nippier ONS BLAD W Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: ii f uwbank. f 2.— uit ie pf.r,s. LX. VAN HEDEN uur I 3 uur 1 (officieel) 370 3 27* 16.40 37* 15.30 CO Q— 0.0035 38/» 11 86 68 70 51 80 46 60 46,85 >5 AM, 7 Nov. een öngun&tigem van ber-oepsba-n i er bleek, dat per en daar aan. waren, de franc- en R-y bberwaar- kel* p. o cent op- handel Aauflfei- landsch-Indvsche scheepvaartaan- Thee-aandeelet irkennen, in de ie hoofdstad he rn uitgelokt. Zij issa naar het Pa- waar hevige hor cn de Engelsche n. rerucht de ronde, jn ontvoerd, maar ns van verschil- ij de vlüeht ge- and is ten prooi ohie. ,R KEMALJStPEN" EL, 6 Nov. issarisscn hebben medeged- -eld, dat en van den wa- joedania vasthou- ertogenwoordigers :dere Turksche de doorvaart door ezen. )FF1NG !ov. Naar gemeld nde personen ge toff'ing aan boord te Tampieo. MIJNWERKERS it gemeld, dat de rkers zich over eft uitgebreid. TLIJNEN. IERLAND. RLANDEN thuisr. ïgapore. TB. MIJ. mstanlinopel naar >v Dungeness. lo-v. v. Constan- >v, v. Amsterdam da n. Faró, pass ember v. Malag; fD MAILD. iv. v. Talcahuan- 3 Nov. v. Mol en vertrok naai isr., verir. 5 Nov, ladera. ov. v. Amsterdan sr., arr. 6 Novem Havre. TV. MIJ. 5 Nov. v. Java LLOYD. Nov. v. Amsterd vertr. 5 Nov. van vertr. 4 Nov. van pass. 3 Nov. Las sr., vertr. 6 Nov. i LIJN. arr. 4 November n-deaux, te Duin- ERIKA LIJN. t. 4 November v. elphia. Rotterdam n. Balli- Scilly. 4 Nov. v. Havana vertr. 5 Nov van >w York n. R'dam, uur 230 mijl vas otterd. n. New York 3TRALIE LIJN. [lisr.. arr. 5 Nov, te ™- mrmr.A 1 No. 622. Woensdag o Kovemoer wza. 14e jaargaef SS SS Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad f 2 85 0 60 f hooger. Aan alle abonné's wordt op Advertentieprijs; Van I5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclantf* per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bfl vofl L uilbetaling per plaatsing f 0.60 aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f tOQ,—f 60,—, f 35,—f 15,-J 's Maandags. „Voor velen is de Vrijdag de slechte dag van de week. Moeten ze dan geen vleesch derven vol gens de kerkelijke wet? 'k Be grijp", zoo schrijft Reimond in „De Ster" „dat het wat kost voor iemand die aan zijn biefsteack of zijn cótelette houdtMosselen en visch met ajuinsaus is toch eer wat mager... Maar, 'k zou denken dat de Maandag voor velen de slechtste dag is. Hij volgt op den Zondag en de Zondag was een dag van rust, van drinken.- van dansen, van cinemabezoeken, van vrijen, enz. Een week van eentonig leven herbegint: er valt weer opnieuw te werken, en voor een luierik is het werken een slavernij. Voor de drinkebroers is 't een dag met schromelijken nadorst. Hun keel is zooveel te droger van daag als ze gister natter was. Ze hebben zand in hun keel en het zand slorpt het water onmiddellijk op en blijft droog. Hun beenen wegen zwaar en onder hun zolen schijnen looden gewichten te han gen. Hun armen zijn als lam en iiangen liefst nevens het lijf ge lijk de pomparm naast de pomp: die wii ook altijd terug naar be neden en om hem naar boven te krijgen is er inspanning noodig. Hun kop is zoo leeg als hun laat ste gias van gisteren en van den ken is er geen spraak: een molen' zonder graan te malen. En de Maandag duurt verschrikkelijk lang tot 's avondswant de Maandagavond is een repetitie in 't kiein van den Zondag tevoren. En dezen, die zoowat overal rondliepen, meisjes en jongens, enz., ïïëÊBen ook" al maar weinig puf op hun werk. De cinemafilm loopt voort af in hunnen zotten kop en in hun hart draait alles voort gelijk in de danszaal. En ze maken nooit zooveel fouten op hun bureau ais op den Maan dag, en