LEOLA'S ERFENIS Ingezonden Mededeelingen. DB CRISIS IN HET T.UlN- BOUWBEDRrjF. GEMENGD NIEUWS. KUNST EH KEHN1S. E*R0¥IN$IML HÜEUWS. r* fiOOBLIJDENDE TAKKEN .VAN NIJVERHEID. Maandagmiddag had wederom een der «ooferenties plaats, welke door den Minister wan Arbeid worden belegd ter bespreking van den toestand in de ver schillende noodlijdende takken van nij verheid. Ditmaal waren hiertoe de be- iangnebbenden bij de klompen-, de manden- en hoepelindustrie uilgenoo- digd. Ten behoeve van de klompenindus trie werd gepleit voor de heffing van een invoerrecht van buitenlands-die klompen. Ten aanzien van het manden- makersbedrijf werd de mogelijkheid be sproken van regerringssleun voor den export, terwijl de hoepelindustrie op verlenging van den arbeidstijd aan drong. TIJDELIJKE STOPZETTING VAN DE VERLEENING VAN ONDER SCHEIDINGEN. Het „Hulsgez." verneemt, dat met hel oog op veranderingen in de wettelijke regelingen op de Nederlandsche deco raties betrekking nebbende, voorloopig geen onderscheidingen, behalve medaii- les, verleend worden VERDRAG GETEEKEND. Op 6 Nov. heeft op het Ministerie van fiuitenlandsche Zaken de onder- teekening plaats gehad van een verdrag tusaelien Nederland en Oostenrijk over de toelating van Oostenrijksche consu laire ambtenaren in de Ned. Koloniën. BET HUWELIJK VAN DEN EX-KEIZER. Eenigen tijd geleden hebben wij mel ding gemaakt van de vragen door het Belgische Kamerlid Piérard aan den minister van Buitenlaudsche Zaken ge steld nopens de titels, waarmede de ex-keizer zich bij zijn ondertrouw deed inschrijven in den burgerlijken stand van Doorn. Piérard drong hierbij aan op tusschenkomst der geallieerden. De heer Jaspar, minister van Buiten- landsche Zaken. Heeft hierop het vol gende geantwoord: Ik weet niet oinder welke titels de ex-keizer wordt aangeduid in de onder- trcuw-acte van den burgerlijken stand te Doorn en ik gelooof- niet, dat een in- tergoabieerde conferentie zich hier mede kan bezignoucfen. MOND- EN KLAUWZEER. De minister van. Landbouw heeft uit overweging, dat zich in Zuid-Holland in den laalsten tijd wederom verschil lende ge:a ten van mond- en klauw zeer hebben voorgedaan, met ingang van 44 November 1922 geschorst de rundveemarkten in de provincie Zuid- Hodand. RIJKS RU-DRAGEN IN KOSTEN VAN REINIGING EN ONTSMET TING De Minister van Arbeid heeft beL vergende aam de gemeentebesturen medegedeeld Van, het totale bedrag der jaarlijk- «che uitgaven voor den antemetëürag dienst wordt .afcvtuiil 'ontstaan te dan ken hebben aain- de verrichte ontsmet tingen. Het resteerende bedrag, weer gevende de zuivere onkosten van den dienst, wordt gedeeld door het aantal ziektegevallen, waarbij ontsmet werd, waardoor de gemiddelde kosten, aan de ontsmetting bij één ziektegeval ver bonden, bekend worden. Dit laatste bedrag wordt vermenigvuldigd met het getal, weergevend het aantal ontsmet tingen bij in de wet genoemde ziekten. Van het verkregen bedrag worden de balen afgetrokken, welke voortvloeiden uit de onls wellingen, verricht bij in de wet genoemde ziekten, waarna het be drag is verkregen, dat voor toeken ning van een rijksbijdrage in aanmer king komt. Voorts wettigt de Minister er de aan dacht op, dat de opgave van kosten voor deskundige leiding slechts betrek king mag hebben op één persoon. Ten slotte wijst de Minister er op, dat geen bijdrage wordt verleend voor kilbreiding en oprichting van een ont- smeUingsinrichling,. indien 's ministers goedkeuring