ONS BLAD" No. 628e Woensdag 15 November 1922. 14e Jaargang S3 BRIEVEN UIT FRANKRIJK. BUITENLAND. FEUILLETON. Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaarf 2. Voor bui»en Alkmaar .f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 4O0,—f 200,—, f 100,—,j 60,—f 35,—, f 15, Advertentieprijs*; Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Réclamé per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voa| uitbetaling per plaatsing f 0.60 1 DE „UNION SACREE" EN DE FRANSCHE VER KIEZINGEN. Zullen de Fransehe Kamerver- kiez;noen volgens den gewonen loop der omstandigheden in Mei 1924, dan wel op een vervroegden datum, in November 1923, plaats vinden? Ziedaar de vraag, die men zich hier in po'itieke kringen stelt, naar aanleiding van een rede door den oud-minister Painlevé on langs gehouden, waarin tui dit vraagstuk aan de orde brengt. Zonder vooruit te loopen op de uitspraak van de regeering, 'die eerst over geruim en tijd zich zal doen hooren, meen ik te mogen zeggen, dat dit voorstel weinig kans zal hebben een meerderheid ter verkrijgen. Hoogstens tot de linkerzijde zal zich dit verlangen tot vervroeging beperken en zelfs daar nog zullen er velen zijn die, uit zelfbehoud zich liever aan den thans geldenden, wettelifken termijn zullen houden. Al zijn de verkiezingen, hoe de beslissing ook uitvalt, in ieder geval nog in het verre verschiet, toch be ginnen de verschillende partijen de politieke trom reeds te roeren. De teekenen wijzen erop, dat de ze in tegenstelling met 1919, niet zonder feilen strijd zullen wouden gevoerd.Werd in die dagen de eensgezindheid gehandhaafd door de nog versche herinnering aan den pas geëindigden oorog; ver gat men toen gemakkelijk de par- tijverschillen om eendrachtig het land en het oeconomisch leven te herstellen, thans schijnen die rede nen, ten onrechte, voor velen niet meer te* ge'den. Het „Bloc Natio nal" uil die eensgezindheid ge boren, zal in de toekomst te kam pen hebben tegen de heftige aan vallen der linkerzijdie, tegen alle partiien die de orde in het land wenschen te verstoren, en ook tegen de uiterste rechterzijde, die de tegenwoordige regeering zwak heid verwijt in de buitenlandsche politiek. De stem van Mandel in een der jongste kamerzittingen op gegaan, de redevoeringen en ge schriften vooral van vooraanstaan de partijleiders laten in dezen geen twijfel meer over. Het meest betreurenswaardige verschijnsel is wel dit, dat niet al leen de Nationale eenheid in ge vaar zal" worden gebracht, maar dat ook de katholieke belangen de geheiligde éénheid, het zwaar te verduren zullen hebben. Het is geen geheim dat sedert eenigen tijd in de van ouds beken de kringen der linkerzijde opnieuw een campagne tegen de Kathol' Kerk wordt voorbereid. De befaamde Joseph Caijlaux, wiens aanhang, onbegrijpelijker wijze, steeds toeneemt, heeft dezen strijd op onbeschaamde, manier aangekondigd en tal van radicale bladen hebben ziin uitingen met graagte een verdere verspreiding bezorgd. Hii verbergt het niet, hoe hem de terugkeer van tal rijke, wettelijk ongeoorloofde con gregaties. sedert de anti-Katholie ke wetten van 1901 en 1904 naar het buitenland uitgeweken, een Doorn in het oog is. Hii verlangt niets liever dan ben, die in de moei lijke uren van den oorlog het va- derland mede hebben verdedigd, ziin teruggekeerd uit de balling schap om hun leven voor Frank rijk in de weegschaal te stellen, opnieuw een zweepslag Joe te dienen en buiten de grenzen van hun land te bannen. Hii