BINNENLAND. SGiiALE iliieüTEM, KERK EN SCHOOL. YaatUig zal Curzon Poinearé ont- gpiMtra en Zondag naar Lausanne vertrekken, waar zich sir Horace Rum bold, die eveneens gevolmachtigde naar de conferentie is en thans daar- heca uit Konstantinopel op weg is. bü Curzon zal aansluiten. Curzon zal de eerste de beste gele genheid aangrijpen om te Lausanne ook te eonfereeren met Mussolini. Polen. De Poolsche regeering heeft nota's gericht tot Parijs, Lonlen en Rome, waarin zij de deelneming van Polen aan de conferentie van Lausanne ver langt. Verijdelde vhicht. De Turksehe torpedojager „Akde- nitz" zou gisterenmorgen een poging hebben gedaan om vermomd als vracht schip uit den Gouden Hoorn te ont snappen. Op het dek van het schip waren enorme stapels hooi geplaatst. Een Britsch patrouillevaartuig verhit» derde de ontvluchting en noopte het schip terug te keeren. VAN HET VATTCAAN. In het. a.s. consistorie zullen kardi naai gecreëerd worden: mgr. Charost, aartsbisschop van Rennes: mgr. Reig. aartsbisschop van Toledo: mgr. Tou- chet, aartsbisschop van Orleans. Tengevolge van de creatie der nieu we kardinalen zal er een mutatie plaats hebben in de Vaticaansche di plomatie. Mgr. Nicotra. thans nuntius te Brus sel, is bestemd voor Lissabon; mgr Dolei wordt in zijn plaats te Brussel aangesteld; mgr. Fumasoni Biondi is tot apostolisch delegaat te New-York benoemd; mgr. Marchetti, thans nun tius te Weenen, is benoemd tot secre taris der congregatie de Propaganda Fide, en mgr. Vassallo is benoemd tot nuntius te Munchen ter vervanging van mgr. Pacelli, die bestemd is voor Berlijn. VERSPREIDE BERICHTEN. MET DE REVOLVER AFGE DWONGEN. Twee gemaskerde mannen drongen Jezer dagen het kantoor van een groo te kolenzaak te Mannheim binnen. Met de revolver in de hand dwongen zij de aanwezige beambten tot afgifte van 800.000 M. Denzelfden dag wisten twee opge schoten jongens te Durkheim in de Pfalz uit een woning van een ambte naar, na de bewoners met revolver schoten verdreven te hebben, 120.000 M. te ontvreemden MAKERS VAN BANKBILJETTEN. Voor het Berlijnsch Landgerecht |ordt een zaak behandeld tegen tien personen, beschuldigd van het vervaar digen en uitgeven van massa's valscke bankbiljetten, n.l. Doemaroebelbiljet- ten, Nederlandsche bankbiljetten van 60 gulden en van tien-dollarbiljetten. De hoofdrol in deze geschiedenis speelt een geheimzinnige persoonlijk heid, de chemicus Paul Roter von Burdik, die in Bessarabië geboren zou zijn en langen tijd in Amerika ge woond zou hebben. Deze man heeft tich met een steendrukker in Barmen in verbintenis gesteld tot het vervaar digen van vreemde bankbiljetten. Een zekere Bonheur financierde de gehee- le onderneming en heeft 100.000 M. be schikbaar gesteld voor de aanschaffing van stempeimachineB enz. KORTE BERICHTEN. s- Aan de Sorbonne te Parijs is een leerstoel voor de geschiedenis van den oorlog toegevoegd. Een Hongaarsch wetsontwerp stelt voor ieder manlijk staatsbur ger van 20—30 jaar een weerbe- Lasting voor, De militaire Junta's in Spanje zijn ontbonden. De cijfers van de kosten van het levensonderhoud in Engeland pp 1 November toonen aan, dat deze 80 pCt. boven die van vóór den oorlog waren. 