OIS BLAD" No. 624. ♦rijdag 10 November 1922. 14e Jaargang SS Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar t 285 Met Oefllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: tSSS^&'433 Advertentiep/ijs; Van 1 5 regels f 1.25; eikeregel meer f0.25; Reclaraft per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voaB; uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonnó's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500 f 4O0,f 200,—, t 100,—, f 60—, f 35,-, f 15.- Een brief uit I alië. De toestand wordt in Italië, dat zal thans ieder die de gebeurte nissen gevolgd heeft, wel duide lijk zijn, onhoudbaar. Reeds lang, gezien 'de zwakte der verschillende regeeringen, die zich sedert den ooriog opvolgden, heeft zich een staat in den Staat kunnen vormen met een leger dat op het, oogenblik het getal van 3Ü0.0Ü0 bereikt heeft. De minister president Facta durfde de groote bijeenkomst der fascisten te Na pels niet verbieden en veertigdui zend fascisten e.schten daar, opge zweept door de woorden van Mus solini den tocht naar Rome en den aanval op de regeering. Het fascistencongres te Napels werd plotseling onderbroken, de hoof den der fascisten overal terügge- roepen. de troepen keerden on middellijk naar him woonplaatsen, garnizoenen zouden we kunnen zeggen, terug. De tocht naar Ro me was besloten.- Te Rome gaf de minister van publieke werken Riecio, die nationalist en meer dan driekwart fascist was, zijn ontslag-, hetgeen het geheele Ministerie in crisis bracht. De koning kwam naar Rome terug en gaf aan Sa- landra, den voorvechter van den oorlog in 1915, opdracht o-m een Ministerie samen te stellen. De fas cisten waren inmiddels gelegerd op eenigen afstand van Rome" De regeering "had eenige honderden meters spoorwegrails doen opbre K-en en de staat van beleg werd afgekondigd maar later terugge roepen daar de koning weigerde het dekreet te onderteekenen. De commandant van de plaats en de provincie Rome nam toch uitge breide maatregelen om de binnen komst der Fascisten te beletten, -leed de poorten bewaken de brug over den Tiber versperren en verbood het verkeer van vracht wagens en auto's. Men vernam al spoedig dat te Montero een twin tigduizend fascisten geconcen treerd waren, te Civita-Vecchi# en andere plaatsen een veertigdui zend. Maar de vijand bevond zich ook in de stad zelve, en zich wei- nig_ storende aan de uitgebreide politiemaatregelen, trok hij de stad door in camions en auto's en on dernam gewapend met stokken, re volvers, karabijnen geregelde ge vechten met de werklieden in de buitenbuurten. De hoofden der opeisten deden Salandra wetenl dat Mussoüm niet van plan was een tweede plaats in een minis terie in te nemen en zoo slaagde ue oa'anrira niet in zijn opdracht kopmg deed alsdan seinen naar Mussolini en gaf hem op dracht een ministerie ineen te zetten Dit groote nieuws, bekend geworden, beteekende de overwin ning der fascisten op de geheele li nie. Hun geestdrift was niet 'meer te temmen, de redacties der da< maden die niet fascistisch zijnT moesten het spoedig ontgelden. Alles werd verwoest en gelukkig laar het Zondag was, bevonden zich in de redactie en drukkerijen weinig personen. "Zeer talrijke troe pen fascisten waren ook in de stad gekomen en toen begon ook een gerege.de jacht op socialisten en communisten. De fascisten waren meest allen gewapend met gewe ren en revolvers. Onder hen kon men ipngens zien niet ouder dan tien of twaalf jaar. Mussolini'kwam te Rome aan Maandag jn den morgen en begaf zich onmiddellijk naar den Koning. Binnen een paar uren had hii een ministerie greed waarvan hii de lijst van Mi.aan had medegebracht Met hem kwamen de fascisten en weldra krioelden de straten van Rome van zwarthemden (fiscis- ten) en blauwhemden (natlonalis ten). Overal moest de vlag uitge stoken worden. Alle werklieden werden door de fascisten aange houden. onderzocht en indien z'ii socialist of communist bleken te zijn, afgeranseld en