ze vergeten nooit zooveel en zijn nooit zooveel verstrooid als op dien dag; en spreekt hen maar niet tegen dan, want het zou er bovenarms op zijn. Ze zijn slecht gezind heel den dag en leven liefst voort in zoete droomerijen en herinneringien. Stoort ze niet als 't u belieft: ze hebben werk genoeg in en met hun eigen. Doch voor wie de Maandag het zwaarst weegt, dat zijn zii die den Zondag onteerden en hun vrijage die toch deftig en eerlijk kon zijn misbruikten tot het ergste. Hoevelen zijn den Maandag niet meer wat ze 's Zondags te voren nog waren, naar ziel en lichaam! Hoevelen hebben hun zuiverheid te beweenen en hebben den Zon dag den eersten stap gezet op den weg die leidt tot het verderf? En 's Maandags staat de werkelijk heid voor hun oogen: ze zien hun eigen leelijkheid: ze voelen hun zonde en hun ongeluk, en het zondig genot van eenige oogen- biikken wordt nu als een zwaard dat snijdt in het diepste van 't ge voel. De Zondag moest zijn de dag des Heeren, de dag van rust, van eerbare ontspanning, en hij isi geworden een dag van onteering, een dag van zonde. En de zon van den Zondag gaat onder in bloed van den Maandag. Geluk kig nog dezen die opstaan en tot den Vader gaan en zeggen: Va der, ik heb gezondigd tegen den hemel en tegen U: ik voel me zoo onwaardig! ik wil weerom een der Uwen worden. Ouders, waakt op uwe kinderen! Weet ge wel altijd waar uw kinde ren vertoeven 's Zondags Weet gii wel wat er allemaal gebeurt op dien dag? en zijt gii zoo zeker van uwe kinderen dat ge ze zoo maar vrii uitloopen laat tot in de kleine uren? Een ongeluk dat men heel het leven te betreuren heeft is zoo rap gebeurd!" -(o)- BJU 1 IE IJ UI ff D. DE CRISIS IN HET OOSTEN. De uittocht uit Konstantinopel en Oost-Thracië. Groote aantallen Turken vluchten naar de gezantschappen, vragend om bescherming en steun om het land te verlaten. Meer dan zevenduizend Grie ken zjjn gevlucht uit de dorpen nabij de geallieerde linie. Zij worden onder Britsehe bescherming ingescheept en zullen nabij Saloniki worden aan land gezet Naar verluidt, gelasten Kemalisti- sche agenten der christelijke bewo ners der voorsteden een heffing te be talen, voor de handhaving van het le ger. Het heet, dat de Grieken in het dorp Makrikeuzy 17000 lira's betaal den. de Armeniërs 7000. Poincaré en Foch. Poincaré heeft Maandagavond met Foch geconfereerd. Deze heeft altijd volgehouden, dat wanneer de Turken eens door hun overwinning bedwelmd, mochten gaan weigeren, hun verbinte nissen na te komen, het betrekkelijk gemakkelijk zou zijn voor de alliés hen te verhinderen vasten 'voet te krijgen voor hem" was,'' alsilah 'de "Èdsporus"1 Se Zee van Marmora en de Dardanellen over te steken.. De nota's. In de door Hamid bey aan de com missarissen overhandigde nota wordt gewezen op de noodzakelijkheid om Turksche troepen en autoriteiten naar Konstantinopel.te zenden en de hoop uitgesproken, dat de geallieerden de nutteloosheid zullen inzien van de handhaving der geallieerde bezetting in deze stad. De commissarissen antwoordden, dat deze wensch in strijd was met de be palingen der intergeallieerde beslis sing van 23 Sept. en de conventie van Moedania. In een tweede nota zegt Hamid bey, dat vreemde schepen de haven slechts overdag en één voor één mogen bin nenvaren, terwijl de bemanning slechts in troepen mag worden ontscheept. Turksche gendarmerie in Tsjanak. Een dreigende toestand is ontstaan in Tsjanak, waar Turksche gendarme rie oprukte naar de Britsehe linies en belette, dat de Britsehe patrouilles op rukten voorbij de drie mijlsgrens. Anti-geallieerde betoogingen te Konstantinopel. De betoogingen in