1 October was het percentage 78. Volgens het „Prager Tag." zijn de prijzen sinds Oct. 1921 in de geheele republiek over het algemeen met 31 pCt. gedaald, die van de kleeren met 46 pCt. Volgens de bladen zou de En- gelsche gezant bii de Grieksche regeering een stap hebben gedaan met het oog op het proces tegen de oud-ministers. Hii zou hebben geadviseerd, dat een eventueele terdoodveroardeeling niet zou moeten worden uitgevoerd. In Mexico wint de lascisten- bewegirig. naar Italiaansch model gevormd, .veld. Het doel er van is het communisme te bestrijden. De Mexicaansche regeering heeft twee krachtige nota's gericht tot Amerika, waarin geklaagd wordt over den ondraaglijken toe stand in Texas, waar de laatste drie maanden twintig Mexicanen zijn gelyncht Als gevolg van de botsing tusschen poiitie en studenten te Madrid, zijn in de stad alle onder wijsinrichtingen/ gesloten. De Deensche Rijksdag heeft 50 millioen mark toegestaan ten behoeve van het comité tot hulp- yerleeningi aaln Duitsiche kinde ren. Het Finsche blad „Hufvud- stadbladet" heeft vier miliioen Fin sche marken bijeengebracht voor onbemiddelde Duitsche studenten. Een der programpunten van het nan-Amerikaansche congres te Santiago de Chili in Maart 1923 zat zijn een ontwerp tot vorming van een Amerikaanschen Volken bond. i De Senaat van Hamburg heeff yoor het jaar 1923 den eerste-bur fiemeester dr. Diestel en den twee- 'de-burg cm oester Stolle als: zoo da nig herkozen. De tegen gisteravond te Hannover bijeengeroepen vergade ring der natioriaal-soc. partij is door den oberprasident van Han nover verboden. Poincaré heeft in de Fransche Kamer verklaard, dat de nieuwe Duitsche voorsteilen inzake het schadevergoedmgsvraagstuk on aannemelijk waren. De Italiaansche Kamer heeft een motie van vertrouwen in de regeenng aangenomen. Musso'ini heeft met een sov jet-vertegenwoordiger een bespre- Kng .gehad omtrent de hervatting der diplomatieke betrekkingen tus schen Italië en Rusland. Polen zal deelnemen aan de ontwapeningsconferentie, welke op 30 Nov. te Moskou wordt ge opend, i JEUGDORGANISATIE. Maandag 11 December heeff te Amsterdam de jaarvergadering plaats van de Dioc. Commissie voor de R. K. leugdorganisatie in het Bisdom Haarlem, met de plaat selijke- en gewestelijke Jeugd commissies en de sociale organi saties. i De vergadering begint te halt elf en wordt gehouden in het Gilden huis. Warmoesslraat 139. DE VRIJ-REIZENDE KAMERLEDEN. In de ledenvergadering van de Christ Historische ICiesvereeni- ing op 15 dezer te Doorn gehou- en, werd van de bestuurstafel 'n motie go dgekeurd, waarin als vas te overtuiging uitgesproken wordt dat bii eventueele aanneming der Grondwetsherziening de Regee ring door het intrekken van de vrii-reisbiljetten aan de Tweede Kamerleden en door hen te laten bi id rag li voor pensioen, de salaris verhoog.ng tot f 5000, zooveel mo gelifk inkrimpe en dit zoo noodig jii de wet te bepalen. DE EXCESSEN VAN HET MARKTWEZEN. Vanwege het Bureau van den Middenstands bond is aan de Ka mers van Koophandel en Fabrie ken in Nederlapd een adres ge zonden naar aanleiding van het 1.1. te Zwolle gehouden congres van den Middenstandsbond, meer spe ciaal de winkeliers, vaak schade in niet geringe mate ondervonden, door den verkoop», welke op de consumptie-markten plaats vindt Veelal doet het geval zich voor. dat door gemeentebesturen b.v. zulk een laag staangeld voor de marktkramen geheven wordt, dat met alleen elke vergelijking ten aanzien van de huishuren, die de winkeliers betalen moeten, naar evenredigheid ontbreekt, doch dat tenslotte de gemeente jaarlijks 'n groot bedrag op de instelling en iet onderhoud der markten moei toeleggen. Ook klaagt het bureau in het adres over het steeds toenemen van het aantal markten, en het eveneens toenemen van de markt- ruimte, die in vele plaatsen kilo meters langïis. Vervolgens wordt in het adres gevraagd, maatregelen te doen toepassen die de excessen van het marktwezen doen