ST ATEN-GENER A AL. Bij den veehouder J. Osinga te IJpecoIsga was het drinkwater voor het vee geëlectriseerd, vermoedelijk door een defect aan de lichtleiding. Eén koe werd door den stroom ge dood, verscheidene werden tegen den grond gesmakt. 1 KLEIN ALLERLEI. «0 BEGROOTTNO VAN OORLOG. Het voorioopig verslag der Tweede tornier in zake de Ooiiogsbegrooting .1883 ie verschenen. ^Verscheidene leden betuigden we- tteroin van hun opvatting dat zoo spoe liig mogelijk tot algeheele afschaf fing van leger en vloot dient te war den overgegaan. Anderen wenschen te worden inge licht omtrent de resultaten van den 63/2 maandschen oefentijd. Het eindcijfer der begrooting werd Öoor vele leden en op zich aeelf fen in verhouding tot de begrootin gen dor andere Departementen zeer boog geacht; in verhouding tot de an Öere Departementen, omdat d© wr- mindeering met 17 pCt. hier lang niet is bereikt. Verschillende andere leden wensoh ïen het contingent evenals in het tear 1921 tot 13000 man te zien teruggebracht. Gevraagd werd of de Minister be reid is een verkorting van den eersten oefentijd in overweging te nemen van de dienstplichtigen, die langer dan 5y2 maand moeten die nen ln het bijzonder de eerste oefen tijd bij de cavalerie werd te lang geacht Bij verschillende posten werd op beau niginig aangedrongen, terwijl Verder ten aanzien van verscheidene punten om nadere inlichtingen werd Peraooht. DiE MALAISE AAN 's RIJKS MARINEWERVEN. (Vragen van Kamerleden.) Be heer Ter Hall stelde den Mi nister van Marine de volgende vragen lo. Heeft de Minister bij zijn optreden er zich van vergewist, of de tegenwoordige malaise aan 's Rijks marinewerven niet grootendeeia te wijten zou kunnen zijn aan het feit, dat verschillende werken, aooals on öerhouds-, wijzigings- of nieuwbouw Werkzaamheden, sjuiswerken enz aan de particuliere ondernemingen worden uitbesteed, terwijl ze zeer goed en goedkooper op de marine werven kunnen worden uitgevoerd? 2o. Is het b.v. juist dat bij den bouw van loods booten slechts de rompen dier schepen op 's Rij ks werf worden gebouwd, maar de levering van de ketels en de machines publiek wordt aanbesteed, terwijl ook deze op 's Rijks werf beter en goedkoo per dan door particulieren kunnen worden aangemaakt welke aanmaak weer vooreerst voldoende werk voor ÜO ketelmakers en machinebankwer kers zou versohaffen? 3e. Is de Minister, indien het bo venstaande tuist is, niet van oordeel, dat eerder de bedrijfsleidingen aan zijn Departement of aan de werven de rr alaise veroorzaken dan de tijdsomstandigheden. do. Is de Minister bereid, alvo rens over te gaan tot maatregelen betreffende de marinewerven, waar door het personeel in zijn bestaan ernstig zou bedreigd worden, een degelijk en nauwgeziet onderzoek te doen instellen oasu quo door een deskundige, onpartijdige en vooral vian de particuliere werkgevers strikt onafhankelijke commissie naar de juiste oorzaken van de ma laise aan de werven en welke ma- linewerken, die thans aan particu liere bedrijven worden opgedragen, door 's Rijks werf even gooi en bil lijk, zoo niet beter en goedkooper kunnen worden uitgevoerd? PENSlOEMEFALiNGEN t RESERVEPERSONEEL. (Vragen van Kamerleden) De heer Hugenhoitz heeft dien Mi nister van Marine de volgende vra gen gesteld lo. Is het juist dat pensioenbepa- lingen voor het reservepersonaal van land- en zeemacht in bewerking zijn? 2o. Kullen deze bepalingen krach tens wettelijk voorschrift van toepas sing worden verklaard op de vrij willigers van den landstorm, en wel toet ingang van 1 Jan. 1920, een en ander in overeenstemming met de desbetreffende verklaring van den toenmahgen Minister van Oorlog in de Memorie van Antwoord op het - Voorloopg Verslag betreffende de nieuwe militaire pensioenwetten? 