de Aziatische wij ken van Konstantinopel namen Zon dag een ernstige wending. De ramen der huizen van christenen werden in geworpen. Vier Britsehe soldaten zijn door messteken gewond; twee Turk sche politiebeambten zijn gearresteerd. Men gelooft, dat de Kemalisten po gen de positie der geallieerden te Kon stantinopel onhoudbaar te maken. Geen controle over Konstantinopel De geallieerde generaals deelden aan Refet Pasja mee, dat Konstantino pel voor het oogenblik onder geallieer de controle moet blijven. Refet verwierp in zijn antwoord alle controle in welken vorm ook. De Fransche delegatie. De Fransche ministerraad wees Bar- rère, gezant te Rome, en Bompart, oud ambassadeur te Konstantinopel tot ge delegeerden voor de conferentie te Lausanne aan. De Sultan. Toen de Britsehe hooge commissaris den Sultan bezocht vond hij diens hou dinar zeer waardig. De sultan verklaar de, dat hij als hoofd der geheele Mo- hammedaansche wereld de besluiten van Angora niet kon aanvaarden. Ismet pasja is in Konstantinopel aan gekomen De onlusten. Naar wordt gemeld is de bekende Turksche liberale journalist Ali Kernal in Ismed opgehangen na door de me nigte half te zijn gelyncht. De Kemalistisehe orders in Konstan tinopel leiden tot de opheffing der fi- nancieele commissie en het annuleeren der Ottomaansche Schuld. Angora ver ordende eveneens het sluiten der Brit sche gemengde rechtbank en het uit eengaan der geallieerde sanitaire com missie. De geallieerde commissarissen zijn door hun regeeringen gemachtigd de maatregelen te nemen, die zij noodig achten voor het handhaven van de or de in Konstantinopel, welke zich zou den kunnen uitstrekken tot het afkon digen van den staat van beleg. De beurs is gesloten. De kooplieden annuleeren hun orders, vooral wat meel- en koloniale producten betreft. De goederen, welke bij de douane lig gen, worden niet afgehaald. Een ultimatum aan Angora. Volgens een gisteravond uit Konstan tinopel ontvangen telegram zal aan Is- HWVan tanVanne zal vért'ègeliWfiïfrtll- gen, te Konstantinopel door de gealli eerde hooge commissarissen een ultima turn worden overhandigd, waarin van de nieuwe Turksche regeering wordt verlangd, dat zij de voorwaarden van den wapenstilstand zal eerbiedigen, ter wijl zij zal worden gewaarschuwd voor het gevaar, dat eraan verbonden is, de geallieerden voor een fait accompi te stellen. De sultan zocht toevlucht aan boord van een Britsch oorlogsschip in den Bosporus. DE FASCISTEN IN ITALIë. Volgens de „Messagere" werd Sfor- za bij zijn aankomst te Bussolena, het eerste Italiaansche station, met een vijandige betooging der fascisten al daar ontvangen. Toen hij Turijn pas seerde, werd een betooging der fascis ten door de gendarmerie verhinderd. Volgens de „Corriere d'Italia" is het zeker, dat Mussolini de partefeuille v. buitenl. zaken definitief zal houden. In Genossa, zijn fascisten en nationa listen met elkaar in botsing gekomen. Er' zijn zeven dooden en talrijke ge wonden. HET GESCHENK VAN MILAAN AAN Z. H. DEN PAUS. De tiaar, door de inwoners van Mi laan geschonken aan den H. Vader, is gereed. Het zal de tiaar van den vrede zijn, in dien zin, dat het overheerschen de motief de olijftak zal zijn. 20Ü0 edel gesteenten zullen de tiaar versieren, waarvan een zeer groote smaragdsteen 27 smaragden van middelbare grootte. 