ONS BLAD' «e «taak mm mt HM s jrn mm fe watertanden" S No. 628. Vrijdag 17 November 1922. 14e Jaargang. FEUILLETON. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Advertentieprijs: -««if Van 1—5 regels f t .25; elke regel meer f 0.25; ReclanJ per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bq vow uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—t 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,- Weet U, wat „om van te watertan- ia? Volgons het roode „Volk" althans? U raadt het nooit! 't Is een zekere toestand in.Oos tenrijk! U staat verbaasd? Wat zoo zal men zich af—agen kan er in Oostenrijk „om van te watertanden" zijn? We hooren uit Oostenrijk toch niet anders dan belabberd nieuws! Jawel! Maar één zaak is er keurig in orde: de organisatie der Sociaal-demokrati- sche partij en al wat daarmede min of meer verband houdt. Men oordeele maar eens: „De Durtsch-Oostenrijksche soci- aal-demokratische partij telt volgens de laatste opgave r8eds 553.022 le den. Elke zesde inwoner is econo misch, elke twaalfde politiek georga niseerd. De partijpers omvat in dit kleine land, dat bohalve Weenen, nog maar één stad van 100.000 in woners telt, elf kranten, met een totaaloplaag van 488.000 ex. Boven dien verschijnen meer dan 50 ak- vereenigingsorganen met een oplaag van 1.000.000 ex., voorts een me nigte tijdschriften, die politieke, eko- nomische, paedagogische en aesthe- tische onderwerpen behandelen. In het laatste jaar werden meer dan 10.000 vergaderingen gehouden. De centrale kommissie voor arbeiders ontwikkeling organiseerde alleen in Weenen 121 cursussen op politiek terrein, waarmee 1790 avonden ge moeid gingen. De kunstcommissie gaf in Weenen 409 sohouwburgvoor- steüingen en ooncerten, die door on geveer 400.000 personen bezocht werden. Het aantal arbeidersbiblio- theken bedroeg het laatste jaar 802.350 do helft meer dan in 1914". Prachtig! niet waar? Wat moet een aldua georganiseerde, ten geestelijk aldus gevoede en door wrochte partij, wel niet kunnen praes- tëêrénl Een feit ia het echter, dat Oostenrijk juist door de sociaal-demokratie steeds dieper in den put raakte. Dat geeft te denken! Te denken, dat organisatie, enz., Mets beteekent en niets vermag (althans niets „im Groszen und Gan zen"), wanneer ze.... rood is, dat ze voor het algemeen volksheil niets goeds uitwerkt en integendeel een elawsl vormt voor nieuw te verove- en welvaart, alweer, wanneer ze ood is! 0 zeker, we weten wel, dat het hui dige Oostenrijk een heel abnormaal land is, dat er uiterst moeilijk eeni- ge welvaart te scheppen is, maar als één partij daar iets houdbaar's had kunnen bereiken, dan was het toch zeker de sociaal-demokratische ge weest, die er immers blijkens het bo venstaande zoo prachtig functionneert en zoo intensief vermag te werken. En die partij heeft juist niets be- -eikt. Als er voor het arme Oostenrijk nog eenige uitkomst te vinden is, dan zal 'ie gevonden worden door de christe lijke elementen aldaar, doordat ge tracht wordt de internationale positie van Oostenrijk te wijzigen tot heil van dan Oostenrijkschen burger, zij het dan ook, dat er iets nationaals (maar daar hebben de socialisten toch lak ian!) zal moeten worden prijs gege ven (Kenmerkend is het inmiddels voor het z.g. „internationale" karak ter der Bociaal-demokraten, dat juist de socialisten in Oostenrijk zich zoo fel doorzetten tegen een nieuwe inter nationale oriënteering, nu de ze van rechts wordt vóórgestaan als het eenige redmiddel!) Oostenrijk bewijst het wel zeer sterk: het socialisme vermag voor den wel vaart van een land niets, ook al is het socialisme er primarprima en in de puntjes verzorgd, kortom: al is het socialisme er ook „om van te water tanden." „Het Volk" is met zijn watertande- rig stukje o.i. niet erg gelukkig ge weest. Als het de voortreffelijkheid van het socialisme en deszelfs organisatie wil aantoonen; moet het met andere be wijzen komen. Als dat mogelijk is! Wat wij be twijfelen] -7o)- BUITEKLfiSSD. DE CRISIS IN HET OOSTEN. Verboden weelde-artikelen. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de luxeartikelen, door de regee ring van Angora verboden, omvatten alle alcoholische dranken, speelkaar ten, valsch haar, veeren, barnsteenen kralen, bont, luxe schoenen, edelstee- nen, lederwaren, meubels, matten, pa pier, lint, kant, zijde, fluweel, wollen omslagdoeken, tapijten, lakens, oorset ten, zijden parapluies, kristalwaren en artikelen ingelegd met parels of parel moer. De reis van Curzon. Definitief wordt bekend gemaakt, dat lord Curzon vandaag uit Londen naar Parijs zal vertrekken, waar hij Poinearé zal ontmoeten. Daarna zal hij naar Lausanne vertrekken, om aan de vredesconferentie deel te nemen. De overdracht van Thracië. Volgens de getroffen overeenkomst is de installatie van de Kemalisten in de drie zones van Thracië voltooid. In gemeenschappelijk overleg tus- Bchen Refet pasja en de geallieerde generaals is besloten, dat de over dracht van Adrianopel en Gallipoli aan de Turken 26 November zal plaats hebben. De troepen der intergeallieer- de commissie zullen tot 30 November in Thracië blijven. Alles is geregeld in zjjn werk gegaan. De houding der Kemalisten is onberispelijk. De orde te Konstantinopel. De besprekingen tusschen de gealli eerde generaals en Refet pasja over de politie en gendarmerie voor het hand haven van de orde te Konstantinopel duren voort. Men verwacht, dat de be sprekingen bevredigend zullen eindi gen. Refet pasja poogt incidenten te vermijden. DE STAKINGSBEWEGING TE DUSSELDORF GEêINDIGD. De stakingsbeweging te Dusseldorf kan als geëindigd worden beschouwd. Ongeveer 80 pCt. der arbeiders is wed' aan het werk gegaan. Verder orde verstoringen zijn in Dusseldorf niet voorgekomen. Intusschen trachten de aanstichters der beweging deze naar het Ruhrgebied over te brengen. In hei district Solingen zijn zij er reeds in geslaagd, eenige melaalfabrieken stop te zetten, terwijl in Mühïheifli- Ruhr hun agitatie zonder succes bleef. Al is, gezien de houding der arbei- dersvereeuigingen, het gevaar dat de beweging ver om zich heen zal grij pen, niet groot, men moet er toch op i-ekenen, dat de onruststokers hier en daar succes zullen hebben Gisterenmorgen poogden stakende arbeiders uit Dusseldorf de staking ook naar het Wupperdial over te bren gen. De meeste arbeiders aldaar ble- Vter aan hei werk. Wanordelijkheden vielen niet voor. Tegen gisterenimddag hadden de sto kers weder een vergadering belegd die door den poditiepresident ook met werd toegestaan. Te Oniigs poogden eveneens Dussel- dorfcefae stakers stemming te maken voor de beweging, doch de arbeiders namen een afwijzende houding aan. In weerwil om de staking gisteren te eindigen, gaat de hervatting van he(- werk met moeilijkheden gepaard. De bedrijfsraden van een groot aantal fa brieken sturen nog steeds op een al- gemeene staking aan. AFSCHEIDINGSBEWEGING. In Hannover is een beweging gaan- d-e om te komen tot afscheiding van Pruisen, De overigens niet zeer grooie Duitsch-Hannoversche partij (zeer be- vrind met de Beiersche reHoerintïTOar- tij) heeft besloten een voorstel in te dienen tot het doen houden vau een referendum DE REGEERINGSCBISIS IN DUITSCHLAND De Duitsche rijkspresident, die Woensdag slechts inleidende bespre kingen mei de partijleiders had ge voerd, heeft gisteren voor het eerst en wel op het ongewoon vroege uur van half acht 's morgens een voor net kanselierschap in aanmerking ko menden camlidaat ontvangen. Wie de candidaat was, werd eerst geheim ge heim gehouden en slechte als volg: omschreven: „een niet tot het parle ment behoorehd man, wiens naam in de internationale wereld in aanzien te" Naar later, vernomen wordt, is hiermede de diirecteur van de Ham burgAmerikalijn, Cuno, bedoeld. De rgkspresidenl heeft hem oipgedragen een kabinet te vormen, Cuno heeft de opdracht aangenomen. BEIEREN EN HET RIJK. In