3o. Indien vraag 2o. ontkennend mocht worden beantwoord, welke zijn dan de redenen, die geleid hebben tot afwijkjig van de vorenbedoelde mi- nistt-rieele verklaring, we]ke zijn de voornemens die ten aanzien van de pens.onneering van de vrijwilligers van den landstorm worden gekoes terd, en in welk stadium van voor bereiding verkeeren die voornemens? gililiS H2IUWS. FRAUDULEUSE Ulf KEERING. De Rotterdamsohe politie heelt een werkman aangehouden, die van Ja nuari at reeds ondersteuning genoot van het burgerlijk armbestuur, maar sedert Juli aan het werk was in een loonzagerij. Tegelijkertijd werd de patroon in ariest gesteld, die den arbeider gel'egenneid gat om te gaan stempelen en hem daarvoor htet be drag van t 11, dat de man aan steun genoot, van zijn loon afhield. Arbeider en pafoon zuilen thans wor den vervolgd wegens opiicht.ng en tnedeplihii.gheid aan oplichting. VERDUISTERING DOOR EEN KASSIER. De eenige weken geleden gefail leerde Tiiburgsche kassier Kerstens is ia het 1 f s van Bewaring te Bre da in vo arrest gesteld. Naar v tangrijk7 bedrag aan elfeden zijn er cliënten heeft verduisterd. MOTORONGELUK. Zaterdagmiddag wilden twee jon gelui N. en L., op een motorfiets gezeten, o.p den Ugchelschën Weg te Apeldoorn tusschen twee elkaar pas- seerende wagens doorrijden, met het noodlottig gevolg, dat de motorfiets met een der wagens in aanraking kwam. Beiden vielen op den grond. Een van beiden werd met een her senschudding en de andere eveneens zwaar verwond en geheel buiten ken nis naaT het ziekenhuis vervoerd. ENGELSCH SCHIP GESTRAND. Gisterenmorgen om 9 uur is te Westkapehe dooT zwaren mist het Engelsche stoomschip ,,Crigiïtoun" van LeiiJi gestrand, hetwelk' geladen was met stukgoederen. Ongelukken hebben niet plaats gehad. Drie sleep- booten zijn ter assistentie aanwezig. OP HEETERDAAD BETRAPT. Eergisterennacht is ingebroken bij de firma J. J. Hakkaart in bontwer ken, Coolsingel 48 te Rotterdam. Aan de z'ijde der Kerkstraat klommen de inbrekers over een schutting, vervol gens kwamen z*ij door een W.C.- raam, waarvan de ijïeren bouten wer den afgerukt, waarna z'ij zich door het indrukken van een paneel tot de paskamer toegang verschaften. DaaT namen zij voor een waarde van f 6000 damesbontjassen en heeren overjassen mede. Zij wierpen het gestolene over de schutting, doch een surveilleerend politieagent betrap te hen op h'eeterdaad. Twee hunner wisten te ontsnappen. De tos werk man C. v. P. is gegrepen. Niets ikon worden meegenomen. DE AB. INTERPELLATIE-V. a TEMPEL. Naar medegedeeld wordt, zlullen Woensdag 15 November a.s. onge veer 1500 werkloozen uit Rotterdam naar Den Haag komen wandelen on der leiding van den Rotterdamse!]en Bestuurdersbond, om in 's-Graven- hage aanwezig te zijn als de heer v. d. Tempel zijn interpellatie in de Tweede Kamer houdt over de wefkloosheidszorg. Het zou vóórts de bedoeling zijn ook de werkloo zen van Delft aan te sporen mede te gaan naar Den Haag. CRISIS BH DE NAT. OPERA. De heer W. Broekhüijs heeft aan mr. E. O. C. Bourlier opdracht ge geven de