Noord-Hollandsch Dagblad Tweede Blad Donderdag 16 Noïember 1922. SPORT EN SPEL. PROVINCIAAL NIEUWS. JUNIORENCOMPETITIE. De scheidsrechters worden verzocht 's Zondags reeds de uitslagen van de door hen geleide wedstrijden aan den jwr.petitieleider toe te zenden. Het programma voor a.s. Zondag 19 November luidt als volgt: BERGENGeel-Zwart 2—ES. v. 1. 1. Aanvang 1 uur. Scheidsrechter Zee- gers, BERGEN: Geel-Zwart 3—S.D.W. 2. Aanvang 3 uur. Scheidsrechter Zee- gers. LIMMENL.V.V. 3—S.D W. 3 Aan vang 2Va uur. Scheidsrehcter Kueter CASTR1CUM: Vitesse 3—S.D.W. 2. Aanvang 12Va uur. Scheidsrechter W Castricum. VOETBAL TE CASTRICUM. Vitesse I speelde tegen S. D. 0. uit Oudorp. Vitesse was van het begin af aan in de meerderheid, ofschoon het spel van de spelers onderling niet geroemd mag worden. De Vitesse-spelers verstonden elkan der slecht, dikwijls werd gemist en leelijk gemist. Men kon zien, dat er in weken niet geoefend was. Met het oordeel over de activiteit der Oudor- per gasten kunnen we kort zijn door er op te wijzen dat zij verloren met 6-0. De C. S. V. spelers hebben in Den Helder tegen Geel-Wit gelijk gespeeld met 0—0. Het gaat goed zoo, C.S.V. 1)l GhliSl iN L)n 1 Olil BALSPufiT. Het j.Sportblad" haalt het volgende zeer teekenend staaltje aan over den geest in de voetbalsport: Gisteren reisden we met een le klas scheidsrechter van den N.V.B., die ons het volgende voorbeeld van den tegen- woordigen geest in de voetbalsport gaf. Een speler in een wedstrijd in de Over gangsklasse kreeg een bal tegen het gelaat, waarbij blijkbaar vuil in een oog kwam. Hij kon ten minste met dat eene oog niets zien en vroeg een tegenstander om even te kijken of er ook wat in zat. Deze keek, haalde een bemodderde vinger over het oog en verklaarde niets te zien, om er zihc later op te beroemen, dat hij het een beetje zekerder had gemaakt, dat de man voorioopig niets kon zjen. OUDE NIEDORP/ OUDE NIEDORP. R. K. Kies vereeniging. De R. IC Kies- vereeniging „Eendracht maakt .nachi" vergaderde 9 Nov. j.i. De voorzitter, de heer F. C. Jong opende precies te 7 uur de vergadering, heette de aanwezigen weJêotn en memoreerde daarbij de jongste gebeurtenissen en aan gelegenheiden op politiek terrein De secretaris^ de heer P. van Trienen, doet lezing der notulen, welke de goedkeuring der aanwe zigen konden wegdragen. Ingekomen stukken. Van het Gemeentebestuur van Oude Niedorp was bericht ingeko men, inhoudende, dat o>p een des tijds ingezonden verzoek om het Noorddeel dezer gemeente te vrii waren van verplichte aansluiting •>ii het Prov. Waterleidingsbedrijf, ifwijzend is beschikt. De secretaris brengt als argevaar dtgde ter Rijkskieskringverga- dering Heider verslag uit. Voorzitter dankt den afgevaar- de voor dit uitgebreid verslag. Aan de ordecontributie) t^eang De voorzitter geelt te kennen dat de contributie, egeiing van het "o.ig jaar niet afdoende heeft ge werkt, de kas is totaal berooid, terwijl reeds is voorgeschoten, foor den penningmeester f 20.—, door den secretaris f 15.— en door den voorzitter f25.