niet vooral is verkregen. MINISTER VAN SWAAY. Heden is liet 25 jaar geleden, dat de Minister van Waterstaat, Prof. G. J. van Swaay, c. L werd belast met het geven van onderwijs aan de voorma lig Polytechnische School te Delft. DEMOCRATISCHE PARTIJ. De Co-missie tol het ontwerpen van een gemeen te-program voor de Demo cratische Partij is als volgt samenge steld K. Rreebaart Dzn, burgemeester te KoihornJankvr. Mr. B. Eüas ie 's-Gravcnhage; Dr. R.' de Waard te Groningen; A. Wkmains Miza. te Lei- den; .Mr. C. P, ran Wijngaarden te 's-Gravenhage. Tot rapporteurs werden benoemd de feeeren Witmnns en Mr. van Wijngaar den. ZOMERTIJD. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del heeft aan de Tweede Kamer ver zocht den zomeitijd te handhaven en den betrokken minister te verzoeken om internaiionaal tot eenheid van re geling te geraken. VEEVOER VAN ONTPLOFBARE STOFFEN. Ingevolge het desbetreffend artikel van het reglement op het Vervoer van Ontplofbar# Stoffen moet elk vervoer van deze stoffen, de hoeveelheid van 100 K.D. niet te boven gaande, gedekt aijn door een geleibiljet, afgegeven door don burgemeester der gemeente van afzending, of bij invoer of rechfc- streekschen doorvoer, van de gemeen te van binnenkomst hier te lande. lijktljlig door den betrokken burge meester een duplicaat gezonden wor den aan den burgemeester van de plaats van bestemming, of, ingeval al daar een hoofd-commissaris af com missaris van politie is, aan dezen, en aan den commandant van het korps geleiders van ontplofbare stoffen. Volgens art. 36 mogen verder voor het vervoer alleen overdekte, aan.alle zijden gesloten voertuigen met veêïen, worden gebezigd en volgens artikel 28 moeten de voorwerpen, -waarin de ontplofbare stoffen zijn gepakt, in de vervoermiddelen zijn geplaatst op en overdekt met haren of wollen kleeden of dekens. Zij moeten zóódanig vastge zet zijn, dat geen wrijving op hout of op metaal kan ontstaan. De Ministers van Landbouw, Nij verheid en Handel en van Binnenland- sche Zaken hebben aan de burgemees ters in herinnering gebracht, dat op 6 Oct. j.l. bij het Nederlandsche doua nekantoor aan de Poppe tusschen Bentheim en Oldenzaal een groote par tij knalkurken is ontploft, tengevolge wee menschenlevens verlo ren gingen Uit een onderzoek is gebleken, dat voor de ingevoerde partij knalkurken door den burgemeester der gemeente van binnenkomst hier te lande geen geleibiljet was afgegeven en dat de partijen knalkurken niet werden inge voerd met voertuigen als boven be doeld, doch met vrachtauto's. In verband met het bovenstaande hebben de Ministers van L., N. en Han del en van Binnenlandsche Zaken de burgemeesters met nadruk uitgenoo- digd in aanmerking komende ambtena ren en beambten van de noodige in structies te voorzien, opdat in den ver volge eene juiste uitvoering der des betreffende voorschriften verzekerd zij. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De heer VAN RAPPARD infor meert naar de redenen welke de Regeering heeft voor haar .voor nemen tot opheffing van het de partement van landbouw; hii .zal bij een onbevredigend antwoord een motie indienen ten einde eén uitspraak van de Kamer uit te lokken. De heer TROELSTRA betoogt, dat de verkiezingen een onzuiver beeld geven, vooral tengevolge van het optreden van de Katholie ke geestelijkheid. Spr. vraagt of de regeering van oordeel is, dat de feestelijkheid moet blijven buiten et politiek terrein en of zij meent