ophouden, op dat de ongelijke concurrentie, die zii met de marktkooplieden nu te voeren hebben, ook wordt opge heven. DE ACTIE VOOR HET ZWAKKE NEDERLANDSCHE KIND In de deze week in Den Bosch gehouden vergadering van de <ringbesturen van bovengenoemd comité deed de wnd. voorzitter, Mgr. G. C. Prinsen mededeehng yan den stand der Hollandsche kinderactie. In opdracht van het Doorluchtig Episcopaat zond Z .D. H. Mgr. Ar F. Diepen, als secretaris der ver gadering van 12 en 13 Juni j.l. een schrijven aan het bestuur van het R. K. Huisv. Obmité, mededee lende, „dat het Dioorl. Episcopaat zijn goedkeuring weigert aan de oprichting der voorgestelde ver- eeniging voor uitzending van R.K. Nederlandsche kinderen, doch goedkeurt. ,dat een R. K. Bureau lot plaatsing van R. K. Nederland sche kinderen gesticht én in stand jehouden wordt (bii .wijze van >eurs) en meent dat de leiding, van het Bureau moet gegeven wor den aan het R. K. Huisvestings comité te 's-Hertogenbosch. Bii de comité's werd er op aan gedrongen, dat de gezinnen, waai nu een buitenlandsch kind is of erd opgenomen, later voor hei Ho'dandsche kind behouden blij ven. EEN GOED' BESLUIT. Men schrijft ons van Reclassee- ringszifde De R. K. Reclasseeringsveree- riiging beschouwt het celbezoek als een harer voornaamste en vruchtbaarste werken van hare ve le bemoeiingen. De Regeeringsvoorschriften leg den echter een zóódanige beper king aan de Katholieke celbezoe kers op dat het kon voorkomen dat een katholiek gedetineerde bi» vervroegd ontslag nimmer door 'n katholiek bezoeker was bezocht en wel 'door vertegenwoordigers van een neutrale vereenrging». De on billijkheid .in die maatregelen ge legen springt in het oog bü de bekendheid dat aan deze neutrale instelling, steunende oo een oud privilege, toestemming is verleend vanaf den aanvang der insluiting alle gedetineerden te bezoeken. Meer den 3 jaar is het hoofdbe stuur der R. K. Reclasseeringsver eeniging doende geweest in dezen toestand een gunstige verandering te brengen. Dat is tenslotte gelukt want bïf besluit van den Minister van Justitie is een nieuwe bezoek regeling aangekondigd die van at 1 Januari 1923- geldig is voor alle Reclasseeringsinstellingen en waarin wordt bep»aa!d dat 14 da gen na insluiting de gevangenen en verpleegden door vertegen woordigers van de bestaande in stellingen kunnen worden bezocht HOOGE RAAD VAN ARBEID. De Hooge Raad van Arbeid zal op 2 December a.s. vergaderen ter vaststelling,van zijn advies over 't voorontwerp van een Landbouw- arbeidswet. De Raad zal in de tweede helft van Januari 1923 het praeadvies van Commissie XII over bedriffsor ganisatie behandelen. SPOORWEGPERSONEEL. Na tusschen de directie der Ne derlandsche Spoorwegen en de vijf erkende spoorweg-organisaties overeenstemming is bereikt, heeft, bii het beëindigen dezer actie ook de samenwerking tusschen de or ganisaties opgehouden te bestaan Het comité van actie, alsmede de plaatselijke comité's in het geheele land zijn ontbonden. TIIT HET BOEKDRUKKEKS. BEDRIJF. Te Amsterdam werd een vergade ring gehouden van het district Am sterdam van de Federatie der Werk geversorganisaties in het Boekdruk kers bedrijf over het prijstarief. De vergadering was van meening', dat de reeds aoo laag gestelde prijzen ab soluut noodig zijn om het bedrijf voor den ondergang te bewaren en dat het hoofdbestuur met krachtige middelen voor de naleving der prij zen moet optomen. Een motie van deze strekking zal ter kennis van het hoofdbestuur worden gebracht. Mr. G. VISSERING. Mr. G, Vissering, president van de Nederlaiïdsohe