eenigen zeT.'s doodgeschoten. Het was de nalio nale omwenteling, de revolutie voor het vaderland en den koning. Dinsdag 31 October hield het fascistisch legér optocht door de straten van Rome. De troepen wa ren alle binnengekomen, met mi trailleurs, geneeskundigen dienst cavalerie, alleen de kanonnen ont braken. Het lange défilé was prachtig en indrukwekkend van organisatie, een geheel leger naasi dit van den staat! In denzelfden avond zouden ze vertrekken, maar men doet zoo eensklaps geheel 'n leger niet afmar.cheeren. Tot van daag toe bevinden zich nog tal rijke groepen fascisten en natio- Iisten in de stad, die zich aan nieu we gewelddaden overgeven, hui zen en woningen van oud-minis ters, van socialistische en commu nistische a.gevaa.digden plunde ren en in brand steken, en „in di arbeiderswijken .gevechten uitlok ken. Alle socialistische kringen zijn verwoest en geen een anti fascistisch dagblad kan nog ver- schiinen. Ondertussch.en nam Mussolini 't bewind in handen en gelastte on middellijk a.le vreemde iascis.en Rome te veriaten. Nu de overwin ning behaald is heeit het leger af gedaan en is de minis.er-p.esideni ijverig in de weer om den chaos door hem zeli in het leven geroe pen, te herstellen, en eischt eer bied voor de wet die hitmet de fas cistenbevveging sedert twee jaar met de voeten getrapt heeft. Zijn ministerie bestaat uit5 fascisten hii zelf is minis ter-presidem, minister van binnenlandsche en bultenland- sche zaken, met twee leden van de liberale democratie, twee leden van de Volkspartij en een natio nalist. In de Karner waren lot dusver s.echts een twintigtal fas cisten op de meer dan vijfhonderd leden. Deze Kamer zal dan wel ombonden worden, ofschoon ze op sterven, wel een votum van vertrouwen zal aannemen voor den dictator. Men kan nooit we ten en de regeeringsbescherming hii de verkiezingen is in Italië goud waard. I)e meeste ministers zijn geheel nieuwe personen, slechts twee be kleedden vroeger het minisLerambt cie eene ais minister van posterijen, de ander als onder-slaatssecretaris. MussoiinTzelf is slechts gedurende een paar jaar lid der Kamer en telt acht-en-dertig jaar. Maar hii is dictator en geboren heerscher en zal zijn wil opdringen aan ko ning en ministers, aan de Kamer en misschien voor eenigen tijd aan het land. Vroeger was hij hevig socialist en toen de wereldoorlog uitbrak in 1914, was hii hoofdredacteur van het socialistisch orgaan „de Avanti". Voorstander van den oor log van Italië, werd hii afgezet en verliet de partij, een eeuwigen Met zijn uiterst sterken wil heeft hij na den oorlog het communisme bekampt en stichtte hii de fascis tische beweging, financieel onder steund door de groot-industrio- elen en de groot-grondeigenaars, die jaarlijks een groote som con tributie moeten betalen aan de fascisten, die hen dan ook van de talrijke werkstakingen en geweld daden der socialisten hebben af ge ho.pen. JViaar Mussolini was met den naam en ambt van leider dei fascistische beweging niet tevre den. Hij verlangde het bewind in handen te hebben en stichtte het fascistisch leger, bewapende het en gaf het, geholpen door talrijke oii'icieren, die fascist zijn, een mi litaire inrichting. Kort na zijn op treden verscheen een brief van Mussolini, waarin hii de officieren vei biedt deel te maken van een politieke partij. Hopen we, dat de Italianen, die zooveel goede hoedanigheden heb ben en vooral uiimunien door hun gezond verstand, toch eenmaal ge hoor geven aan de vermaningen van Z. H. den Paus nog dezer dagen door een brief aan de Bis schoppen door Paus Pius XI her- haa.d en weder als ware christe nen vredelievend en éensgez.nd worden, om gezamenlijk te a. bei den aan den bloei van het door den oorlog en na den oo.log zoó diepbedroefde vaderland! Nov. '22. -(o)- BUITENLAND. DE CRISIS IN HET OOSTEN. Ongerustheid te Londen Er heerscht ongerustheid te Londen over de volledige afwezigheid van be richten uit Kons tantin op el sinds het be