den Beierscben landdag ver klaarde minister-preeident van Knillitrg. over de kwestie der verhouding van Beieren tot het rijk, dat het hem hei lige ernst is met zijn verzekering, dat Beieren niet moedwillig den strijd met het rijk zal zoeken. Hij wees het met verontwaardiging af, wanneer men poogde de federalistische strevingen met de oogmerken van Fransobe chau vinistische politjci in verband te bren gen. DUITSCHE VOORSTELLEN AAN DE C. V.. H. GEHANDHAAFD. Van bevoegde Duitsche zijde wordt er nogmaals op gewezen, dat elke ko- mende regeering te Berlijn 't in de Iaat ste Duiteche nota uiteengezette pro gramma tot stabdliseering staan kan en er derhalve voor de oomnriseie van herstel niet de ministe aanleiding be staat, de Duiteche voorstellen ook na het aftreden van het kabinet Wirth niet meer als beslissend te beschouwen en Duitschland nieuwe voorwaarden te stellen. De commissie van herstel heeft tel nu toe niet over de Duitsche nota beraadslaagd en de onderhande lingen uitgesteld tot na de oplossing der Duiteche kabinetscrisis, DE TOESTAND IN OOST-GALICIë. Het Praagsche blad „Lidowe Nowi- ni" verneemt uit Warschau, dat gene raal Haller de opdracht gekïegen heeft den opstand der Oekrajieners in Oost- Galicië te dempen. De laatste dagen hadden weder tallooze arrestaties plaats. Het aantal der tot nog toe ge arresteerde personen wordt op 18000 geschat. Twee Oekrajieners, waaron der een gymnasiast, weiden door den krijgsraad tot den doodstraf veroor deeld en werden'terechtgesteld. VEREEN IGD MET RUSLAND. Het Russ. T. A. meldt uit Tsjita: De wetgevende vergadering der -repu bliek van het Verre Oosten besloot na een uitvoerige bespreking van den toestand met algemeene stemmen uit een te gaan en de vereeniging der re publiek met Sovjet-Rusland te be werkstelligen. DE RUST IN STIERMARKEN HERSTELD. Volgens de jongste berichten uit Judenburg, in Stiermarken, waar bot singen plaats hadden tusschen „Bau- ern"- en „Arbeiterwehren", schijnt de rust weder te zijn hersteld. De wegens het wederrechtelijk in beslag nemen van wapens gearresteerde arbeiders werden weer op vrije voeten gesteld. Zij zullen zich voor het Landgerecht te Gratz moeten verantwoorden. De speciale beveiligingsmaatregelen wor den voorloopig gehandhaafd. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND De stand der partijen was gisteren om 9 uur als volgt: Conservatieven 343; Nationaallibe- ralen 52; Liberalen 57; Arbeiders 140; Onafhankelijken 13. Het staat thans vast dat de nieuwe regeering een meerderheid zal hebben van 70 a 80 zetels. Van tien districten ontbreekt nog de uitslag. VERSPREIDE BERICHTEN. EEN KASSIER BEROOFD. Te Valencia hebben acht individuen midden op straat den kassier eerier bank en twee helpers, die zakken bij zich hadden, waarin zich 325.000 pese ta's bevonden, aangevallen. Een der dieven werd door soldaten gegrepen. Een van de helpers van den kassier werd door revolverschoten zwaar ge wond. DE GEVOLGEN VAN DEN HON GERSNOOD IN RUSLAND. In de „lswestia" worden do verlie zen door den hongersnood becijferd. De bevolking in de honger-gouverne- menten is n»et 21 miMioen verminderd, ia het Russische gebied is 25 pCl. van de bevolking van honger omge komen. Dc veestapel in bel WoJga- gebied is in dit jaar met 2.34-5 000 stuks verminderd en in de vijf han ger-gouvernementen van de Oekrajine met 1.074 000 stuk# STUDENTENSTAKING. Te Praag is een staking onder de studenten der universiteit, als protest tegen de benoeming van den in Juni in functie getreden nieuwen rector dr. Steinherz. Zij bezetten de toegangen tot het gebouw, waarbij kloppartijen ontstonden, zoodat de politie moest op treden. Aan enkele faculteiten zijn de colleges stopgezet. De Senaat beraad slaagt over den toestand. EEN OVERVAL DOOR MAHSOEDS. Uit Allahabad wordt gemeld, dat een con ooi van aannemers en werklie den met wagens aan de rivier de Zam, vier mijl oostelijk van Jaudola, aan gevallen werd door