAR Mondelinge Uitspraak 3 Nov. 1922. G. V. te Alkmaar, overtreding trek- hondenwet, f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. P. B. te Limmen, overtreding art 459 W. v. S. I 16 boete sub's. dagen hechtenis. P. M. te Alkmaar, Je. in staat van dronkenschap de orde verstoren, 2e. opgeven van valSchen naam f 10' en f 15 boeten subs. 5 en g dagen hechtenis. J. Z. Ez. te Egmond aan Zee, jachtwetovertreding, 7 dagen hech tenis. J. de L. 'te Limmen, W. P. Jzt te Egmond aan Zee, loopen over ver boden grond, de le f 4 boete subs. 2 dgaen hechtenis, de 2e t 10 boete subs. 5 aagen hechtenis. J. K. te Uitgeest, J. K., C. A. T. K., P. v. K. te Alkmaar, J. K.„ J. (S. te ZuiQ-ScharwQude, overtreding po litieverordening, de le f 6 boete subs. 6 dagen hechtenis, de 2e'f 2 boete sivbs. 2 dagen hechtenis, de ie, 5e en 6e ieder f 3 boete subs, 3 dagen hechtenis, de 4e f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. D. J. S.. J. S„ de Br, te Alk maar, J. V. te Uitgeest, A. W. te Rotterdam, P. J. B. zwervende, dronkenschap', de le, 2e, 3e 5e en 6e f 2 boete subs. 1 dag hechtenis, de 4e 3 weken hechtenis. G. B., A. G., J. W. B„ C. V, J L„ N. K„ J. B. te Alkmaar, T. H, Z. P. B., M. T., P. R. te Uitgeest, C. G. A. K., te Limmen, A. V.), H. G. B., te Limmen, P. J. te Noord Schairwoude, K. K., S. B., A. D. te Broek op Langendijk, G. G., H. .W. N. de M. te Heemskerk, E. te Schoort, A. R., M. A. A. S.„ D. F. te Bergen, T. te Beverwijk, C. W. te Hens'broek, P. Z. te Hejloo, J. K„ B. M., C. B. te Zuid-Spharwoude, V. K. te Groot-Schermeer, G. de V. te De Rijp, P. O. te Heer-Hugo- waand, overtreding rijwielreglement, de le en 2e ieder f 3 boete <sufc 3 dagen hechtenis, de 3e, 4e, 5e. 6e, 7e, 8e, 9e, 10e 11e, 12e, 13e, 14e, 15e, 16e, 17e, 19e. 20e, 21e, 22e, 23e, 24e, 25e, 26e. 27e, 29e, 30e, 31e, 32e„ 33e en 34e ieder 1 4 boete subs. 4 dagen hechtenis, de 18e f 6 boete subs. 6 dagen hechte nis, de 28e f 2 boete subs. 1 dag hechtenis. Boek en Blad „TILLY EN HAAR VRIENDINNEN" d. Tine B rinkgre veW icherink. Geïllustreerd door Netty Heyligers. .Uitgave: Gebr Kluitman, Alkmaar. Dit recht gezellig geschreven boek mag zeer geschikt heetien voor onze hakvisch-meisjes. Tilly, een eenigst dochtertje, heeft twee boezemvriendinnen, Wies en Kit» ty. Met Wies (en nèg "B club meisjes) gaat zij gèdureftae de vacantie uit kam peeren, en wat zjj in dien kamjveo- ringstijd, tien dagen lang, aan leute en avontuurlijks allemaal beleeft, Het moét voor onze bakviscbjes interes sant en aantrekkelijk zijn. Tot grooten spijt van Kitty enWies en niet Het minst ook vain Tilly zelf moet Til, die thuis nogal een brutaaltje is, naar de kostschool, Waar 't haar al Heel weinig bevalt. Ze weet zich echter eenige maanden goed te houden, tot een der kostschoolmeisjes het portret van haar moeder beleed igl. Dim is de maat vol, en zij vlucht! Om een treinkaartje te kunnen koo- pen, erscihachert zij Haar horloge. Wanneer ze thuis alles verteld heeft, hoeft ze niet meer naar kostschool terug, maar ze is veel wijzer geworden en heeft haar „fhuis" nu eerst recht leren waardeeren. Kit en Wies zijn natuurlijk ook dolblij, dat het trio nu weer bij elkaar is. Welk meisje moet naar zóó'n boek, vooral nu de firma Kluitman het als steeds zoo keurig verzorgde en