—, met het oog tip de komende verkiezingen, alsmede met het oog op verhoog de bijdrage voor de centrale zal verhooging noodzakelijk zijn. Na eenige bespreking wondt be sloten de contrioutie vast te stel- rentlnHi kb?sen 3Ü- 50, 75 en 100 cent. Hierbu wordt evenwel over wogen, dat ieder lid feitelijk de- zende rechten en plichten heeft en daarom een gelijke contributie wel zin neertdoch om mogelijk te maken dat een ieder R. K. jid der kiesvereeniging jcan worden en biii yen, komt het der vergadering be ter voor, contributie te heffen naar draagkracht. Met de reglementswijziging voor den R.K. Statenkieskring, kan de vergadering zich vereenigen, mits het njet m t zich brengt vernieu wing der reglementen, een en and r uit het oogpunt van bezuini- Ring. Reglementswijziging Rijkskies- keuid° wordt goedge- Ri^bi^a*tstelIinjr bestuursleden kieskringorganisatie had ten gevolge, dat na stemming candi- öatjt werden gesteld de heeren H v.Nijpels, Helder; Joh Bur. iereen®rngarSpel: èaltus. Be'fVC-Kramer, Zuidscharwou %<*§-$ 5K- dende, mevr. Vlaar—Pet, Zijde wind, en de heer H. F. -van Nu land. Schagen. Naar aanleiding eener circulaire van het Rijkskieskringbestuur „Hel der" brengt de heer O. Molenaar ter sprake, de samenwerking van bovengenoemden kring met de propaganda-clubsmet de grie ven van een minderheid wordt volgens spr. nog te weinig réke- ning gehouden. Voorzitter heeft destijds over deze aangelegenheid gesproken, doch vermeent, dat dit is afgestuit, omdat er igop.clubs ziin, die niet onder leiding willen staan van het kringbestuur, en er nog geen voldoende eenheid heerscht onder de verschillende clubs. De. heer Molenaar verstrekte hierover nog eenige inlichtingen en verzocht den voorzitter, dit punt nogmaals ter sprake te bren gen in het Kringbestuur. De voorz. aanvaardt dit, maar geeft in overweging om vanuit den ge westelijken Bond een schriftelijke toelichting te zenden aan 't Kring bestuur. Tot afgevaardigde voor de Rijjcs kieskringvergaderïng wordt geko zen de heer P. van Trienen. Voor de Statenkieskringverga.- dering wordt tot afgevaardigde gekozen de heer F. C. Jong. De voorgestelde reglementswij ziging art 24 wordt eenigszins ge wiizigd aangenomen. Het voornaamste van deze wii- ziging is,, dat men bii indiening van een candidatenlijst tevens 'n verklaring moet overleggen, dat de persoon in kwestie zich deze candidatuur laat welgevallen. Ten tweede indien de groslijst reeds 10 candidaten ot meer bevat zal er tijdens de vergadering geen gele genheid meer ziin candidaten voor te dragen, dit zal uiterlijk daags voor de vergadering moeten geschieden. Hierna gaat de voorzitter tot sluiting over doet 'n beroep op de aanwezigen om zooveel moge lijk de eenheid te bevorderen, mocht het bestuur naar een der leden niet goed zijn samengesteld, dan is daarin verandering te krii- gen, het doel is om alle standen en stroomingen in onze vereeni ging onder te brengen, en de Katholieke Staatspartij te behou den. De voorzitter dankt vervol gens de vergadering voor de aan gename medewerking, in het bij zonder den Eerwaarden Kape laan, voor ziin aanwezigheid en sluit met den Christelijken Groet. LANGEND JJK. LANGEND IJK. R K Volksbond. Dezer dagen hield de R. K Volksbond afd. Langendijk een feestvergadering. De Voorzitter opende de vergade ring met den Christelijken groet en beette allen hartelijk welkom, inzon derheid den Geest. Adviseur Spreker bracht hulde aan de leden, d'ie deel genomen hadden aan de algemeetie H. Communie „Spr. hoopte bij een vol gende gelegenheid allen aanwezig te zien, -want, geachte vergadering, om de stoffelijke belangen mogen we onze' geestelijke belangen niet vergieten. Dan zal zeker de standsorganisatie in wel vaart en bloei toenemen. Tenslotte wenschte spr. allen