250 kleinere 327 robijnen en 79 diaman ten en paarlen. De tiaar heeft twee lin ten, die door kloosterzusters gebor duurd en versierd zjjn met diamanten. FASCISTISCHE ACTIE IN BEIEREN Naar verluidt, zijn de Beiersehe vak vereenigingen in het bezit gekomen van uitvoerig materiaal omtrent de ac tie van generaal v. Luttwitz en kapi tein Ehrhardt in Beieren en van ma joor Pabst in Noord-Tirol. De soc. „Munchener Post" verwacht, dat haar bureaux door de fascisten zullen worden bestormd en zij verlangt daarom, dat de regeering bescher mingsmaatregelen zal nemen- Te Munchen hebben reeds botsingen tusschen fascisten en socialisten plaats gehad, toen deze laatsteD van een be tooging op de Konigsplatz naar huis terugkeerden, doch zij moesten daarbij het onderspit delven. De Beiersehe fascisten hebben zich thans in uniform gestoken, n.l.' in grij ze hemden met oude mutsen van jager corpsen en met zwart-wit-roode ban den om den arm, waarop een swastika. In het roode Augsburg hebben zij betoogingen gehouden, zonder dat er incidenten voorvielen. In Tirol zijn zeven compagnieën wel bewapende fascisten, drie van het Beiersehe corps Oberland met stalen helmen en 15 muziekkapellen opge marcheerd. DE IERSCHE KWESTIE. By Killeney, in het graafschap Du blin, zag een wegwerker een locomo tief een signaal, dat op „onveilig" stond, passeeren. Hij rende op de mar chine toe en wist er met groot gevaar voor zijn leven op te springen. Toen bleek, dat er machinist noch stoker op de machine waren, zoodat de moedige daad van den arbeider, die den loco motief onmiddellijk tot stilstand bracht groote ongelukken, die hadden kunnen plaats vinden als de machine op een anderen trein ingereden was, voorko men werden. Metj vermoedt, dat Iersche rebellen den locomotief op gang hadden ge- EEN INCIDENT. Bij de voortzetting der discussie in zake de overeenkomst van Genève in het Oostenrfjksche parlement, kwam het tot een persoonlijk incident tus schen Seipel en Renner, die eerstge noemde verweet, dat hij, terwijl er be langrijke besprekingen te Genève wer den gehouden, zich te Chamonix had bevonden, hetgeen Seipel als laster qualifieeerde. In regeerhagskringen wordt de toe stand nog steeds optimistisch beoor deeld. DE DUITSCHE INDEX CIJFERS. Het Duitsche rijksindexcijfer voor de kosten van het levensonderhoud voedsel, vuur, licht, woning en klee- ren is van 13.319 in September ge stegen tot 22.066 in October. De kosten voor het levensonderhoud zijn thans gestegen tot het 247-voudi- ge van vóór den oorlog? STAKING BIJ DE PARIJSCHE GASFABRIEKEN. Als protest tegen het eischen .van belasting betalen van arbeiders en des wege beslagleggen op het uit te beta len loon is Maandag bij de Parijsche gasfabrieken een stakingsbeweging be gonnen, die zich snel uitbreidt. Intusschen zijn de noodige maatrege len genomen om in een voldoende pro ductie te voorzien en is de gasdruk en de openbare gasverlichting vermin derd. Vermelding verdient, dat voor het komende jaar, de minister van finan ciën verhooging van de limiet, waarop de belasting verschuldigd is, heeft voorgesteld. DE BESPREKINGEN TE BERLIJN. Het Duitsche rykskabïnet heeft de uitvoeriger voorstellen, waarom de C. v. H. verzocht, reeds gisterenmorgen geformuleerd. Mocht de C. v. H. voor de beraad slaging over deze uitgebreider voorstel len niet te Berlijn blijven, maar Don derdag vertrekken, dan is dit volstrekt geen bewijs, dat de onderhandelingen zijn mislukt. De buitenlandsche financieele des kundigen hebben tot diep in den nacht geconfereerd a en kwamen gisteren reeds weer vroeg bijeen, zonder dat 't gelukte een grondslag te vinden, waar mep allen zich koDden vereenigen. Naar het „Hdbd." verneemt hebben vier van de zes buitenlandsche finan cieele deskundigen, nl. Jenks, Cassel, Keynes en Brandt de heeren Vis sering en Dubois dus nog niet den rijkskanselier hun rapporten overhan digd. Hoewel officieel wordt tegengespro ken, dat in de nota der