zoo fijntjes illustreeren liet, niet verlan gen? i J. S v. d. Z. ..MARTIN EN JOCKO' door Benjamin Rabier, bewerkt door D. A. Pol- idermans. Uitgave: Gebr Kluitman, Alkmaar. Op kluchtige wijze vindt de jeugd in dit pakkend en rijk geïllustreerde boek de lotgevallen van Aapje Jocko en van Beer Martin verhaald. Die lolgevallen zijn legio en zoo als de jeugd het verlangjl uitermate avontuurlijk: de beide vrienden zien er zelfs niet legen op in een vlieg machine een luöhtlochtje te onderne men. Dit avontuurtje bekomt hun ech ter niet bijzonder goed: h la het paard van Baron von Mümchhausen blijft Beertje met z'n neusring boven aan den punt van 'n toren hangen, terwijl Aapje in een vat met gips terecht ko.ml. ne avonduren van Aapje en Beertje gevoelen B. en W. hier wel iets vooi zijn in dit boek nog niet teneinde en zouden gaarne dit bedrag ver een vervolg-deel zal er nog méér van verteilen doch wat hier aan avon tuurlijks voor de jeugd bijeengebracht is, is op zichzelf reeds aantrekkelijk genoeg, al doet het naar méér ver. langen. De illustratie en de afwerking is natuurlijk prima L. S. ASSEN DLEFT, Nov. '22. Men. de Redacteur: Gelieve het onderstaande een plaatsje te geven in Uw blad. Bij voorbaat mijn dank'. De lezers van dit blad zuijen zich nog wel herinneren, dat ondergetee- k'ende in een polemiek met den heer Zonneveld van Uitgeest, Qp grond van een verslag in het N. H. Dagblad over een lezing door den heer Zon neveld gehouden, in de voorbije ver kiezingsdagen, genoemden heer be schuldigd Heeft van „WOORD BREUK"'. Het bestuur der R. K. Kiesvereen te Limmen heeft nadien een officieel verslag der rede van den heer Z gegeven, waaruit bleek, dat de heer Z. in die rede correct is geweest- Daar nu de verslaggever, wiens verslag mij tot leiddraad strekte, na herbaalde sommatie's achter de scher men blijft en het offideele verslag zelfs onder zijn schuilnaam, niet be streden heeft, beschbuw ik het ver slag van dien onbekenden verstag- gever als valsch en verzoek ik Mj dezen, den heer Zonneveld er wel notitie van te willen nemen, dat fk mijn beschuldiging van „.WOORD BREUK" aan zijn adres volgaarne terug neem. Met hoogachting, G. BARNHOORN P.S. Men versta mij goed: Van mijn critiek over de houding des heeren Z. in die verkiezingsdagen, trek ik geen woord terug. G. B. DE PLUIMVEEZIEKTE. De Wateriandsche Pluimveefokver- eeniging heeft aan de regeering ver zocht om kbstelooze inspuiting van het pluimvee in Waterland tegen de vogel-clholera. Volgens globaje bere kening heeft de sterfte onder het pluimvee in één jaar ongeveer f 200000 sdhade veroorzaakt. LIMMEN. LIMMEN. Gemeenteraadsverga dering. Donderdag 2 November had Shier 's avonds te 7 uur een openbare vergadering pfaafs van den Raad der gemeente. Afwezig d'e heer Kooi. De Voorzitter opent de vergadering heet de léden welkom en leest de no tulen die ongewijzigd vastgesteld wor den. Hierna Had allereerst uitloting plaats van 4 obliga,tie's der geldjee- ning van het Gem. Electr. Bedrijf. Uitgeloot werden de nummers 86— 84-90-67. Voorstel van B. en W. ter benoe ming van Mej. M. M. van Rijn, hoofd der R. K. Bijlzi School1, tot lid der Commissie van Plaatselijk School toezicht ter voorziening in de vaca ture Mej. Jurrisse. i Goedgevonden. 