Bank, die pas uit Ber lijn ie teruggekeerd, is gisteren naar Parijs vertrokken. j DE ZAKELIJKE i, f BEDRIJFSBELASTING. Naar het „Hdbd." verneemt, wordt op verschillende plaatsen in ons land in industrieele kringen thans ernstig overwogen het voorbeeld te volgen van de Hengeiosohe fabrikanten en de lasten, die deze belasting den werkgever oplegt, in mindering te brengen van de loomen der werkne mers. TABAKSWET. t In de op 24 dezer te houden ver gadering der R. K. Kie3vereeniging te Utrecht zal door een aantal le den de volgende motie worden in gediend; De R. KI Kiesvereeniging, gehoord de besprekingen, verzoekt de R. K. Kamerfractie dringend het initiatie/ te nemen tot een algeheel® herzie ning der Tabakswet en wel zoo, dat in plaats van het onhoudbare bonderollensysteem een ander systeem worde gevolgd, bijv. belastinghef fing bij de bron. Zij verzoekt ad- ha esiebe tuiging van alle R. K, kie zersorganisaties in Nederland. HOOFD/STEMBUREAU TWEEDE KAMER-VERKIEZINGEN Bij K. B., is, op verzoek, eervol ontslag verleend aan mt. A, S. Op- penheim, hoogleeraar aan de Univ. te Leiden, als plaatsverv. lid van het hoofdstembureau voor de verkie zing van de leden van de Tweede Kamer in den kieskring VH, met dankbetuiging voor de i bewezein diensten, bij dat hoofdstembiureau be noemd tot plaatsverv. lid mr. E M. 'Meijers. hoogleeraar te Leiden, anit-revoiudoiinairen zriïfipn «temmen tegen de motie-Van Rapjurd, ge richt tegen de oph'eiïiing vmi h'et De partement van Landbouw en tegen de beide moties-Troctstr*. Spr. heeft inzakte defensie wel ge sproken over verplichtingen als lid der internattonalte voikterengemeen- stihap doch' daarmede niet bedoek! den Volkenbond. Hij wil nog steeds dat het Hoofddoel der defensie zn, zijn een behoorlijke neutraiiteisHand- having. Spr. wenscfil opheffing van ons vestingstelsel, dat slechts twijfelach tig nut heeft Contingentverlaging acht Hij bedenkelijk en hij vraagt rich af of op Het operatieve leger niet reeds te veel is bezuinigd. De vergadering ging' tot Dinsda? uiteen. NADEELIOE GESCHENKEN. (Sdhrittefijk' beantw. vragen). Op de vragen van den heer Braaf antwoordde de Minister van Land bouw enz.: Naar de meening van den Minister behoeft geen ernstige vrees te wor den gekoesterd, dat uitbreiding van de gewoonte om bij den verkoop geschenken te geven, benadeeling van den kooper ten gevolge zal hebben. Uit den aard der zaak' bestaat de mogelijkheid dat dit, in algemeenen zin gesproken volkomen geoorióófd reclamemiddel, evenais efkte andere min of meer kostbare reclame niet alleen de quaiiteit dodi ook de quan- titeit van de ten verkoop aangeboden waar beinvfoedt, doch, naar de Mi nister meent, mag verwacht worden, dat het kioopend publiek met deze mogelijkheid rekening Houdt. Van schade voor den kleinfiandel kan in dit velband bezwaarlijk' gesproken worden. In verband met Het bovenstaande bestaat voor het nemen van bijzon dere maatregelen dan ook geen aan leiding. JUSTTTTE. f Aan de Memorie van Antwoord ontileenen wij het volgende: De Premieleeningen. De Minister van Justitie Is van oordeel, dat tegen de excessen van door particulieren georganiseerde z.g. premieleeningen met kracht dient te worden opgetreden. In hoeverre door de Rotterdam- sche Handels- en Landbouwbank wordt gehandeld in strijd met de voorschriften der Loterijwet 1905, daaromtrent werd mede op aandrang van den minister, vóórdat hef Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer werd uitgebracht, door de justitie nader een onderzoek aangevangen. Het resultaat van dat onderzoek 1 mede van invloed