dat de Katholiek zich niet behoort te honden aan uitspraken van ker kelijke autoriteiten in zake de po- htiek. iJdllrj,Tiócii zii wil ieder voorstel naar eigen mérites beoordeelen en beproeven zooveel mogelijk te ver wezenlijken van haar eigen pro gramma. Spr. komt tot de interpellatie over den pensioenaftrek voor amb tenaren en stelt de vragen, welke wij gisteren reeds afdrukten.. Mei, VAN DORP betoogt, dat de antithese de politiek vertroe belt Het parlementaire meerder heidsstelsel deugt niet meer. De oplossing van den schoolstrijd kan spreekster niet toejuichen. We zijn op den weg der „verslechtering" van het onderwijs. De Regeering is in socialistisch vaarwater. De heer HIEMSTRA verklaart een tegenstander te zijn van tie opheffing van het Departement v. Landbouw. NADEEUGE CADEAUX. (Vragen van Kamerleden) De heer Br.aat heeft den Minis ter van Landbouw enz. de vol gende vragen gedaan: Is de Minister niet van meening, dat het geven van cadeaux door handelaren aan hen, die in hun za ken koópen, zoodanige uitbreiding verkrijgt, dat ernstig gevreesd moet worden voor benadeelingi van den kooper, door de leve ring van minderwaardige artike len en voor schade van den klein handel Zoo ja, is de Minister bereid tegen dit kwaad maatregelen te nemen DE BRAND TE SMYRNA. (Schriftelijk beantw. vragen) Op de vragen van het tweede Ka merlid Van Ravesteijn betreffende de verantwoordelijkheid voor den brand te Smyrna en het overleg gen van rapporten betreffende de door dien brand aangerichte verwoestingen, luidt het antwoord van den Minister van Buitenland- sche Zaken ais volgt: Van de in de vragen bedoelde mededeelingen heeft de Regééring kennis genomen. De Regeering is niet in de gelegenheid door een nauwkeurige enquete tot vaststel ling der verantwoordelijkheden v. den brand te geraken. •Zij behoudt zich echter voor, zoodra de omstandigheden zulks mogelijk maken, voor de Neder landsche verliezen op Te zullen ko men. Het Ned. Gezantschap te Kon- stantinopi heeft alleen beschikt over mededeelingen van den waar nemend consul-generaal te Smyr na, die met de Nederlandsche ko lonie de brandende stad verliet op de „Deucalion". Deze was diet in (Vragen van Kamerleden). De heer Duys heeft in verband met zijn te heiden interpellatie be treffende de in het tuinbouwbedrijf heerschende crisis de volgende vragen aan de regeering .gesteld Draagt de regeering kennis van den schrikbarenden nood, waarin het Tuinbouwbedrijf in Nederland verkeert en de zorgvolle omstan digheden, waarin dientengevolge vele tuinbouwers zijn geraakt? Zoo ja, is de regeering bereid aan de Kamer mede te deelen wat zii tot heden heeft gedaan en wat zij nog voornemens is te doen om dit bedrijf weder zooveel mogelijk tot bloeite brengen en velen der in dat bedrijf werkzame personen voor totalen ondergang te behoe den? Is de Regeering bereid aan de Kamer mede te deelen welke der volgende maatregelen in aan merking kunnen komen, teneinde hief de gewenschte verbetering te brengen: lo. ter vermeerdering en verze- kerring van het afzetgebied der tuinbouwproducten. a. Het besteden van een deel van het aan het buitenland verleende crediet tot afnemen van een deel dezer producten; b. het bevorderen van 't dichter brengen van den producent bij den consument o.m. door b.v. de ge meentebesturen te adviseeren, resp. op dezen eenigen aandrang uit te oefenen, om, al dan niet met pro vincialen of rijkssteun over te gaan tot het oprichten van hallen, daar waar deze vermoedelijk levensvat baarheid zullen bezitten; c. het van gemeente- of regee- ringswege in net groot aankoopen van tuinbouwproducten en deze, hetzij tegen kostprijs, hetzij tegen verminderden prijs, beschikbaar te stellen in streken, waar daaraan meer behoefte bestaat d. het waar dat in de macht der regeering ljgt bevorderen dat de vrachttarieven yoor het vervoer dezer producten worden verlaagd. 