1 Ingekomen stukken: a. Kaarten en bescheiden betreffen de het Waterleidingbedrijf, voor zoo ver dit door onze Gemeente wordt aangelegd; b. Beschikking van Gedeputeerden, bevattende goedkeuring vaji het Ge meentelijk Besuit inzake de Vlleesch- keuring; c. Mededeeling van het Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen inhoudende kennisgeving, dat door den Minister is overgenomen de ver plichtingen, voortvlo eiende uit dit be drijf, ten opzichte .van onderscheide ne gemeenten's en waarbij werd vast gesteld, dat aan de gemeente Limmen werd toegewezen een bedrag van f 1744.18. Afeoo een bottertje. d. Alsnog was ingekbmen een 'cir culaire van Ged. Staten waarbij aan de gemeenten, de bevoegheid wordt verleend, om blij inzage nemen „van de kadastrale kaarten" hiervoor ver goeding te vorderen. e. Verder nog een schrijven van Gèd. Staten, betreffende jaarwedde gemeente-ontvangers. B. en W. stellen voor aan een eventueele nieuwe titularis een aan- vangsalaris vast te stellen van f 600 (thans f 800). Goedgevonden. f. Een schrijven van de vereeniging „Castricum Vooruit", inhoudende ver zoek tot medewerking inzake de ver betering van het vaarwater genaamd ,d,e Limmervaait". Voor kennisgeving aangenomen. Van het agenda, voorstel' tot op heffing der zekerheidstelling van d-en heer Gijzen, in verband met liquidatie van het Distributiebedrijf, daar de Distributierekening over 1921 is ge ëindigd, wordt door B. en W. voor gesteld deze borgstelling te doen eindigen; algemeen goedgekeurd. Voorstel adhaesiebetuiging aan het bekende adres van Mevr. Aukes— Timmers c.S., inzak'e de nood onder de tuin- en landbouwers. Zonder hoofd, st- aangenomen. Van het agenda „beschikking op in gekomen adressen" a. een adres van de Alkfnaarscïïe Huishoud- en Industrieschool, inhou dende verzoek1, om een bijdrage van f 34.21 als tegemoetkoming in het tekort op de rekening 1920. OfsdBoon de rekening is afgesloten goeden,Amits de ouders der kinderen, welke dit onderwijs hebben genoten, hierin bijdragen. Aldus besloten. Met de betrokken ouders z'af over legd worden. b. Van het bureau van Het Roode Kruis was een verzoek' ingekomen, om een subsidie van f 10. De heer Mooij stelt voor dit ver zoek aan te Houden tot de behan deling der begrooting. c. Een adres van de R. K. Kweek school voor vroedvrouwen te Heerlen verzoekende een subsidie van t 50 Dit adres was vergezeld van een uit gebreide memorie van toelichting, waarin de werkzaamheden van dit in stituut nader werden uiteengezet. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Aldus besloten. Voorstel wijziging Raadsbesluit tot aangaan 3e crjsisleening in verband met bemerkingen van Ged. Staten. Ofschoon Ged. Staten in princiepe geen bezwaar hebben tegen deze lee ning, wenschen zij, dezelve niet af te lossen in 3 jaar, doch in 2 jaar. Besloten werd, aldus een leening aan te gaan ad f 7500 h 6 IpCt. af te lossen in 2 jaar. Hierna bieden B. en W. de reke ning aan van het Burgerlijk Armbe stuur over 1921, welke ïuidde in ontvangst f 4472.41 en in uitgaven f 5062.35V2, alioo een nadeelig saldo van t 589.901/2, aocoord vastgesteld. Volgt vaststelling der gemeentere kening over 1921. De heer Metselaar adviseert na mens de oommissie, belast met het nazien der rekening, tot vaststelling De heer Adrichtem, eveneens lid