zijn op de beoordeeling of en zoo ja, in welke richting een nadere westelijkte voor ziening op het stuk van premielee ningen en loterijen noodig zal zijn. Het gerucht als zou bij de justitie zijn aangedrongen <x> staking van de nasporingen in de zaak, waar in mr. Wijsman het slachtoffer ge worden is, was door den Minister niet bekend. Uit inlichtingen te gebleken, dat nimmer voor zoover bekend, in de ressorten van de procureurs-generaal bij de Gerechtshoven te 's-Graven- hage en te Amsterdam bij eenige justitieel® autoriteit op een staking der bedoelde nasp&ringea werd aan gedrongen. Het behoeft intussch'en naiuweBjk betoog dat ook al ware zulks het geval geweest, deze strafzaak veel te ernstig is dan dat aan zulk' een aandrang zou Zijn gehoor gegeven. STATEN-QENERAAL, TWEEDE KAMER. i Vergadering van Vrijdag. Een aantal kleine ontwerpen wor den zonder stemming aangenomen. Het ontwerp tot overneming van twee gede. ;en van den weg van 's-Her togenbosch naar Best wordt aange nomen met 59 tegen 8 st., waarna de replieken bij de algemeen® be schouwingen over de staatsbegroo- ting worden voortgezet. De heer TROELSTRA vervolgde rijn rede. De verklaringen van jên heer Colijn inzake de defensie, Heeft spr. met instemming gehoord. Intus- sdien wacht ook spr. nadere verkla ringen al. De heer DRESSELHU1JS zal stém- men tegen de motie-Troelstra vra gende om nadere overweging van den pensioensaitrek. De mode-Troel- stra verzoekende de reclassi.icatie niet uit te voeren voordat de Kamer uit spraak1 heett gedaan, heeft 's spre kers sympathie. Spr. meent dat de heer Colijn met zijn uitating om trent de defensie niets anders kan hebben bedoeld dan een kleiner con tingent en daaro-ver zou spr. zich verheugen. Spr. protesteert tegen de antithese, die de linkerzijde wil steljen aan den kant van hen die niet gelooven. Mej. VAN DORP komt opnieuw op tegen de antithese. De heer MARCHANT Hoopt, dai de heer Colijn de beteektenis zijner woorden over de deiensnie niet zal verkleinen. f De heer COLIJN veiklaart, dat de HOOFDSTUK X (LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL). Voorioopig Verslag. Verscheidene leden oordeelden d'at op den dienst van dit Departement kan worden bezuinigd en gaven aan in welke richting. Verscheidene leden vestigden dc aandacht op de crisis die de tand en tuinbouw doormaak en waarvan de gevolgen nog niet z!ijn te over zien en betoogd werd in dit verbanc dat deze begrooting voor de land en tuinbouwende bevolking iedei perspectief mist Gevraagd werd steunverfeening door speciale credieten en het ver lagen van de spoorwegtarieven vqo. het vervoer van producten en grond stoffen. Gevraagd werd intrekking van het wetsontwerp tot wijziging van het reniissierecht en vervanging dooreen ander ontwerp waarbij het pachïvraae stuk op bevredigende wijze wordt ge regeld. Verscheidene leden betreurden h'et dat de post voor voorschotten ten behoeve van de stichting van_ boer derijen op woeste gronden is ge schrapt; andere tonden er zich1 ech ter mede vereenigen. Gevraagd werd hoe de Regeering denkt over het middel van den heer Van den Berg tegen het mond- en klauwzeer. Stand.' pr-htbpu Zwart: 5 schijven op 2, 5, 7, 18..43. T ,r 7r Wit: 5 schijven op 14, 21, 28, 32. 