2o. ter vermindering van de las ten, waaronder vele tuinders ge bukt gaan: a. het bevorderen van het spoe dig tot stand komen van al die maatregelen, die ertoe kunnen lei den, dat de koop- en huurprijzen der landerijen niet hooger zijn dan in redelijkheid het geval mag zijn, o.m. door het afschaffen van strijk gelden bij publieke verkoopingen en verhuringen, herziening van "het pachtoontract, mede op zoodani- gen basis dat pachtoommissies wor den ingesteld. b. het indienen van een voor- Wet, ih ffè'n:"geesr'ais' ook "reeds door de sociaal-democratische Ka merfractie werd gedaan op den lOden Sept 1919, maar toen door de meerderheid der Kamer werd verworpen en hiertoe strekkende, dat aan werkgevers wier inkomen minder dan 11500 per jaar be- drraagt vrijstelling van de premie betaling ingevolge de invaliditeits wet worde verleend; c. het zoo spoedig mogelijk ter bekrachtiging aan de Kroon voor dragen van het door de sociaal-de mocratische Kamerfractie ingedien de wetsontwerp tot afschaffing der registratierechten op land- en tuinbouwproducten zoodra dit door de Staten-Generaal mocht zijn aangenomen. 3o. ter tegemoetkoming aan hen, die. bii particuliere credietinstel- lingen geen crediet meer kunnen verkrijgen. a. Hetzij van overheidswege de ze personen aan dit crediet te hel pen; hetzij van overheidswege aan deze personen rechtstreeks steun te verleenen. Is tenslotte de regeering niet van meening dat de ernst van den toestand dien wij ook op .land- en tuinbouwgebied doormaken, het dringend gewenscht doet zijn te rug te komen op het besluit der regeering tot opheffing van het Departement van Landbouw, JMij- verneid en Handel als 'n afzonder lijk Ministerie, zoodat de moge lijkheid wordt geschapen, dat on der deskundige leiding de regee ring zich weder afzonderlijk met dezen belangrijken tak van ons volksleven bemoeit? van den advocaat Maastricht wordt nader gemeld'; Mr. Quaedvlieg was curator in liet faillissement van de coöperatie Lim- Tu,ci „LJeucaiion". Deze was met ui Utrgia. Hij ging zelf failliet en werd kM nn .ïi- bodoeld artl- Ldfi gelegenheid; .die oorzaken van .als curator vervangen door mr. Char- £91 Tan alk afgegraven geleibiljet ge-cje ramp vast te steller lest Vriiens. Hif had als mrator WO Verkoop van geneesmiddelen door onbevoegden. Vragen van Kamerleden. Het Tweede Kamerlid mevrouw de VriesBruins, heeft aan den Minister van Arbeid gevraagd: 1. Is het den Minister bekend, dat de verkoop van geneesmiddelen speci aal slaapmiddelen door onbevoeg den in den laatsten tijd zulk een om vang aanneemt, dat daardoor een toe nemend gevaar voor de volksgezond heid ontstaat? 