richt, volgens hetwelk de Turken hun eischen hadden herhaald. De berichten toonen aan, dat de Turken den kabel van Tsjanabokale hebben doorgesne den. Er zjjn twee Britsche soldaten ver moord te Kassim Pasja by Konstanti- nopel. Een onderhoud met Tsjitsjerin. In een onderhoud met een vertegen woordiger van de „Koln. Ztg." verklaar de Tsjitsjerin o.a. het volgende: De Turken hebben recht op eigen vestingen, een eigen vloot, onderzee booten, enz., om zoowel de Dardanel- len als Konstantinopel te verdedigen. De zeeëngten moeten voor oorlogs schepen worden gesloten. De vrijheid der koopvaardij moet Daar het model van het te Moskou gesloten Russisch- Turksche verdrag worden geregeld. Tsjitsjerin vreesde evenwel, dat Frankrijk, Engeland en Italië ten slot te ten koste van Turkije tot overeen stemming zouden komen. De „Voss. Ztg." verneemt, dat Tsits jerin vermoedelijk de sovjetregeering ter conferentie van Lausanne zal ver tegenwoordigen. Nieuwe eischen. Reuter verneemt dat de regeering van Angora thans voornemens is aan de geallieerden alle gebieden te vra gen, welke onder het nationalistische pact vallen. Turkije vraagt eveneens een schadevergoeding van zes millioen franken van de Grieken, Turkije loo chent het recht der Grieken op West- Thracië en vraagt een plebisciet. Het eischt eveneens alle Griekscho eilan den voor de Klein-Aziatische kust voor zich op, terwijl het volledige fi nancieels onafhankelijkheid van de ge allieerden vraagt. FEUILLETON. i e yloBK van m geld 106VM' "erteH!*,). Mary glimlachte flauw, en zeide: Wat zou er van my geworden «jn, als grj mij niet zoo goed had on gepast, Janet? Ja! Dat is moeilijk te zeggen. Wij zijn veel aan onze beste oude vriendin verplicht, Canut.- Oneindig veel, Mary, herhaalde ik, met innige dankbarheid. Xk wil van geen bedanken hoo- ren, zeide Janet; ben ik niet aan u ge hecht? Zou ik niet alles voor een Vau- ghan over hebben, wat er ook gebeur de, en onder welke beproeving ook? ik ben sterk, en zal voor het zwaarste werk niet terugdeinzen, als ik er u mee dienen kan. Gl^ uwe Plaats wel aan moeder willen afstaan? vroeg ik, zij SoS, 3SL" °U en dan zIbti ,'5 foe' hl?t mcisie °P Se been lalt' iv a3?64, ee.r ik hel ™rlniis ver ÜJ er te"en' dat «we t moeasT mg van tui tot tiW wat aflost Krachtig optreden. De geallieerde hooge commissarissen hebben aan de vertegen wordigers van Angora nota's overhandigd, waarin zy verklaren dat, in geval de door Kema- listische autoriteiten in Konstantinopel ingevoerde maatregelen een flagran te schending van de overeenkomsten van Moedras en Moedania niet wor den ingetrokken, zij hun regeeringen zullen raadplegen met het oog op het overgaan tot „alle dringende stappen, welke noodig mochten zijn." DE BESPREKINGEN TE BERLIJN. Het Duitsche antwoord bevat de volgende punten: lo. De bereidverklaring der Duit sche regeeriug, de op zich genomen verplichtingen tegenover de garantie commissie te vervullen. 2o. De^ her nieuwde verzekering, dat de stabilisee ring van den markkoers de belangrijk ste en meest dringende taak van Duitschland 'blijft. Een duurzaam suc ces kan Duitschland echter natuurlijk slechts beleven, indien de oplossing van het geheele schadevergoedings probleem, met den meesten spoed ter hand wordt genomen. De Duitsche regeering beveelt het plan-Vissering aan en verzoekt de C. v. II. dit als basis te'beschouwen, in hét bijzonder is de rijksbank van de beteekenis van een bankierssyndicaat overtuigd. Zy heeft zich bereid ver klaard mede te werken en aan het bij eenbrengen der middelen deel te ne men. Noodig is de vrijstelling van Duitsch land van betalingen in geld en leve ringen in natura tijdens een langdurig moratorium, opdat het stabiliseerings- plau niet zal mislukken. De Duitsche regeering verklaart zich echter bereid, de leveringen voor de verwoeste ge bieden van Noord-Frankrijk ook gedu rende het moratorium voort te zetten. Het rapport der financieele deskun digen Vissering en Dubois bevat de volsendc hoofdpunten: Daar het ver trouwen in Duitschlands economie is geschokt, moet onder medewerking van de C. v. H. zoo spoedig mogelijk een vergadering van bankiers uit de landen met normale valuta Enge land. Nederland, Zweden en Zwitser land bijeengeroepen worden, waar aan eventueel ook vertegenwoordigers uit andere landen kunnen deelnemen. Het rapport doet o.a. de volgende voor stellen: lo. Duitschland moet van alle betalingen in geld en leveringen in na ture worden vrijgesteld. 