C. v. H. de financieele controle wordt aangeroerd staat het vast, dat de C. v. H. zich be roept op toezeggingen, die haar tij dens de onderhandelingen met Hermes te Parijs zyn gedaan en die betrekking hebben op het ter beschikking stellen van lokaliteiten en personeel voor de in te stellen controlecommissie voor de Duitsche financiën. De door de ryksregeering geformu leerde uitvoeriger voorstellen zullen vandaag aan de C. v. H. worden over handigd. VERSPREIDE BERICHTEN. VERVAARDIGING VAN VALSCH BANKPAPIER. Het onderzoek der valschgeldafdee ling" van de Rijksbank, dat Zaterdag heeft geleid tot de ontdekking van een groote fabriek van valsch geld in de Oranienstrasse te Berlijn heeft uitgewe zen- jiat #en_ srroot gedeelte van het werd gebracht Van de renbanen* ze Maagdenburg en Hannover woTden groote hoeveelheden volsche 500-mark biljetten toegezonden, die bij de totali- sators waren betaald. Het grootste gedeelte van het bank papier kon in beslag worden genomén Het totaal bedrag is buitengewoon hoog. DE MIJNRAMP IN SP ANGLER. Officieel wordt verklaard, dat meer dan vijftig man bij de mynontploffing zyn omgekomen. 82 overlevenden, waarvan velen in hopeloozen toestand, zijn naar het hospitaal overgebracht. Volgens een later bericht zijn 63 lij ken tot dusver gevonden. 13 anderen zijn nog niet gevonden. KORTE BERICHTEN. De aulg van den Spaansehen mi nister-president reed bij het uitwijken voor eeD fietser tegen een boom. De premier werd licht gekwetst. De Duitsche- Rijksraad heeft de zesde suppletoire begrooting voor 1922 aangenomen, dienende om de duurtö- toeslagen der ambtenaren weder met 3(1 pCt. te verhoogen. Bij de verkiezingen voor den Sak- sischen Landdag verkregen de aoc.- dem 41 zetels (voorneen 40), de com munisten 10 (9), de Duitseh-nationalen 19 (20), de D V_P. 18 (18), de demo craten 8 (8) zetels. Het centrum verloor zijn eenigen zetel. Te Berlijn zijn eenige buitenlan ders gearresteerd, di-e goederen hebben opgekocht om deze zonder uitvoerver gunning over de grens te br<' ten. Zij hadden reeds voor vele ml'lioenen marken gesmokkeld, doch 100 kisten, een waarde van rnim 20 millioen mark vertegenwoordigende, werden iu beslag genomen Het Duitsche rijksministerie van financiën heefi den toeslag voor amb tenaren van hef Duitsche rijk im het buitenland met 20 pCt. verlaagd, met onmiddellijke inwerkingtreding. De Oo.stenrijksche eoc.-dem. per- tijdag besloot de arbeiders uil te noo- digen om op 12 Nov., den herdenkings dag "der revolutie, b toogingen te hou den in verband met de soe-dem. aischen inzake den wederbpbouw,. De Zuid-Slavische minister van oorlog is afgetreden. Op een der Berlijnsche postkan toren is een hoofd post com' -ur be trapt op het stelen van buitenland sche brieven. De schuldige kreeg bij de ontdekking een zenuwtoeval. In zijn woning vond men voor 600.000 mart aan Duitseh en vreemd geld. De kolennood in Hongarije is zoo hoog,, dat men op.de spoorwegen vele passagiers en eenige sneltreinen neeft Laten vervallen. De industrieele bedrij- lven ontvangen na 15 Nov nog slechte 30 pCt. van de hoeveelheid kolen, die zij noodig hebben. In een rede over de begrooting. in de Fransche Kamer heeft oud-mi nister Loucheur verklaard, dal Frank rijk onmogelijk zyn buitenlandsche schulden betalen kan en zich daar dus niet mede heeft bezig te houdea. —(o) BINNENLAND. H. K. VERBOND VAN WERK- GEVERS-VAKVEREENIGINGEN. In veen vergadering van het R. K. Verbond van Wer kgevers-vak vereen igia gen werd een commissie benoemd met opdracht een ontwerp samen te stel len betreffende de wijze, waarop naar tiara meening de verhouding der verschil lende standen