faillissementsaanvrage der Nationale Opera tegen te spreken en de vorderingen in raadkamer te be talen. Verder Beeft Bij' zicR bereid ver klaard een subsidie te geven van 10000 gulden en bovendien het noo- dige kapitaal te verstrekken ten einde de opera met vrucht te klunnen ex ploiteert n. Naai de „Tel." verneemt Reeft de heer Broekhluijs züjn bemoeiingen in dezen zin voortgezet dat hij ook de salarissen van het personeel heeft aangezuiverd en f 200.000 bedrijfs kapitaal heeft toegezegd. Aan htet personeel zou de keuze van een di recteur worden overgelaten. Er zou een Raad van Toezicht benoemd wor den, bestaande uit 2 leden van het personeel, 2 leden aan te wijten door den heer Broekhüijs en een ac countant. DE IN ,'ASIE DER DUITSCHERS. Zaterdagmorgen vroeg werden van uit Heerlen, 134 Duitschers, die zon der papieren waren aangetroffen, door de Heerlensche politie naar Her- zogenrath gebracht en over de grens gezet Zaterdagmiddag waren reeds weer 110 Duitschers, Onder wie verschil lende, die 's morgens over de grens gezet waren, op Hollandsch grondge bied, die allen werden aangehouden. Onder dezen waren enkele fietsen dieven en bedrijvers van verschillen de kleine inbraken. DREIGENDE BIOSCOOPSLUI TING TE DEN HAAG. Zondagmorgen heeft de Bond van Bioscoopdirecteuren, benevens de werkgevers in het Amusementsbe drijf, waarbij eveneens theatardireo- teuren vertegenwoordigd waren te Den Haag vergaderd,, om maatrege len te beramen ten einde te ontko men aan de drukkende publieke ver makelijkheidsbelasting, die de publie ke vermakelijkheden zoo ernstig drukt, dat een crisis in de amuse mentsbedrijven niet kan uitblijven. Een comité van actie werd be noemd dat alsnog zal tradjten door overleg met de autoriteiten tot ver laging der belasting te komen, daar anders sluiting der theaters en ca barets onvermijdelijk zal zijn. Naar de „Tel." bij intormatie bleek heeft men bij de theaterdirecties niet veel hoop-, dat de autoriteiten hun standpunt zullen wijzigen en wordt welhaast ais zekér aangenomen dat de sluiting in Den Haag van alle theaters, bioscopen en cabarets niet voorkomen zal kunnen worden. ONVERWACHTE TEGENSTAND. Het gebeurde dezer dagen dat op den Olsterdijk tusschen Oist en Die penveen een werkman van een ma chinefabriek te Deventer werd aan gevallen door een drietal woonwa genbewoners. De aanranders hadden echter buiten den waard, in dit geval buiten de kracht van den aangeval lene gerekend, want deze greep een van hen aan en wierp hém over een heg, de tweede kreeg een klap, die Jiera enkele meters over den weg deed rollen, waarop de laatste op z'ijn fiets sprong en naar zijn woon wagen vluchtte, achtervolgd door den ,iLw®rc?t ,-/:ou aan 'taangevallene. Toen de aanrander na jlKnt gekomen zijtt, «at 1fa' ew be- behaalde uitdaging niet naar buiten wilde Komen, zette de metaalbewer ker zijn schouder onder den woon wagen en wipte dien van den dijk af, waarna h'ij zSjii weg vervolgde, alsof er niets gebeurd was. GE-ELECTRISEERD DRINK WATER. ZEEPOST NAAR WEST-INDIE. De directeur van het postkantoor Amsterdam brengt ter kennis, dat een brievenmaal zal worden verzon den aan Paramaribo pei*s.s. „Prins tier Nederlanden" van den Kon. W.