2o. Een lee ning van minstens 500 millioen gou den marken moet worden bijeenge bracht, 3o. Als zekerheid voor de lee ning komen in aanmerking accepten, uitgegeven door de Duitsche regeering onder garantie van de Rijksbank: 4o. De verlenging van het crediet zal hoog stens twee jaar kunnen bedragen. 5o. De leening" moet den voorrang hebben, boven alle schade vergoedingsbetalin gen. 6o. Als waarborg wordt de op brengst van de Duitsche uitvoerbelaa- ting voorgesteld. 7o. De Duitsche rijks bank moet een bedrag van gelijke grootte bijeenbrengen, door verpan ding van een gedeelte van den goud voorraad en belastingen. 8o. Ten aan zien van rente en provisie blijft een nadere overeenkomst voorbehouden. Het memorandum-Brand bevat de volgende punten: lo. Een uitvoerige verklaring, dat hij slechts zijn persoon lijke meening uitspreekt. 2o. De mede- deeling, dat het rapport zich tot de zuiver technische zijde van het finan cieele probleem beperkt. 3o. Brand verklaart het voor onmogelijk, op het oogenblik de deelneming te verkrijgen van particuliere Engelsche geldgevers Brand stelt voor, het goud van de rijksbank op een centrale plaats te de poneeren. Van deze voorwande kan echter afstand worden gedaan, indien Duitschland een volledig moratorium voor twee jaar krijgt. In dit geval kan op een accept-crediet van minstens 5 millioen pond sterling door Londen- sche banken gerekend worden. De besprekingen tusschen do Duit sche regeering en de Commissie van Herstel zyn geëindigd. Deze laatste ver trekt heden uit Berlijn. De indruk der nieuwe Duitsche. voor stellen op de Commissie van Herstel zou niet onverdeeld gunstig zijn. De Duitsche Rijksdag komt Dinsdag a.s. byeen. De Rijksregeering zal dan een verklaring afleggen omtrent de sta bilisatie der mark en de onderhandelin gen met de Commissie van Herstel. DE VERJAARDAG DER DUITSCHE REVOLUTIE. Na enkele niet zeer belangrijke in cidenten Woensdagavnod, is de Jog van gisteren, de verjaardag der revolu tie te Berlijn volkomen rustig verloo- pen. Alle bedrijven, zelfs de socialis tische coöperaties, hebben overeenkom stig de besluiten der vakvereemigingen met voltallig personeel gewerkt. Uit Mönchen wordt gemeld, dat de dag eveneens een rustig verloop heeft gehad. DE TOESTAND IN ITALIë. De gezanten. Naar uit Rome wordt gemeld, verze kert men daar, dat het verzoek om ontslag van den Italiaanscken gezant te Berlijn, Frassati, niet is aangenomen. Frassati zou nog eenigen tijd te Berlijn blijven. Prince Caltini is aangewezen als Italiaansch gezant te Washington. De Italiaansche ministerraad be sloot aan graaf Sforza, gezant te Pa rijs, baron Agliotti, gezant te Tokio, en baron Fasciotti, gezant te Madrid ontslag te geven. Onrust in Tripoli. Berichten uit Benghazi aan de „Mes- ragero" maken melding van door de inboorlingen gepleegde roovery.- Er zijn aanduidingen, dat men hier te doen heeft met agitatie door Benoes- sistische elementen. In bevoegde kringen beveelt men de bezetting van Djedabia en Marsabrega aan als middel om de verbinding tus schen de Tripolitaansche rebellen en de Senoessisten te verbreken. Op een bijeenkomst te Djedabia is een voorstel aangenomen om het emi raat uit te breiden over geheel Lybië. De „Messagero" meldt, dat de regee ring in verband met de opstandige be weging onder de Senoessi's in Cyre- naika er oorlogsschepen en troepen heeft heengezonden. Uit den ministerraad. In den ministerraad verklaarde Mus solini, dat de toestand in