een aangenamer) en gezelligen avond toe. Hierna werd het Bondslied gezon gen met pianobegeleiding van den heer Duijves, die zich dezen avond beschik baar bad gesteld. Dan volgde het feestlied op het be stuur en de leden van den Volksbond, voorgedragen door twee dames, wat met een daverend applaus werd be loond. De clou was een tooneelstukje, ge titeld „Mevrouw Kwikstaart Alberdil" opgevoerd door eenige dames. De rollen waren goed ingestudeerd De dames beoben zich kranig gehouden. Een daverend applaus viel haar dan' ook ten deel. Verder werd de avond nog opge luisterd door een paar zangstukjes en voordrachten, waarna de Voorzitter tot lulling overging. In korte bewoordin gen dankte hij allen, die dezen avond tot een echt Roomschen feestavond hadden gemaakt en hoopte den feest dag van St. Willibrord nog menig jaar zoo gezellig te vieren. Tot sjlot werd het lied Roomsche Blijdschap gezongen. H OOGKARSPEL HOOGKARSPEL. Stemming Op December zal de stemming plaats hebben voor rid van het Dag. Bestuur der Banne Hoogkarspel (vac. J Vlaar ry 3 e,n hoofdingeland der banne (vac P. Schaper) ENKHUIZEN. ENKHUIZEN. Op 16 Nov.as. zal de heer P. v. Stam uit Amsterdam spreken ever „Kunst en IndustrieDe heer van Stam tracht de industrie dienstbaar te maken aan de kunst, zoodat de voorwerpen, die vervaar digd worden, aan hun doel beant woorden en tevens een schoone vorm niet opgeofferd wordt aan de industrie Voor wie oelang stelt in dezen tak van nijverheid zal de lezing van den heer van Stam zeer belangwekkend zijn -- De Jaarverg. der Enkhuizêr IJsolub werd door 40 leden bezocht. De afd. is ais lid toegetreden tot den Ned. Schaatsenrijdersbond De reke ning sloot in ontv. en uitg met f1825 met een batig saldo van ruim f200. AVENHORN A\ ENHORN. De cursussen in nuttige handwerken, houtsnijden en, cartonbewerking kunnen alle door meer dan voldoende deelname door gaan. Met beide cursussen is reeds een aanvang gemaakt, terwijl laatstgenoem de binnen enkele dagen zal aanvangen OOSTHUIZEN OOSTHUIZEN Uitvoering. In de kolfbaan van den heer G. de Boer bad de eerste uitvoering plaats van de Dame.szangvereen. „Olympia" De zangnummers werden op een zeer ver dienstelijke wijze gezongen. De direc teur, de heer Mossel, had succes mei deze uitvoering Alle nummers werden keurig uitgevoerd. Na de zangnum mers weid de operette „Eureka" op gevoerd. De Burgemeester, de heer Ilaaskooper, vertolkte den dank der aanwezigen voor het genotene. GROOTEBROEK. GROOTEBROEK. Veiling. De vo rige week bracht de bloemkool aan de veiling een aangename stemming Groote vraag uit Zwitserland, Elzas. deed een willigte ontstaan, die de prijzen snel naar de hoogte joeg, zoo- dat zelfs f27 voor de eerste en f17 voor de tweede soort werd besteed Toch was het te verwachten, dat die hooge prijzen niet lang konden stand houden. Bïrnen enkele dagen daalden de prijzen dan ook op f 8 A f 12 voor de eerste en f5 A f8 voor de 2e soort. Stemming. Alhier had een stemming piaats voor de banne Groo- tebroek. De beide aftredenden, de hh K. Visser Pz en K Buisman, zijn met groote meerderheid herkozen. LUTJEBROEK. LUTJEBROEK. Werk ge vers en werknemers kunnen 't niet best eens worden. Be werknemers-organisaties zagen gaarne het jaar bepaald van Kerstmis tot Kerstmis. De werknemers gaan daar echter niet op in en be goten hun werkvolk eerst met Maart in te huren. URSEM. URSEM. Raadsvergadering, Af wezig wegens ziekte de heer J. Stam De Voorzitter opent de vergade ring en heet allen welkom. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter brengt vervolgens ter tal el: Schrijven, Wondende verzoek' de In specteurs der Volksgezondheid op de hoogte te Wouden bij, vestiging, 'ver trek of overlijden van geneeskundi gen, apothekers en tandartsen. Schrijven van Ged. Staten hou- dende goedkeuring tot het aangaan van een geldltemng, groot f 3500. Idein tot heffing van 60 opcenten op de Hoofdsom der RijkS-inkom- stenbelasting. Idem V1 eeschkteuringswet. Schrijven van den Commissaris der Koningin houdende mededeeling der benoeming van de heeren J, Schaap, Czh. en J. Ru ij ter als leden van het college van Zetters wegens aftreden van de heeren P. Koppes en D. Tessel. Schrijven van den Minister van Arbeid, houdende verzoek tot stor ting van f 45 voor het 2de kwartaal voor subsidie werklozenkassen. Schrijven van den Heer Genees kundig Directeur van de kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen, hou dende verzoek om subsidie. Welke stukken voor kennisgeving aangenomen worden. Verzoek van J. Kok te Hensbroek om ontheffing der hondenbelasting over het dienstjaar 1921. Wordt afwijzend beschikt Schrijven van den heer J. Wonder te Rustenburg met verzoek aan te wijzen een plaats voor den aanleg van een steiger voor het lossen en laden van goederen. De Raad besluit requestrant te ant woorden dat dit verzoek thuis hoort bij den Polder Schermeer. Steun der gemeente wordt hierbij toegezegd. Wijziging gem.-rekëning 1921. De Voorzitter deelt mede, dat de rekening is teruggekomen met enkele kleine bemerkingen, deze laatste zijn verbeterd en worden den Raad ter goedkeuring opnieuw aangebo den. Goedgekeurd. Burg. en Weth. bieden den Raad ter vaststelling aan een Suppletoir Kohier voor Hondenbelasting dienst jaar 1922, groot f 13.50. Aldus vastgesteld. Aanbieding door Burg. en Weth. van een Suppl. Kohier, groot f 10.000 ten behoeve van een lieening, groot t 3500 en het verleend hypothecair crediet, groot f 6500 ten behoeve van Th. A. Hoogewerf. Aldus vastgesteld. Burg. en Weth. bieden den Raad aan een voordracht tot benoeming van een Ed voor het Gemeentelijk Armbestuur, waarop voorkomen de heeren S. de Jong en A. Vet. De heer S. de Jong verkrijgt 4 en de heer A. Vet 2 stemmen, noo- dat de heer S. de Jong is gekozen. Behandeling der Gem.-Regroot ng. De Voorzitter der Commissie van Onderzoek stelt voor: Ontvangsten, Volgnr 2 Huur der woningen van den Heer Burgemees ter en van het H. der Sch. te brengen van f 200 op f 250. Wordt na eenige discussies als zoo danig vastgesteld. Volgnr. 16. Vergunningsrechten. Voorgesteld wordt net vergun ningsrecht te verhoogen. Verondersteld wordt dat een der kasteleins te weinig recht betaalt. De Voorzitter deelt mede, dat uit verstrekte gegevens hem is gebleken dat Jb. Mulder voor het dienstjaar 1923—1924 kan worden belast met een bedrag van f 45. zoodat Qéze post zal worden gebracht op t 185. Uitgaven volgnr. 40. Jaarwedden en toelage voor ambtenaar en Bedien den. De Voorzitter der Commissie stelt voor deze post terug te brengen op f 700. De Voorzitter deelt mede dat Hij hiertegen geen bezwaar heeft, omdat bij eventueel'e ziekte van den amb tenaar voorstellen kunnen worden ingediend hoe een eventueele ver vanger k!an worden gesalarieerd. Volgnr. 