onderling kon worden geregeld. Men was n.l. van oordeel, 'JaJ.de statuten van den R. K. Centrale» deden, wesiiaiVa'iten in deze niet voL van samenwerking moest woraea"^» zoent. Deze commissie heeft indertijd rap port uitgebracht, dat ter behandeling werd gezonden naar het bestuur van het R. K. Verbond, de besturen dee vakorganisaties van het Verbond en naar de A. R. K. W V. Deze hebben het rapport behandeld en hun meening in deze aan het Ven bond kenbaar gemaakt. Gisteren nu heeft het R. K. Ver bond van Werkgevers-vakvereenigingen te Utrecht een angdurige velrgadering gehouden, waarin het rapport is afge handeld. Naar de „Msb." verneemt, is daar het besluit genomen, dat het Verbond zich uit den R. K. Centralen Raad van Bedrijven zal terugtrekken. Aan de be sturen vaii den Centralen Raad, vai het R. K. Vakbureau en de hoofdbe sturen van den R. K. Boerenbond ex R. K. Middenstands-federatie zal hier van spoedig mededeeling worden ge daan. Deze kennisgeving zal dan noogat waarschijnlijk gepaard gaan met een voorstel tot vernieuwde samenwerking in dé toekomst, BURGEMEESTERS-STATENLEDEN. De te Roermond gehouden vergade ring van afgevaardigden van de Katho lieke Kiesvereenigjngen in den SUxen- kieskring Roermond sprak den wensolr uit, dat hij de a.s. Statenverkiezing geen burgemeesters candidaat zuüen worden gesteld, uitgezonderd de burgemeesters die thans als Statenlid zitting hebben. FEUILLETON. ■mmi een Enqelsche verteüinq Ik gaf alle hoop op; ik verwachtte het ergste en voedde de sombere ge dachte, dat alle hoop verloren was, en er nooit beter tijd voor my zou aan breken. Dc dokter en Janet wanhoopten niet, maar ik vertrouwde hen niet, en ik geloof, dat zy voor mijn hoofd vreesden. Maar ach, zy konden zich immers geen denkbeeld van mijn innige, vuri ge liefde voor de lijderes vormen. Die liefde was uit romantische gevoelens ontstaan; zy was door hare edele op offering versterkt; zy was een deel van mijn gemoedsbestaan geworden en ik zou het gemis dier liefde niet overleven. Ik kon^ ternauwernood meer geloo- ven, dat ik my in drift vergeten, en baar ruw behandeld had: alles was mij een bange droom. Hoe had ik, haar bé schermer, de smart die haar neerdruk- /»en bezwSnfhaTtig g6drag n0g kun Ook myn moeder kwam, om mij in die treurige dagen te troosten. Wij spraken eerst niet o.ver Ellen; maar ik zag met smart, hoezeer myne arme moeder veranderd was sedert ik haar verliet, en de oorzaak was niet moeilijk te gissen. Zy sprak alleen over Mary en poogde de hoop op her-;, stel, die ik reeds geheel had opge- geven, weer bij my op te wekken. tiet doel harer reis was voorname- yx om myn vrouw op te passen; deze toch was nu haar eenige dochter; maar Janet verzette zich daartegen en de Tegenstand dien zij ondervond, versterkte haar nog meer in hare on herroepelijk besluit. Janet was afgetobd door het langdu rige waken; zy sluimerde slechts nu en dan op haren stoel voor de legerste de der zieke in, maar daarbij bepaalde zich hare rust, en zy gebruikte bijna geen voedsel. Hare gansche ziel was met een ge dachte, het herstel mijner vrouw, ver vuld; daarvoor streed zij met hart en ziel, zonder tusschenkomst te dulden. Zy was reeds meermalen van oor deel verschild met den dokter, en had naar eigen gedachte iets in zijn voor- «hiffcen veranderd, -het bleek steeds, dat die veranderingen gunstig op de zieke werkten, zoodat zij geheel alleen heerschte in het ziekenvertrek. Ik was nu niet meer uit de zieken kamer verbannen. Ik was er tegen wil en dank in door gedrongen, en had mijn plaats naast de zieke ingenomen. Zij lag geheel en al bewusteloos, en herkende niemand, zoomin