2. Zoo ja, welke maatregelen denkt de Minister daartegen te nemen? VERDUISTERING. Naar aanleiding van de inlïerffte- njsneming te leden van die coöperatie in rechten I op een bed geduwd. Iemand sloeg aangesproken tot volstcwting van I hem daarna met een ffesch' op het hun aanoeel. Hij had aan mr. Vrijens gevraagd hem als procureur die zaak te laten behandeien wat hem toege staan werd. De Rechtbank' Wad de 100 vorde ringen toegewezen. Hij (als procu reur) had (Se menschen geëxecuteerd die in ziijn handen betaald "hadden f 39000. In plaats dit geid af te dra gen, heett h'ij dit verspeeld in Spa en Parijs. Het geheeie bedrag, dat hij verduisterd Weeft, bedraagt f 55000. Hij heeft zich zelf aange geven. Hij Is door den Raad van Toezicht en Discipline aiS procureur van het tableau geschrapt. VERBRAND. i Twee kinderen van twee jaren te Rotterdam trokken in een onbewaakt oogenbiik een brandende petroleum kachel om, waarop een ketel water stond te koken. Beiden kregen 't iieete vocht over het lichaam en be kwamen zoodanige brandwonden, dat men voor het behoud der jonge levens vreest. EEN MISLUKTE BEROOVING. Gisterennacht werd een stucadoor op.den Gooisingel te Rotterdam aan gesproken door twee vrouwen. Na een korten tijd met haar te hebben stilgestaan, bemerkte de stucadoor, dat zijn porteleujlie met f 300 was verdwenen. Hij ging de vrouwen ach terna tot bij haar woning en Weef daar wachten. Toen een politieagent passeerde, deelde hij dezen mede, wat er ge beurd was. Deze stelde een onder zoek in en vond inderdaad het geld ia de woning. De twee vrouwen, een naaister en een strijkster, zijn in verzekerde bewaring gesteld. VERZENDINGEN NAAR WEST- EN NAAR OOST-INDIE. De directeur van het postkantoor Amsterdam brengt ter kennis, da,t a ten -rM.llen worden verzon- le. Naar Barbados, Trinidad, Para maribo, Venezuela, Curacao en de Republiek Columbia per s.s. „Oranje Nassau" van den Kon. West Ind. Maildienst. Het zeeposttarief is alleen van toe passing op de zendingen voor Cura cao; te verzenden stukken te voot- zien van aanwijzing „Zeepost", Voor de Republiek Columbia wordt aljeen correspondentie medegegeven op ver langen der afzenders blijkende uit een aanwijzing op de stukken ge steld. Laatste buslichting ten hooldpost- kiantore te Amsterdam 9 Nov. 12 uur 's avonds aanteekening tot 8 uur 's avonds. Postpakketten voor Curacao en Ve nezuela bunnen worden aangeboden aan Bureel Pakketpost Warmoes- straat tot 8 uur 's avonds. 2e. Naar Ned. Indië per s.s. „Ko ningin der Nederlanden" van de S. M.. „Nederland". -Het zeeposttarief is op deze zendingen van toepassing; te verzenden stukken te voorzien van aanwijzing „Zeepost". Laatste bus- lichting ten hbofdpostkantore aldaar voor brieven en briefkaarten 10 Nov. 12 uur 's avonds, overige stukken 8 uur 's avonds; voor groote partijen drukwerk aanmerkelijk vroeger. Aan de bijkantoren kunnen aa-n- geteekende stukken worden aange boden tot het sluitingsuur dien dag. Pöstpiakketen voor N. O. Indië, Egypte en Singapore met deze ge legenheid te verzenden kunnen wor den aangeboden aan bureel Pakket post Warmoesstraat, Amsterdam tot 8 uur 's avonds. Croote hoeveelhe den pakketten aanmerkelijk vroeger. Op dit stoomschip is een drijvende scheepsfcrandkast geplaatst en kun nen daarin a&ngeteekende stukken en postpakketten worden gesloten, mits voorzien van speciale postzegels, verkrijgbaar aan alle postkantoren. ONTRUIMING VAN EEN NACHT HUIS. Eenigen tijd geleden werden voor een nachthuis aan den O.Z. Voor burgwal te Amsterdam twee agenten geplaatst ten einde eventueele bezoe kers te beletten daar binnen te tre den. Deze gelegenheid werd onlangs verplaatst naar het perceel Bloed- straat 4. Gisterennacht werd hier her rie gemaakt die van zulk een omvang was, dat de buren om half zes in den ochtend de politie van het bu reau St