- Indischen Maildienst. Het zeepostta- riel is op deze zending van toepas sing, te verzenden stukken te voor zien van aanwijzing „Zeepost7". Laat ste buslichting ten Hoofdpos tkan tore te Amsterdam 16 Nov. 12 uur 's mid dags, aanteekening tot 11 uur 's mor gens. Postpakketten vroor Suriname kun nen worden aangeboden aan Bureel Pakketpost, Warmoesstr. aldaar, tot 15 November 8 uur 's avonds. GASVERSTIKKING TE ROTTER DAM. De 27-jarige Mej. G. Koor e vink en haar beide kinderen, Hendrika en Anna, resp 5 en 4 jaar oud, zijn Zatermiddag in haar woning aan de Gerrit van der Lindenlaan 76 te Rot terdam door gasverstikking om het leven gekomen. Pogingen om de le vensgeesten weer op te wekken met behulp van zuurstofapparaten zijn mislukt Bij onderzoek is gebleken, dat de vrouw Zaterdagmorgen op was geweest om voor haar man kof fie te zetten. Daarna is ze weer naar bed gegaan. Het openstaan van de gaskraan moet vermoedelijk aan haar nalatigheid te wijten zijn. DE JACHT NAAR HET GELUK. 't Is geen pretje om in den te- genwoordign tijd Duitscher - te zijnde „waarde van de Duitsche Mark wordt met den dag nietiger, de prijzen vliegen in Duitsch- land omhoog (oorzaak en gevolgl en 't ergste is, dat de inkomsten aan marken absoluut geen .gelijken tred houden met de uitgaven aan marken, welke voor het levenson derhoud. .hoe schamel veelal ook, noodig zijn. Met den dag kunnen de Duitschers voor hun inkom sten marken minder koopen, vandaar.... de jacht naar het ge luk, het ge jaag, om voo r zoo- wemig mogelijk marken pre cies nog zooveel (1) mogelijk te kunnen veroveren. In „Ulk", het bekende bijvoeg sel van het „Berliner Tageblatr' vonden wii een grapje, dat boven bedoeld gejaag naar het geluk kod dig illustreert en tevens den Duit- schen zin voorgalgenhumor zooals die in de huidige fatale om standigheden vaak tot uiting, „komt kenmerkt. We vertalen: „"Emanuel Schulze had dringend een winterjas noodig. Met z'n ou- wetje uit het wilhelm-tijdperk ging het werkeiijk niet meer. Die was al driemaal gekeerd. Schulze ging bijgevolg op zoek. lederen morgen ontrukte hij de krantenvrouw snel het ochtend blad om de advertenties „brüh- warm" („zoo uit de pan" zouden wij zeggen) in zich op te nemen. Ha! eindelijk een groote ad vertentie met „preiswerte" aan bieding! Schulze schoot in zijn kleeren en ijlde naar de telefoon, liet zich 'met" de zaak verbinden, kondigde den afdeehngschef ziin komst aan en verzocht eeltige stukken voor hem te reserveeren. „Helaas onmogelijk", luidde het antwoord, „intusschen is de prijs trouwens ook met 25 procent ge stegen". Schulze verschoot van kleur, smeet den hoorn op den haak, zoodat de telefoon-iuffrou wen op Jiet telefoonkantoor het uit gilden, en stormde naar de elec- trische. De eerste wagen, die voorbij wakkelde, was vol; de tweede be steld en bij den derden brandde de zekering door. .Toen waagde Schulze er een auto aan en meld de zich, met behulp van de nieu we draadlooze telegraphie ant woord betaald bij den winkelier aan, met verzoek, hem als kooper te, noteeren. Dit werd beleefd, doch beslist afgewezen. Opwek kend werkte echter de mededeé- ling, dat de prijzen inmiddels met 15U procent omhoog waren ge gaan. Schulze werd zoo wit als een lijk en dreef het electrische „aapje" met luide kreten tot groo- ter spoed aan. Toen hii het hoofdportaal van den winkel binnen wilde stormen, rende hij een eiervrouwtje, dat zich juist een brillanten gesp had opgespeld, omver. De vrouw werd woedend, liet een agent halen en wilde Schulze laten arresteeren. Schulze, die door vrienden van het eïervro-uwtje vastgehouden werd, danste als op