43. Reis- en verbü'ifkosten De Voorzitter der Commissie stelt voor deze post terug te brengen op f' 125. De Voorzitter deelt den Raad me de, dat deze gelden worden benut voor het doen van zuivere dienst reizen en het beter vindt deze oost hoogerte houden dan miss hien noo- dig zal blijken. Na eenige discussies wordt beslo ten terug te brengen op f 125. Volgnr. 44. Kosten voor Iiciht en brandstoffen De Voorzitter der Commissie stelt voor deze post terug te brengen op f 200. De Voorzitter verdedigt dit voor stel., Daar de Commissie van oordeei Mi j ft, dat de post kan worden ver minderd, sluit zich de vooratter bij dit voorstel aan, hopende dat niet verkeerd zal zijn gezien. Volgnr. 47. Onderhoud en aankoop van meubelen voor gebouwen en ver trekken. De Commissie stelt voor dit be drag terug te brengen op f 50. De Voorzitter deelt mede, dat het vernieuwen van een tafeJ en vloer kleed noodig is, wil men echter het vloerkleed laten rusten, dan IcAn hij zich hiermede vereenigen, maar deelt den Raad mede, dat het bestaande zeil veel koude doorlaat. Volgno. 53. Kosten van abonne ment op het staatsblad, Provinciaai- blad, dagbladen en tijdschriften. De Voorzitter der Comm. vraagt den Voorzitter of deze bladen wer kelijk noodig zfijti. De Voorzitter antwoordt, dat hij de post wil verminderen met f 25 voor periodieke verzamelingen. Hij acht het ontvangen van de andere bladen enz. zeer noodig. Besloten wordt de post met f 25 te verminderen. Volgnr. 65. Onderhoud van wan delplaatsen en plantsoenen. De Voorzitter der Commissie stelt voor deze post terug te brengen op f 50. De Voorzitter deelt mede dat deze post kan worden teruggebracht doch dat de zorg over de aanwezige klucht en wegen zal moeten verminderen. Besloten wordt na eenige discus sies tot vermindering over te gaan. Volgnr. 78. Kleeding en uitrusting van de agenten van politie en veld wachters. De Voorzitter der Comm. vraagt of deze post niet kan worden terug gebracht op f 100. De Voorzitter antwoordt dat dit bedrag beslist niet te hoog is voor iemand die vaak' herstel ingert behoeft steeds mag de gemeenteveldwachter gezien worden, waaruit valt te oon- chideeren dat hij een zeer proper mensch is. Hij stelt daarom voor de post ongewijzigd te laten. Alduswordt besloten. Volgnr. 89. Ophalen vuilnis en aardasch. De Voorzitter der Commissie stelt voor deze post terug te brengen op f 10. De Voorzitter heeft tegen dit te rugbrengen geen bezwaar. Aldus besloten." Volgnr. 90. Beiooning Keurmeester In verband met het tot stand ko men oer Vleeschkeuringswet, kan de Keurmeester word'en gemist en deze post vervallen. Aldus wordt besioten. Volgnr. 105. Kosfen van Het Plaat selijk Schooltoezicht, van de ouder oommissiën en van de commissie tot wering van schoolverzuim. De Voorzitter der Commissie stelt voor deze post te doen verminde ren met f 50. Nadat over dit onderwerp ver schillende raadsleden h'ebben gespro ken, wordt besloten de post te ver minderen met f 50 ten behoeve der Sch oo lcom missi e. Volgnr. 