37. ran I. Machon Ieagives (1 rank rijk). Zwart lieert in bovenstaande siaW - vrije doortocht naar dam, maar /wit f2 3 4 5 nok. Oppervlakkig beschouwd, ia men geneigd aan te nemen, dal deze 5 om 5 stand, wel in een remise stand zai eindigen, en toch is dit niet zoo. Zwart' die een zet gauwer dam kan nemen clan wit, heeft hierdoor meer winst kans. Wit het eerst aan zet, speelt 14—9, zwart 43—48 en maakt dam op een goede ruit. Wit moet er nu wat op zien le vinden, anders is er veel kans, dat de partij voor hem ver loren is. Neemt wit ook dam, dan gaan er dadelijk 3 schrijven verloren, met verlies van partij, speelt wit 21 16! de eenigste zet die goed lijkt, dan kost het 1 schijf, maar bij de vol gende zet van zwart, worden dadelijk de schijyen op 28 en 32 bedreigt en deze staan gevaarlijk. Zoodat er voor wit niet veel wegen meer open staan om nog op remise te hopen, laat slaan van te winnen. Maar die er zoo over denkt, kent het damspel nog niet ten volle. liet damspel is immers het spel der onbegrensde mogelijkheden, in de eenvoudigste standen komen soms de meest verborgen slagzetten voor Zoo ook hier. Wit speelt 2823!t een onverwachte zet. Zwart slaat nu met zijn dam 4 witte schijven weg en loopt vast legen de witte schijf op 32. HiJ! slaat dus van 48 op 28. Op wit 28 aangeland zijnde, kunnen dan door hem de witte schijven vaa het bord worden genomen, was zulks tijdens de slag gebeurd, dan hield wit geen schijf meer over en zou do zwarte dam hebben geslagen van 48 op 41 of 46, maar di* is dan niet volgens het reglement. Eu dit is nu zoo moo: de losse witte schijf slaat nu van 32 op I en wint. Art 11 Zoodra een partij komt te staan met drie dammen tegen een dam. die de lange lijn bezet, is het spet remise, tenzij de enkele dam in drie zetten geslagen wordt. Art. 12. 'Als in een eindspel drie maal achter elkander op dezelfde zet ten worden gedaan, wordt de partij voor remise gehouden. Art. 13. Heeft de speler, die drie dammen toeft, de lange lijn bezet, dan kan hij 10 zetten van zijn tegenspe ler eischen, is het spel na die zetten niet beslist, dan is de partij remise. Tenzij de drie dammen een stand heb ben ingenomen, waardoor na nog drie zetten de enkele dam zou verloren zijn. Art 13. Als een speler een dam en twee schijven toeft of twee dam men en een schijf, dan kan de tegen speler, zoo hij alleen een dam heeft, die schijf of schijven tot dam kronen waarna gespeeld wordt volgens de art II en 12. Art 14 Wie aan de beurt zijnde, niet meer spelen kan, vastgezet is of het spel opgeeft, heeft de partij ver loren. Art. 15 Het is niet geoorloofd, om onder liet spel wenken of aanwij zingen aan de spelei-3 te geven. 47 48 49 50 WIT. Stand: Zwart. 9 schijven op 4, 7, 9, 10 15, 20, 22, 35, 41. Wit: 8 scnij-ven op 19, 24, 29, 33 34, 38, 42, 45. f Wit speelt en wint. Oplossingen en correspondentie te zenden aan de Damredactlie van dit blad, Hol 6, Alkmaar. Oplossingen in te zenden tot uiterlijk 22 November. Een Da inslag van 8, benevens pati slagzet van 4 schijven. ZWART WIT Stand: Zwart. 15 schijven op 3, 7, 8, 9 10, i 12, 14, 18, 19 20 22, 23, 25 28, 30. Wit: 11 schijven op 16, 21, 27, 31. 32, 37, 39, 42, 44. 45, 47. Bovenstaande partijstaiid samen gesteld door J, Wagenaar Jz van O- Blokker. Bij deze stelliaig wordt aan getoond, dat winst voor wit alleen mo gelijk is, als deze er kans toe Ziet, een dubbele slag of daimzet toe te pas sen Vooral üu wit 4 schijven achter stand beeft. Om dit te bereiken gaat wil als volgt terecht: Wit schuift eerst 3126, zwart slaat 22 31, laat dus een zwarte schijf lussdien dé witten inloopen, een speltrant, wedke voor bet maken van problemen veel wordt toe gepast Door deze speelwijze wordt de mogelijkheid geopend, om de mooiste slagzetten uit te voeren. Wit speelt ver volgens 4440!I zwart verlokkend tot 30—35?? Zwart speelt deze f ontzet, waarbij wit als volgt wint: 1611 !i zyart 7 3 8(slaat 3 schijven) wit 