Janet als my. Woelend en keerend op haar leger stede ijlde zy onophoudelijk over aller lei zaken, die mij vreemd waren, maar die, naar ik bemerkte, Janet meerma len deden schrikken, als waren het zin spelingen op dat verleden, waarin ik nooit was ingewijd. Zij sprak gedurig myn naam uit, ook dien haars broe ders, van Ellen en van Janet, zelfs die van haar eersten echtgenoot. De herinnering aan ons allen woel- j de in haar door de koorts verhit -brein en benam haar alle rust. Ik schonk geen aandacht aan dat Slen; ik stelde mij tevreden met bij aar te waken, en haTe hand vast te "houden; ik verbeeldde mij meermalen, dat zij mij herkende; dan vertoonde zich weer een glans in haar oog, en ik fepopte fljtt zij wist, hoe trouw Jk bh, haar waakte. Janet en de dokter kwamen later tusschenbeiden; zij verzekerden mij, dat Mary onrustiger werd door mijne tegenwoordigheid en het ijlen daar door toenam, dat zij rustiger lag, als ik afwezig was; zij poogden _mij te overtuigen, dat het dwaasheid was zoo onverpoosd te waken. Ik mocht haar eindelijk slechts twee maal daags zien, en ik werd aan de zorg en liefde van möeder toever trouwd, als ware ik weer een kind dat verpleging noodig had. Ik vernam later dat dit alles voor mijn eigen welzijn geschiedde; maar zij speelden hun spel fijn en misleidden mij. Er kwam iederen morgen 'n knecht van het kasteel om naar de gezond heid van mevrouw Gear te vragen, maar de broeder zelf kwam persoon lijk niet, en verried geen bijzonder groote bezorgdheid over den toestand zijner zuster. Mevrouw Ray was veel bezorgder zij hield eiken morgen met haar rijtuig voor het veerhuis stil, en vroeg mij te spreken. Hare eerste woorden waren gewoonlijk: te Zeg niet dat zij hedenmorgen niet beter is. Zij is niet beter was mijn ant woord. Ik moet baar zien; versta mij wel, ik wil haar zien! Later misschien. Ik heb het aan Janet gevraagd, maar zy wil niemand in het ziekenvertrek toelaten. Ik moet haar zien eer zy sterft, zeide zij, en Janet zal mij dat niet be letten. Waar is die vrouw, kan zy aan iemand die meer is dan zij geen be leefder bescheid doen? Janet kwam eens zelf te voorschijn en het gevolg daarvan was een hevige woordenstrijd tusschen beide vrouwen. Mevrouw Ray verlangde bij Mary toe gelaten te worden, en Janet weigerde dit onverzettelijk. Versta my we], ving mevrouw Ray aan, ik wil haar zien. Ik verzeker u dat ik den eersten den besten schoo nen morgen naar boven sluip. Dan kunt gij er op rekenen, dat gü van boven naar beneden wordt ge worpen, mevrouw Ray. Gij moest mij eens durven aanra ken 1 r— Gy zult zien dat ik het durf. Gij waart altijd een onbesehoft 'schepsel; maai nu ib mijn eigen rijtuF» houdt, moest gij tenminste een ande ren toon aanslaan. Gij zijt nog altijd vrouw Ray ge bleven, luidde het antwoord, dat met minachting werd uitgesproken. Vergeet niet dat ik de vriendin ben van Mary Gear, zeide mevrouw Ray op heftigen toon, terwijl zij haar met de vuist dreigde. Wij zijn de beste vrienden, en zij zal mij altijd gaarne ontvangen. Zoodra ik dat merk, zult gii bo ven komen, zeide Janet droog. Zy liet mevrouw Ray alleen om daA antwoord te verteren en nadat da oude vrouw er eenigen tijd over^ ge-' peinsd had, riep zy mij aan het rijtuig. Dat grove dier van een vrouw kan uw vrouw onmogelijk goed ver plegen, zeide mevrouw Ray, wil ik, haar komen oppassen, mijnheer Gear?, Ik dank u. Zy is in goede han den. Die Janet was altijd een ruw schepsel wij hebben nooit goed overweg kunnen komen. Mynheer Lea® wanneer mag ik uwe vrouw nu eens komen b®*cek#n'1' I! V«rvpJgS$L

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1