117. Bijdrage ingevolge de artt. 30 der Pensioenwet voor de ambtenaren 1922. De Commissieleden hadden ge meend dat B. en W. waren gekomen met eigen voorstellen betreffende de pensioenbijdrage, nu dit echter niet is geschied, komen z'ij met voorstel len en zagen gaarne de verhoogde pensioenbijdrage door de ambtenaren zelf betaald. De Voorzitter antwoordt hierop dat het Bern ten zeerste bevreemdt dat de commissie met deze voorstel len komt en vraagt nu er malaise is ontstaan in het landbouwbedrijf, leambtenaren zfjn nog nimmer o peil laris zuilen moeten gaan genieten. Immèrs de salarissen van gemeen te-ambtenaren is nog nimmer op peil geweest en nu men bij Regeering en Provincie aandringt op bezuinigen, ij n de ambtenaren het eerst aan de beurt. Spr. somt vele andere artikelen op waar men mede kon bezuinigen, hij blijft zijn ingenomen standpunt hardnekkig verdedigen en beant woordt alle vragen door verschillen de raadsleden gedaan. De heer Koootnan stelt voor Bet premievrij pensioen voor gemeente ambtenaren voorloopig vóór een jaar te handhaven. Mochten de tijdsom standigheden slechter züjn dan he den, dan zou spr. alles op de amb tenaren wilien verhalen. Aldus besloten. Volgnr. 132. Subsidie sluisbouw Rustenburg. De Voorzitter der commissie v "ragt of het niet gewenscüt is deze post met f 200 te verminderen, daar de inkbmsten door het slui?"*rvoer zeer voordeelig zijn. De Voorzitter stelt voor de post ongewijzigd te laten, doch niet meer uit te k'eeren dan f 300. Begrooting G. E. B. diensfj. '23. De Voorzitter dankt de commissie voor haar wertcfcaamh'eden. De begrooting wordt 4aarop vast gespeld waarbij de Wethouder zich van stemming onthoudt. De heer Buis verlaat de vergade ring. Verbouwing brandspuithuis. De Voorzitter stelt voor dit onder werp tot een volgende vergadering te laten rusten, op grond dat het voor andere zaken te laat zal worden Aldus besloten. Verzwaren en verbeteren G. E. Net in de Schermer. De Voorzitter licht den toestand der geleidingen bestemd voor de ZuiveFabr'ek toe evenals de reden waarom dit voorstel wordt aange boden. Hierover volgen eenige discuasiën tusschen den Voorzitter en den heer Groot. Besloten wordt de wijzigingen aan te brengen, wanneer de Vennoot schap een verkUring op zegel at- geeft dat zSj na de wijzigingen nog 5 jaren aangesloten blijft, of voor elk jaar minder 1/5 gedeelte zal beta len van het bedrag, groot f 1220. De heer Broertjes vraagt hoe "net staat met de verlegging van het Mijzerpad, waarop de Voorzitter ant woordt dat de Dames Groot te Alk maar weigeren hunne toestemming te geven voor deze verlegging. De heer Koopman vraagt den Voor zitter hoe het mogelijk is dat de uitt- gereikte aanslagbiljetten zoo hoog rijn, verschillende inwoners klagen over den hoogen aanslag. De Voorzitter zal den heer In specteur der belastingen hierover per soonlijk gaan spreken, ten einde de juisfe redenen bij een volgende ver gadering te kunnen mededeelen. HEILOO. HEILOO. L. T. B. Dezer dagen hield de L. T. B. een ledenvergade ring, tevens propaganda vergadering. De heer O. Bakker, voorzitter, opende de vergadering met den Christelijken groet en heette allen welkom. De notulen werden voorgelezen. Daarna begon de heer N. van Om men, van Leiden, een uiteenzetting te geven van de Landbouw Onder linge. Spr, had gaarne de uitnoodi ging van den Z.Eerw. Pastoor aan vaard om hier te komen. Reeds sinds 1901 ie deze wet in voorbereiding. Spr. toont aan waarom die wet niet eerder tot uitvoering is geko men en staat daar uitvoerig bij stil. De wet van Minister Talma met een verzekeringspremie van f 28 zonder f38 met paarden en f47 voor indus trie per 1000 gulden loan was te hoog. Spr. zet uiteen dat niet alleen de wet daarom onuitvoerbaar was dooh. dat de betrokken organisaties aHes hebben gedaan om de uitvoer baarheid, van die wet in andere ba nen