die wel de laatste moest zijn. gezien ziin verleden, over het al dan niet wet tige te oordeelen, begrijpen moest dat een op den achtergrond bliï- ven hem vooral rgboden was, drijft de onbeschaamdheid zooi ver, niet alleen op den politieken voorgrond te willen treden, maar ook de eerste te zijn om de ge heiligde eenheid te verbreken. Want hoe wit ook over de te genwoordige Regeering mogen denken, hoe wit ook iri vele op zichten gekant zijn tegen de bui tenlandsche politiek van Poinearé wii mogen haar de erkenning niet onthouden, dat zij de Union Sa- creé wenscht te eerbiedigen, voort ga^t op den eens ingeslagen weg, meer en meer zii het dan ook nog onvoldoende, de katholieke belan gen te behartigen. Caillaux echter niet alleen geeft uiting aan die haat jegens de Ka tholieke Kerk, ook de felle anti papist Painlevé heeft dezer da gen wederom getracht de Katho lieke" geestelijkheid in een hatelijk daglicht te stellen. Hij heeft haar op insinueerende wijze verweten in den wereld-oor- fog, zich aan den dienst te heb ben onttrokken en minder dan andere klassen der maatschappij geofferd te hebben op het altaar der vaderlandsliefde. Een verdachtmaking', die hen zelf meer omteert dan hen die hü wenscht te treffen en niet nagela ten heeft ook bii andersdenkenden een diepe verontwaardiging te wekken. Maar toch ziin houding bewijst ons, hoe ook hit weer aan stuurt op een godsdienststrijd die Frankrijk ten verderve is geweest. En wat te verwachten van een politiek bekwamen leider als JHer- riot, den burgemeester van Lyon, die teruggekeerd uit het verwil derde Rusland, niet ophoudt over het vele daar gezien, den lof trompet te steken. Denkt men zoo reeds in de linksche radicale krin gen over de richting waarin de Fransehe politiek dient geleid, wat te zeggen van de communisten, die hier weliswaar niet overmatig sterk in aantal zijn, maar toch een niet te onderschatten steun voor de linkerzijde bii de a.s. ver kiezingen. Ik weet dat men zich hier in Regeeringskringen niet bezorgd maakt over Caillaux en ziin aanhang.; dat men de anti-Ka- tholieke actie beschouwt als een voorbijgaande vlaag van slechts weinigen en zeer vele geestelijkén verzekerden mij, dat het meeren- deel zelfs van de niet practiseeren de Katholieken, niets liever ver langt dan den godsdienstvrede te bewaren. Dit neemt niet weg, dat men ernstig rekening met deze tee kenen dient te houden. Vooraan staande persoonlijkheden verheel den het mij bovendien niet, het zeer te betreuren, dat door al deze anti-p-apistische uitingen opnieuw in het buitenland een ongunstig licht wordt geworpen op .het Ka tholieke Frankrijk en groote scha de wordt toegebracht aan de ge zindheid jegens dat land. Het cynisme der volgelingen van Com bee, die onder het mom van vrilheid den strijd tegen de Ka- Uit Konstantinopel wordt gemeld, tholieken willen hervatten, zal mendat volgens betrouwbare berichten uit giaan vereenzelvigen met den geest van het Fransehe volk die inder daad zoo geheel anders is. Geen beter middel om zich té gen d'e anti-clericale stroomingen te verdedigen dan zijn Katholieken invloed bit de a.s. verkiezingen te laten gelden en zich nu reeds, lang te voren weliswaar, eensgezind voor ie bereiden. Frankrijk is helaas nog niet riip gelijk Nederland, voor een mach tige Staatspartij1, om redenen vroe ger reeds door mij uiteengezet, maar wel mogelijk is het dat allen die den godsdienstvrede in hun program hebben opgenomen, zich met alle kracht vereenigen om het hoofd te