PieteTshal waarschuwden. Een inspecteur en een agent, die het huis binnentraden, konden te gen het groote aantal bezoekers niets uitrichten, zoodat assistentie gehaald werd aam het posthuis Nieuwmarkt. Opnieuw werd binnengedrongen. De beaoekérs namen een. dreigende houding aan. Een agent, die in het achterhuis was doorgedrongen, werd onverhoeds Iri.i dfc kfeet gegrepen en^ding ten' deel vaHen, hoofd waardoor een ernstige wonde boven de slaap ontstond. De getrot- fene is in het Binnen-Gasihuis ver bonden. Het nachthuis werd daarna met geweld ontruimd. De dader is ge arresteerd. KLEIN ALLERLEL Te Assen is gevankelijk binnen gebracht een vrouw verdacht van opzettelijke brandstichting in een wo ning aldaar, welke geheel is afge brand. Gisteren heeft de politie te Rotterdam gearresteerd een bekend kwartjesvinder met name Kroet. Het is de laatste van het viertal, dat den ireinroof op den Haagsclien boekhou der pleegde en wiens aanhouding verzocht was. Alle verdachten van het misdrijf Zijn nu in handen der justitie Te Zwolle is de kegelbaan be- hoorende bij de Buitensociëteit, een geheel van hout opgetrokken en vrij staand gebouw, in de vlammen op gegaan. De oorzaak is onbekend, er was tot middernacht gekegeld. Het verbrande was verzekerd. Het driejarig zoontje van W. Versluis te Wissenkerke had het on geluk, dat hem een boon in de keel bleef zitten, met het gevolg,, dat de kleine na eenige oogenblikkeri over leed. Vermoedelijk' door hooibroei is de groote nieuwe boerderij van den heer O. Blauw te Stadskanaal, Dal- weg, tot den grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade. De heer G. Kort, die op het Haarlemsche station uit den trein sprong, toen deze nog niet stilstond tengevolge waarvan eenige wagens zijn linkerarm verbrijzelden, is thans aan de gevolgen overleden. Terwijl de Jbewoner^_ter„J^jk| weten te verschaffen tot de woning van den veehouder A. W. te Kam pen. Een bedrag van f 50 wordt vermist. De Rotterdamsche politie heeft een koopman gearresteerd, verdacht van een der daders te zijn van de poging tot moord op de weduwe E. v. d. Vliet en diefstal van f 170 uit haar woning aan de Adrian astrant te Rotterdam. Te Rixtel Zijn door H. R, een viertal aarden potten opgegraven uit den Romeinsehen tijd. De O. L. School te Hejlle (Z. VI) is wegens gebrek aan school gaande kinderen door den Gemeen teraad van Sluis opgeheven. Dit be sluit is door Ged. Staten van Zee land goedgekeurd. Te Fijnaart is het 9-jarig zoon tje van A. Neelen door de stoom tram overreden en gedood. Te Lekkerkerk is de 65-jarige echtgenoote van den heer A. v. d. W. in een sloot achter de woning verdronken. t Boek en Blad „DE WIJSHEID DER MIEREN" door Prof. Dr. F. J. J. Buytendijk De Meulenhoff-editie „Een algemeene biblio theek." Is er ter wereld iets interessanter en leerzamer dan het leven der mie ren. waarvan de instinctieve nijverheid en zorgzaamheid („wijsheid" noemt Prof. Buytendijk het) spreekwoordelijk geworden is 1 En moet niet een iéder er belang in stellen, dat leven meer van nabij en meer in bijzonderheden te loeren ken nen? Een prachtige gelegenheid daartoe biedt nu het hierboven genoemds boek, dat de uitgever Menienhoff met prach tige, lijne illustraties op kunstpapier en luxueus verzorgd deed verschijnen. De tekst is in alle opzichten belang wekkend en hel onderwerp in aan merking genomen zoo populair mo gelijk gehouden. Aan den bekenden bioloog, Pater Erich Wasmann S. J., heeft