42:2 baalt dam en slaat 3 schijven, zwrat slaat nu van 35 op 33, wit speelt hierop een tempszet 45—40, zwart slaat van 31 op 42 en wit slaat van 47 7 4 schijven en wint). Damzet van Marius Fabre. (Kampioen van Frankrijk.) ZWART i Stand: Zwart: 11 schijven op 1, 2, 8, 9 10, 13, 18, 19, 22 35, 36. Wit: 11 schijven op 25, 29,-^3, 34 39, 42, 43, 44, 47 48, 49. Oplossing: Wit: 29—24 44—40 39 50 47—41 Zwart: 19 30 35 44 30 28 30:38 Wit: 43 5 (slaat 6 schijven) en wint. VOOR BEGINNENDEN. DE SPELREGELS (Slot). Art 9 Bij het gebruik maken van weds(rijdkl.okken, mogen minstens Verscheidene leden betoogden, dat 25 zetten per uur worden gedaan, doet de regeering het stidiiten van pfcia.fs- men p, bet eerste uur meer dan 25 jes kraclitens de Landarbeidersvvetl j zetten, dan komen deze ten goeae vooral in de tegenwoordige omstan- voor het tweede uur en vervolgens digheden moet bevorderen, waarvoor de partij onmiddellijk verloren aan uitbreiding van de Landarbeiders- h^n, die tuinder dan het bepaalde aan- wet noodig zou rijn. tal zetten in net verstreken uur toeft Sommige leden betreurden, dai de gespeeld. Minister vergunning heeff gegeven j Art 10 Tjjdens het slaan mogen tot het maken en uitvoeren van kaas tje stukken niet van het bord worden met minder vetgehalte dan 20 pCt. in genomen. Men mag bij het slaan, we! de droge stof, mits gemaaid in j meermalen over dezelfde open ruit Broodvorm, terwijl het daarentegen gaan, maar niet ten tweeds male over verboden is kaas met een boogerhetzelfde stuk. vetgehalte en in dewtelMefl rormDiagram Hl, De stukken laten staan 'gemaakt «if te voeren. tot de slag ia afgeloopen. i LOONSVERLAGING. Men meldt uit Friesland: Met ingang van 1 Januari a.s, wor den de loonen van het geheele per soneel der Ned. Tramweg Mij. niet f2 per week verlaagd. Uil1 DE TEXTIELINDUSTRIE. Donderdagmiddag vond te Amster dam een vergadering plaats van ver tegenwoordigers der vijf vakcentra len en de besturen van de lande lijke organisaties in de textielindus trie ter bespreking van de uitsluiting in de textielindustrie. Door het N.A.S.-bestuur werden. 5 voorstellen gedaan. De overige vakcentralen verklaar den zich alle tegen deze voorstellen en waren evenais de vertegenwoor digers van de bij haar aangesloten landelijke organisaties van textielar beiders van oordeel, dat de uitslui ting een gevolg is van de ontoelaat bare staking en dat mocht door con ferentie met de fabrikanten de uit sluiting niet tot een einde komen, au le middelen zouden moeten worden aangewend om "de staking te. breken. Daar geen overeenstemming bereikt werd. verlieten de vertegenwoordigers van het N.A.S. de vergadering. De besturen van de andere vakcentralen? gingen daarna in een nieuwe verga dering over, ten einde de door hen noodig geachte maatregelen te be- espreken om een einde aan bet con flict te maken. i UIT ROME. Dezer dagen ontving1 Z.Em. Kard. van Rossum, Prelect der Propaganda, de vijf jonge bto derlandsche geestelijken, die zich te Rome bevinden voor hoogere studiën, namelijk de eerw. heeren Féron, Mulder, De Jong, Teulings en Kersenmaker. De Nederland sche Kardinaal verheugde zich de ze jonge geestelijken bi» zich te zien en stekte belang in hunne stu diën. De eerw. heer Kersenmaker is naar Rome gekomen om de leer gangen te volgen aan de Pauselij ke Hoogeschool voor gewijde mu ziek. De andere eerw. heeren stu- deeren kerkelijk recht, theologie en wijsbegeerte, hetzij aan de Hoo gescholen der Apoliitiaris. .der Gregorian.» en van het Collegia Angelica.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2