bieden aan het monster dat op de loer ligt om Kerk en Staat te vernietigen. Het Katholieke Frankrijk moet er naar streven te verkrijgen een Regeering, die het doordringen der Christelijke beginselen in de staatkunde, als hoogste verlangen in zijn wapen voert het moet, zoo lang een christelijke Regeering nog niet mogelijk is eensgezind den steun verkenen aan die rechtsehe partijen, waarbij althans een ver dere aanranding der katholieke be langen niet valt te duchten, van wie zelfs een herstel te verwach ten is van veel, dat in het verleden werd verwoest. Een evenredige vertegenwoordi ging met daaraan verbonden stem plicht een algemeen vrouwenkies recht vooral, zal in Frankrijk de Katholieken tot zegen 'kunnen ver strekken. Hoewel dit laatste punt deze week in den Senaat in behan deling .komt, is de kans niet groot dat de eerstvolgende verkiezingen reeds een dergelijke hervorming zullen vertoonen. „Ieder land heeft de Regeering, die het verdient", moge Frankrijk bewijzen, dat het afkeerig is van de overheersching van ongeloof. Die godsdienststrijd mag, niet op nieuw herleven, Caillaux, Painlevé, Viviam en zoovele anderen moe ten het "ondervinden dat hun rol is uitgespeeld, dat het Katholieke Frankrijk gespaard wenscht te bin ven in de toekomst, voor een ramp die het tot den ondergang zou voeren. Parijs, 8 November 1922. "Mr. P. V. S. (o) DE CRISIS IN HET 'OOSTEN. De toestand te Konstantinopel. Tengevolge van incidenten tusBohen Tuiksche en Engelsche gendarmen werd in een bijeenkomst der geallieer de generaals voorgesteld den staat van beleg af te kondigen. Het voorstel stuitte op hevig verzet. De hooge commissarissen verzochten hun regeeringen telegrafisch om in structies De geallieerden overwegen ook het denkbeeld om den Sultan een geallieer de lijfwacht te geven. Fransehe consuls uitgewezen. De Fransehe consuls te Mersina en Adana zijn, door de Kemalisten uitgewezen. Zij waren ingevolge het door Frankin Bouillon gesloten ver drag benoemd om de bescherming der Christenminderheden te verzekeren. De Turksche douane heeft besloten het volle invoerrecht te heffen van goederen, die op overlading wachten. Kemalistische troepen naar Mosoel? Karpoet de Kemalisten de mannen onder de 45 jaar oproepen, die in aan merking kómen voor militairen dienst en dezen in de richting van Mosoel zen den. De conferentie van Lausanne. De intergeall. hooge commissarissen hebben aan hun regeeringen een ge lijkluidend telegram gezonden, waarin zij er op wijzen dat, volgens de inlich tingen in hun bezit omtrent de hou ding der Turksche regeering en der Nat. Vergadering van Angora, de ver daging der conferentie van Lausanne den wapenstilstand ernstig in gevaar zou brengen. Zij dringen aan op het onverwijld vaststellen van den defini- tieven datum der conferentie, die zoo spoedig mogeljjk moet worden gehou den. Ismet pasja naar Parijs. Ismet komt volgens berichten uit Lausanne in gezelschap van Ferid, zijn gezant, te Parijs naar deze stad en zal daarna weer naar Lausanne vertrek ken. Van de besprekingen, die hü met Poinearé hebben mocht, zullen de bondgenooten onmiddellijk op de hoog te worden gebracht. De voorbereiding der conferentie. Reuter verneemt, dat de Britsche, de Fransehe en de Italiaansehe regeering langs den gebruikelijken diplömatieken weg de voorbereidende besprekingen inzake de conferentie van Lausanne hebben geopend. Engeland heeft gisteren zün mee rling aan Parijs en Rome medegedeeld. Men verwacht, dat Curzon aan het eind