te leiden en zat uiteen hoe mem ten slotte is geslaagd. In een gloedvolle duidelijke uit eenzetting behandelt spr. de uitvoe ring der wet door de Land- en Tuin- houw-onderimge en door de Rijksver zekeringsbank. Ook zet spr. uiteen dat de uit voering en winst der uitvoering niet moet komen in de zakken der aandeelhouders van diverse maat schappijen. Ook behandelt spr., hoe de sa- menssteUing van de Land- en Tuin bouwongevallenwet te werk gaat en op welke gezonden basis zij berust voorts vormen werkgevers en werk nemers de plaatselijke commissie wel ke een secretaris van de T. O. er aan toevoegt. Ook doet spr. een boekje open van maatschappijen die op oneerlijke wij ze de boeren misleidend inlichten met voorspiegeling van premies die niet kunnen bestaan. Spr. zet voorts uiteen dat de uit keer ng volgens de wet vermoede lijk 1 Maart in werking zal treden doch dat ieder, die een .verzekertngs- plichtrig bedrijf heeft met vast- of los personeel, dit vanaf 1 November moet aangeven. De onwilligen wor den later bij de Rijksverzekerings bank ondergebracht, want 't is een wet. De te betalen premie, wejke nooit vooruit is te bepalen is laag, de z.g. kle.ne patroon of kinderen zijn vrij gesteld, doch spr. zet op goede gron den uiteen, dat het op ieders weg ligt zaoh te verzekeren. De uitkearing volgens de wet bij overlijden is voor de weduwe 30 pet en voor de kinderen met een maxi mum van 2, 15 pot. per kind. doch onze Mij. wil een stapje verder gaan omdat juist de Rooimsoh-Katbolieke gezinnen de meest© kinderen hebben Daarom wordt art. 19 der voor waarde in dien zin gewijzigd. In een uitvoerig betoog zet spr. nog uiteen hoe-alles op Katholieken ■rondsiag onder eigen mede-leiding e 5 diocesen één is, doch weder om elk bisdom en elke plaats een afzonderlijke leiding heeft. waarin werkgevers en werknemers een plaats hebben. Met een aanmoediging om1 te verzekeren bij eigen instelling1 be sluit spr. zijn réde, (Applaus.) Bij de vragen deelt spr. o.m. me de, dat pl.m. 82 pOt. der premie uitgekeerd wordt. Die Juist© premie 'is nog niet geheel vast te steUen doch zal vermoedelijk f6 4 f10 per 1000 gtoden verzekerd loon zijn. Do meerder of mindere grootte der pre mie hangt af van het indeelen van het bedrijf. De uitkeering bij ziekte met vrije geneeskundige hulp en verpleging in den uitersten zin is gewaarborgd. Door een verklaring teekening aan onze Mij. welke tot niets verbindt is men van alles af. Daarna bracht de heer Sehuijt ver slag uit van de gehouden vergade ring te Haarlem. Een voorstel van den heer Jao, Sengers om elk lid f0.50 per jaar aan de afdeelingskas af te laten dragen werd aangehouden. Daarna sprak de Geest. Adv. een krachtig woord. De gewijde spreker zette uiteen hoe wij ons moeten or- ganiseeren in een Katholieke ver eeniging. Het woord van Z. D. H. onzen Bisschop moet niet in de ijle heen gaan maar ons tot daadzake doen besiu'ten. Z.Eerw. had verwacht dat de zaal te klein zou zijn dit is he laas niet het geval. Spreker zal de groote trom blijven roeren. De vol gende maand zal er nog een groote vergadering komen met een bekenden spreker. Alle boeren en tu:nders ver wacht Z.Eerw. d;en avond. De L T. B. moet alle boeren en tuinders be vatten, dan alleen kan naast de gees telijke voordeelen de tijdelijke behar tiging vain de belangpn, der leden tot heer recht komen. Met een algemeen© opwekking om het gesprokene van den heer