vijftig Mahspeds. De begeleidende troepen kregen spoédig versterking en eerst na een strijd van twee uur trokken de aanvallers terug. De Engelschen hadden zeven dood en en acht gewonden. BOOTONGELUK OP DEN RIJN. Bij Rheina, voeren Woensdagavond 7 van een feest terugkeerende haven arbeiders in een boot in de haven. De boot was lek en zonk midden irj^ de liaven. Slechts twee der inzittenden konden gered worden. De andere 5 verdronken. KORTE BERICHTEN. Het Oostenrijksche parlement heeft de statuten der nieuwe circu a tiebank definitief aangenomen. Het ka pitaal zal bedragen 30 mill toen goud- kronen. Generaal Berenguer, de voorma lige Spaansche hooge commissaris voor Marokko, zal zich voor een oorloys raad te verantwoorden hebben. Naar gemeld wordt, heeft <U regeering van Wladiwostock het ein-J station van den Chineesehen Oostci spoorweg gesloten, waardoor de macht over dezen spoorweg aan Moskou in handen is gegeven. Uit Praag wordt gemeld, dat de Kamer een aanvullingscrediet van 1<X) millioen voor de ondersteuning tl o werkkozen aangenomen heeft. De Grieksche oud-ministers Tta!- daris en Rhallys zijn in hechtenis ge nomen In de textielbedrijven te Lodz en omliggende districten is een staking uitgebroken, waaraan ca. 100000 ar beiders deelnemen. De vroegere chef van den stal vau generaal Wrongel, generaal Po- krovski, is te Sofia vermoord, waar schijnlijk door Bulgaarsche communis ten, uit wi-aak voor den moord op een communistisch journalist. De Deensche bevolking telde op 1 Juli 3.5118 000 tegen 3.283.000 een jaar te voren Te Landsort te aan de kust bet vari Hamburg naar Finland vertrok ken zeilschip „Berahardina" gestrand Van de 4 opvarenden is alleen de kapitein gered, de anderen zijn ver dronken. Een kustvaartuig is te Quebeck 30 mijl buiten de kust in ba-and ge raakt en vergaan. Elf personen zijn daarbij verdronken. De 8-urige arbeidsdag in Ita lië is in beginsel afgeschaft. Do Amerikaansche missiooairis EinarOorg Breen eu zijn zoon zijn door gewapende bandieten in de provincie Honan ontvoerd. Thans bevinden zich 3 Amerikanen en 5 andere personen in handen van bandieten. Tot 1 November 1922 bedroeg de totale opbrengst van de Zwltserscbe corlogswinstbelasiting ruim 720 mil lioen, De aanklacht tegen mevrouw MacSwiney, de weduwe van den lord- mayor van Cork, en andeje Iersche vrouwen, is niet-ontvankelijk verklaard en de gevangenen zijn op vrije voeten gesteld. Naar uit Praag wordt gemeld, zouden de bij de sptonnagezaaik-Brün- ner betrokken personen Tsjecnische mohi lisat i eprann en aan een mogend heid in het Noorden ((vermoedelijk Polen) verraden hebben. De actie der Hongaarsche re geering tegen de Hongaarsche fascis ten heeft deze aanleiding gegeven tot het vormen van een fascistische frac tie in de Nat. Vergadering. schikking onder 2, sub b, 2de alinea wordt gelezen als volgt: „Wegen de waar en de verpakking te zamen minder dan drie kilogram dan moet het opschrift op alle zij den zijn aangebracht." (o) BlfiPJENLANDi I MARGARINE. Onder overweging', dat het wensche- lijk is de ministerieele beschikking van 29 Juli 1902 te wijzigen, voor zooveel het daarin opgenomen voor schrift betreft aangaande het aan brengen van het opschrift „marga rine" waaneer de waar en de ver pakking te zanten minder dan drie kilogram wegen, heeft de Minister van Landbouw enz. bepaald dat met ingang van 1 Maart 1923 het voor schrift, opgenomen in die min. be RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebben over Oct f46.699.410, en f 1.107.311 aan ac- «j ns op tabak. In October 1921 be droeg de opbrengst f36.836.811 De opbrengst over de eerste tien ntaandeu van 22 bedroeg f 375.686.196 en f4.817,657. aan accijns op-tabak Over hetzelfde tijdvak van 1921 be- droeg de opbrengst f363.842.719. LANBBOUWSTATTST1 EK. De Minister van Landbouw a.i; schrijft aan de Burgemeester, dat bol jaarlijks bjijkt dat het verstrekken van zooveel mogelijk juiste gegevens voor de