dezer week Londen zal verlaten om te Parijs met Poinearé te conferee- ren, waarna beide staatslieden Musso lini te Lausanne zullen ontmoeten. Curzon dringt nog steeds aan op een definitieve intergeallieerde overeen komst vóór de opening der conferen tie van Lausanne. Het Amerikaansche dept. van bui tenlandsche zaken maakt bekend, dat Child en Grew, de Amerikaansche ver tegenwoordigers te Rome en Bern, zijn benoemd tot waarnemers ter conferen tie van Lausanne. DE RELLETJES IN HET RUHR- GEBIED. Maandagmiddag drongen een aantal communisten de drukkerij van het „Dusseld. Tagebl." binnen. Zij dwon gen het personeel het bedrijf stop te zetten en richtten eenige verwoesting in de drukkerij aan. Het blad kon des wege niet verschijnen. Een door de communisten te Keulen belegde vergadering was door de be zettingsautoriteiten verboden. Niette min verzamelde zich op enkele punten een groote menschenmenigte, die door de politie werd verdreven. De deelne mers konden de voor de vergadering bestemde lokaliteiten niet binnendrin gen, daar de ingangen door de politie waren afgezet. In Keulen kwam bet Maandag in verschillende wijken tot allerlei relle tjes. In het zuiden van de stad werden de ruiten van de winkels ingeslagen en de etalages leeggeplunderd. Een vergadering der bedrijfsraden te Dusseldorf heeft de algemeene sta king geproclameerd. Intussehen zijn van den kant van het stadsbestuur on derhandelingen geopend tot bijlegging van de opstandige beweging. Het aantal opstandelingen is aanzien Ujk toegenomen. De politie zal de ar- beidswilligen door het uitzetten van be schermingsposten tegen nieuwe aan vallen beveiligen. In Keulen hebben „ter inleiding van den Hongerwinter" nieuwe, ernstige ordeverstoringen plaats gehad. Vele handelshuizen werden vernield en ge plunderd en de beambten mishandeld, zoodat dezen van hun wapens gebruik moesten maken. Zoowel de beambten der politie als de opstandelingen heb ben ernstig gewonden moeten wegvoe ren. De Fransehe bezettingsoverheid in Dusseldorf slaat het geheele gebeuren in Dusseldorf zonder zich er mede te be moeien gade. Ook de Engelsche bezet ting in Keulen grijpt niet in. DE DUITSCHE VOORSTELLEN. De Commissie van Herstel beraad slaagde officieus over de Duitsche voorstellen. De Commissie zal vermoedelyk aan het eind dezer week het antwoord aan Duitschland opstellen. Wat de financi eels controle betreft, schijnt Duitsch land deze te zullen aanvaarden over eenkomstig de beslissing der waarborg- commissie in Juli 1.1. De „Petit Parisien" schrijft dat twee waarheden voortspruiten uit een nauw keurig onderzoek van den toestand in Duitschland; lo. dat Duitschland in staat is om te betalen; 2o, dat Duitsoh land zal betalen, wanneer het niet an ders kan. Naar het „Berliner Tageblatt" ver neemt, is de nota der Duitsche regee ring aan de C. v. H. gisterenmiddag om twaalf uur te Parijs door staatssecreta ris Fischer overhandigd. In de nota worden de volgende voor stellen gedaan: de definitieve vaststelling der ver plichtingen van Duitschland zoodanig, dat zü, met inbegrip der uit te geven leening; uit het overschot van de huishouding bestreden kunnen worden Duitschland voor den duur van drie of vier jaar van alle leveringen in geld en natura in het verdrag van Ver sailles genoemd, behoudens de in para graaf 4a alinea 2 gemaakte bepalingen voor den wederopbouw van de ver woeste gebieden, vrij te stellen; onverwijld een conferentie büeen te roepen van internationale financiers met het doel te