v. Ommen in praetijk te brengen, waar voor Z.Eerw. de spreker zijn harte- lijken dank betuigt, eindigd spreker (Applaus) Daarna sluiting met den Christelijken groet. Biljartseance. In het Bondscafé van A. P. de Rooij had gisteravond de biljartseanoe plaats van den hr. T. J. Voorwinde, die den besten speler op de 600 caramboles de helft voor gaf. De heer V. liet zich dadelijk ajs een uiterst kalm speler kennen, zijn met zorg gemaakte carambo les verraden den kenner. Zijn tegenpartij wan de heer P. Melker van Heitoo, doch hoewel dit een goede speler is. kwam hij niet op dreef. In 23 series maakte Voor winde 337 en Melker slechts 36 ca ramboles. De hoogste serie van V, was 66. Na de pauze was besloten dat V. 200 caramboles zou maken tegen de tegenpartij de helft. De eerste had 200 car. tegen 62 der tegenpartij, welke partij werd gespeeld door de heeren C. Middelbeek en J. Haring, die 2 winstkansen tegen een van den heer V. maakten» Daarna speelde nogmaals V. tegen den heer Melker 100 caramboles, wel ke match door V. werd verloren met 63 tegen 50 car., wel een bewijs dat Melker in zijn eerste match niet og dreef was. Daarna werden verschillende kunst stooten vertoond. Zal het een breede of smaUe verkeersweg worden? Deze vraag wordt telkens gedaan als men de opmetingen zdet en anderhaudeliq gen hoort over grondruiling en aan koop van grond. Naar men beweert zijn de onderhandelingen bevredl gend afgeloopen. De breede weg van den Stations weg naar de witte kerk, de z.g. Mo lenweg zal werkelijkheid worden. Slechts een eigenaar heeft nog voor behoud, doch L., die zelf ook graag een breede weg zaet, zal om willa de goede zaak wei bij zakken. Schouw. De schouw van de Oosterzij po jder zal 29 November wor den gehouden. Geslaagd. De heer T, Melder, voorheen alhier, nu te Weltevreden, behaalde dezer dagen zijn diploma A. Een zwaar diploma, waarmede wij onze oud-plaatsgenoot geluk wen sohen. Opgeheven? Naar men ons me- dedeeld, zal de tooneelclub van het Kruisverband dit jaar geen uitvoering geven. De club lijdt ;n hooge mate aan verval van krachten. 't Is jammer, want onze dub be schikte over goede krachten. Hinderwet. Door D. Leek, brood bakker alhier, is verzocht een elec tromotor te mogen plaatsen voor drijfkracht in zijn bakkerij, sectie A. 1186 gelegen aan den Westerweg. Bezwaren tegen deze vergunning kunnen worden ingediend ter gemeen te-secretarie op ,23 November, 11 uur voormiddag». Vernieling. De jOngens die bij verschillende bewoners alhier de gla zen vernielde zijn gevat. Dank zij do veiligheidsdienst van den heer Brand, die bij zijn tweede ronde, bij een zijner abbone's de ver njeling constateerde, was de politie zeer vroeg in den Maandagmorgen van hot gebeurde op de hoogte en kon het politieonder. ook in de vroege morgen begonnen worden. berkhout; BERKHOUT. Te water. Door een ongelukkig toeval geraakte de vrouw van J B te water. Op haar hulp geroep kwam direct hulp opdagen en wist men haar weder op het droge te brengen. Het liep mei een nat pak en den schrik af. Bijpubl. verkoop van hui zen en laud van Mej. Wed J. Posch, zijn koopers geworden: Rentenierswo- ning met erf en land, groot 4 34 30 II, A J. Posoh, voor f 21300 Een perceel weiiand, groot 2.16 90 H A, kooper S, Zwaan te Hoorn, voor f8548. Boeren huis met land, groot 6,01 H.Akooper G. Zwaan ia Hoorn, voor f 213.89

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5