landbouwstatistiek in ver schillende gemeenten moeilij khiedeo! oplevert. Het kotnt daarom Z. E. gewenschit voor, dat in elke gemeente door den Minister een Gommissie van 3 of 5 personen wordt benoemd, die de Burgemeesters in deze aangele genheid ter zijde staan en de in te zenden staten en lijsten mede onder- teekenen. Aangezien de gegevens betrekking hebben op; lo. de grootte der gronden (da indeeling der gronden at hoofdrubrie ken bouwland, grasland, tuingrond, boschgrond, woeste grond enz.) 2e. de met onderscheiden akker bouwgewassen beteeid© oppervlaktiq bouwland; 3o. de opbrengst dezer gewassen; moet het in het belang dor zaak worden geacht dat in de commissie personen zitting hebben, die met de laaidbouwaangelegenheden in do gemeenten uitstekend op de hoogta zijn. Indien in een gemeente een of meert landbouworganisaties worden gevon den, verdient het aanbeveling voor het opmaken eener voordracht met deze in verbinding te treden. Oan tot de hier bedoelde regeling te komen, verzoekt de Minister vóór den 31eten December a.s. van d© Bur1 gemeeeters een voordracht van 3 of 5 personen in te zenden aan de Directie van den Landbouw, Berui- denhtmt 30, 'e-Gravonhage. HAARLEMSCHE DIOCESANE R. K. VROUWENBOND. Woensdag vergaderde te Gouda de Diocesane R. K. Vrouwenbond on der leiding van mej. Bonnike. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. De aansluiting bij de K. S. A. is op bijzxtnaere voorwaarden tot stand gékomen. Ingevolge eèn verzoek van de aid, Vlaardingen ras. aan de Federatie wor den overgebracht de wensch' tot gra tis verpleging van reden vanwege „Herwonnen Levenskracht". Medegedeeld werd, dat mej. Bak ker is benoemd als directrice van het Centraal Bureau, De begrooting wordt in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 3909. Aan de „Jonge Vrouwenbond" zal f 250 subsidie worden gegeven. Aan de R, K. Schooi voor Maat schappelijk werk te Amsterdam zat f 500 subsidie worden gegeven. Ook aan de Federatie zal om finantiëeien steun worden verzocht. In de commissie voor het nazien der boeken worden benoemd de af- deeüngen Helder, Castricum en Hoorn. 112. f Kn ®nQeteche verteUinq). ioor dfe wre«kUïï£,S;°™J Sl Z v..»aded™, ont- meer 'Tflrvm Dlet *anSzamerhand seraL] VcW e]kander zouden geraken, als er eene veranderine in dien stand van zaken kwam? 8 li, waren niet meer een, zij had ge- fernT mij; ik Was Ïïioen 3,' ongerust over Ellen, en vnr. - lm'ne smart sn mijnen angst VOO/ mijne vrouw. Ik hield mij overtuigd, dat ook dezelf vrl u gedachten mijne vrouw bezig -hielden, toen zij een Rn-" iUai Tan mevrouw tó hersteld was; wanneer Janet, na ernstige aanbeveling tot voorzichtigheid en waarschuwing om «och met te veel te denkeD, naar het kasteel van Nettlewood was terugge keerd, nadat wij Ma-ry het overlijden .van mevrouw Ray hadden bekend ee- ffiaakt. s Die gedachten schenen haar dubbel te drukken, toen moeder naar Borrow- dale vertrokken was, om ons huls tot onze ontvangst gereed te maken; Ma- ry zou er weder door ziek geworden zjjn, zoo z(j niet haar uiterste krachten had ingespannen om die zaak moedig op te nemen. Ik zat aan tafel in de kamer waar wij getwist hadden, indien het twisten mag heeten en doorblader de lusteloos de talrijke schetsen, waar mede mijne teekentasch gevuld was. Het was avond en Mary was uit de kamer; moeder was dienzelfden dag naar Borrowdale vertrokken. Eensklaps zag ik'Mary met het ge laat tot mij gewend, aan mijne voeten zitten. Zij was stil binnengeslopen, en met^ de handen op mijn knieën ge kruist, zag zü mij aan. Beste Canut, wat ziet gij er in den laatsten tijd ernstig uit. Neen Mary; dat geloof ik niet. Gij ziet er heel anders uit dan toen gij mij het hof maaktet en mijne liefde wont, zeide zij treurig; ik vrees dat ik nooit meer den open, vrijmoe- digen blik van vroeger op uw gelaat zal zien. —7 Ik ben slechts bezorgd over El len, niet over ons toekomstig geluk, Mary. 0, Canut, vervolgde zij, zoo op