beraadslagen over het Duitschland te verleenen bankcrediet. De Duitsche regeering is ook harer zijds bereid, de bijeenroeping van zulk een conferentie op zich te nemen. voorstellen te steunen, die de Duit sche regeering bij de betrokken re- geeringen voor de verwezenlijking van de in paragraaf 11 aangegeven noodzakelijkheden zal doen. REGEERINGSCRISIS IN DUITSCH LAND. Met het oog op den dreigenden toe stand op het gebied der buitenlandsche politiek in Duitschland had men kun nen verwachten, dat de invloed van den rechtervleugel der soc.-dem. par ty, van welker beslissing alles afhing, sterk genoeg zou zijn om het totstand komen der z.g. groote coalitie niet te verhinderen. Blijkbaar evenwel hebben de nieuwe grootheden, die uit de U. S. P. D. zijn overgekomen, bevreesd voor het verliezen van kiezers aan de Lede- bour-groep, en verder de dreigende on lusten in het Westen, den doorslag ge geven en het was in den Rijksdag een algemeene verrassing, toen even na 10 uur gisteravond de volgende resolutie der soc.-dem. fractie na urenlange be raadslaging werd gepubliceerd: „De vereenigde soc.-dem. partij wijst de uitbreiding der regeering door toe treding der D. V. P. van de hand." Kort na het bekend worden van dit besluit werd de rijkskanselier telefo nisch op de hoogte gesteld en spoedig daarop kwam het rijkskabinet voor zyn laatste zitting bijeen. Het resultaat der beraadslagingen was het besluit om rykspresident Ebert nog het aftreden van het gaasche kabinet mede te dee- len. Ebert heeft het ontslag aanvaard. Men mag aannemen, dat Ebert van daag met den president van den Rijks dag, Lobe, en de verschillende partij leiders over den toestand zal beraad slagen. Ofschoon alle gissingen ten aan zien van het nieuwe kabinet nutteloos zijn, wil het „Hdbd." vermelden, dat in de wandelgangen van den Rijksdag, behalve de naam van Wirth, ook die van den eerste-burgemeester van Keu len, dr, Adenauer, die eveneens tot het centrum behoort, als mogelijk candi- daat voor het rijkskanselierschap werd genoemd. MEVR, MAC SWINEY GEAR RESTEERD. De politie te Washington arrestterde Mrs. Mac Swiney, de weduwe van den lord-mayor van Cork alsmede acht an dere vrouwelijke leden der Amerikaan sche vereeniging voor de erkenning der Iersche republiek, wegens het niet op volgen van de bevelen der politie, wel ke haar verbood voor de Britsche le gatie heen en weer te wandelen met vlaggen, waarop vrijlating werd ge- ëischt van miss Mary Mae Swiney. DE AANSLAG OP DEN LONDEN- SCHEN HOOFDCOMMISSARIS. De Londensche commissaris van po litie Horwood is thans buiten gevaar enhjj gaat goed vooruit. Volgens de „Evening Standard" ver onderstelt de politie, dat de vergiftig de chocolaadjes door een vrouw aan den Londensehen hoofdcommissaris zijn toegezonden. Een signalement van deze vrouw, goed gekleed en knap, is in het bezit der politie. POLEN EN RUSLAND. Naar aanleiding van Pilsoedski's weigering de geloofsbrieven van den Russischen gevolmachtigden vertegen woordiger Obolenskd in ontvangst te nemen, zond het Russische volkscom missariaat voor buitenlandsche za ken een nota naar Warschau, waarin er op gewezen wordt, dat de houding van Polen onvereenigbaar is met het verdrag van Riga, DE KWESTIE VAN BESSARABIö. Roemenië heeft zich in een nota aan de regeering van Moskou bereid ver klaard onderhandelingen met Rusland te beginnen ten aanzien van Bessara- bië, waarbij Rusland de Dnjester ais Ruseisch-Roemeensche grenB zou aan nemen. Tsjitsjerin antwoordde dat