gloeiende bri ketten, zoodat hij spoedig een dankbaar publiek om zich heen verzameld had, waaruit menige op monterende opmerking te beluiste ren was. Op 't laatst stuurde Schul ze maar een loopjongen naar de jassenafdeeling met het bericht, dat hii binnen eenige minuten ziin koop zou komen sluiten. Men liet hem zeggen, dat men op alles voorbereid was, maar dat de prijs 'mtusschen -met „300. procent was 'gestegen. Schulze werd zoo rood als een Kreeft, zoódat eenige om staande vrouwen van schrik begon nen te huilen. Eindelijk was de botsing met het eiervrouwtje af gedaan, en Schulze suisde naar de tweede verdieping. Toen hii daar aankwam steeg de prijs juist tot 500 procent en toen totNu voltrokken zich de gebeurtenissen in "katastrophaal tempo. Iedere schrede, waarmede Schiilze 'de jas naderde, bracht een prijsver- hoogïng, Toen hit eindelijk ziip doel bereikte, was het stuk 1000 procent duurder geworden Schulze duizelde. Hii greep om zich heen en pakte zich vast aan de broekspijp van een buitenlan der, die juist den geheelen voor raad had gekocht en het heele ge valletje uit zijn vestzakje betaal de." "—Te Enschede is de 7-jarige T. Butterhof door een auto overreden. De jongen overleed in het R. K. Ziekenhuis. De burgemeesters van Zwolle en Veendam hebben toestemming ge weigerd tot het hb-uden van open bare bokswedstrijden. De stalling van G. Zondervan te Beetgum (Fr.) is door onbekende oorzaak uitgebrand. Een paard en twee koeien kwamen in de vlam men om. Te Winschoten is afgebrand de siTOO-oogst 1922 van B. Rotgers. De vermoedelijke oorzaak is kwaadwil ligheid. Bij CalfVen te Ossendrecht ge raakte jan Dekkers, bijgenaamd Jan de Does, onder de tram. Een voet werd hem afgereden en Wij liep ver der verwondingen aan hoofd en an dere Hchaamsdeelen op. Een hialf uur tater is hij aan de bekomen verwon dingen overleden. Te Utrecht bemerkte mej. K. toen zij thuis k\vam een sterke gas- ludit In hhiis. Zij vond Spoedig haar man in de keuken op den grond liggen met de gasslang dicht nabij zich. Onmiddellijk hulp met het zuur ste! apparaat hielpen niet. De man bleek reeds overleden te z'ijn. Te Zevenaar is een Duitscher aangehouden, die in gezelschap was van een 15-jarig meisje dat door hem bleek te z'ijn meegelokt De man is over de grens gezet en aan de Duit- sdhe justitie overgeleverd. Bij een jachtpartij in „Langeveld' te Noordwijkerhout schoot een der jagers den zoon van den jachtop ziener v. d. Berg aan, die een volle lading hagel in h'et gezicht kreeg. De heer J. Noordhuis te Koe- k'ange sprong, voor de tram stilhield, daaruit geraakte er onder en was onmiddellijk' dood. Te Den Akker is de wnoing bewoond door de gezinnen Wan ders, Veenstra en De Vries tot den grond toe afgebrand. De brand is vermoedelijk in den schoorsteen ont staan. Twee landbouwers te Uddel hebben bij h'et p'laggenrijden twist gekregen, waarbij de een den ander zoo ernstig mishandelde, dat h'ij naar het ziekenhuis te Apeldoorn moest worden vervoerd. Öe man had een diepe schedelWonde. Zijn toestand is wanhopig. De vermoedelijke da der. ontkent schuldig te Zijn. Te Bunschoten is h'et 3-jarig zoontje van den schuitenvoerder v. P. in de Meentsloot geraakt en le venloos opgehaald. Te Oude-Pek'eTa zijn de retor ten der gasfabriek' in zoo'n toestand dat geen enkele gasmotor meer kan werken. De fabriek kostte in 3 ja ren reeds e$n halve ton gouds. Ia het Missiëkloösfër