gewonden dat ik er van ontstelde, wij zullen nooit meer gelukkig worden nooit meer zoo oprecht gelukkig als in den goeden ouden tijd- Als men veel zorg in het hart heeft, lijdt de tevredenheid daar zoo licht onder, lieve. Maar ik zie de toe komst hoopvol te gemoet, en verwacht betere dagen. Wat verwacht gij in de toekomst Ik hoop het kind weer te zien, dat op mijne knie speelde, het kind waar moeder om treurt. Het kind, dat, al was het eigenzinnig, altijd naar een zachte vermaning luisterde. Dat kind had hen innig lief, die haar beminden. Wij zullen het wederzien. Nooit! Zij hield mijne knie nog met bei de handen omklemd, en haar blik werd nog ernstiger. Er was angst op haar gelaat zichtbaar, en nog iets meer dan angst.ook eene uitdruk king van moed, die alles zou durven trotseeren nu zü besloten had, haar hart voor mjj uit te storten. Nooit, Mary? riep ik uit, als ver steend door haar heftig antwoord - j Canut, zeide zij ernstig, ik heb vast besloten het verleden liever moe dig onder de oogen te zien dan u te verliezen. Ik mag uit vrees en uit liefde voor hem, uwe liefde niet opof feren, en Gods toorn over mijn stil zwijgen niet inroepen. Ik heb moedig gestreden tegen mijn eigen argwaan, en even als gij getracht de toekomst helder in te zien, te gelooven dat alles goed is en goed zal afloopen, en dat de schuld aan mij, dwaze vrouw, is, omdat ik aan booze gedachten heb toe gegeven 1Maar ik.... ik moet u de waarheid bekennen! Welnu, ik geloof dat dit ook het beste is. Ik heb dikwijls aan mevrouw Ray, en aan haar vroegeren strijd ge- dacht, en ook aan hare bekentenis, tot j welke slechte daden overdreven geld- zucht een begeerlijk en wreed mensch kunnen vervoeren. 0, dat geld, de schaduw daarvan heeft mijn gansche jleven, mijn pad verduisterd, maar mij 'nooit iii ondoordringbaarder nevelen gehuld Can thans! Canut.. vervolgde zü, terwijl: zü mijne beide handen vat te. Wilt gij mij aanhooren? Wilt gü mjj aait hooren? Wilt gij om münent- wille mijn geheim bewaren tot dat de waarheid openbaar is geworden, of tot het gebleken zal zijn dat mijne vrees slechts de dwaze angst van een krank zinnige is? Ik hief haar uit hare kruipende houding op, en sloot haar in mijne ar men, om haar aan müne borst te be schermen, tegen het verleden, welks nevelen haar thans omhulden. Vat moed, Mary; wij hebben recht om wederkeerig elkanders ge heimen en zorgen te deelen. Wij zullen ons door dat wederzijdsch vertrouwen sterker gevoelen; ik heb er bij u niet op aan gedrongen, maar het gemis daarvan heeft mij rampzaliger gemaakt dan ik durfde bekennen. Maar hoe is Ellen hierin betrokken? hoe brengt gij haar in betrekking met uw verleden! Als wij haar weerzien. Zü klemde de armen om mijnen hals, en staarde mij met eenen blik zoo vol afgrüzen aan, dat ik er ontzet van terugsprong. Wij zullen haar, met Gods genade in den hemel terug vinden, Canut, zei de zü langzaam; wü kunnen haar ner gens anders nog wederzien! XIII. De vrees voor moord had mij sedert Ellen's vlucht overal verdol Die vrees had zich nu eens meer, dan .weer minder doen gevoelen, en alhoewel ik haar moedig had bestre den, had zü zich telkens aan mü opge drongen. Niettegenstaande de feiten tegen Ellen pleitten, had ik het steeds voor waarschijnlijker gehouden dat Ellen, gestorven was, of zich aan zelfmoord had schuldig gemaakt, dan dat zij ha ren troost in schande zou hebben ge zocht. Ik had meermalen gebeden dat zü liever gestorven mocht zijn, dan de schuldige boelecrster van Wenford. En toch, alhoewel ik dikwerf zon dacht, en bad en aan Ellen's onschuld bleef gelooven, fluisterde de stem def rede mij op andere oogenblikken een andere taal in de ooren, en ging ik on der hare schande gebukt. Maar nu mijne vrouw mij deelgenoot van haren argwaan had gemaakt, had er bij mij in de eerste oogenblikken na hare bekentenis een plotselingeni ommekeer plaats. (Wordt vervolgd.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1