Rusland de Proeth als Russisch-Roe- meensche grens beschouwt en eischte ontruiming van Bessarabië door Roe menië. HET PROCES TEGEN DE GRIEK- SCHE OUD-MINISTERS. Het hoogverraadprooes tegen de Grieksohe ministers en generaals, die verantwoordelijk worden geacht aan de nationale débacle, is Maandag,be gonnen. De verdediging betwistte de bevoegdheid der rechtbank en de wet tigheid van de instelling daarvan. De rechtbank besloot niettemin h«e proces voort te zetten. VERSPREIDE BERICHTEN. DE AARDBEVING IN CHILI. Vertraagde berichten uit <Le getrof fen gebieden tooiien aan, dat het aam. lal siaentoffers van de aardbeving te Goquimbo en Atacama aanzienlijk hoo- ger zal zijn dan duizend. Uit Valleuar wordt gemeld, dat daar slechts drie huizen overeind bleven en er reeds 6f)0 dood en worden geteld, terwijl men gelooft, dat nog vele lijken onder de puinboopen liggen, zoodat men ver wacht, dat daar alleen bet aantel doo- den reeds duizend zal bedragen'. Uit talrijke dorpen zijn nog steeds geen berichten ontvangen. Medische hulp is in vele gevallen nog niet beschikbaar, talrijke vluchtelingen blijven op de 'Waar een Engelsche vertelling). 110. Ik geef u mijn woord, dat zij het u vergeeft, mevrouw Ray. De gedachte drukt mij, oude vrouw, ter neer, en zij alleen kan mij van dien drukkenden last bevrijden. My dunkt, dat gij den man niet zjjt om mij onbarmhartig weg te zenden, nü ik tot betere gedachten gekomen ben. Gij zult haar binnen eenige dagen zien. Dan is het te laat! jammerde zij; ik heb de toekomst vooruit gedroomd ik heb in mijnen slaap haar doode gelaat voor mij gezien, niet de „dief" alleen heeft my hierheen gejaagd. Zij bleef hare zaak bepleiten en ik wilde toegeven. Ik vreesde, dat de oude vrouw hare overspanning aan Mary zou meedeelen Dat zou gevaarlijk voor myne vrouw kunnen zjjn, en ik was als haar echt genoot verplicht, haar daarvoor'te be waren. Moeder poogde nu ook Mevrouw Ray Bt onvcorzichtigs vaj» ha* inzicht. aan het verstand te brengen; de oude vrouw luisterde en staarde nog steeds in het kaarslicht Eindelijk zeide zij, half kermende: Welnu, als er niets aan te veran deren valt, als gij zoo onbarmhartig zyt, moet ik wel toegeven. Janet zou xn mijne plaats zeker volhouden, maar ik 'ben oud eu zwak. Zij rilde van koude en klemde zich weer aan de tafel vast. Weldra vroeg zij: X zou 8'aarjie een glas brandewijn hebben, als het hier te krijgen is. De brandewyn was in de achterka- mer van Jabez, en Jabez was nog bui ten, misschien zat hij met den koetsier in het rijtuig, over de zonderlinge gril len van mevrouw Ray te praten. Ik ging de kamer uit, om de meid te roepen, of,-als ik die niet vinden kon, zelf brandewijn te zoeken; ik was nog geen twee minuten de kamer uit, toen een luide gil van moeder mij ontsteld terug deed ijlen. Moeder wrong wanhopend de han den, en riep: Zij is naar boven gegaan!.. Zy sprong op en was verdwenen, eer ik haar kon tegen houden. Och lioye jon- gen, hoe zal dat afloopen. Ik liep zoo hard ik kon de trap op, naar de kamer mijner vrouw. Mevrouw Ray had zich tot voor de legerstede gesleept, toen hadden de krachten haar begeven, en was zy, met beide handen op de sprei uitgestrekt, voorover op het bed gevallen. Mary Gear!Mary Zitman! gilde zij; antwoord mij. Zeg hem.zeg hem, dat ik nog niet moet heengaan! Mijne vrouw opende de oogen, keer de zich half op hare legerstede om, en bezag de knielende vrouw. Tot mijne verbazing verschrikten de tegenwoor digheid van mevrouw Ray en het plot