St. PauHe Arcen zijn gisternacht diévèn bin nengeslopen. Uit den kelder werden eenige hammen en andere vleesch- waren gestolen. Door den handelaar in bijoute rieën D. C., te Haarlem, is aangifte gedaan bij de politie, dat twee pak jes, inhoudende gouden en zilveren sieraden, respectievelijk t 175 en f 200 waarde, door heifl per expedi teur verzonden naar het kantoor van den Waarborg te Amsterdam, aldaar niet z'ijn aangekomen. KOMST EN KEINES. Soek en Biad „EIKO VAN DEN REI- GERHOF'" door Joh. Fa- bricius, gelusfeerd door den schrijver. Uitgave: Gebr. Kluitman Alkmaar. Een interessante middeleeuwsche geschiedenis: Eiko is een vijftien-jarige jongen, die na Zijn vader's dood de boer derij, welke zijn vader alreeds in pacht had van Ridder Otto, tot groo te tevredenheid van zlijn hleer be stuurt en aldus in het onderhoud van zijn moeder en jonger zusje voorziet. Ridder Egbert, een buurman van Ridder Otto, heeft na heftige onée- nigheid met Ridder Otto een vreese- l'ijken haat tegen deze opgevat en uit wraak ontvoert hij diens eenig zoontje en Iaat hij het kind in een kerker opsluiten. Door allerlei listen en gevaarlijke ondernemingen geiukt het Eiko, met behulp van nog enkele kloeke kameraden, den gevangene te bevrijden en weet hij te verhanderen, dat Ridder Otto's kasteel door den vijand verwoest wordt De lering van het boek Houdt voort durend in spanning; het is geestig en met voel liefde voor de jeugd ge- schreven dlustratte's thjn T Roomsche [ijst Saam te stellen, di4 werkelijk humoristisch en komen op er mag zifn. PR r 1 f Bet bijzonder mooie papier Bijzon- - - der goed uit. Een boek', dat ppk door vófwasse- nen mei genoegen gelezen zal wor den. J. S. - v. d. Z. pmmmmhi nieuws. R. K. STATENKÏESKRING „ZAANDAM". Zaterdagmiddag 3 uur verga- gaderde de R. K. Statenkieskring „Zaandam" in het Stationskoffie huis van den heer C. Deutekom te Uitgeest. Vele afgevaardigden hadden aan den oproep gehoor gegeven. Te ongeveer 3 uur opent de voor zitter de heer Barnhoorn van As- sendeiït de bijeenkomst met den chrjstelijken groet en hield de vol gende openingsspeech. Mijne Heeren, Namens het bestuur van onzen Statenkieskring heet ik U hartelijk welkom op deze zeer belangrij ke vergadering. Met deze bijeenkomst, Mijne Heeren, wordt voor onzen Kring de gewichtige verkiezingsache in geluid voor de Provinciale Sta ten. Wij zijn hier bij elkaar gekomen om ingevolge art 7 alinea d van ons kieskringregfement bespre kingen te houden over eventueele kandidaten voor de Provinciale Staten in den Statenkieskring „Zaandam." Wij staan hier geplaatst voor 'n zeer moeilijken en verantwoordelii ken arbeid, want ik word zeker niet licht verkeerd verstaan, als ik zeg dat de beteekems van de Prov. Sta ten in den tegenwoordigen tijd heel wat verschut bij, die van voor bije jaren. immers, hadden vroeger de Pro vinciale Staten meer het karakter van een administratie! lichaam, dat vooral aangewezen was om de geshes van Ged. Staten te contro leeren en te beslissen over min der belangrijke zaken, de Provin cie betreffende; tegenwoordig is de taak der Provinciale Staten enorm in belangrijkheid toegeno men, vooral tengevolge van de in voering van de provinciale be drijven en verdere uitbreiding ha- rer bemoeiingen op openbaar pro vinciaal terrein, wij zouden, zonder beschuldigd te worden van over- drijving; kunnen beweren, dat de provinciale staten van administree- rend