het Oosten zeer ernstig was. Hij had er by den Ita- liaanschen gezant te Konstantinopel op aangedrongen dat deze de vorming zou begunstigen van een geallieerd bloc tegenover de Turken. Er waren maatregelen genomen voor de bescher ming der Italiaansche onderdanen Verder zeide Mussolini, dat Italië zich accoord had verklaard met het plan in zake een kort uitstel van de conferentie te Lausanne. Mussolini ver klaarde opnieuw dat hij zich voorbe hield persoonlijk naar Lausanne te gaan. Een aanval op Sussak. Te Sussak is het tusschen fascisten en legionairen uit Fiume eenerzijds en Italiaansche carabinieri anderzijds tot een heftige botsing gekomen. De legio nairen en fascisten poogden Sussak binnen te dringen en eenige gebouwen te bezetten. Een groot aantal bewapen de legionairen en fascisten werd uit Fiume afgezonden. Voor de brug naar Sussak werden de. gendarmerie en ar- diti afgewacht. De legionairen werden uitgenoodigd zich terug te trekken, waarop een vuurgevecht met geweren en mitrailleurs ontstond. Aan beide zij den vielen gewonden. Toen de cara binieri versterking kregen en de brug met machinegeweren verdedigden, trok ken de fascisten en legionairen naai Fiume terug. EEN REDE VAN POINCARé. In de rede, welke Poincaré, in ant woord op verschillende interpellaties m den Franschen senaat hield, gaf hij een uiteenzetting van de algemeen© ber- slelpolitiek Noodig was, dat Duitschland zou be ginnen zijn financier te saneeren en dat een strenge controle op de Duit sche financiën en exploitaties werd in gevoerd. De Duitsche industrei kon, dank zjj de koopkracht der papier-mark en de geringe productiekosten, een geweldi gen uitvoer organiseeren, waardoor zij builenlandsche valuta kreeg, weitoe zij echter in het buitenland liet. Het verdrag van Versailles, ging Poincaré voort, geeft Frankrijk liet recht sancties toe te passen en waarbor gen te nemen, waar deze sancties en waarborgen kunnen de geneeie kwestie niet oplossen eu kunnen in de Fran- sche schatkist geen sommen deen vloeien. Poincaré verklaarde vervolgens, dat de Duitsche industrie hel Slachtoffer van haar eigen manoeuvres dreigt te worden. De Fransehe premier zeide dan, dat- Frankrijk op de conferentie van Brus sel naar een algemeen© overe nkomst zal streven, maar dat het, indien het geen voldoening kan krijgen, al. een zal handelen, liever dan niet betaald te worden. Frankrijk wil Duitschland niet verpletteren, doch vraagt alleen reent- veardigheid om uit een gevaaflijken toestand te geraken. Het votum van ver-trouwen in Poin. caré werd daarop aangenomen HET VIERDE CONGRES DER DERDE INTERNATIONALE. Het vierde wereldcongres der com munistische Internationale werd te Pe tersburg geopend. Vooraf waren om streeks 200 massavergaderingen gehou den. Een groot aantal buitenlandsche journalisten woonden de openingszit ting, welke geleld werd door Zinowjef, by. Tot het presidium behooren Clara Zetkin, Lenin en Trotzki. HECLASÜÏE TABAK TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" ROOD MERK BLAUW MERK GROEN MERK PRIMA KWALITEIT BILLIJKE PRIJZEN I. R. HEUSS LAAI T26 - ALKMAAR terwyl ik eenige rust neem, maar zij moet zich niet indringen tusschen mij heb meis^e' ^at ^et leven gered Dat verlangt zij ook niet, Janet. Janet hield nog trouw de wacht, en wüde geen bezoek bij de zieke toela- Zij sprak evenmin van naar het kasteel terug te keeren. liih, °hrf'J werd do toekomst dage- h k3 helderder; - de onweerswolken die myne gelukzon bedreigd hadden dreven af. maar het geheimzinniger- dwgnen van El en, de sehande® IL *oh Ik besloot, zoodra Mary weer geheel by krachten was, die zaak nauwkeurig te onderzoeken, Ellen op te sporen, en de boetelinge in haar moeders armen terug te voeren. Als zij na de vlucht uit het huis van haren echtgenoot, om aan het rampzalig leven dat zij by hem leidde te 'ontkomen, tot diepere ellende was vervallen, zouden wy haar niet te min opsporen, onze liefde zou haar redden, en een sluier over het