de geleer de schrijver van dit boek, blijkens zijn voorwoord, veel te danken gehad, en éérlijk schrijft de professor: „het is niet de eerste maal in de geschie denis van het menscheljjk denken, dat uit het stille klooster de groote ge dachten voortkwamen, die eerst door de universitaire wetenschap genegeerd en verworpen, later bleken oen licht ta verspreiden over eene reeks verschijn selen, klaarder en helderder, dan men ooit had vermoed," Moge het mooie boek tot loering en opwekkingeen ruime versprai- L, S„ KERK Ei SSHOSL NAAR DE MISSIE. Gisteren vertrokken, na een treffv''rt afscheid, uit het Moederhuis ,.Mari - burg" te 's-Hertogenbosch, de Zuslcrs van het Gezelschap van J M. J.. Sr, Marie Adelis Moors, uit Boxmeer; Sr. Marie Eizinio Luiken, up Rotterdam; Sr. Marie Michaeli v. Winden, uit Pijn- acker, en Sr. Marie Gregoria Kuyptrs, uit Lierop, naar Engeland, om zich vandaar met Mgr. J. Aelen, per stoom schip „Morvada" naar het Aartsbisdom Madras te begeven Mgr. J. Aelen deelde bij zijn vertrek uit ons land mede, dat liij vertrouwt het Seminarie voor inlandsche priesters binnen zeer afzienbaren tijd te zulten kunnen tot stand, brengen. V rii bewerkt naar den pracntigec roman van den bekenden Enarel- schen auteur GARVICE. Circa 370 bladz. druks in handig formaat. Prijs 11.50, franco per post i 1.60. Verkrijgbaar bii ,det? Boekhandel en bn 3e N.V. DRUKKnKlJ „DE SP AARNES TAD", Nassaulaan 49, HAARLEM. SCHADEN, SCHADEN. Wed, A. Mooij t« Disteren werden de overblijfselen van het verbrande lichaam van da wed. A. Mooij, ter aarde besteld op de algemeene begraafplaats. Vanwege het slechte weer hield Ds van Dijk de lijkrede in de woning van den doodgraver. Niettegenstaande de zware regenval woonde een tal rijke schare de droeve begrafenis bij. Jubileum. De heer L, Ruiten schild alhier, chef van den uitvoe renden dienst der tramwegen, her dacht heden het jubileum dat hfj «*v/ jcltiou a-vov-, Spoor wegen. Aanvankelijk aangesteld ais leerp ngklerk bij de H. S. M., heeft hij door promotie zich weten te be vorderen tot bovengenoemde betrek king. Natuurlijk werd dezen dag niet ongemerkt voorbijgegaan. Van dent kant van het personeel was zooveel mogelijk gedaan, om deze jubilaris een waardige verrassing te bereiden. De heer van Apeldoorn, commies op het bureau van den uitvoerenden dienst op de tramwegen, alhier sprak den jubilaris een hartelijk woord toe Schetste de humaniteit en roemde de goviale omvang van den chef met zijn personeel. De heer D. Stort, een. der oudste conducteurs op de tram, deed dit ins gelijks. Deze spreker bracht namens het geheeie personeel van Schagen en van de halten, onder het ressort van den chef behoorende, een woord van sympathie aan den jubilaris. Spr. wijdde verder nog uit hoe Ruiten schild steeds als een mend van het personeel is geweest en hoopte dat dit aon blijven. Hierna overhandigde de heer Stoit den jubilaris een oorkonde met nog enkele geschenken, bestaand© uit een diubbeistel talveren lepel en ©en zil veren vork met inscriptie, verder eer zilveren dessertlepel en een wandel stok met zilveren handvat. De jubilaris, onder den indruk van zooveel belangstelling en toagenier genheid, was niet in staat in eenige bewoordingen zijn wederzijdschen dank en erkentelijkheid te betuigen Hij sprak dan ook slechts een enkel woord, maar een woord van oprech te en welgemeend» dankbaarheid. Daarna volgde algemeene felicitatie Ned. R. K. Volksbond.. De ver