lichaam meer een gouvernee- rend instituut is geworden. Vooral in verband met dit laat ste, wezen wii hierboven op de groote verantwoordelijke taak, waarvoor we hier bil elkander zijn. Wij moeten hier de mannen aan wijzen, die wii geschikt en be kwaam genoeg achten, het Staten lidmaatschap in deze moeilijke til den op waardige en verdienstelijke wijze te vervuflen, op waardige en verdienstelijke wijze, wat beduidt: in dit lichaam strijd, principieelen strijd voeren op den grondslag onzer verheven Roomsch Katho lieke beginselen, neergelegd in ons Staatsprogram, dat naast stof felijk ook geestelijk welzijn van ons volk beoogt Om u nog meer te overtuigen, dat wil moeten stre ven en dat het noodzakelijk is. geschikte en bekwame mannen als candidates op onze groslijst te plaatsen, wil ik zeggen, dat in sommige kringen vage verwachtin gen worden gekoesterd, dat het niet tot de onmogelijkheden be hoort dat het met de liberale meer derheid in de Noord-Hollandsche Staten zachtjesaan ten ciriuë Loopt. Zal dus rechts in Noord-Hohand triumpheeren, dan zal gezorgd moeten worden voor leden van Ged. Staten voor afgevaardigden, die hun mannetjes van de, uit den aard der zaak zeer sterke opposite kunnen staan. Voorwaar geen ge makkelijke taak, die den afgevaar digden te wachten staat; dus met zorg onze candidaten gekozen. Aanstonds gaan wij onze bespre kingen over eventueele candidaten beginnen, wii hopen op de meest vreedzame wijze in den geest van christelijke rechtvaardigheid en naastenliefde. Het bestuur uwer vertrouwens mannen, zal leiding geven en na de beraadslagingen gebruik maken van het recht, krachtens art. 9. ali nea 1 van ons reglement om een groslijst op te maken, welke dan door de plaatselijke en parochiale kiesvereenigingen met 4 candida ten mag worden aangevuld. Dat het bestuur van het recht om een voorloopige groslijst op te maken en om èen met redenen omkleed schriftelijk advies te ver strekken, gebruik m.aakt, betee- kent heusch niet „een greep naar de macht". Het wii daardoor lei ding. krachtige leiding geven en voorkomen dat leiding gegeven wordt door menschen, die daartoe nóch bevoegd, nóch gerechtigd zijn. De kiezers in hunne organi satie hebben in laatste instantie met hun stembiljet de macht om de TRoomsche lijst vastte stellen en leiding, die niet mag ontaarden in dwang, is daarbij beslist nood zakelijk, ziedaar pns beginsel. Dat de besprekingen van dezen middag een eerste en voornaamste stap moge ?ijn naar ons aller doel, n.l op eendrachtige wijze een Mijne Heeren, ik verklaar jdeze vergadering voor geopend en ver zoek den secretaris de notulen der vorige afgemeene vergadering voor te lezen. De heer N. J. Matthijsen, leest deze, als waarn. secretaris zeer uit voerig opgesteld, voor en ont vangt voor zijn keurig werk den dank der aanwezigen. Hierna worden de besprekin gen geopend om het aantaf te stel len candidaten voor de voorl. gros lijst. Het Bestuur had gemeend deze voorloopige groslijst uit 6 namen te doen bestaan, doch door de dis cussies, hierover gehouden, wordt dit aantal op 8 gebracht, waarvan 4 namen door het bestuur op deze lijst zullen morden geplaatst, ter wijl dan de plaatselijke en paro chiale kiesvereenigingen dit aantr' met hoogstens 4 namen moget aanvullen. Op verzoek van den WelEd. Gestr. Heer Mr. Leesberg wordt besloten, dat de plaatselijke en pa rochiale^ kiesvereenigingen bij de eigen