schuldig verleden werpen. Ht dacht juist aan Ellen, toen ik haren echtgenoot by mevrouw Ray onir moette. Het was eene eigenaardige ontmoe ting, waar duidelijk bleek, hoeveel wij der de kloof tusschen ons beiden was geworden, sedert hij mij de vreeselijke tijding had medegedeeld. Wij bogen stijf, maar gaven elkan der de hand niet. Hij had immers zelf bekend, dat zijn gehechtheid, aan mij niet zou toene men, omdat ik den broeder van zijne, vrouw was. ^Mevrouw Ray, hare dochter Letty en hij namen de verbouwingen in oogen- schouw toen ik aankwam :®zij hadden juist met groote aandacht de nieuwe bibliotheekzaal bezichtigd, waaraan de werklieden ijverig bezig waren. Mevrouw Ray wendde zich met ha- re gewone levendigheid tot mij. Is zy weer veel beter? Ja, ik dank u, veel beter. En mag ik haar van avond zien? Misschien morgen vroeg, in te genwoordigheid van Janet, als gij daar mets tegen hebt. Ik zag haar liever in de tegen woordigheid van den duivell luidde het f heftig antwoord van mevrouw Ray. j Wel, het is altyd Janet, overal Janet? Slaapt die vrouw nooit? Zij rust 's avonds, als moeder haar aflost. Uwe moeder schijnt my een goede vriendelijke ziel, zeide mevrouw Ray. Waarom brengt gij haar niet op de thee by mij mede? Zij zou mij een aan genaam gezelschap zijn, ik mag u zeg gen dat ik niet veel aan mijn dochter heb. Zij zag Letty aan, en deze zeide lachend: Ik zal u mettertijd beter voldoen, moeder. Houd nog maar eenigen tijd goeden moed en hoop het beste. De toon barer stem, hare geheele ma nier van spreken was nieuw voor my. Toen ik Letty Ray aandachtiger ga desloeg, bespeurde ik dat zy er beter en vroolijker uitzag. Vroeger lag er op haar schoon ge laat zulke sombere uitdrukking, dat men er onaangenaam door werd ge troffen; deze 'wa8 nu geheel geweken, en door een vroolijken blik vervangen O, men moet u wel in alle opzich ten vertrouwen, of gij zoudt hier niet blijven, was het ruwe antwoord op Let- ty's laatste woorden. Herbert Vaughan naderde ons in- tusschen eenigszins aarzelend, nadat hij zich eerst eenige schreden van ona verwijderd had.' Ik ga u thans vaarwel zeggen me vrouw Ray, sprak hij de oude vrouw toe. Hebt gij sóms iets in Londen te bestellen? Wees zoo goed, aan de cachemiren sjaal te denken. Jk zou gaarne voor mijnen dood een echte cachemiren sjaal om mijne schouders slaan, mijnheer. Ik zal het niet vergeten. En vergeet niet de gebreveteer- de geneesmiddels van Pipps, tegen de duizeligheid Mijn dochter heeft ze in een dagblad aangekondigd gezien. Gii zult aan Pipps denken, nietwaar? 01 zeker. Hij zag my uitvorschend aan, en richtte nu voor het eerst het woord tot my. v Ik ga naar Londen, mijnheer Ge- ar, om een treurigen plicht te vervul len, gij gist wellicht, wat my daarheen roept. Hebt gij iets van Ellen gehoord? vroeg ik. Neen. Ik heb daartoe ook geen poging aangewend, hernam hy, terwijl hij nog steeds mijn doordrin genden blik doorstond. Maar hy gaf het weldra op, en zag voor zich neer. Toch betreft müne reis haar. Als ik hier terugkeer, zult gij waarschijnlijk vertrokken zijn, en zullen wij elkander voorzeker nooit wederzien. Ik betreur dit misschien ter wille mijner zuster; maar van den anderen kant is het mis schien beter, want gij hebt al mijne da den verkeerd uitgelegd, en wij zien de zaken van uit een geheel ander oog punt. Vergun mij, u als de echtgenoot mijner zuster allen mogelijken voor spoed op uwen levensweg toe te wen- schen. Ik dank u, antwoordde xk. Hy boorde met de punt zijner laars in het losse zand, en zag mij toen weer aan. Zullen wij als vrienden scheiden? Gii hebt mij voor zooveel ik weet, niet pogen to benadeelen, al hebt gij anderen ook veel kwaad berokkend, antwoordde ik. Maar. Hij wachtte niet, tot ik had uitge sproken. Hij reikte mij gulweg de hand, zeggende: Gij laat my eindelijk recht wederva» ren, mijnheer Gear, "en daarom zeg ik u daük, Vaarwel. CWiQrtiï Vervö3g;dJ<

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1