gatlering van Vrijdagavond van den Volksbond, en waarin het Tweede Kamerl.d, deD heer Ch. L, van de Bilt een rede zou houden, gaat on bijkomstige omstandigheden niet dooi OBDAM. OBDAM, Biersteker Czn. f In den ouderdom van 66 jaar is alhier overleden de hear P. Biersteker Gzn. in leven lid van het Kerkbestuur, wethouder dezer gemeente, dij kgraai van „de Berkemeer" en hoofdinge land van het Deestmerambacht. HOODWOÜD. HOODWOUD. Uitstel. Aan de dienstplichtigen A. Bakker en J. Spcets. uit deze gemeente is uitstel van eerste oefening veriaend tot NIRBIX.WOUD. NIBBIXWOUD. Uilster. Aan de dienstplichtigen T. Balk en H, O. Mantjes, uit deze gemeente, is uit stel van cerste-oefening verleend. WAARLAND. WAARLAND. gciiadepost. Het paard van den iteor K. IC., clat een aardappelveld had weten te berei ken, heeft zich daar zioo te goed ge daan, dat het daarna gestorven is, AVel een schadepost! TUTTJ tuitjenhor: Michaêi; vergaderde voren in liet St. Joseph-' met gebed en Cl de VoorzjUer wel Pastoor Stiegcr, en donateurs. In een Vort woord treden leden. Spr getrouw te zijn a het bestuur sleed noodige werk zaai dighcid te verrici applaus d -K de blijkens d esen leden pn *u zijn Daarna volgt Naar aanleidin; Geest. Adv, op, geijverd beeit on orde te hebben e verderving net ui zoo spoedig moge plaats vinden. Zot uitreiken der boel gosinen. Z.Eerw. z len genomen om c voorkomen. De Voorzitter zc bifol iotheoaris te zu Hierna worden leden bekend gems De Voorzitter dt de jaarvergadering den op Vrijdag zullen 3 bestuurslc den. Heden is ee wegens bedanken v leden. De Voorz wensefri thans eei benoemen. Na eerste en tvvi gekozen de beer Ja benoeming aajinan Hierna jeikte de ieden de abonnenn „De Misdaad van middels zijn reeds nen. In de oommissie ning en van de bc ningmeester worde ren 1 van Sebage De heeren namen en zullen op de jaa uitbrengen. De maandelijkscti f7.—. Hierna gaf de vaardigde naar het gres een reis versla verslag zeer in den goed beeld gaf van werd meegemaakt. Rondvraag. D dijk brengt in herin de leden ook donat toegang hebben lot K. S, A. Nu is hen nen bekend, dal ze (trice) willen word gaarne zien, dal dez de ge«egeuheid zulk dien avond mede ti De Voorzitter stel op prijs en verzoekt ter en Secretaris d 1922 spoedig in ord yen 14 dagen kuni presenieerd worden, genen, die hiermede den, om geen enkel zoodat ieder geleg geven alsnog donatei Hierna sluiting m HEERHUG HEERHUDOWAÏ ding. Een bouwer tuig Zaterdag van nam bij de Roskat te kort, met het wagen beladen met aanreed. Alle vru den grond gésiing< mieM. ASSEND ASSENDELFT, catieweg. Van Ged. gemeentebestuur van den polder ingekomen, dat i Qotnmuniecatieweg tot provincialen we kosten worden nattj bewijs over de ver geheven, zoodat voor de kas van iche polder weer •tuim f 1500 per ja DE DE RIJP. Na open ig had staiiatie plaats vai noemd raads.id, de mer. geen onbekei ^aa|, wal ook de noespraakje memor Daarna worden tn vastgesteld. In de vorige ver: ïekouden een adre lelscursus Avondselw om subsidie. Beslot gemcene stemmen verstrekken. De hoofdschotel is bet punt; dakb openbare school, het voc g jaar het •xraw geii eel is nieuwe bedekking, leeft gekost, schijn dien aard te zijn, aieuw moet gedekt men zich het nieu kingen afwenden ei k>t het ouderwetschc de pannen. Voor •fing van dit karwt leent ng worden a groot?? Ja dat we voor ten hoogste 6 jaari. al lossing van taadvraas (k H

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2