candidaten een verklaring zullen moeten overleggen, dat ae candidaat genoegen zal nemen met de plaats, welke hem op de lijst wordt gegeven en dat hij, bii„even- tueeie verkiezing tot lid der Prov. Staten Tid zal worden van de P K. Slatenc'ub. Tevens zuilen deze verkiezingen uit hef oogpunt van billijkheid zoo geleid dienen te worden, dat er 4 candidaten uit Kennemerland en 4 candidaten uit de Zaanstreek worden gekozen, en wel zoo dat na een candidaat uit Kennemerland een candidaat uit de Zaanstreek volgt, of omge keerd. AJsnu wordl de datum van 15 Dec. vastgesteld, waarop de voorloopige groslijst bii .het Sta- tenkieskringbestuur moet zijn .in geleverd, terwijl de stemming vooT de definitieve candidatenlijst voor 15 Jan. moet geschied zijn, zoodat tegen 1 Februari het resul taat kan worden gepubliceerd. Het bestuur stelt voor naast de commissie voor 't opnemen der stemmen, bestaande uit de H.H. G. Kroon en Barnhoorn, drie le den (van de pl. kiesvereenigingen Uitgeest, Alkmaar en Zaandam elk 1) aan te wijzen, èn om de taak der commissie te helpen verlichten èn elk blijk van wantrouwen bii de kiezers weg te nemen. De heer G. Kroon van Kromme nie, wil slechts 1 lid aan deze com missie toevoegen en noemt daar voor dqn WelEd. Gestr. Heer Dr. Rivé. De heer Obdam voelt meer voor uitbreiding met 3 leden, gekozen uit de plaatselijke kiesvereenigin gen. Dit voorstel wordt in stem ming gebracht en aangenomen, zoodat aan de commissie 3 leden zullen worden toegevoegd. De heer van Benthem vraagt of ieder lid der pl. of par. kiesveree nigingen de werkzaamheden van bovengenoemde commissie mag bijwonen. De H.H. Mr. Leesberg en Dr Rivé zijn hier op.tegen, omdat dit veel te storend zou zijn voor de commissiewerkzaamheden. Wal de wijze van stemming en candi daatsteiling betreft; deze stem ming d.em gehouden te worden in elke locale kiesvereeniping in een daartoe aangewezen lokaal, de can didaatsteliing behoort te geschie den in een openbare vergadering der aangesloten pl. of par. kiesver eenigingen. Hierna geeft d eheer Matthijsen aan hoe het stembiljet er uit zal zien. Na de hierop ^volgende canai- daatbespreking v/O-ruSh door het Bestuur de volgende canm^TT voor de voorloopige groslijst ge noemd, n.l, le. de heer Mr. Oorbeek, advo caat te Alkmaar; 2e. de heer W, Ec-ar.. secreta ris der Hanzever. in 't Bisdom Haarlem te Krommenie, 3e. De heer B. Ve.dmans, secre taris van het 4>cstuur der R. K. Statenkieskring .„Zaandam" en hoofd der schooi te Heiloo. 4e. J. de Vries te Zaandam voorzitter der R. K. Volksbond al daar. Hierna werd de vergadering on der dankzegging gesloten. ANNA PAULOWNA. ANNA PAULOWNA. Burgl. Stand - Geboren; Adriana, d. v. W. Braaf en C. de Boe. Maria Hendrika* d. v. S. Schouten en O. Keppei. Pieter Evert, z. v. H. Riensfra en C. M- de jager. Martha, d. v. A. Smit e" j. Pool. Ondertrouwd: Martinus de Vries en Maart je de Jong. Cornells de Leeuw en Anna Stompedissel. Jan van der Vaart en Qeextruida de Jong. Getrouwd; Aris van Stipriaan en Trijntje Bakker. Overleden: Alida Johanna Bmins- ma, oud 9 maanden, LANOENDIJK. LANOENDIJK. Ehende. Vrij dagmorgen werd aan de veiling Broek op Langendijk een partg groo te gele kool aangevoerd, welxe wer den opgehouden op een prijs van 20 oenten per 100 K.G. Een van de zooveel feiten, die de ellendige toestand in het IP' .bouwbedrijf iliusfreercn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2