seling ontwaken haar niet, alhoewel zij langzamerhand tot het begrip scheen te komen, dat hier een zonderling too- neel plaats had. Wat beteekent dit. Canut? fluister de zij. Nietsniets. Mevrouw Ray komt u eens bezoeken, Mary. Ik hoop, dat gy niet verschrikt waart. Ik droomde juist van haar. Ik ge loof niet dat ik verschrikt ben, Ca nut. Zeg hem dat ik hier mag blyven, gilde mevrouw Ray, of hij zal mij op staanden voet opnemen en naar be neden. dragen, Zeg hem dat ik hier mag blijven! Dat zult gij niet, terwijl ik haar naderde. Ik zal schreeuwen, waarschuwde mevrouw Ray, terwijl zij zich aan de dekens vastklemde; ik zal beginnen te gillen als gij mij durft aanraken. Laat haar blijven, smeekte Mary; het is zeer vriendelijk van haar, dat zy mij verlangt te zien, Canut, en ik ben sterk genoeg om haar aan te hoo ren. Maar Laat haar blijven, zeide Janet achter mij; het meisje zal - misschien niet ontstellen over hetgeen zij haar heeft te zeggen. Als er kwaad is ge schied, hebt gij het op uwe rekening, omdat gij slecht hebt opgepast. Janet zag mij aan en dan ook moe der, die stil en bevend aan de deur stond. Ik ben hier gekomen, Mary Zit man, fluisterde mevrouw Ray die nog altijd in dezelfde houding lag, en Mary op hare gewone wijze aansprak; ik 'ben hier gekomen, eer de dood ons voor altijd scheidt, misschien eerder dan wij denken, en om vergiffenis te vragen, voor vroeger bedreven zon- deD. Ik heb eens naar uwen dood; yer- ilangd, en.... u van het leven willen berooven. Gy bezat bet geld van mynen broeder, en ik hunkerde daarnaar als een echte gierigaard. Ik beeldde my in, dat het mij rechtmatig toebehoorde, en had geenen vrede met mijn armoede. Ikik bad eiken nacht om uwen dood. Dan zou ik rijk worden,"want ik vreesde, dat gij ooit zoudt hertrouwen. Dat was een tijd lang mijn eenig ge bed. Ik vergeef u! zeide my'n vrouw. De overspanning vau mevrouw Ray nam toe, en ik zag, dat mijne vrouw 't onderhoud wenschte te verkorten, al wilde zij het niet plotseling afbreken. Janet stond met over elkaar gesla gen armen het tooneel opmerkzaam aan te zien. James Baines, de knecht van uwen broeder, en ik overlegden om u te dooden. God vergeve mij! Wetende dat hij een deugniet was, zonder gewe ten, beloofde ik hem duizend pond op uwen dood. Ik verleidde hem, en hü bewaakte u, spande met mij tegen uw leven samen, opende uw venster terwijl gij sliept, in de hoop dat Gods lucht u i dooden mocht. Hij was my'n werktuig en arbeidde ju bet geheim. Mary sloot de oogen. Ik zag het bloed naar haar hoofd stijgen. Janet, fluisterde ik, er moet nu een einde aan komen. Het is gedaan. Het ergste is er uit fluisterde Janet. Gij vergeeft mij dat niet! gilde mevrouw Ray zoo heftig, dat wij er al len van schrikten. Gij gaat sterven, en uw vloek zal mij overal vervolgen. O, Mary Zitman! op aarde en in den he mel zal ik vervloekt zijn., en ik heb berouw over het verledene,Ik zou gaarne sterven om myne schuld uit te wisschen! Ik vergeef u, fluisterde mijne vrouw, terwijl zy weer de oogen open-, de. Het verleden is vergeten. Canut en ik hebben het overwonnen, en wjj gevoelen ons gelukkig, nu wij het ver geten hebben. Arme misleide vtouw, ik bid God dat Hij u moge vergeven, zooals ik u vergeef. Zooals gy my vergeeft! riep z§ uit en greep Mary's band. Toen liet zij de hand vallen en sloeg eensklaps zelf voorover op het bed* terwyl zij nogmaals herhaalde: Zoóals gü. - mijvergeeft! f (Wordt yeyyolgd^Ji

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1