van gemelde commissie, vestigt nog even de aandacht op de post „Vuilnis opruimen", welke z'ijn inziens bui tengewoon hoog is. De Voorzitter beaambt dit en meent ook, dat iii deze een andere op lossing moet gezocht «orden De heer Dekker zou er voor zijn, dit werk aan te besteden. Rekening vastgesteld. Goedkeuring begrooting 1923, van het Burgl, Armbestuur, welke luidde in ontvangst en uitgaaf een bed-ag van f 5233.90 met een post van on voorziene, groot f 400.95. De heer Mooij meent dat de post onvoorzien te klein is. Begrooting goedgekeurd. Vaststelling begrooting 1923 van Het Gemeentelijk Electr. Bedrijf. Deze begrooting is in ontvang sten en uitg. geraamd op f 12185. Na uitvoerige besprekingen ovei de- vermoedelijke prijfeverhooging van het maximaal en verdere aangelegen heden met hlet P. E. N., werd deze begrooting goedgekeurd. Volgt rondvraag en sluiting. LIMMEN. Burg. Stand. Geboren; Anna Catharina, d. van An toon Ver ver en Catharina Terluin. Jacobus van Jacobus Hollander en Maar- tjte Berkhout. Petronella Christina, d. van Meindert Bakkum en Oonielia Braak. Elisabeth Anna, d. van Cor nells Groot en Klazana Maria Ves- sies. Cornelia Petrus z. van Bernar dus Pa-ulns van der Sande en Mar;a van Kuijck. Maria Wïlhelmina, d„ van Beniardus Johannes van Kes- sel en Catharina Kaandorp. OndertrouwdJohannes Gerardus Kcrkhoff en Johanna van Angeren te Casfcricuim. Getrouwd: Henricus Verduin te Akersloot en Petronella van Won deren. Overleden: Hesdrikus HUbers 64 jsjir wedn. van Marijtje Seheerman Hendrik Dekker 62 jaar HEEiRHUGOWAARD. HEEiRHUGOWAAJlD. Gezonken. Dat het Donderdagavond flink heeft gewaaid, bewijst wel, dat in onzen polder een vlet van de wed. J. Tromp geladen met kool, door den storm is gezonken. Volksbond. De afd. van den Ned. R, K. Volksbond, paroeltie H.. Hart, vergadert Donderdag- 9 Novem ber, 's avonds 7 uur in het café van den heer J. Veldman. De agenda vermeldt: Bespreking feestavond en lezing van den Weleerw. Kapelaan met als onderwerp: „Godsdienst en Vaderlandsliefde". Het bijwonen van deze belangrijke vergadering wordt warm aanbevolen. Bedankt. De heer J. Bos heeft bedankt als bestuurslid van de afd. L. ,T« B., parochie H.. Hart, Wij zien met leedwezen dit ijverig bestuurslid heengaan. HEEMSKERK. HEEMSKERK. Aardbeien. In onze aardbeienstreek wordt sinds ja ren met succes een Duitsch soort aardbeien gekweekt, welke in den voor- en nazomer geplukt wo-rden Ongeveer lialf Mei draagt ze mild, maar zelfs in October kan de pluk gerekend het vergevorderd» seizoen, nog beduidend zijn. Wel moet het weer er natuurlijk het zijne toe bijdragen en dit liet nu in de afgeloopen maand nog wel eens iets te wenschen over. Wij zagen in het begin der vorige maand flinke onrijpe vruchten, die echter door het koude weer meest versteend zijn. Op enkele luwe plekjes is er nog wat van terecht gekomen en zoo is het gebeurd dat de vorige week uit de duinstreek ter Beverwijksehe vei ling nog 3 kistjes met aardbeien zijn verhandeld. Wij herinneren ons nog diat zelfs half Nov ember, natuurlijk ook op bescheiden schaal deze vruchten weiden aangevoerd. De strenge vorst der laatste nach ten zal vermoedelijk wel aorgen, dat' zulks djt jaar niet gebeuren zal (_ii

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5